Jump to content

Lenovo A660


foreno
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,,,μολις εγινα κατοχος ενος Α660 κ εχω χασει την μπαλα....

ενα που παρατηρησα ειναι οτι τις επαφες μου τις βγαζει σε δυο καταλογους εναν που δεν καταλαβαινεις τι γραφει στο ονομα κ στον αλλο που ειναι οκ...πως το διορθωνω αυτο να γινει ενας καταλογος.....?

ξεκινισα κ εγκατεστησα καποιες εφαρμογες για να λειτουργησουν πρεπει να ενεργοπιηθουν? π.χ ''auto screen on''

παιδες η οποια βοηθεια θα μου ειναι πολυτιμη γιατι εχω ψιλο χαθει...

 

Σε καποιες επαφες χρειαζεται διορθωσεις στο ονομα, μαλλον κατι εχει σχεση με τα γραμματα και με την συμβατοτητα καρτων sim και κινητου.

Καποιο αλλο προβλημα δεν ειχα σ'αυτο τον τομεα.

Καποιες εφαρμογες οπως πχ το auto screen on εχει on και pause.Εξαρταται την εφαρμογη και την χρηση της.

Εκτος το auto screen on εχω να "τρεχουν" εφαρμογες οπως battery doctor και advanced task manager.

Μπορεις να διαβασεις το post μου #856 , σελιδα 58 για τυχον εφαρμογες που θα χρειαστεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε καποιες επαφες χρειαζεται διορθωσεις στο ονομα, μαλλον κατι εχει σχεση με τα γραμματα και με την συμβατοτητα καρτων sim και κινητου.

Καποιο αλλο προβλημα δεν ειχα σ'αυτο τον τομεα.

Καποιες εφαρμογες οπως πχ το auto screen on εχει on και pause.Εξαρταται την εφαρμογη και την χρηση της.

Εκτος το auto screen on εχω να "τρεχουν" εφαρμογες οπως battery doctor και advanced task manager.

Μπορεις να διαβασεις το post μου #856 , σελιδα 58 για τυχον εφαρμογες που θα χρειαστεις.

απο το δικο σου νημα ειδα τα apk

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις την επαφή, πατάς το πλήκτρο του menu (κάτω αριστερά με τις τρεις οριζόντιες γραμμές μέσα σε ένα τετράγωνο) και "επεξεργασία"...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μπορει να μου πει καποιος πως διορθωνουμε-η αφαιρουμε τα ονοματα η αριθμους απο τις επαφες??

 

Βάλε το gravity box και άλλαξε το σχετικό tweak.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το gravity box και άλλαξε το σχετικό tweak.

 

Φίλε μου εσύ το έχεις βάλει? Γιατί ένω στο s750 το έβαλα κανονικά, στο a660 δεν το περνάει..

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με επαφές δεν έχω. Το κινητό το έχω 2 μήνες περίπου αλλά παίζω με gmail contacts κάνω σύνδεση στο gmail λογαριασμό και περνάει αυτόματα τις επαφές.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εσύ το έχεις βάλει? Γιατί ένω στο s750 το έβαλα κανονικά, στο a660 δεν το περνάει..

 

Στο Α660 δεν το περναει,γιατι ειναι η εκδοση 4.0.4 και ας ειναι ΜΤΚ6577

Edited by mamian
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Μια συντομη βοηθεια. Θελω αμεσα να παραγγειλω το κινητο για μια γνωστη μου. Το βρηκα πλεον μονο σε 2 καταστηματα (Pandawill και Merimobiles). Οσοι εχετε παρει απο καποιο απο τα 2, ποιο ειναι αυτο με την καλυτερη ρομ με σωστα ελληνικα κ φυσικα ποιο αξιοπιστο καταστημα? Να σημειωσω πως εγω το πηρα απο minideal κ δεν εχω παραπονο απο την ρομ τους.

ΥΓ:Εδω στην Ελλαδα το εχουνε 2 καταστηματα στα 189 ευρω.

 

 

 

http://http://www.pandawill.com/lenovo-lephone-a660-android-40-mtk6577-dual-core-3g-gps-40-inch-gorilla-glass-screen-ip67-orange-p76679.html

 

 

http://http://www.merimobiles.com/lenovo-a660-dual-core-4-0-inch-android-4-0-3g-dual-sim-waterproof-gorilla-glass_p/meri5763.htm

F@## Apple ----- F@## Fashion Victims
Link to comment
Share on other sites

Παιδια την βοηθεια σας. Σημερα πηγα να ανοιξω το τηλεφωνο, αλλα μου κολλαει στο σημα lenovo και δεν ανοιγει.

Μπηκα στο μενου με volume up/power και εκανα wipe data/factory reset, reboot, αλλα τιποτα. Κολλαει στο lenovo.

To παραξενο ειναι οτι χθες το βραδυ λειτουργουσε κανονικα και δεν το σκαλισα καθολου.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την βοηθεια σας. Σημερα πηγα να ανοιξω το τηλεφωνο, αλλα μου κολλαει στο σημα lenovo και δεν ανοιγει.

Μπηκα στο μενου με volume up/power και εκανα wipe data/factory reset, reboot, αλλα τιποτα. Κολλαει στο lenovo.

To παραξενο ειναι οτι χθες το βραδυ λειτουργουσε κανονικα και δεν το σκαλισα καθολου.

Καμια ιδεα?

 

Μήπως πριν το τελευταίο κλείσιμο, εγκατέστησες / πείραξες κάτι που τώρα στο boot δεν του κάθεται καλά;

yiannakos.gr
Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι το παραξενο. Δεν πειραξα κατι. Ουτε κατεβασα καμια εφαρμογη. Το μονο που εκανα ηταν να το βαλω στην φορτιση.

 

Μετα απο μια αποτυχημενη προσπαθεια factory reset, τωρα δεν μπαινει στο μενου. Μου βγαζει το ανδροειδες με ενα μπλε πραγμα να στριφογυρναει. το εχω αφησει κανενα δεκαλεπτο αλλα δεν βλεπω να γινεται κατι.

 

Mετα απο αρκετες ωρες ψαξιματος δυστυχως δεν βρηκα καποια λυση.

Πλεον δεν μπορω να μπω σε recovery. Εχει κολλησει στο formatting/cache. Καμια ιδεα κανεις??

Edited by dimzi
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ! νεοσ και εγω στο Φορουμ , αγορασα προσφατα να lenovo α660 αλλα δυτιχος εχει προβλημα με το ΗΜΕΊ θα μπορουσα να εχω το προγραμματακι ? ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα ! νεοσ και εγω στο Φορουμ , αγορασα προσφατα να lenovo α660 αλλα δυτιχος εχει προβλημα με το ΗΜΕΊ θα μπορουσα να εχω το προγραμματακι ? ευχαριστω!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374457

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αφου καταφερα να επαναφερω το τηλεφωνο και να περασω καινουρια rom, ξαφνικα εκλεισε και δεν αναβει ουτε φορτιζει.:mad:

 

Μαλλον απο μπαταρια πρεπει να ειναι. Αν καποιος εχει δευτερη και δεν την χρειαζεται ας μου στειλει ενα π.μ για να την αγορασω αμεσα, γιατι αν παραγγειλω απο κινα θα περιμενω κανενα μηνα και βαλε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια 2 ερωτησεις απορειες....

1ο γιατι οταν μπαινω στον καταλογο για να δω τις κλησεις εισερχομενες-εξερχομενες δεν μου βγαζει ονομα κ μου βγαζει μονο αριθμο ενω ειναι αποθηκευμενες.....??

 

2ο εχει 2 μερες που οταν ανοιγω το κινιτο μου εμφανιζει RAM LOW task killer με επιλογη clean kτο επιλεγω..γιατι το κανει αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Για το πρώτο κάνε μια αναζήτηση στις πίσω σελίδες, έχει αναφερθεί εκτενώς το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά και οι λύσεις. Μια γρήγορη και σίγουρη λύση είναι η χρήση του gravity box και του σχετικού tweak που το διορθώνει αυτό.

 

Για το δεύτερο είναι λογικό για μια συσκευή με 512MB RAM. Απλά να μην αφήνεις πολλές εφαρμογές ανοιχτές ταυτόχρονα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο κάνε μια αναζήτηση στις πίσω σελίδες, έχει αναφερθεί εκτενώς το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά και οι λύσεις. Μια γρήγορη και σίγουρη λύση είναι η χρήση του gravity box και του σχετικού tweak που το διορθώνει αυτό.

 

Για το δεύτερο είναι λογικό για μια συσκευή με 512MB RAM. Απλά να μην αφήνεις πολλές εφαρμογές ανοιχτές ταυτόχρονα.

 

Καλό είναι να μην προτείνεις εφαρμογές που δεν έχεις δοκιμάσει. Συγκεκριμένα το gravity box αν και είναι πολύ καλό, σε αυτό το κινητό, δεν λειτουργεί..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλό είναι να μην προτείνεις εφαρμογές που δεν έχεις δοκιμάσει. Συγκεκριμένα το gravity box αν και είναι πολύ καλό, σε αυτό το κινητό, δεν λειτουργεί..

 

Δουλεύει στα περισσότερα, αν δεν δουλεύει εδώ καλά κάνεις και το αναφέρεις.

 

Ωστόσο ούτως ή άλλως πριν κανεις οτιδήποτε παίρνεις backup τη rom και έτσι και να μη σου δουλέψει κάνεις ένα restore και είσαι όπως πριν. Συνεπώς, πρώτον δεν χάθηκε ο κόσμος με μια δοκιμή και δεύτερον με τις δοκιμές φτάσαμε εδώ που φτάσαμε, άρα ας κρατήσουμε τις βαρύγδουπες δηλώσεις και τις εντολές για προσωπική χρήση και μόνο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο μου παραμενει κλινικα νεκρο. Δεν ανοιγει ουτε φορτιζει. Δεν αναβει ουτε το πρασινο λαμπακι οταν το βαζω στην πριζα.

 

Αυτο εγινε αφου περασα καινουργια ρομ. Δουλευε κανονικα για καποια λεπτα και ξαφνικα παγωσε. περιμενα καποια λεπτα για να κανει επαεκκινηση απο μονο του αλλα τιποτα. Ετσι εβγαλα την μπαταρια για να το επαναφερω και απο τοτε δεν ξανα δουλεψε.

 

Εχω παραγγειλει αλλη μπαταρια και την περιμενω, αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι φταιει αυτη.

 

Καμια ιδεα κανεις? Εχω δοκιμασει να πατησω παρατεταμενα τα κουμπια σε ολους τους πιθανους συνδιασμους. Οπως επισης και αλλο φορτιστη και καλωδιο usb αλλα δεν λεει να ξυπνησει.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο μου παραμενει κλινικα νεκρο. Δεν ανοιγει ουτε φορτιζει. Δεν αναβει ουτε το πρασινο λαμπακι οταν το βαζω στην πριζα.

 

Αυτο εγινε αφου περασα καινουργια ρομ. Δουλευε κανονικα για καποια λεπτα και ξαφνικα παγωσε. περιμενα καποια λεπτα για να κανει επαεκκινηση απο μονο του αλλα τιποτα. Ετσι εβγαλα την μπαταρια για να το επαναφερω και απο τοτε δεν ξανα δουλεψε.

 

Εχω παραγγειλει αλλη μπαταρια και την περιμενω, αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι φταιει αυτη.

 

Καμια ιδεα κανεις? Εχω δοκιμασει να πατησω παρατεταμενα τα κουμπια σε ολους τους πιθανους συνδιασμους. Οπως επισης και αλλο φορτιστη και καλωδιο usb αλλα δεν λεει να ξυπνησει.

Χωρις να ειμαι σιγουρος,νομιζω οτι το τηλεφωνο σου 'brickare' που λεμε,δηλαδη χρησιμευει μονο σαν τουβλο σε οικοδομη.

Παρολα αυτα νομιζω οτι στο xda forums υπαρχουν παααρα πολλοι οδηγοι για το πως να επαναφερει κανεις το μπικαρισμενο του smartphone.Αν παλι θεωρεις οτι μια στο εκατομμυριο μπορει να φταιει η μπαταρια,ειμαι διατεθειμενος αν εισαι αθηνα να βρεθουμε να δοκιμασουμε με τη 2η δικη μου.Δεν θα την πουλουσα καθως για αναλογες περιπτωσεις χρειαζεται αμεσα.Θα ριξω μια γρηγορη ματια στο xda μηπως βρω κατι , και επανερχομαι με edit

 

Ρωτα εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1899245&page=104 μπας κι εχει συμβει κατι αναλογο σε κανεναν αλλο

τσεκαρε κι αυτο http://androidunbricked.blogspot.gr/2013/06/unbrick-your-mtk6577-android-mobile.html και περιμενε απο κανενα γατονι του android να σε φτιαξει :p

Edited by mamian
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση. Ειμαι αρκετα μακρια απο την Αθηνα οποτε δοκιμη δεν παιζει δυστυχως:(
Link to comment
Share on other sites

Xposed additions ειναι το νεο module του xposed framework που λυνει τα χερια ολων εμας των κατοχων Α660.Κανει remap τα κουμπια του τηλεφωνου.Βαλτε το και θα με θυμηθειτε !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...