Jump to content

Lenovo A660


foreno
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπων θα πω και εγω την δικη μου εμπειρια για την μπαταρια του συγκεκριμενου τηλεφωνου.

Μετα απο σχεδον κανενα εξαμηνο εχοντας την (High Capacity 2300mAh li-ion Battery BL179 BL-179 for Lenovo A780 A660 A288T A520 A790E A560E A698T BL194) και σχετικα με λιγη χρηση καθε μερα και το προγραμματακι Greenify που νομιζω οτι κανει δουλεια εχω τα αποτελεσματα οπως φαινονται στην εικονα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας σκεφτομαι να το αγορασω και εγω απο δω http://www.tinydeal.com/lenovo-a660-multilingual-waterproof-mtk6577-gps-3g-phone-p-98440.html?currency=EUR ας μου πει καποιος που το εχει λαμπακι για της κλεισεις εχει?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Λοιπων θα πω και εγω την δικη μου εμπειρια για την μπαταρια του συγκεκριμενου τηλεφωνου.

Μετα απο σχεδον κανενα εξαμηνο εχοντας την (High Capacity 2300mAh li-ion Battery BL179 BL-179 for Lenovo A780 A660 A288T A520 A790E A560E A698T BL194) και σχετικα με λιγη χρηση καθε μερα και το προγραμματακι Greenify που νομιζω οτι κανει δουλεια εχω τα αποτελεσματα οπως φαινονται στην εικονα

Να υποθέσω ότι δεν έχεις δεδομένα (mobile internet) να τρέχουν συνεχώς, χωρίς αυτά και με μικρή χρήση είναι εφικτή μία τέτοια αυτονομία... Όντως, το Greenify κάνει πολύ καλή δουλειά...

καλησπερα σας σκεφτομαι να το αγορασω και εγω απο δω http://www.tinydeal.com/lenovo-a660-multilingual-waterproof-mtk6577-gps-3g-phone-p-98440.html?currency=EUR ας μου πει καποιος που το εχει λαμπακι για της κλεισεις εχει?ευχαριστω

Εάν ισχύει αυτή η τιμή και το μαγαζί είναι αξιόπιστο, αξίζει η αγορά του. Εάν εννοείς το notification λαμπάκι για χαμένες κλήσεις και μηνύματα, είναι εκεί που φαίνεται στη συνημμένη φωτό...

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και δεν εχω δεδομένα (mobile internet) να τρεχουν συνεχεια αλλα μονο οταν τα χρειαστω (σπανια δηλαδη)

Τωρα ψηνομαι για το επομενο μοντελακι LENOVO S750 αφου βεβαια το δωσω αυτο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας σκεφτομαι να το αγορασω και εγω απο δω http://www.tinydeal.com/lenovo-a660-multilingual-waterproof-mtk6577-gps-3g-phone-p-98440.html?currency=EUR ας μου πει καποιος που το εχει λαμπακι για της κλεισεις εχει?ευχαριστω

Τελικά το μαγαζί είναι αξιόπιστο??

Εχει ψωνίσει κάποιος??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχει δοκιμάσει κανείς τις διάφορες rom που κυκλοφορούν να μας πει εντυπώσεις; Στο needrom έχει μερικές κι εχω δει πως παίζουν και αρκετές ρώσικες.
Link to comment
Share on other sites

ROM δεν έχω δοκιμάσει. Εκείνο που έχω κάνει και έχει γίνει το δικό μου (από Minideal) πολύ smooth και αρκετά γρήγορο χωρίς σοβαρά κολλήματα είναι να απεγκαταστήσω όλες τις κινέζικες εφαρμογές, τον stock browser, τον stock launcher, την stock εφαρμογή email, όλες τις Lenovo εφαρμογές, τον καιρό/ειδήσεις, την stock εφαρμογή για την αναπαραγωγή video, το κινέζικο ημερολόγιο και άλλες "άχρηστες" εφαρμογές που δε θυμάμαι ακριβώς τώρα. Φυσικά πολλές εφαρμογές που έχω απεγκαταστήσεις τις έχω αντικαταστήσει με άλλες ελαφρύτερες από το play. Βασικό επίσης είναι η εγκατάσταση του Greenify, όπου αδρανοποιεί όλες τις εφαρμογές που δε χρειάζεται να τρέχουν στο παρασκήνιο όταν δε χρησιμοποιούνται. Με αυτή τη διαδικασία έχω σχεδόν πάντα πάνω από 100mb ελεύθερη RAM, τις περισσότερες φορές γύρω στα 120-130.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ROM δεν έχω δοκιμάσει. Εκείνο που έχω κάνει και έχει γίνει το δικό μου (από Minideal) πολύ smooth και αρκετά γρήγορο χωρίς σοβαρά κολλήματα είναι να απεγκαταστήσω όλες τις κινέζικες εφαρμογές, τον stock browser, τον stock launcher, την stock εφαρμογή email, όλες τις Lenovo εφαρμογές, τον καιρό/ειδήσεις, την stock εφαρμογή για την αναπαραγωγή video, το κινέζικο ημερολόγιο και άλλες "άχρηστες" εφαρμογές που δε θυμάμαι ακριβώς τώρα. Φυσικά πολλές εφαρμογές που έχω απεγκαταστήσεις τις έχω αντικαταστήσει με άλλες ελαφρύτερες από το play. Βασικό επίσης είναι η εγκατάσταση του Greenify, όπου αδρανοποιεί όλες τις εφαρμογές που δε χρειάζεται να τρέχουν στο παρασκήνιο όταν δε χρησιμοποιούνται. Με αυτή τη διαδικασία έχω σχεδόν πάντα πάνω από 100mb ελεύθερη RAM, τις περισσότερες φορές γύρω στα 120-130.

 

 

Πως ακριβώς απεγκατέστησες τον lenovo launcher, είμαι αρκετά σίγουρος οτι δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω να παρω ενα τετοιο κινητο γαι τους γονεις μου , δηλαδη dustproof, waterproof,shockproof

το μονο που με χαλαει ειναι το 512 ram και το οτι ακουσα οτι το gps ειναι χαλια εως ανυπαρκτο

μπορει καπιος να προτεινει ενα καινουριο παρομοιο κινητο? με περισοοτερη ram και καλυτερο Gps? τα υπολοιπα δεν με ενδιαφερουν

to s750 που το βρήκα 170 μου φαινεται ακριβο κατι πιο φτηνο υπαρχει?

 

για το α660 η μπαταρια ποσο αντεχει περιπου με μονη χρηση 30-60 λεπτα την ημερα ομιλιας , gps ανοιχτο (οχι με χαρτη απλα ανοιχτο γαι να λειτουργει η εφαρμογη Find My Phone) και στα μεγαλα κεφια να παιζει και 30-60 λεπτα maximum mp3 , τιποτα αλλλο καμια αλλη εφαρμογη μονο οτι εχει μεσα , ουτε εμαιλς , ουτε sms ουτε ιντερνετ,youtube και τετοια , ενοειτε θa λειτουργει μονο με 2g , το 3g θα μου ειναι αχρηστο

 

η οθονη τι λεει οταν εχει ηλιο? οχι κοντρα στον ηλιο βεβαια αλλα κατω απο σκια πως δειχνει? μπορεις δηλαδη να δεις τα πληκτρα γαι να κανεις τηελεφωνο? αν μπορει καπιος να βαλει το app test gps , και να κανει ενα screenshot με το ποση ωρα εκανε να lockarei δορυφορους και τι σημα εχει? σε αυτους τους δορυφορους.

 

αυτα τα λιγα...

ευχαριστω

Edited by Darkorigin
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς απεγκατέστησες τον lenovo launcher, είμαι αρκετά σίγουρος οτι δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα

Το κινητό, εφόσον είναι root, μπορείς να απεγκαταστήσεις ο,τι θες. Εγώ όποιες απεγκαταστάσεις εκανα, τις έκανα με τη χρήση του προγράμματος Moborobo και την σύνδεση του κινητού με το PC. Για την περίπτωση του Lenovo Launcher δε θυμάμαι εάν περνώντας τον νέοτερο Lenovo Launcher από εδώ έγινε overwrite και ο νέος (version 3.2) αντικατέστησε τον παλιό ή έσβησα εγώ μετά τον παλιό (αφού φυσικά είχα περάσει τον καινούργιο πρώτα). Κάποιο άλλο μέλος που είχα μιλήσει πρόσφατα με p.m. για αυτό το θέμα νομίζω μου είπε ότι κάνει overwrite και το βλέπει σαν αναβάθμιση του παλιού Lenovo Launcher.

[...] ακουσα οτι το gps ειναι χαλια εως ανυπαρκτο [...]

[...] για το α660 η μπαταρια ποσο αντεχει περιπου με μονη χρηση 30-60 λεπτα την ημερα ομιλιας , gps ανοιχτο (οχι με χαρτη απλα ανοιχτο γαι να λειτουργει η εφαρμογη Find My Phone) και στα μεγαλα κεφια να παιζει και 30-60 λεπτα maximum mp3 , τιποτα αλλλο καμια αλλη εφαρμογη μονο οτι εχει μεσα , ουτε εμαιλς , ουτε sms ουτε ιντερνετ,youtube και τετοια , ενοειτε θa λειτουργει μονο με 2g , το 3g θα μου ειναι αχρηστο

 

η οθονη τι λεει οταν εχει ηλιο? οχι κοντρα στον ηλιο βεβαια αλλα κατω απο σκια πως δειχνει? μπορεις δηλαδη να δεις τα πληκτρα γαι να κανεις τηελεφωνο? [...]

Δε ξέρω από που έχεις την πληροφορία ότι το GPS είναι ανύπαρκτο. Εγώ όσες φορές το χρειάστηκα για πλοήγηση με χρήση του Google Maps δούλεψε απροβλημάτιστα.

 

Η μπαταρία με τα δεδομένα που λες υπολογίζω να σου κρατάει περίπου 1,5 μέρα (με ανοιχτό το κινητό τα βράδυα υπολογίζω), το GPS θα είναι αυτό που θα το επιβαρύνει, διαφορετικά θα τις έβγαζε τις 2 μέρες σίγουρα με την χρήση που λες.

 

Η οθόνη στον ήλιο δεν είναι και τόσο ευανάγνωστη αλλά με τη φωτεινότητα στο 100% τα πράγματα είναι αρκετά καλά.

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό, εφόσον είναι root, μπορείς να απεγκαταστήσεις ο,τι θες. Εγώ όποιες απεγκαταστάσεις εκανα, τις έκανα με τη χρήση του προγράμματος Moborobo και την σύνδεση του κινητού με το PC. Για την περίπτωση του Lenovo Launcher δε θυμάμαι εάν περνώντας τον νέοτερο Lenovo Launcher από εδώ έγινε overwrite και ο νέος (version 3.2) αντικατέστησε τον παλιό ή έσβησα εγώ μετά τον παλιό (αφού φυσικά είχα περάσει τον καινούργιο πρώτα). Κάποιο άλλο μέλος που είχα μιλήσει πρόσφατα με p.m. για αυτό το θέμα νομίζω μου είπε ότι κάνει overwrite και το βλέπει σαν αναβάθμιση του παλιού Lenovo Launcher.

 

Δε ξέρω από που έχεις την πληροφορία ότι το GPS είναι ανύπαρκτο. Εγώ όσες φορές το χρειάστηκα για πλοήγηση με χρήση του Google Maps δούλεψε απροβλημάτιστα.

 

Η μπαταρία με τα δεδομένα που λες υπολογίζω να σου κρατάει περίπου 1,5 μέρα (με ανοιχτό το κινητό τα βράδυα υπολογίζω), το GPS θα είναι αυτό που θα το επιβαρύνει, διαφορετικά θα τις έβγαζε τις 2 μέρες σίγουρα με την χρήση που λες.

 

Η οθόνη στον ήλιο δεν είναι και τόσο ευανάγνωστη αλλά με τη φωτεινότητα στο 100% τα πράγματα είναι αρκετά καλά.

 

Σε ευχαριστώ, θα ψαχτώ και άλλο τότε γιατί όπως έχει ο lenovo launcher δεν με ικανοποιεί. Το κινητό είναι rooted, αν κατέβαζα άλλον launcher και εγκαθιστούσα και μετά έκανα απεγκατάσταση από κάπου τον lenovo, πχ από το titanium backup αν γίνεται, λες να υπάρχει θέμα με brickάρισμα? Σκεφτόμουν να του περάσω και etotalk rom που λένε πως τη παλεύει. Γενικά το κινητό είναι καλό αλλα αυτός ο launcher πολύ παίδεμα, ότι buggιά υπάρχει σχετίζεται με αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εφόσον έχεις ήδη άλλον launcher εγκατεστημένο, δε θα υπάρχει λογικά πρόβλημα. Ποιον lenovo launcher έχεις; Ποια version;
Link to comment
Share on other sites

Όχι, εφόσον έχεις ήδη άλλον launcher εγκατεστημένο, δε θα υπάρχει λογικά πρόβλημα. Ποιον lenovo launcher έχεις; Ποια version;

 

ΟΚ, δεν είμαι άχρηστος, αλλά πραγματικά δε μπορώ να βρω που τσεκάρω την έκδοση του launcher! Και πες πως θέλω να τον απεγκαταστήσω, από που θα τον απεγκαταστήσω για να χρησιμοποιήσω κάποιον άλλο? Στα apps δε βρήκα πουθενά τον launcher

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, δεν είμαι άχρηστος, αλλά πραγματικά δε μπορώ να βρω που τσεκάρω την έκδοση του launcher! Και πες πως θέλω να τον απεγκαταστήσω, από που θα τον απεγκαταστήσω για να χρησιμοποιήσω κάποιον άλλο? Στα apps δε βρήκα πουθενά τον launcher

Λοιπόν, στην αρχική οθόνη πάτα το πρώτο από αριστερά από τα φωτιζόμενα πλήκτρα (τρεις οριζόντιες γραμμές μέσα σε ένα τετράγωνο) και εκεί λογικά θα σου εμφανίσει το μενού του launcher. Κάπου εκεί θα πρέπει να υπάρχει μία επιλογή που θα λέει πληροφορίες για την έκδοση (version info). Στα apps δε μπορείς να δεις όλες τις εφαρμογές του τηλεφώνου, για αυτό δεν τον βρίσκεις... Ρίξε μια ματιά εκεί...

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, έχεις τη παλιά έκδοση του IdeaDesktop Launcher της Lenovo. Μπορείς να κατεβάσεις το αρχείο .apk με την 3.2 έκδοση από εδώ και να το κάνεις εγκατάσταση. Η εγκατάσταση θα αντικαταστήσει τον παλιό launcher με τον καινούργιο. Πριν κάνεις οτιδήποτε όμως, εγκατέστησε έναν άλλον launcher από το Play, για παράδειγμα τον Apex ή τον Nova, για να μη ξεμείνεις από launcher σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά με την εγκατάσταση του Lenovo...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

ρε παιδια ολα ενταξει με το τηλεφωνακι αλλα εχει βρει καποιος καποια λυση με το gps???

 

πλεον δε συνδεεται ποτε! εχω ρυθμισει με fastergps και χρησιμοποιω τακτικα το gps test

 

το navigon χρησιμοποιω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους..εχω ενα θεμα με το κινιτακι...

προφανως με την αναγνωρηση κλησεων....ενω εχω αποθηκευμενα τα ονοματα στης επαφες...(ολα στην sim) οταν με παιρνουν τηλ σε πολλα μου βγαζει μονο τοναριθμο χωρις ονομα...

γνωριζει κανεις κατι ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί πολλές φορές το θέμα αυτό και αφορά το μεγαλύτερο μέρος των κινέζικων κινητών. Έχει να κάνει με το εάν έχεις αποθηκευμένο τον αριθμό με +30 μπροστά ή όχι. Άλλες εταιρίες κινητές τηλεφωνίας εμφανίζουν το +30 όταν σε καλούν (Vodafone) και άλλες όχι (Cosmote). Τα κινέζικα κινητά δε τα αναγνωρίζουν ως ίδια νούμερα. Η πιο απλή λύση είναι να έχεις καταχωρημένα τα τηλέφωνα σε κάθε επαφή και με τις δύο μορφές (με +30 και χωρίς αυτό).
Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί πολλές φορές το θέμα αυτό και αφορά το μεγαλύτερο μέρος των κινέζικων κινητών. Έχει να κάνει με το εάν έχεις αποθηκευμένο τον αριθμό με +30 μπροστά ή όχι. Άλλες εταιρίες κινητές τηλεφωνίας εμφανίζουν το +30 όταν σε καλούν (Vodafone) και άλλες όχι (Cosmote). Τα κινέζικα κινητά δε τα αναγνωρίζουν ως ίδια νούμερα. Η πιο απλή λύση είναι να έχεις καταχωρημένα τα τηλέφωνα σε κάθε επαφή και με τις δύο μορφές (με +30 και χωρίς αυτό).

 

Ή να εγκαταστήσεις το GravityBox, που λύνει αυτό το πρόβλημα, όπως και πολλά άλλα που παρουσιάζουν τα κινέζικα

 

[ATTACH]43632[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως δε δουλεύει το gravity στο συγκεκριμένο κινητό λόγω του 4.0 λειτουργικού android.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...