Jump to content

Lenovo A660


foreno
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης έχετε κι εσείς δυο εφαρμογές gallery ακριβώς με το ίδιο εικονίδιο; Ακόμα και στο system->apps->all το έχει δυο φορές.

 

Ναι, μια "gallery" και μια "Συλλογη", και οι δυο με το ιδιο εικονιδιο και λειτουργια

yiannakos.gr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, μια "gallery" και μια "Συλλογη", και οι δυο με το ιδιο εικονιδιο και λειτουργια

Εγώ το χω στα αγγλικά γι αυτό και τα δύο είναι gallery.

Link to comment
Share on other sites

Το lenovo sec το κανες update; γιατί θυμάμαι απ το xda να λενε πως έχει μόνο κινέζικα στις επόμενες εκδόσεις ( ούτε αγγλικά).

 

Επίσης έχετε κι εσείς δυο εφαρμογές gallery ακριβώς με το ίδιο εικονίδιο; Ακόμα και στο system->apps->all το έχει δυο φορές.

Το Lenovo Sec το έχω απεγκαταστήσει, όπως και όλες τις κινέζικες εφαρμογές.

 

Και εγώ έχω δύο εφαρμογές, Gallery και Συλλογή. Μετά το update που σας είπα ότι έκανα μέσω Lenovo Launcher μου εμφάνισε και δύο κάμερες, μία που είχα ήδη με το όνομα Camera και μία που εμφανίστηκε μετά με όνομα ελληνικό "Φωτογρ. Μηχανή" με διαφορετικές λειτουργίες η κάθε μία. Στο system->apps->all έχει μόνο τη δεύτερη αλλά με το όνομα Camera και όχι Φωτογρ. Μηχανή...

Link to comment
Share on other sites

Το Lenovo Sec το έχω απεγκαταστήσει, όπως και όλες τις κινέζικες εφαρμογές.

 

Και εγώ έχω δύο εφαρμογές, Gallery και Συλλογή. Μετά το update που σας είπα ότι έκανα μέσω Lenovo Launcher μου εμφάνισε και δύο κάμερες, μία που είχα ήδη με το όνομα Camera και μία που εμφανίστηκε μετά με όνομα ελληνικό "Φωτογρ. Μηχανή" με διαφορετικές λειτουργίες η κάθε μία. Στο system->apps->all έχει μόνο τη δεύτερη αλλά με το όνομα Camera και όχι Φωτογρ. Μηχανή...

 

όλο μυστήρια είναι αυτό το lenovo... λοιπόν μιας και το αναφέρατε, έχω και εγώ 2 gallery (έχω γλώσσα Αγγλικά οπότε και οι δύο έχουν Αγγλικό όνομα) αλλά το κουφό είνια το εξής: Στο titanium backup εμφανίζεται δυο φορές το ίδιο apk με τιτλο Gallery 1.1.30682 αλλά τα file names (όπως προκύπτουν τόσο από το info του titanium όσο και από το root explorer) είναι

Gallery2.apk+Gallery2.odex (1,17ΜΒ, 22/11/12 και 1,28, 22/11/12) και

GalleryGoogle.apk σκέτο (1,98ΜΒ, 07/04/13), χωρίς odex. Πάντως 7/4/13 είνια οι ημερομηνίες και άλλων αρχείων google (calendar, exchange κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να το είχε απο μόνο του το Lenovo και να το εγκαταστήσανε πάλι με τα gapps οι τύποι του minideal.

 

Η εφαρμογή cleaner που εμφανίστηκε με τα update του launcher τι ακριβώς σβήνει;

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή cleaner που εμφανίστηκε με τα update του launcher τι ακριβώς σβήνει;

Εγώ δεν έχω τέτοια εφαρμογή. Τι εικονίδιο έχει;

Link to comment
Share on other sites

sofos παιδί μου δεν παρακολουθείς στο μάθημα μου φαίνεται :lol: τα έγραψα λίγο πιό πάνω!

 

έχει φτιάξει ο cybermaus πακετάκια CWM και TWRP για το Α660 (δες εδώ http://d-h.st/users/cybermaus/?fld_id=9927#files) τα οποία φλασάρονται με το flashtool και τις οδηγίες εδώ http://bm-smartphone-reviews.blogspot.gr/2012/05/mt6575-flashing-tutorial.html

 

Υπάρχει όμως και ένα προσφατο εργαλείο ΜΤΚ droidtools εκ ρωσσίας, το οποίο μεταξύ άλλων "φτιάχνει" πακέτο cwm για το τηλέφωνό σου και το φλασάρει κιόλας, χωρίς φλαστοολ, δες εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44660171&postcount=417

Προσπαθώ τώρα με την δεύτερη μέθοδο αλλά πάλι τίποτα... ποιο αρχείο boot.img πρέπει να φορτώσει?

Με την πρώτη δεν μπορώ με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ τώρα με την δεύτερη μέθοδο αλλά πάλι τίποτα... ποιο αρχείο boot.img πρέπει να φορτώσει?

Με την πρώτη δεν μπορώ με τίποτα!

 

δεν ξέρω τι εννοείς φίλε μου, δεν θα φορτώσει κάποιο boot.img, αν δεις εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4909177#post4909177

λέω οτι απλά αφού κάνει install the recovery to phone (όπως τελειώνουν οι οδηγίες του αρχικού ποστ

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44660171&postcount=417 )

 

η διαδικασία δεν τελειώνει αλλά σε ρωτάει πριν κάνει modify το υπάρχον boot.img στη συσκευή, το οποίο τόσο εγώ όσο και άλλος ένας φίλος τουλάχιστον κάναμε χωρίς πρόβλημα.... μήπως δεν είσαι σε build A660_SO25_121112 και build date 2012_11_22 ;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι εννοείς φίλε μου, δεν θα φορτώσει κάποιο boot.img, αν δεις εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4909177#post4909177

λέω οτι απλά αφού κάνει install the recovery to phone (όπως τελειώνουν οι οδηγίες του αρχικού ποστ

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=44660171&postcount=417 )

 

η διαδικασία δεν τελειώνει αλλά σε ρωτάει πριν κάνει modify το υπάρχον boot.img στη συσκευή, το οποίο τόσο εγώ όσο και άλλος ένας φίλος τουλάχιστον κάναμε χωρίς πρόβλημα.... μήπως δεν είσαι σε build A660_SO25_121112 και build date 2012_11_22 ;

 

Παιδιά εμένα δεν μου βρίσκει boot στην συσκευή απο οτι κατάλαβα....

http://img854.imageshack.us/img854/2485/b5ra.png

http://img689.imageshack.us/img689/8453/mct9.png

Link to comment
Share on other sites

τη συσκευή τη βρίσκει αφου την ανγνώρισε, αλλα το χρώμα κατω αριστερά έπρεπε να εΐναι κιτρινο ή πρασινο, οχι μπλε... μηπωςδεν ειναι ρουτ το τηλέφωνο;
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι root αλλά ούτε μπορούσε να γίνει κόλλαγε εκέι που προσπαθούσε να πάρει backup. Δοκίμασα τη έκδοση 2.4.5 και τίποτα πήγα στην 2.4.6 ξανά τίποτα και τελικά το έκανα με την 2.4.7!!! :)

Βέβαια τώρα έχω άλλο πρόβλημα δεν έχω περάσει μέσα το αρχείο της rom και έχω κάνει format τα πάντα και δεν μου κάνει mount στον υπολογιστή μέσω recovery.... τι κάνουμε?

Αν περάσω το αρχείο στην sd σε ένα pc μπορεί να κάνει εγκατάσταση απο εκεί?

 

Σας δουλεύει το GPS?

Υπάρχει κάποια άλλη ROM τύπου CM?

Edited by MALACHASKOS
Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη δεν σε καταλαβαίνω, δεν σου πέτυχε το ρουτ; ή συνέχισες να δοκιμάζεις για recovery χωρίς να έχεις ρουτ που το λέει ξεκάθαρα οτι

είναι προαπαιτούμενο, και περιμένεις να δουλέψει; είναι προφανές οτι θα δημιουργήσεις προβλημα

αφού το πρόγραμμα δεν θα έχει προσβάσεις για να κάνει τη δουλειά του...

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη δεν σε καταλαβαίνω, δεν σου πέτυχε το ρουτ; ή συνέχισες να δοκιμάζεις για recovery χωρίς να έχεις ρουτ που το λέει ξεκάθαρα οτι

είναι προαπαιτούμενο, και περιμένεις να δουλέψει; είναι προφανές οτι θα δημιουργήσεις προβλημα

αφού το πρόγραμμα δεν θα έχει προσβάσεις για να κάνει τη δουλειά του...

 

Τι δεν κατάλαβες?

"Δεν είναι root αλλά ούτε μπορούσε να γίνει κόλλαγε εκεί που προσπαθούσε να πάρει backup. Δοκίμασα τη έκδοση 2.4.5 και τίποτα πήγα στην 2.4.6 ξανά τίποτα και τελικά το έκανα με την 2.4.7!!!"

σε ενα παράθυρο διαλόγου που βγάζει και πρέπει να πατήσεις να πάρει backup δεν το έβγαζε!!! και δεν μπορούσε να κάνει root!

 

 

Κάποια άλλη rom υπάρχει? που να δουλεύει το GPS?

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν κατάλαβα σε ποια διαδικασία ρουτ "πήγε να πάρει backup" ..... αλλά δεν έχει και σημασία αφού λόγω του τόνου σου δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί σου! Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια

 

Προέκυψε ένα προβλημα. Ας ξεκινήσω απ' την αρχή. 2-3 φορές τον τελευταίο καιρό μου πέταξε μνμ ' o launcher δεν ανταποκρίνεται' και μετά κόλλησε. Με την επανεκκίνηση ήταν όλα οκ.

 

Προχτές το ξανάκανε και όταν έκανα ρισταρτ χαμός...είχα χάσει τις πιο πολλές από τις εφαρμογές, τα μενού του ντεσκτοπ, τα εικονίδια κ βγηκαν ολα άδεια και κινέζικα. Ταυτόχρονα πετάει το μνμ 'δυστυχώς η εφαρμογή com.google.process.gapps έχει σταματήσει'. επαφές και μνμ οκ, το play store λειτουργεί κανονικά.

 

Έχω δοκιμάσει ό,τι λέγεται στο νετ σαν λύση. Το download manager k downloads είναι ήδη ενεργοποιημένα. Έσβησα το λογαριασμό google και τον ξαναέβαλα. Τέλος κάποιοι λένε ότι στη λίστα με τις εφαρμογές πατώντας το αριστερό κουμπί δίνει επιλογή 'reset default apps' μόνο που στο δικό μας δεν υπάρχει αυτή η επιλογή!

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

 

Ενα Update!! εντοπισα ότι το πρόβλημα προέρχεται από το google play services. Το πάγωσα με το link2sd και!!!!!!! ΣΩΤΗΡΙΑ

 

Όλα δουλεύουν ρολόι + παρατήρησα ότι τα πάντα γίνονται 2 κλικ γρηγορότερα! Για δοκιμή αν θέλετε παγώστε το μόνο και μόνο για την ταχύτητα

 

Έχει κανείς πρόβλήμα με το jack των ακουστικών? δεν κάνει καλή επαφή και πρέπει να έχω το β'υσμα έξω έξω για ν ακούσω κάτι + ότι δεν μπορώ να απαντήσω κλήση με το handsfree

Link to comment
Share on other sites

Λογο οτι κυκλοφορει αρκετο καιρο τωρα και αρκετοι οι κατοχοι μηπως εχει βρεθει μεγαλυτερη μπαταρια η εστω καποια αξιοπιστη εκτος των αρχικων που εχουν πει καποια παιδια;

 

φίλε μου το ψάχνω κανα 2ωρο τώρα, η πιό αξιόπιστη επιλογή παραμένει η pisen την οποία θα παραγγείλω (μαζί με charger) από εδώ

http://www.aliexpress.com/item/PISEN-BL194-Battery-And-Desk-Charger-For-Lenovo-A520-A710e-A690-S680-Smart-Phone-Free-Shipping/1489215271.html

 

ελπίζω τα 3,5 $ που θα δώσω επιπλέον για ΗΚ ποστ να πιάσουν τόπο γιατί το china airmail με το Χριστουγεννιάτικο φόρτο το βλέπω για κανένα 2μηνο!

Link to comment
Share on other sites

το οτι πολλες επαφες μου δεν μου βγαινουν με το ονομα παρα μονο αριθμος στον καταλογο εισερχομενων-εξερχομενων κλησεων ...

που οφειλεται αυτο κ πως μπορω να το διορθωσω???

Link to comment
Share on other sites

Εχει βρει κανενας καποιο app αντιστοιχο του magic weather που υπαρχει προεγκατεστημενο στο κινητο?

Καποιο λειτουργικο και αξιοπιστο app γιατι υπαρχουν πολλα αλλα ειναι χαλια τα περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εχει βρει κανενας καποιο app αντιστοιχο του magic weather που υπαρχει προεγκατεστημενο στο κινητο?

Καποιο λειτουργικο και αξιοπιστο app γιατι υπαρχουν πολλα αλλα ειναι χαλια τα περισσοτερα.

 

Για εφαρμογές απευθύνσου εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για εφαρμογές απευθύνσου εδώ.

 

 

Εκανα μια ερωτηση σε ατομα που εχουν το ιδιο κινητο να με κατατοπισουν αν γνωριζει καποιος.

Γνωριζω οτι υπαρχει τετοια κατηγορια φιλτατε μου.

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι η RAM των 512mb είναι οριακή για να τρέχουν πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα, έκανα τα εξής: εγκατέστησα το Greenify με το οποίο επιλέγεις εφαρμογές που δε σε ενδιαφέρει να τρέχουν συνέχεια και τις αδρανοποιεί, ουσιαστικά τις κοιμίζει. Επίσης έβγαλα τις εφαρμογές του Gmail και του Yahoo και εγκατέστησα το K-@ Mail Pro και έτσι τρέχει μία εφαρμογή και για τα δύο mail μου. Με δεδομένο ότι προσωπικά δεν έχω ανάγκη να τρέχω πολλές εφαρμογές συνέχεια, έχω αδρανοποιήσει τις περισσότερες (facebook, υπηρεσίες Google Play, internet browser κ.λπ.) και έχω κρατήσει ενεργές μόνο το Mail, το Battery και το Messenger του Facebook. Λέμε για ΑΛΛΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. Η RAM έχει τις περισσότερες φορές πάνω από 120mb ελεύθερα, η συσκευή τρέχει απίστευτα γρήγορα και η μπαταρία του πλέον κρατάει τουλάχιστον 50% παραπάνω. Εκεί που το φόρτιζα κάθε βράδυ, πλέον στο τέλος της ημέρας (με το κινητό εκτός φόρτισης από τις 6:45 το πρωί) είναι τις περισσότερες φορές στο 50%...
Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι η RAM των 512mb είναι οριακή για να τρέχουν πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα, έκανα τα εξής: εγκατέστησα το Greenify με το οποίο επιλέγεις εφαρμογές που δε σε ενδιαφέρει να τρέχουν συνέχεια και τις αδρανοποιεί, ουσιαστικά τις κοιμίζει. Επίσης έβγαλα τις εφαρμογές του Gmail και του Yahoo και εγκατέστησα το K-@ Mail Pro και έτσι τρέχει μία εφαρμογή και για τα δύο mail μου. Με δεδομένο ότι προσωπικά δεν έχω ανάγκη να τρέχω πολλές εφαρμογές συνέχεια, έχω αδρανοποιήσει τις περισσότερες (facebook, υπηρεσίες Google Play, internet browser κ.λπ.) και έχω κρατήσει ενεργές μόνο το Mail, το Battery και το Messenger του Facebook. Λέμε για ΑΛΛΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. Η RAM έχει τις περισσότερες φορές πάνω από 120mb ελεύθερα, η συσκευή τρέχει απίστευτα γρήγορα και η μπαταρία του πλέον κρατάει τουλάχιστον 50% παραπάνω. Εκεί που το φόρτιζα κάθε βράδυ, πλέον στο τέλος της ημέρας (με το κινητό εκτός φόρτισης από τις 6:45 το πρωί) είναι τις περισσότερες φορές στο 50%...

 

Δηλαδή με το greenify δεν ξεκινάνε εκ νέου μόνες τους οι εφαρμογές που έκλεισες; Γιατί και με την αντίστοιχη λειτουργία του Battery Doctor ενώ κλείνει όσες εφαρμογές δεν είναι στο white list, μετά από καμμιά ώρα π.χ. ανοίγω τα apps/ running και βλέπω το φατσοβιβλίο πάλι ανοικτό :mad: !

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το greenify δεν ξεκινάνε εκ νέου μόνες τους οι εφαρμογές που έκλεισες; Γιατί και με την αντίστοιχη λειτουργία του Battery Doctor ενώ κλείνει όσες εφαρμογές δεν είναι στο white list, μετά από καμμιά ώρα π.χ. ανοίγω τα apps/ running και βλέπω το φατσοβιβλίο πάλι ανοικτό :mad: !

Όχι, δε ξεκινάνε πάλι... Πολύ σπάνια έχω παρατηρήσει να έχω εγώ ξαναξεκινήσει μία εφαρμογή και απλά το Greenify να μη μπορεί να την αδρανοποιήσει, οπότε πάω εγώ manual και την αδρανοποιώ. Σπάνια όμως αυτό, το έχω παρατηρήσει μόνο στις Υπηρεσίες Google Play μια δυο φορές... Είναι πραγματικά πολύ καλή εφαρμογή, δικαιολογείται πλήρως η υψηλή βαθμολογία που έχει από τους χρήστες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...