Jump to content

Lenovo A660


foreno
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, έφτιαξα έναν μικρό οδηγό Αποσυναρμολόγησης του Α660 εδώ για τους φίλους που θέλουν να αλλάξουν το σπασμένο Touch Screen. Θα γράψω και εδώ ότι δεν φέρω καμία ευθύνη για τυχόν ζημιές που μπορεί να πάθει το τηλέφωνο και αν επιχειρήσετε να ακολουθήσετε τις οδηγίες το κάνετε με δική σας ευθύνη. Επίσης, επειδή στο δικό μου τηλέφωνο είναι ήδη ξεκολλημένη η οθόνη δεν μπορούσα να δείξω πώς να της ξεκολλήστε, παρόλα αυτά παρέχω κάποιες οδηγίες.

 

Aγαπητέ squalor σ'ευχαριστώ για τον οδηγό αποσυναρμολόγησης!

 

είναι σίγουρο το ότι έχει ράδιο;

εδώ http://www.gsmarc.com/lenovo/a660/ γράφει ότι δέν έχει

 

Έχει...

Link to comment
Share on other sites

είναι σίγουρο το ότι έχει ράδιο;

εδώ http://www.gsmarc.com/lenovo/a660/ γράφει ότι δέν έχει

 

σου απάντησα ήδη...και μάλιστα το έχω δοκιμάσει και πιάνει μια χαρά...γτ στην αρχή πίστευα ότι θα έχει τπτ διαφορετικές συχνότητες....αλλά έιναι κανονικά γυρισμένο στα fm...απλά βάζεις τα ακουστικά και είσαι οκ... για την αγορά το έιπα στην προηγούμενη σελίδα....το Minideal αποδείχτεικε πολύ αξιόπιστο και σε μένα οπως και στους πιο παλιούς οπότε τα 5€ διαφορά δεν είναι τπτ μπροστά στην σιγουριά ότι σε 15μέρες το κινητό θα έρθει στο σπίτι σου απο το άγχος μήπως κάτι πάει στραβά...

Link to comment
Share on other sites

Είχα ήδη το Α820 και πήρα το Α660 για φίλο που φεύγει διακοπές.

Εντυπωσιάστηκα!

Απίθανο τηλέφωνο- το δοκίμασα σε αντοχή οθόνης και σε θάλασσα και δεν το πίστευα, παρά τα βίντεο που είχα ήδη δει.

Το καλύτερο είναι πως ήρθε ριζωμένο, με επαναφορά, φυσικά Ελληνικά, ρυθμισμένο στην γλώσσα εξ' αρχής, ακόμα και στην σωστή ώρα! Χωρίς καμία απολύτως κινέζικη εφαρμογή να σου σπάει τα νεύρα, και με όλα τα βασικά.

Το καλύτερο; Το παρήγγειλα 29/7, από (γνωστό και δοκιμασμένο) πωλητή στο aliexpress και ήρθε στα 88 ευρώ, με έξτρα μπαταρία στις 6/8 (ανήμερα της Μεταμορφώσεως)- μιλάμε για 9 μέρες. Το ανοίξαμε, και το πήγαμε μέχρι για ...μπάνιο χτες στην Βούλα.

Αποφάσισα να αναβαθμίσω το Α820 μου σε αντοχή και να φτάσει το Α660 οπότε μαζί με 2 ακόμα 660 θα πάρω το S750.

Lenovo rocks...

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Απέκτησα το Α660 και για το κόστος του είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Παρήγγειλα 2 (1+1) από minideal την ίδια ημέρα (Σάββατο) και τα παρέλαβα ακριβώς στις δυο εβδομάδες παρά μια ημέρα συσκευασμένα άψογα. Στην παραγγελία δεν ζήτησα απολύτως τίποτα, παρόλα αυτά ήλθαν σαν gift, routed με το play store και ευρωπαϊκό αντάπτορα για το φορτιστή. Το menu ήταν στα Αγγλικά και το άλλαξα από τις ρυθμίσεις. Θέλω να ρωτήσω τους πιο έμπειρους σχετικά με τα εξής.

1) Πως μπορώ να αλλάξω την γλώσσα γραφής στο πληκτρολόγιο του dialer (μπλε εικονίδιο ακουστικού) από αγγλικά σε ελληνικά ώστε να μου βρίσκει τις επαφές;

2) Πώς μπορώ τα sms να εμφανίζονται ανεξάρτητα (όπως σε κλασικά τηλέφωνα) και όχι σαν συνομιλία;

3) Όταν πληκτρολογώ κείμενο (πχ για να γράψω το κείμενο ενός sms) στις προτάσεις λέξεων μου εμφανίζει ονόματα επαφών που έχω. Δεν θα έπρεπε να εμφανίζει προτάσεις λέξεων. Στις επιλογές ορθογραφικός έλεγχος έχει επιλεγμένο «Διόρθωση android” και στη γλώσσα, επιλογή : γλώσσα συστήματος (από κάτω δεν έχει για επιλογή ελληνικά) Πως μπορώ να έχω ελληνική διόρθωση – πρόβλεψη;

4) Στις επαφές όταν επιλέξω ομάδα επαφών μου εμφανίζει μεγάλα εικονίδια με το όνομα της κάθε επαφής. Γίνετε να εμφανίζονται σε γραμμή όπως στις «επαφές σε προσαρμοσμένη προβολή»

 

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για την μέχρι τώρα πολύτιμη βοήθεια στην επιλογή του συγκεκριμένου τηλεφώνου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

 

πήραμε το κινητάκι αυτό για τον αδερφό μου, κάναμε disable μερικές κινεζιές, όλα καλά. Αλλά τον lenovo launcher πρέπει να τον φάμε στη μαπα, μπορούμε να επαναφέρουμε τον android, ή απλά να κατεβάσω κανά novo launcher?

 

 

επίσης, η lenovo βγάζει updates? για αναβάθμιση android κτλ? Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το παρηγγειλα και εγω σημερα με SG POST.. Αλλα δεν τους ειπα να μου το στειλουν ως δωρο. Θα πληρωσω τελωνειο;

 

Το στελνουν σαν δωρο ετσι και αλλιως οποτε μην ανησυχεις!Εχω παραγγειλει 5 και χωρις να τους πω τιποτα ηρθαν ολα σαν δωρο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Ποσο καιρο κανει περιπου για να ερθει;

 

θα σου λεγα 15 μέρες max, αλλά βάλε τώρα καλοκαίρια και μλκιες μη σου φανεί παράξενο πάνω από 20 μέρες. εμάς ήταν Ελλάδα μία εβδομάδα και δεν είχαν αξιωθεί να μας φωνάξουν

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο τραβαει καλο βιντεο και φωτογραφια εκτος νερου?

ειδα ενα βιντεο με υποβρυχιο βιντεο 9ελληνικο) αλλα δεν βρηκα καποιο αλλο με κανονικες ληψεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

 

πήραμε το κινητάκι αυτό για τον αδερφό μου, κάναμε disable μερικές κινεζιές, όλα καλά. Αλλά τον lenovo launcher πρέπει να τον φάμε στη μαπα, μπορούμε να επαναφέρουμε τον android, ή απλά να κατεβάσω κανά novo launcher?

 

 

επίσης, η lenovo βγάζει updates? για αναβάθμιση android κτλ? Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

 

 

 

κανείς εδώ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βάλε όποιον launcher θέλεις, αυτός που έχει προεγκατεστημένος δεν βγαίνει αλλά δεν σε νοιάζει κιόλας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα θέμα....όταν κλείνω το τηλέφωνο χάνονται οι ρυθμίσεις που έχω για τον ήχο κλήσης....(δεν ξέρω αν χάνετε και τπτ άλλο)...αλλά 2 φορές μου έχει τύχει να βάζει απο μόνο του τον default ήχο αντί αυτού που είχα βάλει εγώ (.mp3)....λέτε να παίζει ρόλο που το έχω στην SD ???

 

επίσης πως μπορώ να αλλάξω τον ήχο στο ξυπνητήρι ??? δεν μου βγάζει επιλογή για άλλο ήχο.....ή μήπως υπάρχει καμιά καλή εφαρμογή για ξυπνητήρι ??

 

παιδιά καμιά ιδέα για τον ήχο στις φωνητικές κλήσεις ???? Τελικά δεν παίζει ρόλο αν κλείσει το τηλέφωνο ή όχι...γενικά βάζω δικό μου ήχο και όταν με παίρνουν τηλέφωνο χτυπάει ο default .....καμιά ιδέα ??

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παρει κανα μηνα τωρα απο minideals, ολα καλα .Παραλαβη σε 2 εβδομαδες απο την παραγγελια. Το κινητο πολυ καλο εκτος απο το θεμα μπαταριας και λιγο οτι υστερει σε οθονη σε σχεση με αλλα ιδιας αναλυσης λογω μη ips, αλλα μια χαρα.

 

Το εβαλα στη θαλασσα χθες για 2 λεπτα στα 20 εκατοστα περιπου.Καλο το βιντεο και το κινητο δουλευει κανονικα. Αλλα οταν ανοιξα το καπακι βρηκα λιγο νερο μεσα. Ευτυχως ηταν στο σημειο δεξια απο την καμερα που εχει το πλαστικο και δεν ειχε παει στις sim η στην μπαταρια.

 

Θα ηθελα να ρωτησω οσους το εχουν βαλει στη θαλασσα η γενικα σε νερο αν προσεξαν κατι τετοιο

 

Πριν το βαλω το ειχα τσεκαρει προσεκτικα οτι ηταν τελειως κλειστο το καπακι της μπαταριας και του micro USB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορει να μας πει καποιος που το έχει :

1. Τι εκδοση Kernel φοραει το κινητο; Είναι στα settings στο about phone.

2. Η ποιότητα κατασκευής είναι πιο κοντά σε samsung πχ η σε κινεζιά;

3. Στην τσέπη (την μπροστινη του τζην..) χωράει;

 

Ευχαριστώ.

Edited by geopapa123
Link to comment
Share on other sites

Σορυ βρε παιδια αν μπορει να βοηθησει καποιος (με pm) πρωτη φορα με android και γενικα με smartphone τα εχω βρει λιγο σκουρα.

Καλο το τηλ δεν λεω αλλα κατι δεν ανοιγει (οποτε θελει) τα μειλ κατι οι κινεζιες που εχει πως φευγουν αυτα; Ξερω οτι εχουν αναφερθει (τα διαβασα πολλες φορες) αλλα δεν τα πιανω ρε παιδια αυτα, δεν εχω ασχοληθει ξανα αγνωστοι οροι για μενα και ειδικα χωρις την γνωση αγγλικων ενα δραμα στο συνολο.

Να ευχαριστησω προκαταβολικα οποιον εχει την διαθεση να βοηθησει και φυσικα για οτιδηποτε η ευθυνη δικη μου αν και νομιζω δεν χρειαζεται να αναφερω κατι τετοιο :O

Link to comment
Share on other sites

Όπως είσαι στην κεντρική οθόνη κάνεις ζουμ ουτ και σου δείχνει τις διάφορες οθόνες. Όποια έχει το μικρο κουτάκι κάτω επιλεγμένο είναι η αρχική, επέλεξε κάποια άλλη σαν αρχική και τότε επιστρέφοντας σε αυτή με το clover αν το επιλέξεις και το κρατήσεις πατημένο θα σου δώσει την επιλογή να το σβήσεις.

 

Για σου φίλε πως αλάζω τιν αρχική οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορει να μας πει καποιος που το έχει :

1. Τι εκδοση Kernel φοραει το κινητο; Είναι στα settings στο about phone.

2. Η ποιότητα κατασκευής είναι πιο κοντά σε samsung πχ η σε κινεζιά;

3. Στην τσέπη (την μπροστινη του τζην..) χωράει;

 

Ευχαριστώ.

 

1. Και μετά? Version info kai αριθμός έκδοσης?

2. Κινεζιά (όπως νομίζω το λες, με την κακή έννοια) δεν έχω ποιάσει στα χέρια μου, οπότε με επιφύλαξη θα πω το 1ο

3. Αν και δε φοράω τζιν :p , μάλλον ναι, αλλά ρε συ τα νούμερα είναι στάνταρ-πως να το πω, δηλαδη (οι διαστάσεις) είναι κάτι το

αντικειμενικό :)

 

 

Σορυ βρε παιδια αν μπορει να βοηθησει καποιος (με pm) πρωτη φορα με android και γενικα με smartphone τα εχω βρει λιγο σκουρα.

Καλο το τηλ δεν λεω αλλα κατι δεν ανοιγει (οποτε θελει) τα μειλ κατι οι κινεζιες που εχει πως φευγουν αυτα; Ξερω οτι εχουν αναφερθει (τα διαβασα πολλες φορες) αλλα δεν τα πιανω ρε παιδια αυτα, δεν εχω ασχοληθει ξανα αγνωστοι οροι για μενα και ειδικα χωρις την γνωση αγγλικων ενα δραμα στο συνολο.

Να ευχαριστησω προκαταβολικα οποιον εχει την διαθεση να βοηθησει και φυσικα για οτιδηποτε η ευθυνη δικη μου αν και νομιζω δεν χρειαζεται να αναφερω κατι τετοιο :O

 

Καλύτερα στα φανερά :) όλο και κάποιος μπορεί να χρειαστεί τις πληροφορίες. Για το μέιλ δε βλέπω πως μπορώ να σε βοηθήσω.

Για τις εφαρμογές εγώ έκανα το εξής: κατέβασα αυτήν την εφαρμογή όπου σου επιτρέπει να τις παγώνεις πρώτα (για να βλέπεις να σου προκαλεί προβλήματα η πιθανή αφαίρεσή της) και αφού δουλέψεις για λίγες ώρες-ας πούμε, το τηλ αν δε σε επηρεάζει, τις αφαιρείς.

Α, επίσης όπου βλέπεις ''ODEX'' δεν ακουμπάς. Για τα αγγλικά μη μασάς να ναι καλά ο τρανσλατορ. :)

 

Αν είπα και καμιά βλακία σχώρα με, όλο και κάποιος θα διορθώσει

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Για τα αγγλικά μη μασάς να ναι καλά ο τρανσλατορ. :)

Σε ευχαριστω θα αρχισω να παιζω σιγα σιγα :lol:

Τωρα για την μεταφραση τι να πω αν και την χρησιμοποιω αναγκαστικα υπαρχει ανθρωπος που την καταλαβαινει; :lol::lol::lol:

 

Edit: Μετα τα γελια σειρα εχουν τα κλαματα (λεμε τωρα) Λοιπον παιδια εκατσα διαβασα ξανα ολο το θεμα καθως την εκανα την πατατα που λεμε μα δεν καταφερα να βρω κατι. Μαλλον φταιει οτι αυτη τη στιγμη δεν βλεπω μπροστα μου απο τα νευρα μου και φταιω καθαρα εγω. Το αποτελεσμα δεν ξερω τι ακριβως πατησα αλλα εικονιδιο δεν υπαρχει πλεον κανενα οπως και αρχικη οθονη. Το μονο που μπορω να εχω προσβαση ειναι στις ρυθμισεις. Μπορει καποιος να βοηθησει αν γνωριζει; Να απεγκαταστησω το Link2CD η θα τα παρει ολα μαζι του και θα τα κανω χειροτερα;

Υπαρχει τροπος να το επαναφερω;

Edited by vrs5
Προσθηκη κειμενου
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προτείνετε μου ένα bluetooth που να το βλέπει το Α660 γιατί ένα παλιό της σαμσουνγκ που έχω δεν κάνει pair. με τίποτα. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες επειτα απο πολλες προσπαθειες καταφερα να το ανοιξω κανοντας επαναφορα στην αρχικη κατασταση αλλα τωρα δεν δουλευουν οι εφαγμογες.

Να το πεταξω να ησυχασω; :lol::lol::lol:

Το τηλ ειναι Root φυσικα και μπηκα σε καποια φαση στο κρυφο μενου αλλα κρυφο εμεινε για μενα γιατι δεν ξερω τι να πατησω 2η φορα :lol::lol::lol:

Λοιπον ετσι κι'αλλιως εχασε τα παντα (επαφες κλπ) πειτε τι μπορω να κανω απο το κρυφο μενου η απο καπου αλλου γιατι με το ζορι κρατιεμαι να ''πιασει'' τοιχο.

Ευτυχως δωσαμε λιγα $ :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...