Jump to content

Lenovo A660


foreno
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτελους, ευχαριστω δυο μερες το ψαχνω...εχω και κατι δαχτυλα αποκλειεται νά το εβρισκα κατα τυχη

 

εγώ πάντως κατά τύχη το βρήκα....:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα

 

ψάχνω ένα προγραμματάκι που να κλείνει την οθόνη χωρίς να πατήσω το κουμπί

 

δοκίμασα το tap tap και το screen off αλλά σβήνει και ξανανάβει κλειδωμένη για να ξανασβήσει τελικά σε 10''. ξέρετε γιατί ξανανάβει και αν γίνεται να σβήνει απευθείας?

Link to comment
Share on other sites

αν χρησιμοποιήσω φορτιστή 1300mAh αντί για τον δικό του τον 700 λέτε να πάρω την μπαταρία στα χέρια μια ώρα αρχύτερα;
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

ψάχνω ένα προγραμματάκι που να κλείνει την οθόνη χωρίς να πατήσω το κουμπί

 

δοκίμασα το tap tap και το screen off αλλά σβήνει και ξανανάβει κλειδωμένη για να ξανασβήσει τελικά σε 10''. ξέρετε γιατί ξανανάβει και αν γίνεται να σβήνει απευθείας?

Για κοίτα αν σε βολεύει αυτό

παιδιά πώς μπορώ να προσθέσω ελληνικά...για πλοήγηση στο google, sms κτλ ??? υπάρχει ρύθμηση ή πρέπει να βάλω κάποιο πρόγραμμα ?

 

Settings--> γλώσσα και εισαγωγή--> Γλώσσα (μάλλον αυτό ψάχνεις)

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα αν σε βολεύει αυτό

 

 

Settings--> γλώσσα και εισαγωγή--> Γλώσσα (μάλλον αυτό ψάχνεις)

 

βασικά ήθελα μέσα σε ένα κείμενο να μπορώ να αλλάζω την γλώσσα εισαγωγής...τελικά το βρήκα....πατάς το spacebar παρατεταμένα στο πληκτρολόγιο (εκεί που λέει την γλώσσα) και σου βγάζει επιλογή να αλλάξεις γλώσσα...

Link to comment
Share on other sites

αν χρησιμοποιήσω φορτιστή 1300mAh αντί για τον δικό του τον 700 λέτε να πάρω την μπαταρία στα χέρια μια ώρα αρχύτερα;

 

Ναι, συν το ότι συνήθως όταν φορτίζει γρήγορα ξεφορτίζει και γρήγορα... Η αργή φόρτιση είναι καλύτερη από άποψη διάρκειας ζωής της μπαταρίας.

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

αν χρησιμοποιήσω φορτιστή 1300mAh αντί για τον δικό του τον 700 λέτε να πάρω την μπαταρία στα χέρια μια ώρα αρχύτερα;

 

Εγω παιδες χρησιμοποιω φορτιστη απο ενα xperia x10 mini pro 850MAH και φορτιζει μια χαρα.πλεον βγαζω μερα ανετα με μετρια χρηση και wifi σχεδον μονιμα ενεργο.

 

Kαι συγκεκριμενα τον παρακατω

 

http://milkyzone.weebly.com/uploads/1/7/7/5/1775610/1234730_orig.jpg

http://www.mytrendyphone.es/images/34172_Sony_Ericsson_EP800_Travel_Charger-Vivaz_Vivaz_pro_Xperia_X10_mini_02_04042012-p.jpg

Edited by Baical
Link to comment
Share on other sites

Ναι, συν το ότι συνήθως όταν φορτίζει γρήγορα ξεφορτίζει και γρήγορα... Η αργή φόρτιση είναι καλύτερη από άποψη διάρκειας ζωής της μπαταρίας.

@squalor

εχεις pm

 

@ALL

ακουστε παιδια και 10 Αμπερ να βαλετε (δεν χαλαει )το τηλεφωνο θα παρει το ρευμα που χρειαζεται επειδη εχουμε 1 Αμπερ δεν σημαινει οτι το τραβαει ολο ή αμα εχουμε 750 ma δεν του φτανει !

 

Ολα τα τηλεφωνα φορτιζουν σωστα οτι και να του δωσεις(μεσα σε καποιοες λογικες τιμες)

Επισης ναι η αργη φορτιση της μπαταριας βοηθα αλλα απο την αλλη αν εχεις την πολυτελεια του χρονου

 

Απλα σκεφτητε οτι αμα του δωσεις 100χ το φορτιο(ρευμα) δεν φοορτιζει 100 φορες πιο γρηγορα

και αν του δωσεις 120 ma δεν θα εχεις μπαταρια μεχρι να γινεις 100 χρονων

 

το usb2 ειναι 350 ma

 

εγω εχω να πω οτι φορτιζει απελπιστικα αργα και πιστευω οτι ειναι θεμα ρυθμισης (το neo v (κλαιω μου το φαγαν χθες )φορτιζε στο 1/3 του χρονου και δεν παθαινει τιποτα

 

Αυτα τα ολιγα

περιμενω να ερθει το digitiser και δεν εχει φυγει εδω και 10 μερες με hongkongpost και ο θεος να βοηθησει αμα ερθει να μην το κανουμε χειροτερα

 

χθες για ζεσταμα αλλαξα το flex w20i

 

sat-iros

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις κάτι κινέζικα απεγκατέστησα και το τηλ δε λειτουργει. Καμια ιδεά πως να του περασουμε το original rooted?

 

Κλασσικα πραματα,,,καλο θα ηταν να διαβασετε λιγο στο τοπικ πριν απεγκαταστησετε τα κινεζικα,,,τεσπα κανε οτι καναν και οι αλλοι συμπασχοντες.Το τηλεφωνο θα δουλεψει 100% μη φοβασαι

Link to comment
Share on other sites

Λογο οτι το θεμα ''μπαταρια'' αν το χρησιμοποιεις αρκετα ειναι οντως προβλημα τι θα λεγατε αν αντι για μεγαλυτερη (εδω κατι γινεται) η διπλη (πιθανον προβλημα ερμητικου κλεισιματος απο το ανοιξε κλεισε) προμηθευτω κατι τετοιο (τυχαιο παραδειγμα)

http://www.ebay.co.uk/itm/5000mAh-Portable-External-Backup-Battery-Charger-for-mobile-phone-iphone-ipad-/110900342453?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item19d22ceeb5

Νομιζω ειναι καλη περιπτωση με λιγο κοστος και πολυ μεγαλυτερη αυτονομια και απο τις δυο παραπανω περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

και πάνω που έλυσα ότι προβλήματα είχα και έφερα το κινητό στα μέτρα μου... :angry:

 

δοκίμασα με την εφαρμογή link2SD να μεταφέρω 2 εφαρμογές στην κάρτα μνήμης.

αυτό ήταν. 2 λεπτά μετά πετάγεται το μήνυμα "Unfortunately, System UI has stopped".

χάνεται το φόντο ,επανέρχεται και ξαναχάνεται αφού εμφανίζει συνέχεια το συγκεκριμένο μήνυμα.

είναι όπως στα windows κλείνει ο explorer (όχι ο internet) και επανέρχεται.

ε φανταστείτε να το κάνει συνέχεια.

 

έκλεισα το κινητό, το άνοιξα και με το που ανοίγει κάνει τα ίδια. δε μπορείς να δουλέψεις.

 

δε ξέρω αν παίζει ρόλο το link2SD. ίσως ήταν σύμπτωση.

έκανα Unistall και τα προγράμματα που μετέφερα στην κάρτα

τι κάνω τώρα;

Link to comment
Share on other sites

και πάνω που έλυσα ότι προβλήματα είχα και έφερα το κινητό στα μέτρα μου... :angry:

 

δοκίμασα με την εφαρμογή link2SD να μεταφέρω 2 εφαρμογές στην κάρτα μνήμης.

αυτό ήταν. 2 λεπτά μετά πετάγεται το μήνυμα "Unfortunately, System UI has stopped".

χάνεται το φόντο ,επανέρχεται και ξαναχάνεται αφού εμφανίζει συνέχεια το συγκεκριμένο μήνυμα.

είναι όπως στα windows κλείνει ο explorer (όχι ο internet) και επανέρχεται.

ε φανταστείτε να το κάνει συνέχεια.

 

έκλεισα το κινητό, το άνοιξα και με το που ανοίγει κάνει τα ίδια. δε μπορείς να δουλέψεις.

 

δε ξέρω αν παίζει ρόλο το link2SD. ίσως ήταν σύμπτωση.

έκανα Unistall και τα προγράμματα που μετέφερα στην κάρτα

τι κάνω τώρα;

Μα δε γραφεις καν τις εφαρμογες που μετεφερες,,,ποιες ηταν αυτες οι 2?

Link to comment
Share on other sites

mapfactor

 

Και Pixlr Express.

το οποίο όμως το έσβησα αμέσως μετά.

 

παρατήρηση:

η μπαταρία ήταν στο 15%.

σύνδεσα την τροφοδοσία και δε μου το κάνει τώρα.

λέτε να παίζει ρόλο;

 

4-5 επανεκινήσεις έκανα (χωρίς τροφοδοσία) και μου το έκανε πάντα.

τώρα με την τροφοδοσία τίποτα.

 

κι όμως παίζει ρόλο. όταν αφαιρώ την τροφοδοσία το κάνει.

όταν παίρνει ρεύμα πάει μια χαρά.

τι κουλό είναι αυτό;

με το που αφαιρέσω το καλώδιο πετάγεται το μήνυμα αμέσως

 

παρατήρηση 2:

ο δείκτης δεν είναι τόσο αξιόπιστος. στο τέλος πέφτει γρήγορα

Edited by nif
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βλέπω να το κάνω μόνος μου, μου φαίνεται πολύπλοκο το όλο θέμα και οι πιθανότητες να μείνω χωρίς κινητό, αυξημένες..μερικές ερωτήσεις μπας και μπω ποτέ στο κλίμα..

 

Εσύ έκανες τα 11 βήματα που περιγράφει ο ανθρωπας στο 1ο λινκ?

Στο 2 λινκ, που/τι/πώς κατεβάζουμε?? Εκεί που λέει Mirror 1 Uploaded.to : Click???

 

Σε ένα απ τα 2 λινκ πήρε το μάτι μου που έλεγε ότι η 'γνήσια' ρομ καταναλώνει 400mb σε αντίθεση με την 'έτσι' που χρειάζεται 200..

Γι αυτό δηλαδή έχω μονίμος ελεύθερα μόλις 60-70 mb μνήμης??

Βέβαια αν τύχει να τις kill them all (τις εφαρμογές) βλέπω στο περίπου 320-350 κατηλημένα mb μνήμης, ενώ είπαμε η rom χρειάζεται 400! Αυτό πάλι πώς γίνεται???

 

Θα ήθελα πολύ να αλλάξω ρομ (μόνος μου) αλλά συνειδητοποιώ πως έχω πολύ διάβασμα πρώτα..

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βλέπω να το κάνω μόνος μου, μου φαίνεται πολύπλοκο το όλο θέμα και οι πιθανότητες να μείνω χωρίς κινητό, αυξημένες..μερικές ερωτήσεις μπας και μπω ποτέ στο κλίμα..

 

Εσύ έκανες τα 11 βήματα που περιγράφει ο ανθρωπας στο 1ο λινκ?

Στο 2 λινκ, που/τι/πώς κατεβάζουμε?? Εκεί που λέει Mirror 1 Uploaded.to : Click???

 

Σε ένα απ τα 2 λινκ πήρε το μάτι μου που έλεγε ότι η 'γνήσια' ρομ καταναλώνει 400mb σε αντίθεση με την 'έτσι' που χρειάζεται 200..

Γι αυτό δηλαδή έχω μονίμος ελεύθερα μόλις 60-70 mb μνήμης??

Βέβαια αν τύχει να τις kill them all (τις εφαρμογές) βλέπω στο περίπου 320-350 κατηλημένα mb μνήμης, ενώ είπαμε η rom χρειάζεται 400! Αυτό πάλι πώς γίνεται???

 

Θα ήθελα πολύ να αλλάξω ρομ (μόνος μου) αλλά συνειδητοποιώ πως έχω πολύ διάβασμα πρώτα..

 

Αυτα τα 400 και 200 Mb αντιστοιχα αναφερονται σε αποθηκευτικο χωρο , δηλαδη τοσο ειναι το μεγεθος των αρχειων της συγκεκριμενης rom και οχι στο ποση μνημη καταναλωνουν(που μετριεται επισης σε Megabytes αλλα ειναι η ραμ και οχι αποθηκευτικος χωρος)

Επομενως οποια Rom και να βαλεις η ελευθερη μνημη σου λιγο θα διαφερει μιας και οι βασικες λειτουργιες του τηλεφωνου αλλα και οι εφαρμογες που μετεπειτα θα προσθεσεις εσυ πανω κατω θα ειναι ιδιες.Ειναι θεμα καθαρα του κινητου οτι τα 512 Mb ram ειναι οριακα αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

..μάλιστα, οκ ευχαριστώ, ξεκάθαρο.

 

Αυτά τα 512 με σκαλώναν απ την αρχή και πιστεύω είναι το μοναδικό μειονέκτημα του κινητου που δεν μπορείς να κάνεις κάτι..(η μπαταρία αλλάζει)

..κάτι τα περιορισμένα οικονομικά κάτι η βιασύνη μου, το πάτησα το buy :) (νταξ, γκρινιάζω λιγάκι, αλλά δεν το'χω μετανιώσει:))

 

υγ όποιος μπορεί να με κατευθύνει προς τη σωστή θεωρία για να μάθω να περνάω καμια rom, τον ευχαριστώ από τώρα:)

μάλλον πρέπει ν'αρχίσω απ την ενότητα ''οδηγοί'' (?)

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει το ίδιο πρόβλημα και σε άλλους, διάβασε από τη σελίδα 7 του παρόντος θέματος να δεις τι ακριβώς έκαναν για να το λύσουν...

που ακριβωςμπορω να το φτειαξω εγω ειμε στην κω και δεν υπαρχουν τεχικοι για τα τηλ μπορει καποιος να με ενημερωσει σας παρακαλω;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κλασσική περίπτωση βλάβης...την έκανα τη μαλ...α.

 

Κατά λάθος απεγκατέστησα το Launcher και η οθόνη παρέμεινε μαύρη. Μετά από κανά 2ωρο βρισίματος η λύση είναι αυτό το link

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2104748

Όλα δουλεύουν ρολόι και πάει σφαίρα αφού ο τυπάς πέταξε τα κινέζικα όλα.

 

Το root γίνεται με αυτό σε 15 δευτερόλεπτα....

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

 

Εγώ διάλεξα την 1η επιλογή.

 

Μετα απο αυτο που έκανες ελληνικό μενού εχες?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επανέρχομαι γιατί το δοκίμασα ξανά.

τελικά όταν η μπαταρία του κινητού φτάνει στο 15% περίπου, δηλαδή στο σημείο που σου λέει connect your charger,το κινητό τα παίζει. αυτό που περιέγραψα στα ποστ 538 540

 

 

πετάει συνεχώς το μήνυμα:

Unfortunately, System UI has stopped

 

χάνεται το φόντο και εμφανίζει ένα μαύρο φόντο στο desktop μετά επανέρχεται και χάνεται ξανά. η ίδια διαδικασία συνέχεια.

επίσης το πάνω σημείο (δε ξέρω πως ονομάζεται) όπου ενεργοποιούμε στα γρήγορα wifi, bluetooth και τα λοιπά.. εξαφανίζεται μαζί με το φόντο. μόλις επανέλθει δε προλαβαίνω να το ακουμπήσω καθώς πετάει το γνωστό μήνυμα και χάνεται πάλι.

 

λίγο κουλό όλο αυτό.

λέτε να είναι πρόβλημα hardware;

υπάρχει περίπτωση να το έκανα εγώ;

το μόνο που πείραξα στο κινητό ήταν να το κάνω root και να βάλω ένα app που δεν ακούγεται ο ήχος καθώς τραβάω φωτογραφίες

τι μπορώ να κάνω τώρα.

σε σας όταν η μπαταρία είναι χαμηλή δουλεύει οκ;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επανέρχομαι γιατί το δοκίμασα ξανά.

τελικά όταν η μπαταρία του κινητού φτάνει στο 15% περίπου, δηλαδή στο σημείο που σου λέει connect your charger,το κινητό τα παίζει. αυτό που περιέγραψα στα ποστ 538 540

 

 

πετάει συνεχώς το μήνυμα:

Unfortunately, System UI has stopped

 

χάνεται το φόντο και εμφανίζει ένα μαύρο φόντο στο desktop μετά επανέρχεται και χάνεται ξανά. η ίδια διαδικασία συνέχεια.

επίσης το πάνω σημείο (δε ξέρω πως ονομάζεται) όπου ενεργοποιούμε στα γρήγορα wifi, bluetooth και τα λοιπά.. εξαφανίζεται μαζί με το φόντο. μόλις επανέλθει δε προλαβαίνω να το ακουμπήσω καθώς πετάει το γνωστό μήνυμα και χάνεται πάλι.

 

λίγο κουλό όλο αυτό.

λέτε να είναι πρόβλημα hardware;

υπάρχει περίπτωση να το έκανα εγώ;

το μόνο που πείραξα στο κινητό ήταν να το κάνω root και να βάλω ένα app που δεν ακούγεται ο ήχος καθώς τραβάω φωτογραφίες

τι μπορώ να κάνω τώρα.

σε σας όταν η μπαταρία είναι χαμηλή δουλεύει οκ;

 

Θα σου ηταν δυσκολο να κανεις μια επαναφορα στις factory default ρυθμισεις? Αφου βεβαια πρωτα κανεις backup οτι χρειαζεσαι,αμα δεν βρισκεις αλλη λυση καντο.Δε νομιζω να ναι θεμα hardware...

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας στο google βρήκα και άλλες τέτοιες περιπτώσεις

παράδειγμα 1

παράδειγμα 2

 

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αλλά μόνο που το κάνει όπως είπα όταν η μπαταρία είναι χαμηλή.

δείχνει και ένα video στο παράδειγμα 2 μόνο που σε μένα δε το κάνει τόσο έντονα. μήνυμα με μήνυμα απέχει μερικά sec.

 

θα καθίσω να διαβάσω τι λένε αναλυτικά.

κι εκεί αναφέρουν κάτι για restore μέσω του υπολογιστή.

 

δε με πειράζει να χαθούν αυτά που έχω. εξάλλoυ τώρα το πήρα και δοκιμές κάνω με διάφορα apps.

απλά επειδή δεν έχω ιδέα, πως κάνω την επαναφορά που είπες; :O

θα χαθεί και το root;

τι ακριβώς θα χαθεί;

Edited by nif
Link to comment
Share on other sites

Το root δε χανεται ,εχω κανει 2-3 φορες και δεν το χω χασει.Θα σβηστουν οι επαφες ,οι ρυθμισεις ολες θα επανελθουν στο default και θα σβηστουν κι ολες οι εφαρμογες που δεν ειναι του συστηματος,οποτε προσεχε λιγο με το launcher μην τυχον και τον εχεις απεγκαταστησει
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω απεγκαταστήσει κάτι αλλά

προς το παρον δεν κάνω τίποτα γιατί φεύγω για διακοπές αύριο.

δε θέλω να γίνει καμία στραβή και μείνω χωρίς κινητό. και κυρίως χρειάζομαι το gps.

 

η επαναφορά τελικά που λέμε είναι

system settings -> backup & reset -> factory data reset

???

 

εκτός από αυτό υπάρχει και πιο "βαριά" επαναφορά; ή μετά πάμε σε πέρασμα της rom από την αρχή;

Edited by nif
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω απεγκαταστήσει κάτι αλλά

προς το παρον δεν κάνω τίποτα γιατί φεύγω για διακοπές αύριο.

δε θέλω να γίνει καμία στραβή και μείνω χωρίς κινητό. και κυρίως χρειάζομαι το gps.

 

η επαναφορά τελικά που λέμε είναι

system settings -> backup & reset -> factory data reset

???

 

εκτός από αυτό υπάρχει και πιο "βαριά" επαναφορά; ή μετά πάμε σε πέρασμα της rom από την αρχή;

 

Nαι υπαρχει και απ το κρυφο μενου,,διαβασε 2-3 σελιδες πισω..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...