Jump to content

blogging @ myphone.gr: Nokia, παρελθόν παρόν και μέλλον [Part 2]


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή έτυχε να έχω και τα δύο κινητά, το Ν97 είχε πολύ ωραίο μηχανισμό, παρόμοιο με το μεταγενέστερο του Ε7, που ήθελε ένα μικρό σπρωξιματάκι - πίεση προς τα κάτω για να ξεκουμπώσει. Δεν είχα ποτέ παρατηρήσει πρόβλημα, ακόμα και μετά από πτώση.

Για το Ε72, έχεις δίκιο για τη μνήμη, αλλά σαν αίσθηση κατασκευαστική είναι απίστευτη, χώρια που η λίγη μνήμη δεν έβγαζε κάποιο πρόβλημα, τουλάχιστον όπως το χρησιμοποιούσα. Το μόνο που είχα παρατηρήσει, ήταν ότι λόγω υλικών, ίσως έβγαζε λίγο περισσότερο ζέστη με παρατεταμένη χρήση των τότε ovi maps (όπως και ένα θέμα με την αρχική μπαταρία, η οποία πρέπει να ήταν ελαττωματική από κατασκευής, γιατί μετά την αλλαγή, ξέχναγα να το φορτίσω).

Anyway η "ένσταση" δεν πήγαινε κατά κυριολεξία, έτσι; Μπράβο γενικά για τη δουλειά σου, που είναι αν μη τι άλλο, σοβαρή. Επίσης άσχετο, αλλά εάν δοκιμάσεις το Ε6, νομίζω δεν θα αλλάξεις ποτέ κινητό !!

Σορρυ για το off topic

 

Είναι και λαχείο, μη νομίζεις. Και για το N95 λέγανε πολλά και προσωπικά, δεν είχα νιώσει κάτι σε όσα περιεργάστηκα στα τόσα χρόνια. Το E72 ποιοτικά για να καταλάβεις, το είχα συγκρίνει με το E71 μου όταν ακόμα ήταν σαράβαλο. (μες το σελοτέιπ μη σκορπίσει πουθενά) Ε, δεν μου έκανε το κλικ και τότε, όπως και το E5. Ζέστη στο πίσω μέρος βγάζει και το δικό μου, αλλά μόνο στο Skype που δουλεύει στον κόφτη... Το E6 που λες το κοίταζα σοβαρά όταν βγήκε, αλλά η αφή σε 2,36 ίντσες όταν τη δοκίμασα μου προκάλεσε αηδία. Δεν κάνει για αφή αυτή η οθόνη!

 

*Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :) Δεν με πειράζει, γι'αυτό άλλωστε υπάρχουν τα σχόλια: για να συζητάμε κάθε τι! :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 174
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιστεύω οτι αν η Νοκια βγάλει android, ο κόσμος θα την στηρίξει. Έχει ποιότητα στην κατασκευή της (ακόμη) που συνήθως καλύπτει αυτό το +10%-15% που κοστολογεί από τους ανταγωνιστές της. Θα μπορούσε να πουλήσει και android άνετα σε entry level & mid range κατηγορίες χωρίς να μπλέξει με ανταγωνισμό για τις ναυαρχίδες προσπαθώντας να ανταγωνιστεί S4 και One. Αυτό θα της έδινε την δυναμική που χρειάζεται για να ξανανέβει στην κορυφή. Δεν χρειάζεται καν ανάπτυξη τύπου meego kai maemo. Αυτά είναι δύσκολα επειδή πρέπει να βγουν σε μια αγορά που το ios & android έχουν μάρκετ με χιλιάδες εφαρμογές.

 

Αν συνεχίσει στον ίδιο καταστροφικό δρόμο, την βλέπω σε καναν χρόνο να πουλιέται για ψίχουλα στην microsoft.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου!

Μάλλον το είδαν τελείως ανταγωνιστικά το θέμα και την πάτησαν...

Ποτέ δεν κατάλαβα την επιλογή της ΝΟΚΙΑ, για ΜΟΝΟ Microsoft.

Βγάλε ρε Νοκια κανένα Android, και μετά θα δούμε πού θα πάνε να κρυφτούν οι Κορεάτες και οι Κινέζοι...

Link to comment
Share on other sites

Να τραβήξω βίντεο με το 808 (native browser)που όχι μόνο ανοίγει το mobile site του myphone, αλλά το τρέχει και κυριλέ? (ταυτόχρονα με τον opera..)
Link to comment
Share on other sites

Είναι και λαχείο, μη νομίζεις. Και για το N95 λέγανε πολλά και προσωπικά, δεν είχα νιώσει κάτι σε όσα περιεργάστηκα στα τόσα χρόνια. Το E72 ποιοτικά για να καταλάβεις, το είχα συγκρίνει με το E71 μου όταν ακόμα ήταν σαράβαλο. (μες το σελοτέιπ μη σκορπίσει πουθενά) Ε, δεν μου έκανε το κλικ και τότε, όπως και το E5. Ζέστη στο πίσω μέρος βγάζει και το δικό μου, αλλά μόνο στο Skype που δουλεύει στον κόφτη... Το E6 που λες το κοίταζα σοβαρά όταν βγήκε, αλλά η αφή σε 2,36 ίντσες όταν τη δοκίμασα μου προκάλεσε αηδία. Δεν κάνει για αφή αυτή η οθόνη!

 

*Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :) Δεν με πειράζει, γι'αυτό άλλωστε υπάρχουν τα σχόλια: για να συζητάμε κάθε τι! :)

 

Βασικά, το προβληματικό μοντέλο μόνο κάποιος που δουλεύει ή έχει πληροφόρηση από την ίδια την Νοκια μπορεί να το ξεχωρίσει (λόγω Service Bulletin). Και για το Ν97 ειδικά είχαν βγει πολλά (πλαστικό κάμερας, λογισμικό, κάμερα, μηχανισμός, οθόνη). Το Ν95 αναλογικά δεν είχε τόσα θέματα, όμως επειδή ήταν και λίγο "ψεύτικο" (πλαστικά απλά, η οθόνη δεν είχε καν προστατευτικό τζαμάκι!!) τα εμφάνιζε σε πολλούς βάναυσους χρήστες :) Κατα τ'αλλα το Ν95 απέδειξε πως ήταν αρκετά δυνατό κινητό για την εποχή του εν αντίθεση με το Ν97 που δυσαρέστησε πολύ κόσμο.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε ρε Νοκια κανένα Android, και μετά θα δούμε πού θα πάνε να κρυφτούν οι Κορεάτες και οι Κινέζοι...

 

Αυτό που γράφετε συνεχώς για το Android, ειλικρινά τι πιστεύετε; Εκεί που είναι η Samsung τώρα, μόνο από δικά της λάθη θα πέσει. Για να μη μιλήσω για τις συσκευές που θα έβγαζε ( η Nokia ), γιατί ποτέ δεν ηταν των πολλών πυρήνων. Γνώμη μου είναι ότι μόνο με τα υλικά δε θα έκανε τίποτα στο Android.

 

P.S.: Όσο προβληματικό κι αν γράφετε ότι ήταν/είναι το N97, θα παραμείνει απωθημένο... Σε λευκό... :O Θυμάμαι που το χάζευα στις προθήκες και τις βιτρίνες, γιατί η τιμή του ήταν απαγορευτική...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφετε συνεχώς για το Android, ειλικρινά τι πιστεύετε; Εκεί που είναι η Samsung τώρα, μόνο από δικά της λάθη θα πέσει. Για να μη μιλήσω για τις συσκευές που θα έβγαζε ( η Nokia ), γιατί ποτέ δεν ηταν των πολλών πυρήνων.

 

 

Η Νοκια δεν ηταν των πολλων πυρηνων γιατι μαλλον δεν τους απαιτουσαν τα λειτουργικα της συστηματα.

Και τι σημασια εχει που ειναι η sammy στην κορυφη; Εχει υπογραψει κανα συμβολαιο οτι θα παραμεινει εκει για παντα;

Καποτε ηταν η HTC, αλλα ειδαμε ολοι πού ειναι τωρα.

Ακομα κι αν ειχε λιγες πιθανοτητες να πιασει κορυφη με το android που ειναι στην κορυφη, φαντασου ποσες εχει τωρα με τα wp8 που χαροπαλευουν!

Φυσικα αν το επαιζε σωστα η Νοκια, επρεπε με το που εβλεπε την ανοδο του android να παρουσιασει τις δικες της προτασεις γιατι θα ειχε πιο ευκολο εργο απο ο,τι τωρα με Samsung, HTC και Sony ηδη δυνατες.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχουν καταλάβει οι περισσότεροι είναι ότι οι δύσκολες εποχές για τη Nokia τελείωσαν.

 

Πως βγαίνει από 8 σελίδες αντίθετων απόψεων αυτό το συμπέρασμα, το εξηγείς;;; :blink::blink::blink:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Πως βγαίνει από 8 σελίδες αντίθετων απόψεων αυτό το συμπέρασμα, το εξηγείς;;; :blink::blink::blink:

 

Μα δεν τα πιάνεις ρε παιδί μου ... Δεν έχεις καταλάβει τι λέμε εδώ τόση ώρα :lol:

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο το διάβασμα κάποιων σελίδων από αυτό το θέμα δεν μπορω να καταλάβω πως μερικοί συγκρίνετε iPhone και Android συσκευές της εποχής με τα αν/χα Nokia.

Λυπάμαι αλλά εκτός συναισθηματισμού δεν υπάρχει καμμιά σύγκριση. Συγνώμη αν φαίνεται επιθετικό, αλλά να βάζεις σε σύγκριση το Ν97 με το αν/χο iPhone της εποχής (3Gs αν δεν κάνω λάθος) είναι ασύληπτο. Όπως είπε και κάποιος πριν, το marketplace της Nokia ήταν για τα κλάμματα. Τι να το κάνει ο χρήστης μόνο το λειτουργικό ή την καλή κατασκευή της συσκευής εάν δεν μπορεί να κάνει αυτά που κάνουν τα άλλα smartphones;

Ο πόνος της Microsoft/Nokia είναι ακριβώς αυτός, θέλουν να φτιάξουν ένα καλό marketplace για να έχουν και αγοραστές.

Αν η Nokia συνέχιζε ετσι όπως ήταν δεν θα είχε καμμιά τύχη, τώρα έχει κάποιες ελπίδες ποντάροντας στην MS και το δίκτυο που έχει με τις εταιρείες λογισμικού. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω κάτι συνομοτικό σε αυτή την απόφαση, εάν επίσης προσμετρήσεις ότι με αυτή την κίνηση θα απέφευγε να συναγωνιστεί με τους άλλους Android κατασκευαστές δίνοντας κάτι διαφορετικό από τον ανταγωνισμό και την προνομιακή της σχέση με την MS.

Link to comment
Share on other sites

Πως βγαίνει από 8 σελίδες αντίθετων απόψεων αυτό το συμπέρασμα, το εξηγείς;;; :blink::blink::blink:

Δηλαδή το συμπέρασμα που πρέπει να βγάλω από μια συζήτηση είναι να υιοθετήσω την άποψη των πολλών; Καθόλου δεν επηρέασαν την άποψη μου όσα διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχουν καταλάβει οι περισσότεροι είναι ότι οι δύσκολες εποχές για τη Nokia τελείωσαν.

Δεν ξερω αν κανεις πλακα αλλα και γω πιστευω οτι αρχιζει η ανοδος για την νοκια,ειλικρινα το πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το συμπέρασμα που πρέπει να βγάλω από μια συζήτηση είναι να υιοθετήσω την άποψη των πολλών; Καθόλου δεν επηρέασαν την άποψη μου όσα διάβασα.

 

Δεν είπα αυτό... Αλλά όπως και να το πάρουμε, από όποια μεριά, η Nokia ακόμα περνάει δυσκολίες. Μέρα με τη μέρα μεγαλύτερες...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή να πω ότι πιστεύω πως το Symbian δεν υπολείπεται δραματικά έναντι του Android. Συγκρίνω Belle FP2 με ICS, δεν εχω πιάσει την Jelly Bean. Πρωτού μου πει κανείς για γρήγορους επεξεργαστές, RAM και έλλειψη εφαρμογών να πω πως δεν τα θεωρώ αυτά μειονεκτήματα του λειτουργικού αλλά αποτελέσματα της πολιτικής της εταιρίας, που διορθώνονταν λιγότερο επίπονα από την μετάβαση σε ένα άλλο λειτουργικό την εξόντωση του παλιού.

 

Πάντως συνεχίζω και βλέπω τα λάθη που καναν μικρή τη Nokia ακόμα και τώρα. Υψηλές τιμές, νωθρότητα απέναντι στις εξελίξεις, κακές σχέσεις με τους πάροχους και δημόσιες σχέσεις γενικότερα κλπ κλπ.. Χώρια το ότι η MS δείχνει να μην το έχει πάρει πολύ θερμά το όλο θέμα. Η "συνεργασία" όπως φάνηκε από τα δύο τελευταία χρόνια το μόνο που κατάφερε ήταν να ρίξει τη Nokia από το 30% στο 5%.

 

Θα πρέπει να βγάλουν πιστεύω συσκευές με Android άμεσα, αν και δεν το εκτιμώ ιδιαίτερα, για να βάλουν χρήμα στο ταμείο. Και να έχουν κάτι δικό τους παράλληλα για να είναι ανεξάρτητοι από οποίον κηδεμόνα. Τώρα αυτό αν είναι Symbian, MeeGo, Sailfish αγορασμένο δεν ξέρω. Και να διορθωθούν και στα παραπάνω που ανέφερα, το σημαντικότερο..

Nokia 3310 -> Nokia 3510i -> Nokia 6230i -> Nokia C7-00
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχουν καταλάβει οι περισσότεροι είναι ότι οι δύσκολες εποχές για τη Nokia τελείωσαν.

 

Δηλαδή το συμπέρασμα που πρέπει να βγάλω από μια συζήτηση είναι να υιοθετήσω την άποψη των πολλών; Καθόλου δεν επηρέασαν την άποψη μου όσα διάβασα.

 

Συγνώμη ρε φίλε, αλλά φάσκεις και αντιφάσκεις... τη μια μας λες πως οι περισσότεροι έχουν καταλάβει πως οι δύσκολες εποχές τελείωσαν και την άλλη λες πως αυτό είναι προσωπική σου άποψη.

 

Δεν γίνεται όμως να γενικεύσεις την προσωπική σου άποψη γιατί οι περισσότεροι πιστεύουν το αντίθετο.

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το συμπέρασμα που πρέπει να βγάλω από μια συζήτηση είναι να υιοθετήσω την άποψη των πολλών; Καθόλου δεν επηρέασαν την άποψη μου όσα διάβασα.

 

Όντως τα διάβασες ????

Ρωτάω γιατί αρκετοί ανέφεραν με αδιάσειστα στοιχεία πως οι πωλήσεις της Nokia έχουν πάρει τον κατήφορο ... Αυτό δεν έχει να κάνει με την άποψη των πολλών, έχει να κάνει με το "ζω στον κόσμο μου" ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Η Νοκια δεν ηταν των πολλων πυρηνων γιατι μαλλον δεν τους απαιτουσαν τα λειτουργικα της συστηματα.

Και τι σημασια εχει που ειναι η sammy στην κορυφη; Εχει υπογραψει κανα συμβολαιο οτι θα παραμεινει εκει για παντα;

Καποτε ηταν η HTC, αλλα ειδαμε ολοι πού ειναι τωρα.

Ακομα κι αν ειχε λιγες πιθανοτητες να πιασει κορυφη με το android που ειναι στην κορυφη, φαντασου ποσες εχει τωρα με τα wp8 που χαροπαλευουν!

Φυσικα αν το επαιζε σωστα η Νοκια, επρεπε με το που εβλεπε την ανοδο του android να παρουσιασει τις δικες της προτασεις γιατι θα ειχε πιο ευκολο εργο απο ο,τι τωρα με Samsung, HTC και Sony ηδη δυνατες.

 

Συμβόλαιο δεν έχει, αλλά "έχει μάθει" να είναι πρώτη στο Android. Με τα WP τουλάχιστον δεν είναι μέσα σε αυτό τον αχταρμά με τις συσκευές με Android και διαφοροποιείται. Πραγματικά, δε μπορώ να το σκεφτώ καθόλου μέσα σε συσκευή Nokia. Μου φαίνεται τελείως χάλια σαν ιδέα.... :O Επίσης και τώρα να βάλει Android, ακριβώς για τον λόγο που γράφεις κι εσύ, δεξίωση πρόκειται να πάρει σημαντικό μερίδιο στην αγορά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ την μπούρδα μου από την πλευρά του άσχετου (γιατί άσχετος ήμουν σε σχέση με τα κινητά παλιότερα).

 

Κρίνοντας μόνο από τον περίγυρό μου και γενικά από τα κινητά που έβλεπα να κυκλοφορούν στην Ελλάδα, η Nokia ήταν πραγματικά πρώτη την εποχή των ασπρόμαυρων κινητών. Με την εμφάνιση των έγχρωμων camera phones και της Sony Εricsson, η SE άρχισε να παίρνει κεφάλι και υπήρχε μια περίοδος που έβλεπες μόνο τα Walkman. Τα smartphones της Nokia δεν ήξερες καν αν είναι smartphone, δεν διέφεραν με την πρώτη ματιά από τα απλά κινητά και δεν ήξερες τι λειτουργικό έτρεχαν (αυτά από την πλευρά του άσχετου).

 

Όταν λοιπόν έγινε το μπαμ των smartphones με το iPhone η Nokia είχε για απάντηση το... 5800. Είναι από τα ελάχιστα (2-3 το πολύ) symbian κινητά που έχω πιάσει στα χέρια μου, και πραγματικά μπροστά στο iPhone ήταν για τα μπάζα. Απαρχαιωμένα μενού, τραγική αφή, χοντροκομμένο design και φυσικά πολύ αργό. Μπορεί αργότερα το Symbian να βελτιώθηκε με κινητά όπως το Ν8 ή το 808 που εκθειάζουν πολλοί, ή να έβγαλε η Nokia καλύτερα κινητό με άλλο OS όπως το Ν9 (δεν έχω δει ποτέ από κοντά κανένα από αυτά, νομίζω ότι αυτό λέει πολλά), αλλά η ζημιά είχε γίνει. Το iPhone έγινε μόδα και εμφανίστηκε το Android που έκανε αλματώδη πρόοδο και προσέφερε αξιοπρεπή και εύχρηστα smartphone σε προσιτές τιμές.

 

Όπως και οι περισσότεροι, βρίσκω την κατάντια της Nokia λυπηρή. Είναι μια εταιρία που πιστεύω ότι δεν αντιπαθεί κανείς, αφού το πρώτο κινητό όλων μας ήταν Nokia. Πλέον θα έπρεπε να μπει στο Android μόνο και μόνο για να σώσει το τομάρι της, κάτι που φυσικά δεν πρόκειται να γίνει.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά εκτός συναισθηματισμού δεν υπάρχει καμμιά σύγκριση. Συγνώμη αν φαίνεται επιθετικό, αλλά να βάζεις σε σύγκριση το Ν97 με το αν/χο iPhone της εποχής (3Gs αν δεν κάνω λάθος) είναι ασύληπτο.

Με iphone ειδικά έχεις 100% δίκιο.:lol: Το θεωρώ ασύληπτο και εγώ να συγκρίνεις ακόμα και το Ν97. 1000 φορές Ν97 και ελευθερία παρά "μικρό και όμως μεγάλο".....

Πραγματικά, δε μπορώ να το σκεφτώ καθόλου μέσα σε συσκευή Nokia. Μου φαίνεται τελείως χάλια σαν ιδέα.... :O Επίσης και τώρα να βάλει Android, ακριβώς για τον λόγο που γράφεις κι εσύ, δεξίωση πρόκειται να πάρει σημαντικό μερίδιο στην αγορά.

Και εγώ θα ήθελα να μην βάλει android αλλά να συνεχίσει με meego και symbian. Αλλά από wp, μάλλον καλύτερα θα ήταν το android.... Ειδικά για την τσέπη της.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτάω επειδή όλοι εκθειάζετε το όνομα της Μs στο χώρο. Τόσο καιρό (πάνω από 2 χρόνια που έκανε την στροφή η MS και δεν είναι και λίγος καιρός, ειδικά πχ σε σχέση με το Meego) πως μια εταιρία, σύμφωνα με αυτά που λέτε δεν έχει καλό market ή τουλάχιστον είναι αρκετά υποδεέστερο σε σχέση με τον ανταγωνισμό; Γιατί δεν κέρδισε τους devs και τους κατασκευαστές (ειδικά από την στιγμή που βλέπουμε τόσα tablet και οι συνεργάτες της MS είναι πάμπολλοι); Πως γίνεται ακόμα και τώρα να είναι ουραγός συμπαρασύροντας και την Νοκια;

Το 2011 ο Μπάλμερ είπε λόγω της συμφωνίας με την Νοκια ότι η κούρσα πλέον είναι 3 αλόγων! Σήμερα, 2013, ακόμα βλέπουμε 2! Ο Gates σε συνέντευξη του δήλωσε πως έγιναν πολλά λάθη με τα WP και δεν είναι καθόλου ευχαριστημένος με την τροπή των πραγμάτων!

Ρωτώ λοιπόν, χωρίς ίχνος κακίας αλλά ψυχρά και λογικά που στηρίζεται τα λεγόμενα σας για ανάκαμψη της Nokia/MS; Πως βλέπετε ότι είναι πολύ καλό λειτουργικό, ανταγωνιστικό και με killer apps;

Και όχι γνώμες του στυλ "μα είναι η MS" ή "εμένα μου αρέσει" δεν τις θεωρώ λογικές. Αν ρωτήσω τι χρησιμοποιείται και γιατί πολύ ευχαρίστως να το δεχθώ αλλά εδώ μιλάμε για λάθη του παρελθόντος, αριθμούς, πωλήσεις, γεγονότα δηλαδή και όχι τι μας αρέσει. (σαφώς και είναι προσωπική άποψη του καθενός και πρέπει να την εκφράζει αλλά λέγοντας τι αρέσει σε μένα δεν είναι ούτε επιχείρημα, ούτε κάτι αντικειμενικό γιατί και ο άλλος μπορεί να μην του αρέσει με αποτέλεσμα να μην βγαίνει συμπέρασμα και να μπαίνουμε σε φαύλο κύκλο -λέγοντας τα ίδια και ίδια) :)

Edited by aliengoa
Διόρθωση ορθογ.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Το Ν97 είναι πολύ παρεξηγημένο κινητό. Το χαντάκωσε εν πολλοίς η ίδια με την τιμολογιακή της πολιτική. Πάντως τα πράγματα που μπορούσες να κάνεις (και μπορείς) με αυτό το κινητό, το 3GS δεν τα βλέπει ούτε με τηλεσκόπιο.

Sorry για το off topic

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

 

γιατί το έβαλες το λινκ; Για να επιβεβαιώσεις τα λεγόμενα μου; :)

 

Απο το λινκ λοιπόν τα παρακάτω:

"Η πτώση της Nokia από το 30% στο 24% ήταν αναμενόμενη, μετά τη ριζική αλλαγή στο λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιεί στις συσκευές της, αφού τα Windows Phone δεν έχουν ακόμα εδραιωθεί μεταξύ των καταναλωτών."

Επίσης, μιλάει για Αποστολές, όχι για πωλήσεις και για το σύνολο όχι μόνο πχ WP8 τηλέφωνα.

Εν κατακλείδι, βλέπουμε την Nokia να έχει πέσει (από την 1η στην 2η θέση)! Άρα, ξανα-ξαναρωτώ ποια στοιχεία δείχνουν ανάκαμψη....;

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Όντως τα διάβασες ????

Ρωτάω γιατί αρκετοί ανέφεραν με αδιάσειστα στοιχεία πως οι πωλήσεις της Nokia έχουν πάρει τον κατήφορο ... Αυτό δεν έχει να κάνει με την άποψη των πολλών, έχει να κάνει με το "ζω στον κόσμο μου" ...

Εγώ βλέπω ότι οι πωλήσεις των Nokia Windows Phone έχουν πάρει - αργά αλλά σταθερά πλέον - τον ανήφορο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...