Jump to content

Ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία, μια άγνωστη δύναμη


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο αν ισχύουν ή όχι η απάντηση μου είναι παραλάσσοντας γνωστή παροιμία

Κάλιο NicktheGreek-ώδενε παρά wallbroker-γύρευε.

Προτιμώ δηλαδή τα όσα λέει ό NicktheGreek παρά τα τρέχα γύρευε τεχνοφοβικά.

 

Όσο για το ερώτημα Αν ισχύουν ή όχι παραπέμπω στην συγγραφέα.

σχολιο 7

 

.....οι ιδεες αυτες εξαλλου δε εχουν κυρος επιστημονικη εργασιας κι αμεσα δε θα ενδιεφεραν εναν γραφειοκρατη τεχνολογο αλλα θα μπορουσαν να αξιοποιηθουν απο επιστημονες ερευνητες του χωρου των τηλεπικοινωνιων και των η/μ ακτινοβολιων ..μμμ και μαλιστα χωρις να διεκδηκουμε πνευματικα δικαιωματα και τιποτε αλλο απο αυτα που διεκδικουν οι μισεροι κι οι φτωχοι του πνευματος...οι ιδεες αυτες ειναι ανωνυμη δωρεα της ζωης και σαν δωρεα ανωνυμη παραδιδονται σε ολους ...οσους βεβαια βρισκουν κατι ωφελιμο σε αυτες...απο κει και περα οποιος κανει καταχρηση των ιδεων αυτων απλα θα βρει αντιμετωπη του την Μεγαλη Παροχο που λεγεται Ζωη ...

 

... .....

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά μια ερώτηση γενικότερη για οποίον γνωρίζει. Αν στο κινητό δεν βαλω κάρτα sim και στην αρχή τουλαχιστον το χρησιμοποιεί η κόρη μου ως mp3 & camera, εκπέμπει ακτινοβολία? Σας ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φυσικά εκπέμπει ακτινοβολία προσπαθώντας να συνδεθεί με το Wi-Fi .

Γιαυτό απαιτείται να κλείσεις και το wi-fi και όχι μόνο την κάρτα SIM αν για τους δικούς σου λόγους δεν θέλεις καθόλου ακτινοβολία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται χωρίς wifi, απλώς επειδή πλησιάζει στην 1η γυμνασίου και όλα τα παιδιά έχουν ήδη κινητό, προσπαθώ να το απο φύγω οσο μπορω, γιαυτό της πήρα ενα sony xa να το έχει φέτος ως mp3, camera & tabletaki και απο του χρονου αναγκαστικά να βάλω και ,sim. Φέτος όμως να αποφεύγω όση ακτινοβολία μπορω :(

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by akisk75
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:Που δεν υπάρχει ακτινοβολία και έχει μόνο το Wi-Fi του σπιτιού η το κινητό;

Όλη η ακτινοβολία από τους δίπλα,πάνω,κάτω δεν επηρεάζουν και από της κεραίες;

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο . Που ακριβώς το διάβασες; Πάντως όχι από μας τους δύο τελευταίους.

Σαφής ήταν ό άνθρωπος. Θέλει να αποφύγει όση ακτινοβολία μπορεί ( να αποφύγει )

Για την ακτινοβολια των άλλων δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

Όσο για την άποψη μου για το αν επηρεάζουν : Θεωρώ τον οποιοδήποτε επηρεασμό απειροελάχιστο. Άλλα ο καθένας έχει τους λόγους του , τις προσωπικές του εκτιμήσεις , και όταν πρόκειται για παιδιά δεν μπορώ να πω τίποτα.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλά ρε παιδιά που δεν έπιασε το συγγραφέα το Extra 3 γιατί θα είχαμε ποιητική βραδυά εναντίον των ηλεκτρομαγνητικών πεδίων. :lol:

Ε ρε τρέλα!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Θεωρώ ότι στο θέμα προστασίας υγείας του καταναλωτή και της επακόλουθης μείωσης της ακτινοβολίας, οι εταιρίες κατασκευής κινητών τηλεφώνων δεν έχουν κάνει τίποτα! Προσπερνάνε το πρόβλημα και ούτε λέξη. Το μόνο που τις ενδιαφέρει είναι να προσθέσουν τεχνολογία με μόνο σκοπό την αύξηση των πωλήσεων των συσκευών τους.

Κάποτε θυμάμαι (τέλη δεκαετίας '90-αρχές 2000) το θέμα συζητιόταν πολύ. Αγοράζαμε όλοι κάτι μαραφέτια (άλλα αυτοκόλλητα και άλλα κρεμαστά) που υποτίθεται ότι μείωναν (ή αποροφούσαν?) την ακτινοβολία... Στην εποχή μας κανείς δεν μιλάει για την βλάβη της υγείας των χρηστών. Προσωπικά το έχω καθημερινά στο νου μου και επιδιώκω να μη μιλάω πολύ. Μαλώνω συνέχεια με την γυναίκα μου που μιλάει πάνω από 2 ώρες την ημέρα και δυστυχώς δεν μ' ακούει :(

Εάν μιλήσω πάνω από 1 λεπτό στο κινητό, νιώθω ένα μούδιασμα σαν μυρμήγκιασμα στο κεφάλι μου και συγκεκριμένα στη πλευρά που κρατάω το κινητό. Γι' αυτό και μιλάω πάντα με ανοιχτή ακρόαση, με όποιον και να μιλήσω. Για μένα δεν υπάρχουν ιδιαίτερες κλήσεις (ακόμα και επαγγελματικές) όπου κι αν βρίσκομαι. Δυστυχώς δεν τα πήγα καλά με τα ακουστικά. Βάζω κυριολεκτικά την υγεία πάνω απ' όλα και δεν με νοιάζει τίποτα. Το μούδιασμα αυτό το έχω συζητήσει με φίλους, αλλά μόνο σε έναν ακόμα συμβαίνει.

Πιστεύω πως το πέρασμα στην εποχή της κινητής τηλεφωνίας έγινε πολύ βίαια. Για όλα τα πράγματα ο άνθρωπος και σε κάθε εποχή, είχε μια ομαλή μετάβαση στις νέες καταστάσεις και προσαρμόστηκε σιγά σιγά. Με την χρήση των κινητών τηλεφώνων και την ακτινοβολία τους δεν συνέβη αυτό. Ήταν πολύ απότομο το πέρασμα και δεν υπήρξε προσαρμογή του ανθρώπινου οργανισμού. Τα κινητά (στην Ευρώπη τουλάχιστον) έχουν πολύ σύντομη ιστορία, μόλις 20 χρόνων. Ούτε 1 γεννιά! Στην επόμενη 20ετία ΙΣΩΣ να φανούν οι επιπτώσεις και τα τραγικά αποτελέσματα. Μάλιστα είναι πολύ πιθανό, μεγάλο ποσοστό των αυξημένων καρκίνων στην εποχή μας να οφείλεται (πέραν της κακής ατμόσφαιρας, διατροφής κλπ) και στα κινητά...

Όσον αφορά στη μέτρηση της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας, αγόρασα πρόσφατα ένα εργαλείο ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας και μέτρησα διάφορες συσκευές και σημεία μέσα στο σπίτι (μερικά βιντεάκια σήκωσα και στο YouTube). Παραδόξως, η ακτινοβολία κοντά στα κινητά μας τηλέφωνα δεν ήταν μεγάλη, ούτε κοντά στο ρούτερ! Αντιθέτως, κοντά σε άλλες ηλεκτρικές συσκευές όπως πχ playstation και πλυντήριο πιάτων, ήταν στα ύψη.

Αυτά τα "ολίγα" και σόρυ αν κούρασα, αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κάνει ερευνητική σχετικά με το θέμα σε συνεργασία με την Ιατρική, δεν καταλήξαμε κάπου διαφορετικά από τη βασική αρχή του ότι δεν μπορεί να μεταλλαχθεί ή να διασπαστεί δεσμός dna λόγω η/μ ακτινοβολίας παρά μόνο να θερμανθεί τοπικά μυικός ιστός με έκθεση σε μεγάλη ισχύ.

 

Από εκεί και πέρα, όλοι οι αγωγοί που περνάει μέσα τους ρεύμα εκπέμπουν η/μ ακτινοβολία και όσο παράξενο και να σου φανεί, 1 λεπτό χρήσης πιστολάκι ισοδυναμεί με αρκετές ώρες ομιλίας στο κινητό ώστε η απορρόφηση η/μ ακτινοβολίας να είναι αντίστοιχη.

 

Είναι προφανές το ότι όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές, ειδικά όσες έχουν υπολογιστικά μέρη μεγάλης ισχύος -πχ PS4- θα εκπέμπουν αρκετή η/μ ακτινοβολία, ωστόσο σε πολύ μικρή ακτίνα όπως θα διαπίστωσες. Για τη περίπτωση σου συγκεκριμένα, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις χρήση κινητού με το δυνατό χαμηλότερο SAR να δεις αν έχεις και πάλι πρόβλημα.

 

Όσοι κλείνουν routers, κινητά κλπ το βράδυ δεν κερδίζουν κάτι. Προσπαθήστε να αγοράζετε συσκευές κινητής με χαμηλό SAR και φυσικά οι υπόλοιπες συσκευές (femtocells, wifi routers etc) να είναι EU certified.

Edited by andermitzakis
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία φίλε, ειδικά όταν προέρχονται από έναν ειδικό. Να ρωτήσω: λες πως το dna δεν μπορεί να μεταλλαχτεί, μόνο ο μυικός ιστός να θερμανθεί. Όταν όμως υπερθερμαίνεται με την πολλή χρήση; εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα;

Επίσης, ΠΩΣ μπορούμε να ξέρουμε τις συσκευές με χαμηλό SAR αφού δεν αναγράφουν στις συσκευασίες τι ποσοστό ακτινοβολίας εκπέμπουν; Υπάρχει κάποιος πίνακας που να το δείχνει μετά από μετρήσεις; (αξιόπιστα εννοείται).

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι συσκευές έχουν τον αριθμό Sar, τόσο στις οδηγίες που είναι στη συσκευή, όσο και στο site τους. Επίσης με ενα ψάξιμο στο διαδίκτυο, βρίσκεις άνετα τα σχετικά δεδομένα

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία φίλε, ειδικά όταν προέρχονται από έναν ειδικό. Να ρωτήσω: λες πως το dna δεν μπορεί να μεταλλαχτεί, μόνο ο μυικός ιστός να θερμανθεί. Όταν όμως υπερθερμαίνεται με την πολλή χρήση; εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα;

 

Για να υπερθερμανθει οπως λες θες πρωτον υψηλη ενεργεια που τα κινητα δεν εχουν (και ειδικα οταν εχεις καλο σημα εκπεμπουν ΠΟΛΥ λιγοτερο αλλα ειναι μοδα στην Ελλαδα να ριχνουμε τις κεραιες αντι να εχουμε παντου μικρες κεραιες και αρα και παντου σημα με χαμηλη εκπομπη) και δευτερον παρα παρα πολυ χρηση

 

Πιστευω το μουδιασμα ειναι ψυχοσωματικο, απο την ιδεα και μονο οτι θα σε πιασει

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία φίλε, ειδικά όταν προέρχονται από έναν ειδικό. Να ρωτήσω: λες πως το dna δεν μπορεί να μεταλλαχτεί, μόνο ο μυικός ιστός να θερμανθεί. Όταν όμως υπερθερμαίνεται με την πολλή χρήση; εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα;

Επίσης, ΠΩΣ μπορούμε να ξέρουμε τις συσκευές με χαμηλό SAR αφού δεν αναγράφουν στις συσκευασίες τι ποσοστό ακτινοβολίας εκπέμπουν; Υπάρχει κάποιος πίνακας που να το δείχνει μετά από μετρήσεις; (αξιόπιστα εννοείται).

 

Δεν υπάρχει όρος ''υπερθέρμανση'' από όσο γνωρίζω αν και δεν θα ήθελα να μπω σε χωράφια της Ιατρικής εκτός και εάν μιλάμε για ''νέκρωση'' αυτού που οι θα πρέπει να έχουμε ακραίες τιμές, καμία σχέση με το τι συζητάμε εδώ. Για να επέλθει ακόμα και η επαγωγική θέρμανη μυικού ιστού πρέπει να εκτεθεί σε η/μ ακτινοβολία πολύ μεγαλύτερη ως προς την ισχύ σε σχέση με αυτή που συναντάμε στις φορητές συσκευές. Πειραματικά, κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει όταν μυικός ιστός εκτεθεί πολύ κοντά σε έναν πομπό τηλεοπτικής εκπομπής που μπορεί να μετράει εκατοντάδες watt ισχύος.

 

Το SAR (EU πάντα) για κινητές συσκευές μπορείς να το δεις για τις περισσότερες συσκευές στο gsm arena επί παραδείγματι, η πληροφορία όμως είναι ευρέως διαθέσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι στο θέμα προστασίας υγείας του καταναλωτή και της επακόλουθης μείωσης της ακτινοβολίας, οι εταιρίες κατασκευής κινητών τηλεφώνων δεν έχουν κάνει τίποτα! Προσπερνάνε το πρόβλημα και ούτε λέξη. Το μόνο που τις ενδιαφέρει είναι να προσθέσουν τεχνολογία με μόνο σκοπό την αύξηση των πωλήσεων των συσκευών τους.

Κάποτε θυμάμαι (τέλη δεκαετίας '90-αρχές 2000) το θέμα συζητιόταν πολύ. Αγοράζαμε όλοι κάτι μαραφέτια (άλλα αυτοκόλλητα και άλλα κρεμαστά) που υποτίθεται ότι μείωναν (ή αποροφούσαν?) την ακτινοβολία... Στην εποχή μας κανείς δεν μιλάει για την βλάβη της υγείας των χρηστών. Προσωπικά το έχω καθημερινά στο νου μου και επιδιώκω να μη μιλάω πολύ. Μαλώνω συνέχεια με την γυναίκα μου που μιλάει πάνω από 2 ώρες την ημέρα και δυστυχώς δεν μ' ακούει :(

Εάν μιλήσω πάνω από 1 λεπτό στο κινητό, νιώθω ένα μούδιασμα σαν μυρμήγκιασμα στο κεφάλι μου και συγκεκριμένα στη πλευρά που κρατάω το κινητό. Γι' αυτό και μιλάω πάντα με ανοιχτή ακρόαση, με όποιον και να μιλήσω. Για μένα δεν υπάρχουν ιδιαίτερες κλήσεις (ακόμα και επαγγελματικές) όπου κι αν βρίσκομαι. Δυστυχώς δεν τα πήγα καλά με τα ακουστικά. Βάζω κυριολεκτικά την υγεία πάνω απ' όλα και δεν με νοιάζει τίποτα. Το μούδιασμα αυτό το έχω συζητήσει με φίλους, αλλά μόνο σε έναν ακόμα συμβαίνει.

Πιστεύω πως το πέρασμα στην εποχή της κινητής τηλεφωνίας έγινε πολύ βίαια. Για όλα τα πράγματα ο άνθρωπος και σε κάθε εποχή, είχε μια ομαλή μετάβαση στις νέες καταστάσεις και προσαρμόστηκε σιγά σιγά. Με την χρήση των κινητών τηλεφώνων και την ακτινοβολία τους δεν συνέβη αυτό. Ήταν πολύ απότομο το πέρασμα και δεν υπήρξε προσαρμογή του ανθρώπινου οργανισμού. Τα κινητά (στην Ευρώπη τουλάχιστον) έχουν πολύ σύντομη ιστορία, μόλις 20 χρόνων. Ούτε 1 γεννιά! Στην επόμενη 20ετία ΙΣΩΣ να φανούν οι επιπτώσεις και τα τραγικά αποτελέσματα. Μάλιστα είναι πολύ πιθανό, μεγάλο ποσοστό των αυξημένων καρκίνων στην εποχή μας να οφείλεται (πέραν της κακής ατμόσφαιρας, διατροφής κλπ) και στα κινητά...

Όσον αφορά στη μέτρηση της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας, αγόρασα πρόσφατα ένα εργαλείο ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας και μέτρησα διάφορες συσκευές και σημεία μέσα στο σπίτι (μερικά βιντεάκια σήκωσα και στο YouTube). Παραδόξως, η ακτινοβολία κοντά στα κινητά μας τηλέφωνα δεν ήταν μεγάλη, ούτε κοντά στο ρούτερ! Αντιθέτως, κοντά σε άλλες ηλεκτρικές συσκευές όπως πχ playstation και πλυντήριο πιάτων, ήταν στα ύψη.

Αυτά τα "ολίγα" και σόρυ αν κούρασα, αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας σκέψεις.

 

Εφοσον εχεις αυτες τις φοβιες γιατι δεν φορας ακουστικο?

 

Έχοντας κάνει ερευνητική σχετικά με το θέμα σε συνεργασία με την Ιατρική, δεν καταλήξαμε κάπου διαφορετικά από τη βασική αρχή του ότι δεν μπορεί να μεταλλαχθεί ή να διασπαστεί δεσμός dna λόγω η/μ ακτινοβολίας παρά μόνο να θερμανθεί τοπικά μυικός ιστός με έκθεση σε μεγάλη ισχύ.

 

Από εκεί και πέρα, όλοι οι αγωγοί που περνάει μέσα τους ρεύμα εκπέμπουν η/μ ακτινοβολία και όσο παράξενο και να σου φανεί, 1 λεπτό χρήσης πιστολάκι ισοδυναμεί με αρκετές ώρες ομιλίας στο κινητό ώστε η απορρόφηση η/μ ακτινοβολίας να είναι αντίστοιχη.

 

Είναι προφανές το ότι όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές, ειδικά όσες έχουν υπολογιστικά μέρη μεγάλης ισχύος -πχ PS4- θα εκπέμπουν αρκετή η/μ ακτινοβολία, ωστόσο σε πολύ μικρή ακτίνα όπως θα διαπίστωσες. Για τη περίπτωση σου συγκεκριμένα, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις χρήση κινητού με το δυνατό χαμηλότερο SAR να δεις αν έχεις και πάλι πρόβλημα.

 

Όσοι κλείνουν routers, κινητά κλπ το βράδυ δεν κερδίζουν κάτι. Προσπαθήστε να αγοράζετε συσκευές κινητής με χαμηλό SAR και φυσικά οι υπόλοιπες συσκευές (femtocells, wifi routers etc) να είναι EU certified.

 

Ειμαι πολυ περιεργος να δω τι ερευνα κανατε.Σαφως θα γνωριζετε οτι στην Η/Μ ακτινοβολια μεγαλο ρολο παιζει η συχνοτητα.

Μου φαινεται περιεργο παντως αυτου του ειδδους η απαντηση,χωρις λεπτομερειες περι ισχυος,εντασης,συχνοτητας,διαρκειας κλπ.

 

Δεν υπάρχει όρος ''υπερθέρμανση'' από όσο γνωρίζω αν και δεν θα ήθελα να μπω σε χωράφια της Ιατρικής εκτός και εάν μιλάμε για ''νέκρωση'' αυτού που οι θα πρέπει να έχουμε ακραίες τιμές, καμία σχέση με το τι συζητάμε εδώ. Για να επέλθει ακόμα και η επαγωγική θέρμανη μυικού ιστού πρέπει να εκτεθεί σε η/μ ακτινοβολία πολύ μεγαλύτερη ως προς την ισχύ σε σχέση με αυτή που συναντάμε στις φορητές συσκευές. Πειραματικά, κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει όταν μυικός ιστός εκτεθεί πολύ κοντά σε έναν πομπό τηλεοπτικής εκπομπής που μπορεί να μετράει εκατοντάδες watt ισχύος.

 

Το SAR (EU πάντα) για κινητές συσκευές μπορείς να το δεις για τις περισσότερες συσκευές στο gsm arena επί παραδείγματι, η πληροφορία όμως είναι ευρέως διαθέσιμη.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχεις αυτες τις φοβιες γιατι δεν φορας ακουστικο?

 

 

 

Ειμαι πολυ περιεργος να δω τι ερευνα κανατε.Σαφως θα γνωριζετε οτι στην Η/Μ ακτινοβολια μεγαλο ρολο παιζει η συχνοτητα.

Μου φαινεται περιεργο παντως αυτου του ειδδους η απαντηση,χωρις λεπτομερειες περι ισχυος,εντασης,συχνοτητας,διαρκειας κλπ.

 

Το φασμα που ειναι classified ως η/μ ακτινοβολια ανεξαρτητως μηκους κυμματος ειναι μη ιονιζον. Το ποτε θα θερμανθει επαγωγικα ο μυικος ιστος ναι, εχει να κανει εκτος απο την ισχυ και με το μηκος κυμματος. Ωστοσο ειναι non applicable στις καθημερινες εφαρμογες.

 

Θα ρωτησω αν μπορει να αναρτηθει στον ιστοτοπο του πανεπιστημιου ωστε να τη δειτε. Συγνωμη που δεν γραφω περισσοτερα αλλα ειμαι απο το κινητο, εκτος.

Link to comment
Share on other sites

Η ακτινοβολία έιναι ένα θέμα που και εμένα με απασχολεί πάρα πολύ.Δυστυχώς είναι γεγονός πως ελάχιστοι άνθρωποι νοιάζονται γι αυτό το θέμα .

Έχω βαρεθεί να διαβάζω μηνύματα μελών που προτείνουν σε άλλους ποιά συσκευή να αγοράσουν, χωρίς καμία αναφορά στο θέμα, και αυτό όχι γιατί ψάχτηκαν και κατέληξαν ότι η ακτινοβολία επηρεάζει την υγεία η όχι, απλά γιατι δεν τους ......ενδιαφέρει.

Κρίμα.

Είμαι σίγουρος πως στο μέλλον, οι τότε ιατρικές έρευνες , θα ρίχνουν το φταίξιμο ΚΑΙ στην ακτινοβολία των κινητών για τις περιπέτειες υγείας των ανθρώπων αλλά θα είναι μάλλον αργά.

Και μην μου πείτε πως η όλο και αυξανόμενη έλλειψη πληροφοριών για τις τιμές sar των συσκευών δεν σας φαίνεται περίεργη η ακόμη και ύποπτη.

 

Ψάχνοντας για αγορά κινητού κατέβασα πολλά manual από το διαδίκτυο και πιστέψτε με , στα περισσότερα νεότερα μοντέλα είτε δεν υπάρχει η πληροφορία είτε είναι μισή, πχ αναφορά μόνο στο sar κεφαλιού και όχι του σώματος.

Και μετά υπάρχουν μόνο κανα δυό site να ψάξεις αλλά και αυτά είναι αμφίβολο αν είναι σωστά.

 

Μου έχει τύχει για το ίδιο κινητό, άλλη τιμή να έχει το gsm arena άλλη το devicespecifications ,άλλη η σελίδα του Γερμανού και άλλη του Πλαισίου.

Άντε βγάλε άκρη τώρα.

 

Το μάρκετινγκ μας πλασάρει όλα τα νέα του καλούδια και καλό είναι να μην τσιμπάμε έτσι εύκολα.

Ας μην πιάνει βρε αδερφέ παντού το κινητό αν είναι να μην αρρωστήσουμε, και ας μην έχει τον γρηγορότερο επεξεργαστή.

Ας μην πιάνουμε φίλοι μου παντού ίντερνετ και ας δούμε τα email μας όταν πάμε στο γραφείο η στο σπίτι μας.

Το facebook δεν είναι ο πραγματικός κόσμος.

 

Εν κατακλείδι , καλή η τεχνολογία με όσα καλά προσφέρει αλλά ας είμαστε και λίγο προσεκτικοί.

 

Συγνώμμη αν σας κούρασα.

Edited by Alkis1010
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι λάθος λογική. Δυστυχώς την ασπάζεται μεγάλο μέρος του πληθυσμού, κυρίως λόγο ημιμάθειας στα περί του κλάδου. Φυσικά δεν είναι δυνατό το να γνωρίζουν όλοι τα πάντα, ειδικά από άλλους κλάδους, ωστόσο όπως εγώ δεν θα πάω να εκφράσω την άποψη μου -πόσο μάλλον να τσακωθώ- σε συζήτηση νομολογίας ή καρδιοχειρουργικης, έτσι αντίστοιχα και εδώ.

 

Δυστυχώς, επειδή η πρόσβαση στη πληροφορία είναι απεριόριστη, μπορεί κανείς να βρεθεί σε άρθρα περί ''κατεβάστε τον καρκίνο'' κλπ, που αν κανείς δεν έχει γνώση στο αντικείμενο και δεν διαβάσει επιστημονική βιβλιογραφία περί του θέματος, δεν μπορεί να σχηματίσει άποψη. Ή, καλύτερα, σχηματίζει άποψη, αν δε, υποψιαστεί πως δεν λέγεται παραέξω αυτή η αλήθεια λόγω συμφερόντων την ασπάζεται χωρίς πολλά πολλά.

 

Αναγκαστικά σήμερα ζούμε σε μια κοινωνία ασύρματης ευρυζωνικότητας. Εάν σε ενδιαφέρει λοιπόν το να κρατάς την ισχύ χαμηλά, αυτό γίνεται μόνο με τη χρήση επιπλέον σταθμών εκπομπής, χαμηλότερης ισχύος. Αυτό ισχύει για τα πάντα, για τις κεραίες κινητής, για τα access points του ασύρματου δικτύου μας κλπ. Άλλο το να έχεις μια συσκευή που να εκπέμπει στα 23dB και άλλο 5 στο 1dB.

Edited by andermitzakis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σας πω το αυτονόητο. Έχω συναδελφους που δούλευαν στην Ericsson από ΝΜΤ/GSM period. Όλη τη μέρα μέσα στα labs. Χρήστες κινητών καθημερινά και πολύ... Μια χαρά ΥΓΙΕΣΤΑΤΟΙ είναι. 30 χρόνια στον κλάδο.

Τα υπόλοιπα σας τα είπε ο andermitzakis. Κουράζει η ιστορία περί συνωμοσίας κτλ. Δεν είπα να είναι taken on trust αλλά όχι και αυτός ο ελληνικός πανζουρλισμός...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για να υπερθερμανθει οπως λες θες πρωτον υψηλη ενεργεια που τα κινητα δεν εχουν (και ειδικα οταν εχεις καλο σημα εκπεμπουν ΠΟΛΥ λιγοτερο αλλα ειναι μοδα στην Ελλαδα να ριχνουμε τις κεραιες αντι να εχουμε παντου μικρες κεραιες και αρα και παντου σημα με χαμηλη εκπομπη) και δευτερον παρα παρα πολυ χρηση

 

Πιστευω το μουδιασμα ειναι ψυχοσωματικο, απο την ιδεα και μονο οτι θα σε πιασει

Καθόλου ψυχοσωματικό! Δεν είμαι φαντασιόπληκτος. Όταν λέω ότι νιώθω μυρμήγκιασμα, είναι σαν να περπατάνε μέσα στο δέρμα μου μυρμήγκια, πώς αλλιώς να το πω; Και συμβαίνει μόνο εάν μιλήσω με το κινητό στο αυτί κι από την μεριά που μιλάω! Σε καμία άλλη περίπτωση (για να πεις ότι είναι γενικότερο το πρόβλημα). Ίσως είναι λεπτότερο το δέρμα του κρανίου μου...δε ξέρω, τί να πω;

 

Δεν υπάρχει όρος ''υπερθέρμανση'' από όσο γνωρίζω αν και δεν θα ήθελα να μπω σε χωράφια της Ιατρικής εκτός και εάν μιλάμε για ''νέκρωση'' αυτού που οι θα πρέπει να έχουμε ακραίες τιμές, καμία σχέση με το τι συζητάμε εδώ. Για να επέλθει ακόμα και η επαγωγική θέρμανη μυικού ιστού πρέπει να εκτεθεί σε η/μ ακτινοβολία πολύ μεγαλύτερη ως προς την ισχύ σε σχέση με αυτή που συναντάμε στις φορητές συσκευές. Πειραματικά, κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει όταν μυικός ιστός εκτεθεί πολύ κοντά σε έναν πομπό τηλεοπτικής εκπομπής που μπορεί να μετράει εκατοντάδες watt ισχύος.

 

Το SAR (EU πάντα) για κινητές συσκευές μπορείς να το δεις για τις περισσότερες συσκευές στο gsm arena επί παραδείγματι, η πληροφορία όμως είναι ευρέως διαθέσιμη.

Ιατρός δεν είμαι, αλλά δε ξέρω γιατί μιλάμε για μυικό ιστό όταν δεν υπάρχουν μύες στον κρόταφο! (εννοώ σημαντικοί μύες όπως σε άλλα μέρη του σώματος). Επιδερμίδα ναι, όμως το κακό δεν πιστεύω πως γίνεται επιφανειακά αλλά εσωτερικά.

 

Εφοσον εχεις αυτες τις φοβιες γιατι δεν φορας ακουστικο?

Φίλε εξήγησα και παραπάνω (στο κείμενο που παραθέτεις) ότι τα ακουστικά δεν με βολέψανε, είτε ενσύρματα είτε ασύρματα. Αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα γιατί εξήγησα ότι βολεύτηκα με την ανοιχτή ακρόαση :wink: Το πρόβλημα η υγεία μας και πόσο κακό μπορεί να μας προκαλεί η η/μ ακτινοβολία.

 

Η ακτινοβολία έιναι ένα θέμα που και εμένα με απασχολεί πάρα πολύ.Δυστυχώς είναι γεγονός πως ελάχιστοι άνθρωποι νοιάζονται γι αυτό το θέμα .

Έχω βαρεθεί να διαβάζω μηνύματα μελών που προτείνουν σε άλλους ποιά συσκευή να αγοράσουν, χωρίς καμία αναφορά στο θέμα, και αυτό όχι γιατί ψάχτηκαν και κατέληξαν ότι η ακτινοβολία επηρεάζει την υγεία η όχι, απλά γιατι δεν τους ......ενδιαφέρει.

Κρίμα.

Είμαι σίγουρος πως στο μέλλον, οι τότε ιατρικές έρευνες , θα ρίχνουν το φταίξιμο ΚΑΙ στην ακτινοβολία των κινητών για τις περιπέτειες υγείας των ανθρώπων αλλά θα είναι μάλλον αργά.

Και μην μου πείτε πως η όλο και αυξανόμενη έλλειψη πληροφοριών για τις τιμές sar των συσκευών δεν σας φαίνεται περίεργη η ακόμη και ύποπτη.

Κι εγώ είμαι σίγουρος και μάλιστα 100%, άλλωστε υπάρχουν (παλιότερες) επιστημονικές έρευνες που το απέδειξαν αυτό φίλε.

Κατά τ' άλλα ΜΗΝ περιμένεις από τις ίδιες τις εταιρίες να σκάψουν τον λάκκο τους! Δεν πρόκειται να μιλήσουν για τα βλαβερά αποτελέσματα που προκαλούν οι συσκευές τους. Λογικό είναι. Αλλά ούτε κι από τα ΜΜΕ να προβάλουν το πρόβλημα. Δεν είναι συνωμοσιολογία (που λέει και κάποιος άλλος παρακάτω) αλλά η ωμή πραγματικότητα και μάλιστα μόνο ένα από τα πολλά ζητήματα που θάβονται σκόπιμα. Αυτή είναι η εποχή μας δυστυχώς και θα γίνει χειρότερη στο μέλλον :(

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι πιο πάνω στο γιατί γράφω για μυικό ιστό μιας και δεν υπάρχει στους κροτάφους. Είπα εξαρχής πως δεν θα αναφερθώ στα Ιατρικά, ωστόσο κάποια συμπεράσματα από την έρευνα μας θα σας τα παραθέσω. Δεν μπορούμε -όχι εμείς, κανένας- να κάνουμε μελέτη για τη συγκεκριμένη περιοχή μιας και το μοναδικό φαινόμενο είναι η ανάπτυξη κακοήθη όγκου στον εγκέφαλο. Υπάρχει μια υποψία πως ένας τύπος καρκίνου ''glioma'' είναι συνδεδεμένο με την η/μ ακτινοβολία. Αυτό, εμφανίζεται σε 3 περιπτώσεις στις 100.000 και ο Διεθνής Οργανισμός Υγείας αναφέρει πως με μέση χρήση -30 λεπτά ομιλίας επί 25 χρόνια- το ποσοστό παραμένει το ίδιο, ωστόσο με ακραία χρήση -που δεν την ποσοτικοποιεί, ούτε αναφέρει ισχύ και συχνότητα- μπορεί να αυξηθεί από 3/100.000 στις 9/100.000, που όπως καταλαβένετε είναι δείγμα που δεν μπορεί να παρακολουθηθεί, αμελητέο, στα όρια του στατιστικού λάθους. Υπάρχουν ένα σωρό άλλοι παράγοντες πέραν της η/μ ακτινοβολίας που μπορεί να οδηγήσουν στην εμφάνιση αντίστοιχων προβλημάτων, δεν μπορείς να μελετήσεις τόσο μεγάλο δείγμα, για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα και να ελέγξεις όλες τις συνθήκες σε τέτοιο βαθμό -μιλάμε για απαιτητό δείγμα πολλών εκατομμυρίων ατόμων- που να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.

 

Αυτά λέει η επιστημονική κοινότητα, ο IARC με το 208 press release του, το NCB και το PMC και δεν είναι κανένας σε θέση να τα αμφισβητήσει μιας και κανείς δεν είναι σε θέση να κάνει την αναγκαία μελέτη, ειδικά για τόσο μικρά ποσοστά.

 

Εάν θέλετε να βλέπετε φαντάσματα εκεί που δεν υπάρχουν, μπορείτε, αλλά μην το κάνετε στο όνομα της επιστήμης, ειδικά αν δεν έχετε καμία σχέση με αυτή. Ότι είναι οι OEMs πίσω από τη συγκάληψη δηλαδή λες και εαν δεν ίσχυαν τα παραπάνω και ήταν μεγαλύτερα τα ποσοστά θα σταμάταγε ο κόσμος να αγοράζει κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε andermitzakis σεβαστά όλα αυτά που λες.

 

Έχω μόνο μια ερώτηση για σένα.

Θα αγόραζες στο παιδί σου ένα κινητό με υψηλό Sar η θα του έδινες ένα με χαμηλότερο?

 

Και γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε andermitzakis σεβαστά όλα αυτά που λες.

 

Έχω μόνο μια ερώτηση για σένα.

Θα αγόραζες στο παιδί σου ένα κινητό με υψηλό Sar η θα του έδινες ένα με χαμηλότερο?

 

Και γιατί?

 

Φυσικά με χαμηλότερο, ανέφερα και παραπάνω πως υποστηρίζω απόλυτα τις εκπομπές χαμηλής ισχύος. Οι συσκευές αυτές βασίζονται στην αμφίδρομη επικοινωνία και για να δεις οφέλη από εκπομπές χαμηλής ισχύος χρειάζεσαι καλοσχεδιασμένα δίκτυα. Στα παραπάνω που έγραψα ο στόχος είναι πως επειδή η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία είναι παντού γύρω μας πρέπει να την αποδαιμονοποιήσουμε λίγο.

 

Καλοσχεδιασμένα δίκτυα δεν είναι ούτε τα WiFi των σπιτιών ούτε και αυτά της κινητής. Τα πρώτα, με το router καταχωνιασμένο κάπου, χρησιμοποιόντας μια συσκευή για όλο το σπίτι και πολλά σημεία να έχουν χαμηλή στάθμη σήματος, το μόνο που καταφέρνει κανένας είναι να χρησιμοποιεί πολλαπλάσια ισχύ τόσο στο router όσο και στη συσκευή του χρήστη από το να χρησιμοποιούσε επιπλέον access points που θα προσέφεραν καλύτερη κάλυψη και μεγαλύτερες ταχύτητες φυσικά. Αλλά άντε πες σε κάποιον να βάλει 3 access points σπίτι του ενώ ''κάνει τη δουλειά του'' [sic] με ένα και να ''κοιμάται με την ακτινοβολία πάνω από το κεφάλι του''.

 

Για τα δίκτυα κινητής, ο γείτονας που θα φωνάζει να κατέβει η κεραία από το κεφάλι του και δεν καταλαβαίνει πως δημιουργεί πολλαπλάσιο πρόβλημα, το νομικό πλαίσιο που απαγορεύει την τοποθέτηση κεραιών κοντά σε σχολεία ενώ ζούμε στο 2018 και όλα τα κινητά εκπέμπουν τα μέγιστα και πολλά άλλα παραδείγματα.

 

Το αποτέλεσμα, επειδή το ξαναλέω πως ζούμε σε μια κοινωνία που είτε το θέλουμε είτε όχι η ασύρματη ευρυζωνικότητα θα παραμείνει, εάν βγάλει τις 2 κεραίες κινητής της περιοχής κανείς, το μόνο που θα καταφέρει είναι να ζητήσει ο πάροχος άδεια από την ΕΕΤΤ για υψηλής ισχύος κεραία -που θα την πάρει- και θα καταλήξεις με χειρότερη λήψη, μεγαλύτερη ισχύ, χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

σχόλιο 89

 

...καλησπέρα παίδες....να 'μαστε εδώ εν καιρώ πρωτόγνωρων συνθηκών πανδημικής καραντίνας ...ας θυμηθούμε κάποια κρίσιμα από το νήμα αυτό...κι ας το εμπλουτίσουμε με νέα δεδομένα ...

Edited by Wallbroker
...τα τεχνητά τετραγωνισμένα πολωμένα πεδία που μας περιβάλλουν είναι τα κάγκελα μιας αδιόρατης , ύπουλης και θανατηφόρας φυλακής ...
Link to comment
Share on other sites

Ειναι γνωστο οτι o κοβιντ, καραντινα, οι ασθενεις και ρα θυματσ τα θυματα ειναι εξαιτιας μιας νεας παραμετρου , του 5g. . Ηδη εχει παει 5ην παγκοσμθα οικονομια 10 χρονια πισω, και ας ισχυριζονται καποιοι οτι θααααα δωωωωσει ωθηση στην οικονομια οταν και αν γενικευθει. 3πλες ασθενειες και καραντινες θα φερει, να μας 50 χρονια πισω, οχι μπροστα.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...