Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] Samsung Galaxy S4 (I9500)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα πάντως θα το δω πριν το πάρω,να δω αν με βολεύει πού δε νομίζω να μην με βολεύει.

Φαντάζομαι ότι οι λειτουργίες με τους αισθητήρες πως απενεργοποιούνται.δεν μου χρειάζονται,χρονοβόρα διαδικασία να περνάω το χέρι πάνω από την οθόνη για να κάνει το ένα και το άλλο.νομίζω με κανονική χρήση είναι πιο γρήγορη η διαδικασία,για το εφέ καλά είναι βεβαία.

 

Ναι απενεργοποιουνται αυτα αν δεν τα θελεις...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σίγουρα πάντως θα το δω πριν το πάρω,να δω αν με βολεύει πού δε νομίζω να μην με βολεύει.

Φαντάζομαι ότι οι λειτουργίες με τους αισθητήρες πως απενεργοποιούνται.δεν μου χρειάζονται,χρονοβόρα διαδικασία να περνάω το χέρι πάνω από την οθόνη για να κάνει το ένα και το άλλο.νομίζω με κανονική χρήση είναι πιο γρήγορη η διαδικασία,για το εφέ καλά είναι βεβαία.

 

Δηλαδή αν θέλεις να δείξεις το άλμπουμ σου σε κάποιον η να το δεις και εσύ είναι πιο χρονοβόρο να περνάς το χέρι σου από πάνω από το να ακουμπάς την οθόνη και να "σπρώχνεις" την επόμενη φώτο ?

 

Η είναι πιο χρονοβόρο να διαβάζεις ένα σιτε και να κατεβαίνει η σελίδα ανάλογα με το βλέμμα σου από το να ακουμπάς την οθόνη τρεις και λίγο ?

 

Η είναι πιο χρονοβόρο να είσαι έξω ,να βλέπεις ένα βίντεο και να σου μιλήσει ένας και απλά θα τον κοιτάξεις θα του απαντήσεις και όταν ξανά επιστρέψεις το βλέμμα σου στο κιν θα είσαι εκεί που το άφησες χωρίς να έχεις πατήσει pause η χωρίς να έχεις χάσει κάτι γιατί δεν πάτησες pause .

 

Όλα αυτά τα smart που έχει ενσωματώσει η σαμμυ θα βρουν πολλές εφαρμογές στην καθημερινότητα μας .Παρόλα αυτά μπορείς να τα απενεργοποιήσεις όσο εύκολα απενεργοποιείς το wifi σου .

 

Δεν πιστεύω πάντως ότι είναι απλά εφέ . Είναι έξυπνες λειτουργίες και μακάρι να είχαμε και άλλες αλλιώς τι σόι έξυπνα κινητά έχουμε ? :p

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου @Theospan .

Ας αρχίσω απο την οθόνη. Υπάρχει μπορώ να πώ μεγάλη διαφορά υπέρ του S4. Οι 0,5 inches που λείπουν απο το S4 σε σχέση με το Note2 δεν θα σου φανούν τρομερή απώλεια πιστεύω αλλα τα 441 ppi του S4 σε σχέση με τα 267ppi του Note2 θα είναι μια αισθητή διαφορά. Όπως επίσης η ανάλυση του S4 είναι ανώτερη απο του Note2. * Την οθόνη μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ακόμα και με γάντια.

Τα χρώματα του S4 φαντάζουν πολύ πιο ζωντανά και οι λειτουργίες της οθόνης (Air View) και των αισθητήρων (Smart Scroll κ.α πολλά) θα σου δώσουν κάτι φρέσκο και πολύ πολύ πολύ εύχρηστο.

Στον επεξεργαστή έχουμε και στα 2 τετραπήρυνο (Snapdragon 600 - S4 & Exynos 4412 - Note2) αλλα του S4 είναι χρονισμένος στα 1.9Ghz οπότε πιο γρήγορος. Στην μνήμη Ram είμαστε στα ίδια.

Η μπαταρία είναι εκεί όπου το Note2 κερδίζει σε mAh αλλα πιστεύω οτι η πραγματική χρήση και διάρκεια δεν θα διαφέρει πάρα πολύ απο τα 2600 mAh του S4.

Τώρα οι αισθητήρες που περιγράφω του S4, καθώς και οι πολλές νέες λειτουργίες του είναι σίγουρα πολλά +++ υπέρ του.

Προσωπικά τα περισσότερα τα κάνω με τους αισθητήρες. Είναι απίστευτο.

Εξωτερικά το S4 είναι πολύ λεπτό, υπέροχο στο χέρι και πάρα πολύ ελαφρύ.

Το Note2 φυσικά είναι πολύ καλό κινητό, αλλα μεταξύ τους θα έπαιρνα το S4. Αυτό που θα μου έλειπε απο το Note2 θα ήταν το S-Pen.

 

Τέλος για να απαντήσω καθαρά στην ερώτησή σου, κολλήματα δεν υπάρχουν φυσικά στη φυσιολογική χρήση της συσκευής καθώς επίσης να αναφέρω οτι οι συσκευές που δοκιμάζουμε πέρνουν συνεχώς αναβαθμίσεις οπότε ολοένα και βελτιώνεται η απόδοση.

Θα προτιμούσα το S4 για τους παραπάνω λόγους Hardware και για τις λειτουργίες του. Πολύ πιο καλό στο χέρι όπως είπα παραπάνω, πιο λεπτό και ελαφρυ. Άνετα μέσα στην τσέπη.

 

Οτιδήποτε απορία έχεις, είμαι εδώ για να βοηθήσω.

 

- Βαγγέλης απο Samsung Mobilers Greece.

(at) facebook.com/vgkantis

(at) facebook.com/SamsungMobilers.gr

(at) twitter @Vgkantis

 

Καλημέρα.

 

Για τους παραπάνω λογους που περιεγραψε σκεφτομουν την αλλαγη. Αλλα να πεσει λιγο πρωτα η τιμη του γτ θεωρω 300 ευρω διαφορα περιπου δεν τ αξιζει.

 

Σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nerven
Samsung Galaxy S4 Drop Test & Durability Video

 

 

 

 

Samsung Galaxy S4 Knife Screen Scratch Test

 

 

 

 

 

Samsung Galaxy S4 - Tips and Tricks

 

 

 

 

Need For Speed: Most Wanted for Samsung Galaxy S4 First Gameplay &

 

 

 

 

Samsung Galaxy S4 White Unboxing & First Look

 

 

 

Samsung Galaxy S4 Water Damage Test

 

 

 

 

Samsung Galaxy S4 + Pepsi = Awesomeness!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Για τους παραπάνω λογους που περιεγραψε σκεφτομουν την αλλαγη. Αλλα να πεσει λιγο πρωτα η τιμη του γτ θεωρω 300 ευρω διαφορα περιπου δεν τ αξιζει.

 

Σε ευχαριστω.

 

Καλημέρα @Theospan!

Φυσικά, εσύ θα αποφασίσεις πότε θα είσαι έτοιμος για την αλλαγή! Πάντως καλό είναι να πας μια βόλτα να το δείς απο κοντά όταν θα είναι διαθέσιμο στις 1 Μαΐου και να μου στείλεις αν το θυμηθείς την γνώμη σου!

Να έχεις μια όμορφη μέρα!

Φιλικά,

Βαγγέλης απο Samsung Mobilers.

Samsung Mobiler (Greece) (2013)

Facebook Subscribe (at) facebook.com/Vgkantis

Twitter Follow (at) twitter.com/Vgkantis

Samsung Mobilers GR Fan Page Facebook (at) facebook.com/SamsungMobilers.gr

Link to comment
Share on other sites

http://www.displaymate.com/Galaxy_S4_ShootOut_1.htm

 

...The Galaxy S4 uses one innovative approach to overcome this – when Automatic Brightness is turned on, the Peak Brightness becomes significantly brighter in high ambient lighting than is possible with Manual Brightness, up to as high as 475 cd/m2, which is 34 percent higher than is possible with Manual Brightness. This is done so that users can’t permanently set the brightness to very high values, which would run down the battery quickly...

 

Κάτω από τον ήλιο λοιπόν έχουμε full brightness και το Auto επιλεγμένο. Λύθηκε και το πρόβλημα του ήλιου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!εχω κανει προ-παραγγελια το s4 απο πλαισιο ξερει κανεις επισημα ποτε κυκλοφορει Ελλαδα?γιατι κατι ελεγαν για Σαββατο αλλα πηρε παραταση απ'οτι ακουσα!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!εχω κανει προ-παραγγελια το s4 απο πλαισιο ξερει κανεις επισημα ποτε κυκλοφορει Ελλαδα?γιατι κατι ελεγαν για Σαββατο αλλα πηρε παραταση απ'οτι ακουσα!

 

επισημα η samsung μεσω facebook ειπε ως ημερα κυκλοφοριας την 1η μαιου

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!εχω κανει προ-παραγγελια το s4 απο πλαισιο ξερει κανεις επισημα ποτε κυκλοφορει Ελλαδα?γιατι κατι ελεγαν για Σαββατο αλλα πηρε παραταση απ'οτι ακουσα!

 

Φίλε μου, σε Πάτρα που ρώτησα μου είπαν οτι αύριο (Σάββατο) παραλαμβάνουν ΜΟΝΟ τις προπαραγγελίες...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, σε Πάτρα που ρώτησα μου είπαν οτι αύριο (Σάββατο) παραλαμβάνουν ΜΟΝΟ τις προπαραγγελίες...

Απο αυριο ε?σε τι καταστημα ρωτησες φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

http://www.displaymate.com/Galaxy_S4_ShootOut_1.htm

 

...The Galaxy S4 uses one innovative approach to overcome this – when Automatic Brightness is turned on, the Peak Brightness becomes significantly brighter in high ambient lighting than is possible with Manual Brightness, up to as high as 475 cd/m2, which is 34 percent higher than is possible with Manual Brightness. This is done so that users can’t permanently set the brightness to very high values, which would run down the battery quickly...

 

Κάτω από τον ήλιο λοιπόν έχουμε full brightness και το Auto επιλεγμένο. Λύθηκε και το πρόβλημα του ήλιου!

 

Και πολύ καλύτερο από Galaxy SIII σχεδόν στα πάντα, με χαμηλότερη κατανάλωση ταυτόχρονα :)

Goodbyte.gr :blink: Ειδήσεις.Κινητά.Tablet.Gadgets.Science
Link to comment
Share on other sites

Εγω στα public παντως ξερω οτι Δευτερα παραλαμβανουν και απο Τριτη θα ειναι στα καταστηματα. Τωρα αν θα μπορουν να τα πουλησουν δεν ξερω...Εγω Τριτη υπολογιζω να το εχω παντως. Μου ηρθαν και οι θηκες σημερα και οι μεμβρανες κτλ... Ειμαι ετοιμος λειπει μονο η Spigen μου που την περιμενω πως και πως... :)
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εγω στα public παντως ξερω οτι Δευτερα παραλαμβανουν και απο Τριτη θα ειναι στα καταστηματα. Τωρα αν θα μπορουν να τα πουλησουν δεν ξερω...Εγω Τριτη υπολογιζω να το εχω παντως. Μου ηρθαν και οι θηκες σημερα και οι μεμβρανες κτλ... Ειμαι ετοιμος λειπει μονο η Spigen μου που την περιμενω πως και πως... :)

 

θα παρω ενα τηλ. και εγω το πλαισιο να μαθω!προχθες που το εκανα προ-παραγγελια μου ειπανε 29-30 Απριλιου μαλλον θα το εχω!το περιμενω πως και πως επειδη ειμαι και 20 μερες σχεδον χωρης κινητο!ειχα το s3 το πουλησα για να κανω την μ@λακ@α να παρω το xperia z μεγαλη πατατα(για τα γουστα μου παντα μην παρεξηγηθω) και ετσι ειμαι 20 μερες χωρης κινητο και περιμενω το τουμπανο s4!!

Link to comment
Share on other sites

Απο αυριο παιζει να το δουμε πουθενα σε κανενα Πλαισιο ή Παμπλικ εδω στη Σαλονικη ή να φυγω για Πασχα στο χωριο;:shifty:

Οχι τιποτα αλλο,το επιασα,το ειδα απο κοντα,αλλα αμα δεν το λιωσεις κανα μισαωρο δεν λεει...:lol::p

Link to comment
Share on other sites

Απο αυριο παιζει να το δουμε πουθενα σε κανενα Πλαισιο ή Παμπλικ εδω στη Σαλονικη ή να φυγω για Πασχα στο χωριο;:shifty:

Οχι τιποτα αλλο,το επιασα,το ειδα απο κοντα,αλλα αμα δεν το λιωσεις κανα μισαωρο δεν λεει...:lol::p

 

Εμένα πάντως στο public 27 Απριλίου μου είπαν.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πάντως θα το δω πριν το πάρω,να δω αν με βολεύει πού δε νομίζω να μην με βολεύει.

Φαντάζομαι ότι οι λειτουργίες με τους αισθητήρες πως απενεργοποιούνται.δεν μου χρειάζονται,χρονοβόρα διαδικασία να περνάω το χέρι πάνω από την οθόνη για να κάνει το ένα και το άλλο.νομίζω με κανονική χρήση είναι πιο γρήγορη η διαδικασία,για το εφέ καλά είναι βεβαία.

Συμφωνώ. Άσε που στα περισσότερα βίντεο που χω δει στο youtube δεν αλλάζει κι όλες τις φορές.

Συχνά θέλει 2η κινηση για να το πάρει ή και 3η και είναι σαν να βαράς μύγες (ή σαν να σου ...μύρισε κάτι!).

Link to comment
Share on other sites

Απο αυριο παιζει να το δουμε πουθενα σε κανενα Πλαισιο ή Παμπλικ εδω στη Σαλονικη ή να φυγω για Πασχα στο χωριο;:shifty:

Οχι τιποτα αλλο,το επιασα,το ειδα απο κοντα,αλλα αμα δεν το λιωσεις κανα μισαωρο δεν λεει...:lol::p

 

Τα περισσοτερα καταστηματα στην Αγγλια θα παραλαβουν 3 Μαιου.

Οποτε 1 Μαιου για Ελλαδα...χλωμο το βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως στο public 27 Απριλίου μου είπαν.

 

Τα περισσοτερα καταστηματα στην Αγγλια θα παραλαβουν 3 Μαιου.

Οποτε 1 Μαιου για Ελλαδα...χλωμο το βλεπω.

 

Ναι το κατάλαβα πως θα κυκλοφορήσει μετα κόπων και βασάνων αρχές Μαΐου.

Απλα οπως ειπε και ο φίλος bouss και μένα κατι ειχε πάρει το αυτί μου για αυριο.Αλλωστε δεν θέλω να το αγοράσω(που άλλωστε τόσα φράγκα,καλοκαιρακι καλυτερα να πέσει η τιμη μου),απλα λογικα θα πρεπει να βάλουν ντεμο στα καταστήματα για να το βλέπει ο κοσμος...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Από xda

According to Brian Klug's review of the i9505 on Anandtech:

 

<QUOTE>

On the connectivity side of things we get LTE connectivity in the appropriate markets courtesy of the ubiquitous MDM9x15 LTE/WCDMA/CDMA2000/GSM multimode baseband, WLAN and Bluetooth from the latest and greatest BCM4335 802.11ac/BT 4.0 LE combo chip, and NFC from Broadcom's BCM2079x chip.

</QUOTE>

 

The Broadcom BCM4335 is a "single-chip 5G WiFi™ 802.11ac MAC/baseband/radio with Bluetooth 4.0+HS & FM receiver". It is also used in the HTC One which has "Stereo FM radio with RDS" according to GSMarena.

 

This would tend to suggest that the GS4 has the hardware for FM reception but whether it is 'wired up' by Samsung to do it is another matter. If you check the manual for the i9505 which is now available online there is no mention of FM Radio... If the wiring is there I am sure Spirit could be made to work.

 

πηγη: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2239635&page=6

 

Έχουμε ελπίδες πιστεύω με root και την εφαρμογή Spirit FM να ακούμε ράδιο χωρίς δεδομένα.:)

 

edit: http://www.digchip.com/datasheets/5484263-bcm4335-single-chip-5g-wifi.html

 

To γράφει καθαρά πάντως ότι το chipset υποστηρίζει FM radio.

 

Single-Chip 5G WiFi™ 802.11ac MAC/Baseband/Radio with Bluetooth 4.0+HS & FM Receiver

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα πως θα κυκλοφορήσει μετα κόπων και βασάνων αρχές Μαΐου.

Απλα οπως ειπε και ο φίλος bouss και μένα κατι ειχε πάρει το αυτί μου για αυριο.Αλλωστε δεν θέλω να το αγοράσω(που άλλωστε τόσα φράγκα,καλοκαιρακι καλυτερα να πέσει η τιμη μου),απλα λογικα θα πρεπει να βάλουν ντεμο στα καταστήματα για να το βλέπει ο κοσμος...:rolleyes:

 

Για τα public μπορω να σας πω εγω οτι μιλησα με product manager και μου ειπε αυτο για τη Δευτερα οτι μπαινει αποθηκες. Τωρα ποιος σας το ειπε εσας σε καταστημα αυτο δεν ξερω πραγματικα...

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

τηλεφωνημα απο Πλαισιο πριν λιγο...με ενημερωσαν οτι θα παραλαβουν μεσα στη Μ.Εβδομαδα!

Με ενημερωσαν λογω προπαραγγελιας,το αν θα το παρω απο εκει η οχι,ειναι ενα αλλο θεμα :rolleyes:

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα μια βολτιτσα απο Πλαίσιο και Παμπλικ σημερα.

Στο Πλαίσιο θα παραλάβουν μέσα στην Μ.βδομαδα οπως ειπώθηκε με πιθανή ημερομηνία Τρίτη ή Τετάρτη.

Στα Παμπλικ μου είπανε για Δευτέρα και θα αρχίσουν άμεσα να εξυπηρετούνται οι προ παραγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...