Jump to content

[Android - Προτάσεις] Launchers II


zxr
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.575 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
    • GO Launcher (& EX)
    • LauncherPro (& Plus)
    • Next
    • SPB Mobile Shell
    • TSF
    • Nova
    • Apex
    • Stock
    • Άλλος (Atom, Action, Zeam, Nemus, Trebuchet, Regina 3d, Holo, Launcher 7/8 κτλ)


Recommended Posts

Από χθες ο Touchwiz ενεργοποίησε το swipe down για να κατεβαίνει η μπάρα των ειδοποιήσεων.

Πολύ καλή προσθήκη από την Samsung. Μετά από χρόνια βγήκε ο Νονα και παίζω στοκ.

 

Sent from my SM-G9550 using Tapatalk

Δεν τον αλλάζω με τίποτα τον Nova. Και μόνο για τα Gestures που έχει και τα icon packs μιας και βαριέμαι εύκολα.

Όπως και να'χει όμως είναι καλή προσθήκη στον Touchwiz.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος αγαπημένος και ο βασικός μου launcher χρόνια τώρα ο Nova prime αλλά μου τη δίνει που έχει μείνει λίγο πίσω στα eye candy effect.

Απ το τρόπο και την εμφάνιση των φακέλων μέχρι και το smoothness στα transition.

Αλλιώς τέτοια παραμετροποίηση και σταθερότητα σε launcher δύσκολα θα βρεις εκεί έξω!!

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Eμ γιαυτο ειναι σταθεροτατος και πανγρηγορος, γιατι εχει εμμεινει ο dev στις αρχες του.

Αν προσπαθησει να τα κανει ολα μαζι, και ταχυτητα και eye candy, θα τα χασει ολα και θα γινει εκτρωμα.

 

Από χθες ο Touchwiz ενεργοποίησε το swipe down για να κατεβαίνει η μπάρα των ειδοποιήσεων.

Πολύ καλή προσθήκη από την Samsung. Μετά από χρόνια βγήκε ο Νονα και παίζω στοκ.

 

Απο τους βασικους λογους που δεν θα παρω ποτε Samsung.

 

Ειχε και ενα τρισαθλιο lag/stutter/framedrop (πειτε το οπως θελετε) οταν ανοιγες app drawer.

Ηταν εμφανες απο το πρωτο ανοιγμα σε ολα τα s8 εκει εξω. Ειδα στο changelog οτι το εφτιαξαν και αυτο με αυτην την αναβαθμιση.

 

Πας δηλαδη, πιανεις ναυαρχιδα 600-700€ στα χερια σου, και τρως στατερ απο το πρωτο λεπτο, απο το πρωτο δευτερολεπτο.

 

Σε πολλες συκευες ειχα μεινει με stock launcher, πχ σε LG και σε Xiaomi πανε πολυ.

Αν βαλεις nova σε μη-vanilla συσκευη, χανει πολυ στο ui.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θα ήθελα την βοήθεια σας ρε παιδιά, πως αφαιρώ αυτή μπλε μπάρα στον νόβα; 2fe29f806d45cebbc9f4c8cf75d84e4b.jpg

Νομίζω στο "γραμμή γρήγορης πρόσβασης" / "φόντο γραμμής"

Εκεί λογικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για δες στις ρυθμίσεις νοβα, dock, στυλ γραμμής συντόμευσης 2c945725ae47cd4b0552429934d0c882.jpg

Παίξε λίγο με την μπάρα της διαφάνειας

Link to comment
Share on other sites

Για δες στις ρυθμίσεις νοβα, dock, στυλ γραμμής συντόμευσης 2c945725ae47cd4b0552429934d0c882.jpg

Παίξε λίγο με την μπάρα της διαφάνειας

Το βρήκα σε ευχαριστώ, αλλά τώρα χάθηκε η πάνω πάνω γραμμή που φαίνεται η ώρα ο παροχος η στάθμη της μπαταρίας κλπ. Πάει το μυαλό σου κάπου. Ευχαριστώ για την βοήθεια!!
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα σε ευχαριστώ, αλλά τώρα χάθηκε η πάνω πάνω γραμμή που φαίνεται η ώρα ο παροχος η στάθμη της μπαταρίας κλπ. Πάει το μυαλό σου κάπου. Ευχαριστώ για την βοήθεια!!

Δες στις Ρυθμίσεις nova- Εμφάνιση και αίσθηση, είναι ενεργό το "Εμφάνιση της γραμμής ειδοποιήσεων" ;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για widgets που αναφερθηκε, εγω εβαλα:

resource monitor (https://play.google.com/store/apps/details?id=info.kfsoft.android.MemoryIndicator&hl=en): για memory, cpu & θερμοκρασια &

internet speed meter (xda: https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2239071): για ταχυτητες ιντερνετ

πανω αριστερα μεσω widget και μονο (δεν με ενδιαφερουν υπολοιπα κλπ)

 

και ειχα ηδη:

appmgr III για cache

Link to comment
Share on other sites

Στη μπάρα που κάνεις αναζήτηση για τις εφαρμογές, σου επιτρέπει να ψάξεις ό,τι θέλεις (όχι μόνο apps) και να χρησιμοποιήσεις τα αποτελέσματα της αναζήτησης άμεσα.

Για παράδειγμα θες να πάρεις ένα τηλέφωνο, γράφεις κατ' ευθείαν στην μπάρα αναζήτησης (χωρίς να μπεις στο Contacts) "Scarlett Johansson", σου την εμφανίζει στο αποτέλεσμα κι έχεις επιλογή με ένα κλικ να την καλέσεις, να της στείλεις SMS, email κλπ. ανοίγοντας την κατάλληλη εφαρμογή κάθε φορά. Αν γράψεις τίτλο τραγουδιού ή δίσκου ή όνομα τραγουδιστή (σε αυτή την ίδια μπάρα) σου δίνει ως επιλογή να ακούσεις τα τραγούδια που έχεις αποθηκευμένα στο κινητό σου.

Και όποια άλλη αναζήτηση μπορείς να φανταστείς.

 

Γενικότερα το έχω βρει εξαιρετικά χρήσιμο, δίνει και 15 δωρεάν χρήση για να δεις αν σου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος αυτή η αναζήτηση (η αναζήτηση που έχει ο nova στις εφαρμογές) να μπει στην αρχική οθόνη? και πως?
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δυστυχώς η μόνη μπάρα που επιτρέπει (για την ώρα τουλάχιστον) είναι η κλασική που κάνει αναζήτηση στο Google.

Αυτό by default ενεργοποιείται με το Home button και φυσικά υπάρχει μόνιμα πάνω από τις εφαρμογές στο drawer.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος αυτή η αναζήτηση (η αναζήτηση που έχει ο nova στις εφαρμογές) να μπει στην αρχική οθόνη? και πως?

 

Τα παραπάνω που ανέφερε ο συμφορουμίτης τα κάνει και η κλασική μπάρα αναζήτησης της google που μπαίνει στην αρχική οθόνη. Για δοκίμασε μήπως σε εξυπηρετεί.

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω που ανέφερε ο συμφορουμίτης τα κάνει και η κλασική μπάρα αναζήτησης της google που μπαίνει στην αρχική οθόνη. Για δοκίμασε μήπως σε εξυπηρετεί.

 

Όταν γράφεις όνομα επαφής στην κλασική μπάρα του Google σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις άμεσα κλήση, να στείλεις sms, email, κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Nova Launcher

 

What's new:

5.5-beta3 Oct 16, 2017

 

-Searchbar in dock (Nova Settings - Dock - Searchbar in dock - Above or Below Icons)

-Android 8.1 style popup menu (Nova Settings - Look and Feel - Popup menu - Blocks)

-Adaptive icon animations during drag and drop

-Improved speed of applying a new adaptive icon shape or icon theme

-Lots of under the hood fixes and optimizations

 

Notifications in the long-press menu require Prime, Lollipop or higher and either Dots or Dynamic badges.

Adaptive icon backporting and reshaping has gotten better, more icons are able to be backported and also reshaping is more robust. Checkout the reshaped Instagram icon in the gif!

 

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορώ να έχω τον launcher stock Android του xiaomi m1a1

 

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω λέγεται Pixel launcher.

Ή Google launcher.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εχετε δοκιμασει τον microsoft launcher; Γρηγορος ομορφος και λειτουργικος
Εδώ και βδομάδες είναι ο βασικός μου στο OP3T μου.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει δοκιμάσει κάνεις αυτόν https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/lawnchair-customizable-pixel-launcher-t3627137

Προσωπικά, τον λάτρεψα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει δοκιμάσει κάνεις αυτόν https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/lawnchair-customizable-pixel-launcher-t3627137

Προσωπικά, τον λάτρεψα.

 

Είναι αρκετά καλός αλλά θέλει πιο συχνές αναβαθμίσεις και λίγο καλύτερες ρυθμίσεις, είναι λίγο clutter εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάπου μετρητή για να φαίνεται οι αναπάντητες και πόσα εισερχόμενα μυνήματα έχουν έρθει στον Microsoft launcher γιατί δεν το βρίσκω; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάπου μετρητή για να φαίνεται οι αναπάντητες και πόσα εισερχόμενα μυνήματα έχουν έρθει στον Microsoft launcher γιατί δεν το βρίσκω; Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα! Δεν γνωρίζω την απαντηση στο ερωτημα σου απλα θελω να μου πεις τι ρυθμισεις εκανες στον συγκεκριμενο.Τον εβαλα στο Νοτε 4 που χρησιμοποιώ αλλα εχω χασει την μπαλα εντελως.Επισης νομιζω ότι τρωει κ αρκετη μπαταρια:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν γνωρίζω την απαντηση στο ερωτημα σου απλα θελω να μου πεις τι ρυθμισεις εκανες στον συγκεκριμενο.Τον εβαλα στο Νοτε 4 που χρησιμοποιώ αλλα εχω χασει την μπαλα εντελως.Επισης νομιζω ότι τρωει κ αρκετη μπαταρια:(

 

Τον χρησιμοποιώ σε 2 συσκευές και δεν έχω διαφορά στην κατανάλωση της μπαταρίας.

Από ρυθμίσεις στην προσαρμογή : εικονίδια , τροφοφοδοσία.Τα βασικά.

Από την προσαρμογή μπορείς να αφαιρέσεις την notification bar αν θες.

Από το slide που κάνει ,μέσω της προσαρμογής τροφοδοσίας μπορείς να βάλεις εφαρμογές η widget που χρησιμοποιείς συχνά και υπάρχουν εκεί σαν να έχεις μια extra κρυμμένη οθόνη.

Ακόμα τον μαθαίνω κι εγώ.

Δεν μπορώ όμως να βρω που είναι ο μετρητής. Σε κάποιους άλλους launcher χρειάζετε κάποιο πρόσθετο για να τα δεις , δεν ξέρω αν υπάρχει και για αυτόν κάτι ανάλογο. Αν τον χρησιμοποιεί κάποιος και ξέρει ,ας μας δώσει τα φώτα του. Ευχαριστώ.

 

edit:

ο μετρητής ανοίγει από ρυθμίσεις-προσαρμογή-κάρτες ειδοποιήσεων -ΟΝ. Από ότι βρήκα ψάχνοντας. Μετά από επανεκκίνηση του launcher δουλεύει κανονικά.

Edited by Darkpurple
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Launchers II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...