Jump to content

Τρόποι για να ψηλώσει κανείς;


Ice_Angel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΡΕ παιδια μονο εμενα με μουντζωσαν ρε σεις?Πατερας 1.85 μητερα 1.60 και γω ειμαι 1.75-1.76 στα 19 μου χρονια.Τριχες αρκετες στα ποδια στα επιμαχα σημεια στο προσωπο και τωρα εδω και 2 χρονια βγαζω κ στην κοιλια αλλα βγαζω πολυ αργα εκει αλλα βγαζω δεν σταματανε.Ειχα κανει εξεταση επιφυσης και μου ειπαν οι γιατροι θα επαιρνα ακομη 3 ποντους max τοτε ημουν 1.74.Αυτο το σχολιο παει σε ολους σας που υποστηριζετε τα γονιδια και τα ΓΟΝΙΔΙΑ!!!!:mad: Να τα τα γονιδια και τι εγινε??Αφηστε τα στην ταξη μου ολοι ητανε στα 1.83++ και οι γονεις τους ηταν κανονικοι και μερικων ηταν ταπες ΕΛΕΟΣ πια :lol: Πραγματικα παλια ειχα πραγματικο complex γιαυτο το πραμα.Ε ρε σεις ειναι γκαντεμια αυτο το πραγμα και γονιδιακα να πληρω τις πουποθεσεις και γαλα και τετοια και αθλητισμος.Αντε τα ειπα και ξεθυμανα ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΓΟΝΙΔΙΑΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!:mad:

 

Sorry που το επαναφερω απλα το πετυχα τυχαια και χτυπησε ευαισθητη χορδη ... :worry:

Μα αν βγαλεις τον μεσο ορο απο το υψος του πατερα και της μητερας σου βγαινει 172.5.Αρα το 176 που εχεις ειναι αρκετα φυσιολογικο.Αν ηταν και οι 2 γονεις σου ψηλοι τοτε θα ειχες λογο ανυσηχιας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 482
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.iatrikionline.gr/deltio_50b/03/Diagram-01.jpg

http://www.iatrikionline.gr/deltio_50b/03/pinax2.jpg

 

@DrWind Το ανάστημα είναι ένα φαινοτυπικό χαρακτηριστικό που είναι συνδυασμός γενετικών και περιβαλλοντολογικών παραγόντων. Η διαδικασία και οι αλληλεξαρτήσεις που τη συνοδεύουν είναι αρκετά πολύπλοκες και αρκετά μέρη δεν έχουν ακόμα ξεκαθαριστεί πλήρως. Όσον αφορά τους γονιδιακούς παράγοντες, πρόκειται για ένα σχέδιο που ευτυχώς δεν τηρείται κατά γράμμα. Κάποια επικικρατή χαρακτηριστικά μπορεί να προσπεράσουν μια γενιά και να εμφανιστούν στην μεθεπόμενη. Σε κάθε περίπτωση, δεν υπάρχει λόγος καν να ανησυχείς για το ύψος σου, καθώς είναι καθόλα φυσιολογικό. Όπως βλέπεις από την καμπύλη και τον πίνακα παραπάνω, οι περισσότεροι Έλληνες άνδρες που γεννήθηκαν μετά το 1983 κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα. Τα παραπάνω στοιχεία (καμπύλες ανάπτυξης) προκύπτουν από την τελευταία ανθρωπομετρική έρευνα που ολοκληρώθηκε στην Ελλάδα το 2001 και θα ισχύει με υψηλή ακρίβεια για όσους γεννήθηκαν μεταξύ 1983 και 2001.

 

@efmakis O μικρούλης αναπτύσσεται φυσιολογικά και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Η βρογχιολίτιδα δεν σχετίζεται με την ανάπτυξη, το μόνο που μπορεί να προκαλέσει είναι μια πρόσκαιρη αναπνευστική δυσχέρια. Η συχνή χρήση βρογχοδιασταλτικών έχει συνδεθεί με μειωμένη πρόσληψη βάρους, αλλά το συνολικό συστηματικό αποτέλεσμα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και δεν έχει ακόμα εξακριβωθεί το ειδικό βάρος του κάθε ενός από αυτούς.

 

Όπως έγραψα παραπάνω, δεν έχει νόημα να προσδοκούμε συγκεκριμένη τελική τιμή ανάπτυξης βάσει των αντίστοιχων τιμών συγγενών πρώτου ή δευτέρου βαθμού. Εφόσον το ύψος παραμένει εντός των ορίων της καμπύλης ανάπτυξης, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και σε καμία περίπτωση λόγος επέμβασης, ιδιαίτερα όταν η τελευταία δεν είναι ελεύθερη παρενεργειών. Επειδή ο υπερπροστατευτισμός των γονέων συχνά οδηγεί σε εσφαλμένες κινήσεις, καλό είναι να αναλογιστούμε και να ζυγίσουμε αν η οποιαδήποτε επέμβαση σε φυσιολογικό άτομο αξίζει τον κόπο προκειμένουν να ικανοποιήσουν στοιχεία ματαιοδοξίας, προστασίας από peer pressure ή όποιαδήποτε διαταραχή αντίληψης θέλει να βαφτίσει μη φυσιολογική μια καθόλα φυσιολογική κατάσταση.

 

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεως, δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά. Έχουν δει πολλά τα μάτια μου και έχω ακούσει πολλά περισσότερα και ώρες ώρες αναρωτιέμαι για τις πραγματικές προθέσεις των ανθρώπων.

 

Δεν παρεξηγουμαι κ δεν ειμαι υπερπροστατευτικος (οσο η μανα του:X)

οσο για την βρογχιολιτιδα δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου μου το ειπαν στο νοσοκομειο οπου νοσηλευτηκε ο μικρος κ αν δεν μου το ελεγαν αυτοι ειλικρινα ουτε καν θα το ανεφερα

παντως μια εξεταση σε ενδοκρινολογο θα εδειχνε κατι αραγε η ειναι πολυ νωρις ηλικιακα

κακα τα ψεμματα πιστευω οτι εχεις απολυτο δικιο κ δεν χρειαζεται να ψαχνω κατι διοτι ειναι φυσιολογικος ο μικρος αλλα πρεπει να καθησυχαστουν καποιοι

Link to comment
Share on other sites

Ένα στα τρία παιδιά πριν την ηλικία των 5 ετών θα διαγνωστούν άπαξ με βρογχιολίτιδα. Όπως καταλαβαίνεις, αν υπήρχε άμεση σχέση με την πορεία της ανάπτυξης, αυτή θα είχε διαπιστωθεί καθώς αφορά σημαντικό ποσοστό του συνολικού πληθυσμού.

 

Ως ενδοκρινολόγος σου λέω υπεύθυνα ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και η εξέταση (στην πραγματικότητα είναι αρκετές εξετάσεις) έχει νόημα να πραγματοποιηθεί εφόσον υπάρχουν ενδείξεις καθυστέρησης της ανάπτυξης. Η διαδικασία είναι δυναμική και η κάθε σειρά εξετάσεων αφορά ένα στιγμιότυπο της όλης διαδικασίας, οπότε για να υπάρξει μια εικόνα με ικανοποιητική προγνωστική αξία, χρειάζεται χρόνος και επιμονή.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ παιδια μονο εμενα με μουντζωσαν ρε σεις?Πατερας 1.85 μητερα 1.60 και γω ειμαι 1.75-1.76 στα 19 μου χρονια.Τριχες αρκετες στα ποδια στα επιμαχα σημεια στο προσωπο και τωρα εδω και 2 χρονια βγαζω κ στην κοιλια αλλα βγαζω πολυ αργα εκει αλλα βγαζω δεν σταματανε.Ειχα κανει εξεταση επιφυσης και μου ειπαν οι γιατροι θα επαιρνα ακομη 3 ποντους max τοτε ημουν 1.74.Αυτο το σχολιο παει σε ολους σας που υποστηριζετε τα γονιδια και τα ΓΟΝΙΔΙΑ!!!!:mad: Να τα τα γονιδια και τι εγινε??Αφηστε τα στην ταξη μου ολοι ητανε στα 1.83++ και οι γονεις τους ηταν κανονικοι και μερικων ηταν ταπες ΕΛΕΟΣ πια :lol: Πραγματικα παλια ειχα πραγματικο complex γιαυτο το πραμα.Ε ρε σεις ειναι γκαντεμια αυτο το πραγμα και γονιδιακα να πληρω τις πουποθεσεις και γαλα και τετοια και αθλητισμος.Αντε τα ειπα και ξεθυμανα ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΓΟΝΙΔΙΑΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!:mad:

 

Sorry που το επαναφερω απλα το πετυχα τυχαια και χτυπησε ευαισθητη χορδη ... :worry:

Και εγώ στην ίδια κατάσταση βρίσκομαι φίλε!!:p Μονό που τον Ιούλιο γίνομαι 17..αν και δε νομίζω να πάρω τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Γειά σας είμαι 17 χρονών ειμαι 1,55 θέλω να πάρω μπόι τρώω διάφορα φαγητά αλλά δεν περνώ μπόι άρχισα να κάνω μονόζυγο τι άλλο πρέπει να κανω και τι ακριβώς πρέπει να τρώω?
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας είμαι 17 χρονών ειμαι 1,55 θέλω να πάρω μπόι τρώω διάφορα φαγητά αλλά δεν περνώ μπόι άρχισα να κάνω μονόζυγο τι άλλο πρέπει να κανω και τι ακριβώς πρέπει να τρώω?

Δύσκολο μου φαίνεται να ψηλωσεις πολύ... Είμαι 1.90+(έχω να μετρηθω κάνα χρόνο), και πήρα κοντά 20 πόντους...όταν σταμάτησα να αθλουμαι :p

Έτσι όπως το βλέπω είναι θέμα γονιδίων.

 

Αν ήμουν εσύ θα πήγαινα σε κάνα γιατρό για μια πιο έγκυρη γνώμη.

 

Πάντως οτιδήποτε πάνω από 1.80 είναι κατάρα εκτός και αν παίζεις μπάσκετ. Δεν βρίσκεις ρούχα που να μην σε κάνουν τεράστιο, και ας μην μιλήσω για τα παπούτσια...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο ύψος είναι 1.80 για άνδρες και 1.70 για γυναίκες Είδα άνδρα 2 μέτρα και ήταν απαίσιο. Εγώ είμαι 1.73 και θα ήθελα 4-5 πόντους ακόμα αλλά πιστεύω είναι καλύτερα 1.73 πάρα 1.93
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι σκάτε? Λες και σημαίνει κάτι πόσο ύψος έχει ο καθένας! Δεν λέω αν κάποιος είναι αρκετά κοντός έχει θέμα, αλλά μην μου κλαίγεστε για το 1,70+ ! Τι να πούνε κι αυτοί που έχουν νανισμό! Ας είμαστε ευχαριστημένοι με όσα έχουμε, γιατί υπάρχουν άλλοι που πολύ θα τα ήθελαν και τα στερούνται!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας είμαι 17 χρονών ειμαι 1,55 θέλω να πάρω μπόι τρώω διάφορα φαγητά αλλά δεν περνώ μπόι άρχισα να κάνω μονόζυγο τι άλλο πρέπει να κανω και τι ακριβώς πρέπει να τρώω?

 

Μην πειραματιζεσαι και τρως πολυ, γιατι μπορει να παρεις μποι στο φαρδος! :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα γονιδίων και μόνο. Κάπου είχα διαβάσει πως οι άνδρες "παίρνουν" χαρακτηριστικά από τον πατέρα της μάνας τους. Σε εμένα ισχύει αυτό. Περνάω σε ύψος τους γονείς μου 15-20 πόντους, και έχω το ύψος του παππού από την πλευρά της μάνας που. Δεν έχει σχέση με το τι έτρωγα, με πατατάκια και σοκολάτες κιντερ μεγάλωσα!

Οι αδερφές μου, δίδυμες, απο την άλλη είναι και οι δύο 10-15 πόντους πιο κοντές από τους γονείς, και 30 απο εμένα, και είναι 17 χρόνων. Έχουν καιρό να πάρουν κάτι ακόμα, θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας είμαι 17 χρονών ειμαι 1,55 θέλω να πάρω μπόι τρώω διάφορα φαγητά αλλά δεν περνώ μπόι άρχισα να κάνω μονόζυγο τι άλλο πρέπει να κανω και τι ακριβώς πρέπει να τρώω?

 

Γιατί σκας; Δεν έχεις ακούσει που λένε ότι τα ακριβά αρώματα μπαίνουν σε μικρά μπουκαλάκια; :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα γονιδίων και μόνο. Κάπου είχα διαβάσει πως οι άνδρες "παίρνουν" χαρακτηριστικά από τον πατέρα της μάνας τους. Σε εμένα ισχύει αυτό. Περνάω σε ύψος τους γονείς μου 15-20 πόντους, και έχω το ύψος του παππού από την πλευρά της μάνας που. Δεν έχει σχέση με το τι έτρωγα, με πατατάκια και σοκολάτες κιντερ μεγάλωσα!

Οι αδερφές μου, δίδυμες, απο την άλλη είναι και οι δύο 10-15 πόντους πιο κοντές από τους γονείς, και 30 απο εμένα, και είναι 17 χρόνων. Έχουν καιρό να πάρουν κάτι ακόμα, θα δείξει.

Εγώ πάλι είμαι πιο ψηλός από κάθε κοντινό πρόγονο μου... Είναι και ίσως θέμα τύχης κάποια πράγματα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Και 'γω παιδιά πιστεύω είναι θέμα "προδιάθεσης" ή γονιδίων!

Εμένα ο πατέρας μου ήταν 1.75 και η μητέρα μου είναι, με το ζόρι, 1.60. Εγώ είμαι 1.85 και ο αδερφός μου 1.86. Ήταν όμως σχετικά ψηλός ο παππούς μου (απ' τη μεριά του πατέρα μου) σχεδόν 1.80. Ο πατέρας μου βέβαια ασχολούνταν με αυτοσχέδια βάρη από παιδί, και ίσως δεν πήρε το ύψος που θα έπρεπε!!

Εγώ πάντως νοιώθω πολύ καλά με το ύψος μου, και δε θα ήθελα με τίποτα να είμαι πιο κοντός!! Συγγνώμη απ' τους κοντότερους !! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Και 'γω παιδιά πιστεύω είναι θέμα "προδιάθεσης" ή γονιδίων!

Εμένα ο πατέρας μου ήταν 1.75 και η μητέρα μου είναι, με το ζόρι, 1.60. Εγώ είμαι 1.85 και ο αδερφός μου 1.86. Ήταν όμως σχετικά ψηλός ο παππούς μου (απ' τη μεριά του πατέρα μου) σχεδόν 1.80. Ο πατέρας μου βέβαια ασχολούνταν με αυτοσχέδια βάρη από παιδί, και ίσως δεν πήρε το ύψος που θα έπρεπε!!

Εγώ πάντως νοιώθω πολύ καλά με το ύψος μου, και δε θα ήθελα με τίποτα να είμαι πιο κοντός!! Συγγνώμη απ' τους κοντότερους !! :cool:

 

Παντα χρειαζονται ψηλοι για να χωνουμε να ανεβοκατεβαζουν πραγματα απο ντουλαπες και ραφια χωρις σκαλα. :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Παντα χρειαζονται ψηλοι για να χωνουμε να ανεβοκατεβαζουν πραγματα απο ντουλαπες και ραφια χωρις σκαλα. :p

Αυτό φίλε μου το ακούω απ' τα 11 μου!! :cool:

"Οι ψηλοί είναι οι υπηρέτης των κοντών"

Στα 11 ήμουν ηδη 1.75 ;)

Δεν πειράζει χαλάλι.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γεια

Ειμαι 14,5 χρονων υψος 1,54 πηρα 5-6 ποντους αυτο το καλοκαιρι αποτομα τι πιστευετε θα ψηλωσω αλλο?

Θα πάρεις κι άλλο ;)

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να πάρεις ακόμη!

Στα 14 ήμουν 1,50 ακριβώς. Πλέον στα 20 έχω φτάσει ελάχιστα πάνω από 1,80, δηλαδή σε φυσιολογικό ύψος.

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - η κληρονομικοτητα ειναι σχεδον το Α και το Ω, απο εκει και περα παιζει ρολο οχι μονο η διατροφη αλλα και η γυμναστικη - το μονοζυγο σε κανει να φαινεσαι πιο στητος σε σχεση με εναν αλλο ιδιου υψους που καμπουριαζει λιγο και οσον αφορα το γαλα που διαβασα να θυμισω πως δεν το ανεχονται ολοι οι οργανισμοι λογω λακτοζης

Το ψηλος-κοντος εχει τα συν και τα πλην του, εαν θες να ασχοληθεις με καποια πραγματα που το υψος ειναι πρωτευων παραγων τοτε ειναι ακρως ανασταλτικο, για μετρειστε ποσους κοντους ξερετε στο μασκετ ή ποσους ψηλους στην αρση βαρων ?

Επειδη τα χρονια περνανε κακα τα ψεμματα μερικα κιλα παραπανω εαν εισαι ψηλος τοτε κρυβονται καλυτερα αλλα και απο την αλλη βλεπεις μερικους ψηλους μεν αλλα αγυμναστους να καμπουριαζουν, δε βαριεσαι ολα σχετικα ειναι (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...