Jump to content

myphone POLL: Τα εναλλακτικά λειτουργικά συστήματα και το μέλλον


DJDB
 Κοινοποίηση

Ποια εναλλακτική πρόταση θεωρείτε πως θα ξεχωρίσει;  

373 members have voted

  1. 1. Ποια εναλλακτική πρόταση θεωρείτε πως θα ξεχωρίσει;

    • Ubuntu
      210
    • Firefox OS
      57
    • Tizen
      27
    • Sailfish OS
      43
    • Κάποιο άλλο
      11
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      25


Recommended Posts

Ελπίδα υπάρχει μόνο για νέα λειτουργικα που έχουν την δυνατότητα να χρησιμοποιούν εφαρμογές που είναι ήδη διαθέσιμες στο android.

Στην παρούσα φάση βλέπω μόνο το Tizen να έχει δυνατότητες γιατί από πίσω του είναι η τεράστια πλέον samsung η οποία διαθέτει έτοιμο και πληρες οικοσύστημα, με δικό της market, cloud υπηρεσίες και πολλά άλλα.

Δίνω κάποιες πιθανότητες και στο λειτουργικό της Firefox επειδή ουσιαστικά είναι web os και δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις hardware. Φυσικά μόνο για φθηνές συσκευές.

 

Html5 τρέχει και το tizen όπως και το ff και κατα πάσα πιθανότητα με χειρότερη engine. Επίσης οι ίδιες εφαρμογές θα τρέχουν και σε ubuntu και σε BB10, οπότε σε θέμα εφαρμογών δεν έχει κανένα πλεονέκτημα το tizen, ειναι στη χειρότερη θέση απ'όλα θα έλεγα.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ubuntu δεν θα ποιασει, δεν εχουν καθολου χρημα για να το σπρωξουν, εγω πιστευω οτι νικητης θα ειναι το firefox με μεριδιο αγορας καπου στο 10%
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα ηθελα να δοκιμασω το ubuntu στο

νοτε2.Κι οσο για τις εφαρμογες ρε παιδια οι περισσοτεροι

χρησιμοποιουν 10-20 κατα μεσω ορο.Προσωπικα θελω

ενα γρηγορο browser με φουλ support flash εναν καλο

Email klient viber whatsapp & tapatalk.Τα υπολοιπα οποτε και να ερθουν

δεν με πειραζει.

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Ubuntu !

Με την υπάρχουσα βάση χρηστών του συστήματος, την υποστήριξη, την τεχνογνωσία (και τους πολλούς φανατικούς φίλους) εύκολα το βλέπω να επικρατεί.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω το firefox OS θα φαει τρελο σπροξιμο. Ο κοσμος το ξερει σαν brand και εχουν ηδη αρχισει να το βαζουν σε κινητα (συμφωνιες με κατασκευαστες).

Επισης το Ubuntu θα παει καλα μιας κ ο κοσμος του λινουξ θα το αγκαλιασει.

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι περισσότεροι νομίζουν ότι το Ubuntu θα τα καταφέρει, εγώ ψηφίζω ξερά Tizen. Εχει τις πλάτες μιας Samsung και μιας Intel και λογικά ειναι το μόνο OS που μπορεί να κάνει κάτι. Τα άλλα μια χαρά μπορεί να ειναι απλά ομως δεν χωράνε σε μια κανιβαλλιστική αγορά λειτουργικών όπως αυτή έχει διαμορφωθεί. Hint, που ειναι η MS αλήθεια;
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Tizen δεν είδα κάτι για να έχω άποψη αλλά, από τα άλλα τρία, σαφώς το Sailfish μου φαίνεται να ξεχωρίζει σας άποψη τουλάχιστον.

Τα Ubuntu και Firefox OS σίγουρα θα έχουν κάποιες καλές ιδέες αλλά μοιάζουν σαν αντιγραφή της αντιγραφής... ;)

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση ,το ubuntu είναι επί της ουσίας ένα skinned με unity cyanogenmod.Δεν είναι pure linux σαν το sailfish.Eυχάριστα με εξέπληξε το FF OS που για feature phones δείχνει τίμια πρόταση,.,
Link to comment
Share on other sites

@aroutis.Ποια MS καλέ!!?

Τι σχεση εχει η MS με open source,η αντστοιχα η Apple.

Ότι να ναι ορισμένοι να βγάλουν το κόμπλεξ τους και τίποτα αλλο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δεν με εντυπωσιασε καποιο, ισως περιμενω να δω κατι ποιο ανατρεπτικο, κατι πραγματικα νεο και ριζικο.
Link to comment
Share on other sites

Sailfish από μένα, γιατί δείχνει πανέμορφο και τρέχει πολύ καλά σε λειτουργικό 4ων ετών. Γιατί αν χρειάζεται 8 πυρήνες και 16giga ram, τότε κάτι δεν πάει καλά. Επιπλέον, σέβομαι και την προσπάθεια της jolla σαν μικρή εταιρία που αποτελείται επί το πλείστον από άτομα που απλά κάνουν αυτό που θέλουν να κάνουν. Για το tizen πιστεύω θα έχει τη μεταχείριση του bada, όσοι το είχαν (όπως εγώ) ξέρουν και καταλαβαίνουν, και ας έχει από πίσω sammy και intel. Το FirefoxOS καλό φαίνεται, άλλα ειλικρινά γιατί να μην προτιμήσεις το καλύτερο Sailfish που θα τρέχει σε ίδιο hardware το ίδιο άνετα. Νομίζω ποντάρουν πολύ απλά στο όνομα. Τέλος, το Ubuntu φαίνεται δυναμικό, ειδικά στα ubuntu phones που θα μπορούν μέσω dock να τρέχουν πλήρες desktop. Και ας μην ξεχνάμε, όπως αναφέρεται και στο βίντεο, ότι εφαρμογές καθώς και κώδικας είναι εν πολλοίς κοινός σε Sailfish, Ubuntu και Firefox, με τους πρώτους να καινοτομούν και να δημιουργούν περισσότερο εκ του 0. Edited by Vash_GR
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε απλά πόσους χρήστες έχουν σήμερα τα προϊόντα της Cannonical και πόσους της Mozilla για να διαπιστώσετε πιο έχει μεγαλύτερη δυναμική, αναγνωρισιμότητα και βάση χρηστών. Προσθέστε σε αυτά και τις ήδη σημαντικές συνεργασίες με κατασκευαστές (5 έναντι 0 του Ububtu) και έχετε σε μεγάλο βαθμό την απάντηση. Όταν το Mozilla OS θα έχει ήδη καλή βάση χρηστών το Ubuntu θα είναι ακόμα σε beta.

 

Με τα υπόλοιπα δεν ασχολούμαι καν καθώς πιστεύω ότι για τους δικούς του λόγους το καθένα δεν έχουν τα φόντα για κάτι μεγάλο.

Edited by MickWellington
Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα για εμενα εχουν ως εξης,

Το Android στις συσκευες κατω των 200 μπαζει απο παντου,

και το Firefox νομιζω οτι ειναι οτι πρεπει για αυτο το τομεα.

Οποτε μπορει ευκολα να ακουστει.

 

Ubuntu δε νομιζω να συμφερει και πολυ της εταιρειες,

και επισης ποσοι νομιζεται οτι θελουν να ασχοληθουν τοσο πολυ με το να κανουν πυραυλο το κινητο τους?

Εδω μιλαγα με εναν που εχει nexus 4, (κυριως λογος για να παρει καποιος nexus ειναι οι αμεσες αναβαθμισεις),

και δεν ειχε ιδεα περι του θεματος, και δεν ειναι ο μονος, ειναι το μεγαλυτερο μερος των χρηστων.

Οι πιο πολλοι δεν ασχολουνται ουτε στο ελαχιστο, μηνυμα, τηλεφωνο, κανα παιχνιδι αντε και λιγο internet.

 

Tizen ειναι η εναλλακτικη της samsung σε περιπτωση που στραβωσουν τα πραγματα με την google.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ αυτού, το έχω γράψει και παλαιότερα. Θέλω να αγοράζω συσκευή (που δεν μπορώ να την φτιάξω ή να βάλω άλλους να μου φτιάξουν) και να διαλέγω το OS.

Πιστεύεις όμως πως θα αφήσουν αρκετοί κατασκευαστές να μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο στις συσκευές τους;

Η απάντηση είναι ότι εφόσον δρομολογηθεί νομικά, είναι βέβαιο ότι οι κατασκευαστές θα υποχρεωθούν να διαθέτουν drivers για το hardware προκειμένου ο τελικός χρήστης να μπορεί να εγκαθιστά λειτουργικό σύστημα της αρεσκείας του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι η μία ώρα και τα δέκα λεπτά αυτού του βίντεο ήταν το διαμάντι της έκθεσης. Τα πλέον γόνιμα σε σχέση με το πολλαπλάσιο χρόνο που ξόδεψα να χαζεύω όλα τα υπόλοιπα νερόβραστα νέα της έκθεσης.
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι εδώ απαντούν σαν τα εκατομμύρια χρηστών εκεί έξω, είναι gadgetακιδες και φανατικά μέλη των φόρουμ σαν το δικό μας.

Αν ήταν έτσι, το Ubuntu θα ήταν το Νο 1 και στους υπολογιστές.

Για να πετύχει ένα λειτουργικό χρειάζεται χρήμα και δύναμη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

FireFox OS από μένα. Δεν ξέρω, αλλά βλέπω μέλλον πάνω του, ήδη πέσανε πολλές συνεργασίες στο όνομα του, άρα υπάρχει εμπιστοσύνη. Και η Jolla επίσης θα μπορούσε να είναι προτίμηση μου με το SailFish OS, αλλά πιστεύω πως θα έχει άλλο μέλλον αυτή η προσπάθεια...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι εδώ απαντούν σαν τα εκατομμύρια χρηστών εκεί έξω, είναι gadgetακιδες και φανατικά μέλη των φόρουμ σαν το δικό μας.

Αν ήταν έτσι, το Ubuntu θα ήταν το Νο 1 και στους υπολογιστές.

Για να πετύχει ένα λειτουργικό χρειάζεται χρήμα και δύναμη.

Για να πετύχει ένα λειτουργικό πρέπει να το αγοράσει ο κόσμος. Χρήμα και δύναμη έχει το wp και το βλέπουμε να γλύφει πάτο εδώ και δύο χρόνια.

 

Όσο για το Tizen. Η προκάτοχη εναλλακτική πρόταση, το Bada πού βρίσκεται; Πουθενά. Και αυτό παρά το γεγονός ότι παραδοσιακά ήταν μία καλύτερη εκτέλεση από τα σύγχρονά του Android, σε πολύ καλύτερης ποιότητας συσκευή, εφάμιλλων επιδόσεων - με τις αντίστοιχου κόστους Android. Η πανίσχυρη Samsung, βλέπεις, δε το στήριξε κι ας είχε διψήφιο ποσοστό αγοράς. Για πόσο καιρό θα ανέχονται οι χρήστες να κάνουν τη καβάντζα των Κορεατών και το μοχλό πίεσης προς τη Google;

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Για να πετύχει ένα λειτουργικό πρέπει να το αγοράσει ο κόσμος. Χρήμα και δύναμη έχει το wp και το βλέπουμε να γλύφει πάτο εδώ και δύο χρόνια.

 

Όσο για το Tizen. Η προκάτοχη εναλλακτική πρόταση, το Bada πού βρίσκεται; Πουθενά. Και αυτό παρά το γεγονός ότι παραδοσιακά ήταν μία καλύτερη εκτέλεση από τα σύγχρονά του Android, σε πολύ καλύτερης ποιότητας συσκευή, εφάμιλλων επιδόσεων - με τις αντίστοιχου κόστους Android. Η πανίσχυρη Samsung, βλέπεις, δε το στήριξε κι ας είχε διψήφιο ποσοστό αγοράς. Για πόσο καιρό θα ανέχονται οι χρήστες να κάνουν τη καβάντζα των Κορεατών και το μοχλό πίεσης προς τη Google;

 

Ναι αλλά η ms δεν πουλά 250 εκατομμύρια συσκευές με WP τον χρόνο.

Αν αύριο η Samsung το βάλει σε 5 ποιοτικές συσκευές σε τιμή έκπληξη έχεις σκεφτεί τι θα γίνει;

Μην ξεχνάς ότι έχει τα καλά στοιχεία του meego, εφαρμογές έτοιμες, και πολύ χρήμα για υποστήριξη.

Ξέρεις πόσοι απο τα εκατομμύρια που δεν ασχολούνται θα τρέξουν να τα αγοράσουν;

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν υπάρχει η επιλογή "κανένα"; Και για να δικαιολογήσω την άποψή μου...

 

1) Firefox και Sailfish με τίποτα, διότι οι εταιρείες που βρίσκονται από πίσω δεν έχουν το βάρος να τα κάνουν "υπερδύναμη".

2) Ubuntu πιο πολύ με τίποτα, διότι στηρίζεται αποκλειστικά στην καλή διάθεση και καρδιά της κοινότητας. Ίσως σε ένα παράλληλο σύμπαν να έπιανε.

3) Tizen, πολύ χλωμό για την ώρα, από την στιγμή που η Σάμυ βρίσκεται εκεί που βρίσκεται λόγο του Android.

 

Και για να μην παρεξηγούμαι, το poll το βλέπω πολύ ψυχρά, διότι όταν ρωτάς για το πιο θα ξεχωρίσει αναφέρεσαι σε επιτυχία. Και η επιτυχία μεταφράζεται σε απόλυτους αριθμούς και όχι στο τι γουστάρει μία μικρή κοινότητα πορωμένων κινητοφωνάκηδων. Αν το πάμε σε πιο geek φάση, τότε θα πω το Ubuntu. Αλλά στο poll όπως είναι, θα απαντήσω "κανένα", έστω και αν η επιλογή αυτή δεν υπάρχει.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Το Τizen έχει το σαφές μειονέκτημα ότι βασίζεται σε μια εταιρεία και μόνο, κι ας είναι η Σάμσουνγκ αυτή. Το μόνο αντίστοιχο το έχει καταφέρει η Apple και το Τizen δεν είναι iOS. Χρήματα να σπρωχτεί υπάρχουν, αλλά γιατί να πάρει κάποιος Τίζεν ενώ μπορεί να πάρει Σάμσουνγκ με Αντρόιντ; Τι παραπάνω θα του προσφέρει; Προς το παρόν απολύτως τίποτα. Επίσης η Σάμσουνγκ είναι ο μοναδικός κατασκευαστής που έχει κέρδη από το Αντρόιντ, οπότε δεν βλέπω τον λόγο προς το παρόν να το κυνηγήσει πολύ.

 

Το Ubuntu προσωπικά μου άρεσε πολύ ως λειτουργικό. Έχει άλλα πλεονεκτήματα (τη συνεργασία με PC κτλ) και αποτελεί μια ολοκληρωμένη πρόταση. Εδώ υπάρχει σαφές πρόβλημα όμως με hardware. Μέχρι να βγουν κανονικές συσκευές Ubuntu θα απευθύνεται σε φαν του είδους που θα το περνάνε σε άλλες συσκευές. Έτσι σύστημα δεν λειτουργεί (αντίστοιχα με το open webOS που το βάζουν σε Nexus). Θα είναι μεγάλο στοίχημα να βρεθούν κατασκευαστές. Αν καταφέρει, τότε έχει ελπίδες.

 

Το Φάιρφοξ προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου έτσι όπως το είδα. Μου θύμισε κακό παλιό αντρόιντ. Και οκ, το πλεονέκτημα ότι αρχικά θα βγει φτηνό δεν λέει επίσης πολλά γιατί από ότι φάνηκε στις συσκευές αυτές δεν θα βγάζει και μάτια, οπότε και πάλι γιατί να μην πάρει κάποιος φτηνό Αντρόιντ. Παρ' ολα αυτά το γεγονός ότι έχει βρει κατασκευαστΕΣ (όχι έναν), αλλά και carriers δείχνει ότι η Firefox θα το παλέψει.

 

Τέλος είναι κι οι Φινλανδοί, που έχουν ένα πολύ ωραίο σύστημα αλλά έχουν τα ίδια προβλήματα με το Ubuntu και μάλιστα πολύ μεγαλύτερα. Χωρίς χρήματα και κατασκευαστές είναι ζόρικα τα πράγματα. Μακάρι να έβγαινε έστω μία συσκευή και προσωπικά θα την σκεφτόμουν σοβαρά. Για να γίνει επιτυχία όμως χλωμό.

 

ΥΓ Μέχρι τότε εγώ περιμένω να βγάλει η LG τηλεοράσεις με webOS και να σκεφτεί και κανά τηλέφωνο. :p

Link to comment
Share on other sites

η επιλογή να πατώσουν όλα δεν παίζει; επίσης ναι μεν η ριμ έχει μια βάση πελατών αλλά καμία σχέση το ββ10 με τα προηγούμενα
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν υπάρχει η επιλογή "κανένα"; Και για να δικαιολογήσω την άποψή μου...

 

1) Firefox και Sailfish με τίποτα, διότι οι εταιρείες που βρίσκονται από πίσω δεν έχουν το βάρος να τα κάνουν "υπερδύναμη".

2) Ubuntu πιο πολύ με τίποτα, διότι στηρίζεται αποκλειστικά στην καλή διάθεση και καρδιά της κοινότητας. Ίσως σε ένα παράλληλο σύμπαν να έπιανε.

3) Tizen, πολύ χλωμό για την ώρα, από την στιγμή που η Σάμυ βρίσκεται εκεί που βρίσκεται λόγο του Android.

 

Και για να μην παρεξηγούμαι, το poll το βλέπω πολύ ψυχρά, διότι όταν ρωτάς για το πιο θα ξεχωρίσει αναφέρεσαι σε επιτυχία. Και η επιτυχία μεταφράζεται σε απόλυτους αριθμούς και όχι στο τι γουστάρει μία μικρή κοινότητα πορωμένων κινητοφωνάκηδων. Αν το πάμε σε πιο geek φάση, τότε θα πω το Ubuntu. Αλλά στο poll όπως είναι, θα απαντήσω "κανένα", έστω και αν η επιλογή αυτή δεν υπάρχει.

 

Έτσι έλεγαν και για το android πίσω στο 2007. Τι android? Υπάρχει ο γίγαντας Νοκια και η Apple. Και κοίτα που το έφεραν η "καλη διάθεση" της κοινοτητας και το σπρώξιμο όχι της Google, αλλά των κατασκευαστών. Ειδικα απο όλες τις εναλλακτικές προτάσεις, το firefox os έχει μεγάλη αναγνωρισιμοτητα λόγω του κοινου ονοματος-λογοτυπου με τον desktop browser.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα υπάρχει μόνο για νέα λειτουργικα που έχουν την δυνατότητα να χρησιμοποιούν εφαρμογές που είναι ήδη διαθέσιμες στο android.

 

Δεν νομίζω. Πρέπει να είναι ανεξάρτητο από την google, αφού οποιαδήποτε στιγμή η τελευταία μπορεί να ακυρώσει τη συμβατότητα.

 

Πιστεύω πως το λειτουργικό που θα ενοποιήσει κινητό και desktop/laptop θα κυριαρχήσει. Το linux (ubuntu) είναι ο ποιο σοβαρός υποψήφιος για μένα. Σε ένα x86 tablet θα κάνει παπάδες. Και δεν θα είναι δεσμευμένο σε arm εφαρμογές.

 

Ψήφισα firefox, αν και δεν μου αρέσει η υλοποίηση του, γιατί κάνει τις ποιο έξυπνες κινήσεις μέχρι τώρα. Το ubuntu θα αργήσει ένα χρόνο πιστεύω να μπει δυναμικά στο παιχνίδι, αλλά όταν μπεί πιστεύω θα έχουμε τη δυνατότητα να επιλέγουμε το open source λειτουργικό της αρεσκείας μας, όπως στα pc.

 

Άρα όπως το βλέπω εγώ το μέλλον θα είναι όπως στα pc σήμερα.

Η ms, όσο και αν δεν αρέσει σε κάποιους, θα μεγαλώσει τα ποσοστά της και θα είναι μαζί με την apple (και την bb στις εταιρείες), για όσους προτιμούν μια "παραδοσιακή" κλειστή πλατφόρμα. Απο κει και πέρα η καλύτερη open source λύση θα κυριαρχήσει. Το android πρέπει να διαλέξει στρατόπεδο και να αποφασίσει αν θα γίνει πραγματικό linux ή θα ακολουθήσει τον σημερινό δρόμο, που προσωπικά πιστεύω δεν θα το ωφελήσει καθόλου!

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...