Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 520


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

έχω εδώ και 2 μήνες το Nokia Lumia 520 και μάλλον έχω πέσει σε περίπτωση.

 

Λες κι έχει χρονομετρητή δουλεύει άψογα για μια εβδομάδα και μετά αρχίζουν τα γλέντια. Reboot μόνο του, άρνηση να ανάψει εκτός και αν του βγάλω μπαταρία και την ξαναβάλω.

Δοκίμασα με αλλαγή SIM, soft, hard resets (πολλά!) αλλά τίποτα.

 

Το έστειλα στην αντιπροσωπεία, μετά από ένα μήνα μου το επέστρεψαν φτιαγμένο μετά από 20-25 ημέρες (είπαν ότι σε εκείνους δεν έκανε κάτι στραβό, πάντως το επανέφεραν από ότι κατάλαβα στις εργοστασιακές και ήταν οκ).

 

Μετά από 7-10 ημέρες άψογης λειτουργίας, ξανά τα ίδια. Τους ξανακαλώ και λέω πως μάλλον πρόκειται για ελαττωματική συσκευή να την αλλάξουμε και απαντούν πως δεν γίνεται έτσι απλά και πρέπει να το ξαναστείλω. Το είχα κλειστό για 3-4 μέρες και χρησιμοποιούσα ένα παλιό που είχα οπότε πριν το ξαναστείλω απογοητευμένος, λέω να το ξαναδοκιμάσω και ω,ναι έπαιζε μια χαρά.

 

Μέχρι σήμερα (πάλι 10 μέρες μετά περίπου) που άρχισε τα ίδια (να θέλει βγάλσιμο η μπαταρία για να ανοίξει, αφού πρώτα έκλεισε μόνο του).

 

Θα ξαναματακάνω 100 hard resets + sync και πιθανότατα να παίξει, αλλά άντε να αποδείξω έτσι ότι έχει πρόβλημα. Έτσι μου ρχεται να το στείλω με κούριερ στον τοίχο να το χαρώ κιόλας γιατί δουλεία δεν γίνεται έτσι..

 

Η χρήση που του κάνω; Εκτός από τηλ, μηνύματα, εμαιλ, άντε να έχω κατεβάσει 2-3 εφαρμογές , 1-2 παιχνίδια και αυτά με πολλή προσοχή και δισταγμό μιας και σαν να φαίνεται ότι δεν θέλει πολλά πολλά το τηλ. Αλλά για 200ευρώ δεν είναι κρίμα;

 

Έχει κανείς καμιά συμβουλή;

 

υγ: αυτό που παρατήρησα έντονα σήμερα που μου το ξανάκανε, είναι μια πάρα πολύ έντονη υπερθέρμανση, όχι μόνο της μπαταρίας αλλά και της συσκευής, πράγμα που δεν έκανε όταν λειτουργούσε κανονικά. Σαν να βραχυκυκλώνει κάτι; Λέτε να κάνει κανά μπαμ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

 

έχω εδώ και 2 μήνες το Nokia Lumia 520 και μάλλον έχω πέσει σε περίπτωση.

 

Λες κι έχει χρονομετρητή δουλεύει άψογα για μια εβδομάδα και μετά αρχίζουν τα γλέντια. Reboot μόνο του, άρνηση να ανάψει εκτός και αν του βγάλω μπαταρία και την ξαναβάλω.

Δοκίμασα με αλλαγή SIM, soft, hard resets (πολλά!) αλλά τίποτα.

 

Το έστειλα στην αντιπροσωπεία, μετά από ένα μήνα μου το επέστρεψαν φτιαγμένο μετά από 20-25 ημέρες (είπαν ότι σε εκείνους δεν έκανε κάτι στραβό, πάντως το επανέφεραν από ότι κατάλαβα στις εργοστασιακές και ήταν οκ).

 

Μετά από 7-10 ημέρες άψογης λειτουργίας, ξανά τα ίδια. Τους ξανακαλώ και λέω πως μάλλον πρόκειται για ελαττωματική συσκευή να την αλλάξουμε και απαντούν πως δεν γίνεται έτσι απλά και πρέπει να το ξαναστείλω. Το είχα κλειστό για 3-4 μέρες και χρησιμοποιούσα ένα παλιό που είχα οπότε πριν το ξαναστείλω απογοητευμένος, λέω να το ξαναδοκιμάσω και ω,ναι έπαιζε μια χαρά.

 

Μέχρι σήμερα (πάλι 10 μέρες μετά περίπου) που άρχισε τα ίδια (να θέλει βγάλσιμο η μπαταρία για να ανοίξει, αφού πρώτα έκλεισε μόνο του).

 

Θα ξαναματακάνω 100 hard resets + sync και πιθανότατα να παίξει, αλλά άντε να αποδείξω έτσι ότι έχει πρόβλημα. Έτσι μου ρχεται να το στείλω με κούριερ στον τοίχο να το χαρώ κιόλας γιατί δουλεία δεν γίνεται έτσι..

 

Η χρήση που του κάνω; Εκτός από τηλ, μηνύματα, εμαιλ, άντε να έχω κατεβάσει 2-3 εφαρμογές , 1-2 παιχνίδια και αυτά με πολλή προσοχή και δισταγμό μιας και σαν να φαίνεται ότι δεν θέλει πολλά πολλά το τηλ. Αλλά για 200ευρώ δεν είναι κρίμα;

 

Έχει κανείς καμιά συμβουλή;

 

υγ: αυτό που παρατήρησα έντονα σήμερα που μου το ξανάκανε, είναι μια πάρα πολύ έντονη υπερθέρμανση, όχι μόνο της μπαταρίας αλλά και της συσκευής, πράγμα που δεν έκανε όταν λειτουργούσε κανονικά. Σαν να βραχυκυκλώνει κάτι; Λέτε να κάνει κανά μπαμ;

 

Ευχαριστώ

 

Καλησπερα, προφανως εχεις πεσει σε ελλατωματικη συσκευη. Και την πιο βαρια χρηση να του εκανες δεν δικαιολογειται να κανει τετοια κολπα. Μπορεις να το ξαναπας στο service αλλα δεν νομιζω να βγαλεις ακρη.

Δοκιμασε να στειλεις και ενα email στον Elop, το χουν κανει αρκετοι και εχουν βρει λυση (stephen.elop@nokia.com).

Link to comment
Share on other sites

WOW!

και δέχεται έτσι απλά/χύμα εμαιλς από καταναλωτές; καλή φάση.

δεν χάνω τίποτα, θα του στείλω

 

σε ευχαριστώ

 

Δεν νομιζω να απανταει ο ιδιος, παντως εχω διαβασει αρκετες περιπτωσεις που του στειλαν και ειχαν αποτελεσμα :lol:

Θαψε και λιγο το service της nokia που πηγες μηπως και..

Link to comment
Share on other sites

WOW!

και δέχεται έτσι απλά/χύμα εμαιλς από καταναλωτές; καλή φάση.

δεν χάνω τίποτα, θα του στείλω

 

σε ευχαριστώ

 

Αν έχεις νέα πες μας ;)

 

Το δικό μου πάντως του έχω πετάξει τα μάτια(!) και δουλεύει άψογα, άρα μάλλον πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής είναι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Αγορασα και γω χθες το Lumia520 και καθως ειναι η πρωτη μου φορα σε Windows Phone εχω πολλες αποριες. Αν μπορειτε να με βοηθησετε σε καποιες θα σας ειμαι ευγνωμων, οπως :

1. Στις ρυθμισεις --> ευκολια προσβασης , εχει μια επιλογη TTY/TDD και ειναι απενεργοποιημενη. Σε τι χρησιμευει?

2. Ενω στις προδιαγραφες λεει για αυτονομια μπαταριας σε Standby 360 ωρες περιπου αυτο με το που το εβγαλα απο την αρχικη του φορτιση και αρχισα να το περιεργαζομαι μου λεει υπολοιπο μονο μιαμιση μερα περιπου, και εχω κλειστες ολες τις εφαρμογες.

3. Στο προηγουμενο κινητο μου (Nokia 7610) η καρτα sim ηταν η νορμαλ- κανονικου μεγεθους. Αυτο παιρνει micro sim. Στο προηγουμενο ειχα Dual sim (δηλ. 2 νουμερα σε μια καρτα) και φυσικα θα ηθελα να το συνεχισω και εδω ετσι, αλλα απο το πρωϊ ρωταω σε καταστηματα Γερμανος και Cosmote και ο καθενας μου λεει οτι θελει. Αλλος οτι δεν υπαρχει Dual micro sim, αλλος να κοψω την παλια μου, αλλος να βαλω Dual nano sim και με adaptor να την κανω micro sim και ακομα ψαχνομαι.

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Αγορασα και γω χθες το Lumia520 και καθως ειναι η πρωτη μου φορα σε Windows Phone εχω πολλες αποριες. Αν μπορειτε να με βοηθησετε σε καποιες θα σας ειμαι ευγνωμων, οπως :

1. Στις ρυθμισεις --> ευκολια προσβασης , εχει μια επιλογη TTY/TDD και ειναι απενεργοποιημενη. Σε τι χρησιμευει?

2. Ενω στις προδιαγραφες λεει για αυτονομια μπαταριας σε Standby 360 ωρες περιπου αυτο με το που το εβγαλα απο την αρχικη του φορτιση και αρχισα να το περιεργαζομαι μου λεει υπολοιπο μονο μιαμιση μερα περιπου, και εχω κλειστες ολες τις εφαρμογες.

3. Στο προηγουμενο κινητο μου (Nokia 7610) η καρτα sim ηταν η νορμαλ- κανονικου μεγεθους. Αυτο παιρνει micro sim. Στο προηγουμενο ειχα Dual sim (δηλ. 2 νουμερα σε μια καρτα) και φυσικα θα ηθελα να το συνεχισω και εδω ετσι, αλλα απο το πρωϊ ρωταω σε καταστηματα Γερμανος και Cosmote και ο καθενας μου λεει οτι θελει. Αλλος οτι δεν υπαρχει Dual micro sim, αλλος να κοψω την παλια μου, αλλος να βαλω Dual nano sim και με adaptor να την κανω micro sim και ακομα ψαχνομαι.

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε βοηθεια.

 

1. Το TTY/TDD δεν ξέρω τι είναι :(

2. Στην πράξη θα σου κρατάει 1 με 1,5 μέρα, τουλάχιστον τόσο κρατάει το δικό μου με νορμάλ τηλέφωνα, φουλ ιντερνετ και συγχρονισμό δεδομένων και λίγα παιχνίδια (εως πολλά άμα το πιάνουν στα χέρια τους τα παιδιά μου!)

3. Εγώ πήγα στη Vodafone μου και ζήτησα να μου δώσουν μια micro sim καινούρια. Πλήρωσα 5€ αλλά η παλιά μου sim ήταν για αλλαγή ούτως ή άλλως. Δεν ξέρω όμως αν έχουν dual...

 

Με γειά σου το τηλέφωνο, να είσαι σίγουρος πως θα το ευχαριστηθείς... :)

Link to comment
Share on other sites

theta σε ευχαριστω. Θα παω αυριο σε ενα καταστημα που βρεθηκε ενας πιο ενημερωμενος υπαλληλος να δουμε αν θα την κοψω τελικα ή αν παρω nano sim dual.

 

Νομιζω οτι βρηκα τι ειναι το TTY/TDD. Ειναι για ατομα με περιορισμενη δυνατοτητα ακοης ή ομιλιας και αν το ενεργοποιησεις , μαλλον (απο οτι διαβασα σε αλλους) σου κανει την οθονη του κινητου σε ασπρο - μαυρο. Τα αρχικα τους σημαινουν "TTY is an abbreviation for teletypewriter, also known as a text telephone or a telecommunication device for the deaf (TDD). This device allows people who are deaf, speech impaired or hard of hearing to type messages to anyone else who has a TTY, using a telephone line."

Δειτε και εδω http://www.windowsphone.com/en-gb/how-to/wp7/basics/use-my-phone-with-a-tty ή και εδω http://www.nokia.com/ng-en/support/product/lumia900/userguidance/?action=singleTopic&topic=GUID-546E2D06-9ECD-4514-94A0-D7CC2460BF12

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

H επιτυχής συμβίωση με το κινητό συνεχίζεται. Παραμένει σβέλτο,οι χάρτες είναι μια χαρά στην 4 αρα οθόνη και οι φωτο για την κατηγορία του καλές. Επισης η Alpha Bank έβγαλε και application η μόνη τράπεζα αν έχω δει καλά..

Όμως εκ του αποτελέσματος να πω κατι. Ενα μήνα μετα την επίσημη εμφάνιση του από την Νοκια στην Ελλάδα με αρκετη διαφήμιση -με πολύ καλες κριτικές από πολλα site του εξωτερικού - και με τιμη από 150 Ε από ανεπίσημα κανάλια διανομής, στο φορουμ δεν βλέπω καμία κίνηση. Όπως ελάχιστη κίνηση βλέπω και για τα αλλα wp της Νόκια -αντε κάτι λίγο στο 920 .

Δεν θα το έλεγα ακριβώς αποδοχή από τους καταναλωτές αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Έχει και η eurobank εφαρμογή. Όσων αφορά αυτά που λες για την λιγοστή κίνηση που έχουν τα θέματα εδώ μέσα στο φορουμ ίσως να παίζει ρόλο που είναι λίγο androidοκρατούμενο στο φόρουμ, όπως είναι και τα ποσοστά της αγοράς άλλωστε, αφού η πλειοψηφία χρησιμοποιεί android συσκευή. Το θέμα είναι ότι βλέπω όλο και περισσότερους συμφορουμίτες είτε να κάνουν την αλλαγή από android σε wp είτε να σκέφτονται να την κάνουν!
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει πως απενεργοποιείται η δόνηση στα πλήκτρα χωρίς να απενεργοποιείται από τις κλήσεις?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει πως απενεργοποιείται η δόνηση στα πλήκτρα χωρίς να απενεργοποιείται από τις κλήσεις?

 

Από τα 3 τα πλήκτρα των windows δεν γίνεται να απενεργοποιηθεί, δυστυχώς.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορω να κάνω κάτι σαν τις ταχείες κλήσεις που είχαμε στα παληά-κλασσικά νόκια, ώστε να μην ψάχνω όλο τον τηλεφωνικό κατάλογο για τα τηλέφωνα που χρησιμοποιώ συχνά Υπάρχει κα΄ποιο κόλπο η κάτι που μπορώ να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορω να κάνω κάτι σαν τις ταχείες κλήσεις που είχαμε στα παληά-κλασσικά νόκια, ώστε να μην ψάχνω όλο τον τηλεφωνικό κατάλογο για τα τηλέφωνα που χρησιμοποιώ συχνά Υπάρχει κα΄ποιο κόλπο η κάτι που μπορώ να κάνω?

 

rap dialer

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/rapdialer/40c99615-6a06-4256-a5c0-49c27a3146be

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν μπορεις να φτιαξεις προφιλ, οπως ειχαν και τα παλαιοτερα κινητα? Γιατι εγω οταν θελω να μην χτυπαει οπως παντα , αναγκαζομαι να αλλαζω τις ρυθμισεις, πχ. κουδουνισμα, δονηση, ενταση ηχου κλπ.

Επισης καθε φορα που το ενεργοποιω πρεπει να ρυθμιζω παντα την ενταση κουδουνισματος απο το 15 που ειναι προενεργοποιημενο.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν μπορεις να φτιαξεις προφιλ, οπως ειχαν και τα παλαιοτερα κινητα? Γιατι εγω οταν θελω να μην χτυπαει οπως παντα , αναγκαζομαι να αλλαζω τις ρυθμισεις, πχ. κουδουνισμα, δονηση, ενταση ηχου κλπ.

Επισης καθε φορα που το ενεργοποιω πρεπει να ρυθμιζω παντα την ενταση κουδουνισματος απο το 15 που ειναι προενεργοποιημενο.

 

Οχι δεν μπορεις να φτιαξεις προφιλ. Οταν θες να το βαλεις γρηγορα στο αθορυβο, αφου πατησεις τα πληκτρα εντασης, πατας πανω δεξια που λεει κουδουνισμα και στο γυρναει στο αθορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές στάνταρ έλλειψης βλεπω! Αυτα που τα είχε στάνταρ με το symbian η Nokia, τα εγκατέλειψε οριστικά τα περισσότερα και τα υπόλοιπα τα κατεβάζεις ως εφαρμογές, ευτυχώς δωρεάν! Ούτε καν τα στοιχεία της εικόνας δεν μπορείς να δεις απευθείας απ' το μενού!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές στάνταρ έλλειψης βλεπω! Αυτα που τα είχε στάνταρ με το symbian η Nokia, τα εγκατέλειψε οριστικά τα περισσότερα και τα υπόλοιπα τα κατεβάζεις ως εφαρμογές, ευτυχώς δωρεάν! Ούτε καν τα στοιχεία της εικόνας δεν μπορείς να δεις απευθείας απ' το μενού!

 

Στις φωτογραφίες που βγάζεις με το Pro Cam πατάς στις τρεις τελείες κάτω δεξιά και μετά πληροφορίες εικόνας.

Και σου έχει πληροφορίες για το μέγεθος, την ταχύτητα του κλείστρου,το iso, την έκθεση, ημερομηνία και ώρα και γενικότερα τι ρυθμίσεις είχες στο pro cam όταν τραβήχτηκε η φωτογραφία.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Αρκετές στάνταρ έλλειψης βλεπω! Αυτα που τα είχε στάνταρ με το symbian η Nokia, τα εγκατέλειψε οριστικά τα περισσότερα και τα υπόλοιπα τα κατεβάζεις ως εφαρμογές, ευτυχώς δωρεάν! Ούτε καν τα στοιχεία της εικόνας δεν μπορείς να δεις απευθείας απ' το μενού!

 

Νομίζω πως δεν έχεις δίκιο. Το τηλέφωνο είναι πληρέστατο. Ας μην ξεχνάμε και την τιμή του, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν έχεις δίκιο. Το τηλέφωνο είναι πληρέστατο. Ας μην ξεχνάμε και την τιμή του, έτσι;

 

 

Η τιμη δεν εχει σχεση με το λειτουργικο. Ο evris μιλουσε για το λειτουργικο. Σαν συσκευη παντως οντως με βαση την τιμη ειναι πληρες. Για αυτο και εγινε διασημο αλλωστε. Για τα wp τα ξαναειπαμε, ειναι love it or hate it ενδιαμεση κατασταση δεν υπαρχει :)

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

ποιά εφαρμογή υπάρχει δωρεάν για να σε ειδοποιεί για της αναπάντητες κλήσεις, νόκια 520

 

Δε χρειάζεται κάποια εφαρμογή, φαίνεται στην οθόνη κλειδώματος κάθε αναπάντητη,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...