Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 520


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχει εισαχθει επισημα, και γενικα δεν βλεπω να κυκλοφορει σε αρκετες χωρες ακομη.

 

Η επίσημη εισαγωγή δεν νομίζω πως παίζει ρόλο. Εξάλλου, έχουμε δει κατά καιρούς αρκετά τηλέφωνα να κυκλοφορούν στα σκρουτζομάγαζα πριν έρθουν επίσημα στην Ελλάδα.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το σκεφτομουν για αγορά αλλά nokia δεν ειχα και μάλλον δε θα εχω,ρε είναι μπαταρία αυτή?κάνει τσιγκουνιές εκεί που δεν πρέπει μπράβο nokia μετά θα κλαίγεται που θα κλείσει,ενω είναι πανέμορφο κινητό κρίμα...
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομουν για αγορά αλλά nokia δεν ειχα και μάλλον δε θα εχω,ρε είναι μπαταρία αυτή?κάνει τσιγκουνιές εκεί που δεν πρέπει μπράβο nokia μετά θα κλαίγεται που θα κλείσει,ενω είναι πανέμορφο κινητό κρίμα...

 

Δεν λεει κατι απο μονη της η χωρητικοτητα της μπαταριας. Το 620 εχει ακομα μικροτερη μπαταρια και (απο οτι λενε οι κατοχοι) βγαζει μια μερα με νορμαλ χρηση. Πιστευω πως και το 520 στα ιδια επιπεδα θα κυμαινεται.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

το βρίσκω 130 νόκια ιρλανδία... τί λέτε;

 

αυτή κανονικά έπρεπε να είναι η τιμή του για μένα χτύπα το σε αυτη την τιμή

Link to comment
Share on other sites

από που; πές μας κι εμάς...

 

παιδιά από το επίσημο σάιτ της nokia. Στα καταστήματα πχ Ο2 το δίνουν και 110 προσφορά αν πάρεις και νούμερο μαζί

http://www.nokia.com/ie-en/products/phone/lumia520/ θέλει κανείς; μάλλον όταν έρθει και επίσημα θα πέσουν οι τιμές

TO CALL OR NOT TO CALL??
Link to comment
Share on other sites

αυτη η τιμη ειναι με συμβολαιο;

 

Για καρτοκινητο ειναι η τιμη. Στην Αγγλια υπαρχουν πολυ καλες αντιστοιχες προσφορες και για το 620

 

http://wmpoweruser.com/wp-content/uploads/2013/05/image62.png

 

http://www.phones4u.co.uk/shop/shop_payg_details.asp?ItemKey=668318#sthash.NiyBn9oS.W0fH3lxq.dpbs&CID=Affiliate_78888

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

 

Skroutz θα παίξει 30-40 πιο κάτω...Τέλεια!

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πάρα πολύ. Πιο πολύ δε μου αρέσει η απουσία του φλας, αλλιώς θα ήταν το ιδανικό κινητό για να μπει κάποιος στον κόσμο των windows!!!!!
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

180€ στο e-shop.Το πιο φτηνό windows phone 8 αυτή τη στιγμή αλλά και πάλι, δε νομίζω να πολυσυμφέρει όταν με 20€ παραπάνω παίρνεις lumia 620 και ascend w1...
Μερικές φορές καλύτερα να μιλάς, παρά να τα μασάς ;)
Link to comment
Share on other sites

180€ στο e-shop.Το πιο φτηνό windows phone 8 αυτή τη στιγμή αλλά και πάλι, δε νομίζω να πολυσυμφέρει όταν με 20€ παραπάνω παίρνεις lumia 620 και ascend w1...

 

Στα windows phone η nokia είναι μονόδρομος... Δεν είναι μόνο οι συσκευές αλλά και οι εφαρμογές. Από όσο ξέρω προσφέρει δωρεάν πλοήγηση.. και η διαφορά στο 620 είναι το drive+ και music+

 

στο 520 (drive χωρίς το +) έχεις απεριόριστη πλοήγηση σε όποιας χώρας τη sim βάλεις κατά την εγκατάσταση και μουσική για 6 μήνες. Στην πορεία θα απελευθερώσουν μέσω συνδρομών μικρής τιμής και τους χάρτες άλλων χωρών. Στο 620 έχεις 256 χώρες αν δεν κάνω λάθος. Για κάποιον ο οποίος ακούει μουσική (απεριόριστο κατέβασμα playlist) και θέλει και χάρτες (+γυροσκόπιο, πυξίδα) το 620 αξίζει... Κάποιος ο οποιός προτιμά να έχει μια απλή εμπειρία (αντί για android) σε μια εμφανίσιμη συσκευή το 520 αρκεί.

 

Σύμφωνα με τη νόκια προσπάθησαν να προσφέρουν επιλεκτικά χαρακτηριστικά στις συσκευές ώστε να επιτύχουν συγκεκριμένα γκρουπ τιμών. Είναι γεγονός πως το 520 είναι για το 620 ότι το 720 για το 820 με τη ναυαρχίδα 920 που χτυπάει τα highend κινητά. Επειδή η χρήση που κάνει κανείς σε οποιαδήποτε συσκευή είναι για μένα ένα 60% των δυνατοτήτων της κάθε φορά σε όποια κατηγορία και να είναι μπορώ να πω πως για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί με smartphones ή επιθυμεί ένα όμορφο-κόμπακτ-εύκολο μενού χωρίς να υστερεί σε βασικά πλέον απαραίτητα χαρακτηριστικά μπορεί να καταφύγει σε windows phone και στο οικονομικό 520.

 

και το ξαναλέω, μακριά από συσκευές τρίτων.. στο βαθμό που η νόκια έχει επιτύχει τη συνεργασία το επόμενο βήμα είναι μια συγχώνευση. Η samsung θα επικεντρωθεί στο δικό της tizen και η google στο δικό της motorola, όπως η apple με το iphone.. οι μικρότεροι κάνουν αρπαχτές

TO CALL OR NOT TO CALL??
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρώτη μέρα με το ΝΟΚΙΑ 520 και οι πρώτες εντυπώσεις είναι όχι απλώς εξαιρετικές αλλά άριστες! Ταχύτατο, χωρίς καθόλου κολλήματα, πανεύκολο στη χρήση και φοβερά εργονομικό! Μπράβο στη ΝΟΚΙΑ και τα Windows 8...

 

Θα επανέλθω εν καιρώ για περισσότερες εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μέρα με το ΝΟΚΙΑ 520 και οι πρώτες εντυπώσεις είναι όχι απλώς εξαιρετικές αλλά άριστες! Ταχύτατο, χωρίς καθόλου κολλήματα, πανεύκολο στη χρήση και φοβερά εργονομικό! Μπράβο στη ΝΟΚΙΑ και τα Windows 8...

 

Θα επανέλθω εν καιρώ για περισσότερες εντυπώσεις.

 

Τώρα που έχουν περάσει 4 ημέρες χρήσης, η μπαταρία τι λέει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχουν περάσει 4 ημέρες χρήσης, η μπαταρία τι λέει;;;;

 

Λοιπόν, το τηλέφωνο είναι εξαιρετικό. Είναι πάρα πολύ γρήγορο, τις εφαρμογές που θέλω να δουλέψω (πχ. wordpress κλπ) τις τρέχει απροβλημάτιστα και χωρίς κανένα κόλλημα, γενικώς είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η μπαταρία του κρατάει άνετα 1,5 με 2 μέρες με τη χρήση που του κάνω και πίστεψέ με είναι αρκετή. Μπορώ να πω πως για πρώτη φορά δουλεύω απροβλημάτιστα σε τηλέφωνο μετά από τόσα χρόνια που είχα android. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν κατηγορώ το android, αλλά είχα βαρεθεί μια να μη δουλεύουν σωστά οι εφαρμογές, μια να κολλάει και γενικώς να μην είναι όσο αξιόπιστο το ήθελα. Προσωπικά και για τη χρήση που το θέλω, το 520 είναι άψογο. Πρόβλημα είναι μόνο το βάρος του και το γεγονός πως υπό έντονη ηλιοφάνεια δε φαίνεται καθαρά η οθόνη του.

Link to comment
Share on other sites

Το ηθελα για την κορη.Ημουν μεταξύ αυτού και του xperia sola.Της το προτεινα λοιπον – και για να διαφοροποιηθει λιγο από τον περιγυρω της που ολοι εχουν καποιο Sony χαμηλου κόστους.Μετα από 10 μερες χρησης:

Πολύ σβέλτο ,πολύ καλη αφη ,και από ότι εχω δει με καλο wi fi και πολύ καλο gps. Κλειδώνει ακαριαια –χωρις υποβοηθηση- ενώ διπλα στο παλιο αγαπημενο μου Ν8 – και πλεον της συζυγου- η διαφορα στο κλειδωμα ειναι χαωδης.Τωρα για τους νεους το ότι αλλαζουν καπακια και χρωμα είναι ένα συν.

Επισης η υποδοχη που του εγινε οσο αφορα το design του ηταν πολύ καλη. Είναι πραγματικα ομορφο και χαίρεσαι να το κρατας.

Τωρα σε αυτές τις μερες –τις εξαντλητικης πιστεψτε με χρησης από την μικρη –εκανε και 2 κολληματα.

Προσωπικα με χαλαει η ποιοτητα της οθονης του.Εκει το ότι είναι χαμηλου κοστους φαινεται-είναι και 4αρα βεβαια για να πουμε και το + .Οσo για τα windows η μικρη τα εχει συνηθισει δεν αναφερει κατι –βεβαια υπαρχουν και 8αρια στο desktop- και περιμενουμε μηπως γινει κατι και αποκτησει το τηλ και το ραδιοφωνο που λειπει τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, λοιπον ειδα προσφατα το 520 και μ'αρεσε αρκετα. Τοσο που σκεφτομαι σοβαρα εκει που ημουν για νεο android να καταληξω στο 520 και στα wp8 για πρωτη φορα. Ειδικα στην τιμη που το βρισκω (170ε) ειναι πιστευω μια καλη επιλογη.

 

Ερωτηση στους χρηστες της συσκευης, το κλασσικο, πως σας φαινεται η μπαταρια και αν θα με βολεψει σαν μουσικο τηλεφωνο. Διαβασα οτι με το επομενο update θα παρει και radio. Οι λιγοτερες εφαρμογες δεν με ενοχλουν, ετσι και αλλιως και στο android σε 10 εφαρμογες κατεληξα και χρησιμοποιω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, λοιπον ειδα προσφατα το 520 και μ'αρεσε αρκετα. Τοσο που σκεφτομαι σοβαρα εκει που ημουν για νεο android να καταληξω στο 520 και στα wp8 για πρωτη φορα. Ειδικα στην τιμη που το βρισκω (170ε) ειναι πιστευω μια καλη επιλογη.

 

Ερωτηση στους χρηστες της συσκευης, το κλασσικο, πως σας φαινεται η μπαταρια και αν θα με βολεψει σαν μουσικο τηλεφωνο. Διαβασα οτι με το επομενο update θα παρει και radio. Οι λιγοτερες εφαρμογες δεν με ενοχλουν, ετσι και αλλιως και στο android σε 10 εφαρμογες κατεληξα και χρησιμοποιω.

 

Το τηλέφωνο το έχω και νομίζω πως είναι best value for money. Η μπαταρία, με τη χρήση που το κάνω εγώ πάντα, κρατάει άνετα 1,5 μέρα, καμιά φορά βγάζει πέρα και 2 μέρες. Η μουσική ακούγεται εξαιρετικά. Από εφαρμογές, προσωπικά αυτές που χρησιμοποιούσα στο android υπάρχουν και τις χρησιμοποιώ και στο 520. Αυτό που ίσως σε προβληματίσει είναι το μέγεθος και το βάρος. Αν δε σε χαλάνε αυτά, πάρτο με κλειστά μάτια. Αν θα έβαζα κάπου αρνητική βαθμολογία θα ήταν για τις φωτογραφίες που βγάζει, θα μπορούσαν να είναι και καλύτερες, αλλά με 170€ μην τα θέλουμε και όλα... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...