Jump to content

BlackBerry Z10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά η 10.3.12.75 τι περιλαμβάνει ξερουμε;μου ήρθε ειδοποίηση.

 

Είναι η νέα εκδοση Blackberry messenger.

 

Έχει stickers δηλαδή φατσούλες και διάφορα τέτοια (αχού και δε με νοιάζει που έλεγε και ο αείμνηστος Σταυριδης)

 

Επίσης αυξηθηκε σε 16mb το όριο για αρχεία οπώς φωτο, βίντεο κτλ.

 

Τέλος έγιναν βελτιώσεις στο multichat, δηλαδή οτάν μιλάνε πόλλα ατομα μάζι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιει κανεις τηνε εφαρμογη colour led messages? Ρωταω γιατι στην περιγραφη βλεπω πως μπορουμε να την χρησιμοποιησουμε και για αλλες εφαρμογες αλλα δεν βρισκω τον τροπο. Για παραδειγμα με το whatsapp εχει συμβατοτητα η οχι?

φιλε μου εχω κατεβασει την εφαρμογη και αντιμετωπιζω και εγω προβλημα. Και σε αυτο που αναφερεις αλλα και στο κοκκινο λαμπακι led που δε μπορω να το απενεργοποιησω...δοκίμασα τα παντα σχεδον, δοκιμασα να απενεργοποιησω το led απο τις εφαρμογες αλλα αναβει το κοκκινο μαζι με το χρωμα που εχω επιλεξει απο το colour led messages. Εχεις βρει τη λυση σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιει κανεις τηνε εφαρμογη colour led messages? Ρωταω γιατι στην περιγραφη βλεπω πως μπορουμε να την χρησιμοποιησουμε και για αλλες εφαρμογες αλλα δεν βρισκω τον τροπο. Για παραδειγμα με το whatsapp εχει συμβατοτητα η οχι?

 

Αν είναι της Toysoft (εγώ έχω το Power Tools που το περιλαμβάνει) η ενεργοποίηση για παραμετροποίηση του led κάθε εφαρμογής γίνεται την πρώτη φορά που το Colour Led Message θα την εντοπίσει. Στο Help λεει you can not manually add 3rdparty applications, Colour Led Message automatically notify you in the Hub when it detects a new application... Αρα πρέπει να κάνεις πρώτα χρήση της εφαρμογής (δέχοντας κάποιο μήνυμα από) π.χ. WhatsΑpp, BBM, Facebook κλπ, αμέσως σου έρχεται ενημέρωση στο Hub από το Colour Led Message ότι εντόπισε την εφαρμογή και τότε ακολουθώντας τις οδηγίες κάνεις τις αλλαγές που θέλεις.

Εαν δεν τα καταφέρεις, στείλε μειλ στον developer, είναι άμεσοι και αποτελεσματικοί.

:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

φιλε μου εχω κατεβασει την εφαρμογη και αντιμετωπιζω και εγω προβλημα. Και σε αυτο που αναφερεις αλλα και στο κοκκινο λαμπακι led που δε μπορω να το απενεργοποιησω...δοκίμασα τα παντα σχεδον, δοκιμασα να απενεργοποιησω το led απο τις εφαρμογες αλλα αναβει το κοκκινο μαζι με το χρωμα που εχω επιλεξει απο το colour led messages. Εχεις βρει τη λυση σε αυτο?

 

Εγώ έχω τις εξής ρυθμίσεις και δουλεύει κανονικά:

Settings-> Notifications -> LED: ON

Settings-> Notifications -> Applications -> π.χ. BBM-> LED OFF.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχω κατεβασει την εφαρμογη και αντιμετωπιζω και εγω προβλημα. Και σε αυτο που αναφερεις αλλα και στο κοκκινο λαμπακι led που δε μπορω να το απενεργοποιησω...δοκίμασα τα παντα σχεδον, δοκιμασα να απενεργοποιησω το led απο τις εφαρμογες αλλα αναβει το κοκκινο μαζι με το χρωμα που εχω επιλεξει απο το colour led messages. Εχεις βρει τη λυση σε αυτο?

 

Αν είναι της Toysoft (εγώ έχω το Power Tools που το περιλαμβάνει) η ενεργοποίηση για παραμετροποίηση του led κάθε εφαρμογής γίνεται την πρώτη φορά που το Colour Led Message θα την εντοπίσει. Στο Help λεει you can not manually add 3rdparty applications, Colour Led Message automatically notify you in the Hub when it detects a new application... Αρα πρέπει να κάνεις πρώτα χρήση της εφαρμογής (δέχοντας κάποιο μήνυμα από) π.χ. WhatsΑpp, BBM, Facebook κλπ, αμέσως σου έρχεται ενημέρωση στο Hub από το Colour Led Message ότι εντόπισε την εφαρμογή και τότε ακολουθώντας τις οδηγίες κάνεις τις αλλαγές που θέλεις.

Εαν δεν τα καταφέρεις, στείλε μειλ στον developer, είναι άμεσοι και αποτελεσματικοί.

:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εγώ έχω τις εξής ρυθμίσεις και δουλεύει κανονικά:

Settings-> Notifications -> LED: ON

Settings-> Notifications -> Applications -> π.χ. BBM-> LED OFF.

 

Τελικα κατεβασα την hub++ και εκανα την δουλεια μου.

Ευχαριστω.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο παρατηρησα, πως οι πρωην πληρωμενες εφαρμογες δεν υφιστανται πλεον, αλλα δεν με πειραζει καθολου.

Εβαλα τις Free εκδοσεις τους και δουλευουν ικανοποιητικα. Αλλωστε κακα τα ψεματα, δεν νοιωθω την αναγκη να εγκαταστησω τις τοσες πολλες εφαρμογες προς το παρον οσο στο android.

 

 

μέσω snap , εννοείται πως και οι πληρωμένες εφαρμογές που είχες κάνει παλιότερα στην android συσκευή σου είναι διαθέσιμες κανονικότατα …

Αν δεν βρήκες πως γίνεται πες μου να σου πω :)

Link to comment
Share on other sites

μέσω snap , εννοείται πως και οι πληρωμένες εφαρμογές που είχες κάνει παλιότερα στην android συσκευή σου είναι διαθέσιμες κανονικότατα …

Αν δεν βρήκες πως γίνεται πες μου να σου πω :)

 

Για ξεκινα!:lol:

Νομιζω πως απλουστατα πατας για την εγκατασταση της εφαρμογης ακομα και αν λεει πως εινα ιεπι πληρωμη. Ετσι δεν ειναι?

Για να ειμαι ειλικρινης παντως, η συσκευη με καλυπτει αρκετα και δεν νομιζω πως θα χρειαστει να κατεβασω τετοιες εφαρμογες σαν αυτες που χρησιμοποιουσα, πχ poweramp player.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

OK :)

Είναι πιο εύκολη η διαχείριση του Led με το Hub++;

Μια μικρή περιγραφή πλιιιζ.

 

Αρκετα ευκολη. Δεν χρειζεται να κανω καποια περιγραφη πιστευω.

 

Πας στο εικονιδιο accounts που ειναι κατω κατω, διαλεγεις τις εφαρμογες που θελεις (whatsapp, twitter, gmail κλπ), αλλαζεις τα χρωματα στις led ειδοποιησεις, αλλαζεις ηχους ειδοποιησεων μεσα απο την εφαρμογη hub++ (υπαρχουν και οι μανισιοι ηχοι των εφαρμογων αν δε θελεις αλλους, πατωντας ενα πληκτρο με το λογοτυπο της blackberry) βαζεις την δονηση αν και οπως επιθυμεις, αλλαζεις την συμπεριφορα και την ταχυτητα αναβοσβηματος του led και για καθε εφαρμογη που κανεις τις αλλαγες σου, απλα πατας ενα ακομα εικονιδιο κατω κατω που λεει save για να σωσει τις ρυθμισεις που εκανες.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για ξεκινα!:lol:

 

 

τα βήματα μέσω snap (εφόσον έχεις συνδεθεί με τον ίδιο λογαριασμό που είχες φυσικά στο google play ) είναι τα έξης .

 

1)Ανοίγεις snap

2)κάτω δέξια λέει browse (το πατάς )

3) θα σου λέει browse και από κάτω my Apps ..( θα πατήσεις my Apps )

4)θα σου λέει updates- installed- available (πατας available )

5)θα δεις όλες σου τα Apps τα οποία είχες στις android συσκευές σου (πληρωμένα και μη )

6)κάνε scroll και βρες μια εφαρμογή επί πληρωμής που είχες κάνει , πάτα την και θα σου ανοίξει …

7)Θα σου αναφέρει πάνω δέξια στην εφαρμογή το ποσό πληρωμής … θα το πατήσεις και θα περιμένεις να πάρει πληροφορίες πληρωμής που είχες κάνει …

8) αρχίζει το downloading

9)Αφού κατεβεί , πατάς open installer .. και μετά εγκατάσταση …

10)Τέλος αυτό ήταν :)

 

Υ.Γ. εννοείται εφαρμογές που χρησιμοποιούν google services δεν θα λειτουργούν

Edited by gatokefalo
Link to comment
Share on other sites

Να μοιραστω λιγο τη χαρα μου :D Εχω μια smart tv της LG. Απο τη στιγμη που πηρα το τηλεφωνο εβλεπα στο media center της το εικονιδιο της BB και το ονομα του κινητου μου. Αλλα οταν πατουσα επανω μου ελεγε αδυνατη προσβαση. Video, φωτο, μουσικη απο το κινητο τα εβλεπα αψογα με το miracast της συσκευης στην tv οταν πατουσα την επιλογη για προβολη σε αλλη συσκευη στο δικτυο απο το τηλεφωνο. Σημερα εκει που σκαλιζα τις ρυθμισεις, οχι στον διαμοιρασμο multimedia ,πετυχα μια ρυθμιση στον αποθηκευτικο χωρο που ελεγε για προσβαση στα αρχεια της συσκευης μεσω wifi. Την ενεργοποιησα και TaDa! Πλεον εχω προσβαση στο κινητο απο την ιδια την τηλεοραση στα αρχεια σαν να ειχα συνδεσει εναν σκληρο δισκο. Δεν ξερω αν μπορει να παιξει και υποτιτλους ετσι σε ταινια.

http://i58.photobucket.com/albums/g273/songless_bird/th_IMG_20140404_225637_zps4a3ddf74.pnghttp://i58.photobucket.com/albums/g273/songless_bird/th_lgtvremote_zps8f3c957f.jpg

 

ΥΓ Στην επιλογη για τον διαμοιρασμο των αρχειων multimedia πρεπει κατω στην επιλογη "συσκευες" να επιλεξουμε και την ip της τηλεορασης μας. Επισης το ιδιο μπορουμε να κανουμε επιλεγοντας το playstation αν εχουμε για να κανει stream το περιεχομενο του κινητου μας, σε περιπτωση που δεν εχουμε smart tv με wifi(tip απο τον kanaliotis).

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι η εφαρμογή applock από το Play Store λειτουργεί κανονικά στην συσκευή;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι η εφαρμογή applock από το Play Store λειτουργεί κανονικά στην συσκευή;
Λειτουργει για τις εφαρμογες android. Οχι για τις native. Και ειναι λιγο αργο οταν βαζεις password για να ανοιξει η εφαρμογη. Αλλα μην αγχωνεσαι , το κινητο εχει για τις δικες του εφαρμογες γονικο ελεγχο ενσωματωμενο για συγκεκριμενες εφαρμογες ομως και λειτουργιες.

http://i58.photobucket.com/albums/g273/songless_bird/th_IMG_20140406_111435_zpsa5918a6d.pnghttp://i58.photobucket.com/albums/g273/songless_bird/th_IMG_20140406_111454_zpsf5771c47.pnghttp://i58.photobucket.com/albums/g273/songless_bird/th_IMG_20140406_111445_zps55156226.png

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

έχει κάνει κάποιος μετάβαση από 9900 στο z10?

Toν βόλεψε η αλλαγή από το πλήρες πληκτρολόγιο στο αφής?

Είμαι χρήστος 9900 και σκέφτομαι την αγορά του z10

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Το πήρε και ένας ξάδερφός μου το κινητό και δεν μπορούσε να ξεκινήσει η κάμερα. Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκαμε ότι αυτό που έφταιγε ήταν η κάρτα μνήμης. Ο μικρός είχε βάλει μία παλιά 2GB και απ' ότι φαίνεται δεν ήταν συμβατή. Έχει δοκιμάσει κάποιος από εσάς καμιά 32άρα με την οποία δεν αντιμετώπιζε παρόμοιο πρόβλημα; Αν ναι είναι εύκολο να δώσετε κάποιο λινκ από ebay επειδή μένουμε στην Κύπρο;
Link to comment
Share on other sites

έχει κάνει κάποιος μετάβαση από 9900 στο z10?

Toν βόλεψε η αλλαγή από το πλήρες πληκτρολόγιο στο αφής?

Είμαι χρήστος 9900 και σκέφτομαι την αγορά του z10

 

υποθέτω ότι η μεταβαση σε q10 θα ηταν ομαλοτερη .παρ ολα αυτα το ζ10 εχει το καλυτερο εικονικο πληκτρολογιο

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

υποθέτω ότι η μεταβαση σε q10 θα ηταν ομαλοτερη .παρ ολα αυτα το ζ10 εχει το καλυτερο εικονικο πληκτρολογιο

 

συμφωνώ μαζί σου...

σκέφτομαι το z10 μόνο και μόνο σε ότι αφορά τη δελεαστική τιμή του...

Blackberry 9000-9650-9810-9900-Q10 White-Q10 Black
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Το πήρε και ένας ξάδερφός μου το κινητό και δεν μπορούσε να ξεκινήσει η κάμερα. Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκαμε ότι αυτό που έφταιγε ήταν η κάρτα μνήμης. Ο μικρός είχε βάλει μία παλιά 2GB και απ' ότι φαίνεται δεν ήταν συμβατή. Έχει δοκιμάσει κάποιος από εσάς καμιά 32άρα με την οποία δεν αντιμετώπιζε παρόμοιο πρόβλημα; Αν ναι είναι εύκολο να δώσετε κάποιο λινκ από ebay επειδή μένουμε στην Κύπρο;
Μια 32gb sandisk που εχω δουλευει αψογα. http://www.sandisk.com/products/memory-cards/microsd/ultra-class10-for-android/?capacity=32GB Οσο εχω διαβασει παντως δεν εχει προβλημα με τις καρτες . Ακομη και την ιδια sandisk 64gb την διαβαζει.
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργει για τις εφαρμογες android. Οχι για τις native. Και ειναι λιγο αργο οταν βαζεις password για να ανοιξει η εφαρμογη. Αλλα μην αγχωνεσαι , το κινητο εχει για τις δικες του εφαρμογες γονικο ελεγχο ενσωματωμενο για συγκεκριμενες εφαρμογες ομως και λειτουργιες.

http://i58.photobucket.com/albums/g273/songless_bird/th_IMG_20140406_111435_zpsa5918a6d.pnghttp://i58.photobucket.com/albums/g273/songless_bird/th_IMG_20140406_111454_zpsf5771c47.pnghttp://i58.photobucket.com/albums/g273/songless_bird/th_IMG_20140406_111445_zps55156226.png

 

 

Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να απαντώ μόνο εγώ στο τηλέφωνο και όταν καλεί να μην εμφανίζεται ποιος παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να απαντώ μόνο εγώ στο τηλέφωνο και όταν καλεί να μην εμφανίζεται ποιος παίρνει.

Δωσε μου λιγο να καταλαβω...

Να απαντας εσυ στο τηλεφωνο μονο. Δηλαδη; Αν εχεις μια εισερχομενη κληση να ζηταει κωδικο για να απαντησεις ή να κλειδωσεις το καταλογο για να παιρνεις μονο εσυ τηλεφωνο;

Να μην φαινεται ο αριθμος σου οταν καλεις εσυ; Αποκρυψη αριθμου; Αυτο ειναι υπηρεσια δικτυου και υποστηριζεται κανονικα απο το τηλεφωνο.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

R

Παιδες μια βοηθεια στο εαν παιζουν τα εξης : instagram , tapatalk, shazam , teamviwer , hay day .

 

Σου απαντάω από το tapatalk. Το instagram παίζει αλλά έχει θέμα με τα ελληνικά. Υπάρχει native εφαρμογή που συνδέεται και λέγεται igrann. Teamviewer παίζει κανονικά. Shazam επίσης και υπάρχει native το soundhound. Hay day παίζει όσο είδα. Όλα android app.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μου λιγο να καταλαβω...

Να απαντας εσυ στο τηλεφωνο μονο. Δηλαδη; Αν εχεις μια εισερχομενη κληση να ζηταει κωδικο για να απαντησεις ή να κλειδωσεις το καταλογο για να παιρνεις μονο εσυ τηλεφωνο;

Να μην φαινεται ο αριθμος σου οταν καλεις εσυ; Αποκρυψη αριθμου; Αυτο ειναι υπηρεσια δικτυου και υποστηριζεται κανονικα απο το τηλεφωνο.

 

Με την εφαρμογή αυτή εκτός από το να κλειδώσει ο κάτοχος ότι θέλει στη συσκευή, υπάρχει επιλογή όταν σε καλεί κάποιος, αντί να εμφανίζεται το όνομα του να εμφανίζεται το πεδίο για να εισαχθεί κωδικός. Μόλις εισαχθεί εμφανίζεται ποιος καλει και φυσικά η επιλογή για το αν θα απαντήσει ο κάτοχος ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω ξαφνικα ενα θεμα με το ακουστικο απο το z10 μου. κανει σαν να εχει χαλασει και ακους ενα παρατεταμενο τριξιμο σαν χαλασμενο ηχειο αλλα οχι παντα. εχει κανενας καπιο παρομοιο θεμα?
Link to comment
Share on other sites

Με την εφαρμογή αυτή εκτός από το να κλειδώσει ο κάτοχος ότι θέλει στη συσκευή, υπάρχει επιλογή όταν σε καλεί κάποιος, αντί να εμφανίζεται το όνομα του να εμφανίζεται το πεδίο για να εισαχθεί κωδικός. Μόλις εισαχθεί εμφανίζεται ποιος καλει και φυσικά η επιλογή για το αν θα απαντήσει ο κάτοχος ή όχι.

Παλια που το BBoS ηταν διαφορετικο στην εκδοση 7 υπηρχε native αναλογη εφαρμογη. Τωρα στο BB10 για μεγαλυτερη ασφαλεια δεν αφηνει τριτες εφαρμογες να εχουν τετοια προσβαση στο λειτουργικο. Οποτε αυτο που ζητας αν δεν αλλαξει η BB τα permissions , δεν μπορει να γινει. Η εφαρμογη παντως που ανεφερες, κλειδωνει κανονικα ολες τις android εφαρμογες αλλα δεν επιρεαζει το τηλεφωνο και τις ΒΒ εφαρμογες.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να μην μπορεί κάποιος να απαντήσει σε κλήση ή να δει ποιος με καλεί, μιας και το τηλέφωνο μένει στο γραφείο μόνο του συχνά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει περίπτωση να την δοκιμάσεις να μου πεις;

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα πριν. Λειτουργεί μόνο για εφαρμογές android. Ότι και να επιλέξεις για εφαρμογές native ή της συσκευής είναι σαν να μην υπάρχει.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

λεβεντες απο το e-shop ειναι οκ η αγορα? θα εχω 4G? ποιο καταστημα προτεινετε? αυτο που αναφερετε για κλειδωμα εφαρμογων θα μπορω να κλειδωσω οποια εφαρμογη εχει το λειτουργικο os 10? πχ σημειωσεις-φωτο κλπ κλπ, και κατι τελευταιο τι παιζει με το dataplan προγραμμα? κατι μου ειπαν οτι χρειαζομαι αυτο για να συνδεθω internet, τι ισχυει? με το ebanking της εθνικης τι παιζει? βλεπω δεν υπαρχει εφαρμογη, οι εφαρμογες που τοποθετουνται απο android ειναι νομιμη διαδικασια? ευχαριστω και παλι :)
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...