Jump to content

BlackBerry Z10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες καλησπερα.

Επειδη διαβαζοντας ενα review στο εξωτερικο http://www.notebookcheck.net/Review-RIM-BlackBerry-Z10-Smartphone.90027.0.html και μπορω να πω οτι μου κεντρισε το ενδιαφερον.:)

Τωρα χρησιμοποιω το 920 4.5 μηνες περιπου και πριν ειχα αποκλειστικα android με ενα διαλειμμα στο N9.

Και επειδη βλεπω το λευκο στο amazon http://www.amazon.de/BlackBerry-Smartphone-Touchscreen-Megapixel-erweiterbarer/dp/B00B2OU21U/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1364390733&sr=8-2 και μπορω να πω οτι ειναι πολυ ομορφο.

Καποιος που εχει εμπειρια με τα BB μπορει να μου πει τι του αρεσε και τι οχι στο νεο λειτουργικο.

Ποια τα θετικα και αρνητικα σαν συσκευη και σαν λειτουργικο.

Οσον αφορα την ιδια την BlackBerry τι λεει σαν εταιρια.

Δεν εχω ξανααγορασει ποτε μου κινητο απο αυτην την εταιρια ουτε και εχω δει ποτε μου συσκευη της.

Ειναι αξιοπιστη

Με την εγγυηση τι ισχυει,υπαρχει εδω αντιπροσωπια η οχι σε περιπτωση οτιδηποτε που απευθυνομαι.

 

ξεκινάω από το τέλος εγγύηση έχεις στην Ελλάδα τουλάχιστον από το κατάστημα αγοράς cosmote vodafon κλπ δηλαδή το αναλαμβάνουν αυτοί για την αποστολή στη blackberry

στο support σου λέει τι κάνεις διότι δεν έχει επίσημα service και δεν το έχουν αγοράσει όλοι από Ελλάδα όχι το Ζ10 αλλά αυτά που υπάρχουν ήδη στην αγορά.

Αξιόπιστη η συγκεκριμένη συσκευή είναι και δεν έχω δει να γράφουν κάπου για προβλήματα όπως έχει γίνει κατά καιρούς σε διάφορα άλλα μοντέλα άλλων εταιρειών :)

Αν δεν την δουλέψεις τη συσκευή δεν μπορείς να καταλάβεις ότι και να σου πούνε εγώ από τα βίντεο που κυκλοφορήσαν μου άρεσε και την αγόρασα.

Από ότι βλέπω δεν είσαι κολλημένος με κάτι όπως και εγώ οπότε αν σου έκανε κλικ για αλλαγή κάνε το και μην το συζητάς.

Στις εφαρμογές δεν μπορεί να συγκριθεί με το apple store ή το google play αλλά έχει και βγαίνουν κάθε μέρα αν δεις στο blackberry app

εγώ για παράδειγμα για πλοήγηση έβαλα δοκιμαστικά το ''mireo dont panic'' κα μει 19$ αγόρασα το χάρτη σήμερα που έληξε το 7 ήμερο δοκιμής

Είναι πολύ γρήγορη εφαρμογή και δεν κολλάει πουθενά στη κίνηση με το αυτοκίνητο στα υπόψιν ότι και σε κλήσεις τηλεφώνου γυρίζει αυτόματα χωρίς κανένα κόλλημα

όπως έχω γράψει ποιό πριν περνάς και εφαρμογές android πολύ εύκολα και συμπληρώνεις ότι σου λείπει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Thanks για τις πληροφοριες.

Εγω αν το παρω θα το παρω απο εξωτερικο και οχι απο εδω αρα τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση απο θεμα εγγυησης.

Για εφαρμογες,καμερα,αυτονομια δεν σε ρωταω καν.

Ενα που με ενδιαφερει σημαντικα ειναι το bt και αν εχει καλη συνεργασια με τα διαφορα handsfree κυριως Sony που χρησιμοποιω.

Επισης αλλος σημαντικος παραγοντας εχει music control on lock screen η συσκευη.

Κατα τα αλλα η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα μεγαλυτερη οθονη,συνηθισα σε 4.7-4.8 ιντσες,πηγα τωρα σε 4.5 ιντσες αλλα να κατεβω κι αλλο πλεον αρχιζω και προβληματιζομαι.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εδώ υπάρχει καμία πληροφορία πότε θα έρθει. Και τελικά τώρα που δεν θα έχει BIS τι θα γίνει?? Θα χρειαζόμαστε μεγαλύτερα προγράμματα (λόγω μη συμπίεσης), το email Θ έρχεται χωρίς καθυστέρηση και θα έχουμε την ασφάλεια που είχαμε και πριν???
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αφου οι περισσοτεροι που ειχαμε BIS εδω περα, το θελουμε, φανταζομαι το ιδιο και αλλος κοσμος σε αλλες χωρες, μηπως να μαζευτουμε σε καποιο community και να ζητησουμε να επανελθει?
Ελληνική κοινότητα BlackBerry : http://www.greekberry.com
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν τη συσκευή έχουν το πρόβλημα καθυστέρησης δημιουργίας event στο calendar?

http://www.youtube.com/watch?v=dHwzqy2dmME

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Ενα που με ενδιαφερει σημαντικα ειναι το bt και αν εχει καλη συνεργασια με τα διαφορα handsfree κυριως Sony που χρησιμοποιω.

Επισης αλλος σημαντικος παραγοντας εχει music control on lock screen η συσκευη.

Κανενας ρε παιδια δεν ξερει!!

Τσεκαρα στο net οτι μπορεις με τα volume button να πας επομενο η προηγουμενο κομματι,αλλα ανεξαρτητα απο αυτο, απο τη lock screen εχω αυτη τη δυνατοτητα της διαχειρησης η οχι?

Τουλαχιστον υπαρχει σε κανα καταστημα live να το τσεκαρω?

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το εχω για αποψε και για αυριο...

εκτος απο την μπαταρια θα γραψω εντυπωσεις ;)

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η μπαταρία είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ γιατί στο κρακμπέρι δυσανασχετεί πολύς κόσμος και με κάνει να το σκέφτομαι.

Οπότε θα ήθελα μια εκτίμηση της κατάστασης στην... ελληνική πραγματικότητα.

Επίσης και για το πληκτρολόγιο που ακούω τα καλύτερα, αν λειτουργεί καλά το σύστημα με τα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Στο ελληνικά δουλεύει άψογα. Όσο για τη μπαταρία, μπορώ να πω ότι κρατάει περισσότερο από το galaxy s2 και μάλιστα με περισσότερη χρήση. Αλλά πάντα για την μπαταρία θα βγάλεις συμπέρασμα μόνο από τη δική σου χρήση και τις δικές σου εφαρμογές.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Το κινητάκι τα σπάει!

Κάποιος που να το έχει δουλέψει περισσότερο, έχει να προτείνει ανάλογες εφαρμογές στο bbworld (εάν υπάρχουν) των πιο γνωστών προγραμμάτων όπως msn messenger/im/skype ( αναμένεται ; ), shazam/soundhound και κάποιο καλό navi με offline πλοήγηση;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητάκι τα σπάει!

Κάποιος που να το έχει δουλέψει περισσότερο, έχει να προτείνει ανάλογες εφαρμογές στο bbworld (εάν υπάρχουν) των πιο γνωστών προγραμμάτων όπως msn messenger/im/skype ( αναμένεται ; ), shazam/soundhound και κάποιο καλό navi με offline πλοήγηση;

 

Από τα παραπάνω μπορώ να σου πω απλώς ότι το skype θα έρθει μέσα στον Απριλιο και πολύ καλό offline navi είναι το mireo don't panic (try and buy)

Link to comment
Share on other sites

Το κινητάκι τα σπάει!

Κάποιος που να το έχει δουλέψει περισσότερο, έχει να προτείνει ανάλογες εφαρμογές στο bbworld (εάν υπάρχουν) των πιο γνωστών προγραμμάτων όπως msn messenger/im/skype ( αναμένεται ; ), shazam/soundhound και κάποιο καλό navi με offline πλοήγηση;

 

ποιαν εκδοση λογισμικου εχεις πανω;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητάκι τα σπάει!

Κάποιος που να το έχει δουλέψει περισσότερο, έχει να προτείνει ανάλογες εφαρμογές στο bbworld (εάν υπάρχουν) των πιο γνωστών προγραμμάτων όπως msn messenger/im/skype ( αναμένεται ; ), shazam/soundhound και κάποιο καλό navi με offline πλοήγηση;

 

μπορείς να τις φτιάξεις εδώ http://apk2bar.unker.net/ αν έχεις την εφαρμογή τη ρίχνεις μέσα και στη μετατρέπει εγώ έβαλα το navigon το πέρασα στη συσκευή αλλά όπως ήταν φυσικό δεν έβρισκε το google play για να κατεβάσει το χάρτη :p

σε άλλε όμως εφαρμογές τις έφτιαχνε

έτοιμες υπάρχουν όπως έχω αναφέρει λίγα ποστ όπισθεν εδώ http://apps.goodereader.com/playbook/playbook-android-apps/

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το εχω για αποψε και για αυριο...

εκτος απο την μπαταρια θα γραψω εντυπωσεις ;)

 

Περιμενω νεα σου για το κινητο!!!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

ποιαν εκδοση λογισμικου εχεις πανω;

 

10.0.9.2372..

 

μπορείς να τις φτιάξεις εδώ http://apk2bar.unker.net/ αν έχεις την εφαρμογή τη ρίχνεις μέσα και στη μετατρέπει εγώ έβαλα το navigon το πέρασα στη συσκευή αλλά όπως ήταν φυσικό δεν έβρισκε το google play για να κατεβάσει το χάρτη :p

σε άλλε όμως εφαρμογές τις έφτιαχνε

έτοιμες υπάρχουν όπως έχω αναφέρει λίγα ποστ όπισθεν εδώ http://apps.goodereader.com/playbook/playbook-android-apps/

 

Δεν θα ήταν καλύτερο να παραμείνει καθαρό το λειτουργικό του; μπορεί σε κάποια αναβάθμιση να δημιουργήσουν πρόβλημα;

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

10.0.9.2372..

 

 

 

Δεν θα ήταν καλύτερο να παραμείνει καθαρό το λειτουργικό του; μπορεί σε κάποια αναβάθμιση να δημιουργήσουν πρόβλημα;

 

α)δεν χρειάσθηκε να αποφυλακίσω τη συσκευή για περάσω τις εφαρμογές

μέσω του chrome περνάς αυτό http://gridbook.org/pb-app-mgr/ ακολουθείς τις οδηγίες ώστε να είσαι με τη συσκευή σε developed mode και τίποτα άλλο

 

β)δεν έγινε κάτι έπειτα από την αναβάθμιση που βγήκε αλλού διάβασα ότι μετά από την αναβάθμιση που έκαναν δεν μπορούσαν να περάσουν εφαρμογές αλλά αυτό είναι περισσότερο από ασχετοσύνη παρά ότι έγινε από την αναβάθμιση όλα αυτά τα επιτρέπει η BlackBerry ώσπου να έχει και η ίδια τις εφαρμογές στο δικό της μαγαζί

 

 

Το έχω ξανά γράψει είναι όπως όλα τα λειτουργικά που ξεκινάνε στην αρχή με τη διαφορά ότι έχει εφαρμογές δεν είναι όπως η apple με την google

Link to comment
Share on other sites

α)δεν χρειάσθηκε να αποφυλακίσω τη συσκευή για περάσω τις εφαρμογές

μέσω του chrome περνάς αυτό http://gridbook.org/pb-app-mgr/ ακολουθείς τις οδηγίες ώστε να είσαι με τη συσκευή σε developed mode και τίποτα άλλο

 

β)δεν έγινε κάτι έπειτα από την αναβάθμιση που βγήκε αλλού διάβασα ότι μετά από την αναβάθμιση που έκαναν δεν μπορούσαν να περάσουν εφαρμογές αλλά αυτό είναι περισσότερο από ασχετοσύνη παρά ότι έγινε από την αναβάθμιση όλα αυτά τα επιτρέπει η BlackBerry ώσπου να έχει και η ίδια τις εφαρμογές στο δικό της μαγαζί

 

 

Το έχω ξανά γράψει είναι όπως όλα τα λειτουργικά που ξεκινάνε στην αρχή με τη διαφορά ότι έχει εφαρμογές δεν είναι όπως η apple με την google

 

Εγώ πάντως στην σελίδα είδα πολλά σχόλια για προβλήματα και δυσλειτουργίες των εφαρμογών... Δεν είναι η εγκατάσταση το πρόβλημα αλλά το ότι δεν λειτουργούν σωστά και φυσικά δεν μιλάμε καν για updates...μάλλον θα κάνω λίγο υπομονή.. :)

Link to comment
Share on other sites

να λοιπον και οι εντυπωσεις μου μετα απο 2 μερες!

 

αισθητικα...μαλλον το bezel ειναι λιγο μεγαλο αλλα μου αρεσει πολυ σαν κινητο ειδικα το ασπρο.

 

Κλησεις πιστευω καταπληκτικες...ακουστικο πιστευω το καλυτερο που εχω ακουσει μεχρι σημερα και εχω δει ΟΛΑ τα κινητα εκτος S4

 

led/ηχοι κλησεις κορυφαια.αρα το κινητο θα σε ειδοποιησει αμεσως αν εχεις κατι

 

 

Πριν κανω την αναβαθμιση ειχα θεματακια αλλα μετα την αναβαθμιση το συστημα απεκτησε ομοιογενεια και συνεχεια καθως και αξιοπροσεκτη σταθεροτητα.

 

σαν ποιοτητα κατασκευης...αν σε καποιον αρεσε το Pre2/3 τοτε θα λατρεψει το Ζ10....ειναι σαν το HD2 με γομα.

Σε ασπρο ειναι λιγο πιο ομορφο.Πλαστικακι παραμενει αλλα εμενα μου κανει.Βοηθαει και στο να χρησιμοποιεις το κινητο με ενα χερι.

 

φωτογραφιες κανει πολυ καλες...δεν περιμενα τοσο καλες για ΒΒ!!!!!

 

καλος browser γενικα..εχει και flash και εχει και τον reader οποτε γενικα καλος...

σιγουρα καλυτερος απο τον chrome σε Ν4/stock

 

mail με imap πληρες...καταπληκτικο client.

 

To hub ειναι κατι εντελως καινουριο...αν ξερεις να το σεταρεις καλα ειναι πολυ βολικο.

 

αυτο ειναι κατι φρεσκο...οχι σαν τα blink ********... :shifty:

 

αφηνω 2 για το τελος...

1.apps...τις βασικες...αλλα πολυ βασικες τις εχει...εχει πχ το whatsapp που ειναι ανωτερο απο αυτο του iPhone./android

Εχουν δουλεια ακομα...πχ παιχνιδακια κλπ...δεν...

Ομως σαν εργαλειο...αν σου φτανουν βασικα πραγματα...σε συνδυασμο με τα gestures to κινητο ξεφευγει...πραγματικα καταπληκτικο.Επισης καθε εβδομαδα βγαινουν καινουριες...προσπαθουν.

 

2.πληκτρολογιο...το χρησιμοποιησα στα ιταλικα και αγγλικα...

δεν μπορεσα να το εχω στα ελληνικα γιατι το κινητο δεν ηταν δικο μου και δεν ηθελα να το πειραξω.

Πιστευω με διαφορα το καλυτερο πληκτρολογιο που εχω χρησιμοποιησει.

ΚΑΝΕΝΑ αλλο δεν το πιανει...ειναι σαν να ξερει...εχει και voice.

 

γενικα το κινητο ειναι πολυ καλο.

Κανει τελεια αυτο που πρεπει ενα συγχρονο κινητο να κανει...

 

mails/sms/whatsapp/κλησεις/καποιες apps και browsing... το ιδιο και με το ιντερνετ το οποιο ειναι πληρες.

Μου αρεσε πολυ,μα παρα πολυ ομως ,η οθονη του...δεν ειναι μεγαλη ειναι μικρη σχετικα με τα τερατα αλλα παιζει να ειναι η πιο φωτεινη που εχω δει...στα ισια χτυπαει του ΟΝΕ!!!!!!!

 

το Ζ10 ειναι εργαλειο δουλειας...παιζει ρολο ομως και η δουλεια...Ομως ειναι αξιοπιστο.

 

Το ΟΝΕ και τα android ειναι η ιδια σουπα ζεσταμενη...τα εχω φαει στη μαπα και αυτα και το iOS.

 

ΜΟυ αρεσει το Ζ10.Αλλαζεις καπακι,μπαταρια...εχεις τα βασικα μεν....αλλα εχεις κατι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ...

βεβαια εγω ειχα για 7 μηνες webos... και δεν ειχα θεμα...

πιστευω με το Ζ10 θα μπορουσα να συζησω για πολυ καιρο.

 

Ομως η καρδια μου ειναι αλλου,και λογω κοστους.

Σιγουρα ομως αξιζει.

Ειδικη αγορα,αν θελεις να διαφερεις...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

θα διαφωνήσω στον όρο εργαλείο δουλειάς διότι έγινε πλέον ένα εύχρηστο κινητό

τον επαγγελματικό χαρακτήρα τον έχουν πλέον όλα τα smartphones απλά η ΒΒ ήταν στον κόσμο της και αποφάσισε να δει τη παραγματικότητα

Δεύτερο σταθερότητα στο λειτουργικό τι εννοείς διότι δεν κατάλαβα να κολλάει κάπου λόγο software ούτε κάποια επανεκκίνηση έκανε όπως το lumia για παράδειγμα στην αρχή του

Link to comment
Share on other sites

να λοιπον και οι εντυπωσεις μου μετα απο 2 μερες!

 

αισθητικα...μαλλον το bezel ειναι λιγο μεγαλο αλλα μου αρεσει πολυ σαν κινητο ειδικα το ασπρο.

 

Κλησεις πιστευω καταπληκτικες...ακουστικο πιστευω το καλυτερο που εχω ακουσει μεχρι σημερα και εχω δει ΟΛΑ τα κινητα εκτος S4

 

led/ηχοι κλησεις κορυφαια.αρα το κινητο θα σε ειδοποιησει αμεσως αν εχεις κατι

 

 

Πριν κανω την αναβαθμιση ειχα θεματακια αλλα μετα την αναβαθμιση το συστημα απεκτησε ομοιογενεια και συνεχεια καθως και αξιοπροσεκτη σταθεροτητα.

 

σαν ποιοτητα κατασκευης...αν σε καποιον αρεσε το Pre2/3 τοτε θα λατρεψει το Ζ10....ειναι σαν το HD2 με γομα.

Σε ασπρο ειναι λιγο πιο ομορφο.Πλαστικακι παραμενει αλλα εμενα μου κανει.Βοηθαει και στο να χρησιμοποιεις το κινητο με ενα χερι.

 

φωτογραφιες κανει πολυ καλες...δεν περιμενα τοσο καλες για ΒΒ!!!!!

 

καλος browser γενικα..εχει και flash και εχει και τον reader οποτε γενικα καλος...

σιγουρα καλυτερος απο τον chrome σε Ν4/stock

 

mail με imap πληρες...καταπληκτικο client.

 

To hub ειναι κατι εντελως καινουριο...αν ξερεις να το σεταρεις καλα ειναι πολυ βολικο.

 

αυτο ειναι κατι φρεσκο...οχι σαν τα blink ********... :shifty:

 

αφηνω 2 για το τελος...

1.apps...τις βασικες...αλλα πολυ βασικες τις εχει...εχει πχ το whatsapp που ειναι ανωτερο απο αυτο του iPhone./android

Εχουν δουλεια ακομα...πχ παιχνιδακια κλπ...δεν...

Ομως σαν εργαλειο...αν σου φτανουν βασικα πραγματα...σε συνδυασμο με τα gestures to κινητο ξεφευγει...πραγματικα καταπληκτικο.Επισης καθε εβδομαδα βγαινουν καινουριες...προσπαθουν.

 

2.πληκτρολογιο...το χρησιμοποιησα στα ιταλικα και αγγλικα...

δεν μπορεσα να το εχω στα ελληνικα γιατι το κινητο δεν ηταν δικο μου και δεν ηθελα να το πειραξω.

Πιστευω με διαφορα το καλυτερο πληκτρολογιο που εχω χρησιμοποιησει.

ΚΑΝΕΝΑ αλλο δεν το πιανει...ειναι σαν να ξερει...εχει και voice.

 

γενικα το κινητο ειναι πολυ καλο.

Κανει τελεια αυτο που πρεπει ενα συγχρονο κινητο να κανει...

 

mails/sms/whatsapp/κλησεις/καποιες apps και browsing... το ιδιο και με το ιντερνετ το οποιο ειναι πληρες.

Μου αρεσε πολυ,μα παρα πολυ ομως ,η οθονη του...δεν ειναι μεγαλη ειναι μικρη σχετικα με τα τερατα αλλα παιζει να ειναι η πιο φωτεινη που εχω δει...στα ισια χτυπαει του ΟΝΕ!!!!!!!

 

το Ζ10 ειναι εργαλειο δουλειας...παιζει ρολο ομως και η δουλεια...Ομως ειναι αξιοπιστο.

 

Το ΟΝΕ και τα android ειναι η ιδια σουπα ζεσταμενη...τα εχω φαει στη μαπα και αυτα και το iOS.

 

ΜΟυ αρεσει το Ζ10.Αλλαζεις καπακι,μπαταρια...εχεις τα βασικα μεν....αλλα εχεις κατι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ...

βεβαια εγω ειχα για 7 μηνες webos... και δεν ειχα θεμα...

πιστευω με το Ζ10 θα μπορουσα να συζησω για πολυ καιρο.

 

Ομως η καρδια μου ειναι αλλου,και λογω κοστους.

Σιγουρα ομως αξιζει.

Ειδικη αγορα,αν θελεις να διαφερεις...

 

Σε ευχαριστουμε για το feedback.

Το ηχειο σε γενικεσ γραμμες ειναι καλο; Σε συγκριση με iPhone, Lumia κτλ τι ψαρια πιανει;;

Η αυτονομια της μπαταριας πού κυμαινεται;

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

να λοιπον και οι εντυπωσεις μου μετα απο 2 μερες!

 

αισθητικα...μαλλον το bezel ειναι λιγο μεγαλο αλλα μου αρεσει πολυ σαν κινητο ειδικα το ασπρο.

 

Κλησεις πιστευω καταπληκτικες...ακουστικο πιστευω το καλυτερο που εχω ακουσει μεχρι σημερα και εχω δει ΟΛΑ τα κινητα εκτος S4

 

led/ηχοι κλησεις κορυφαια.αρα το κινητο θα σε ειδοποιησει αμεσως αν εχεις κατι

 

 

Πριν κανω την αναβαθμιση ειχα θεματακια αλλα μετα την αναβαθμιση το συστημα απεκτησε ομοιογενεια και συνεχεια καθως και αξιοπροσεκτη σταθεροτητα.

 

σαν ποιοτητα κατασκευης...αν σε καποιον αρεσε το Pre2/3 τοτε θα λατρεψει το Ζ10....ειναι σαν το HD2 με γομα.

Σε ασπρο ειναι λιγο πιο ομορφο.Πλαστικακι παραμενει αλλα εμενα μου κανει.Βοηθαει και στο να χρησιμοποιεις το κινητο με ενα χερι.

 

φωτογραφιες κανει πολυ καλες...δεν περιμενα τοσο καλες για ΒΒ!!!!!

 

καλος browser γενικα..εχει και flash και εχει και τον reader οποτε γενικα καλος...

σιγουρα καλυτερος απο τον chrome σε Ν4/stock

 

mail με imap πληρες...καταπληκτικο client.

 

To hub ειναι κατι εντελως καινουριο...αν ξερεις να το σεταρεις καλα ειναι πολυ βολικο.

 

αυτο ειναι κατι φρεσκο...οχι σαν τα blink ********... :shifty:

 

αφηνω 2 για το τελος...

1.apps...τις βασικες...αλλα πολυ βασικες τις εχει...εχει πχ το whatsapp που ειναι ανωτερο απο αυτο του iPhone./android

Εχουν δουλεια ακομα...πχ παιχνιδακια κλπ...δεν...

Ομως σαν εργαλειο...αν σου φτανουν βασικα πραγματα...σε συνδυασμο με τα gestures to κινητο ξεφευγει...πραγματικα καταπληκτικο.Επισης καθε εβδομαδα βγαινουν καινουριες...προσπαθουν.

 

2.πληκτρολογιο...το χρησιμοποιησα στα ιταλικα και αγγλικα...

δεν μπορεσα να το εχω στα ελληνικα γιατι το κινητο δεν ηταν δικο μου και δεν ηθελα να το πειραξω.

Πιστευω με διαφορα το καλυτερο πληκτρολογιο που εχω χρησιμοποιησει.

ΚΑΝΕΝΑ αλλο δεν το πιανει...ειναι σαν να ξερει...εχει και voice.

 

γενικα το κινητο ειναι πολυ καλο.

Κανει τελεια αυτο που πρεπει ενα συγχρονο κινητο να κανει...

 

mails/sms/whatsapp/κλησεις/καποιες apps και browsing... το ιδιο και με το ιντερνετ το οποιο ειναι πληρες.

Μου αρεσε πολυ,μα παρα πολυ ομως ,η οθονη του...δεν ειναι μεγαλη ειναι μικρη σχετικα με τα τερατα αλλα παιζει να ειναι η πιο φωτεινη που εχω δει...στα ισια χτυπαει του ΟΝΕ!!!!!!!

 

το Ζ10 ειναι εργαλειο δουλειας...παιζει ρολο ομως και η δουλεια...Ομως ειναι αξιοπιστο.

 

Το ΟΝΕ και τα android ειναι η ιδια σουπα ζεσταμενη...τα εχω φαει στη μαπα και αυτα και το iOS.

 

ΜΟυ αρεσει το Ζ10.Αλλαζεις καπακι,μπαταρια...εχεις τα βασικα μεν....αλλα εχεις κατι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ...

βεβαια εγω ειχα για 7 μηνες webos... και δεν ειχα θεμα...

πιστευω με το Ζ10 θα μπορουσα να συζησω για πολυ καιρο.

 

Ομως η καρδια μου ειναι αλλου,και λογω κοστους.

Σιγουρα ομως αξιζει.

Ειδικη αγορα,αν θελεις να διαφερεις...

 

 

Είχα πει κάτι σε ένα άλλο post. Ότι όποιος το δοκιμάσει θα κολλήσει. Η δουλειά που έχουν κάνει είναι τρομερή. Για μένα η Blackberry έχει κάνει ένα λάθος. Πρέπει να πατεντάρει το πληκτρολόγιο. Γιατί είναι πανέξυπνο αυτό που έχει κάνει και σίγουρα θα έρθουν άλλες εταιρίες να το περάσουν στο λογισμικό τους και να το παρουσιάσουν σαν δικιά τους καινοτομία. Σίγουρα πάντως άμα συνεχίσει να δουλεύει έτσι σκληρά θα επανέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η μπαταρία είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ γιατί στο κρακμπέρι δυσανασχετεί πολύς κόσμος και με κάνει να το σκέφτομαι.

Οπότε θα ήθελα μια εκτίμηση της κατάστασης στην... ελληνική πραγματικότητα.

Επίσης και για το πληκτρολόγιο που ακούω τα καλύτερα, αν λειτουργεί καλά το σύστημα με τα ελληνικά.

 

Ακόμα και πριν το update έβγαζα ΠΑΝΩ από μία ημέρα με την ίδια χρήση πάνω κάτω που κάνω και στο Ν4. Μετά το update βγάζω σταθέερά μιάμιση ημέρα με την ίδια χρήση.

 

Όσο για τα Ελληνικά, όλα καλά, ακόμα και το λεξικό λειτουργεί αψεγάδιαστα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και πριν το update έβγαζα ΠΑΝΩ από μία ημέρα με την ίδια χρήση πάνω κάτω που κάνω και στο Ν4. Μετά το update βγάζω σταθέερά μιάμιση ημέρα με την ίδια χρήση.

 

Όσο για τα Ελληνικά, όλα καλά, ακόμα και το λεξικό λειτουργεί αψεγάδιαστα.

 

Σε ευχαριστώ φίλε. Είναι τόσο βολικό στο γράψιμα και στα ελληνικά δηλαδή ε; Πρώτη φορά που με ενθουσίασε touch keyboard τόσο.

 

σαν ποιοτητα κατασκευης...αν σε καποιον αρεσε το Pre2/3 τοτε θα λατρεψει το Ζ10....ειναι σαν το HD2 με γομα.

 

Kάτι τέτοια λες και το σκέφτομαι περισσότερο.

Με προβληματίζει μόνο η τσιμπημένη του τιμή.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...