Jump to content

BlackBerry Z10


k0miStiS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερωτηση:χρειαζεται και αυτο το τηλεφωνο να εχεις προγραμμα bis η πλεον δουλευεις το ιντερνετ κανονικα οπως τα αλλα τηλεφωνα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν κάποιος θέλει να το συνδέσει με BIS υπάρχει αυτή η δυνατότητα ?
Ελληνική κοινότητα BlackBerry : http://www.greekberry.com
Link to comment
Share on other sites

To έχω από Τρίτη στα χέρια μου. Από expansys, Δευτέρα παρήγγειλα Τρίτη ήρθε. Πολύ γρήγορο και ωραία αίσθηση. Η κάμερα δεν είναι επιπέδου Samsung Galaxy SII, αλλά ο ήχος είναι σούπερ. Καλύτερο touch πληκτρολόγιο απλά δεν υπάρχει. Ελπίζω μόνο να φτιάξουν την εναλλαγή γλώσσας. Τέλος, από εφαρμογές δεν θεωρώ οτι λείπει κάτι, παρά μόνο "ελληνικού ενδιαφέροντος", πχ. ote tv, φαρμακεία, βενζινάδικα, κτλ.

τι εννοει δεν ειναι η καμερα επιπεδου s2?

Στο ρωταω διοτι απο κατι συγκριτικα που ειδα με το 5αρι...δεν εχουν μεγαλες διαφορες.

τα ιδια και εγω μεσενα. πιστευω αν το OS ειναι οκ ειναι το μονο που μπορει να με κανει να φυγω απο το μηλο.

 

εγω την παρατησα μετα το στορμ1 το οποιο με απογοητευσε λογω οθονης και πηγα μηλο.

 

μακαρι να ειναι κατι καλο να γυρισουμε εκει.

εγω ημουν κολημενος με το 9700/9730 και τελευταια σκεφτομουν για 9900.. ωσπου σκασαν μυτη τα 10αρια.

τι να σε πω, η ββ γενικα δε με προδωσε ποτε και ειδικα απο μπαταρια που το 5αρι με κανε μαζι με Τα τσιγαρα μου να χω κ το καλωδιο μαζι.

 

και κατι ακομα που αναφερατε, δλδ αμα δεν εχεις bis δουλευει με συμπιεσμενα mb? γιατι ως γνωστων, bb χωρις bis ειναι αχρηστο.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρουν σήμερα από το πρωί πηγές από το εξωτερικό, το νέο flagphone της BlackBerry, το Ζ10, ξεκίνησε να λαμβάνει ΟΤΑ το πρώτο του software update.

 

Το update, το οποίο ακούει στο όνομα 10.0.10.85, φέρει ένα σωρό bugfixes και updated features τα οποία ως επί το πλείστον αποτελούν feedback που έδωσαν οι χρήστες κατά την διάρκεια του πρώτου μήνα κυκλοφορίας της συσκευής.

 

Το θέμα είναι πως το πρώτο update πρακτικά το “pushάρουν” οι κατά τόπους carriers, κάτι που σημαίνει πως οι χώρες που θα το λάβουν λογικά θα είναι μόνο αυτές στις οποίες έχει κυκλοφορήσει επίσημα η συσκευή.

Ελπίζω πραγματικά να μην αργήσει να κυκλοφορήσει και στα unlocked Z10 γιατί κάτι μου λέει πως οι χρήστες, μαζί και εγώ προσωπικά, θα μείνουμε με μισή χαρά.

 

Δηλ φιλαρακι εαν το αγορασουμε απο εξωτερικο, expansys klp δεν θα ειμαστε σε θεση να το κανουμε αναβαθμιση καθοτι δεν εχει εισαχθει ακομα επισημα αλλα μετεπειτα θα την μας την δωσουν? Γενικα μπορουμε να περναμε updates στα blackberry οπως κανουμε στα android?

 

δεν μπορεις να κανεις update εκτος και αν εχεις sim παροχου του εξωτερικου που μπορει να κανει update....πχ εγω σημερα το πρωι εβαλα μια καρτα της O2 αγγλιας και τωρα τρεχω την 10.0.10.90 με την οποια το κινητο ειναι πλεον αρκετα ποιο λειτουργικο απο πριν......

Why join the navy if you can be a pirate?
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να το συνδέσει με BIS υπάρχει αυτή η δυνατότητα ?

 

Noμίζω ναι, αλλά τί νόημα έχει?

Συμπίεση δεδομένων -δυστυχώς- το Ζ10 δεν κάνει.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Noμίζω ναι, αλλά τί νόημα έχει?

Συμπίεση δεδομένων -δυστυχώς- το Ζ10 δεν κάνει.

 

φυσικα και υπαρχει εαν οι διακομιστες mail της εταιριας στελνουν και σε bis τοτε πρεπει να συνδεθει η συσκευη με πακετο bis.....συμπιεση γιοκ....

Why join the navy if you can be a pirate?
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και υπαρχει εαν οι διακομιστες mail της εταιριας στελνουν και σε bis τοτε πρεπει να συνδεθει η συσκευη με πακετο bis.....συμπιεση γιοκ....

 

Το Ζ10 δε χρειάζεται BIS, αυτό είναι σίγουρο, οπότε πάει περίπατο και η συμπίεση.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Το Ζ10 δε χρειάζεται BIS, αυτό είναι σίγουρο, οπότε πάει περίπατο και η συμπίεση.

 

Δεν το εθεσα σωστα, χρειαζεται εαν οι server που συνδεεσε το χρησιμοποιουν....εαν το θελεις για mail τυπου Gmail δεν χρειαζεσαι πακετο BIS, ουτε για να μπαινεις στο internet....πλεον τα BIS αφορουν μονο εταιριες...και γι αυτο πιστευω οτι η χρεωση για BIS πλεον θα ειναι αυξημενη στα πακετα των εταιριων κινητης τηλεφωνιας....

Why join the navy if you can be a pirate?
Link to comment
Share on other sites

Άρα μιλάμε για BES...

Εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο το push email.

Το να κάνω έλεγχο κάθε 1 λεπτό π.χ. θεωρώ θα γονατίζει την μπαταρία.

 

Αν πάντως όντως δεν σου δίνει επιλογή να περνάς μέσα από BIS με τις επιλογές που είχες και πριν είναι ένα σοβαρό μείον (και με βλέπω να κάθομαι με το 9700...)

Ελληνική κοινότητα BlackBerry : http://www.greekberry.com
Link to comment
Share on other sites

ο ΒΒΜ δεν θελει bis ?

 

Πλέον ούτε το ΒΒΜ θέλει BIS! Όλα δουλεύουν και με ένα απλό πρόγραμμα δεδομένων.

Για μένα αυτό είναι από την μια καλό γιατί μπορεί πλέον ο καθένας να πάρει BlackBerry αλλά και κακό γιατί το BIS έκανε την διαφορά με την ασφάλεια που προσέφερε αλλά και με την συμπίεση των δεδομένων. Το καλό είναι ότι μπορούμε να κρατήσουμε το BIS εμείς που το έχουμε ήδη. Αν και για αυτό το τελευταίο έχω κάποιες απορίες που θέλω να διευκρινίσω.:worry:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή για το BIS έχω διαβάσει πολλά άρθρα, αν δεν κάνω λάθος στο BB10 στην ουσία το BIS δεν παύει να υφίσταται. Δηλαδή όσοι είχατε Blackberry Plan με BIS θα εξακολουθεί να ισχύει. Το Crackberry είχε κάνει ένα άρθρο για το BIS οπού εκεί εξηγούσε τι συμβαίνει στο BB10. Θα ψάξω να το βρω και να το ανεβάσω εδώ ώστε να καταλάβετε καλύτερα τι συμβαίνει.

 

P.S To βρήκα και το παραθέτω εδώ :)

 

The question has come up over and over (and over) again -- do you need a BIS plan (aka BlackBerry data plan) from your carrier to use a BlackBerry 10 phone? The short answer is no, you don't. You can use a standard data plan with BlackBerry 10 devices and everything will work just fine. Pre-BlackBerry 10 devices required a dedicated BlackBerry/BIS plan to get all features working - BBM, browser, email etc. On BlackBerry 10 however, you can just use the same smartphone data plan that works for iPhone or Android as well.

 

There are a few catches here however. Yes, you can also use a dedicated BlackBerry plan with no problem. That means a full-out BlackBerry data plan, no an individual feature plan. Plans that feature segmented data streams, like BBM/email only or "social plans" are currently no good on BlackBerry 10. So if you're swapping over from another platform, BlackBerry 10 makes things easy in that you don't even need to swap your data plan with your carrier. If you're currently on a BlackBerry plan you are good to go as well.

 

Remember too that if you're coming from an older BlackBerry or a different platform, you most likely have a full size SIM card that won't work in the BlackBerry Z10 or BlackBerry Q10. So for that you will need to hit up your carrier to get a new SIM card. (You can cut down your current SIM, but we don't recommend doing that - at all) While you're there make sure your plan is up to speed since the new devices offer LTE - so if you have an older plan/SIM you will want to upgrade.

 

When it comes to enterprise users who will be running their BlackBerry 10 phones via a BES10 server, a special BlackBerry BES plan will be required - so nothing has changed there. Being on BES10 is what enables features like BlackBerry Balance to function. However, if you're in a business where you're going to be running your BlackBerry 10 phones alongside iOS and Android devices with no BES in place, then no BlackBerry data plan is required - you're in the same situation as a consumer.

 

Πηγή : Crackberry

Link to comment
Share on other sites

Άρα συσκευές που λειτουργούν με ΒΒ 7 και έχουν BES για να αντικατασταθούν με ΒΒ Ζ10 θα πρέπει και το εταιρικό σύστημα να αλλάξει σε ΒΒ10;

Για να το κάνω πιο απλά το 9900 που λειτουργεί σε BES μπορώ να το αλλάξω σε Ζ10 και να συνεχίσει να λειτουργεί σε BES;

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εκτός κι αν η εταιρεία σου τρέχει παράλληλα και BES 10 server. Δεν είναι backwards compatible δυστυχώς, οπότε χρειάζεται και ο 5 και ο 10. Ή εκτός αν τρέχει BDS, που υποστηρίζει και τα δύο αλλά είναι άλλο πράγμα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλημεριζω,

 

με το καινουργιο release 10.0.10.90 εχω προβλημα με τα video, ειναι σε ολα ο ηχος out of sync....

 

Επιτελους δουλευει σωστα το word substitution.....

Why join the navy if you can be a pirate?
Link to comment
Share on other sites

Ημουν έτοιμος για αγορά iPhone 5 αλλα εχω φρενάρει λόγω το bb...η αλήθεια ειναι οτι μου αρέσει,τι ελλείψεις εχει όμως?δεν το θέλω ως επαγγελματικό,δηλαδή οπως η παλιά σειρά της bb.

Από ελληνικά δεν εχει θεμα έτσι?

ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ελλειψεις φανερες δεν εχει αν εξαιρεσουμε το θεμα των εφαρμογων. Μεσα στο Μαρτιο βεβαια θα ερθει το Skype και το Whats up, αλλα αν εισαι φανατικος χρηστηε ορισμενων εφαρμογων ειτε πρεπει να περιμενεις και να ελπιζεις, ειτε να περασεις τις android version με ο,τι ρίσκο καλης λειτουργιας εχει αυτο

 

Η ολη φιλοσοφια του bb10 ειναι γυρω απο το HUB και προτου αγορασεις πρεπει να δεις αν σου ταιριαζει ατο, δηλαδη ενας μερος οπου μαζευεται ολη η επικοινωνια σου <<με το ζορι>> Εγω προσωπικα αν και εχω φαει τη ζωη μου με τα blackberry δεν μου πολυαρεσει αυτη η ιδεα. Θέλω να εχω διαφορετικα εικονιδια για τα διαφορα accounts που εχω. Τελος παντων

 

Οσο αφορα τη λειτουργια σαν τηλεφωνο ειναι πολυ καλο.Καλο σήμα, καλα ακουστικα και ηχεια, τρομερο keyboard και ο καλυτερος browser αυτη τη στιγμη σε mobile συσκευη. Ελληνικα υποστηριζει στο να γραφεις και να διαβαζεις αλλα η συσκευη που ειχα για λιγο στα χερια μου δεν προσεξα αν εχει ελληνικο μενου

 

Τα gestures ειναι απολυτως λειτουργικα και μετα απο 1-2 ημερες γινονται δευτερη φυση σου.Μετα αν πας να δουλεψεις αλλη συσκευη σου φαινετα απαρχαιωμενη

 

To feeling του τηλεφωνου ειναι απολύτως premium αν και ειναι πλαστικο. Οταν το πρωτοπιανεις ορκιζεσαι οτι δεν εχει αποσπωμενη μπαταρια αλλα εχει. Τοσο καλη εικονα συναρμογης εχει, ειδικα η εκδοση σε μαυρο χρωμα.

 

Το λειτουργικο εχει καποια φυσιολογικα bugs αρχικης εκδοσης αλλα για πρωτη εκδοση ενος ολοκαινουργιου λειτουργικου ειναι τρομερα καλη προσπαθεια. Το ολο θεμα θα παιχτει στο ποσο γρηγορα θα φερνει βελτιωσεις η Blackberry. Hδη εχει φερει την πρωτη που βελτιωσε αρκετα πραγματα. Η μεγαλη απογοητεση για μενα ειναι οτι παλι εξαρτωνται απο τους carriers για τις αναβαθμισεις. Δεν καταφεραν να το κανουν σαν το Iphone οπου τις κατεβαζεις εσυ, ετσι παλι θα εξαρτιεσαι απο το αν o παροχος σου θα κανει διαθεσιμη την αναβαθμιση που βγαινει

Link to comment
Share on other sites

Ελλειψεις φανερες δεν εχει αν εξαιρεσουμε το θεμα των εφαρμογων. Μεσα στο Μαρτιο βεβαια θα ερθει το Skype και το Whats up, αλλα αν εισαι φανατικος χρηστηε ορισμενων εφαρμογων ειτε πρεπει να περιμενεις και να ελπιζεις, ειτε να περασεις τις android version με ο,τι ρίσκο καλης λειτουργιας εχει αυτο

 

Η ολη φιλοσοφια του bb10 ειναι γυρω απο το HUB και προτου αγορασεις πρεπει να δεις αν σου ταιριαζει ατο, δηλαδη ενας μερος οπου μαζευεται ολη η επικοινωνια σου <<με το ζορι>> Εγω προσωπικα αν και εχω φαει τη ζωη μου με τα blackberry δεν μου πολυαρεσει αυτη η ιδεα. Θέλω να εχω διαφορετικα εικονιδια για τα διαφορα accounts που εχω. Τελος παντων

 

Οσο αφορα τη λειτουργια σαν τηλεφωνο ειναι πολυ καλο.Καλο σήμα, καλα ακουστικα και ηχεια, τρομερο keyboard και ο καλυτερος browser αυτη τη στιγμη σε mobile συσκευη. Ελληνικα υποστηριζει στο να γραφεις και να διαβαζεις αλλα η συσκευη που ειχα για λιγο στα χερια μου δεν προσεξα αν εχει ελληνικο μενου

 

Τα gestures ειναι απολυτως λειτουργικα και μετα απο 1-2 ημερες γινονται δευτερη φυση σου.Μετα αν πας να δουλεψεις αλλη συσκευη σου φαινετα απαρχαιωμενη

 

To feeling του τηλεφωνου ειναι απολύτως premium αν και ειναι πλαστικο. Οταν το πρωτοπιανεις ορκιζεσαι οτι δεν εχει αποσπωμενη μπαταρια αλλα εχει. Τοσο καλη εικονα συναρμογης εχει, ειδικα η εκδοση σε μαυρο χρωμα.

 

Το λειτουργικο εχει καποια φυσιολογικα bugs αρχικης εκδοσης αλλα για πρωτη εκδοση ενος ολοκαινουργιου λειτουργικου ειναι τρομερα καλη προσπαθεια. Το ολο θεμα θα παιχτει στο ποσο γρηγορα θα φερνει βελτιωσεις η Blackberry. Hδη εχει φερει την πρωτη που βελτιωσε αρκετα πραγματα. Η μεγαλη απογοητεση για μενα ειναι οτι παλι εξαρτωνται απο τους carriers για τις αναβαθμισεις. Δεν καταφεραν να το κανουν σαν το Iphone οπου τις κατεβαζεις εσυ, ετσι παλι θα εξαρτιεσαι απο το αν o παροχος σου θα κανει διαθεσιμη την αναβαθμιση που βγαινει

 

Πόλυ ωραίο post φίλε ringo ;)!! Αν η συσκευή όμως είναι ξεκλείδωτη, δηλαδή δεν είναι αγορασμένη από καποιο πάροχο υπάρχει και πάλι αυτό το πρόβλημα με τις αναβαθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ημουν έτοιμος για αγορά iPhone 5 αλλα εχω φρενάρει λόγω το bb...η αλήθεια ειναι οτι μου αρέσει,τι ελλείψεις εχει όμως?δεν το θέλω ως επαγγελματικό,δηλαδή οπως η παλιά σειρά της bb.

Από ελληνικά δεν εχει θεμα έτσι?

ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ?

 

και εγω αν επερνα τωρα συσκευη θα περιμενα να δω πρωτσ το bb και μετα να αποφασισω αναμεσα στα 2.

σαν συσκευη σιγουρα θα ειναι καλη αν και εχω 2 χρονια να πιασω bb με ολα τα γνωστα καλα των συσκευων της.

εγω θα περιμενα να δω το os του περισσοτερο. αν και καποιο μελος πιο πανω ειπε οτι εινια πολυ καλο.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Το OS ειναι πολυ smooth και γρηγορο. Νομιζεις οτι ειναι στην αγορά πολλα χρονια. Απλως τη πρωτη ημερα που το πιανεις στα χερια σου το νομιζεις σχετικα φτωχο και μονοτονο αλλα οσο ανακαλυπτεις πραγματα ενθουσιαζεσαι. H οθονη ειναι τρομερη. Επισης το κινητακι γυρναει βλεμματα, για οσους ενδιαφερονται (για εμενα το λεω χαχα). Κάνει τρομερη εντυπωση και ειναι πανεμορφο

 

Ειτε ειναι ξεκλειδωτο ειτε οχι τα upadates θα περνανε απο το παροχο. Τα προηγουμενα blackberry ειχαν ευκολη τη διαδικασια να περνας χειροκινητα τισ νεες εκδοσεις ακομα και αν δεν τις εβγαζε ο παροχος σου. Αυτη η διαδικασια υπαρχει και τωρα αλλα δεν ειναι τοσο ευκολη και εμφανιζει προβληματα. Πιστευω οτι οσο περναει ο χρονος καποια παλικαρια θα βρουνε το τροπο να γινει ευκολη αυτη η διαδικασια διοτι ειναι πολυ σημαντικη για εμενα τουλαχιστον

 

Επισης πολύ φτωχο ακομα ειναι το blackberry LINK, το desktop software για manual backup και συγχρονισμους. Μικρο το προβλημα ομως αφου δουλευουν ολα καλα wireless.

Link to comment
Share on other sites

Καλημεριζω,

 

με το καινουργιο release 10.0.10.90 εχω προβλημα με τα video, ειναι σε ολα ο ηχος out of sync....

 

Επιτελους δουλευει σωστα το word substitution.....

 

Πως το πέρασες? Εμένα και μέσω link αλλά και μέσω web δεν βρίσκει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το OS ειναι πολυ smooth και γρηγορο. Νομιζεις οτι ειναι στην αγορά πολλα χρονια. Απλως τη πρωτη ημερα που το πιανεις στα χερια σου το νομιζεις σχετικα φτωχο και μονοτονο αλλα οσο ανακαλυπτεις πραγματα ενθουσιαζεσαι. H οθονη ειναι τρομερη. Επισης το κινητακι γυρναει βλεμματα, για οσους ενδιαφερονται (για εμενα το λεω χαχα). Κάνει τρομερη εντυπωση και ειναι πανεμορφο

 

Ειτε ειναι ξεκλειδωτο ειτε οχι τα upadates θα περνανε απο το παροχο. Τα προηγουμενα blackberry ειχαν ευκολη τη διαδικασια να περνας χειροκινητα τισ νεες εκδοσεις ακομα και αν δεν τις εβγαζε ο παροχος σου. Αυτη η διαδικασια υπαρχει και τωρα αλλα δεν ειναι τοσο ευκολη και εμφανιζει προβληματα. Πιστευω οτι οσο περναει ο χρονος καποια παλικαρια θα βρουνε το τροπο να γινει ευκολη αυτη η διαδικασια διοτι ειναι πολυ σημαντικη για εμενα τουλαχιστον

 

Επισης πολύ φτωχο ακομα ειναι το blackberry LINK, το desktop software για manual backup και συγχρονισμους. Μικρο το προβλημα ομως αφου δουλευουν ολα καλα wireless.

Σε τι χρωμα το εχεις?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Συνδεσιμότητα με mac OS ? γνωρίζουμε κάτι -ειναι σημαντικό για μένα - ΔΕ θέλω να παρω iphone : P

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Συνδεσιμότητα με mac OS ? γνωρίζουμε κάτι -ειναι σημαντικό για μένα - ΔΕ θέλω να παρω iphone : P

 

έχει τη δική της εφαρμογή h Blackberry για mac os

υπάρχουν και άλλα αν το ψάξεις http://appworld.blackberry.com/webstore/content/65525/

 

 

μια ερώτηση επειδή είδα ποιο πάνω κάτι περί sim και αναβάθμιση να βάλω την πρώτη φορά την sim της Ο2 που έχω καβάτζα για να δω αν θα πάρει και το update διότι είναι σφραγισμένο ακόμη ή κανονικά με την cote και ότι κάτσει

Edited by esykas
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...