Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι σε μη ips δε θα έπρεπε υπό γωνία να φαίνεται η οθόνη κι εδώ στις φώτο δείχνει κανονική οπότε νομίζω δε μπορεί κάποιος να πει από φώτος με σιγουριά.

Φίλε μου όταν έχεις την οθόνη σχεδόν κάθετα μπροστά σου φαίνεται διαβάζεις τι γράφει η γυαλίζει; αν φαίνεται κανονικά είσαι κομπλέ πάντως

Νομίζω κανένας δε θα είχε πρόβλημα να βρεθεί από κοντά για σύγκριση απλά ανάλογα τη περιοχή να βρεθείς με κάνα γείτονά θα ήταν πιο εύκολο

 

Ναι, μπορώ και διαβάζω τι γράφει.

 

Εγώ μένω Αθήνα, κοντά κέντρο. Όποιος ενδιαφέρεται να βρεθούμε από κοντά για σύγκριση ας στείλει PM.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ερώτηση σε όσους χρησιμοποιούν MIUI πως τα πάει με την διαχείριση της δεύτερης κάρτας είναι όλα εντάξει η παίζει κάνα θέμα;
HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

για να μη το κουραζουμε το δικο μου ειναι αψογο υπο γωνια.

το ασπρο του φιλου μου γινεται ακριβως οπως ειδα στις φωτο εχω βαλει συγκριτικες φωτο.

μαζευτειτε με τα jiayu σας, ελατε Δαφνη νεοκοσμο μπακνανα να τα δειτε διπλα στο δικο μου που σιγουρα ειναι Ips καθως δεν ειναι το χαλι του φιλου μου.

μονο σε 1-1 συγκριση μπορεις να εισαι σιγουρος και η διαφορα ηταν σημαντικη

αν το εβλεπα μονο του δε θα καταλαβαινα αμεσως διαφορα

 

Ας ΜΗ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΧΩ IPS Η ΔΕΝ ΕΧΩ?

OYTE TO ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ IPS Η ΟΧΙ

ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΥΠΟ ΓΩΝΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΚΡΙ

ΣΕ ΜΕΝΑ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ!

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

Είδα τώρα το basic και το advanced και έχουν ίδια οθόνη τώρα τι να πω μπορεί να έχεις το τρελό g4... για εμένα βγάλει στο eBay και πάρε άλλο από το spemall που πιστεύω ότι έχει καλά τηλέφωνα.
Link to comment
Share on other sites

δε μου κανει καμια εντυπωση η αλλαγη οθονης ανα παρτιδα

τελειωνει η μια βαζουν αλλη ή βαζουν και φθηνοτερη

στα δε tablet θυμαμαι υπηρχε τεραστιο θεμα καθως καιγοντουσαν tablet με μη συμβατες rom λογω διαφορετικης οθονης - touch panel

αθανατα ainol novo ειχαν βγει 3 rom για το ιδιο μοντελο μονο και μονο απο την αλλαγη οθονης - touch panel

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

Κοντεύει 24ώρο με την Miui και πέραν της μπαταρίας (που θα φανεί καλύτερα σήμερα), έχω δύο επισημάνσεις

1. Το Battery Calibration που χρησιμοποιω χρόνια (και δουλευε στην official), δεν ανταποκρίνεται!

2. Γενικώς, στο G4, διακρίνω μια "αστοχία" στην απόκριση της οθόνης στην αφή... ας πούμε 1-2 φορές κάθε 20 πατήματα με την official.

Με την Miui, μου φαίνεται οτι οι "αστοχίες" αυξήθηκαν (χώρια οτι είναι εντονότερες, πχ πατώ κάπου και παει δεξια η σελίδα), ας πούμε 4 άστοχα κάθε 20 πατήματα...

Εχει παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο άλλος? Μήπως γι' αυτό κάποιοι ψάχνανε για CALIBRATION της οθόνης?

--------------------------------------------

H πιο "βολική" λειτουργια του Miui: To παρατεταμένο πάτημα του [Home] που δίνει λειτουργίες clear cache and apps, 570Mb ελεύθερα μετά!

 

2η μέρα χρήσης με την MIUI - η εμπειρία συνεχίζει να είναι θετική! (εκτός από ένα "shut down" για απροσδιόριστο λόγο..!)

Το βράδυ, σε 7 ώρες αναμονής (με WiFi κλειστό) έχασε 2% μπαταρια (έκανα Calibration χτες, με άλλη εφαρμογή)

Τώρα, 24 ώρες μετά την φόρτιση (και το calibration), με μέτρια χρήση (με την 3000mAh) είναι στο 63%...

 

Οι εφαρμογές λειτουργούν απροβλημάτιστα

 

Ψάχνω κάποιον με Miui (εφόσον έχει Xiaomi account) να δοκιμάσω το σύστημα αποστολής SMS μέσω MiCloud (στα πρότυπα της Apple και του iMessage φαντάζομαι...), κανείς ενδιαφερόμενος? (κντ με PM, please)

 

Ερώτηση σε όσους χρησιμοποιούν MIUI πως τα πάει με την διαχείριση της δεύτερης κάρτας είναι όλα εντάξει η παίζει κάνα θέμα;

Καλύτερα από την stock Rom, βρίσκω την λειτουργια επιλογής "γραμμής/sim" πιο βολική (σε κλήσεις & SMS)!

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι βοήθεια!

Εκανα το update σε miui αλλά μόλις βάζω τη sim το κινητό κολλάει στη lockscreen και κάνει επανεκκίνηση.

Χωρίς sim μπαίνει κανονικά και όλα είναι εντάξει.

Τι πατάτα έχω κάνει - θα με σκοτώσει η γυναίκα έμεινε χωρίς κινητό και όπως καταλαβαίνετε έγινε χαμός το πρωί που το είδε!

Φταίει που έκανα φλασάρισμα με τη sim μέσα;

Προσπάθησα να μπώ σε recovery αλλά με το τρόπο που λέτε με τα κουμπάκια volume και power δεν μπαίνει για να κάνω restore το backup που έχω κρατήσει.

παρακαλώ δώστε μου μια λύση.

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με battery calibration.

 

Παραθέτω απόσπασμα από δημοσίευση στο G+ από τον Dianne Hackborn (εργάζεται στην google ως android και android framework developer).

 

Today's myth debunking:

 

"The battery indicator in the status/notification bar is a reflection of the batterystats.bin file in the data/system/ directory." (σσ. ότι κάνουν τα προγράμματα για battery calibration)

 

No, it does not.

 

This file is used to maintain, across reboots, low-level data about the kinds of operations the device and your apps are doing between battery changes. That is, it is solely used to compute the blame for battery usage shown in the "Battery Use" UI in settings.

 

That is, it has deeply significant things like "app X held a wake lock for 2 minutes" and "the screen was on at 60% brightness for 10 minutes."

 

It has no impact on the current battery level shown to you.

 

It has no impact on your battery life.

 

Deleting it is not going to do anything to make your more device more fantastic and wonderful... well, unless you have some deep hatred for seeing anything shown in the battery usage UI. And anyway, it is reset every time you unplug from power with a relatively full charge (thus why the battery usage UI data resets at that point), so this would be a much easier way to make it go away.

 

direct link στην σχετική ανάρτηση εδώ

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι βοήθεια!

Εκανα το update σε miui αλλά μόλις βάζω τη sim το κινητό κολλάει στη lockscreen και κάνει επανεκκίνηση.

Χωρίς sim μπαίνει κανονικά και όλα είναι εντάξει.

Τι πατάτα έχω κάνει - θα με σκοτώσει η γυναίκα έμεινε χωρίς κινητό και όπως καταλαβαίνετε έγινε χαμός το πρωί που το είδε!

Φταίει που έκανα φλασάρισμα με τη sim μέσα;

Προσπάθησα να μπώ σε recovery αλλά με το τρόπο που λέτε με τα κουμπάκια volume και power δεν μπαίνει για να κάνω restore το backup που έχω κρατήσει.

παρακαλώ δώστε μου μια λύση.

 

Για να μπει σε recovery mode απο κλειστο, απλα κραταμε πατημενο το [volume up] και κουμπωνουμε το usb του φορτιστη και μετα το κουμπι [power]

Στα υπόλοιπα: Ποιο G4 έχεις, ποια Rοm έβαλες?

Η SIM δεν φταίει σίγουρα!

 

σχετικά με battery calibration.

Παραθέτω απόσπασμα από δημοσίευση στο G+ από τον Dianne Hackborn (εργάζεται στην google ως android και android framework developer).

direct link στην σχετική ανάρτηση εδώ

 

To θέμα "battery calibration" είναι τεράστιο

Εγώ (και αρκετοί άλλοι), δεν λέω οτι βελτιώνει την μπαταρία, αλλα οτι "διορθώνει" την σωστη απεικόνιση του φορτίου της,

κάτι που το άρθρο της Dianne επιβεβαιώνει έμμεσα... (οπως το αντιλαμβάνονται και αρκετοί άλλοι, στα σχόλια του ποστ)

 

Οπως λέει και κάποιος χαρακτηριστικά, "different OEMs have used different approaches to battery charge management"

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω απόσπασμα από δημοσίευση στο G+ από τον Dianne Hackborn (εργάζεται στην google ως android και android framework developer).

 

Tην Dianne Hackborn :p

 

Άλλο το calibrate που νομίζουν ότι κάνουν μερικοί σβήνοντας το batterystats και άλλο η ένδειξη μπαταρίας (fuel gauge).

Το κινητό έχει ένα κύκλωμα μέσα στο SoC που υπολογίζει το ποσοστό φόρτισης.

Ανάλογα τον τρόπο που χρησιμοποιεί, μπορεί και να σφάλει, από λίγο έως πολύ.

Για να μη μπω σε λεπτομέρειες, στα επώνυμα κινητά το περιθώριο σφάλματος είναι πολύ μικρό και αυτοδιορθώνεται.

Τώρα στα κινέζικα δε ξέρω με τι μέθοδο μετριέται, υποθέτω όμως ότι το μετράει μόνο με την αναφορά τάσης ή με κάποιο παρόμοιο απλό τρόπο.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, σε συνδυασμό με τη μεγάλη εσωτερική αντίσταση των φτωνών κινέζικων μπαταριών, δικαιολογείται το σκαμπανέβασμα.

Ιδίως στην περίπτωση που του πίνουμε το αίμα και έχει μεγάλο φορτίο, θα μας δείξει να πέφτει το ποσοστό, (επειδή έχουμε μεγάλο batter drain εκείνη τη στιγμή) αν το αφήσουμε όμως να ηρεμήσει λίγο χωρίς να κάνουμε τίποτα και ανέβει ελαφρά η τάση, θα δούμε μετά το ποσοστό να κατεβαίνει δύσκολα ή να παραμένει ώρα στο ίδιο νούμερο (παραπάνω όχι γιατί δε μπήκε στο φορτιστή) όμως σε ένα reboot που θα πρωτοδιαβάσει την τάση σε ηρεμία να μας δείξει και περισσότερο.

Λύσεις:

1. Αγορά καλύτερης μπαταρίας (δεν υπάρχει περίπτωση από τους κινέζους :p)

2. Δοκιμάζουμε να φορτίσουμε το τηλέφωνο στο 100% και να βγάλουμε για κανένα 5 λεπτο την μπαταρία, ώστε να μηδενιστεί το fuel gauge.

3. Ζούμε με το πρόβλημα :cool:

 

Επαναλαμβάνω ότι αυτό δεν έχει καμία σχέση με το batterystats που είναι μόνο για τα στατιστικά κατανάλωσης της μπαταρίας.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

εβαλα τη ρομ του hasz

Δοκίμασα και αλλες sim το ίδιο συμβαίνει.

Εχω το thin turbo 1/4

Δεν μπορώ τελικά να μπω σε recovery με τα κουμπακια.

Κατέβασα το mobile uncle , και του έδωσα root permisions (system --->Permisions----->Enable Permission manager)

Θα κανω restore το buckup το χθεσινο και θα δω.

Edited by VASKIR
Link to comment
Share on other sites

Tην Dianne Hackborn :p

 

Άλλο το calibrate που νομίζουν ότι κάνουν μερικοί σβήνοντας το batterystats και άλλο η ένδειξη μπαταρίας (fuel gauge).

Το κινητό έχει ένα κύκλωμα μέσα στο SoC που υπολογίζει το ποσοστό φόρτισης.

Ανάλογα τον τρόπο που χρησιμοποιεί, μπορεί και να σφάλει, από λίγο έως πολύ.

Για να μη μπω σε λεπτομέρειες, στα επώνυμα κινητά το περιθώριο σφάλματος είναι πολύ μικρό και αυτοδιορθώνεται.

Τώρα στα κινέζικα δε ξέρω με τι μέθοδο μετριέται, υποθέτω όμως ότι το μετράει μόνο με την αναφορά τάσης ή με κάποιο παρόμοιο απλό τρόπο.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, σε συνδυασμό με τη μεγάλη εσωτερική αντίσταση των φτωνών κινέζικων μπαταριών, δικαιολογείται το σκαμπανέβασμα.

Ιδίως στην περίπτωση που του πίνουμε το αίμα και έχει μεγάλο φορτίο, θα μας δείξει να πέφτει το ποσοστό, (επειδή έχουμε μεγάλο batter drain εκείνη τη στιγμή) αν το αφήσουμε όμως να ηρεμήσει λίγο χωρίς να κάνουμε τίποτα και ανέβει ελαφρά η τάση, θα δούμε μετά το ποσοστό να κατεβαίνει δύσκολα ή να παραμένει ώρα στο ίδιο νούμερο (παραπάνω όχι γιατί δε μπήκε στο φορτιστή) όμως σε ένα reboot που θα πρωτοδιαβάσει την τάση σε ηρεμία να μας δείξει και περισσότερο.

Λύσεις:

1. Αγορά καλύτερης μπαταρίας (δεν υπάρχει περίπτωση από τους κινέζους :p)

2. Δοκιμάζουμε να φορτίσουμε το τηλέφωνο στο 100% και να βγάλουμε για κανένα 5 λεπτο την μπαταρία, ώστε να μηδενιστεί το fuel gauge.

3. Ζούμε με το πρόβλημα :cool:

 

Επαναλαμβάνω ότι αυτό δεν έχει καμία σχέση με το batterystats που είναι μόνο για τα στατιστικά κατανάλωσης της μπαταρίας.

 

Δεν διαφωνώ σε τίποτα με όσα λες...

απλά έδωσα το παραπάνω προς ενημέρωση για τα διάφορα battery calibration apps που στην ουσία ΔΕΝ κάνουν τίποτα. Είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο και αν μετριέται η μπαταρία από το κινητό τα battery calibration apps δεν εξυπηρετούν. Κλασική φόλα όπως με τα defragmation apps (που τους δίνεις και δικαιώματα root :X )

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τη ρομ του hasz

Δοκίμασα και αλλες sim το ίδιο συμβαίνει.

Εχω το thin turbo 1/4

Δεν μπορώ τελικά να μπω σε recovery με τα κουμπακια...

Κατέβασα το mobile uncle , και του έδωσα root permisions (system --->Permisions----->Enable Permission manager)

Θα κανω restore το buckup το χθεσινο και θα δω.

 

Δοκίμασε και την bluesky!

[VOL +] + (connect USB) + [power], σωστά?

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τη ρομ του hasz

Δοκίμασα και αλλες sim το ίδιο συμβαίνει.

Εχω το thin turbo 1/4

Δεν μπορώ τελικά να μπω σε recovery με τα κουμπακια.

Κατέβασα το mobile uncle , και του έδωσα root permisions (system --->Permisions----->Enable Permission manager)

Θα κανω restore το buckup το χθεσινο και θα δω.

 

προφανως καποιο θεμα εχει η ρομ του hasz.... γιατι και μενα το ιδιο μου κανει. δεν στρωνει με τιποτε, με καρτα, χωρις καρτα, με fix permissions.... παμε για την αλλη :)

Link to comment
Share on other sites

2η μέρα χρήσης με την MIUI - η εμπειρία συνεχίζει να είναι θετική! (εκτός από ένα "shut down" για απροσδιόριστο λόγο..!)
Αυτός ήταν και ο λόγος που την έβγαλα και επέστρεψα στην rom του lewnidask. Μου έσβησε το τηλέφωνο μόνο του δύο φορές.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση, ξέρετε εάν γίνετε να αυξήσουμε την ένταση των ακουστικών από το πολύ χαμηλό είναι σε σχέση με το παλιό.
Link to comment
Share on other sites

οταν λεω να περιμενω, πριν βαλω MIUI, αυτα εννοω ;)

 

ασε πρωτα να "ωριμασει" η MIUI για το G4 και μετα βλεπουμε :cool:

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

προφανως καποιο θεμα εχει η ρομ του hasz.... γιατι και μενα το ιδιο μου κανει. δεν στρωνει με τιποτε, με καρτα, χωρις καρτα, με fix permissions.... παμε για την αλλη :)

 

 

δυστηχως και η αλλη ρομ της miui εχει το ιδιο αποτελεσμα. επανεκκινησεις διαρκως. εν αναμονη λοιπον για νεα πιο ωριμη :p

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο... 2ος σημερα...

Παράξενο, μια ROM MIUI που έχει εγκατασταθεί σε αρκετά τηλέφωνα (G4) να μην μπορεί να μπει σε άλλα, που έχουν εντελώς ίδιο hardware... κάτι άλλο πρέπει να παίζει...- εσυ spiros όμως έχεις 2/32 advance, σωστά?

Τους καθαρισμους, τους κανατε (cache, κλπ)?

-wipe data/factory reset

-wipe cache partition

-advanced > wipe dalvik cache

 

To αρχείο που κατεβαίνει (πχ το bluesky) έχει μέγεθος 290Mb?

 

ΥΓ. Το advance (2/32) μάλλον παίρνει άλλη rom, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω εδώ http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g4hg-miui/

Spiros, ίσως είναι καλύτερα να κατεβάσεις αυτή από το needrom και να την "αναβαθμίσεις" με το δικό της update μετά σε 3.10.18

 

H βάζεις αυτό το update http://4pda.ru/pages/go/?u=https%3A%2F%2Fgoogledrive.com%2Fhost%2F0B0Fc3ouZX1jsUDl5OUpic01PM2M%2F

κατάλληλο για το advance G4 (2/32), οπως το βρήκα εδώ

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο... 2ος σημερα...

Παράξενο, μια ROM MIUI που έχει εγκατασταθεί σε αρκετά τηλέφωνα (G4) να μην μπορεί να μπει σε άλλα, που έχουν εντελώς ίδιο hardware... κάτι άλλο πρέπει να παίζει...- εσυ spiros όμως έχεις 2/32 advance, σωστά?ΣΩΣΤΑ

Τους καθαρισμους, τους κανατε (cache, κλπ)?

-wipe data/factory reset

-wipe cache partition

-advanced > wipe dalvik cacheΟΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ FIX PERMISIONS

 

To αρχείο που κατεβαίνει (πχ το bluesky) έχει μέγεθος 290Mb?ΑΚΡΙΒΩΣ

ΥΓ. Το advance (2/32) μάλλον παίρνει άλλη rom, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω εδώ http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g4hg-miui/

Spiros, ίσως είναι καλύτερα να κατεβάσεις αυτή από το needrom και να την "αναβαθμίσεις" με το δικό της update μετά σε 3.10.18

 

ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και την bluesky!

[VOL +] + (connect USB) + [power], σωστά?

 

ολα εντάξει με τη blusky τελικά.

H miui τέλεια στην οθονη του jiayu , πιο όμορφη δείχνει απο ότι στο MI2A, απο ότι έχω δει εως τώρα έχει τα ίδια ακριβως χαρακτηριστικά οπότε...τέλεια!

Ίδωμεν λοιπόν αν τελικά είναι σταθερή και χωρίς σημαντικά bugs κατά τη χρήση της.

 

ps. με τα κουμπάκια τελικά δεν κατάφερα να μπω σε recovery , έδωσα root permision στην miui κατέβασα απο market το mobileuncle και έκανα απο εκέι reboot to recovery.

Link to comment
Share on other sites

ΓΚΟΛ!

με http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g4hg-miui/ μπηκε τελικα η miui στο ΑDNANCE 2/32, εννοειτε wipe data/factory reset/cache/ και fix permissions. υπο δοκιμη λοιπον

Edited by spirosteam
Link to comment
Share on other sites

Την εσωτερική μνήμη τη βλέπει κανονικά; εγώ έβαλα την φτιαγμένη απο το jiayu.es το απόγευμα και μου το έκανε 2.5GB/25.7GB που είναι έτσι πολύ καλύτερα.(Ειχα προβλημα με τη μεγαλη μνημη ειχε χαθει τελειος!)Μέχρι στιγμής όλα δουλεύουν τέλεια έχει και ελληνικό πληκτρολόγιο με μεγαλα πληκτρα ! Με αυτό γράφω το μύνημα αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το GPS μόλις λύθηκε :p

 

jiayu g4 gps

 

Μπορεί να το χρησιμοποιεί και για χερούλι :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...