Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ayto που εκανα εγω μετα απο φλασ και τα 32gb μου τα εδειχνε 2 gb εσβησα την μνημη δηλαδη εκανα φορματ μεσα απο το τηλεφωνο το phone sotrage και επανηρθε κανονικα....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα.Εχω το G4 Basic (1/4 3000 mah) και μεχρι πριν μια εβδομαδα ειχα την ρομ απο το minideal. Προσπαθησα να περασω την miui 4.4.19 αλλα κατι πηγε στραβα και το τηλεφωνο δεν ανοιγε. Χρησιμοποιησα το spflashtoll και του περασα τη ρομ απο ejiayu.com και ανοιξε κανονικα αλλα η ραμ απο 1 gb πηγε στα 512mb. Μετα απο αυτο περασα διαφορες ρομ και miui αλλα το προβλημα με τη ραμ παραμενει. Επισης σε ραμ τεστ που εκανα απο το spflashtool μου βγαζει error: nand flash was not detected. Μπορει να με βοηθησει καποιος γιατι το ψαχνω και δεν βγαζω ακρη? Ευχαριστω

Αν δεν φτιάξει δες εδώ http://www.pandawillforum.com/showthread.php?23333-ROM-Upgrade-rom-for-Jiayu-G4-advanced-and-Jiayu-G4T-basic και εδω http://www.needrom.com/mobile/recovery-for-mobiles-chinese/ .

Link to comment
Share on other sites

oxi δεν θα χρειαστει

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εμενα μπορει καποιος να μου πει τι να τρεξω για να διορθωσει το gps που δεν βλεπει κανεναν δορυφορο....

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος του turbo basic απο τον γεναρη εχω και εγω προβλημα με το usb ....

εχω εξωτερικο φορτιστη και δευτερη μπαταρια αλλα μολις σημερα εσπασε ενα απο τα pin

(το αριστερο οπως κοιτας το κινητο απο πισω) στο οποιο καθεται η μπαταρια μεσα στο

τηλεφωνο ....

υπαρχει καποιος τεχνικος που μπορει να φτιαξει κατι τετοιο?

το usb βλεπω οτι πολλοι το εχουν φτιαξει μονοι τους

αυτο εδω ομως ?

παρακαλω βοηθηστε

 

διαβασε το παρακάτω post

 

είχα το ίδιο πρόβλημα με το usb μετά από λάθος χειρισμό. (το χάλασε ο μικρός)

παρήγγειλα αυτό http://www.aliexpress.com/snapshot/6097442902.html

και το άλλαξα μόνος μου, σχετικά εύκολα.

η επισκευή μου κόστισε 8 ευρώ συν την αναμονή να έρθει από κινά.

τώρα δουλεύει σαν καινούριο.

 

 

Γενικά πολύς κόσμος έχει πρόβλημα με τη usb . Προτείνω η σημβουλή για search στο aliexpress ή στο ebay (βρίσκεις παντού ανταλακτικό) να μπει στην πρώτη σελίδα, όπως και η οδηγία να μην χρησιμοποιείται σε αυτό το τηλέφωνο ο φορτιστής του plaisiou που είναι πολύ σκληρός για τα γουστα του

 

Εγώ διόρθωσα το πρόβλημα με το ανταλακτικό- μέχρι να ξανασπάσει φυσικά. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω τι ακριβως φταιει αλλα το gps δεν δουλευει.....

jiayu g4 advance ειναι το μοντελο...

εχω κανει παρα πολλα δοκιμασα αυτα που λετε εδω αλλα δεν βλεπω φως...

βρισκει 10 -11 δορυφορους αλλα δεν επικοινωνει....κανει συνεχεια search αλλα δεν βρισκει να δουλεψουν...

εχω κατι τοσες φορες να βαζω διαφορετικη ρομ και βαρεθηκα να περναω τα στοιχεια και τα προγραμματα στο τηλεφωνο... και να τα χανω και αντε παλι ξανα..

υπαρχει κατι που να μπορεσει να διορθωσει το gps η θα αναγκαστω να το στειλω πισω και να περιμενω 1,5 με 2 μηνες....να επιστραφει????

μιλησα με αυτους και μου ειπαν να το στειλω αν ειναι...αλλα δεν θελω να περιμενω 2 μηνες και να μεινω χωρις τηλεφωνο....

σα παρακαλω αν ξερει καποιος να βοηθησει...

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Άστο σε ανοιχτό χώρο αρκετή ώρα μέχρι να κλειδώσει. Πάντως το G4A ήταν μια αποτυχία. Σαν το G4s δεν υπάρχει.
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ael1964;)

 

Λοιπόν εγώ αφού πούλησα το G4T αποφάσισα να πάρω το G4S.

 

To παραγγέλνω απο minideal και αφού μετά απο 2 ημέρες δεν γινόταν shiped αρχίζω και μιλάω μαζί τους στο chat και μου λένε ότι δεν υπήρχε ετοιμοπαράδοτο και να μου στείλουν αν θέλω το G5S.

 

Αφού τo κοιτάω και βλέπω ότι έχει 1 γίγα ραμ τους λέω όχι και μου προτείνουν το Amoi A928w

 

Εδώ και λίγες μέρες λοιπόν το έχω στα χέρια μου (Amoi) και πετάει το κινητό:D

 

Antutu 28000 άψογο gps , wifi και τα μυαλά στα κάγκελα:lol:

 

Ήθελα να το πω μιας και θα σας παρακολουθώ αραιά απο εδώ και πέρα αφού είμαι σε άλλα ''λημέρια'' τώρα:cool:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ael1964;)

 

Λοιπόν εγώ αφού πούλησα το G4T αποφάσισα να πάρω το G4S.

 

To παραγγέλνω απο minideal και αφού μετά απο 2 ημέρες δεν γινόταν shiped αρχίζω και μιλάω μαζί τους στο chat και μου λένε ότι δεν υπήρχε ετοιμοπαράδοτο και να μου στείλουν αν θέλω το G5S.

 

Αφού τo κοιτάω και βλέπω ότι έχει 1 γίγα ραμ τους λέω όχι και μου προτείνουν το Amoi A928w

 

Εδώ και λίγες μέρες λοιπόν το έχω στα χέρια μου (Amoi) και πετάει το κινητό:D

 

Antutu 28000 άψογο gps , wifi και τα μυαλά στα κάγκελα:lol:

 

Ήθελα να το πω μιας και θα σας παρακολουθώ αραιά απο εδώ και πέρα αφού είμαι σε άλλα ''λημέρια'' τώρα:cool:

 

:D

 

28500 Antutu το G4s, WiFi, GPS, Camera αλλά και απεικόνιση οθόνης μέρα με την νύχτα με τις προηγούμενες εκδόσεις G4, ρώτα τον Asot.

Δεν θα έπαιρνα ποτέ οθόνη πάνω από τα 4.7"...

 

Να το χαίρεσαι!

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Για την οθόνη έχεις δίκιο και εγώ είμαι οπαδός του 4.7 αλλά απο το να μπλέξω με τους κινέζους - τώρα θα έρθει , αυριο θα το έχουμε και να παραλάβω Οκτώβριο και να γίνουν τα νέυρα μου κρόσια προτίμησα αυτό έτσι για την εμπειρία (δεν είχα ποτέ 5ιντσο) και αν δεν μου κάτσει... πάμε γι' άλλα;)

 

:D

Να το χαίρεσαι!

 

Ευχαριστώ να 'σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω τι ακριβως φταιει αλλα το gps δεν δουλευει.....

jiayu g4 advance ειναι το μοντελο...

εχω κανει παρα πολλα δοκιμασα αυτα που λετε εδω αλλα δεν βλεπω φως...

βρισκει 10 -11 δορυφορους αλλα δεν επικοινωνει....κανει συνεχεια search αλλα δεν βρισκει να δουλεψουν...

εχω κατι τοσες φορες να βαζω διαφορετικη ρομ και βαρεθηκα να περναω τα στοιχεια και τα προγραμματα στο τηλεφωνο... και να τα χανω και αντε παλι ξανα..

υπαρχει κατι που να μπορεσει να διορθωσει το gps η θα αναγκαστω να το στειλω πισω και να περιμενω 1,5 με 2 μηνες....να επιστραφει????

μιλησα με αυτους και μου ειπαν να το στειλω αν ειναι...αλλα δεν θελω να περιμενω 2 μηνες και να μεινω χωρις τηλεφωνο....

 

 

σα παρακαλω αν ξερει καποιος να βοηθησει...

 

ευχαριστω

 

Δοκίμασε μια να κατεβάσεις το mtk gps fix epo fix κάτι τέτοιο γράψε mtk gps στο google play..

κανε και αυτο που σου ειπαν εδω με το gps.conf..

Edited by akatamakata
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι όταν στέλνω SMS με ελληνικούς χαρακτήρες μπορώ να γράψω μέχρι 70 χαρακτήρες σε αντίθεση με όταν γράφω με λατινικούς που πάει στους 160.

 

Έχει άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε και εγκατέστησε το HandCent. Από εκεί να στέλνεις μηνύματα και θα στέλνεις 160 χαρακτήρες.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που παρατηρησα με το gps ειναι οτι....

μετα απο πολλες προσπαθειες....αν ανοιξω την συνδεη στο ιντερνετ ειτε με wifi ειτε με συνδεση απο το κινητο....θα κλειδωσει δορυφορους και μετα κλεισω το ιντερνετ παιζει κανονικα με μερικη αποκλιση αλλα παιζει,....κανονικα ...πιστεψα οτι διορθωθηκε...αλλα μετα την επομενη μερα ανοιξα και παλι μια απο τα ιδια ...με αποτελεσμα να κανω παλι συνδεση στο ιντερνετ κλειδωνει δορυφορους...κλεινω το ιντερνετ και παιζει...μεχρι την επομενη μερα η αργοτερα.....δεν ειναι απιστευτο......τι μπορει να συμβαινει???και πως μπορω να το κανω να κλειδωσει χωρις συνδεση με το ιντερνετ....εχω κανει τα περισσοτερα που λετε εδω μεσα...αλλα ματαια....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όσοι στείλατε το κινητό πίσω για επισκευή της θύρας σας ζήτησαν λεφτά; Εμένα το minideal μου ζήτησε 15$...

Έχουν θρεντ εδώ να τους κράξω;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα εννοείται τσάμπα.

 

 

Έχω 3 μέρες τώρα την ρομ. Από το lenovo. Κάποιος Ρώσος την έκανε port για το G4. Αρκετά καλή, παραμετροποιησιμη, γρήγορη, καλή απόκριση. Μόνο μείον το modem. Έχει λίγο κακο σήμα Wifi και 3g.. Μπορώ να βάλω από άλλη ρομ και αν ναι πως?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς. Αρκετού μήνες ακόμα κιόλας...

 

Το να κράξεις εδώ δεν νομίζω να κερδίσεις κάτι.

 

Κράξτους στο chat τους και θα την κάνεις τη δουλειά σου

 

Αν θες πάντως τη γνώμη μου... Εγώ δεν θα το έστελνα.

 

Είναι τόσο ψυχοφθόρα αυτή η αναμονή που προτιμώ να ψαχτώ εδω για την επισκευή

 

Αυτή όμως είναι η δική μου άποψη και μόνο

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν μπαταριες 3000 mAh που δεν ειναι γνησιες και που ειναι μεγαλυτερες σε μεγεθος ,πιεζουν το σημειο που καθετε η μπαταρια μεσα στο κινητο με αποτελεσμα να χαλανε το σημειο αυτο(παθων ) προσοχη σε αυτες τις μπαταριες ,αγοραστε μονο γνησιες...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...