Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Tελικά επειδή είχε αναφερθεί παλιότερα κάποιοι είχαν παραγγείλει μπαταρία 2000mah για το G4. To χρησιμοποιεί κανένας; Υπάρχει διαφορά με τη κανονική;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

τα εχω βρει τ ανταλλακτικα αλλα το button κ το usb θέλουν θερμοκόλληση

κατι π δεν μπορω ν κανω μονος μ δυστυχώς

όσο για το σήμα δν έχω ιδέα γιατι δν πιάνει

μια γνώμη κ απο κάποιον επαγγελματία δν θ βλάψει πιστεύω

επίσης θ κάνουν ν μ έρθουν 2-3 βδομάδες

 

Για το σημα που αναφερεις...εχεις κοψει το ομοαξωνικο λεπτο flex cable ,στη δεξια μερια του κινητου ετσι οπως το κοιταζεις απο πισω, που ενωνει την καιραια που ειναι κατω στο usb με την πλακετα επανω...το εχω παθει κ εγω κ ενας φιλος μου μετα απο ανοιγμα της συσκευης,απο περιεργια...:cry:....θελει προσοχη πως θα τοποθετησης το καπακι στη θεση του γιατι κοβει το καλωδιο στην πανω μερια της πλακετας...αλλα υπαρχει κ για αυτο ανταλακτικο!

http://www.aliexpress.com/snapshot/6043215682.html

Link to comment
Share on other sites

Tελικά επειδή είχε αναφερθεί παλιότερα κάποιοι είχαν παραγγείλει μπαταρία 2000mah για το G4. To χρησιμοποιεί κανένας; Υπάρχει διαφορά με τη κανονική;

 

δεν εχω δει διαφορα φιλε μπορει και χειροτερα απο πριν

Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση? Μολις παρελαβα το G4t το standard thin και εκανα ενα τεστ στο antutu και νου εβγαλε σκορ 16650. Δεν επρεπε να βγαλει πολυ χαμηλοτερα, δηλαδη περιπου 13500;
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση? Μολις παρελαβα το G4t το standard thin και εκανα ενα τεστ στο antutu και νου εβγαλε σκορ 16650. Δεν επρεπε να βγαλει πολυ χαμηλοτερα, δηλαδη περιπου 13500;

 

Γιατί χαμηλότερα;

Κάπου στα 16000 βγάζει το δικό μου φορώντας miui.:) Κομπλέ είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη που ρωτάω ξανά, αλλά.. με αλλαγή rom διορθώθηκε τελικά το πρόβλημα με το άφαντο εσωτερικό storage? Έχει κανείς σίγουρη απάντηση?

 

Και επ'ευκαρίας, την ερώτηση της ημέρας!!:p Έχω το G4 το thick και το έχω σε μια θήκη τέτοια: http://www.ebay.com/itm/Original-Protective-Case-Flip-Leather-Case-for-JIAYU-G4T-G4-Advanced-Flip-Cover-/151194323892?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cases&var=&hash=item2333e24bb4 με το αυτοκόλλητο από πίσω ώστε να κολλάει το κινητό. Έχει δοκιμάσει κανείς να τη βγάλει και να τη βάλει ξανά? Θα ξανακολλήσει ή το αυτοκόλλητο είναι μιας χρήσης??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη που ρωτάω ξανά, αλλά.. με αλλαγή rom διορθώθηκε τελικά το πρόβλημα με το άφαντο εσωτερικό storage? Έχει κανείς σίγουρη απάντηση?

 

Και επ'ευκαρίας, την ερώτηση της ημέρας!!:p Έχω το G4 το thick και το έχω σε μια θήκη τέτοια: http://www.ebay.com/itm/Original-Protective-Case-Flip-Leather-Case-for-JIAYU-G4T-G4-Advanced-Flip-Cover-/151194323892?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cases&var=&hash=item2333e24bb4 με το αυτοκόλλητο από πίσω ώστε να κολλάει το κινητό. Έχει δοκιμάσει κανείς να τη βγάλει και να τη βάλει ξανά? Θα ξανακολλήσει ή το αυτοκόλλητο είναι μιας χρήσης??

 

Κολλάει ξανά όσες φορές θέλεις. Επίσης στην αρχή θα είναι δύσκαμπτη και λίγο περίεργη στην χρήση. Αλλά αν μαλακώσει, είναι αρκετά βολική(δεν το περίμενα αρχικά). Btw στο Thick δεν έκλεινε καλά(έμεινε πάντα λίγο διαγώνια ανοιχτή), μέχρι που την έβαλα κάτω από μερικά βιβλία για μια μέρα, ώστε να μαλακώσει το υλικό ανάμεσα στα δυο φύλλα της.

 

Φιλικά, Πρόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Κολλάει ξανά όσες φορές θέλεις. Επίσης στην αρχή θα είναι δύσκαμπτη και λίγο περίεργη στην χρήση. Αλλά αν μαλακώσει, είναι αρκετά βολική(δεν το περίμενα αρχικά). Btw στο Thick δεν έκλεινε καλά(έμεινε πάντα λίγο διαγώνια ανοιχτή), μέχρι που την έβαλα κάτω από μερικά βιβλία για μια μέρα, ώστε να μαλακώσει το υλικό ανάμεσα στα δυο φύλλα της.

 

Φιλικά, Πρόδρομος

 

Την εχει φιλος την θηκη και ειναι φανταστικη.

Κριμα που δεν υπαρχει και για το g3s.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε μετά από 3 μήνες που το έστειλα και παραμονή στην Κίνα μαζί με την αργία 45 ημερών. Τελικά μου έστειλαν το ίδιο και όχι καινούριο, απλά αλλάξαν την μητρική και φυσικά το ότι είχε πρόβλημα η οθόνη ήταν πακέτο για να βγάλουν χρήματα από την υπόθεση. Δεν την άλλαξαν η ίδια είναι.

 

Έχει πάνω του το τελευταίο κινέζικο firmware από τις 25/12. Να βάλω MIUI ή την τελευταία official Ισπανική;

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

 

 

Το g4 advance που έχω δεν συνδέεται σε wi-fi.

Εντελώς ξαφνικά άρχισε το πρόβλημα.

Αναγνωρίζει τα υπάρχοντα δίκτυα, και όταν προσπαθεί να συνδεθεί σε οικείο δίκτυο, ή σε κάποιο που επιλέξω, μένει στο obtaining ip adress και δεν συνδέεται !!

Γνωρίζει κάποιος κάτι για να με βοηθήσει ?

Σε 3g συνδέεται κανονικά !

 

Ευχαριστώ.

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχεις δοκιμάσει σε διάφορα δίκτυα και σου κάνει το ίδιο; Να υποθέσω reset στο router έχεις κάνει πολλάκις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Beta σταθερή από ότι λένε έκδοση από τον Ρώσο vredniiy 3.0 port απο sony το πρώτο link είναι η έκδοση της rom και το 2ο link είναι το patch 3.01.

http://4pda.ru/pages/go/?u=http%3A%2F%2Fyadi.sk%2Fd%2FKh1E9fBRJfsh9

http://4pda.ru/pages/go/?u=http%3A%2F%2Fyadi.sk%2Fd%2FxYuLVkKuJnQXF

 

Έχει και ελληνικά για αυτούς που θέλουν ελληνικά.

 

Δοκίμασα χθες την εν λόγω rom και όντως φάνηκε εξαιρετική. Είναι όμοια με sony xperia, με αρκετές επιπλέον δυνατότητες (κλείσιμο ήχου όταν χτυπάει και το γυρίζεις προς τα κάτω η άμεσο κλειδωμα της οθόνης όταν είναι σε αναμονή και το γυρνάς με την οθόνη κάτω. Δε χάνεται με επανεκκινηση η δόνηση στα κουμπιά όταν είναι αθόρυβο η στη δόνηση και το έχω επιλέξει bug που με εκνευρίζει πολύ. Εύκολη εναλλαγή καρτών από τη μπάρα που κατεβάζεις με ένα κλικ. Πολύ πιο σταθερό 3g που επιτέλους δεν έκανε συνεχής μεταπτώσεις σε gprs όπως μου κάνει τώρα, εκεί έβλεπες το σήμα να πέφτει στη 1 γραμμή κάτι που με τη μαμά ρομ δεν έχω δει ποτέ μιας και το γυρνάει αμέσως από τις 3 γραμμές σε G. Πχ σε δωμάτιο που με official έχω μονο gprs με αυτή έβγαζε μια γραμμή Η+ κανονικά και εμπαινε ιντερνετ η και να την εχανε στιγμιαια ξαναγυρναγε σε H. Έκανα αρκετές δοκιμές σε δύσκολα σημεία και δε το έχανε αρα δε φταίει η συσκευή αλλά η rom και με αναγκάζει τελευταια και το κλειδωνω διαρκώς σε 3g.

Mενού ελληνiκότατα και με θέματα που κάνει το κινητό διαφορετικό. Γενικά θεωρώ ότι άξιζε πολύ σαν rom αλλά για μένα είχε ένα μεγάλο ελάττωμα δυστυχώς και αναγκάστηκα και την έβγαλα. Υποστηρίζει 3G μόνο στη πρώτη κάρτα sim... οπότε επειδή εγώ εναλλάσσω συχνά δε βολεύει καθόλου να ανοίγεις συσκευή να αλλάζεις κάρτες sim. Κρίμα πάντως γιατί είναι μια καταπληκτική rom αν και με μια μέρα δεν είδα πολλά αλλά οι πρώτες εντυπώσεις τουλάχιστον...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγες μερες παρελαβα και εγω το δικο μου.

Με μια πρωτη ματια το κινητο φαινεται μια χαρα χωρις προβληματα,εκτος απο το προβλημα με την μπαταρια ( 3000 ) να εξαντλείται απο την πρωτη κιολας μερα !!! το οποιο και διορθωθηκε με την αλλαγη της ROM απο το Jiayu.es

Link to comment
Share on other sites

Την εχει φιλος την θηκη και ειναι φανταστικη.

Κριμα που δεν υπαρχει και για το g3s.

Υπάρχει! Μου την έστειλαν με ένα G3S που είχα πάρει από το To2c!

Και -νομίζω ότι- είναι αυτή εδώ.

 

Θυμάμαι ότι δεν είχα ενθουσιαστεί ακριβώς με την ποιότητα - αν και δεν ήταν και κακή.

 

Επίσης φαινόταν να κάνει αυτό που περιγράφει και ο Πρόδρομος - δεν "αγκάλιαζε" σωστά το κινητό, αλλά φαντάζομαι ότι ακολουθώντας την ίδια μέθοδο (βάζοντας π.χ. μέσα ένα κομμάτι φελιζόλ στο πάχος του τηλεφώνου και πλακώνοντάς τη με μερικά βιβλία) πρέπει να στρώνει...

 

Δεν είχα εμπιστευθεί να την κολλήσω στην πλάτη του τηλεφώνου και την είχα χαρίσει σε έναν φίλο..

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με το κινητό έβαλα την τελευταία Official Ισπανική. Μου φαίνεται ότι είναι αρκετά καλή και γρήγορη.

Αξίζει να βάλω την MIUI με τα Ελληνικά;

 

Επίσης θέλω να δημιουργήσω την συντόμευση για τα "Downloads" να τα βάλω συντόμευση στην αρχική οθόνη. Πως θα την δημιουργήσω; Επίσης θέλω να κάνω αποσυμπίεση όλα τα wallpapers από άλλα firmware images. Είναι εφικτό κάτι τέτοιο;

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με το κινητό έβαλα την τελευταία Official Ισπανική. Μου φαίνεται ότι είναι αρκετά καλή και γρήγορη.

Αξίζει να βάλω την MIUI με τα Ελληνικά;

 

Έχεις δουλέψει με MIUI; Στην αρχή θα σου ξενίσει λίγο αν έχεις συνηθίσει με stock αλλά σε γενικές γραμμές σχεδόν όλοι παραδέχονται πως έχει πιο όμορφο και εύχρηστο UI. Θέλει το χρόνο του να το μάθεις.

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Ναι για κάνα μήνα, Νοέμβρη - Δεκέμβρη 2013, πριν δηλαδή χαλάσει και το στείλω πίσω.

Την έβαλα την δοκίμασα. Δεν μου αρέσει τελικά. Θα βάλω την τελευταία την Ισπανική, απλά θέλω να βρω τρόπο πως θα δημιουργήσω συντόμευση για τα "downloads"...

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Ναι για κάνα μήνα, Νοέμβρη - Δεκέμβρη 2013, πριν δηλαδή χαλάσει και το στείλω πίσω.

Την έβαλα την δοκίμασα. Δεν μου αρέσει τελικά. Θα βάλω την τελευταία την Ισπανική, απλά θέλω να βρω τρόπο πως θα δημιουργήσω συντόμευση για τα "downloads"...

 

Νομίζω πρέπει να βάλεις άλλο launcher. Πρέπει να το υποστηρίζουν οι Nova & Apex.

Αν υπάρχει άλλος τρόπος ας με διορθώσει κάποιος

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Αφού έκανα μια βλακεία πάλι και διέγραψα τα πάντα μέσω advanced recovery, το κινητό δεν φλασάρονταν με τίποτε. Ας είναι καλά αυτός ο οδηγός που με έσωσε. :p

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2437902

 

Χρησιμοποίησα μόνο τον Preloader που έχει, τους drivers και το sp flash tool που δίνει. Μετά φλάσαρα και όλα οκ. Γλύτωσα την Κίνα πάλι.

Βέβαια μου έβγαλε θέμα με τα IMEI που διορθώνεται αρκετά απλά σύμφωνα με τον συγκεκριμένο οδηγό : http://forum.xda-developers.com/micromax-canvas-2/general/tutorials-permanent-solution-imei-t2579994

 

Έβαλα και πάλι την τελευταία Ισπανική Επίσημη ROM και δεν το ξαναγγίζω. :D

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δουλέψει με MIUI; Στην αρχή θα σου ξενίσει λίγο αν έχεις συνηθίσει με stock αλλά σε γενικές γραμμές σχεδόν όλοι παραδέχονται πως έχει πιο όμορφο και εύχρηστο UI. Θέλει το χρόνο του να το μάθεις.

Εάν έχεις το Α 2/32 είναι καλή δεν έχει προβλήματα και έχει και αναβάθμιση κάθε εβδομάδα! Στο 1/4 κάνει κάτι χαζά.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει σε διάφορα δίκτυα και σου κάνει το ίδιο; Να υποθέσω reset στο router έχεις κάνει πολλάκις.

 

Έχω κάνει reset στο ρούτερ, και δεν γίνεται τίποτα.

Επίσης το ιδιο συμβαίνει σε οποιοιδήποτε ρούτερ προσπαθώ να συνδεθώ. Όχι μόνο στο δικό μου.

Το tablet και ενα laptop, καθώς και συσκευές φίλων συνδέονται κανονικά στο ρούτερ μου, και σε όλα τα άλλα που έχω δοκιμάσει !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

παιδια αλλαξα την οθονη και τωρα δεν δουλευει το φλας (ολα τα υπολοιπα ειναι οκ),δεν εχω πειραξει κατι και σαν rom εχω miui

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

παιδια αλλαξα την οθονη και τωρα δεν δουλευει το φλας (ολα τα υπολοιπα ειναι οκ),δεν εχω πειραξει κατι και σαν rom εχω miui

 

το ποιο πιθανο ειναι να πειραξες καταλαθος την καλωδιοταινια που ειναι το φλας το οποιο ειναι εδω (http://www.antelife.com/original-wifi-bt-antenna-for-jiayu-g4.html) , το προβλημα ειναι οτι δεν ειναι κουμπωμενο αλλα κολλημενο πανω στην μητρική της συσκευης. αν δε σου κανει κοπος ανοιξε το και ελεγξε το, νομιζω οτι ειναι ενσωματωμένη και η κεραια του wifi πανω στην καλωδιοταινια, οποτε προσεξε μην κανεις περαιτερω ζημια και δεν εχεις και wifi...

Link to comment
Share on other sites

το ποιο πιθανο ειναι να πειραξες καταλαθος την καλωδιοταινια που ειναι το φλας το οποιο ειναι εδω (http://www.antelife.com/original-wifi-bt-antenna-for-jiayu-g4.html) , το προβλημα ειναι οτι δεν ειναι κουμπωμενο αλλα κολλημενο πανω στην μητρική της συσκευης. αν δε σου κανει κοπος ανοιξε το και ελεγξε το, νομιζω οτι ειναι ενσωματωμένη και η κεραια του wifi πανω στην καλωδιοταινια, οποτε προσεξε μην κανεις περαιτερω ζημια και δεν εχεις και wifi...

 

Ευχαριστω θα το δω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...