Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα.

μολις παρελαβα και εγω το g4 advance λευκο απο to2c.com .

 

δυστηχως δεν εχει ελληνικα αλλα πιστευω διορθωνεται. εχει build number G4HG-20130816-151656.

 

πως μπορω να μαθω εαν η official ενημερωμενη ρομ του εχει Ελληνικα ? ποια ρομ custom θα μου προτεινατε? ευχαριστω εκ των πρωτερων

Edited by spirosteam
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έβαλα και εγώ την MIUI και όλα καλά:). ROOT πως την κάνουμε?:(

Ειναι απο μονη της. Δεν ειναι;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, προσπαθώ να την βάλω και εγώ, αλλά κάνει bootloop το τηλέφωνο.

Το ξαναδοκίμασα και πάλι το ίδιο. Καμιά ιδέα;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, προσπαθώ να την βάλω και εγώ, αλλά κάνει bootloop το τηλέφωνο.

Το ξαναδοκίμασα και πάλι το ίδιο. Καμιά ιδέα;

 

WIPE (3) - μήπως τα ξέχασες??

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

WIPE (3) - μήπως τα ξέχασες??
Τα έκανα και τα 3.

Data / Cache / Advanced --> Dalvik cache.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα και τα 3.

Data / Cache / Advanced --> Dalvik cache.

 

Τοτε το μόνο που μπορώ να φανταστώ, είναι να μην κατέβηκε σωστά η ROM (το zip, περίπου 300Mb)

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Τοτε το μόνο που μπορώ να φανταστώ, είναι να μην κατέβηκε σωστά η ROM (το zip, περίπου 300Mb)
Τα ξανακατεβάζω τώρα και τα δύο. Ποιά η διαφορά μεταξύ των

miui_g4h_hasz_3.10.18_8b9e46a805_4.2.zip

και

miui_jyg4_gtbluesky_3.10.18_94d7e22559_4.2.zip

 

Και τα Gapps από πού τα κατεβάζω;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

βοηθεια συντροφοι....

 

οπως εγραψα και παραπανω μολις παρελαβα το advance σημερα κιολας. αφου περασα εφαρμογες και λοιπα που ηθελα στην συσκευη , εχει αρχισει και μου κανει συνεχως επανεκκινησεις... τι μπορω να κανω? προσπαθησα με τον οδηγο στην αρχικη σελιδα να μπω recovery για fullwipe αλλα δεν μπορει να μπει...καποια βοηθεια?

:O

 

 

edit:

μπηκα σε recovery αλλα μου βγαζει μια λευκη οθονη μονο....(εβαλα αυτο το recovery συμφωνα με τον οδηγο στην πρωτη σελιδα http://www.gizchina.com/gizchina-forum/topic/tutorial-cwm-6-0-2-8-english-recover-for-jiayu-g4-and-any-mt6589-i-guess/)

Edited by spirosteam
Link to comment
Share on other sites

H του hasz πρέπει να έχει κάποια GAPPS, η gtbluesky (που εγώ επέλεξα) δεν έχει, εβαλα "χειροκίνητα" αυτά που ήθελα, ακολουθώντας αυτό (εφαρμογή του Eric Xiang @ Xiaomi Market) - δεν ήταν δύσκολο, ίσως λίγο πιο χρονοβόρο...

 

Πάντως, στο 4ώρο που παίζει στο G4 μου, είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ (καταρχήν οπτικά), φαίνεται και απροβλημάτιστη (η αντιστοιχη "εμπειρία χρήσης" στο G3S προ 40 ημερών δεν ήταν τόσο καλή...)

Να δω όταν θα φτάσει και στο 14% μπαταρία, που στην official ROM κάνει "σκαλοπάτι"...

 

Εκανα restore σε μερικές εφαρμογές (με τα δεδομένα τους) με το Titanium Backup και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα - θετικό!

Edited by asot

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

μολις παρελαβα και εγω το g4 advance λευκο απο to2c.com .

 

δυστηχως δεν εχει ελληνικα αλλα πιστευω διορθωνεται. εχει build number G4HG-20130816-151656.

 

πως μπορω να μαθω εαν η official ενημερωμενη ρομ του εχει Ελληνικα ? ποια ρομ custom θα μου προτεινατε? ευχαριστω εκ των πρωτερων

 

Έχει αναφερθεί τόσες φορές καμιά official έκδοση δεν έχει Ελληνικά μέσα. Ο μόνος τρόπος είναι να ζητούσες να σου περάσουν έξτρα τα ελληνικα από το κατάστημα που αγόρασες αν και αργά η γρήγορα θα την αναβάθμιζες οπότε θα τα έχανες πάλι

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις στο θεμα της γλωσσας....τωρα εχει αλλο προβλημα.....

 

βοηθεια συντροφοι....

 

οπως εγραψα και παραπανω μολις παρελαβα το advance σημερα κιολας. αφου περασα εφαρμογες και λοιπα που ηθελα στην συσκευη , εχει αρχισει και μου κανει συνεχως επανεκκινησεις... τι μπορω να κανω? προσπαθησα με τον οδηγο στην αρχικη σελιδα να μπω recovery για fullwipe αλλα δεν μπορει να μπει...καποια βοηθεια?

:O

 

 

edit:

μπηκα σε recovery αλλα μου βγαζει μια λευκη οθονη μονο....(εβαλα αυτο το recovery συμφωνα με τον οδηγο στην πρωτη σελιδα http://www.gizchina.com/gizchina-forum/topic/tutorial-cwm-6-0-2-8-english-recover-for-jiayu-g4-and-any-mt6589-i-guess/)

Link to comment
Share on other sites

κρατας backup τη παλια σου ρομ οπως την εχεις στρωμενη

κανεις wipe data cache

και βαζεις την miui

την εβαλα στο thin και δε χολοσκαω για μπαταρια, οτι και να δειχνει εγω βραδυ το φορτιζω.

 

οσο για εντυπωσεις? ποτε ξανα σε ρομ εκτος Miui! ποτέ!

και τεσπα οτι και να γινει εχω backup τη παλια μου ρομ που ελπιζω να μη χρειαστει να παω.

η ενδειξη της μπαταριας δε με απασχολει

 

Όχι τέτοιες εντυπώσεις! :p Από θέμα λειτουργικότητας αν την παλεύει στο κινητό ή είναι τίγκα στα μπαγκ εννοώ.

Edited by margomenos13
Link to comment
Share on other sites

app με αυτο το ονομα

αν δε τα χα διπλα διπλα δε θα ειχα καταλαβει τη διαφορα.απο πανω ολα καλα φαινονται, υπο γωνια το μαυρο γινεται γκρι στο jiayu του φιλου

 

Ίσως να έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Δεν μπορώ να καταλάβω με σιγουριά. Θα το ξανατεστάρω το βράδυ και θα βάλω φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

λες να ειναι τιγκα στο bug και να λεω ποτε ξανα σε μη miui rom?

αμαν ρε παιδια κανετε ενα backup (cwm) βαλτε τη και καντε ενα restore αν δεν, 10 φορες το παμε

και αυτη με το μεγαλυτερο μεγεθος εχει και Playstore (αναγκαζομαι να το ΞΑΝΑγραψω)

τι αλλο πια θελετε?

 

οχι δεν εχει ελληνικα δε το θεωρω ελλειψη, το g4 ποτε δεν ειχε στη last official rom

Edited by akaloith
Link to comment
Share on other sites

λες να ειναι τιγκα στο bug και να λεω ποτε ξανα σε μη miui rom?

αμαν ρε παιδια κανετε ενα backup (cwm) βαλτε τη και καντε ενα restore αν δεν, 10 φορες το παμε

και αυτη με το μεγαλυτερο μεγεθος εχει και Playstore (αναγκαζομαι να το ΞΑΝΑγραψω)

τι αλλο πια θελετε?

 

οχι δεν εχει ελληνικα δε το θεωρω ελλειψη, το g4 ποτε δεν ειχε στη last official rom

Για τα bootloops έχεις καμιά ιδέα/πρόταση;

Επίσης, μπας και ξέρεις αν υπάρχει κανένας mirror, γιατί σέρνεται;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, οι Ισπανοί του ejiayu.es τι έγιναν? Το site τους είναι εδώ και πολλές μέρες under maintenance...
http://www.jiayu.es/

Κάνεις ένα γράμμα λάθος.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

λες να ειναι τιγκα στο bug και να λεω ποτε ξανα σε μη miui rom?

 

γεια σας και παλι..... αλλα απο Γερμανια πλεον (μονιμα) :happy:

 

Αντωνη, λεω να περιμενω μερικες μερες (ισως και βδομαδες) πριν παω σε miui rom, ισως σας προκυψει τιποτα κρυφο :(

 

για την ωρα, αυτη που φοραω (στην υπογραφη μου) με εξυπηρετει μια χαρα ...... θα δοκιμασω την miui και βλεπουμε ;)

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

ROM UPDATE ΜΕΣΩ CWM

 

1)Bαζω αυτή την αγγλική recovery για να περναω rom όπως τα λεει το gizchina. http://www.gizchina.com/gizchina-forum/topic/tutorial-cwm-6-0-2-8-english-recover-for-jiayu-g4-and-any-mt6589-i-guess/

2) Mπαινω σε recovery όπως λέει το βήμα 13 στην αρχική σελίδα.

Για να μπει σε recovery mode απο κλειστο απλα κραταμε πατημενο το volume up και κουμπωνουμε το usb του φορτιστη και μετα το κουμπι power.

Εναλλακτικά (και εφόσον δεν έχεις κάποιο λειτουργικό πρόβλημα στην συσκευή), απο το ΜΤΚTools που πριν λίγο εγκατέστησες, επιλέγεις Into Recovery Mode (Reboot...), για να μην κάνεις την διαδικασία με τα κουμπιά και το καλώδιο

3) Πάω στην επιλογή "Backup and Restore" και κάνω backup.

4)Έχω Κατεβάσει ήδη τη ROM και την έχω αποθηκεύσει στην sdcard (χωρίς να ξεζιπάρω. )

5) Σε recovery mode κανω wipe με τις παρακατω επιλογές:

-wipe data/factory reset and confirm

-wipe cache partition and confirm

-advanced - wipe dalvik cache and confirm

(και τις τρεις)

6)install zip from SD card , βρίσκω το αρχείο που έιναι στην sd και κάνω confirm.

7) Go Back και Reboot system now.

 

MIUI ROMS

http://www.miui.com/getrom.php?r=85

(Η hasz περιλαμβάνει τα gapps)

Edited by VASKIR
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολουθώ αυτά τα βήματα, αλλά το κινητό μπαίνει σε bootloop.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι..... αλλα απο Γερμανια πλεον (μονιμα) :happy:

Καλως τα παιδια απ' τα ξενα..:)

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια των 3000 στο 1/4 μου χαμηλωνει αρκετα γρηγορα υστερα απο οχι ιδιαιτερα σκληρη χρηση απλα στελνω πολλα μα πολλα μυνηματα..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...