Jump to content

Γενικές Απορίες Εφαρμογών για Windows Phone 8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα

Καμιά καλή εφαρμογή για ίντερνετ ράδιο υπαρχει?

 

TuneIn Radio

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γι αυτό κι εγώ αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ και τους δυο ταυτόχρονα. Αυτο όμως δεν είναι σωστή λύση. Απαιτείται βελτίωση

 

Δυστυχώς η ms απογοητεύει σε πολυ απλα ζητήματα. Η πιο απλη και απο τις πιο βολικές λειτουργιες σε ενα τηλεφωνο λειπει. Στην τελικη ενα κινητο τηλέφωνο το παίρνεις για να σου κανει τη ζωη ευκολη και να σου απλοποίηση το τροπο επικοινωνίας σου.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι καινουριος σε windows phone και προερχομενος απο android προσπαθω να συνηθισω το καινουριο λειτουργικό. Μια απορια που εχω εχει να κανει με τον dialer. Υπαρχει κάποιος που να μου εμφανιζει τις εισερχόμενες και τις αναπαντητες? Εχω κατεβάσει τον rapdialer αλλα μου εμφανιζει μονο οτι εξερχομενη κληση εχω κανει μεσα απο αυτον. Δεν συγχρονιζει με την stock εφαρμογη με αποτελεσμα τις εισερχομενες και τις αναπάντητες να μπορω να τις δω μονο απο την stock. Υπαρχει καποιος dialer τελικα να μπορω να χρησιμοποιω και να μείνω σε αυτον και να μην χρειάζεται να ανοιγω και τους δυο?

 

 

 

 

 

Στο στοκ μια χαρά σου βγαζει της αναπάντητες κλήσης .

 

Κάνοντας swipe αριστερα σου βγαζει και ιστορικό του αριθμού με της κλήσης που έχεις κάνει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απ' ότι φαίνεται θα πρέπει να περιμένω wp9 για να παω σε κάποιο Lumia! :(

 

όντως πολλές ελλείψεις

 

Καλύτερα στην απλότητα του Android.

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Στο στοκ μια χαρά σου βγαζει της αναπάντητες κλήσης .

 

Κάνοντας swipe αριστερα σου βγαζει και ιστορικό του αριθμού με της κλήσης που έχεις κάνει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

όντως πολλές ελλείψεις

 

Καλύτερα στην απλότητα του Android.

 

Ισως να μην εγινα κατανοητος, το προβλημα μου ειναι οτι η stock δεν εχει λειτουργια smart που για μενα ειναι σημαντικό. Για καποιους αλλους οχι. Αυτος ειναι ο λογος που αναζητω εναν dialer που θα εχει λειτουργια smart. Αυτοι που υπαρχουν δεν εμφανιζουν ουτε τις αναπάντητες ούτε τις εισερχόμενες

Link to comment
Share on other sites

Ισως να μην εγινα κατανοητος, το προβλημα μου ειναι οτι η stock δεν εχει λειτουργια smart που για μενα ειναι σημαντικό. Για καποιους αλλους οχι. Αυτος ειναι ο λογος που αναζητω εναν dialer που θα εχει λειτουργια smart. Αυτοι που υπαρχουν δεν εμφανιζουν ουτε τις αναπάντητες ούτε τις εισερχόμενες

 

 

Η stock εχει history, αν καταλαβα καλα τι ζητας , που σου δειχνει αναπαντητες, εισερχομενες , εξερχομενες κ.λ.π

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Η stock εχει history, αν καταλαβα καλα τι ζητας , που σου δειχνει αναπαντητες, εισερχομενες , εξερχομενες κ.λ.π

 

Δεν εχει λειτουργία smart ομως. Η smart λειτουργια ειναι η δυνατοτητα οπου πληκτρολογώντας νουμερα ή γράμματα να σου εμφανίζει την επαφη που ψαχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει λειτουργία smart ομως. Η smart λειτουργια ειναι η δυνατοτητα οπου πληκτρολογώντας νουμερα ή γράμματα να σου εμφανίζει την επαφη που ψαχνεις.

 

υπάρχει ακόμα κόσμος που το κάνει αυτό αντι να καλεί κατευθείαν από την λίστα των επαφών ; :p

 

μου φαίνεται λίγο άσκοπο

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ακόμα κόσμος που το κάνει αυτό αντι να καλεί κατευθείαν από την λίστα των επαφών ; :p

 

μου φαίνεται λίγο άσκοπο

 

Με πρόλαβες και γω έτσι καλώ. Κατευθείαν απο την λίστα επαφών η οποία ουσιαστικά λειτουργεί σαν smart dial. Δε μου έχει λείψει στο παραμικρό το smart dial δεν έχω προσέξει καν την απουσία του. Αλλα σχετικό είναι αυτο φυσικά σε άλλους λείπει. Θα προτιμούσα όμως η ms να δωσει προσοχή σε αλλα πράγματα.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες και γω έτσι καλώ. Κατευθείαν απο την λίστα επαφών η οποία ουσιαστικά λειτουργεί σαν smart dial. Δε μου έχει λείψει στο παραμικρό το smart dial δεν έχω προσέξει καν την απουσία του. Αλλα σχετικό είναι αυτο φυσικά σε άλλους λείπει. Θα προτιμούσα όμως η ms να δωσει προσοχή σε αλλα πράγματα.

 

Η αληθεια ειναι οτι ο τροπος κλησης και ευρεσης επαφης ειναι υποκειμενικος οσον αφορα την ευκολια του καθενα. Επισης ειναι γεγονος, τουλαχιστον σε android, οτι το 90% των χρηστων αλλαζουν τις stock εφαρμογες dialer προς αναζητηση επιλογων smart. Τονιζω και παλι για να μην παρεξηγηθώ, το τι εξυπηρετεί τον καθενα ειναι φυσικα εντελως υποκειμενική αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα προτείνω ξέρω ότι θα ξενίσει πολλούς.

Και ξέρω ότι ούτε είναι πάντοτε αξιόπιστη λύση, ούτε για όλες τις ώρες.

Αλλά καλού κακού, ας το έχουμε υπόψη ως εναλλακτική.

 

Με αγγλικές φωνητικές εντολές,

μπορεί κανείς να καλεί τόσο επαφές όσο και έναν έναν αριθμούς τηλεφώνου.

πχ

"call..." +επαφή

ή

"call..." +τηλεφωνικό αριθμό

 

(θέλει κι ένα σετάρισμα στις επαφές, ώστε χωρίς να τις μετατρέψει κάποιος σε greeklish,

το τηλέφωνο να μπορεί να τις αντιλαμβάνεται με αγγλικές εντολές)

 

Ξέρω ότι κάποιος ίσως δε θα βολευτεί καθόλου ή δε θα θεωρεί τον παραπάνω τρόπο αξιόπιστο,

απλά ας τον έχουμε υπόψη.

 

υγ: οι φωνητικές εντολές για τηλεφωνικές κλήσεις είναι δυνατόν να λειτουργούν και με κλειδωμένο κινητό

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ακόμα κόσμος που το κάνει αυτό αντι να καλεί κατευθείαν από την λίστα των επαφών ; :p

 

μου φαίνεται λίγο άσκοπο

 

Με πρόλαβες και γω έτσι καλώ. Κατευθείαν απο την λίστα επαφών η οποία ουσιαστικά λειτουργεί σαν smart dial. Δε μου έχει λείψει στο παραμικρό το smart dial δεν έχω προσέξει καν την απουσία του. Αλλα σχετικό είναι αυτο φυσικά σε άλλους λείπει. Θα προτιμούσα όμως η ms να δωσει προσοχή σε αλλα πράγματα.

 

Δεν ξέρω πόσες κλήσεις κάνετε την ημέρα, επίσης δεν ξέρω πόσες φορές θέλετε να καλέσετε κάποιον που σας κάλεσε και γνωρίζετε μόνο μερικά από τα νούμερα του...

ξερω ομως οτι η λειτουργια σμαρτ καθως και η εμφανιση των κλησεων ανα αριθμο κινητου και οχι σκορπια , δλδ καλω στο μαγαζι μετα στον πωλητη και μετα ξανα στο μαγαζι... ε, εδω μου βγαζει τρεις καταχωρησεις ενω θα επρεπε να βγαλει δυο, ειναι πολυ βασικές και απλές λειτουργίες που θα έπρεπε να τις είχε ήδη... μην ψάχνουμε λοιπόν δικαιολογίες,απλά περιμένουμε να τις εφαρμόσουν στην επόμενη (ελπίζω) ή μεθεπόμενη αναβάθμιση.

 

Η αληθεια ειναι οτι ο τροπος κλησης και ευρεσης επαφης ειναι υποκειμενικος οσον αφορα την ευκολια του καθενα. Επισης ειναι γεγονος, τουλαχιστον σε android, οτι το 90% των χρηστων αλλαζουν τις stock εφαρμογες dialer προς αναζητηση επιλογων smart. Τονιζω και παλι για να μην παρεξηγηθώ, το τι εξυπηρετεί τον καθενα ειναι φυσικα εντελως υποκειμενική αποφαση.

 

έχεις δίκιο, όμως θα πρέπει να μην κάνουμε αυτά που κοροϊδεύαμε σε ένα άλλο λειτουργικό.... ότι δλδ για κάθε έλλειψη εφεύρισκαν και έναν "υποθετικό" λόγο... εδώ ξεκάθαρα λείπει κάτι που το έχουμε δουλέψει και μας έχει βολέψει την πλειοψηφία.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ακόμα κόσμος που το κάνει αυτό αντι να καλεί κατευθείαν από την λίστα των επαφών ; :p

 

μου φαίνεται λίγο άσκοπο

 

Διαφωνώ κάθετα. Δε συγκρίνεται η ευκολία του Τ9. Με τον rapdialer καλω χωρίς να κοιτάζω τη συσκευή. Με την stock εφαρμογή απαιτούνται τριπλάσια κλικ.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πως η απλότητα της χρήσης πρέπει κάποια στιγμή να πάψει να είναι άλλοθι για την απλότητα του λειτουργικού.

Προσωπικά, smart λειτουργία στις επαφές δε χρησιμοποιώ, άλλωστε όποτε θέλω κάτι το βρίσκω στο ιστορικό ή στη λίστα των επαφών πατώ στο πλακίδιο με το γράμμα για να πλοηγηθώ αμεσότερα προς την επαφή που θέλω.

Και δεν ξέρω τί επιθυμεί η πλειοψηφία.

 

Αλλά

αυτό δε σημαίνει πως δικαιολογούνται οι ελλείψεις.

Καλό είναι οι λειτουργίες να υποστηρίζονται πλήρως και επαρκώς από τη Microsoft

ώστε να ικανοποιούνται όσο το δυνατόν περισσότεροι χρήστες.

 

Κι επειδή το πιθανότερο εδώ μέσα δε διαβάζουν υπεύθυνοι της Microsoft,

uservoice...

Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή το πιθανότερο εδώ μέσα δε διαβάζουν υπεύθυνοι της Microsoft,

uservoice...

 

http://windowsphone.uservoice.com/forums/101801-feature-suggestions/suggestions/2282265-smart-dialing

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ο τροπος κλησης και ευρεσης επαφης ειναι υποκειμενικος οσον αφορα την ευκολια του καθενα. Επισης ειναι γεγονος, τουλαχιστον σε android, οτι το 90% των χρηστων αλλαζουν τις stock εφαρμογες dialer προς αναζητηση επιλογων smart. Τονιζω και παλι για να μην παρεξηγηθώ, το τι εξυπηρετεί τον καθενα ειναι φυσικα εντελως υποκειμενική αποφαση.

 

.....

έχεις δίκιο, όμως θα πρέπει να μην κάνουμε αυτά που κοροϊδεύαμε σε ένα άλλο λειτουργικό.... ότι δλδ για κάθε έλλειψη εφεύρισκαν και έναν "υποθετικό" λόγο... εδώ ξεκάθαρα λείπει κάτι που το έχουμε δουλέψει και μας έχει βολέψει την πλειοψηφία.

 

Διαφωνώ κάθετα. Δε συγκρίνεται η ευκολία του Τ9. Με τον rapdialer καλω χωρίς να κοιτάζω τη συσκευή. Με την stock εφαρμογή απαιτούνται τριπλάσια κλικ.....

 

Οπως ειπωθηκε και πιο πανω ο τροπος που ο καθενας κανει τις κλησεις ειναι διαφορετικος...

Ολοι ειχαμε μαθει με το smart dialing και το χρησιμιοποιουσαμε ... Επειδη δεν υπηρχε εδω μαθαμε αλλους τροπους (Νομιζω οτι ειναι λαθος να λεμε αν ειναι καλυτερα η χειροτερα. Αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο)

Εμενα προσωπικα για να πω την αληθεια δεν μου λειπει ...Εχω οργανωσει τα τηλ που κανω συχνα σε ομαδες και με βολευει μια χαρα.

 

Αν θελουμε να υπαρχει εφαρμογη που να κανει smart dialing ???

Ναι και βεβαια την θελουμε ..αλλα λογω ελειψεις API δεν εχει γινει ακομη.

Με τις τελευταιες σαρωτικες αλλαγες στο λειτουργικο και το γενικο "ανοιγμα" νομιζω οτι ειναι θεμα χρονου ο Rapdialer η καποια αλλη εφαρμογη να εχει πληρη προσβαση στις κλησεις εισερχομενες-εξερχομενες ( και με smartdialing) ... !!!

Link to comment
Share on other sites

 

Νομίζω ότι κάπως έτσι μπορούμε να γινόμαστε ουσιαστικοί.

Κάθε φορά που κάποιος θεωρεί απαραίτητο,

μπορεί μαζί με τις ελλείψεις που βρίσκει στο λειτουργικό να δημοσιεύει και λινκ με αντίστοιχες προτάσεις στο uservoice.

 

Και καθώς το uservoice είναι ένα δημοψήφισμα, η Microsoft φαίνεται να λαμβάνει υπόψη τις πιο δημοφιλείς ιδέες.

Βοηθήστε να ανέβουν ψηλά οι προτάσεις σας στο uservoice.

 

(Προσωπικά είχα προτείνει να ανοίξουμε ειδικό τόπικ με προτάσεις ιδεών στο uservoice, ώστε να είναι συγκεντρωμένες εκεί για κάποιον που ενδιαφέρεται να ασχοληθεί.)

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Επισης πολυ σημαντικο για οσους κανουν/δεχονται ΄πολλες κλησεις

 

http://windowsphone.uservoice.com/forums/101801-feature-suggestions/suggestions/3309589-in-call-list-group-call-from-to-1-contact-under-1

 

δεν μπορει να μου εχει ανα δυο εγγραφες το ιδιο ατομο....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάπως έτσι μπορούμε να γινόμαστε ουσιαστικοί.

Κάθε φορά που κάποιος θεωρεί απαραίτητο,

μπορεί μαζί με τις ελλείψεις που βρίσκει στο λειτουργικό να δημοσιεύει και λινκ με αντίστοιχες προτάσεις στο uservoice.

 

Και καθώς το uservoice είναι ένα δημοψήφισμα, η Microsoft φαίνεται να λαμβάνει υπόψη τις πιο δημοφιλείς ιδέες.

Βοηθήστε να ανέβουν ψηλά οι προτάσεις σας στο uservoice.

 

(Προσωπικά είχα προτείνει να ανοίξουμε ειδικό τόπικ με προτάσεις ιδεών στο uservoice, ώστε να είναι συγκεντρωμένες εκεί για κάποιον που ενδιαφέρεται να ασχοληθεί.)

 

Έχω τόσο καιρό που ρίχνω "τρίποντα" στο led notification αλλα η Ms δεν με ακούει......χαχαχα

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω τόσο καιρό που ρίχνω "τρίποντα" στο led notification αλλα η Ms δεν με ακούει......χαχαχα

 

 

 

Τώρα που το είπες, γίνεται να προστεθεί notification led στις ήδη υπάρχουσες συσκευές??? Δηλ μέσω software update να χρησιμοποιηθεί το home button σαν notification led...??

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το είπες, γίνεται να προστεθεί notification led στις ήδη υπάρχουσες συσκευές??? Δηλ μέσω software update να χρησιμοποιηθεί το home button σαν notification led...??

 

Λογικά ναι. Σκέψου ότι κάνει κάτι παρόμοιο όταν συνδέεις την συσκευή με τον φορτιστή.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι. Σκέψου ότι κάνει κάτι παρόμοιο όταν συνδέεις την συσκευή με τον φορτιστή.

 

Αυτό ποτε δε μου το έχει κάνει. Ούτε με τελείως άδεια μπαταρία.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ποτε δε μου το έχει κάνει. Ούτε με τελείως άδεια μπαταρία.

Σβήσε την συσκευή και μετά βάλε τη στον φορτιστή

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κάνει... Όταν τελειώσει η μπαταρία και το συνδέσεις στο φορτιστή αναβοσβήνει το home button... Γι αυτό ρώτησα για το συγκεκριμένο...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...