Jump to content

Γενικές Απορίες Εφαρμογών για Windows Phone 8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά.

 

Αποφάσισα να αγοράσω ένα wp8 nokia και θα ήθελα να με βοηθήσετε σε μερικές απορίες που έχω (μέχρι τώρα χρησιμοποιώ android).

 

1. To office είναι πλήρως λειτουργικό ?

 

2. Ξέρει κανείς αν υπάρχουν νέα για autocad ws ή κάποιο άλλο viewer για αρχεία dwg ?

 

3. Έχω ένα vaio duo 11 με windows 8. Όταν χρησιμοποιώ τον IE 10 metro (όχι desktop mode) δεν έχω πρόσβαση στη web εφαρμογή του autocad και στο autodesk 360. Ο λόγος είναι το flash. Ξέρει κανείς αν το ίδιο συμβαίνει στα wp8 και αν υπάρχει κάποια λύση?

 

4. Υπάρχει δυνατότητα δημιουργίας φακέλων για τα favorites ή κάποιος άλλος browser που να το κάνει?

 

Με τιμή

Χρήστος

 

1. Το office καλό είναι αν και δεν έχει τις πάρα πολλές επιλογές που έχουν αντίστοιχες υλοποιήσεις στο android, ρίξε και καμιά ματιά στο youtube για να πάρεις μια ιδέα, όπως εδώ:

 

2. Για viewer που ζητάς δεν ασχολούμαι αλλά αν θες μπες στο windows phone store και ψάξε μήπως και βρεις κάτι.

Μήπως ψάχνεις κάτι τέτοιο:

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/pocket-plans-ad-supported/7f82d32c-9d5f-41ad-98ff-a9d2ec8e967b

 

3. Ο explorer στα windows phone επίσης δεν υποστηρίζει flash οπότε θα έχεις το ίδιο πρόβλημα. Οι πλατφόρμες που υποστηρίζουν flash είναι το android (αν και επίσημα έχει εγκαταληφθεί) και το επερχόμενο blackberry z10 (μιλάω πάντα για λειτουργικά που έχουν αρκετές εφαρμογές και υποστήριξη).

 

4. Υπάρχει ο πολύ καλός UC Browser, μπορείς να τον κατεβάσεις δωρεάν από το windows phone store.

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/uc-browser/6cda5651-56b9-48b0-8771-91dbc188f873

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι

4. Οχι

2-3. Δεν γνωρίζω/Δεν απαντώ.....:)

Ευχαριστώ πολύ.

1. Το office καλό είναι αν και δεν έχει τις πάρα πολλές επιλογές που έχουν αντίστοιχες υλοποιήσεις στο android, ρίξε και καμιά ματιά στο youtube για να πάρεις μια ιδέα, όπως εδώ:

 

2. Για viewer που ζητάς δεν ασχολούμαι αλλά αν θες μπες στο windows phone store και ψάξε μήπως και βρεις κάτι.

Μήπως ψάχνεις κάτι τέτοιο:

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/pocket-plans-ad-supported/7f82d32c-9d5f-41ad-98ff-a9d2ec8e967b

 

3. Ο explorer στα windows phone επίσης δεν υποστηρίζει flash οπότε θα έχεις το ίδιο πρόβλημα. Οι πλατφόρμες που υποστηρίζουν flash είναι το android (αν και επίσημα έχει εγκαταληφθεί) και το επερχόμενο blackberry z10 (μιλάω πάντα για λειτουργικά που έχουν αρκετές εφαρμογές και υποστήριξη).

 

4. Υπάρχει ο πολύ καλός UC Browser, μπορείς να τον κατεβάσεις δωρεάν από το windows phone store.

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/uc-browser/6cda5651-56b9-48b0-8771-91dbc188f873

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Το viewer δυστυχώς δεν διαβάζει dwg , αλλά εξαγώγιμα αρχεία (π.χ. για plotter). Πιστεύω οτι είναι θέμα χρόνου να καλύψει τα wp8 η autodesk. Για τα υπόλοιπα μια χαρά...

 

Με τιμή

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

4. Υπάρχει ο πολύ καλός UC Browser, μπορείς να τον κατεβάσεις δωρεάν από το windows phone store.

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/uc-browser/6cda5651-56b9-48b0-8771-91dbc188f873

 

Σε εσένα λειτουργεί σωστά ο UC Browser? Σε εμένα έχουν πρόβλημα κάποια ελληνικά γράμματα. Τα βγάζει κινέζικα. Μπορείς και δημιουργείς φακέλους αγαπημένων με τον UC Browser??? Δεν το έψαξα

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε εσένα λειτουργεί σωστά ο UC Browser? Σε εμένα έχουν πρόβλημα κάποια ελληνικά γράμματα. Τα βγάζει κινέζικα. Μπορείς και δημιουργείς φακέλους αγαπημένων με τον UC Browser??? Δεν το έψαξα

 

Να πω την αλήθεια δεν έχω παρατηρήσει κάτι, μήπως το κάνει σε συγκεκριμμένα site? Σε αυτά που μπαίνω συνήθως όπως το myphone για παράδειγμα δεν έχω κάποιο πρόβλημα, θές να δοκιμάσω κάποιο που έχεις πρόβλημα να το επιβεβαιώσουμε?

Πάντως έχει κάποια χαρακτηριστικά που με βολεύουν, όπως τη δημιουργία φακέλων, orientation lock, speed dial, εύκολη εναλλαγή tabs, full screen, ακόμη και themes, στα αρνητικά καμιά φορά δεν είναι τόσο smooth όσο ο explorer αλλά και πάλι είναι σε πολύ καλό επίπεδο, επίσης μου εμφανίζει σε βαριά site μήνυμα για πλήρης μνήμη αλλά αυτό έχει να κάνει φαντάζομαι και με το θέμα που έχει το 8S με τη μικρή μνήμη.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσον αφορα τα w8 στα κινητα,υπαρχει καποιο οριο εφαρμογων που μπορουμε να κατεβασουμε? δλδ π.χ. μετα απο 30 εφαρμογες αρχιζει να κολλαει κ.τ.λ η δεν υπαρχει τετοιο θεμα?

 

Eπισης καπου διαβασα οτι ακομα βασικες εφαρμογες εχουν προβλημα οπως το viber,skype(δεν τρεχει παρασκηνιο) fb και δε ξερω και ποιες αλλες.... ακομα ετσι ειναι τα πραγματα η ειχαμε καμια βελτιωση?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσον αφορα τα w8 στα κινητα,υπαρχει καποιο οριο εφαρμογων που μπορουμε να κατεβασουμε? δλδ π.χ. μετα απο 30 εφαρμογες αρχιζει να κολλαει κ.τ.λ η δεν υπαρχει τετοιο θεμα?

 

Eπισης καπου διαβασα οτι ακομα βασικες εφαρμογες εχουν προβλημα οπως το viber,skype(δεν τρεχει παρασκηνιο) fb και δε ξερω και ποιες αλλες.... ακομα ετσι ειναι τα πραγματα η ειχαμε καμια βελτιωση?:blink:

 

Όχι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τις εφαρμογές, εγω για παράδειγμα έχω καμιά 40αριά.

Τώρα από τις εφαρμογές που αναφέρεις viber δε χρησιμοποιώ αν και δεν έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια για τη συγκεκριμμένη εφαρμογή whatsapp όμως που χρησιμοποιώ είμαι αρκετά ευχαριστημένος πήρε την προηγούμενη βδομάδα 3 φορές αναβάθμιση και δεν του λείπει τίποτα λειτουργεί μια χαρά και στο παρασκήνιο και σου δείχνει και το τελευταίο μήνυμα στο live tile. To skype επίσης λειτουργεί στο παρασκήνιο αλλά στην ουσία είναι ακόμη σε beta στάδιο και τα χει τα θεματάκια του, αλλά δέχεται και αυτό αναβαθμίσεις οπότε φαντάζομαι δε θα πάρει και πολύ για να το διορθώσουν εντελώς.

Edited by atlantian
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το Skype είναι γενικό σε όλα τα κινητά; Και σε τι ακριβώς έγκειται; Δεν μπορείς να κάνεις κλήση;

 

Θέλω επίσης να ρωτήσω, αυτή η βλακεία που σου βγάζει τις εφαρμογές κατηγοριοποιημένες αλφαβητικά, δεν μπορεί να αποφευχθεί;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το Skype είναι γενικό σε όλα τα κινητά; Και σε τι ακριβώς έγκειται; Δεν μπορείς να κάνεις κλήση;

 

Θέλω επίσης να ρωτήσω, αυτή η βλακεία που σου βγάζει τις εφαρμογές κατηγοριοποιημένες αλφαβητικά, δεν μπορεί να αποφευχθεί;

 

Το προβλημα με το σκαιπ αυτη την στιγμη ειναι οτι δεν μπορεις να δεχτεις κληση οταν δεν εισαι στην εφαρμογη ...

κλησεις κανει κανονικα χωρις προβλημα ... και αυτο θα αλλαξει συντομα

Η κατηγοριοποιηση των εφαρμογων γινεται αυτοματα αν ξεπερασεις ενα αριθμο (γυρω στο 40) και δεν αλλαζει αν δεν εχεις custom rom

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά, ξερετε αν τα sms είναι φυσιολογικά ως μέγεθος ή αν για 1 κανονικό στο χρεώνει 2-3 sms ?

Χαζή ερώτηση αλλά επειδή το φοβάμαι είπα να ρωρίσω.

Το symbian μου και στα περισσότερα άλλα έχουν 160 χαρακτήρες.

 

Thanks guys!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. ερωτήσεις από 'μενα:

1. το micoach έχει βγει για wp8?

2. το office μπορεί να επεξεργαστεί αρχεία 97-2003. Ρωτάω γιατί στην εφαρμογή που έδωσε η ms για symbian δεν μπορεί:(

3. πρόγραμμα ηχογράφησης κλήσεων υπαρχεί? γενικά τα wp8 υποστηρίζουν αυτή τη λειτουργία?

4. ο videoplayer παιζει mkv με srt υπότιτλους? υπάρχει player που το κάνει αυτό?

Σας ζάλισα αλλά αυτά είναι βασικά για 'μένα. Αν δεν υπάρχουν τα 3 πρώτα ΔΕΝ είναι για ΄μενα τα wp8 :(

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. ερωτήσεις από 'μενα:

1. το micoach έχει βγει για wp8?

2. το office μπορεί να επεξεργαστεί αρχεία 97-2003. Ρωτάω γιατί στην εφαρμογή που έδωσε η ms για symbian δεν μπορεί:(

3. πρόγραμμα ηχογράφησης κλήσεων υπαρχεί? γενικά τα wp8 υποστηρίζουν αυτή τη λειτουργία?

4. ο videoplayer παιζει mkv με srt υπότιτλους? υπάρχει player που το κάνει αυτό?

Σας ζάλισα αλλά αυτά είναι βασικά για 'μένα. Αν δεν υπάρχουν τα 3 πρώτα ΔΕΝ είναι για ΄μενα τα wp8 :(

 

1. Υπαρχει αυτο ...δεν ειναι επισημο αλλα ειναι για το micoach

2. Ναι κανονικα

3. Υπαρχει αυτο για 7.5 και δουλευει και σε 8 Ουτως η αλλως θα βγουν πολλα τετοια συντομα

4. Οχι (απο οσο ξερω ..οχι ακομη)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS. Προσπαθώ να ρυθμίσω τον λογαριασμό email της δουλειάς μου σε WP8 (συγκεκριμένα ένα HTC 8X, αλλά δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο).

Έχω λοιπόν τον incoming mail server της δουλειάς my_job_server@blabla.gr, ο οποίος παίζει κανονικά και για τον outgoing πρέπει να βάλω οτιδήποτε άλλο, πχ έναν gmail λογαριασμό που έχω.

Ο incoming λαμβάνει μηνύματα μια χαρά. Ο outgoing όμως συνεχώς μου ζητάει username+pass. Αν θεωρήσουμε ότι θέλω να σετάρω τον gmail λογαριασμό μου ως outgoing, τι κάνω λάθος; Επιλέγω smtp.gmail.com, username: to_email_mou@gmail.com (το @gmail.com χρειάζεται ή όχι; Δεν θυμάμαι, αλλά το δοκίμασα και χωρίς..), pass: password. Βάζω να κάνει ταυτοποίηση και να χρησιμοποιεί SSL. Το δοκίμασα και χωρίς SSL αλλά ούτε τότε παίζει. Το port δεν έχει κάπου να το ρυθμίσω σε 465, που είναι συνήθως για gmail...

 

Τα φώτα σας παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

1. Υπαρχει αυτο ...δεν ειναι επισημο αλλα ειναι για το micoach

2. Ναι κανονικα

3. Υπαρχει αυτο για 7.5 και δουλευει και σε 8 Ουτως η αλλως θα βγουν πολλα τετοια συντομα

4. Οχι (απο οσο ξερω ..οχι ακομη)

 

νομίζω πως το 2 δεν ισχύει. Δε το δοκίμασα αλλα νομίζω πως επεξεργάζεται 2007.

Το micoach δεν το ήξερα. Αξίζει? Χρησιμοποιώ το sports tracker

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. Υπαρχει αυτο ...δεν ειναι επισημο αλλα ειναι για το micoach

2. Ναι κανονικα

3. Υπαρχει αυτο για 7.5 και δουλευει και σε 8 Ουτως η αλλως θα βγουν πολλα τετοια συντομα

4. Οχι (απο οσο ξερω ..οχι ακομη)

καλήσπερα. Αν δεις σε αυτό για το micoach λεει πως δεν μπορείς να κάνεις νεο προγραμμα, απλα μπορεις να δεις αυτα που εχεις κανει. Για το totalrecall διαβαζω χαλια αξιολογησεις :( ευχαριστω παντως για την απαντηση.

montoya το micoach πιστευω πως ειναι καλυτερο. Δεν βλεπεις μονο τι κανεις αλλα εχεις εναν προπονητη. Βαζεις εναν στοχο π.χ. Μαρσθωνιο Αθηνων τον Νοεμβριο,σου κανει ενα τεστ και βγαζει προγραμμα αναλογα με τα στοιχεια σου (ηλικια,κιλα κλπ). Καθως τρεχεις σου κραταει ρυθμο με οδηγιες. Απο τοτε που το δουλευω εχω δει μεγαλη διαφορα στους αγωνες μου :)

Edited by nektaria
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ SOS ΑΠΟΡΙΑ... ΣΤΟ 920 Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ SIM 2IN1 (MICRO SIM ΚΑΛΥΤΕΡΑ) ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΜΑΛΑ; ΕΝΝΟΩ Η ΑΛΛΑΓΗ ΓΡΑΜΗΣ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΛΑ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΣΗΜΑΤΟΣ Η' ΜΕ ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ; :/
Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως το 2 δεν ισχύει. Δε το δοκίμασα αλλα νομίζω πως επεξεργάζεται 2007.

Το micoach δεν το ήξερα. Αξίζει? Χρησιμοποιώ το sports tracker

 

Για δοκιμασε το και πες μου .. Εχω στειλει αρχεια σε 8αρι και δεν μου ειπαν για προβλημα !!!

 

καλήσπερα. Αν δεις σε αυτό για το micoach λεει πως δεν μπορείς να κάνεις νεο προγραμμα, απλα μπορεις να δεις αυτα που εχεις κανει. Για το totalrecall διαβαζω χαλια αξιολογησεις :( ευχαριστω παντως για την απαντηση.

.....

 

Καλημερα

Δεν το χρησιμοποιω κανενα απο τα δυο (ειμαι πιο τυπος του καναπε και της μηχανης ΛΟΛ)

Για το recall οποτε το χρειαστηκα εκανε την δουλεια του μια χαρα !!!

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε το και πες μου .. Εχω στειλει αρχεια σε 8αρι και δεν μου ειπαν για προβλημα !!!

 

Αλλο να τα ανοίξει και αλλο να τα επεξεργαστεί. Σαφώς και στο πρώτο δεν έχει θέμα. Στείλε μου κάτι στο mail να το τσεκάρω.....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

SOS παιδια ας δωσει καποιος απαντηση... Το εικονιδιο της εφαρμογης της Cosmote η οποια ειναι αποθηκευμενη στη SIM που θα την βρω στο 920;;; Για να γινω πιο συγκεκριμενος εννοω αυτο http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T21/xml/Personal__service__service_SIM_COSMOTE/section/Other_Services_Prs .... Σ αυτη βασικα την εφαρμογη της SIM βρισκεται η επιλογη της εναλλαγης αριθμου για 2in1 SIM.. Παρακαλω πολυ οποιος μπορει να δωσει τα φωτα του..:cry:
Link to comment
Share on other sites

SOS παιδια ας δωσει καποιος απαντηση... Το εικονιδιο της εφαρμογης της Cosmote η οποια ειναι αποθηκευμενη στη SIM που θα την βρω στο 920;;; Για να γινω πιο συγκεκριμενος εννοω αυτο http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T21/xml/Personal__service__service_SIM_COSMOTE/section/Other_Services_Prs .... Σ αυτη βασικα την εφαρμογη της SIM βρισκεται η επιλογη της εναλλαγης αριθμου για 2in1 SIM.. Παρακαλω πολυ οποιος μπορει να δωσει τα φωτα του..:cry:

 

Ρυθμισεις-> κινητή τηλεφωνία -> εφαρμογές sim (κάτω χαμηλά, στο τέλος). Εκεί βρίσκονται της wind και φαντάζομαι πως ισχύει και για όλες τις εταιρίες.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

για σας έχω το skype στο κινητό μπορείτε να μου πείτε πως θα σβήσω το ιστορικό κλήσεων, τα μηνύματα που έχω γράψει σε φίλους έχω γεμίσει ένα καρο???

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...