Jump to content

Γενικές Απορίες Εφαρμογών για Windows Phone 8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ.

Ερώτηση : υπάρχει η δυνατότητα στα WP 8.1 ή στα 10άρια να συνδέσουμε την WP συσκευή μας με HDMI σε μεγάλη οθόνη/tv ώστε να προβάλλεται το περιεχόμενο εκεί?

 

Προς το παρόν καμια Lumia συσκευή δεν έχει είσοδο HDMI. Τωρα αν υπαρχει άλλη μέθοδος δεν το έχω δοκιμάσει!

Αν ξέρει κάποιος φίλος εδώ ας μας πει!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προς το παρόν καμια Lumia συσκευή δεν έχει είσοδο HDMI. Τωρα αν υπαρχει άλλη μέθοδος δεν το έχω δοκιμάσει!

Αν ξέρει κάποιος φίλος εδώ ας μας πει!

 

Καλά, αυτό εννοείται. Μήπως δουλεύει με καλώδιο mini HDMI σε HDMI μέσω της usb θύρας (όπως κάνουν κάποια android)???

 

edit : με λίγο googλάρισμα φαίνεται χλωμό...μόνο με DLNA σε συμβατές συσκευές.

Edited by Redragon7

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εγκατεστημένους Gmaps σαν εφαρμογή για να ξέρω αν το συγκεκριμένο format των συντεταγμένων υποστηρίζεται, αλλά στο HERE Maps που είναι η εφαρμογή πλοήγησης που είναι εγκατεστημένη στο τηλέφωνο μπορείς να του δώσεις συντεταγμένες κανονικά και να σου βγάλει οδηγίες.

 

Αυτό που μ'ενδιαφέρει βασικά είναι να ψάχνω κάτι στο Google (πχ τοποθεσία, ξενοδοχείο) και να ανοίγει κατευθείαν στους χάρτες και ανοίγοντας την τοποθεσία από το notification center να έχω real time στίγμα του που βρίσκομαι εγώ και που βρίσκεται η τοποθεσία, όπως δηλαδή λειτουργεί το Google Maps. Ειδικά αυτό που ανοίγει κατευθείαν η τοποθεσία από την αναζήτηση του Google είναι πολύ βολικό.

Προς το παρόν, οι άλλες δυνατότητες που έχει το GMaps όπως τι μπορώ να πάρω για να πάω κάπου, σε πόση ώρα θα μαι εκεί κτλ, μου είναι άχρηστες, αρκεί να κάνω τη δουλειά μου σωστά.

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση! :)

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Όντως δουλεύει! Ευχαριστώ πολύ!

 

Δυστυχώς, μέχρι 5 εφαρμογές μπορούν να μπουν σε αυτή τη "λίστα" και δεν ξέρω αν θα δέχομαι ειδοποιήσεις των mail αν δεν είναι σε αυτή τη λίστα.

Δεν νομιζω να παιζει ιδιαιτερο ρολο η λιστα σε καποιες εφαρμογες.

Σε μενα ουτε το skype,ουτε το facebook,ουτε τα email ειναι σ'αυτη την λιστα και ειδοποιησεις μου ερχονται κανονικα και οταν το τηλεφωνο ειναι σε αναμονη.

Απλα οσε εφαρμογες ειναι στην λιστα σου δειχνουν πληροφοριες στην lock screen.

Lumia 640.

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να παιζει ιδιαιτερο ρολο η λιστα σε καποιες εφαρμογες.

Σε μενα ουτε το skype,ουτε το facebook,ουτε τα email ειναι σ'αυτη την λιστα και ειδοποιησεις μου ερχονται κανονικα και οταν το τηλεφωνο ειναι σε αναμονη.

Απλα οσε εφαρμογες ειναι στην λιστα σου δειχνουν πληροφοριες στην lock screen.

Lumia 640.

 

 

 

Αγιασου.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει και το viber,δλδ το εβγαλα απο την λιστα της lock screen και δεχεται κανονικα και ειδοποιησεις και κλησεις!

Να αναφερω οτι το τηλεφωνο εμεινε 30 λεφτα σε αναμονη πριν δεχτω την ειδοποιηση και 15λεπτα μετα για να δεχτω την κλησει και στις 2 περιπτωσεις η εφαρμογη ηταν κλειστη πριν βαλω το τηλεφωνο σε αναμονη.

Γι'αυτο η λιστα της lock screen,ειναι ΜΟΝΟ για να σου δινει πληροφοριες στην lock screen και οχι για να δινει ειδοποιησεις.

Αυτα στο lumia 640 με lumia denim.Ισως σε προηγουμενες εκδοσεις να ισχυει κατι αλλο.

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Όταν μπαίνετε στο facebook από τον IE (π.χ.), σας ενημερώνει η επίσημη εφαρμογή γι' αυτή σας την πρόσβαση; Γιατί νομίζω με το τελευταίο update άλλαξε αυτό.....
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Νέος στα wp, πρόσφατα κάτοχος ενός 640 3g dual sim, υπερευχαριστημένος (θα γράψω στο κατάλληλο τοπικ), αλλά οι εφαρμογές είναι κάτι δύσκολο για μένα.

 

Η λειτουργία του viber ομαλοποιήθηκε, αλλά αργούν οι ειδοποιήσεις κάτι που προφανώς συμβαίνει σε πολλούς σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει έως τώρα.

 

 

 

Από κει και πέρα, κάποια αξιόλογη εφαρμογή τύπου livescores (σε android);

Link to comment
Share on other sites

Μόνο sofascore για μένα. Σε Android αλλά και WP

Έχει όλα τα σπορ και δουλεύει τέλεια.

 

Συμφωνώ. Πέρα του ότι είναι το πιο user friendly, τα notifications για ότι έχεις θέσει οι οποίες έρχονται στο δευτερόλεπτο. Ούτε το WhatsApp δεν είναι τόσο αξιόπιστο.

 

Από την άλλη, η αντίστοιχη Windows Metro εφαρμογή είναι ΓΤΠ. Δεν σε αφήνει να διαλέξεις ομάδες και διοργανώσεις που θες να παρακολουθείς, και εννοείται ότι notifications ούτε για δείγμα.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Πέρα του ότι είναι το πιο user friendly, τα notifications για ότι έχεις θέσει οι οποίες έρχονται στο δευτερόλεπτο. Ούτε το WhatsApp δεν είναι τόσο αξιόπιστο.

 

Από την άλλη, η αντίστοιχη Windows Metro εφαρμογή είναι ΓΤΠ. Δεν σε αφήνει να διαλέξεις ομάδες και διοργανώσεις που θες να παρακολουθείς, και εννοείται ότι notifications ούτε για δείγμα.

 

Τεράστια απογοήτευση η εφαρμογή στα Windows 10. Την έβαλα και εγώ και είναι απλά για να παρακολουθείς αγώνες. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η Windows metro;

Η εφαρμογη του store για τα windows PC(tablets/laptops/desktop).

 

Αυτο που οι developers επιμενουν ακομη να καθονται να βγαζουν δυο ξεχωριστες εφαρμογες και οχι μια universal,πραγματικα δε μπορω να το καταλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δουλευει τωρα και οχι πριν, το θεωρώ τυχαίο, εγω το έχω τικαρισμενο εδώ και ενάμιση χρόνο το viber και είχα πάντα θέμα με τις ειδοποιήσεις, μια ερχόντουσαν μια όχι, από τότε που το μετακίνησα στο τηλέφωνο από την , μου δουλεύει σχεδόν τέλεια.. άμα έχετε 20 εφαρμογές που περιμένετε ειδοποίηση θα δουλεύουν μόνο οι 5; όχι βέβαια γιατί είναι άλλη η δουλεια του τικαρισματος.. Άλλωστε τόσες ειδοποιήσεις σας έρχονται χωρίς να είναι μέσα στις 5.
Ναι ετσι ειναι ...το viber πρεπει να ειναι εγκατεστημενο στο τηλεφωνο και ΟΧΙ στην SD
Link to comment
Share on other sites

Νέος στα wp, πρόσφατα κάτοχος ενός 640 3g dual sim, υπερευχαριστημένος (θα γράψω στο κατάλληλο τοπικ), αλλά οι εφαρμογές είναι κάτι δύσκολο για μένα.

 

Η λειτουργία του viber ομαλοποιήθηκε, αλλά αργούν οι ειδοποιήσεις κάτι που προφανώς συμβαίνει σε πολλούς σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει έως τώρα.

 

 

 

Από κει και πέρα, κάποια αξιόλογη εφαρμογή τύπου livescores (σε android);

 

Sofascore όπως αναφέρθηκε, αλλά επίσης πολύ καλό είναι και το Onefootball (μόνο για ποδόσφαιρο όμως)

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι ειναι ...το viber πρεπει να ειναι εγκατεστημενο στο τηλεφωνο και ΟΧΙ στην SD

 

Το viber δεν μεταφέρεται στην SD από την προηγούμενη ενημέρωση της εφαρμογής. Άσχετα αν υπάρχει η επιλογή δεν σε αφήνει να την μετακινήσεις.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Το viber δεν μεταφέρεται στην SD από την προηγούμενη ενημέρωση της εφαρμογής. Άσχετα αν υπάρχει η επιλογή δεν σε αφήνει να την μετακινήσεις.

 

 

Μόλις το μετακίνησα στην SD..

Link to comment
Share on other sites

...όλες οι εφαρμογές, γιά να δουλεύουν σωστά + γρήγορα, πρέπει να εγκαθίστανται στην μνήμη του τηλεφώνου...

...μην χρησιμοποιήτε την SD card γιά εφαρμογές...

...η ρύθμιση γίνεται από settings-->system-->storage ...

Hate Me Now Bite Me Later
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω και εγώ κάτι αν και έχει γίνει πάλι σχετική ερώτηση και από άλλο μέλος, αλλά δεν είδα κάποια απάντηση. Έχω επιλέξει οι φωτογραφίες να αποθηκεύονται στην SD. Όταν όμως πηγαίνω στον έλεγχο αποθήκευσης της μνήμης του τηλεφώνου, στις φωτογραφίες βλέπω ότι υπάρχουν και εκεί, εκτός από την μνήμη στην κάρτα SD. Εάν πατήσω επάνω, με πηγαίνει στη διαχείριση και από κάτω λέει διαγραφή λήψεων ριπής. Εάν πατήσω θα μου διαγράψει όλες τις φωτογραφίες;
Link to comment
Share on other sites

με 4 και κάτι που αφήνει το λειτουργικό δε πας πουθενά.

ειδικά αν έρθουν καλές εφαρμογές απο playstore μεριά καληνύχτα.Μια καλή κάρτα class10 και πάνω είναι μια χαρά.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το μετακίνησα στην SD..

 

Σε εμένα πάντως δεν αφήνει να την μετακινήσω....τι κουφό!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπαίνετε στο facebook από τον IE, σας ενημερώνει η επίσημη εφαρμογή γι' αυτή σας την πρόσβαση; Γιατί νομίζω με το τελευταίο update άλλαξε αυτό.....
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις φωτογραφίες. Πέρασα όλες τις φωτό στον υπολογιστή από το Nokia lumia 930 μου και διαπίστωσα ότι μεταφέρθηκαν οι ίδιες φωτογραφίες δυο και τρεις φορές καθώς επίσης και αλλά δυο αρχεία (οχι jpg) μαζί. Μπορεί οποίος γνωρίζει να με ενημερώσει σχετικά; Χρειάζονται τα επιπλέον δυο αρχεία , και γιατί έχει διάφορες αναλύσεις η ίδια φωτό;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by niotheros
Γραφή SMS
Link to comment
Share on other sites

Όταν μπαίνετε στο facebook από τον IE, σας ενημερώνει η επίσημη εφαρμογή γι' αυτή σας την πρόσβαση; Γιατί νομίζω με το τελευταίο update άλλαξε αυτό.....

 

Εμένα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...