Jump to content

Γενικές Απορίες Εφαρμογών για Windows Phone 8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νέος κάτοχος Windows phone (Lumia 925) και έχω κάποιες γρήγορες απορίες...

 

1) Υπάρχει τρόπος στον IE να απενεργοποιήσουμε το φόρτωμα των εικόνων, ώστε να φορτώνουν πιο γρήγορα οι σελίδες και να είναι και πιο οικονομικές, όπως γίνεται στις symbian συσκευές; Αν όχι, υπάρχει κάποιος άλλος browser που να το επιτρέπει αυτό;

 

2) Δεν ήξερα (κακώς δεν έκανα έρευνα) όλη αυτή την ιστορία με το skydrive... εγώ χρησιμοποιούσα πολύ το N8 ως comic και ebook reader, πέρναγα τα αρχεία μέσω υπολογιστή στο κινητό με ένα απλό drag & drop και τα διάβαζα από τις αντίστοιχες εφαρμογές. Για το WP, ότι εφαρμογές έχω βρει μέχρι τώρα, πρέπει να κάνω upload τα αρχεία στο skydrive και μετά να τα κατεβάσω στο κινητό! Διπλός κόπος δηλαδή και χάσιμο χρόνου. Υπάρχει τρόπος να το αποφύγω αυτό; Βλέπω ότι τα αρχεία διαβάζονται offline, άρα κάπου είναι αποθηκευμένα στη μνήμη του κινητού. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για το desktop ώστε να βλέπω που είναι αποθηκευμένα αυτά τα αρχεία και να τα "πετάω" κατευθείαν εκεί; Δεν θέλω να πιστεύω ότι μόνη μου επιλογή είναι το skydrive...

 

Συνέδεσε το κινητό με τον υπολογιστή με usb. Θα δει το κινητό σαν σκληρό δίσκο στον οποίο έχει έναν φάκελο με το όνομα Documents. Βάλε εκεί τα αρχεία των κόμιξ που έχεις, εγώ έχω pdf, και στην συνέχεια κατέβασε έναν pdf reader από το κατάστημα. Άνοιξέ τον και θα τα βρει. Να σημειώσω ότι στον φάκελο documents θα βάζεις ότι αρχεία pdf, office, text κλπ θες για να τα δει το κινητό.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νέος κάτοχος Windows phone (Lumia 925) και έχω κάποιες γρήγορες απορίες...

 

1) Υπάρχει τρόπος στον IE να απενεργοποιήσουμε το φόρτωμα των εικόνων, ώστε να φορτώνουν πιο γρήγορα οι σελίδες και να είναι και πιο οικονομικές, όπως γίνεται στις symbian συσκευές; Αν όχι, υπάρχει κάποιος άλλος browser που να το επιτρέπει αυτό;

 

 

Ρίξε μια ματιά στην εφαρμογή nokia xpress. Κατεβάζει την ποιότητα των εικόνων για λιγότερη κατανάλωση mb.

Link to comment
Share on other sites

Με τον UC θα κάνει την δουλειά του άψογα. Έχει την επιλογή που ζητάει και πηγαίνει σφαίρα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://i59.tinypic.com/n6voza.jpg

 

Ξέρει κανείς πώς μπορεί να λυθεί το πρόβλημα?:O

είναι για την amber update όχι την black.

Edited by Gloriana

huawei mate 10 lite

lumia 1020 yellow

Link to comment
Share on other sites

http://i59.tinypic.com/n6voza.jpg

 

Ξέρει κανείς πώς μπορεί να λυθεί το πρόβλημα?:O

 

δεν είναι τίποτα , πρόβλημα του server είναι ...δοκίμασε ξανά σε λίγες ώρες/ίσως μέρες

και εμένα μου εμφάνιζε το ίδιο στην amber και ξαναδοκίμασα την επόμενη μέρα και όλα έγιναν κανονικα

 

το αρχείο που κατεβαίνει είναι corrupted σύμφωνα με το συγκεκριμένο error

Edited by ignus
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με αφορμή την έλευση του Facebook Messenger σήμερα στα WP έχω να αναφέρω ένα πολύ σημαντικό θέμα που έχουν...

 

Όταν είσαι εκτός της εφαρμογής και έρχεται ένα μήνυμα και πατάς πάνω στο push notification (στο πανω μέρος της οθόνης) δεν σε βγάζει στο εισερχόμενο μην από το Χ άτομο... Σε βγάζει σε μία οθόνη που μπορείς να γράψεις ένα μην μόνο αλλά δεν μπορείς να προσθέσεις αποστολέα... Αυτό έχει ως αποτέλεσμα για να δεις το νέο μήνυμα να πατήσεις "Πίσω" και να μπεις στο πρώτο μήνυμα μόνος σου... Ανούσιο τελείως...

 

Κατα τα άλλα πολύ γρήγορη η εφαρμογή και ωραία... Αλλά πρέπει να το φτιάξουν αυτό...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε μου εμφανίζει στην εφαρμογή του facebook της microsoft φωτογραφία φίλου μου από το instagram την οποία ανέβασε κ τη βλέπω μόνο στο pc?
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Μπήκες και στο προφίλ του και δεν την βλέπεις?

Ούτε στις φώτο του?

 

αυτό ακριβώς ή πήγαινε στο photo hub και με swipe στα αριστερά θα σου δείξει τις νέες φωτογραφίες που πόσταραν οι επαφές σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μεταξύ των Viber και Whatssapp, ποιο προτείνετε; Περισσότερο για μηνύματα και λιγότερο για κλήσεις.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μεταξύ των Viber και Whatssapp, ποιο προτείνετε; Περισσότερο για μηνύματα και λιγότερο για κλήσεις.

 

whatsapp με διαφορά , οι δημιουργοί του το φροντίζουν με πολύ πιο τακτικά updates σε σχέση με το Viber και είναι πολύ πιο σταθερό . Επίσης ΟΛΟΙ χρησιμοποιούν whatsapp

 

το αγόρασε το facebook αλλά υποσχέθηκαν να μην το πειράξουν :p

 

από την άλλη το Viber έχει desktop client σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

whatsapp με διαφορά , οι δημιουργοί του το φροντίζουν με πολύ πιο τακτικά updates σε σχέση με το Viber και είναι πολύ πιο σταθερό . Επίσης ΟΛΟΙ χρησιμοποιούν whatsapp

 

το αγόρασε το facebook αλλά υποσχέθηκαν να μην το πειράξουν :p

 

από την άλλη το Viber έχει desktop client σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει

 

Thanks για τη γρήγορη απάντηση. :) Whatsapp then. Επίσης, με τη χρέωση που γράφει στην περιγραφή, τι ξέρουμε; Ισχύει κανονικά;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Thanks για τη γρήγορη απάντηση. :) Whatsapp then. Επίσης, με τη χρέωση που γράφει στην περιγραφή, τι ξέρουμε; Ισχύει κανονικά;

 

 

απ όσο ξέρω ισχύει 1 δολλάριο το χρόνο μετα τον πρώτο χρόνο αλλά υπάρχει πολύς κόσμος ακόμα και εδώ στο forum που λένε ότι ξεπεράσανε τον 1 χρόνο αλλά δεν τους ζητήθηκε ποτέ αυτό το ευτελές ποσό

Link to comment
Share on other sites

απ όσο ξέρω ισχύει 1 δολλάριο το χρόνο μετα τον πρώτο χρόνο αλλά υπάρχει πολύς κόσμος ακόμα και εδώ στο forum που λένε ότι ξεπεράσανε τον 1 χρόνο αλλά δεν τους ζητήθηκε ποτέ αυτό το ευτελές ποσό

 

Το θέμα είναι 1. να σε ειδοποιεί και 2. να μπορείς να χρεώσεις το υπόλοιπο στο καρτοκινητό. Thanks again για την απάντηση. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι 1. να σε ειδοποιεί και 2. να μπορείς να χρεώσεις το υπόλοιπο στο καρτοκινητό. Thanks again για την απάντηση. :)

 

Εγω θα σου έλεγα να έχεις και τα δύο. Τσιγκουνιές θα κάνουμε?????:lol

Θα έλεγα πως το whatsapp ειναι έστω και λίγο, καλύτερο στα μηνύματα. Από την αλλη το viber έχει και κλήσεις ενώ και η desktop έκδοση του δίνει μεγάλο αβαντάζ. Απλα νομίζω πως η desktop έκδοση δεν είναι και πολύ διαδομένη.

Όλα αυτά βέβαια τα κάνεις και με το skype που έχει και βινεοκληση.

Προσωπικά τα εχω και τα τρία και χρησιμοποιώ κατά περίσταση.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εξαρτάται και τι χρησιμοποιούν περισσότερο τα άτομα που επικοινωνείς περισσότερο... Εμένα πχ στην παρέα μου κανείς δεν χρησιμοποιεί το whatsapp (όσο περίεργο κ να φαίνεται)... Δηλ από τα 20 άτομα που επικοινωνώ πιο συχνά όλοι έχουν viber κ μόνο ένας whatsapp (που δεν το χρησιμοποιεί κιόλας) οπότε αυτό που χρειάζομαι οπωσδήποτε είναι το viber....
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εξαρτάται και τι χρησιμοποιούν περισσότερο τα άτομα που επικοινωνείς περισσότερο... Εμένα πχ στην παρέα μου κανείς δεν χρησιμοποιεί το whatsapp (όσο περίεργο κ να φαίνεται)... Δηλ από τα 20 άτομα που επικοινωνώ πιο συχνά όλοι έχουν viber κ μόνο ένας whatsapp (που δεν το χρησιμοποιεί κιόλας) οπότε αυτό που χρειάζομαι οπωσδήποτε είναι το viber....

 

πολύ σωστή παρατήρηση. Γι αυτο πιστεύω πως η χρήση και των τριών δεν αφήνει κενά.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Thanks για τη γρήγορη απάντηση. :) Whatsapp then. Επίσης, με τη χρέωση που γράφει στην περιγραφή, τι ξέρουμε; Ισχύει κανονικά;

 

δοκίμασε και το Line. Καλύτερο και από τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου έλεγα να έχεις και τα δύο. Τσιγκουνιές θα κάνουμε?????:lol

Θα έλεγα πως το whatsapp ειναι έστω και λίγο, καλύτερο στα μηνύματα. Από την αλλη το viber έχει και κλήσεις ενώ και η desktop έκδοση του δίνει μεγάλο αβαντάζ. Απλα νομίζω πως η desktop έκδοση δεν είναι και πολύ διαδομένη.

Όλα αυτά βέβαια τα κάνεις και με το skype που έχει και βινεοκληση.

Προσωπικά τα εχω και τα τρία και χρησιμοποιώ κατά περίσταση.....

 

Βασικά εξαρτάται και τι χρησιμοποιούν περισσότερο τα άτομα που επικοινωνείς περισσότερο... Εμένα πχ στην παρέα μου κανείς δεν χρησιμοποιεί το whatsapp (όσο περίεργο κ να φαίνεται)... Δηλ από τα 20 άτομα που επικοινωνώ πιο συχνά όλοι έχουν viber κ μόνο ένας whatsapp (που δεν το χρησιμοποιεί κιόλας) οπότε αυτό που χρειάζομαι οπωσδήποτε είναι το viber....

 

δοκίμασε και το Line. Καλύτερο και από τα 2.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καινούρια απορία: Με το που εγκαταστήσω κάποια από τις εφαρμογές, θα μου εμφανίσει αυτόματα ποιοι από τις επαφές μου έχουν και αυτοί την εφαρμογή;
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καινούρια απορία: Με το που εγκαταστήσω κάποια από τις εφαρμογές, θα μου εμφανίσει αυτόματα ποιοι από τις επαφές μου έχουν και αυτοί την εφαρμογή;

 

Το skype όχι. Πρέπει να προσθέσεις εσύ. Στα αλλα δυο αυτόματα. Ούτε search δεν χρειάζεται.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει την εφαρμογή car check μπορεί να μου πει πως βάζουμε τα χιλιόμετρα του αυτοκινήτου γιατί εμένα με αφήνει να βάζω μόνο το όνομα και αν θέλω χιλιόμετρα η μίλια.
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...