Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με σχέση το iPhone 4 που είχα είναι πολύ ποιο αργό...δεν σέρνεται στο μενού..σέρνεται όταν χρησημοποιω εφαρμογές που θελου ίντερνετ...π.χ viber,fb,και η συνομιλία που έχουν τα wp8....Και όταν λέω σέρνεται μην φανταστείτε ότι κάνει 50 ώρες...απλά αργεί..δλδ μου στέλνει ο άλλος μνμ στο viber χτυπάει το κιν μου αλλα όταν μπαίνω μέσα καμια φορά κάνει και 1 λεπτό να το εμφανίσει....

 

είσαι σίγουρος ότι έχεις ενεργοποιημένο το 3g;

Edited by navi55
τεράστιο κενό
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα. Μέχρι πρόσφατα το 520 μου κρατούσε μέσο όρο μιάμισι με δύο μέρες. Εδώ και λίγες μέρες μου κρατάει μέσο όρο μισή μέρα. Εντάξει, κατέβασα κάποιες εφαρμογές και παιχνίδια, αλλά δεν τις έχω να τρέχουν συνέχεια. Είναι παράλογο το κινητό σε idle mode να κρατάει μισή μέρα.

 

Ερώτηση πρώτη, μπορώ να δω κάπως ποια εφαρμογή χρειάζεται αυτούς τους πόρους και μου τρώει την μπαταρία;

Ερώτηση δεύτερη. Υπάρχει πιθανότητα να φταίει που έχω συνδέσει το facebook με τα sms και είμαι μόνιμα σε wifi ορατός και διαθέσιμος για συνομιλία; Μπορεί κάτι τόσο απλό να μου στεγνώνει την μπαταρία;

 

Παλιοτερα οταν ειχα ανοιχτη την συνομιλια για αρκετη ωρα ειχε αισθητη διαφορα στην καταναλωση μπαταριας. Σε συνδυασμο και με το insider. Προσωπικα οσα app εχω βαλει για την μπαταρια ολα ειχαν επιδραση στην μπαταρια, αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο.

Κλεισε ενα απο τα 2 και δες πως παει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να φταίει η εφαρμογή insider που έχω για την μπαταρία;

 

Αν είναι με Live Tile, που δείχνει ποσοστό φόρτισης, ναι, αυτή φταίει. Επίσης, έλεγξε nfc, double tap και εφαρμογές που τρέχουν στο background.

 

Dimi_Arap. Κάτι έχεις κάνει πολύ λάθος στη συσκευή σου. Αν για κάτι έχουν να "υπερηφανεύονται" τα WP8, είναι η ταχύτητά τους. Και η συνέπεια, αλλά αυτό είναι offtopic. Ψάξε,λίγο τη συσκευή σου. Δεν είναι Android, να χρειάζεται 4 πυρήνες, για να "πετάει"...

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ναι, με live tile ειναι και μαλιστα το μεγάλο μέγεθος. Λες να το βρήκαμε;:)

 

double tap ντεν έκει καρντιά μου το 520 :(

 

nfc και λοιπές εφαρμογές κλειστες

Link to comment
Share on other sites

θα το ψάξω...Επίσης θέλω να μάθω πως ανοίγει το 3G και πως κλείνουν η εφαρμογές που ανοίγω...

 

για το 3g ρυθμισεις--->κινητη τηλεφωνια--->συνδεση δεδομενων ή μπορεις να κατεβασεις μια εφαρμογή πχ connectivity tiles να το εχεις σε tile και να το κανεις κατευθείαν

 

οι εφαρμογες κλεινουν με το back button και σε λιγο με την GDR3 θα εχουν ένα Χ στο multitasking

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με live tile ειναι και μαλιστα το μεγάλο μέγεθος. Λες να το βρήκαμε;:)

 

Αυτό είναι. Αφού δε μπορούν να παρακολουθούν έστω κάθε λεπτό το ποσοστό της μπαταρίας, για 'μένα δεν έχουν λόγο ύπαρξης αυτού του είδους οι εφαρμογές. Εκτός κι αν βάλουν μυαλό οι εταιρείες και επαναφέρουν τις μπάρες στην ένδειξη της μπαταρίας.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έστρωσε. Μέσα σε 3-4 ώρες κατέβηκε η μπαταρία στο μισό.:(

Όλες οι εφαρμογές στο παρασκήνιο είναι απενεργοποιημένες εκτός του accuweather (που το είχα όμως από την αρχή που πήρα το τηλέφωνο).

 

Ποια είναι η διαδικασία για να επαναφέρω εργοστασιακές ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έστρωσε. Μέσα σε 3-4 ώρες κατέβηκε η μπαταρία στο μισό.:(

Όλες οι εφαρμογές στο παρασκήνιο είναι απενεργοποιημένες εκτός του accuweather (που το είχα όμως από την αρχή που πήρα το τηλέφωνο).

 

Ποια είναι η διαδικασία για να επαναφέρω εργοστασιακές ρυθμίσεις;

 

τσεκαρε ποιες εφαρμογες τρεχουν στο παρασκηνιο

 

ρυθμισεις--->εφαρμογες--->εργασιες στο παρασκηνιο

 

και κοψε αυτές που δεν χρειαζεσαι

 

οσο για τις εργοστασιακες ρυθμισεις

 

ρυθμισεις--->πληροφοριες τηλεφωνου --->επαναφορα

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε ποιες εφαρμογες τρεχουν στο παρασκηνιο

 

ρυθμισεις--->εφαρμογες--->εργασιες στο παρασκηνιο

 

και κοψε αυτές που δεν χρειαζεσαι

 

οσο για τις εργοστασιακες ρυθμισεις

 

ρυθμισεις--->πληροφοριες τηλεφωνου --->επαναφορα

 

Κομμένες τις έχω όλες, εκτός από το accuweather που λέω παραπάνω. Δεν δικαιολογείται τέτοιο drain μπαταρίας.

Κάτι κατέβασα που δεν έπρεπε, αλλά επειδη κατέβασα πολλά τις τελευταίες μέρες, δεν μπορώ να ψάχνω και να ελέγχω ένα ένα τι φταίει.

 

Πάω για επαναφορά, ελπίζω να στρώσει.Thanks

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε ποιες εφαρμογες τρεχουν στο παρασκηνιο

 

ρυθμισεις--->εφαρμογες--->εργασιες στο παρασκηνιο

 

και κοψε αυτές που δεν χρειαζεσαι

 

οσο για τις εργοστασιακες ρυθμισεις

 

ρυθμισεις--->πληροφοριες τηλεφωνου --->επαναφορα

Εγω παλι, αυτo το "ρυθμισεις--->εφαρμογες--->εργασιες στο παρασκηνιο", γιατι δεν το βρισκω στις ρυθμισεις???

(Lumia 520)

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον επειδή ψάχνεις τις εφαρμογές στο σύστημα.;)

 

Κάνε ένα swipe προς τα αριστερά όταν μπεις στις ρυθμίσεις.

 

Εκει είναι και το data sence που δεν έβρισκε ο φίλος σε διπλανό νημα.;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έστρωσε η μπαταρία ούτε με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Κρατάει κάπου 8-9 ώρες και μετά τέλος.:(

Άλλες λύσεις;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έστρωσε η μπαταρία ούτε με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Κρατάει κάπου 8-9 ώρες και μετά τέλος.:(

Άλλες λύσεις;

 

Ενώ στην αρχή απέδιδε κανονικά? Πήγαινε μια βόλτα σε Nokia care να την μετρήσουν.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή απέδιδε κανονικότατα, 2+ μέρες έβγαζε.

 

Nokia care δεν έχουμε στην πόλη μου, επαρχία είμαι.

 

Την μέτρησα και μόνος μου, τα νούμερα είναι σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το NSU και δεν αναγνωρίζει οτι συνδέεται το τηλέφωνο.

 

Πρόκειται για γνωστό bug τελικά μιας και όσο το ψάχνω, τόσο βρίσκω.

http://wmpoweruser.com/the-wp8-stuck-process-battery-drain-issue-causes-wide-spread-complaints/

 

Κρίμα, ελπίζω να στρώσει στην επόμενη αναβάθμιση.

 

Υ.Γ Επίσης εδώ λέει κάτι σημαντικό σε ένα σημείο που μπορεί να εξηγεί τι συνέβη με το δικό μου 520.

http://mashable.com/2012/11/20/living-with-lumia-day-4-5-6/

 

Σε ενα σημείο λέει:

The good news is my battery life is significantly better than it was at the end of the week. After speaking with Microsoft, I followed their advice and uninstalled and reinstalled Skype and Facebook.

 

Apparently, there are issues with some apps and the way Windows Phone's servers are syncing data that has caused some phones to enter some kind of infinite loop, which stresses out the battery.

 

Ακριβώς πριν πάθω αυτό που έπαθα με την μπαταρία, είχα κατεβάσει κάπου 5-6 διαφορετικές εφαρμογές για ΦΒ (ενώ χρησιμοποιούσα την ΟΕΜ μέχρι τότε) για να δοκιμάσω κάποια πιο ελαφριά. Ισως εκει την έφαγα. Θα δειξει μόλις τελειωσει αυτος ο κύκλος φόρτισης...

 

Υ.Γ 2 (edit) Μετά απο 2 ώρες απο το παρόν ποστ και αφού δεν διορθώθηκε τίποτα, φλάσαρα τελικά με NSU αφού "είδε" το τηλέφωνο. Το καλό είναι ότι ξεκόλλησε και πλέον μου βγάζει ότι έχω 2+ μέρες αυτονομία. Το κακό ότι γύρισαν όλες οι μπούρδες και το logo της vodafone στην έναρξη. Αυτό είναι το μικρό κακό, μιας και αυτά με κατάργηση εξαφανίζονται.

 

Το μεγαλύτερο κακό είναι ότι κλονίστηκε η εμπιστοσύνη μου προς το τηλέφωνο. Αν ήταν να κάθομαι μπροστά απο το το ιντερνετ σε σάιτ, να ψάχνω τι φταίει και πως θα κάνω το τηλέφωνο μου να λειτουργήσει σωστά, αν ήταν να ασχολούμαι με το τηλέφωνο δυό μέρες για να το στρώσω, αν ήταν να ξαναβάλω την λέξη "φλασάρισμα" στο ιντερνετικό μου λεξιλόγιο...έμενα και με το android.:(

 

Κρίμα, πίστεψα ότι είναι απροβλημάτιστο σε απλά πράγματα, αλλά δυστυχώς όχι ακόμα...

Edited by highpriest
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο κακό είναι ότι κλονίστηκε η εμπιστοσύνη μου προς το τηλέφωνο. Αν ήταν να κάθομαι μπροστά απο το το ιντερνετ σε σάιτ, να ψάχνω τι φταίει και πως θα κάνω το τηλέφωνο μου να λειτουργήσει σωστά, αν ήταν να ασχολούμαι με το τηλέφωνο δυό μέρες για να το στρώσω, αν ήταν να ξαναβάλω την λέξη "φλασάρισμα" στο ιντερνετικό μου λεξιλόγιο...έμενα και με το android.:(

 

Κρίμα, πίστεψα ότι είναι απροβλημάτιστο σε απλά πράγματα, αλλά δυστυχώς όχι ακόμα...

 

Από ότι είδα παραπάνω είχες εγκαταστήσει την gdr3. Με όλο τον σεβασμό αλλά η συγκεκριμένη έκδοση ήταν για developers μόνο και σε ξεκάθαρη beta φάση. Δεν ήταν επίσημο release από τη ΝΟΚΙΑ άρα δεν μπορείς να ισχυρίζεσαι ότι φταίει το τηλέφωνο.

 

Υ.Γ.: όχι ότι υπερισπάζομαι τις εταιρίες που είναι πολύ πιθανόν να δώσουν χάλια αναβάθμιση ή να μας παρατήσουν ξεχνώντας τις υποσχέσεις για 36 μήνες υποστήριξη αν ξυπνήσει στραβά ο ceo ή μειωθούν 0.5% τα κέρδη αλλά όταν εγκαθιστάς beta λειτουργικά αναμένεις και bugs.

Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα παραπάνω είχες εγκαταστήσει την gdr3. Με όλο τον σεβασμό αλλά η συγκεκριμένη έκδοση ήταν για developers μόνο και σε ξεκάθαρη beta φάση. Δεν ήταν επίσημο release από τη ΝΟΚΙΑ άρα δεν μπορείς να ισχυρίζεσαι ότι φταίει το τηλέφωνο.

 

Υ.Γ.: όχι ότι υπερισπάζομαι τις εταιρίες που είναι πολύ πιθανόν να δώσουν χάλια αναβάθμιση ή να μας παρατήσουν ξεχνώντας τις υποσχέσεις για 36 μήνες υποστήριξη αν ξυπνήσει στραβά ο ceo ή μειωθούν 0.5% τα κέρδη αλλά όταν εγκαθιστάς beta λειτουργικά αναμένεις και bugs.

 

Δεν διαφωνώ με αυτό (σαν γενικό κανόνα) , μόνο που αν ψάξεις με τις λέξεις "battery drain lumia" θα βρεις πολύ πράγμα και σε ημερομηνίες προ GDR3. Κάνε μια δοκιμή, αξίζει τον κόπο.;)

 

Από εκεί και πέρα, ξαναεγκατέστησα και πάλι την GDR3 επειδή ακριβώς σύμφωνα με όλα τα site που βρήκα όλες οι μαρτυρίες χρονολογούνται από τον Απρίλιο και ειδικά μέσα στο καλοκαίρι και όχι Οκτώβριο που δόθηκε η GDR3.

 

Πιστεύω ότι τελικά το πρόβλημα δημιουργήθηκε από το πως διαβάζει ο σέρβερ της MS κάποιες εφαρμογές και συγχρονίζει. Πρέπει να ήταν πάνω στις δοκιμές με τις διάφορες εκδόσεις του ΦΒ (εκείνη την μέρα διαπίστωσα το πρόβλημα). Όπως γράφει δημιουργείται μια λούπα που τρώει πόρους στρεσάροντας την μπαταρία. Προσοχή παιδιά στις εφαρμογές. Δεν είναι και τόσο ελεγμένα τα πράγματα στο store, όσο θέλουμε να πιστεύουμε. Μια διάβασα για το insider, μια για το FB, για κάποιες άλλες εφαρμογές...θέλει προσοχή στο τι κατεβάζουμε.

 

Δυστυχώς το τηλέφωνο μετά το φλασάρισμα με NSU γύρισε σε branded vodafone έκδοση Ιταλίας, που έχει κομμένο το data sence, αλλά κατά τα άλλα όλα είναι εκεί που πρέπει.

 

Υ.Γ Σε έμενα δεν χρειάζεται να υπερασπιστείς το κινητό, το έχω αγαπήσει για αυτό που είναι και το υπερασπίζομαι και ο ίδιος όταν πρέπει. Αλλά το πρόβλημα που μου έκατσε, είναι πρόβλημα, όπως και να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ με αυτό (σαν γενικό κανόνα) , μόνο που αν ψάξεις με τις λέξεις "battery drain lumia" θα βρεις πολύ πράγμα και σε ημερομηνίες προ GDR3. Κάνε μια δοκιμή, αξίζει τον κόπο.;)

 

Από εκεί και πέρα, ξαναεγκατέστησα και πάλι την GDR3 επειδή ακριβώς σύμφωνα με όλα τα site που βρήκα όλες οι μαρτυρίες χρονολογούνται από τον Απρίλιο και ειδικά μέσα στο καλοκαίρι και όχι Οκτώβριο που δόθηκε η GDR3.

 

Πιστεύω ότι τελικά το πρόβλημα δημιουργήθηκε από το πως διαβάζει ο σέρβερ της MS κάποιες εφαρμογές και συγχρονίζει. Πρέπει να ήταν πάνω στις δοκιμές με τις διάφορες εκδόσεις του ΦΒ (εκείνη την μέρα διαπίστωσα το πρόβλημα). Όπως γράφει δημιουργείται μια λούπα που τρώει πόρους στρεσάροντας την μπαταρία. Προσοχή παιδιά στις εφαρμογές. Δεν είναι και τόσο ελεγμένα τα πράγματα στο store, όσο θέλουμε να πιστεύουμε. Μια διάβασα για το insider, μια για το FB, για κάποιες άλλες εφαρμογές...θέλει προσοχή στο τι κατεβάζουμε.

 

Δυστυχώς το τηλέφωνο μετά το φλασάρισμα με NSU γύρισε σε branded vodafone έκδοση Ιταλίας, που έχει κομμένο το data sence, αλλά κατά τα άλλα όλα είναι εκεί που πρέπει.

 

Υ.Γ Σε έμενα δεν χρειάζεται να υπερασπιστείς το κινητό, το έχω αγαπήσει για αυτό που είναι και το υπερασπίζομαι και ο ίδιος όταν πρέπει. Αλλά το πρόβλημα που μου έκατσε, είναι πρόβλημα, όπως και να το κάνουμε.

εννοείται ότι το πρόβλημα είναι πρόβλημα και πρέπει να το αναφέρουμε, δεν μαρέσει η συμπεριφορά μερικών που επειδή το πλήρωσαν πρεπει να το υπερασπίζονται μεχρι θανάτου.

 

το battery drain είναι σοβαρό θέμα στα wp8 και πρέπει να το κοιτάξει η ms. Αν δεις παλιότερα μηνύματα μου το έχω αναφέρει και για το 925 μου. Έχω κάνει όλες τις παραμετροποιήσεις που προτείνει η ms, δεν έχω κατεβάσει άπειρες εφαρμογές και πάλι αν το αφήσω βράδυ με wifi ανοικτό πέφτει 15% η μπαταρία, πράγμα αδιανόητο για κινητό σε idle κατάσταση. αν το παλέψω λίγο με ειδοποιεί η εφαρμογή της μπαταρίας ότι πέφτει πολύ γρήγορα αφού πέφτει με ρυθμό 10% το μισάωρο.

Είναι ένα θέμα που πρέπει να το λύσει. Και δεν είναι μόνο στο δικό μου. Το βλέπω και στα άλλα 925. Ξυπνάει το πρωί φορτισμένο, μετά από τρεις ώρες και 2 κλήσεις στο 85% η μπαταρία με όλα κλειστά. Αστεία πράγματα και ίσως το πιο σπαστικό και αρνητικό πράγμα στα wp8 μέχρι στιγμής.

Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

High priest είχες περάσει gdr3 και με το NSU σου επανεφερε την gdr2? Αν είναι έτσι τότε επαναφέρεις και την εγγυηση κανονικά??
Lumia 1020 προς πώληση. Link
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Είχα περασμένη GDR3 και με γύρισε σε GDR2 amber και μάλιστα σε ΟΕΜ Ιταλικό βονταφον. Το τονίζω επειδή από το σκρουτζομάγαζο που το αγόρασα από εδώ, είχαν φλασάρει άλλη καθαρή rom χωρίς λογότυπο βόνταφον (κατόπιν δικής μου επιθυμίας). Με γύρισε σε αυτήν την rom που ταιριάζει με το IMEI της συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα θέμα που πρέπει να το λύσει. Και δεν είναι μόνο στο δικό μου. Το βλέπω και στα άλλα 925. Ξυπνάει το πρωί φορτισμένο, μετά από τρεις ώρες και 2 κλήσεις στο 85% η μπαταρία με όλα κλειστά. Αστεία πράγματα και ίσως το πιο σπαστικό και αρνητικό πράγμα στα wp8 μέχρι στιγμής.

 

κανε ένα reboot όταν το βγάζεις απο την φόρτιση http://forums.wpcentral.com/nokia-lumia-925/248501-925-sometimes-doesnt-charge-fully.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...