Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και επειδή είναι δύσκολο κανείς να κρίνει από ποιο σημείο και μετά αντέχουν αναβαθμίσεις κάποιες συσκευές,

καλύτερα να τις παίρνουν όλα τα μοντέλα σε ένα ιδανικό σενάριο,

και ο καθένας καταναλωτής να κάνει την επιλογή να αναβαθμίσει ή να μην.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και επειδή είναι δύσκολο κανείς να κρίνει από ποιο σημείο και μετά αντέχουν αναβαθμίσεις κάποιες συσκευές,

καλύτερα να τις παίρνουν όλα τα μοντέλα σε ένα ιδανικό σενάριο,

και ο καθένας καταναλωτής να κάνει την επιλογή να αναβαθμίσει ή να μην.

 

Υπάρχει μια μικρή αντίφαση.. :)

Απ τη στιγμή που είναι δύσκολο κανείς να κρίνει από ποιο σημείο και μετά αντέχουν αναβαθμίσεις κάποιες συσκευές, τότε θα πρέπει οι "ειδικοί" της MS να τεστάρουν τις συσκευές και να κρίνουν αν θα πρέπει να τη δώσουν ή όχι.. ;)

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια μικρή αντίφαση.. :)

Απ τη στιγμή που είναι δύσκολο κανείς να κρίνει από ποιο σημείο και μετά αντέχουν αναβαθμίσεις κάποιες συσκευές, τότε θα πρέπει οι "ειδικοί" της MS να τεστάρουν τις συσκευές και να κρίνουν αν θα πρέπει να τη δώσουν ή όχι.. ;)

 

Καμία αντίφαση.

Όταν λέω "Και επειδή είναι δύσκολο κανείς να κρίνει από ποιο σημείο και μετά αντέχουν αναβαθμίσεις κάποιες συσκευές"

εννοώ ότι είναι δύσκολο να πειστούν οι καταναλωτές ότι έκρινε ο κατασκευαστής πως μια συσκευή δε σηκώνει την αναβάθμιση.

Γι' αυτό το λόγο, ας επιτρέπεται οι καταναλωτές να διαπιστώνουν από μόνοι τους του λόγου το αληθές.

 

Και εκτός αυτού, άλλα τα μέτρα τα δικά μου και άλλες οι προτιμήσεις κάποιου άλλου

πάνω στο τί σημαίνει λειτουργική συμβατότητα μιας αναβάθμισης με ένα μοντέλο.

Εγώ μπορεί να κρίνω ότι μία συσκευή λαγκάρει, άλλος μπορεί να θεωρεί ότι έχει διαφορετικά από εμένα περιθώρια ανοχής στο τί είναι μη αποδεκτό λαγκ.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Καμία αντίφαση.

Όταν λέω "Και επειδή είναι δύσκολο κανείς να κρίνει από ποιο σημείο και μετά αντέχουν αναβαθμίσεις κάποιες συσκευές"

εννοώ ότι είναι δύσκολο να πειστούν οι καταναλωτές ότι έκρινε ο κατασκευαστής πως μια συσκευή δε σηκώνει την αναβάθμιση.

Γι' αυτό το λόγο, ας επιτρέπεται οι καταναλωτές να διαπιστώνουν από μόνοι τους του λόγου το αληθές.

 

Και εκτός αυτού, άλλα τα μέτρα τα δικά μου και άλλες οι προτιμήσεις κάποιου άλλου

πάνω στο τί σημαίνει λειτουργική συμβατότητα μιας αναβάθμισης με ένα μοντέλο.

Εγώ μπορεί να κρίνω ότι μία συσκευή λαγκάρει, άλλος μπορεί να θεωρεί ότι έχει διαφορετικά από εμένα περιθώρια ανοχής στο τί είναι μη αποδεκτό λαγκ.

Όπως έκαναν με τα παράθυρα σε υπολογιστές που πρότειναν τις ελάχιστες απαιτήσεις για την κάθε έκδοση, έτσι πρέπει να κάνουν και με τα τηλέφωνα. Π.χ. να πουν ότι τα 8.1 προτείνονται για συσκευές με 2 GB RAM, διαφορετικά θα υπάρχουν πιθανά καθυστερήσεις στην απόκριση και κάπως πιο αργή απόδοση από πριν. Από την άλλη μακάρι να κάνουν μια ενημέρωση που να κάνει πιο ελαφρύ το λειτουργικό, όπως είπε κάποιος για το μηλαράκι νωρίτερα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

n00b ερωτηση:

 

Εκτος απο τις εφαρμογες που διατίθενται δωρεάν, εχω αγορασει αρκετες και τις εγκατέστησα στο κινητο μου (1020).

Στην περίπτωση αναβάθμισης ή Hard Reset ή ακομα πειτε οτι θελω να τις εγκαταστήσω απο την αρχή, τι γίνεται;

Υπάρχουν στον λογαριασμό μου και απο εκει τις κανω παλι εγκατάσταση μια μια;

Πρεπει να παρω καποιο Back up;

 

Συγνωμη για την n00bοερωτηση αλλα ειχα να πιασω Windows κινητο απο την εποχη του Samsung Omnia :p

Link to comment
Share on other sites

n00b ερωτηση:

 

Εκτος απο τις εφαρμογες που διατίθενται δωρεάν, εχω αγορασει αρκετες και τις εγκατέστησα στο κινητο μου (1020).

Στην περίπτωση αναβάθμισης ή Hard Reset ή ακομα πειτε οτι θελω να τις εγκαταστήσω απο την αρχή, τι γίνεται;

Υπάρχουν στον λογαριασμό μου και απο εκει τις κανω παλι εγκατάσταση μια μια;

Πρεπει να παρω καποιο Back up;

 

Συγνωμη για την n00bοερωτηση αλλα ειχα να πιασω Windows κινητο απο την εποχη του Samsung Omnia :p

 

Θα υπάρχουν στον λογαριασμό σου. Βέβαια μπορεί να σου γράφει "αγορά" από κάτω ενώ τις έχεις ήδη αγορασμένες αλλά μόλις πατήσεις εκεί θα σε ενημερώσει ότι την έχεις αγοράσει ήδη την τάδε εφαρμογή και θα σου έχει επιλογή "εγκατάσταση".

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάτι ακόμα που έχω δει και είναι λίγο "ότι να ναι" είναι με τον Έλεγχο Αποθήκευσης και τον Έλεγχο Μνήμης. Στο ένα λέει ότι το Σύστημα πιάνει περίπου 3+GB ενώ στο άλλο 1,9GB όπως παλιά. Επίσης δεν εμφανίζει όλες τις εφαρμογές όπως παλιά και δε ξέρουμε τι γίνεται
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάτι ακόμα που έχω δει και είναι λίγο "ότι να ναι" είναι με τον Έλεγχο Αποθήκευσης και τον Έλεγχο Μνήμης. Στο ένα λέει ότι το Σύστημα πιάνει περίπου 3+GB ενώ στο άλλο 1,9GB όπως παλιά. Επίσης δεν εμφανίζει όλες τις εφαρμογές όπως παλιά και δε ξέρουμε τι γίνεται

Για κάποιο λόγο εμένα μου εμφανίζει μόνο το ένα μετά την αναβάθμιση. Το άλλο με την πίτα χάθηκε στο 1020!! Αντίθετα στο 520 υπάρχουν και τα δύο μετά την αναβάθμιση! Τι γίνεται;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

WPCentral: Windows Phone 8.1 Update 2 features purportedly detailed, due in October plus Cortana for Poland

 

Windows Phone 8.1 Update 2 alleged new features (unconfirmed):

 

 

  • The ability to create groups of applications in the application list
  • Sorting options in the Settings
  • File manager application becomes a system, so as to be able to use other applications
  • The ability to change the default messages application
  • News communications - DLNA, WiFi Direct, Bluetooth Profiles

 

Θα δούμε και την Cortana σε νέες χώρες μεταξύ αυτών και η Πολωνία... Κάποια άλλη δεν έχει γίνει ακόμα γνωστή...

 

According to Sałek, October 8, 2014 is the day users of the Preview for Developers can expect to receive their first look at Update 2, through an over-the-air update.

 

Όλα αυτά βέβαια είναι ακόμα φήμες... Μένει να δούμε...

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι θα είναι πάρα πολύ αστείο να ακούς την Cortana να μιλάει πολωνικά :lol:

Το Update 1 είναι η Denim ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Άλλο η Demin και μην μπερδευτείτε μιλάει για Preview For Developers έτσι...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι θα είναι πάρα πολύ αστείο να ακούς την Cortana να μιλάει πολωνικά :lol:

Το Update 1 είναι η Denim ;

 

Ναι το Update 1 είναι η Denim για τα Lumia. To Update 2 θα αρχίζει από Ε αλλά ακόμα είναι άγνωστη η πλήρης ονομασία!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Διαλέξτε :p :D

 

Earth Brown

Earth Yellow

Ebony

Ecru

Eggplant

Eggplant purple

Eggshell

Egyptian Blue

Electric blue

Electric crimson

Electric cyan

Electric green

Electric indigo

Electric lavender

Electric lime

Electric pink

Electric purple

Electric ultramarine

Electric violet

Electric yellow

Ember

Emerald (green)

Empa

Eton blue

Evergreen

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω πολύ να δω(αν και δε το πιστεύω)το πληκτρολόγιο να έχει swipe και στα ελληνικά.

Μετά τη cortana να μιλάει ελληνικά, την έχω κατά ευχαριστηθεί και θα ήταν καλό.

Επίσης call regarding και τέλος σιγά σιγά να παίρνουν μπρος και οι Developers να δούμε σωστές εφαρμογές.

Άν γίνουν αυτά θα είμαι σούπερ ευχαριστημένος και σε συνδυασμό βεβαίως με αυτά που έχουν γίνει έως τώρα :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέει η MS 36 μήνες υποστήριξη τι εννοεί ?

 

Στο λειτουργικό η στις συσκευές ?

 

Τα WP8 κλείσανε δυο χρονια,αν κάποιος πάρει αύριο το 930 η το 830-530 για παράδειγμα μέχρι ποτε θα είναι η υποστήριξη ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να εννοεί τις συσκευές γιατί αυτό σημαίνει πως τέλη του 15 σταματάει η υποστήριξη του 820/920 ενώ θα συνεχίσει να υποστηρίζεται το κατά πολύ φτωχότερο 625 πχ μέχρι τα μέσα του 16, άρα νομίζω πως τα 8 θα υποστηρίζονται για 36 μήνες.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να εννοεί τις συσκευές γιατί αυτό σημαίνει πως τέλη του 15 σταματάει η υποστήριξη του 820/920 ενώ θα συνεχίσει να υποστηρίζεται το κατά πολύ φτωχότερο 625 πχ μέχρι τα μέσα του 16, άρα νομίζω πως τα 8 θα υποστηρίζονται για 36 μήνες.

 

 

 

Από ότι έχω καταλάβει εννοεί συσκευές και 36 μήνες από την επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας τους

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει εννοεί συσκευές και 36 μήνες από την επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας τους

 

Ακριβώς αυτό.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει εννοεί συσκευές και 36 μήνες από την επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας τους

 

Ακριβώς αυτό.

 

Καλύτερα δε γίνετε.....αγοράζεις άφοβα και κοιμάσαι ήσυχος περί αυτού :)

Link to comment
Share on other sites

Έχετε άποψη για το αν περιλαμβάνονται και τα 9;

Το έχω δει να συζητιέται εδώ μερικές φορές αλλά χωρίς σίγουρη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε άποψη για το αν περιλαμβάνονται και τα 9;

Το έχω δει να συζητιέται εδώ μερικές φορές αλλά χωρίς σίγουρη απάντηση.

 

Επίσημη ενημέρωση δεν έχουμε ακόμα. Οι φήμες πάντως λένε ότι όλες οι WP8 συσκευές θα πάρουν τα WP9 έστω και "πετσοκομμένα".

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Έχετε άποψη για το αν περιλαμβάνονται και τα 9;

 

 

Το έχω δει να συζητιέται εδώ μερικές φορές αλλά χωρίς σίγουρη απάντηση.

 

 

 

Το λογικό και αναμενόμενο είναι να πάρουν τα 9 συσκευές που δεν θα έχουν συμπληρώσει τους 36 μήνες. Όμως με το πρόσφατο ιστορικό της ms ολα είναι πιθανά.

 

Παλαιότερα εδώ στο φόρουμ κάποιο παιδί παρέθεσε ένα άρθρο που λέει ότι η ms δεσμεύεται για 36 μήνες update και όχι upgrate και τα 9 πιθανώς να θεωρηθούν ως upgrate

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα εδώ στο φόρουμ κάποιο παιδί παρέθεσε ένα άρθρο που λέει ότι η ms δεσμεύεται για 36 μήνες update και όχι upgrate και τα 9 πιθανώς να θεωρηθούν ως upgrate

 

 

Αυτο ακριβως. Για μενα το σωστο θα ειναι να δωσουν τα 9 σε παλαιοτερες συσκευες μονο αν δεν χασουν την εμπειρια χρησης και τη ταχυτητα. Εδω στα 8.1 και καποιοι εχουν παραπονα μειωσης του smoothness.

Το χθεσινο παραδειγμα της apple με το ios 8 και την παροτρυνση του κοινου να μη προβουν στο κατεβασμα της ενημερωσης σε παλαιοτερες συσκευες ειναι παραδειγμα προς αποφυγην.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα θα πρέπει όλες οι συσκευές να αναβαθμιστούν σε wp9 άλλα με την δυνατοτητα επιστροφής. Έτσι δεν α υπάρξει το παραμικρό πρόβλημα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...