Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Toggles βλέπω και χαίρομαι!

Μακάρι.

 

Εγω παλι βλεπω "κουρτινα" και λυπαμαι αφου θα μπορουσε η ιδια δουλεια να γινει με ενα απλο swipe προς τα δεξια.

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι βλεπω "κουρτινα" και λυπαμαι αφου θα μπορουσε η ιδια δουλεια να γινει με ενα απλο swipe προς τα δεξια.

 

Κι εγώ θα προτιμούσα το swipe αλλά αν σκεφτείς πως η συντριπτική πλειοψηφία έχει συνηθίσει την κουρτίνα, θα έβρισκαν κακό το swipe......:) Κάτι σαν τον τονισμό λέξεων που γίνεται γράφοντας πρώτα το φωνήεν και μετά βαζουμε τον τόνο. "ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ".......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, αυτό το swype προς τα δεξιά γτ δεν το κάνουν τίποτα, έλεος.

 

Υποθέτω πως δεν ενεργοποιούν το swipe to right διότι με οριζόντια swipes είναι ο κύριος τροπος πλοήγησης σε μενού μέσα σε εφαρμογές. Οποτε αν ήθελες να έχεις πρόσβαση στα quick toggles, ενώ είσαι μέσα σε εφαρμογή δεν θα μπορούσες. Ενω τώρα με κάθετο swipe απο την κορυφη της οθόνης, έχεις πάντοτε πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι βλεπω "κουρτινα" και λυπαμαι αφου θα μπορουσε η ιδια δουλεια να γινει με ενα απλο swipe προς τα δεξια.

 

 

Δε με απασχολει αν εχει κουρτινα η σεμεδακι, αρκει να μπει ;) :)

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως δεν ενεργοποιούν το swipe to right διότι με οριζόντια swipes είναι ο κύριος τροπος πλοήγησης σε μενού μέσα σε εφαρμογές. Οποτε αν ήθελες να έχεις πρόσβαση στα quick toggles, ενώ είσαι μέσα σε εφαρμογή δεν θα μπορούσες. Ενω τώρα με κάθετο swipe απο την κορυφη της οθόνης, έχεις πάντοτε πρόσβαση.

Σωστός ο protsimer. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό.

3>4
Link to comment
Share on other sites

Δε με απασχολει αν εχει κουρτινα η σεμεδακι, αρκει να μπει ;) :)

 

Σεμεδάκι.. :lol:

Εμενά πάλι δε με νοιάζει και πολύ απ τη στιγμή που έχουν βγει εφαρμογές όπως το Quick Settings που κάνουν τη δουλειά μια χαρά. Πρόσφατα είδα και λύση με την εφαρμογή Φάκελοι, καθώς μπορείς να κάνεις φάκελο με τα settings που θες, pin στην αρχική και είσαι κομπλέ! Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχει κάπου την επιλογή Stop Music (την οποία έχει στο Quick Settings..)

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα να σχολιάζετε το ποσοστό κάτω από το εικονίδιο της μπαταρίας. (δίπλα στο εικονίδιο δεν το είδα και δεν ξέρω αν κάτι σημαίνει αυτό)

Το action centre δε μου κεντρίζει τόσο το ενδιαφέρον, όσο τα toggles και η status bar .

 

Η status bar είναι πιο πλατιά και περιέχει περισσότερες πληροφορίες τουλάχιστον υπό το action centre.

Εκτός από το ποσοστό φόρτισης δεξιά κάτω από το ρολόι μάλλον είναι η ημερομηνία , και στα αριστερά κάτω από την ένδειξη του σήματος είναι το όνομα του παρόχου.

Γενικά μια status bar ικανή να υποδεχτεί πλήθος πληροφοριών.

Ελπίζω η status bar να εμφανίζει τις πληροφορίες όχι κατά περίσταση όπως τώρα, αλλά συνεχώς.

 

Γενικά όσο τα WP θα εμπλουτίζονται, θα βλέπουμε και την πραγματική εικόνα της δουλειάς της MS, με την έννοια ότι σήμερα τα WP είναι ελαφριά και ομαλά ακριβώς επειδή είναι ελλιπή σε λειτουργίες.

Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Toggles βλέπω και χαίρομαι!

Μακάρι.

 

Έτσι είναι χρώματα και στυλ Android!

Δυστυχώς μετά την "παιδική χαρά" όπως εγώ θέλω να την λέω την εμφάνιση του iOS7 που πολύ μοιάζει με το αυστηρό ύφος του Pure android απο την 4+ (χωρίς να σημαίνει κάτι άλλο αυτό για το λειτουργικό), βλέπω και η MS στα χνάρια της.

Οσο και αν δεν μου αρέσει το Modern UI των WP7 και 8 πάντα έλεγα ότι είναι το μόνο που ακολούθησε διαφορετική φιλοσοφία απο την πεπατημένη που εισήγαγε το πρώτο αιφον.

Ελπίζω να μην καταργηθούν τα tiles αλλά να βελτιωθούν και αντί για ριζικές αισθητικές αλλαγές να δώσουν αυτά που τόσο καιρό φωνάζουν και θέλουν οι ίδιοι οι χρήστες.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Mr_47 θα με πεις κακο αν κραξω τωρα την ms για το πρόβλημα που αναφέρεις? Και μετα θελουμε ενοποίηση! Δηλαδή η λύση ειναι να αγοράσεις card reader?

Εγω θα έλεγα να δοκιμάσεις σε αλλη θύρα και να δεις την ρύθμιση του usb αλλά βλέποντας και άλλες απαντήσεις πιο πάνω μαλλον λύση δεν θα βρεις!

Είναι κουφό πάντως αυτό.

Δοκίμασε και με αλλο καλώδιο.

 

Ε, λίγο κακό, ναι. :P Πάντως αυτό είναι πολύ λιγότερο, από το πρόβλημα που έβγαλε η Android συσκευή μου και η αποστολή της στο τμήμα service είναι μονόδρομος.

 

Ας ρωτήσω και κάτι άλλο, μια που γράφω το ποστ. Υπάρχει δυνατότητα να αλλάξουμε το είδος του λογαριασμού mail, που έχουμε σαν κύριο στη συσκευή μας; Στην περίπτωση μου, έχω βάλει ένα Microsoft λογαριασμό mail. Είναι δυνατόν να τον αλλάξω σε λογαριασμό Outlook ( τον ίδιο λογαριασμό );

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το ερώτημα...Νομίζω θέλει hard reset για να αλλάξεις κύριο λογαριασμό. Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το ερώτημα...Νομίζω θέλει hard reset για να αλλάξεις κύριο λογαριασμό.

 

Το κατάλαβες στο μισό. :) Δε θέλω να βάλω διαφορετικό λογαριασμό. Θέλω το λογαριασμό, που ήδη έχω σεταρισμένο σαν κύριο, να τον μετατρέψω από Microsoft σε Outlook λογαριασμό.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβες στο μισό. :) Δε θέλω να βάλω διαφορετικό λογαριασμό. Θέλω το λογαριασμό, που ήδη έχω σεταρισμένο σαν κύριο, να τον μετατρέψω από Microsoft σε Outlook λογαριασμό.

 

Και πάλι, δυστυχώς, η MS έχει φροντίσει ώστε να χρειάζεται hard reset για να κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή...

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι, δυστυχώς, η MS έχει φροντίσει ώστε να χρειάζεται hard reset για να κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή...

 

Κρίμα. Άρα, μένω όπως είμαι. Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ε, λίγο κακό, ναι. :P Πάντως αυτό είναι πολύ λιγότερο, από το πρόβλημα που έβγαλε η Android συσκευή μου και η αποστολή της στο τμήμα service είναι μονόδρομος.

 

Ας ρωτήσω και κάτι άλλο, μια που γράφω το ποστ. Υπάρχει δυνατότητα να αλλάξουμε το είδος του λογαριασμού mail, που έχουμε σαν κύριο στη συσκευή μας; Στην περίπτωση μου, έχω βάλει ένα Microsoft λογαριασμό mail. Είναι δυνατόν να τον αλλάξω σε λογαριασμό Outlook ( τον ίδιο λογαριασμό );

 

Είμαι αυστηρός :) Καλά το android προβλήματα να θες αλλά εκεί εχεις πολλές προτάσεις και εταιρίες και ελευθερία. Θα έπρεπε να το συγκρίνεις με το iOS που τα έχει λύσει αυτά τα θέματα με το τίμημα φυσικά του iTunes. Τουλάχιστον πλέον στα WP8 δεν είναι αναγκαίο το Zune :)

 

edit: Α εννοείτε τον account που χρησιμοποιούμε για τις υπηρεσίες της Ms. Εγώ στο Xbox360 έχω κάνει ένα νέο απο την αρχή μόνο για αυτό τον λόγο επειδή έχω βάλει την πιστωτική μου κάρτα και σπάνια το χρησιμοποιώ αλλού. Και εδώ θα έλεγες ότι γίνεται ένα μπέρδεμα :P

Edited by aliengoa

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά

http://www.windowsphone.com/en-us/how-to/wp8/start/change-a-microsoft-account-faq

 

και

http://www.wpcentral.com/guide-how-get-new-live-id-and-keep-all-your-windows-phone-app-purchases

 

 

 

Update: Η πρώτη εμφάνιση της επόμενης αναβάθμισης Windows Phone Blue 8.1 σε κλειστό κύκλο devs

http://www.wpcentral.com/windows-phone-81-microsoft-confidential-sdk-preview

Να αναμένουμε τις πρώτες διαρροές στα της νέας έκδοσης.

Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αυστηρός :) Καλά το android προβλήματα να θες αλλά εκεί εχεις πολλές προτάσεις και εταιρίες και ελευθερία. Θα έπρεπε να το συγκρίνεις με το iOS που τα έχει λύσει αυτά τα θέματα με το τίμημα φυσικά του iTunes. Τουλάχιστον πλέον στα WP8 δεν είναι αναγκαίο το Zune :)

 

edit: Α εννοείτε τον account που χρησιμοποιούμε για τις υπηρεσίες της Ms. Εγώ στο Xbox360 έχω κάνει ένα νέο απο την αρχή μόνο για αυτό τον λόγο επειδή έχω βάλει την πιστωτική μου κάρτα και σπάνια το χρησιμοποιώ αλλού. Και εδώ θα έλεγες ότι γίνεται ένα μπέρδεμα :P

 

Κι εγώ αυστηρός είμαι, αλλά σε ό,τι έχει να κάνει με το Android περισσότερο ( κακία... :shifty: ). Και ναι, θα έλεγα ότι γίνεται ένα μπέρδεμα. :P

 

Ενημερωτικά

http://www.windowsphone.com/en-us/how-to/wp8/start/change-a-microsoft-account-faq

 

και

http://www.wpcentral.com/guide-how-get-new-live-id-and-keep-all-your-windows-phone-app-purchases

 

 

 

Update: Η πρώτη εμφάνιση της επόμενης αναβάθμισης Windows Phone Blue 8.1 σε κλειστό κύκλο devs

http://www.wpcentral.com/windows-phone-81-microsoft-confidential-sdk-preview

Να αναμένουμε τις πρώτες διαρροές στα της νέας έκδοσης.

 

Thanks. :) Άρα, έπρεπε να έχω xBox. Κάτι που δεν πρόκειται να γίνει...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Νέα Features των 8.1 :happy:

 

 

•NEW YouTube Player (see lede image)

•NEW File picker (see above image)

•NEW Geofencing API for location-based reminders

•NEW Background tasks: Bluetooth signal strength, Chat message notification, Device connection change, Device use trigger, Gatt characteristic notification, Location, Push notification, Rfcomm connection, System event, Timer

•NEW Slide down to close apps

•NEW Navigation bar color selection

•NEW USB choices

•NEW Updated camera layout, similar to Windows 8.1 (see photo below)

•VPN (Virtual Private Network)

•OneDrive (previously SkyDrive) with integrated file browser (just like Windows 8.1)

•Filter through installed apps by usage/install date

•Select multiple tiles when customising the Start screen

•More efficient multitasking

•Ability to install apps on inserted SD Cards

•Internet Explorer 11 improved with WebGL and Normal mapping support

•Separate volume controls for ringer, media, etc.

•Bing smart search (similar search system as Windows 8.1)

•Xbox Music and Xbox Video as standalone apps instead of the Music + Video Hub (allowing more updates to be pushed)

•Redesigned Xbox Game Hub

•Twitter integrated more deeply into the contacts Hub

•Facebook account option REMOVED (updated)

•Quick settings access (Wi-Fi, Bluetooth) by doing a quick swipe from the top of the screen

•Action Center accessed by doing a full swipe from up to the bottom (separate from the Notification Center)

•Silent notifications which go directly to the Action center

•Possibility to mark a Live Tile as read by swiping from the left of said tile

•'Cortana' smart agent performs the same tasks as Siri and Google Now and even more, including data from Foursquare (MS INVEST)

•Auto-updates for apps (just like Windows 8.1)

•Better backup functionality

•Improved keyboard

•Bluetooth 4.0 LE (to non-Lumia Windows Phones)

•Feature to mirror Windows Phone screens to TVs and/or monitors

 

από wpcentral

http://www.wpcentral.com/developers-leak-new-features-windows-phone-81-sdk

Link to comment
Share on other sites

ε ρε γλέντια ... τώρα θα αρχίσουν κάποιοι τα γνωστά, τα WP 8.1 θα τους... "πονέσουν" :)
Link to comment
Share on other sites

Και για πότε ακούγεται πως θα γινει η διανομή; Τα γνωστά; Εντός του 2014;

 

απ 'οσο κατάλαβα Μάιο

Link to comment
Share on other sites

Νέα Features των 8.1 :happy:

 

 

 

 

από wpcentral

http://www.wpcentral.com/developers-leak-new-features-windows-phone-81-sdk

 

Αυτό ΕΙΝΑΙ update..

 

ε ρε γλέντια ... τώρα θα αρχίσουν κάποιοι τα γνωστά, τα WP 8.1 θα τους... "πονέσουν" :)

 

Αυτό ακριβώς... ;) :shifty: Πιστεύω ότι τώρα δείχνουν τη δύναμή τους τα WP. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

ε ρε γλέντια ... τώρα θα αρχίσουν κάποιοι τα γνωστά, τα WP 8.1 θα τους... "πονέσουν" :)

 

Κοιτά, υπάρχει θέμα στην αρχική σελίδα. Ας τους αφήσουμε εκεί να κράζουν όσο θέλουν, και ας ασχοληθούμε εμείς εδώ με το θέμα που μας ενδιαφέρει. Όσο ασχολείσαι μαζί τους, τόσο χαρά τους δίνεις, διότι στην τελική αυτό τους ενδιαφέρει και οχι το τεχνολογικό κομματι.

 

Στα δικά μας τώρα. Πέρα απο τα πολλά που μπαίνουν, με υποκειμενικό το πόσο σημαντικά ειναι, αυτό που θα πρέπει να κρατήσουμε ειναι οτι άρχισε η ενοποίηση των λειτουργικών. Χωρίς να ξέρω τι εχει στο μυαλό της η MS, θεωρώ οτι στο άμεσο μέλλον θα δούμε ωραία πραγματάκια. Μια καλή αρχή θα ειναι βέβαια οτι θα μπορούμε να τρέχουμε τις εφαρμογές των κινητών στα desktop μας, μιας και πλέον καταργούνται τα xap και περνάμε σε εφαρμογές που ειναι συμβατές σε RT και WP. Υπομονή και βλέπουμε λοιπόν. Πάντως τα μηνύματα ειναι πολύ ενθαρρυντικά, και ασε τους άλλους να πανηγυρίζουν με την καινοτομία της αύξησης της RAM απο τα 2 στα 3 GB.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Κοιτά, υπάρχει θέμα στην αρχική σελίδα. Ας τους αφήσουμε εκεί να κράζουν όσο θέλουν, και ας ασχοληθούμε εμείς εδώ με το θέμα που μας ενδιαφέρει. Όσο ασχολείσαι μαζί τους, τόσο χαρά τους δίνεις, διότι στην τελική αυτό τους ενδιαφέρει και οχι το τεχνολογικό κομματι.

 

Στα δικά μας τώρα. Πέρα απο τα πολλά που μπαίνουν, με υποκειμενικό το πόσο σημαντικά ειναι, αυτό που θα πρέπει να κρατήσουμε ειναι οτι άρχισε η ενοποίηση των λειτουργικών. Χωρίς να ξέρω τι εχει στο μυαλό της η MS, θεωρώ οτι στο άμεσο μέλλον θα δούμε ωραία πραγματάκια. Μια καλή αρχή θα ειναι βέβαια οτι θα μπορούμε να τρέχουμε τις εφαρμογές των κινητών στα desktop μας, μιας και πλέον καταργούνται τα xap και περνάμε σε εφαρμογές που ειναι συμβατές σε RT και WP. Υπομονή και βλέπουμε λοιπόν. Πάντως τα μηνύματα ειναι πολύ ενθαρρυντικά, και ασε τους άλλους να πανηγυρίζουν με την καινοτομία της αύξησης της RAM απο τα 2 στα 3 GB.

Έχεις δίκιο που περιμένεις την πραγματική σύγκλειση και την πραγματική έννοια "οικοσύστημα"... απλά τα περί "γλεντιών" :) ήταν αυθόρμητο γιατί βλέπω ότι όχι μόνο η αλλαγές είναι σημαντικές και πολλές, αλλά και έρχονται σε ένα σημείο που η φιλοδοξία για αύξηση του αριθμού των χρηστών έφτασε σε υψηλά επίπεδα, νομίζω ότι αυτό το update σε συνδυασμό με την ήδη χρήση του από dev's θα δώσει και τις αναμενόμενες εφαρμογές, δλδ διπλό το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...