Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά ήταν θέμα έντασης από πλευρά κινητού.

Ενώ στο headset MW600 η ένταση ήταν στο φουλ, δεν ακουγόταν τίποτα.

Έπρεπε στο κινητο και την ώρα που έπαιζε ο player να αυξήσω την ένταση γιατί για κάποιο λόγο ήταν στο μηδέν.

Βέβαια ένα άλλο αρνητικό είναι ότι δεν εμφανίζει τον τίτλο των τραγουδιών.

 

Αυτό με την ένταση το έπαθα και εγώ. Μπορεί να φταίει η 4.3 ή η Sony που νομίζω έχει πρόβλημα ακόμη και στην 4.2.2.

Αυτό τουλάχιστον πιστεύω εγώ, γιατί ούτε με το S4 δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

NlpCollectorWakeLock ειναι αυτο που ευθυνεται και εχει σχεση με τα Locations απο "google settings"

 

το εψαξα διοτι μου ειχε awake τη συσκευη πανω απο μιση ωρα σε διαστημα μισης μερας...

απενεργοποιειται αν πατε στο google settings>location και ξετικαρετε το access location...

 

φυσικα μετα τα apps της google δεν εχουν προσβαση στην τοποθεσια απλα ενημερωνω για αυτη τη λυση που ειναι και σχετικα γρηγορη αν χρησιμοποιειτε οχι και τοσο συχνα τα maps στο κινητο...

σημερα το ενεργοποιησα παλι πριν απο 2 ωρες για να δω συμπεριφορα αν ειναι κατι συνεχομενο ή απλα ειχε κολλησει κατι αλλα ηδη ειναι στα 3 λεπτα οποτε μαλλον ειναι fix συμπεριφορα...

 

οποιος θελει ψαχνει με τον ορο που εγραψα αρχικα στο google να διαπιστωσει

 

edit : επισης μολις ειδα να προτεινει καποιος απο γενικα settings>location access> ξετικαρουμε το wifi&mobile network location το οποιο δε ξερω τι ακριβως διαφορα εχει αλλα πιθανον ειναι καλυτερο απο το απο πανω.

δοκιμαζετε και λετε τα αποτελεσματα

 

Από ότι έχω δει δεν χρειάζεται να κλείσεις location access. Μπορείς να κλείσεις μόνο το location reporting από google settings και να είσαι κομπλέ. Παίζουν όλα από location και device manager και το android os δεν τρώει τόση μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Μην το γενικεύεις, δεν συμβαίνει σε όλους, ψάξε λίγο τα wakes σου, δεν μπορεί, κάτι θα βρεις.

 

Δεν βρήκα απολύτως τίποτα με το wakelock detector. :cool:

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα απολύτως τίποτα με το wakelock detector. :cool:

 

Έτσι δεν καταλαβαίνει κανείς τίποτα. Βάλε screenshot χρήσης και χρησιμοποίησε και αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1179809&nocache=1&z=6180953406728804. Μπορείς αν θέλεις να στείλεις και dump file στο thread να σου πούνε τι να κάνεις.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πολλοί επειδή το κινητό δεν το έχουμε για παιχνίδι και πειραματισμό, δεν έχουμε την πολυτέλεια του clean install κάθε φορά που είναι να κάνει upgrade. :D

 

Επί της πράξης, το κινητό είναι μανάτο, ούτε root και τέτοια, εγκαθιστώ εφαρμογές μόνο από Play store, και κάνω upgrade μόνο με αυτό που μού κάνει push κάθε φορά. Δηλαδή τα προβλεπόμενα.

 

:cool:

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει ούτε με παιχνίδι ούτε με πειραματισμό. Κάθε φορά που γίνεται μετάβαση σε νέα έκδοση android καλό είναι να γίνεται "καθαρά" προς αποφυγή τέτοιων προβλημάτων.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η περιγραφή είναι μια καλή σύντομη ανάλυση, γιατί η πλατφόρμα είναι ακόμα ανώριμη.

 

Δηλαδή να έχεις προβλεπόμενο reference κινητό για το λειτουργικό, να μην πειράζεις τίποτα, να τα κάνεις όλα by the book και στο τέλος να είναι unstable.

 

Φανατικός Android, εδώ και χρόνια και μόνο Nexus είμαι, αλλά η πλατφόρμα είναι ακόμα ΛΙΓΗ για σοβαρή αξιόπιστη χρήση. Αξιόπιστη χρήση θα πει ότι όντας στη δουλειά, σε κρίσιμο σημείο δεν μπορεί να σού πιεί το κινητό τη μπαταρία σε 3-4 ώρες και να σε αφήσει στη μέση του πουθενά.

 

Απλά βασικά πράγματα. :cool:

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω δει δεν χρειάζεται να κλείσεις location access. Μπορείς να κλείσεις μόνο το location reporting από google settings και να είσαι κομπλέ. Παίζουν όλα από location και device manager και το android os δεν τρώει τόση μπαταρία.

 

εχεις δικιο το δοκιμαζω ετσι μιας και φαινεται να ειναι οκ και αν δω κατι αρνητικο θα ενημερωσω αλλα λογικα τωρα που το βλεπω εχεις δικιο...

thanks για το tip μιας και αυτο ειναι το μονο που δεν ειχα κανει για καποιο ανεξηγητο λογο ;)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η περιγραφή είναι μια καλή σύντομη ανάλυση, γιατί η πλατφόρμα είναι ακόμα ανώριμη.

 

Δηλαδή να έχεις προβλεπόμενο reference κινητό για το λειτουργικό, να μην πειράζεις τίποτα, να τα κάνεις όλα by the book και στο τέλος να είναι unstable.

 

Φανατικός Android, εδώ και χρόνια και μόνο Nexus είμαι, αλλά η πλατφόρμα είναι ακόμα ΛΙΓΗ για σοβαρή αξιόπιστη χρήση. Αξιόπιστη χρήση θα πει ότι όντας στη δουλειά, σε κρίσιμο σημείο δεν μπορεί να σού πιεί το κινητό τη μπαταρία σε 3-4 ώρες και να σε αφήσει στη μέση του πουθενά.

 

Απλά βασικά πράγματα. :cool:

 

Γενικότερα κολλήματα τα τρώει και θέλει κάνα reboot. Αλλά μέχρι εκεί. Όλα το κάνουν. Η κατανάλωση της μπαταρίας είναι καθαρά θέμα κάποιας εφαρμογής συχνότερα ή κάποιας διεργασίας του συστήματος που "κολλάει" πιο αραιά. Δεν μπορεί στους περισσότερους να βελτιώθηκαν ή να παρέμειναν ίδια τα πράγματα και σε πολύ λίγους να τρελαίνεται το κινητό μόνιμα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρελαίνεται μόνιμα. Απλά παρατηρώ πιο γρήγορα ρούφηγμα της μπαταρίας, ενώ θα περιμένα πιο αργό σε σχέση με πριν.

 

Καμία εφαρμογή δεν έχει υψηλή χρήση. Καμία εφαρμογή δεν φαίνεται να κάνει πράγματα με το wakelock.

 

Αν ένας κατασκευαστής έχει τέτοια «αβεβαιότητα» στο ίδιο το reference κινητό του, σημαίνει ότι έχει ακόμα δρόμο να διανύσει μέχρι να ωριμάσει το λειτουργικό.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Δεν τρελαίνεται μόνιμα. Απλά παρατηρώ πιο γρήγορα ρούφηγμα της μπαταρίας, ενώ θα περιμένα πιο αργό σε σχέση με πριν.

 

Καμία εφαρμογή δεν έχει υψηλή χρήση. Καμία εφαρμογή δεν φαίνεται να κάνει πράγματα με το wakelock.

 

Αν ένας κατασκευαστής έχει τέτοια «αβεβαιότητα» στο ίδιο το reference κινητό του, σημαίνει ότι έχει ακόμα δρόμο να διανύσει μέχρι να ωριμάσει το λειτουργικό.

 

Σωστός. Οπότε υπάρχουν 3 δρόμοι. 1.το κρατάς ως έχει. 2.το ψάχνεις πολύ αν μπορείς να λύσεις το πρόβλημα. 3.παιρνεις άλλο.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πολλοί επειδή το κινητό δεν το έχουμε για παιχνίδι και πειραματισμό, δεν έχουμε την πολυτέλεια του clean install κάθε φορά που είναι να κάνει upgrade. :D

 

Επί της πράξης, το κινητό είναι μανάτο, ούτε root και τέτοια, εγκαθιστώ εφαρμογές μόνο από Play store, και κάνω upgrade μόνο με αυτό που μού κάνει push κάθε φορά. Δηλαδή τα προβλεπόμενα.

 

:cool:

Αμα σκεφτείς πόση ωρα σου παίρνει να κάνεις clean install και να επαναφέρεις όλες τις εφαρμογές σου και τα data σου , τότε θα συνειδητοποιήσεις οτι είναι πολύ λιγότερη απο αυτή για να ψάχνεις τι σου τρώει συνέχεια την μπαταρία ή που οφείλεται κάποια ασυνήθιστη δυσλειτουργία.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Δεν τρελαίνεται μόνιμα. Απλά παρατηρώ πιο γρήγορα ρούφηγμα της μπαταρίας, ενώ θα περιμένα πιο αργό σε σχέση με πριν.

 

Καμία εφαρμογή δεν έχει υψηλή χρήση. Καμία εφαρμογή δεν φαίνεται να κάνει πράγματα με το wakelock.

 

Αν ένας κατασκευαστής έχει τέτοια «αβεβαιότητα» στο ίδιο το reference κινητό του, σημαίνει ότι έχει ακόμα δρόμο να διανύσει μέχρι να ωριμάσει το λειτουργικό.

 

Θεωρώ ότι λανθασμένα το αναγάγεις σε σφάλμα του κατασκευαστή/ του android/ της Google γενικότερα από την στιγμή που πολύ απλά, το πρόβλημα σου δεν συναντάται στην πλειοψηφία των χρηστών. Το ότι είναι stock 100% το κινητό σου, και πάλι δεν αποκλείει το γεγονός να υπάρχει κάποιο θέμα είτε sofware-ικού είτε hardware-ικού χαρακτήρα. Η άποψη "ε, είναι ανώριμο το λειτουργικό τι να κάνουμε" μπορεί να είναι μιά βολική λύση αλλά από τη στιγμή που δεν επιβεβαιώνεται και από άλλους τότε δεν έχει κάποια ιδιαίτερη βάση προς συζήτηση.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνεται ότι είναι ανώριμο από το γεγονός ότι το ίδιο ακριβώς κινητό πριν την αναβάθμιση έπαιζε άψογα και μετά όχι. Άρα όλες οι υποθέσεις περί hardware προβλημάτων κλπ, πάνε περίπατο νύχτα.

 

;)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Η άποψη "ε, είναι ανώριμο το λειτουργικό τι να κάνουμε" μπορεί να είναι μιά βολική λύση αλλά από τη στιγμή που δεν επιβεβαιώνεται και από άλλους τότε δεν έχει κάποια ιδιαίτερη βάση προς συζήτηση.

 

Το συμπέρασμα βγαίνει από το myphone.gr; :lol:

 

Γιατί αν ψάξει κανείς στο google "nexus 4 4.3 battery drain" υπάρχει οργασμός συζητήσεων ............

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα βγαίνει από το myphone.gr; :lol:

 

Γιατί αν ψάξει κανείς στο google "nexus 4 4.3 battery drain" υπάρχει οργασμός συζητήσεων ............

 

Πιστεύεις αλήθεια ότι δείχνει κάτι αυτό; Μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε έκδοση του android μπροστά στο "battery drain" και θα βρεις άπειρο υλικό είμαι σίγουρος... Κανείς δεν είπε εξάλλου ότι το android είναι το σωστό λειτουργικό για όλους ή οτι καταλαβαίνουν όλοι τι τους γίνεται. Προσωπικά πάντως εμπιστεύομαι απείρως περισσότερο τα ευρήματα 20-30 ατόμων που είναι τακτικοί σε κάποιο forum και παρακολουθούν τη συσκευή τους καθημερινά, παρά ποστ ατόμων που εμφανίζονται περιστασιακά για να αναφέρουν κάποιο πρόβλημα και όπου εκ των υστέρων αποκαλύπτεται ότι αυτό οφειλόταν σε δικές τους ενέργειες, όπως γίνεται συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις. Εδώ υπήρχε thread ότι το μετά το 4.3 χάλασε η οθόνη και τελικά ανακάλυψε ότι έφταιγε η ζελατίνα που είχε φορέσει, τι να λέμε τώρα.

 

Εκτός myphone, ούτε στο xda που θεωρείται το φόρουμ αναφοράς βλέπω να υπάρχει επιβεβαιωμένο ζήτημα μπαταρίας με την 4.3, ειδικά αυτή η τραγική κατάσταση που αναφέρεις με τη συσκευή σου. Απο κει και πέρα, για να κάνω κ λίγο πλάκα, αν βάλεις "anybody saw aliens last night", εκεί να δεις σε τι συζητήσεις θα πέσεις... :D

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα, κάποια εφαρμογή που έχει ο φίλος δεν έκανε το drain? Αν δεν είχε καμμία εφαρμογή εκτός από αυτές της μάνας του θα το είχε το πρόβλημα;

 

Αν συνέχιζε να το έχει τότε όντως είναι bug του Android και όντως είναι κακό το OS κλπ.

Αν όχι, εχμ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρακολουθω και αλλες κοινοτητες σχετικα με google, nexus, ακομα και ειδικα για το nexus 4 . Αν θα ηταν προβλημα της αναβαθμησης θανειχε βουηξει ο κοσμος . Υπαρχουν λιγα περιστατικα που αναφερουν το ιδιο αλλα η μονη λυση που τελικα προτεινεται και που συμφωνω ειναι πρωτα να ψαξεις αν φταιει καποια εφαρμογη μετα ενα hard reset. Και φυσικα αμα φτασει στο σημειο να σβησεις το κινητο ειναι κριμα να μην κανεις ενα εντελως clean install τη official google rom 4.3 ετσι τουλαχιστον καποιοι ελυσαν διαφορα προβληματα. Και φυσικα χωρις να επαναφερεις καποιο backup με παλαιωτερες ρυθμησεις που μπορει να προκαλουν το προβλημα. Δεν παιρνει πανω απο καποιες ωρες να το στησεις απ την αρχη ,τελικα δεν ειναι τοσο τραγικο.

Επισης εχω να καταθεσω προσωπικη εμπειρια τραγικης καταναλωσης μπαταριας στο νεξους λογω κακου σηματος. Αλλαζοντας εταιρεια και εχοντας συνεχεια σημα τα αποτεσματα ηταν θεαματικα !! Αρκει να πω οτι δεν εβγαζα 14 ωρες ουτε στην αναμονη . Τωρα με πληρη αναμονη χωρις χρηση ξεπερναει τις 2 μερες. Πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να τα προσεξεις ολα αυτα και να ξαναστησεις το τηλεφωνο σου .

Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

Κάνω επαναφορά εργοστασιακών.πως ξαναπερναω την μανισια την 4.3;2μερες μου φαίνεται απίστευτο.μακάρι να φτεει κάτι σε εμενα και να διορθωθεί.ας φτάσω το 24ωρο πρωτα όμως :)

Μήπως μπορείς να μου πεις πόση κατανάλωση εχεις απο κλήσεις μια Νορμάλ ημερα στο 20% της μπαταρίας σου περίπου

Edited by samakos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και απο μενα αν καποιος βρει τον ασυρματο φορτιστη σε καλυτερη τιμη απο πλαισιο ας βαλει ενα λινκ.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Κάνω επαναφορά εργοστασιακών.πως ξαναπερναω την μανισια την 4.3;2μερες μου φαίνεται απίστευτο.μακάρι να φτεει κάτι σε εμενα και να διορθωθεί.ας φτάσω το 24ωρο πρωτα όμως :)

Μήπως μπορείς να μου πεις πόση κατανάλωση εχεις απο κλήσεις μια Νορμάλ ημερα στο 20% της μπαταρίας σου περίπου

 

Με καποιο toolkit ειναι πολυ ευκολο και θα βρεις ευκολα να το κανεις δοκιμασε το ncry ουτε αργει η διαδικασια,. Ψαξε εδω μεσα αλλα και google θα βρεις οτι χρειαζεσαι υπαρχει και βιντεο youtube που σου δειχνει τη διαδικασια ευκολα. Το πανω απο 2 μερες το εγραψα καθαρα ειναι με αναμονη χωρις χρηση . Αν κανω χρηση του κινητου με 10 κλησεις 3-5 λεπτα λιγο ιντερνετ και γενικα χαζεμα στο ιντερνετ μεχρι το βραδυ θελει φορτηση αλλα εχει βελτιωθει η καταναλωση αν αφησεις συνεχεια ανοιχτο το wifi γενικα η περιηγηση με wifi σου βγαζει κατι παραπανω απο πριν με την 4.2 και γενικα μου δινει ανετα τη μερα που το χρειαζομαι οταν το χρειαζομαι . Γραφω αναμονη γιατι εγω χρησημοποιω ταμπλετ υπόλογιστη για το ιντερνετ οποτε το κινητο φανταζεσαι λιγοτερο οποτε το φορτιζω καθε 2 μερες .

Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο 15% ήταν ανοιχτό 2μιση μερες, 2μιση ώρες οθόνη, κάνα 40λεπτο κλήσεις και λίγο πείραγμα wifi κτλ. Όλα στοκ. Πολύ ικανοποιητικό, νομίζω πως με την 4.3 χειρίζεται καλύτερα την αναμονή.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο 15% ήταν ανοιχτό 2μιση μερες, 2μιση ώρες οθόνη, κάνα 40λεπτο κλήσεις και λίγο πείραγμα wifi κτλ. Όλα στοκ. Πολύ ικανοποιητικό, νομίζω πως με την 4.3 χειρίζεται καλύτερα την αναμονή.

 

Παρόμοια απόδοση και εγώ (με rasbeanjelly 4.3).

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολύς λόγος γίνεται για την μπαταρία, ποστάρω και εγώ δύο φωτο απο το 4αρι. Να πω οτι τα screens τραβήχτηκαν σε περίοδο άδειας οπότε υπήρχε και μειωμένη χρήση του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...