Jump to content

Google Nexus 4 (by LG)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει εγκαταστήσει ο αδερφός μου τον Ex Dialer (αν έχετε κάποιον άλλο καλό να προτείνετε, ελεύθερα), μιας και ο stock δεν είναι πολύ βολικός. Κάθε φορά που έρχεται αναπάντητη, όταν πατάς πάνω της, σου ζητάει να το ανοίξει με Ex Dialer ή History. Για κάποιο λόγο, αν και επιλέγεται ο Ex Dialer και το always, το κινητό συνεχίζει να ρωτάει το ίδιο πράγμα κάθε φορά που πας να δεις αναπάντητη.

 

Έχω κάνει clear defaults για ότι σχετικό με το Phone βρήκα (app History δεν βρήκα) αλλά και πάλι συνεχίζει το ίδιο εκνευριστικό πράγμα... Καμμία λύση;

Το κινητό είναι με stock 4.4.4. και με "φρέσκο" reset to defaults (δεν έγινε backup των ρυθμίσεων στη συνέχεια), το οποίο κάναμε μπας και άλλαζε τίποτα σχετικά με το παραπάνω πρόβλημα, αλλά δυστυχώς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει εγκαταστήσει ο αδερφός μου τον Ex Dialer (αν έχετε κάποιον άλλο καλό να προτείνετε, ελεύθερα), μιας και ο stock δεν είναι πολύ βολικός. Κάθε φορά που έρχεται αναπάντητη, όταν πατάς πάνω της, σου ζητάει να το ανοίξει με Ex Dialer ή History. Για κάποιο λόγο, αν και επιλέγεται ο Ex Dialer και το always, το κινητό συνεχίζει να ρωτάει το ίδιο πράγμα κάθε φορά που πας να δεις αναπάντητη.

 

Έχω κάνει clear defaults για ότι σχετικό με το Phone βρήκα (app History δεν βρήκα) αλλά και πάλι συνεχίζει το ίδιο εκνευριστικό πράγμα... Καμμία λύση;

Το κινητό είναι με stock 4.4.4. και με "φρέσκο" reset to defaults (δεν έγινε backup των ρυθμίσεων στη συνέχεια), το οποίο κάναμε μπας και άλλαζε τίποτα σχετικά με το παραπάνω πρόβλημα, αλλά δυστυχώς τίποτα.

 

 

Εντελως τυχαία έκανα ανάλογο Post στο thread των γενικων εφαρμογών σήμερα. Και εγώ Nexus 4 με 4.4.4. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος...

Edited by petrsiri
Link to comment
Share on other sites

Εντελως τυχαία έκανα ανάλογο Post στο thread των γενικων εφαρμογών σήμερα. Και εγώ Nexus 4 με 4.4.4. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος...

Τώρα μόλις διάβασα το θέμα που ανέφερες... Στην αρχή νόμιζα πως το πρόβλημα είχε να κάνει με την 4.4.4 του Ν4, μιας και στο internet είχα βρει ελάχιστα σχετικά θέματα, κάτι που τελικά δεν πρέπει να ισχύει. Μακάρι να βρεθεί λύση, γιατί με αυτό το θέμα, δεν μένει για πολύ ο exDialer.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει κ με ολους τους dialers.κ με το contacts+ το ίδιο συμβαίνει κε αλλους.απο την 4.4 κ μετα μου φαίνεται οτι δε αποθηκεύει την προτιμομενη επιλογή dialer
...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Μιλάμε για ένα κινητό περίπου δύο χρόνια στην κυκλοφορία. Τόσο καιρό έχω διαβάσει παράπονα για μπαταρία. Τόσο καιρό δεν έχει βρεθεί κάτι για καλύτερη αυτονομία; Ούτε σα λογισμικό ούτε κάτι σα πρόσθετο (μπαταρία ή αλλαγή αυτής). Στο ίντερνετ βρίσκω μόνο κάτι εξωτερικές μπαταρίες. Έχω πάρει και εγώ. Οκ, η αυτονομία αυξήθηκε αλλά είναι σα να έχω μαζί μου πάντα δυο κινητά. Ένας φίλος έχει το LG g2 και δε καταλαβαίνει τίποτα. Όλη τη μέρα μπορεί να το έχει online στο 3G και η μπαταρία να έχει πέσει λίγο. Αντίθετα εγώ αν το αφήσω online στο 3G θα μου φάει τη μισή μπαταρία ως το μεσημέρι. Εννοείται ότι αν παίξω μαζί του ειδικά στο 3G τότε θα κάνω παρέα με τον φορτιστή
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το BatteryGuru (πιστεύω ότι, γιατί με αυτά τα θέματα παίζει πολύ και το placebo effect!) έχω δει πολύ σημαντική διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας. Έχω απενεργοποιήσειτον συνεχή συγχρονισμό για σχεδόν όλες τις εφαρμογές, αλλά έτσι κι αλλιώς οι περισσότερες δεν μου ήταν χρήσιμες (ένα απλό παράδειγμα: Ταινίες Play). Εξάλλου το ρυθμίζεις ώστε όσο (και όταν!) τις χρησιμοποιείς να συγχρονίζουν, και πρακτικά δεν χάνεις τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει κ με ολους τους dialers.κ με το contacts+ το ίδιο συμβαίνει κε αλλους.απο την 4.4 κ μετα μου φαίνεται οτι δε αποθηκεύει την προτιμομενη επιλογή dialer

 

και με Dialer One το ιδιο, ειναι εκνευριστικο

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακόμα και με το battery guru τη κατεβάζει τη μπαταρία νερό με εντατική χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το BatteryGuru (πιστεύω ότι, γιατί με αυτά τα θέματα παίζει πολύ και το placebo effect!) έχω δει πολύ σημαντική διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας. Έχω απενεργοποιήσειτον συνεχή συγχρονισμό για σχεδόν όλες τις εφαρμογές, αλλά έτσι κι αλλιώς οι περισσότερες δεν μου ήταν χρήσιμες (ένα απλό παράδειγμα: Ταινίες Play). Εξάλλου το ρυθμίζεις ώστε όσο (και όταν!) τις χρησιμοποιείς να συγχρονίζουν, και πρακτικά δεν χάνεις τίποτα.

 

 

Το δοκίμασα 1 βδομάδα και δεν είδα καμία διαφορά σε σχέση με έναν καλό custom kernel, που έχω έτσι και αλλιώς.

 

 

 

Να ρωτήσω κάτι; Μιλάμε για ένα κινητό περίπου δύο χρόνια στην κυκλοφορία. Τόσο καιρό έχω διαβάσει παράπονα για μπαταρία. Τόσο καιρό δεν έχει βρεθεί κάτι για καλύτερη αυτονομία; Ούτε σα λογισμικό ούτε κάτι σα πρόσθετο (μπαταρία ή αλλαγή αυτής). Στο ίντερνετ βρίσκω μόνο κάτι εξωτερικές μπαταρίες. Έχω πάρει και εγώ. Οκ, η αυτονομία αυξήθηκε αλλά είναι σα να έχω μαζί μου πάντα δυο κινητά. Ένας φίλος έχει το LG g2 και δε καταλαβαίνει τίποτα. Όλη τη μέρα μπορεί να το έχει online στο 3G και η μπαταρία να έχει πέσει λίγο. Αντίθετα εγώ αν το αφήσω online στο 3G θα μου φάει τη μισή μπαταρία ως το μεσημέρι. Εννοείται ότι αν παίξω μαζί του ειδικά στο 3G τότε θα κάνω παρέα με τον φορτιστή

Όντως περίεργο που δεν έβγαλαν μεγαλύτερη μπαταρία άλλες εταιρείες, αλλά αυτό σημαίνει ότι δεν υπήρχε τρόπος. Το κινητό είναι πολύ δημοφιλής για να πεις ότι δεν ασχολήθηκαν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κολλήσει το sim tray και δε βγαίνει έξω.

Η sim είναι κανονική micro sim και όχι κομμένη mini με αντάπτορα κ.λπ..

 

Πού να το πάω; Είναι από γερμανικό Play Store.

 

Μου είπαν για Procordia κι άλλο ένα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν μπορεί να αποθηκεύσει τον προτεινόμενο dialer και απορώ πως η google και στην επόμενη έκδοση δεν το έχει διορθώσει(έχω ξαναπει ότι η google εκτός από update για την ασφάλεια, τα υπόλοιπα είναι άχρηστα -Γνώμη μου παιδιά, μην βαρατε).Αλλά δεν αγχωνομαι, η google έχει επικεντρώσει το ενδιαφέρον της πως θα λάβει την android L το κινητό μας:p
Link to comment
Share on other sites

Να και κάτι καλό :)

 

http://www.androidcentral.com/android-l-preview-code-hitting-aosp-nexus-devices

 

Προφανώς θα πάρουμε και official Android L!

Link to comment
Share on other sites

έχει λίγο δρόμο ακόμα η ιστορία......

στο μεταξύ όποιος θέλει μπορεί να περάσει τους drivers του τέλους Ιουνίου, φλασάρουμε κανονικά, χωρίς κανένα wipe, μία διαφορά στην ταχύτητα νομίζω ότι έχω δει

 

http://forum.xda-developers.com/nexus-4/general/qualcomm-adreno-gpu-binaries-t2667759/post53656270

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κολλήσει το sim tray και δε βγαίνει έξω.

Η sim είναι κανονική micro sim και όχι κομμένη mini με αντάπτορα κ.λπ..

 

Πού να το πάω; Είναι από γερμανικό Play Store.

 

Μου είπαν για Procordia κι άλλο ένα.

 

Κάποιος ;

Procordia.Εξουσιοδοτημενο service για κινητά LG και ZTE

Link to comment
Share on other sites

Procordia.Εξουσιοδοτημενο service για κινητά LG και ZTE

 

Τελικά το πήγα σήμερα πρωί στην Arvato. ΕΛπίζω να μην το μετανιώσω, αν και απ' ό,τι έχω ακούσει, έχω ήδη μπει σε μπελάδες.

Link to comment
Share on other sites

Κακώς το πήγες arvato. Πάρα πολύ καλύτερη η procordia.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Είχαν περάσει δυο μέρες χωρίς απάντηση από τότε που υπέβαλα την ερώτηση, οπότε πήγα εκεί που με βόλευε περισσότερο.

 

Άσε που άκουσα και διάβασα ότι και οι δύο τα ίδια shits είναι.

 

Εν τω μεταξύ, με ποια λογική η Arvato (και απ' ό,τι μου είπαν και η Procordia) έχουν ελάχιστη χρέωση, ακόμα κι αν δε γίνει επισκευή;

Μου είπαν ότι θα δώσω 18.5€ ό,τι και να γίνει, ακόμα κι αν επιλέξω να παραλάβω τη συσκευή ως είχε.

Προφανώς και το Nexus 4 είναι εντός εγγύησης.

 

Τι σόι support της LG είναι αυτό δηλαδή;

Edited by phanispal
Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργεί μόνο στην Arvato έτσι το σύστημα με το service.

Πολλές εταιρίες έχουν ελάχιστη χρέωση για το ότι κάποιος κάθισε και ασχολήθηκε με τη συσκευή σου - και κάθε συσκευή -.

Αυτός ο χρόνος, με κάποιον τρόπο πρέπει να αποζημιωθεί, και αυτό επιτυγχάνεται με κάποιο συγκεκριμένο (ελάχιστο) κόστος. Αυτό δεν είναι κάτι το καινούριο, ισχύει παρά πολλά χρόνια, και φυσικά αν σου πούνε πως η συσκευή έχει το χ πρόβλημα που δεν καλύπτεται από την εγγύηση και η χρέωση για την επισκευή του είναι χ ποσό, δεν θα πληρώσεις και το ποσό της ελάχιστης χρέωσης.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι είναι κάτι σαν το Πλαίσιο π.χ., αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το Πλαίσιο έχει ελάχιστη χρέωση για προϊόντα Turbo-X, if you know what i mean.

 

Εν τω μεταξύ, υπάρχει περίπτωση να προκύψει κι άλλο ποσό για την επισκευή του sim tray;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί δεν επικοινωνειτε με την LG. Απ όσο ξέρω με ενα τηλεφώνημα κανονίζει με κούριερ περνάει παιρνει το κινητο και το επιστρέφει επισκευασμένο χωρίς καμια χρέωση. Το εκανα πριν 1μισι χρονο με το optimus one για αλλαγή μητρικής και το είχα σε 3 μέρες σπίτι. Δε νομιζω να έχει αλλάξει κάτι απο τότε στο σερβίς τους

 

Το τηλέφωνο είναι 80111200900

Edited by strange_thomas
Link to comment
Share on other sites

H Procordia που εχω επισκεφθει για την γνησια θηκη του nexus4 ειναι το επίσημο LG service. Διορθωστε με αν κανω λαθος, αλλα προφανως το courier εκει μεταφερει το κινητο για επισκευη. Απλα σε απαλασσει απο την μετακινηση...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν το στέλνει εκεί, πάντως σε απαλλασει απο μετακίνηση και όλα τα εξοδα (ακόμα και βενζίνη). Επίσης καλό είναι να κάνετε δήλωση προϊόντος στην lg για να έχουν τα στοιχεια σας για όλα τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 4 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...