Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Εγω εβαλα 6 σημερα απο dmitry.gr. Ακομα ειναι νωρις να πω συμπερασμα. Τα gapps ειναι το θεμα προς το παρων

 

Εντυπώσεις; Θα φτιάξω και εγώ μέχρι το Σάββατο το nexus 4 μου και θέλω να βάλω μια 6αρα (έστω και χωρίς έξτρα σε πρώτη φάση) για να δω τι λέει το νέο λειτουργικό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εντυπώσεις; Θα φτιάξω και εγώ μέχρι το Σάββατο το nexus 4 μου και θέλω να βάλω μια 6αρα (έστω και χωρίς έξτρα σε πρώτη φάση) για να δω τι λέει το νέο λειτουργικό.

Τσουλαει πολύ πιο ξεκούραστα το τηλέφωνο, ακόμα δεν μου έχει κάνει Τσικ πουθενά και από μπαταρία ακόμα δεν έχω σίγουρες εντυπώσεις. Πάντως θέλει ακόμα 1-2 μικρό βελτιώσεις ειδικά στα gapps και νομίζω θα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Τσουλαει πολύ πιο ξεκούραστα το τηλέφωνο, ακόμα δεν μου έχει κάνει Τσικ πουθενά και από μπαταρία ακόμα δεν έχω σίγουρες εντυπώσεις. Πάντως θέλει ακόμα 1-2 μικρό βελτιώσεις ειδικά στα gapps και νομίζω θα είναι μια χαρά.

 

Αν κατάλαβα καλά θέλει να χτίσω μόνος τη rom; Είναι εύκολο;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θέλει να χτίσω μόνος τη rom; Είναι εύκολο;

Όχι, υπάρχει οδηγός πως να φτιάξεις μόνος σου αν θέλεις αλλά έχουν βγει έτοιμες στο XDA. Εγώ έχω μια 6 βασισμένη στο aosp

Link to comment
Share on other sites

Όχι, υπάρχει οδηγός πως να φτιάξεις μόνος σου αν θέλεις αλλά έχουν βγει έτοιμες στο XDA. Εγώ έχω μια 6 βασισμένη στο aosp

 

Λέω να βάλω αυτήν. Αν ξέρεις κάποια καλύτερη τώρα ή κάτι άλλο βγει μελλοντικά κάνε τον κόπο να κάνεις ένα ποστ.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Λέω να βάλω αυτήν. Αν ξέρεις κάποια καλύτερη τώρα ή κάτι άλλο βγει μελλοντικά κάνε τον κόπο να κάνεις ένα ποστ.

 

Εγώ αυτήν έβαλα και μετά από κάποιες αλλαγές που έκανα την έφερα στα μέτρα μου. Καλύτερα να περάσεις αυτή που πόσταρες γιατί βλέπω ότι ο δημιουργός της την ανανεώνει συχνά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά καλημέρα. Έχω το εξής πρόβλημα με το κινητό. Από εχθες δεν κατεβαίνει ή μπάρα ειδοποίησε ων. Είναι στοκ 5.1.1
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Έχω το εξής πρόβλημα με το κινητό. Από εχθες δεν κατεβαίνει ή μπάρα ειδοποίησε ων. Είναι στοκ 5.1.1

 

Άμα το γυρίσεις σε landscape κατεβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μ το κάνει που κ που.κατεβαίνει όμως για να φανεί ή ημερομηνία,και το προφίλ στα δεξιά.αν το πατήσεις μετά κατεβαίνει.και δν έχει θέμα μετα
Link to comment
Share on other sites

Άμα το γυρίσεις σε landscape κατεβαίνει?

 

Ναι κανονικά αυτό μου κανει εντύπωση. Εντελώς ξαφνικά. Καποιο bug πρέπει να είναι.

«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει καταφέρει κάποιος να βάλει xposed framework. Εγώ σε δυο προσπάθειες που έκανα σε διαφορετικά updates της cm 12.1, την μία δεν bootαρε το τηλέφωνο και φλάσαρα το uninstall και την δεύτερη έβγαλε error στο φλασάρισμα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με την σύνδεση του N4 στον υπολογιστή. Να πώ ότι το κινητό το έχω ξαναρουτάρει, έχει cm12.1 και Franco Kernel, έχω ξεκλείδωτο bootloader και TWRP recovery. Επειδή τελευταία έχει αρχίσει κάποια κολλήματα σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποια άλλη Rom. Το πρόβλημα είναι οτι δεν συνδέεται με τίποτα στον υπολογιστή. Συγκεκριμένα έχω ακολουθήσει ακριβώς τα βήματα για να περάσω τους drivers του N4 μέσω ενημέρωσης λογισμικού. Βρίσκω το αρχείο usb_driver, πατάω επόμενο και μου εμφανίζει την παρακάτω εικόνα. Έχω κάνει ήδη nandroid backup που βρίσκεται εντός του κινητού. Μπορώ να φλασάρω καινούργια rom χωρίς να χρησιμοποιήσω τον υπολογιστή; Είναι το ίδιο ασφαλές;

 

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με την σύνδεση του N4 στον υπολογιστή. Να πώ ότι το κινητό το έχω ξαναρουτάρει, έχει cm12.1 και Franco Kernel, έχω ξεκλείδωτο bootloader και TWRP recovery. Επειδή τελευταία έχει αρχίσει κάποια κολλήματα σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποια άλλη Rom. Το πρόβλημα είναι οτι δεν συνδέεται με τίποτα στον υπολογιστή. Συγκεκριμένα έχω ακολουθήσει ακριβώς τα βήματα για να περάσω τους drivers του N4 μέσω ενημέρωσης λογισμικού. Βρίσκω το αρχείο usb_driver, πατάω επόμενο και μου εμφανίζει την παρακάτω εικόνα. Έχω κάνει ήδη nandroid backup που βρίσκεται εντός του κινητού. Μπορώ να φλασάρω καινούργια rom χωρίς να χρησιμοποιήσω τον υπολογιστή; Είναι το ίδιο ασφαλές;

 

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων!

 

Σπυρο περνάς τη ρομ που θες μαζι με τα Gapps και SU μεσα στο sd κομματι της συσκευης.

 

Μετα απο TeamWin/ Clockwork οτι εχεις αφου κανεις wipe οτι χρειάζεται (οχι ομως το sd κομματι) κανεις setup τα παραπάνω (Ρομ,Gapps,SU) και εισαι ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά. Δοκίμασα τον οδηγό εγκατάστασης των drivers απο εδώ: http://forum.xda-developers.com/nexus-4/general/drivers-nexus-4-driver-windows-t1992345αλλα δεν λειτούργησε ούτε σε Windows 8 αλλα ούτε και σε Windows 8.1. Το δοκίμασα και με ανοιχτό το debuging που μου εμφανίζει την συσκευή ώς MTP αλλα καί με κλειστό που μου την εμφανίζει ώς Nexus 4. Υπάρχει άλλος τρόπος εγκατάστασης;

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παραθέτω μερικά screenshots.

http://s27.postimg.org/tt39spskf/image.jpg

http://s27.postimg.org/vuz5t815r/image.jpg

http://s27.postimg.org/fl8zqbqhr/image.jpg

http://s28.postimg.org/5hn7o9juh/111.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://s16.postimg.org/noyqbme0h/image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eν τέλη διαβάζει την συσκευή ώς Android ADB Interface, και μπορώ να δώσω εντολές στην συσκευή μέσω cmd. Παρ'όλα αυτά εξακολουθεί να μην την εμφανίζει στην θέση συσκευές και μονάδες δίσκου.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σε όλους.Αντιμετωπιζω το εξής πρόβλημα, με συνέπεια το τηλέφωνό μου Ν4,να είναι ανενεργό. Αποφάσισα να περάσω , την cyanogenogenmod 13.0 nightly, αφού ή Google σταμάτησε την υποστήριξη του, για αναβάθμιση σε Marshmallow. Ακολούθησα τη διαδικασία του ξεκλειδωματος του bootloader και εγκατάστασης της twrp, ως custom recovery. Στην συνέχεια τοποθέτησα την rom στο φάκελο με τα platform tools, έβαλα την συσκευή από την recovery σε sideload mode (ή συσκευή αναγνωριζεται από το cmd prompt) , και ενώ δίνω την εντολή από το cmd για sideload της rom, παίρνω το cannot read zip file. Μετονομασα το αρχείο της rom, χωρίς την κατάληξη zip, που ήταν η μορφή που κατέβηκε από το site της cyanogenogenmod, αλλά και πάλι τίποτε. Παρακαλώ την βοήθεια σας. Έχω μείνει χωρίς συσκευή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν ξέρω τι άλλες δοκιμές έχεις κάνει αλλά θα πρότεινα να ακολουθήσεις τις επίσημες οδηγίες από το παρακάτω σύνδεσμο https://wiki.cyanogenmod.org/w/Install_CM_for_mako
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ευχαριστώ fireillusion για τον σύνδεσμο. Τελικά ξεπερασα τα διάφορα προβλήματα με αρκετό κόπο και ψάξιμο. Το πρόβλημά μου τώρα είναι ότι ενώ φλασαρα την cyanogenogenmod rom με επιτυχία και πέρασα και gapps, όταν κλικαρω να bootαρει το τηλέφωνο στο σύστημα, bootαρει πάλι στην recovery (έχω την τελευταία έκδοση της twrp recovery εγκατεστημενη). Καμία ιδέα; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μου είχε τύχει κι εμένα και αν θυμάμαι σωστά είχα κάνει όλη την διαδικασία από την αρχή. Και με μια γρήγορη αναζήτηση στο internet κάτι τέτοιες λύσεις βρίσκω.

Θα σου πρότεινα να τα κάνεις όλα από την αρχή με βάση τις οδηγίες που ανέφερα παραπάνω. Δεν είμαι σίγουρος αν θα έπρεπε να περάσεις factory image πρώτα και μετά όλα τα υπόλοιπα.

Αν κάποιος έχει καμιά καλύτερη ιδέα........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην θέση σου και για να μην σπάω το κεφάλι μου θα πέρναγα factory images από google και θα τα πέρναγα όλα από την αρχή, recovery rom gapps.

Επίσης θα δοκίμαζα και την cm recovery.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολα λειτουργησαν αψογα.Αντικατεστησα την τελευταια εκδοση της twrp (2.8.7.0),με παλαιοτερη την 2.8.6.0.Φαινεται πως υπαρχει καποιο bug ,τουλαχιστον στην εκδοση για το mako(N4).
Link to comment
Share on other sites

Αφού το έλυσες τότε όλα καλά.

Εγώ έχω βάλει chroma (η οποία είναι πάρα πολύ καλή κατά τη γνώμη μου) με twrp 2.8.7.0 και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Σήμερα μάλιστα την αναβάθμισα και όλα καλά.

Τέλος καλό, όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Αφού το έλυσες τότε όλα καλά.

Εγώ έχω βάλει chroma (η οποία είναι πάρα πολύ καλή κατά τη γνώμη μου) με twrp 2.8.7.0 και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Σήμερα μάλιστα την αναβάθμισα και όλα καλά.

Τέλος καλό, όλα καλά :)

 

οντως περιεργο και μαλλον οχι προβλημά λόγου twrp...

εχω περασει την τελευταια chroma της 5.1.1 (πολυ σταθερη όντως) είχα clockmod πριν αλλαξα σε twrp με nandroid και ολα οκ...

επισης εχω περασει ενα καρω ΡΟΜ μεσω multirom και κανενα προβλημα ....

εκτος απο το γνωστό που δεν δουλεύει σαν δευτερευουσα ΡOM στο multirom οποιαδοίποτε android 6.x.

 

παντως δεν ξέρω κατα πόσο σταθερη είναι η nightly του cyanogen ακομα μπορει και αυτο να φταιει....

Link to comment
Share on other sites

Σε κερνελ τι βαζετε με τις αγαπημένες σας custom rom?

 

Προσωπικά λογω κολληματος με touch control για να μη δουλευω το power button αναγκαστικά είμαι σε Hells,

 

υπάρχει κάποιο combo rom/kernel που να το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...