Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Από ότι θυμάμαι θέλεις και το system..

Όχι βέβαια.

Για αλλαγή κερνελ μιλάμε.

Όχι για ολική επαναφορά σε στοκ κατάσταση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όχι βέβαια.

Για αλλαγή κερνελ μιλάμε.

Όχι για ολική επαναφορά σε στοκ κατάσταση.

 

Από sema σε hells όμως; Χρειάζεται μετάβαση στον στοκ πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

Από sema σε hells όμως; Χρειάζεται μετάβαση στον στοκ πρώτα;

Γενικα ισχύει ότι όσοι κερνελ πειράζουν το ramdisk, θέλουν στοκ μετά πριν περάσεις σε άλλον.

Για τον σεμα δεν θυμάμαι, αλλά για σιγουριά εγώ θα περνούσα τον στοκ πρώτα έτσι και αλλιώς.

Δεν χάνεις τίποτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ισχύει ότι όσοι κερνελ πειράζουν το ramdisk, θέλουν στοκ μετά πριν περάσεις σε άλλον.

Για τον σεμα δεν θυμάμαι, αλλά για σιγουριά εγώ θα περνούσα τον στοκ πρώτα έτσι και αλλιώς.

Δεν χάνεις τίποτα.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω και με το wakelock detector να δω τι φταίει. Κρίμα γιατί είναι καταπληκτικός kernel και σταθερότατος. Δεν έχω κανένα παράπονο, εκτός από την μπαταρία. Σε περίπτωση που θέλω να βάλω hells με dirty flash, εκτός από wipe cache και davlik, κάνω κάτι άλλο; Θυμάμαι από franco κάτι άλλαζε. Αναφορικά με το κουμπί, δε το πολυ χρησιμοποιώ-είναι στα τελευταία του (και χωρίς εγγύηση!)

Δοκίμασε να απενεργοποιησεις το dt2w να δεις αν θα έρθει στα προηγούμενα επίπεδα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με hell ποτέ δεν υπήρχε θέμα με αυξημένη κατανάλωση λόγω dt2w.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να απενεργοποιησεις το dt2w να δεις αν θα έρθει στα προηγούμενα επίπεδα

 

Βέβαια ο βασικός λόγος που έβαλα άλλο kernel είναι ότι το κουμπί on/off δεν ανταποκρίνεται τις περισσότερες φορές. Με τον hells είχα καταπληκτική μπαταρία, αλλά επανεκκινήσεις, κρασαρίσματα εφαρμογών, ενώ το dt2w δε λειτουργούσε τόσο άμεσα όσο με sema. Ίσως δεν είχε κάτσει καλά. Τι να πω. Είδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλαξει ο τροπος που τσεκαρει το αν το συστημα θα περασει το Update και πρεπει να ειναι το system εργοστασιακο. Στο λεω γιατι δοκιμασα και τελικα το εφερα σε μαμα κατασταση βαζοντας recovery , kernel και system.img

Τοτε το περασε.

Link to comment
Share on other sites

Και ενώ όλα πήγαιναν καλά (εκτός από την μπαταρία) με στοκ ρομ και semaphore, ξαφνικά σε μια επανεκκίνηση έκανε opτimising apps και κάνα εικοσάλεπτο να ξεκινήσει. Έχω εγκαταστήσει και busybox εξ'αρχής. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Είμαι root, twrp και hellscore και μου έβγαλε το γνωστό update.

Το προχωράω ή καλύτερα να το αφήσω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Εδώ και πάνω από χρόνο θέλει επαναφορά σε στοκ κερνελ+system+recovery για να γίνει το επίσημο update.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου οδηγός για την χρήση του flashify? Έχω περάσει custom kernel, semaphore, και θέλω να κάνω αναβάθμιση του Android αλλά δεν έχω υπολογιστή εδώ που είμαι.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου οδηγός για την χρήση του flashify? Έχω περάσει custom kernel, semaphore, και θέλω να κάνω αναβάθμιση του Android αλλά δεν έχω υπολογιστή εδώ που είμαι.

Δεν μπορείς χωρίς υπολογιστή. Αλλιώς θέλει μετατροπή το ζιπ.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου οδηγός για την χρήση του flashify? Έχω περάσει custom kernel, semaphore, και θέλω να κάνω αναβάθμιση του Android αλλά δεν έχω υπολογιστή εδώ που είμαι.

Εγώ με το Wug toolkit έκανα όλες τις αναβαθμίσεις.

Φλασαρεις τα images των system/kernel/recovery της μαμά ρομ που θες να βάλεις και καθάρισες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα ότι είχα ελπίδες με το flashify μιας και δεν έχω πρόσβαση σε υπολογιστή.

Καθώς πέρασα τα windows 10 ο ανυπόμονος όταν με το καλό γυρίσω μάλλον θα κάνω format σε όλα γιατί έχω ακούσει για προβλήματα στο νέο λειτουργικό της Microsoft με τότε adb drivers

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πηγα απο τα 7 σε 10 το wug δουλευει μια χαρα παντως σα να μην αλλαξε τιποτα στο λειτουργικο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . Έχω ενα N4 και αυτή την στιγμή του περνάω την cyanogenmod 12 . Δεν το έχω ξαναπροσπαθήσει και εχω μπλεχτεί λίγο . Αρχικά μέχρι στιγμής πάνε όλα καλά , έχω ξεκλειδώσει bootloader και αυτή την στιγμή κατεβάζω στο pc την νεα εκδοση cyanogen .

Backup εφαρμογών και επαφών έχω κάνει στο google drive . Πως θα τα ανακτήσω στο κινητό αφ'ότου γίνει το root ;

Επίσης , η εγκατάσταση kernel ή η αλλαγή της rom σε περίπτωση που δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα είναι η ίδια διαδικασία απο την αρχή , ή αφου είναι ξεκλείδωτος ο bootloader υπάρχει πιο σύντομος τρόπος ;

 

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων !

 

update : Update : Εν κατακλείδι ξεκόλλησα απο το recovery ακολουθώντας τον παρακάτω οδηγό : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=366717

 

(κάνοντας τα βήματα απο την εγκατάσταση factory image και μετά ) .

 

Κατέβασα και την εφαρμογή BootUnlocker , αλλα μου γράφει no root access .. Οπότε να φανταστώ , τσάμπα η ταλαιπωρία ;

Edited by Spyros58
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά . Έχω ενα N4 και αυτή την στιγμή του περνάω την cyanogenmod 12 . Δεν το έχω ξαναπροσπαθήσει και εχω μπλεχτεί λίγο . Αρχικά μέχρι στιγμής πάνε όλα καλά , έχω ξεκλειδώσει bootloader και αυτή την στιγμή κατεβάζω στο pc την νεα εκδοση cyanogen .

Backup εφαρμογών και επαφών έχω κάνει στο google drive . Πως θα τα ανακτήσω στο κινητό αφ'ότου γίνει το root ;

Επίσης , η εγκατάσταση kernel ή η αλλαγή της rom σε περίπτωση που δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα είναι η ίδια διαδικασία απο την αρχή , ή αφου είναι ξεκλείδωτος ο bootloader υπάρχει πιο σύντομος τρόπος ;

 

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων !

 

update : Update : Εν κατακλείδι ξεκόλλησα απο το recovery ακολουθώντας τον παρακάτω οδηγό : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=366717

 

(κάνοντας τα βήματα απο την εγκατάσταση factory image και μετά ) .

 

Κατέβασα και την εφαρμογή BootUnlocker , αλλα μου γράφει no root access .. Οπότε να φανταστώ , τσάμπα η ταλαιπωρία ;

Κλείδωσες τον bootloader;

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα φίλε . Τελικά μετά απο λίγο αχρείαστο κόπο πέρασα την cm12.1 . Τώρα το ρυθμίζω να το φέρω ακριβώς εκεί που θέλω !

Σκέφτομαι να περάσω και franco kernel για να βελτιώσω τα χρώματα . Μπορεί να τρέξει μαζί με την cyanogen ;

Edited by Spyros58
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν καποιος σαν εμενα θελει να φλασαρει και να περασει rom kernel etc για καλυτερη μπαταρια αλλα και λογο του οτι εχω περασει ολα τα update OTA το ενα πανω στο αλλο...θελω να κανω μια καθαρη εκδοση λοιπον

1. ποια rom kernel ειναι πιο σταθερα(και εχουν και features οπως τα περιεργα ξεκλειδωματα,over down clock κτλ...)?

2.πιστευεται οτι θα βγουν και αλλες rom 6...etc(ηδη διαβασα για μια) η οποιες θα χρησιμοποιουν τoν νέο κώσικα που εχει στο Μ(καλυτερη διαχειριση ram και μπαταρια) η google?

3.Υπαρχει καποια που να ειναι σταθερη σαν την stock η ολες καπου λιγο η πολυ πασχουν αρα θα πρεπει αφου φλασαρω να εχω παντα στην ακρη του μυαλου μου καποια στιγμη θα πρεπει να κανω παλι το κινητο ανω κατω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα 6 σημερα απο dmitry.gr. Ακομα ειναι νωρις να πω συμπερασμα. Τα gapps ειναι το θεμα προς το παρων
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και δύο μήνες chroma με hels core. Εξαιρετικά σταθερή χωρίς προβλήματα

 

πολυ καλη ποταση αποσα τσεκαρα μεχρι τωρα θα το βαλω μεσα στην εβδομαδα...και αν ο κωδικας της 6 εχει τοσο μεγαλη διαφορα στην μπαταρια τοτε ξαναλλαζω...by the way εχει εμφανη διαφορα η καινουρια μπαταρια μπορω να πω!

Edited by manolisv
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...