Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Τόσο καιρό ήμουν με την Euphoria και Hellscore, αλλά παρατήρησα ότι τις τελευταίες μέρες μου πέταγε κάποια System UI crashes, οπότε είπα να ξαναρχίσω τα flash-αρίσματα... Τώρα είμαι με Chroma και Semaphore (πολύ χάρηκα που είδα Έλληνα ενεργό dev στην κοινότητα και με τόση καλή δουλειά), και μέχρι τώρα όλα είναι μια χαρά.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι μιας και δεν έχει τον stock mail client η Chroma, αν γίνεται να βρω πουθενά το .apk του mail client που είχε η Euphoria για να το εγκαταστήσω στην Chroma. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;

 

Δοκίμασες μήπως τα προβλήματα δεν προέρχονταν από την Euphoria, αλλά από τον Hellscore;

 

Είμαι κάμποσο καιρό τώρα με Euphoria - Semaphore και δεν έχω κανενός είδους πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν είναι όμως συμβατά με την Ρομ που έχεις αυτό δεν το γνωρίζω και ουδεμία ευθύνη φέρω :)

Αν δεν είναι συμβατά θα μου πάρεις νέα συσκευή! :p

Ευχαριστώ πολύ για τα links, εγκατέστησα κάποιες από τις εκδόσεις που είχαν, αλλά δυστυχώς δεν λειτουργούν σωστά. Οπότε υποχρεωτικά με βλέπω για κάποιον άλλο client από το Play Store, μιας και το Gmail app δεν με βολέυει. :)

 

Δοκίμασες μήπως τα προβλήματα δεν προέρχονταν από την Euphoria, αλλά από τον Hellscore;

Δεν το έψαξα ιδιαίτερα, μιας και το N4 το έχω για δεύτερη συσκευή, οπότε πέρασα κατ'ευθείαν άλλη ROM.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κάποιες δοκιμές...

Οι τελευταίες εκδόσεις των apk's των links που έδωσε ο φίλος fireillusion (τον οποίον και ευχαριστώ), δεν δουλεύουν με lollipop. Για την ακρίβεια, η έκδοση 7.0 του client, σε πετάει στο gmail app, ενώ η έκδοση 6.5 των exchange services, δεν συνδέεται στους servers της outlook (πετάει error).

Όμως, με την έκδοση 6.3 του client, και 6.2 των services, όλα (φαίνονται να) δουλέυουν μια χαρά. Τα accounts πράστηκαν επιτυχώς, το sync έγινε κανονικά και το push φαίνεται να δουλεύει ολόσωστα. Τα παραπάνω αν τυχόν ενδιαφέρεται κανένας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω βάλει semaphore 3.2.5 με τον semaphore manager και μετά από κάθε restart κάνει optimising apps.

Χρειάζεται να εγκαταστήσω και busybox;

Καμία ιδέα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει semaphore 3.2.5 με τον semaphore manager και μετά από κάθε restart κάνει optimising apps.

Χρειάζεται να εγκαταστήσω και busybox;

Καμία ιδέα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Τελικά έστρωσε με το busybox.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με semaphore δεν υπάρχει το dt2s αλλά μόνο to wake; Επιπλέον ρύθμιζω τα χρώματα από το trickster αλλά δε βρίσκω επιλογή να κρατάει τις ρυθμίσεις κάθε φορά που κάνω restart Edited by stapd_21
Link to comment
Share on other sites

Με semaphore δεν υπάρχει το dt2s αλλά μόνο to wake; Επιπλέον ρύθμιζω τα χρώματα από το trickster αλλά δε βρίσκω επιλογή να κρατάει τις ρυθμίσεις κάθε φορά που κάνω restart

Χρησιμοποίησε semaphore manager και θα είσαι εντάξει.dt2s δεν έχει. Το κάνεις με launcher και εφαρμογή.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Τον κατέβασα τον manager αλλά δε βρήκα τη συγκεκριμένη ρύθμιση. Το dt2s το κατάφερα με nova και greenify

Θέλει και busybox. Και τα χρώματα μένουν. Dt2w και χρώματα είναι must σε αυτόν τον κερνελ. Και η απροβλημάτιστη λειτουργία του βέβαια μαζί με την άριστη υποστήριξη του stratosk. Δεν περιγράφω άλλο!

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Θέλει και busybox. Και τα χρώματα μένουν. Dt2w και χρώματα είναι must σε αυτόν τον κερνελ. Και η απροβλημάτιστη λειτουργία του βέβαια μαζί με την άριστη υποστήριξη του stratosk. Δεν περιγράφω άλλο!

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Κι εγώ αυτόν έχω.

Με την ευκαιρία έχω μια ερώτηση:

Φεύγω σήμερα διακοπές. Αν έρθει η OTA που θα κυκλοφορήσει όπου να ναι θα φάει τα mb των data του πακέτου μου όπως είχε συμβεί και παλαιότερα? Δεν προλαβαίνω να περάσω factory image και να το στησω από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω. Κι εγώ αυτόν έχω.

Με την ευκαιρία έχω μια ερώτηση:

Φεύγω σήμερα διακοπές. Αν έρθει η OTA που θα κυκλοφορήσει όπου να ναι θα φάει τα mb των data του πακέτου μου όπως είχε συμβεί και παλαιότερα? Δεν προλαβαίνω να περάσω factory image και να το στησω από την αρχή

Μικρή είναι, δεν θα έχεις θέμα πιστεύω...

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μικρή είναι, δεν θα έχεις θέμα πιστεύω...

 

Θυμάμαι παλαιότερα ότι την κατέβαζε συνέχεια λόγω αποτυχίας εγκατάστασης. Αυτό που δεν θυμάμαι είναι αν αφορούσε custom roms μόνο

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι παλαιότερα ότι την κατέβαζε συνέχεια λόγω αποτυχίας εγκατάστασης. Αυτό που δεν θυμάμαι είναι αν αφορούσε custom roms μόνο

Δεν είχε σχέση με custom roms.

Τύχαινε σε κόσμο με στοκ ρομ.

Σε μένα πάντως με στοκ ρομ ποτέ δεν έτυχε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μια βδομάδα τώρα υπόδειγμα σταθερότητας ο semaphore, ειδικά αν συγκριθεί με τον hells core που είχα πριν. Και το dt2w λειτουργεί με την πρώτη. Ωστόσο σε σχέση με τον stocκ , με ίδιες ρυθμίσεις και προγράμματα, έχω χάσει μισή ώρα sot. Περίεργο. Ίσως στρώσει αργότερα
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μια βδομάδα τώρα υπόδειγμα σταθερότητας ο semaphore, ειδικά αν συγκριθεί με τον hells core που είχα πριν. Και το dt2w λειτουργεί με την πρώτη. Ωστόσο σε σχέση με τον stocκ , με ίδιες ρυθμίσεις και προγράμματα, έχω χάσει μισή ώρα sot. Περίεργο. Ίσως στρώσει αργότερα

 

Είναι ο καλύτερος kernel κατά την γνώμη μου με άριστη υποστήριξη.

Όσο για sot ακούγεται λογικό να έχεις λιγότερη καθώς το dt2w κρατάει την οθόνη συνεχώς ενεργοποιημένη για να δουλέψει.

Στις τελευταίες εκδόσεις υποστηρίζει μια λειτουργία με την οποία αν απενεργοποιησεις την οθόνη από το κουμπί τότε δεν δουλεύει το dt2w μέχρι να την ενεργοποιήσεις από το κουμπί και πάλι.

Είναι μια εντολή σε terminal.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο καλύτερος kernel κατά την γνώμη μου με άριστη υποστήριξη.

Όσο για sot ακούγεται λογικό να έχεις λιγότερη καθώς το dt2w κρατάει την οθόνη συνεχώς ενεργοποιημένη για να δουλέψει.

Στις τελευταίες εκδόσεις υποστηρίζει μια λειτουργία με την οποία αν απενεργοποιησεις την οθόνη από το κουμπί τότε δεν δουλεύει το dt2w μέχρι να την ενεργοποιήσεις από το κουμπί και πάλι.

Είναι μια εντολή σε terminal.

Δεν υπάρχει "ο καλύτερος".

Είναι τελείως υποκειμενικό.

Εμένα ο semaphore έτρεχε χειρότερα από τον Hell kernel.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "ο καλύτερος".

Είναι τελείως υποκειμενικό.

Εμένα ο semaphore έτρεχε χειρότερα από τον Hell kernel.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Γι αυτό έγραψα " κατά τη γνώμη μου " ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω και με το wakelock detector να δω τι φταίει. Κρίμα γιατί είναι καταπληκτικός kernel και σταθερότατος. Δεν έχω κανένα παράπονο, εκτός από την μπαταρία. Σε περίπτωση που θέλω να βάλω hells με dirty flash, εκτός από wipe cache και davlik, κάνω κάτι άλλο; Θυμάμαι από franco κάτι άλλαζε. Αναφορικά με το κουμπί, δε το πολυ χρησιμοποιώ-είναι στα τελευταία του (και χωρίς εγγύηση!)
Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω και με το wakelock detector να δω τι φταίει. Κρίμα γιατί είναι καταπληκτικός kernel και σταθερότατος. Δεν έχω κανένα παράπονο, εκτός από την μπαταρία. Σε περίπτωση που θέλω να βάλω hells με dirty flash, εκτός από wipe cache και davlik, κάνω κάτι άλλο; Θυμάμαι από franco κάτι άλλαζε. Αναφορικά με το κουμπί, δε το πολυ χρησιμοποιώ-είναι στα τελευταία του (και χωρίς εγγύηση!)

Από Franco θέλει πρώτα στοκ κερνελ και μετά φλασαρεις τον hell.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από Franco θέλει πρώτα στοκ κερνελ και μετά φλασαρεις τον hell.

Από ότι θυμάμαι θέλεις και το system..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...