Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Ωραία, μόλις ανακάλυψα τότε ότι για κάποιο λόγο το κινητό μου έχει γυρίσει σε dalvik χωρίς να το πάρω χαμπάρι. Ίσως όταν έβαλα το xposed να γύρισε...

 

Ναι,έχει αναφερθεί αρκετές φορες..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εδώ και λίγες μέρες έτρεχα την cm-11-20131224-NIGHTLY-mako.zip

Χθες ξαφνικά το κινητό μου άρχισε να χάνει το σήμα της κινητής τηλεφωνίας και ανά 10 λεπτά μου ζητούσε το PIN της κάρτας SIM. Μετά από μία επανεκκίνηση το κινητό σταμάτησε στο boot animation της CM. Αποφάσισα να το ξαναεγκαταστήσω από την αρχή ακολουθώντας τις οδηγίες με cm-11-20131226-NIGHTLY-mako.zip και gapps-kk-20131208.zip. Όλα πήγαν μια χαρά κατά την εγκατάσταση, αλλά με την επανεκκίνηση του κινητού πάλι το κινητό σταμάτησε στο boot animation της CM.

Στη συνέχεια είπα να το επαναφέρω στο factory image 4.4.2 (KOT49H). Κάποιες φορές επανεκκίνησε με επιτυχία (χάνοντας πάλι το σήμα της SIM) και κάποιες φορές σταματούσε στο boot animation X. Εδώ και λίγα λεπτά έχω ξαναεπαναφέρει την cm-11-20131224-NIGHTLY-mako.zip χωρίς επιτυχία εκκίνησης του λειτουργικού (σταματημένο στο boot animation της CM).

 

Καμιά ιδέα... Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι άλλο; Το κινητό έχει αγοραστεί από google play uk... Θα το δεχτεί η LG Hellas σε περίπτωση που χρειαστεί να το στείλω;

 

Κάθε απάντηση δεκτή...

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες έτρεχα την cm-11-20131224-NIGHTLY-mako.zip

Χθες ξαφνικά το κινητό μου άρχισε να χάνει το σήμα της κινητής τηλεφωνίας και ανά 10 λεπτά μου ζητούσε το PIN της κάρτας SIM. Μετά από μία επανεκκίνηση το κινητό σταμάτησε στο boot animation της CM. Αποφάσισα να το ξαναεγκαταστήσω από την αρχή ακολουθώντας τις οδηγίες με cm-11-20131226-NIGHTLY-mako.zip και gapps-kk-20131208.zip. Όλα πήγαν μια χαρά κατά την εγκατάσταση, αλλά με την επανεκκίνηση του κινητού πάλι το κινητό σταμάτησε στο boot animation της CM.

Στη συνέχεια είπα να το επαναφέρω στο factory image 4.4.2 (KOT49H). Κάποιες φορές επανεκκίνησε με επιτυχία (χάνοντας πάλι το σήμα της SIM) και κάποιες φορές σταματούσε στο boot animation X. Εδώ και λίγα λεπτά έχω ξαναεπαναφέρει την cm-11-20131224-NIGHTLY-mako.zip χωρίς επιτυχία εκκίνησης του λειτουργικού (σταματημένο στο boot animation της CM).

 

Καμιά ιδέα... Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι άλλο; Το κινητό έχει αγοραστεί από google play uk... Θα το δεχτεί η LG Hellas σε περίπτωση που χρειαστεί να το στείλω;

 

Κάθε απάντηση δεκτή...

οσον αφορα την lg θα το δεχτει αλλα το πιθανοτερο ειναι να το θεωρησει εκτος εγγυησης μιας και εχουν γινει τροποποιησεις. οσον αφορα την βλαβη χωρις να εχω πολλες γνωσεις θα σου προτεινα να δοκιμασεις να αλλαξεις pc μου εχει τυχει να προσπαθω να φλασαρω την στοκ πολλες φορες απο ενα συγκεκριμενο pc με τον συγκεκριμενο οδηγο και να κολλαει συνεχεια και μολις αλλαξα υπολογιστη εστρωσε κατευθειαν
Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την lg θα το δεχτει αλλα το πιθανοτερο ειναι να το θεωρησει εκτος εγγυησης μιας και εχουν γινει τροποποιησεις. οσον αφορα την βλαβη χωρις να εχω πολλες γνωσεις θα σου προτεινα να δοκιμασεις να αλλαξεις pc μου εχει τυχει να προσπαθω να φλασαρω την στοκ πολλες φορες απο ενα συγκεκριμενο pc με τον συγκεκριμενο οδηγο και να κολλαει συνεχεια και μολις αλλαξα υπολογιστη εστρωσε κατευθειαν

 

Εφόσον του περάσει την στοκ, κλειδώσει Και boot loader Γιατί να το βάλει από την εγγύηση? Υπέθετε ότι δεν ξέρει τί έχει γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες έτρεχα την cm-11-20131224-NIGHTLY-mako.zip

Χθες ξαφνικά το κινητό μου άρχισε να χάνει το σήμα της κινητής τηλεφωνίας και ανά 10 λεπτά μου ζητούσε το PIN της κάρτας SIM. Μετά από μία επανεκκίνηση το κινητό σταμάτησε στο boot animation της CM. Αποφάσισα να το ξαναεγκαταστήσω από την αρχή ακολουθώντας τις οδηγίες με cm-11-20131226-NIGHTLY-mako.zip και gapps-kk-20131208.zip. Όλα πήγαν μια χαρά κατά την εγκατάσταση, αλλά με την επανεκκίνηση του κινητού πάλι το κινητό σταμάτησε στο boot animation της CM.

Στη συνέχεια είπα να το επαναφέρω στο factory image 4.4.2 (KOT49H). Κάποιες φορές επανεκκίνησε με επιτυχία (χάνοντας πάλι το σήμα της SIM) και κάποιες φορές σταματούσε στο boot animation X. Εδώ και λίγα λεπτά έχω ξαναεπαναφέρει την cm-11-20131224-NIGHTLY-mako.zip χωρίς επιτυχία εκκίνησης του λειτουργικού (σταματημένο στο boot animation της CM).

 

Καμιά ιδέα... Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι άλλο; Το κινητό έχει αγοραστεί από google play uk... Θα το δεχτεί η LG Hellas σε περίπτωση που χρειαστεί να το στείλω;

 

Κάθε απάντηση δεκτή...

 

Εαν το επαναφέρεις σε factory image από τερματικό και χρησιμοποιείς πίσω θύρα usb ή μεμονωμένη από laptop (δηλαδή όχι esata/usb), και συνεχίζει τα προβλήματα, τότε το πρόβλημα βρίσκεται σε corrupted blocks πιθανότατα όπως είχε συμβεί και σε ένα φίλο εδώ παλαιότερα. Το επανέφερε με το LG flash utility και με οδηγίες από xda. Είναι λίγο μπελάς. Αν θες να δούμε τα λινκ αλλιώς πιο εύκολα φλασαρεις factory image, κλειδώνεις bootloader και πας σέρβις χωρίς πρόβλημα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον του περάσει την στοκ, κλειδώσει Και boot loader Γιατί να το βάλει από την εγγύηση? Υπέθετε ότι δεν ξέρει τί έχει γίνει.
σωστος...αληθεια εχει κανεις αλλος θεματα με την cm?την φλασαρα μαζι με ak kernel 5 λεπτα πριν γραψει ο φιλος το ποστ με το κολλημα και αρχισα ηδη να σκεφτομαι το restore
Link to comment
Share on other sites

σωστος...αληθεια εχει κανεις αλλος θεματα με την cm?την φλασαρα μαζι με ak kernel 5 λεπτα πριν γραψει ο φιλος το ποστ με το κολλημα και αρχισα ηδη να σκεφτομαι το restore

 

Κανένα απολύτως πρόβλημα.

Την χρησιμοποιώ από την 1η μέρα που αγόρασα το κινητό (πέρυσι τέτοιες μέρες), με κάποια μικρά διαλείμματα (από την μέρα που δόθηκε η 4.4 και μέχρι να βγει η CM).

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες έτρεχα την cm-11-20131224-NIGHTLY-mako.zip

Χθες ξαφνικά το κινητό μου άρχισε να χάνει το σήμα της κινητής τηλεφωνίας και ανά 10 λεπτά μου ζητούσε το PIN της κάρτας SIM. Μετά από μία επανεκκίνηση το κινητό σταμάτησε στο boot animation της CM. Αποφάσισα να το ξαναεγκαταστήσω από την αρχή ακολουθώντας τις οδηγίες με cm-11-20131226-NIGHTLY-mako.zip και gapps-kk-20131208.zip. Όλα πήγαν μια χαρά κατά την εγκατάσταση, αλλά με την επανεκκίνηση του κινητού πάλι το κινητό σταμάτησε στο boot animation της CM.

Στη συνέχεια είπα να το επαναφέρω στο factory image 4.4.2 (KOT49H). Κάποιες φορές επανεκκίνησε με επιτυχία (χάνοντας πάλι το σήμα της SIM) και κάποιες φορές σταματούσε στο boot animation X. Εδώ και λίγα λεπτά έχω ξαναεπαναφέρει την cm-11-20131224-NIGHTLY-mako.zip χωρίς επιτυχία εκκίνησης του λειτουργικού (σταματημένο στο boot animation της CM).

 

Καμιά ιδέα... Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι άλλο; Το κινητό έχει αγοραστεί από google play uk... Θα το δεχτεί η LG Hellas σε περίπτωση που χρειαστεί να το στείλω;

 

Κάθε απάντηση δεκτή...

Εδω ειναι το λινκ απο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2347060

Παντως αν δεν εισαι εξοικιωμενος καλο ειναι να βαλεις στοκ και να κλειδωσεις bootloader και μετα σερβις. Θα στο κανουν καινουργιο ταχυτατα!

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

Είχα χρόνο για χάσιμο σήμερα και πέρασα κι εγώ την Mahdi Rom.

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται πολύ καλή. Να ρωτήσω μόνο 2 πράγματα εσάς που την φοράτε.

Παρατήρησα ότι μέσα στις εφαρμογές έχει τον installer του xposed. Δεν είναι κάπως οξύμωρο αυτό;

Δοκιμάσατε αν γυρνάει σε art απροβλημάτιστα; (Αν και απ'ότι βλέπω με το kernel που φοράει δεν υπάρχει λόγος)

Edited by noisex
Link to comment
Share on other sites

και όταν είχε βγει η 4.3 τόσο πολύ αργήσαν να εμφανιστούν stable custom roms? είχα πει θα το αφήσω στοκ, αλλά με την 4.4 κάτι με έπιασε και το σκαλίζω.

 

Για την ώρα είμαι stock rom+semaphore... θέλω κάποια στιγμή να δοκιμάσω και franco αλλά μου άρεσε η αλλαγή στην μπαταρία(σε idle mode) με την semaphore και δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Κάποιος που έχει δοκιμάσει τους κερνελ που κυκλοφορούν με 4.4 να πει εντυπώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

Είχα χρόνο για χάσιμο σήμερα και πέρασα κι εγώ την Mahdi Rom.

Εκ πρώτης όψεως φαίνεται πολύ καλή. Να ρωτήσω μόνο 2 πράγματα εσάς που την φοράτε.

Παρατήρησα ότι μέσα στις εφαρμογές έχει τον installer του xposed. Δεν είναι κάπως οξύμωρο αυτό;

Δοκιμάσατε αν γυρνάει σε art απροβλημάτιστα; (Αν και απ'ότι βλέπω με το kernel που φοράει δεν υπάρχει λόγος)

 

Φίλε εγώ την φοραω κ δεν έχω προβλήματα. Την έχω αφήσει με τον δικο της κερνελ και το χω γυρισμένο σε art. Μου αρέσει οτι έχει πολλά customization.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ την φοραω κ δεν έχω προβλήματα. Την έχω αφήσει με τον δικο της κερνελ και το χω γυρισμένο σε art. Μου αρέσει οτι έχει πολλά customization.

 

Ναι. Είναι πάρα πολύ καλή και ο kernel της εξαιρετικός. Μέχρι στιγμής η καλύτερη που έχω δοκιμάσει.

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ αν έχει εμφανιστεί και σε σένα xposed ή πρόκειται για περίεργη κόμπλα μόνο σε μένα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Είναι πάρα πολύ καλή και ο kernel της εξαιρετικός. Μέχρι στιγμής η καλύτερη που έχω δοκιμάσει.

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ αν έχει εμφανιστεί και σε σένα xposed ή πρόκειται για περίεργη κόμπλα μόνο σε μένα;

 

Όχι κ σε μένα έχει κ μ φάνηκε περίεργο!

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλώς. Αυτό ήθελα μόνο για να μην τρελαθώ.

Πάντως η rom είναι υπέροχη. Προς το παρόν την έχω σε dalvik και η απόκριση και πολύ περισσότερο το scrolling είναι σαν να βρίσκεται σε art :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα backup και προχωρα!Κατσε να την δω και γω.Βασικα τωρα παιρνω backup και την περναω σε λιγο looool

 

Καλώς. Αυτό ήθελα μόνο για να μην τρελαθώ.

Πάντως η rom είναι υπέροχη. Προς το παρόν την έχω σε dalvik και η απόκριση και πολύ περισσότερο το scrolling είναι σαν να βρίσκεται σε art :thumbup::D

 

Για μενα παιζει να ειναι η καλυτερη μεχρι στιγμης οσον αφορα το 4.4.2.Αλλα εγω το γυρισα σε art κατευθειαν δεν αντεξα :lol: οποτε δεν μπορω να σου πω πως πηγαινε με dalvik. Θελω να δοκιμασω και αλλον κερνελ καποια στιγμη αν και με αυτον δεν εχω κανενα προβλημα

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ενα reset to stock με το toolkit απο την επιλογή για softbrick

 

Το δοκίμασα χωρίς επιτυχία... :(

 

οσον αφορα την lg θα το δεχτει αλλα το πιθανοτερο ειναι να το θεωρησει εκτος εγγυησης μιας και εχουν γινει τροποποιησεις. οσον αφορα την βλαβη χωρις να εχω πολλες γνωσεις θα σου προτεινα να δοκιμασεις να αλλαξεις pc μου εχει τυχει να προσπαθω να φλασαρω την στοκ πολλες φορες απο ενα συγκεκριμενο pc με τον συγκεκριμενο οδηγο και να κολλαει συνεχεια και μολις αλλαξα υπολογιστη εστρωσε κατευθειαν

 

Έχω μιλήσει με LG Hellas και το κινητό θα σταλεί στο τμήμα επισκευών. Έχει κλειδωθεί και το έχω επαναφέρει σε stock.

 

Εδω ειναι το λινκ απο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2347060

Παντως αν δεν εισαι εξοικιωμενος καλο ειναι να βαλεις στοκ και να κλειδωσεις bootloader και μετα σερβις. Θα στο κανουν καινουργιο ταχυτατα!

 

Πολύ καλό DIY, αλλά απόφάσισα να το στείλω LG Hellas... Για να δούμε!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Με τα bionic και dalvik patches σε full stock 4.4.2 έχετε ασχοληθεί καθόλου; Αξίζουν; και κάτι λέει οτι για το dalvik μπαίνει και σε Odexed αλλά είναι "strongly recommended" να έχουμε deodexed rom. Η stock όμως αν δεν κάνω λάθος είναι Odexed...
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ Mahdi. Δεν μπορώ να πω για την ώρα οτι με ικανοποιεί το πως ρολαρει. Θα την αφήσω για την ώρα επανω και βλεπουμε
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με beergang 1.0 stable 4.4.2 κ art, + stock kernel όλα smooth.

Έχει επιλογή στα settings preferred network type 2g/3g...

 

γιατί δεν πας στην 1.2 ?

 

έχει επιλογή αλλά όχι με ένα πάτημα αλλαγή, μπαινει μέσα στο μενου πρώτα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ Mahdi. Δεν μπορώ να πω για την ώρα οτι με ικανοποιεί το πως ρολαρει. Θα την αφήσω για την ώρα επανω και βλεπουμε

 

Τί δεν σε ικανοποιεί;

Για μένα απορρίπτεται κι αυτή. Είχα τρομερό battery drain στη διάρκεια της νύχτας. Το άφησα με 40%, ξύπνησα και το βρήκα με 15%.

Μου φαίνεται θα σταματήσω να ασχολούμαι. Σκέφτομαι μόλις φορτίσει να κάνω ένα clean install το factory, να βάλω μετά xposed και να τελειώνει η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Τί δεν σε ικανοποιεί;

Για μένα απορρίπτεται κι αυτή. Είχα τρομερό battery drain στη διάρκεια της νύχτας. Το άφησα με 40%, ξύπνησα και το βρήκα με 15%.

Μου φαίνεται θα σταματήσω να ασχολούμαι. Σκέφτομαι μόλις φορτίσει να κάνω ένα clean install το factory, να βάλω μετά xposed και να τελειώνει η ιστορία.

 

Γιατί είχες τόσο πολύ drain;κ γω το βράδυ το αφήνω κανονικά κ έχω πολύ καλη αναμονή.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω ρε prioxxx. Αυτή η εφαρμογή του τηλεφώνου τρελάθηκε. Έφτασε πάνω κι από την οθόνη. Δε ξέρω τί να κάνω τώρα κι η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι να στήνω από την αρχή πάλι. Έχω βέβαια και back up στοκ σε art..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...