Jump to content

[Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4  

93 members have voted

  1. 1. Καθημερινη ROM που εχετε στο NEXUS4

    • Official Google AOSP ROM KitKat
    • SlimKat
    • ParanoidAndroid
    • MAHDI
    • Purity
    • CarbonROM
    • PAC-man
      0
    • VANIR
      0
    • CyanogenMOD
    • other ROM


Recommended Posts

Παιδιά φλασαρω το ζιπ για ρουτ αλλά δεν περνιεται μπορεί κανείς να βοηθήσει; είμαι με σλιμκατ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά φλασαρω το ζιπ για ρουτ αλλά δεν περνιεται μπορεί κανείς να βοηθήσει; είμαι με σλιμκατ

 

Βρες το τελευταίο, το 1.86 νομίζω ότι είναι

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το παλικάρι το είπε και το έκανε. Μένει να δούμε battery drain. http://www.semaphore.gr/changelog/n4-version.

Hats off.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

οκ καλο το αρτ, αλλα εγω το ειχα σε dalvik το γυρισα art, αλλα ηθελα xposed και ξαναγυρισα σε dalvik. δεν λεω κατι κανει το αρτ, αλλα στα δικα μου ματια δεν βλεπω κατι τρομερο. για την μπαταρια,αν και ειχα περιγραψει σε καποιο προηγουμενο ποστ μου την χρηση του αρτ και πως δικαιολογειται θεωρητικά η λιγοτερη καταναλωση μπαταριας, στη πραξη δεν βλεπω καποια αξιοσημείωτη διαφορα. οσως παιζουν ρολο βεβαια και οι εφαρμογες που εχω και χρησιμοποιω.

 

οπως και να εχει,θα σου ελεγα,εφοσον δεν θες να αλλαξεις ρομ, βαλε το xposed δοκιμαστικά και κρινε τοτε τι αξιζει περισσοτερο.

(ή για να μην μπαινεις στη διαδικασια, γυρνα dalvik,κανε 1-2 φορτισεις και κρινε τοτε)

 

Επειδή δεν τίθεται θέμα να αλλάξω Ρομ (εξάλλου η κλασική είναι πολύ καλή και σε συνδυασμό με gravity box πολύ λειτουργική) λογικά θα κρατήσω το χposed έναντι του αρτ. Η αλήθεια είναι πως στα δικά μου μάτια βλέπω μεγαλη διάφορα στο άνοιγμα των εφαρμογών. Η μπαταρία δεν μου φαίνεται να έχει αλλάξει. Οποτε δεν γυριζω πίσω. Έχω βάλει και xui mod τώρα που δίνει απίστευτα γραφικά και τη γραμμή της μπαταρίας στη status bar.

Samsung Galaxy S20 FE 5G:)

 

«Οι πιο σκοτεινές γωνιές στην Κόλαση είναι φυλαγμένες για εκείνους που διατηρούν την ουδετερότητά τους σε εποχές ηθικής κρισης». - Dante Alighieri

Link to comment
Share on other sites

Το παλικάρι το είπε και το έκανε. Μένει να δούμε battery drain. http://www.semaphore.gr/changelog/n4-version.

Hats off.

 

Πριν καμια ώρα έβγαλα τον πορτογάλο για να δοκιμασω τον Στράτο.. Μέχρι στιγμής όλα καλά..

 

Το double touch to wake στο κεντρο δουλεύει τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Την εντολή για την ενεργοποίηση του dt2wake στον kernel του Στράτου να υποθέσω πως τη δίνουμε από Terminal;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Την εντολή για την ενεργοποίηση του dt2wake στον kernel του Στράτου να υποθέσω πως τη δίνουμε από Terminal;

 

Ναι,κατέβασε το android terminal emulator,πατά πρωτα su δώσε δικαίωμα root και μετα γράψε τη εντολή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,κατέβασε το android terminal emulator,πατά πρωτα su δώσε δικαίωμα root και μετα γράψε τη εντολή.

 

Το γνωρίζω το Terminal (έχω δώσει άπειρες φορές εντολές για ενεργοποίηση του ext4 partition στο Desire). Απλά δεν είχα καταλάβει αν ήταν όντως εντολή για το Terminal ή έπρεπε να κάνω κάτι με τον δικό του kernel manager. ;)

Σ' ευχαριστώ.

 

Πάντως ο kernel μάλλον δεν τρέχει σε CM11. Μετά το logo της Google με τον ξεκλείδωτο bootloader το κινητό κολλάει με διάφορα χρώματα να αναβοσβήνουν στην οθόνη.

Δεν γνωρίζω αν χρειάζεται διαφορετική έκδοση, όπως γίνεται με αλλους kernel!

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω το Terminal (έχω δώσει άπειρες φορές εντολές για ενεργοποίηση του ext4 partition στο Desire). Απλά δεν είχα καταλάβει αν ήταν όντως εντολή για το Terminal ή έπρεπε να κάνω κάτι με τον δικό του kernel manager. ;)

Σ' ευχαριστώ.

 

Πάντως ο kernel μάλλον δεν τρέχει σε CM11. Μετά το logo της Google με τον ξεκλείδωτο bootloader το κινητό κολλάει με διάφορα χρώματα να αναβοσβήνουν στην οθόνη.

Δεν γνωρίζω αν χρειάζεται διαφορετική έκδοση, όπως γίνεται με αλλους kernel!

 

Δεν υποστηρίζει Cm. Και πιθανόν να μην υποστηρίζει και στο μέλλον. Το έχει πει γιατί άλλαξαν τον τρόπο που κάνουν build. Aosp roms μόνο.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζει Cm. Και πιθανόν να μην υποστηρίζει και στο μέλλον. Το έχει πει γιατί άλλαξαν τον τρόπο που κάνουν build. Aosp roms μόνο.

 

Δεν έχω παρακολουθήσει το thread του και δεν το ήξερα. Διάβασα και ότι έχει γίνει test σε CM10.1, είπα θα παίζει και σε 10.2 & 11.

 

Σ' ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα semaphore μετα απο μήνες! Έβαλα κ double tap όλα κομπλε.

Κάποιος που έχει mahdi να μου πει αν μετα απο λίγη ωρα σβήνει η navi bar ?έχει καταντήσει κουραστικό. Δεν το είχα αυτό το θέμα παλιά. Επίσης αμα κανεις swype το πληκτρολόγιο κλείνει κ γενικά σκαλωνει.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ναι,κατέβασε το android terminal emulator,πατά πρωτα su δώσε δικαίωμα root και μετα γράψε τη εντολή.

 

τi εντολη πρεπει να δωσω φιλε για το double tap me semaphore?

Link to comment
Share on other sites

τi εντολη πρεπει να δωσω φιλε για το double tap me semaphore?

 

Εγκαθιστάς στο κινητό σου το Terminal, το τρέχεις, γράφεις: su, δίνεις πρόσβαση root όταν σου το ζητήσει και μετά γράφεις: echo 1 > /sys/devices/virtual/input/lge_touch/dt_wake_enabled.

 

Απ' ότι κατάλαβα πάντως, κάθε φορά που κάνεις reboot το κινητό, θα πρέπει να τρέχεις την εντολή γιατί αυτή χάνεται. Για να είναι ενεργοποιημένη πάντα είτε θα πρέπει να κάνεις ένα init.d script ή να περιμένεις να το βάλει ο Στράτος μέσα στην εφαρμογή του.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα χωρίς επιτυχία... :(

Έχω μιλήσει με LG Hellas και το κινητό θα σταλεί στο τμήμα επισκευών. Έχει κλειδωθεί και το έχω επαναφέρει σε stock.

Πολύ καλό DIY, αλλά απόφάσισα να το στείλω LG Hellas... Για να δούμε!

 

Το πρόβλημα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5103249#post5103249

 

Οι πιθανές λύσεις:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5105325#post5105325

 

Τέλος καλό, όλα καλά! Τελικά η αναφορά επισκευής αναφέρει ότι έγινε αλλαγή της κυρίως πλακέτας με νέο ΙΜΕΙ. Απλώς τώρα είμαι λίγο σκεπτικός! Να ξαναβάλω CM 11; Αν και πιστεύω ότι δεν έφταιγε η ROM, αλλά κάποιο άλλο κατασκευαστικό λάθος του H/W της συσκευής!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5103249#post5103249

 

Οι πιθανές λύσεις:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5105325#post5105325

 

Τέλος καλό, όλα καλά! Τελικά η αναφορά επισκευής αναφέρει ότι έγινε αλλαγή της κυρίως πλακέτας με νέο ΙΜΕΙ. Απλώς τώρα είμαι λίγο σκεπτικός! Να ξαναβάλω CM 11; Αν και πιστεύω ότι δεν έφταιγε η ROM, αλλά κάποιο άλλο κατασκευαστικό λάθος του H/W της συσκευής!

 

Βάλε, προφανώς και είχε πρόβλημα. Ρώτα και τα παιδιά εδώ που μήνες τώρα αλλάζουν τις ρομ ακόμα και καθημερινά χωρίς πρόβλημα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα semaphore μετα απο μήνες! Έβαλα κ double tap όλα κομπλε.

Κάποιος που έχει mahdi να μου πει αν μετα απο λίγη ωρα σβήνει η navi bar ?έχει καταντήσει κουραστικό. Δεν το είχα αυτό το θέμα παλιά. Επίσης αμα κανεις swype το πληκτρολόγιο κλείνει κ γενικά σκαλωνει.

 

Βρήκα τη λύση τελικά. Απενεργοποίηση το active display κ η navi bar είναι κομπλε. Για το πληκτρολόγιο πέρασα ενα αρχειακι απο xda. Με sema πετάει η Ρομ!και θα δω μετα απο καιρό 4 ώρες οθόνη.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

υπηρεσίες google πρώτο σε κατανάλωση:mad: ! Απενεργοποιημένα τα , συγχρονισμοί και τοποθεσίες.....τι μπορεί να είναι το φελέκι μου μέσα ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

υπηρεσίες google πρώτο σε κατανάλωση:mad: ! Απενεργοποιημένα τα , συγχρονισμοί και τοποθεσίες.....τι μπορεί να είναι το φελέκι μου μέσα ?

 

Tι Ρομ εχεις; εφαρμογές κοιταξες;κάνα παιχνίδι να τρέχει απο πίσω;

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Tι Ρομ εχεις; εφαρμογές κοιταξες;κάνα παιχνίδι να τρέχει απο πίσω;

beergang μαζί με hells , τώρα μου το κάνει τις 2 Latest μέρες !!!! Παίζει να φταίει το skype ? αλλά αν ναι γιατί να το εμφανίζει εκεί ? 10,22 ώρες ανοικτό το τηλ και 9,48 ώρες ενεργό το υπηρεσίες google!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5103249#post5103249

 

Οι πιθανές λύσεις:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5105325#post5105325

 

Τέλος καλό, όλα καλά! Τελικά η αναφορά επισκευής αναφέρει ότι έγινε αλλαγή της κυρίως πλακέτας με νέο ΙΜΕΙ. Απλώς τώρα είμαι λίγο σκεπτικός! Να ξαναβάλω CM 11; Αν και πιστεύω ότι δεν έφταιγε η ROM, αλλά κάποιο άλλο κατασκευαστικό λάθος του H/W της συσκευής!

 

Δεν εγινε αντικατασταση ολοκληρης της συσκευης? γιατι και εγω που μιλησα με την lg για το θεμα της μπαταριας μου ειπαν πως αν διαπιστωθει οντως προβλημα θα γινει αντικατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ερώτηση,πήρα backup από recovery (cwm) , μετά reboot όλα οκ, θέλοντας να βρω το αρχείο(του backup εννοώ) έτσι ώστε να το μεταφέρω κ στο PC , δεν το βρήκα πουθενά, πήγα στο φάκελο clockworkmod αλλά δεν υπήρχε backup εκεί. Ο χώρος αποθήκευσης πάντως μετά την επανεκκίνηση μεγάλωσε, μήπως είναι σε κάποιο άλλο φάκελο; κοίταξα σχεδόν σε όλους.
sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

beergang μαζί με hells , τώρα μου το κάνει τις 2 Latest μέρες !!!! Παίζει να φταίει το skype ? αλλά αν ναι γιατί να το εμφανίζει εκεί ? 10,22 ώρες ανοικτό το τηλ και 9,48 ώρες ενεργό το υπηρεσίες google!

 

Περιεργο,μπορει και το skype ναναι. Απεγκατεστησε το κ δες.Αλλιως τπτ χαρτες?

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...