Jump to content

Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχει να κανει με το τι μορφη εχει η ρομ που θελεις να βαλεις, αν την εχουν βγαλει σε εκδοση που μπαινει απο το odin τοτε δεν χρειαζεται να κανεις ρουτ απλα την φλασαρεις κατευθειαν με το odin και εφοσον ειναι custom οπως λες τοτε θα ειναι και ροοτ απο μονη της.

Αν παλι η ρομ ειναι σε zip και πρεπει να την εγκαταστησεις απο το τηλεφωνο με καποιο custom recovery τοτε θα πρεπει να κανεις ροοτ στο κινητο σου να του βαλεις ενα custom recovery (swm η twrp) και στην συνεχεια κανεις επανεκινηση το κινητο σε recovery mode και αφου εχεις βαλει ηδη το zip της ρομ μεσα στην μνημη του κινητου την φλασαρεις απο το custom recovery που εγκατεστησες.

 

Δεν προλαβαινω να στο εξηγησω τωρα γιατι περιμενω κοσμο στο σπιτι αν δεν βγαλεις ακρη και δεν σε βοηθησει καποιος αλλος θα σου τα πω πιο αναλυτικα αυριο

 

Σιγα σιγα αρχιζω και το πιανω το νοημα... ειναι λιγο μπερδεμα :wacko: θα το ψαχω και στο Xda.

ευχαριστω για το χρονο σου!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σιγα σιγα αρχιζω και το πιανω το νοημα... ειναι λιγο μπερδεμα :wacko: θα το ψαχω και στο Xda.

ευχαριστω για το χρονο σου!

Εδω θα βρεις οτι χρειαζεσαι απο τον Alex http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4442862#post4442862

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα βρεις οτι χρειαζεσαι απο τον Alex http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4442862#post4442862

 

Λεει μονο για Ελληνικα! Εμενα ειναι Ρουμανιας! Επισης θελω κατι πιο αναλυτικο για το τι ειναι recovery mode download mode, flash κλπ γιατι τα εχω μπερδεψει. ημουν καιρο σε Iphone και δεν εχω ασχοληθει με Αndroid ειναι το πρωτο μου... :O

Link to comment
Share on other sites

Λεει μονο για Ελληνικα! Εμενα ειναι Ρουμανιας! Επισης θελω κατι πιο αναλυτικο για το τι ειναι recovery mode download mode, flash κλπ γιατι τα εχω μπερδεψει. ημουν καιρο σε Iphone και δεν εχω ασχοληθει με Αndroid ειναι το πρωτο μου... :O

Μπορεις να βαλεις οτι εσυ θελεις, και εμενα Γαλλικο ηταν και εχω βαλει την * I8190XXAMB2

Link to comment
Share on other sites

Αν ακολουθησεις τον οδηγο του alex στην ουσια θα αλλαξεις ρομ θα βαλεις την ελληνικη ρομ για την ακριβεια, προσοχη το κινητο να ειναι το i8190 και οχι καποια αλλη εκδοση οπως αυτη με το nfc ας πουμε.

 

αν θες απλα να το ρουταρεις χωρις να αλλαξεις ρομ και χωρις να σβηστουν τα δεδομενα σου μπορεις να χρησιμοποιησεις το εργαλειο σε αυτην την σελιδα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2185700

 

φιλε μου δεν μπορω να κατεβασω το αρχειο για το toolkit απο xda (εκανα login αλλα θελει να κανεις 10 post...! δεν καταλαβαινω..!! μηπως το εχεις να το κατεβασω απο καποιο δικο σου συνδεσμο (π.χ dropbox...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. εξερευνώ ακόμα το κινητό μου. έχω 2 απορίες.

1) πα να συνδεθώ στο ίντερνετ με τα δωρεάν mb που έχω (what's up) και μου λέει:'' Τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας απενεργοποιήθηκαν'' . Πως μπορώ να τα ενεργοποιήσω?

2) οι ρυθμίσεις μηνυμάτων που είναι γιατί πήγα να στείλω μήνυμα και μου λέει ότι το μήνυμα σάς μπορεί να εμφανιστεί κατεστραμμένο στον αποστολέα, ενεργοποιήστε την αυτόματη λειτουργιά.

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν μπορω να κατεβασω το αρχειο για το toolkit απο xda (εκανα login αλλα θελει να κανεις 10 post...! δεν καταλαβαινω..!! μηπως το εχεις να το κατεβασω απο καποιο δικο σου συνδεσμο (π.χ dropbox...)

 

και με την ρομ του Alex τα δεδομενα καi τα προγραματα σου αν δεν κανεις factory reset.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν μπορω να κατεβασω το αρχειο για το toolkit απο xda (εκανα login αλλα θελει να κανεις 10 post...! δεν καταλαβαινω..!! μηπως το εχεις να το κατεβασω απο καποιο δικο σου συνδεσμο (π.χ dropbox...)

 

https://dl.dropbox.com/s/pqak3n9b6qrkb4v/Samsung_Galaxy_S3_Mini_ToolKit_v1.1.rar?token_hash=AAHpdjYfZxEQoBsX40D7-aMeUKyrYCiB_W4Zam7P0HPWlA&dl=1

 

Καλησπέρα στην παρέα. εξερευνώ ακόμα το κινητό μου. έχω 2 απορίες.

1) πα να συνδεθώ στο ίντερνετ με τα δωρεάν mb που έχω (what's up) και μου λέει:'' Τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας απενεργοποιήθηκαν'' . Πως μπορώ να τα ενεργοποιήσω?

 

κρατας πατημενο το power button κανεις κλικ στο λειτουργια δικτυου

ή

κατεβαζεις την Notification bar και κανεις κλικ στο κουμπι δεδομενα κινητου

ή

πας ρυθμισεις->περισσοτερες ρυθμισεις->δικτυα κινητης τηλεφωνιας και τικαρεις το δεδομενα κινητης συσκευης.

 

για να δουλεψει η συνδεση στο ιντερνετ θα πρεπει να εχεις ρυθμισει σωστα τα Apn στο υπομενου Ονοματα σημειων προσβασης.

 

 

 

2) οι ρυθμίσεις μηνυμάτων που είναι γιατί πήγα να στείλω μήνυμα και μου λέει ότι το μήνυμα σάς μπορεί να εμφανιστεί κατεστραμμένο στον αποστολέα, ενεργοποιήστε την αυτόματη λειτουργιά.

 

Ευχαριστώ!!![

 

πας μηνυματα πατας το αριστερο touch key επιλες ρυθμισεις->εισγωγη λειτουργιας->αυτοματο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Είμαι έτοιμος να παραγγείλω το κινητό, το δίλημμα μου είναι ότι το έχω βρει σε σκρουτζομάγαζο 239 ευρώ (κινητό παραεισαγωγής δηλαδή), και σε ένα άλλο το οποίο λέει ότι είναι (EUR), 288 ευρώ. Διάβασα σχετικά με τι συμβαίνει στο καθένα με τις εγγυήσεις, τις αναβαθμίσεις κ.τλ. Βρίσκομαι σε αδιέξοδο, τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλεφωνο στο σκρουτζομαγαζο και ρωτα τον απο που τα φερνει τα κινητα αυτα και αν αναγραφεται πανω στην αποδειξη το ιμει του κινητου (την ειχα πατησει μια φορα με το ιμει με ενα νοκια και εχασα την εγγυηση)

Αν τα φερνει απο ευρωπη ολα καλα.

Μετα αν θες παρε και ενα τηλεφωνο σε ενα επισκευαστικο κεντρο της samsung και ρωτα τους τι παιζει με την εγγυηση απο την χωρα που θα σου πουνε

(My Service βασ. ολγας 140 2310 403303 Θεσσ/νικη επισημο service samsung)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου προτείνετε μια καλή θήκη για το S3 mini. Έχω βρει αυτές τις τρεις:

 

http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/accessories/thikes/PURO-Silicon-Case-Galaxy-S3-Mini-Black-SAMSUNGI8190SBLK.htm

 

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.013801

 

Τι λέτε; Κάποιος που να το έχει σε μπλε χρώμα έχει να προτείνει κάποια που να ταιριάζει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου προτείνετε μια καλή θήκη για το S3 mini. Έχω βρει αυτές τις τρεις:

 

http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/accessories/thikes/PURO-Silicon-Case-Galaxy-S3-Mini-Black-SAMSUNGI8190SBLK.htm

 

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.013801

 

Τι λέτε; Κάποιος που να το έχει σε μπλε χρώμα έχει να προτείνει κάποια που να ταιριάζει;

 

Εγώ έχω πάρει αυτές:

 

1. http://www.ebay.com/itm/360508436311?var=630061441611&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

2. http://www.ebay.com/itm/Black-Soft-Silicone-Case-Cover-for-Samsung-Galaxy-S-III-3-Mini-Screen-Protecto-/350745974986?pt=PDA_Accessories&hash=item51aa16d8ca

 

Και τις 2 σε μαύρο (μιας και έχω το μπλε) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει αυτές:

 

1. http://www.ebay.com/itm/360508436311?var=630061441611&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

2. http://www.ebay.com/itm/Black-Soft-Silicone-Case-Cover-for-Samsung-Galaxy-S-III-3-Mini-Screen-Protecto-/350745974986?pt=PDA_Accessories&hash=item51aa16d8ca

 

Και τις 2 σε μαύρο (μιας και έχω το μπλε) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Όντως ωραίες φαίνονται. Με προβληματίζει λίγο το θέμα της οθόνης. Θα ήθελα να την προστατεύσω με κάποιο τρόπο αλλά γενικά με χαλάνε τα screen protectors και γι' αυτό σκεφτόμουνα καμιά θήκη που να προστατεύει και την οθόνη. Η οθόνη του κινητού είναι Gorilla Glass, έτσι δεν είναι; Πιστεύετε ότι είναι γενικά ΟΚ χωρίς κάποια προστασία;

 

(Θα πάω να το τσιμπήσω την άλλη εβδομάδα και θέλω να πάρω εγκαίρως θήκη γι' αυτό σας πρήζω :p )

Link to comment
Share on other sites

Όντως ωραίες φαίνονται. Με προβληματίζει λίγο το θέμα της οθόνης. Θα ήθελα να την προστατεύσω με κάποιο τρόπο αλλά γενικά με χαλάνε τα screen protectors και γι' αυτό σκεφτόμουνα καμιά θήκη που να προστατεύει και την οθόνη. Η οθόνη του κινητού είναι Gorilla Glass, έτσι δεν είναι; Πιστεύετε ότι είναι γενικά ΟΚ χωρίς κάποια προστασία;

 

(Θα πάω να το τσιμπήσω την άλλη εβδομάδα και θέλω να πάρω εγκαίρως θήκη γι' αυτό σας πρήζω :p )

 

Αυτές που σου έστειλα έρχονται από Αγγλία μέσα σε 10 ημέρες.

Μπορείς να δεις και κάτι σε τέτοιο: http://viewitem.eim.ebay.gr/SAMSUNG-GALAXY-S3-MINI-I8190-FLIP-CASE-COVER-CHROME-BLUE-WHITE-TITANIUM-GREY/390539569427/item

 

Γενικά ψάξε στο ebay.gr και όχι στο ebay.com ώστε να είναι από την Αγγλία για να έρθουν πιο γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Όντως ωραίες φαίνονται. Με προβληματίζει λίγο το θέμα της οθόνης. Θα ήθελα να την προστατεύσω με κάποιο τρόπο αλλά γενικά με χαλάνε τα screen protectors και γι' αυτό σκεφτόμουνα καμιά θήκη που να προστατεύει και την οθόνη. Η οθόνη του κινητού είναι Gorilla Glass, έτσι δεν είναι; Πιστεύετε ότι είναι γενικά ΟΚ χωρίς κάποια προστασία;

 

(Θα πάω να το τσιμπήσω την άλλη εβδομάδα και θέλω να πάρω εγκαίρως θήκη γι' αυτό σας πρήζω :p )

 

Εγώ έχω αυτή: http://www.ebay.com/itm/Clear-Clear-Crystal-Thin-Hard-Case-Cover-for-Samsung-GT-I8190-Galaxy-S-III-mini-/281084330818?pt=PDA_Accessories&hash=item4171ee8342.

Πάει τέλεια με το μπλε, καθώς αφήνει να φαίνεται πλήρως και η πλάτη. Πάρτη και θα με θυμηθείς!

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του κινητού είναι Gorilla Glass, έτσι δεν είναι; Πιστεύετε ότι είναι γενικά ΟΚ χωρίς κάποια προστασία

 

 

Η οθονη του κινητου ΔΕΝ ειναι gorilla glass, γρατζουνιεται για την πλακα, εμενα μου εμεινε για 2 βδομαδες χωρις screen protector μεχρι να ερθουν τα καινουρια που παρηγγειλα και προλαβε και εκανε γρατζουνια το αχρηστο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω το κινητάκι εδώ και μία εβδομάδα.Έχω κατεβάσει ότι χρειάζομαι για root από τον οδηγό του τυχεράκια και είμαι στο τσακ να το περάσω.Δεν έχω κάποιον ενδοιασμό για το αν θα πάθει κάτι ο μικρός μου γαλαξίας. Το μόνο που με κρατάει είναι οτι είμαι ψιλοάσχετος(το ψιλο το έβαλα για να ακουστεί κάπως καλύτερα...) και εκτός του οτι φοβάμαι μην κάνω εγώ κάποια βλακεία, δεν ξέρω πως θα το εκμεταλευτώ... διαβάζω εδώ και καιρό τα υπέρ και τα υποτιθέμενα κατά,και είμαι σίγουρος οτι αξίζει η διαδικασία.

Απλά να κάνω 2-3 ερωτήσεις θέλω!

Εννοείται οτι θα περαστούν Titanium backup, adfree και διάφορα ψιλοελαφριά πραγματάκια τύπου themes και τέτοια.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι εάν μετά το root θα μπορώ να περάσω εφαρμογές στην SD, να μην κάθονται έτσι άπραγα τα GB, αν θα μπορώ να εκμεταλευτώ περισσότερη μνήμη του κινητού απο τα 4 GB που είναι τώρα σβήνοντας κάποιες μαμίσιες εφαρμογές και γενικά τέτοια ελαφριά πράγματα.

Αυτά για αρχή γιατί πιστεύω τρώγοντας ανοίγει η όρεξη και θα μάθω να κάνω και πιο εξεζητημένα πράγματα στη συνέχεια!

Συγνώμη για το μακρόσυρτο του ποστ!!

Edited by badoun
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω το κινητάκι εδώ και μία εβδομάδα.Έχω κατεβάσει ότι χρειάζομαι για root από τον οδηγό του τυχεράκια και είμαι στο τσακ να το περάσω.Δεν έχω κάποιον ενδοιασμό για το αν θα πάθει κάτι ο μικρός μου γαλαξίας. Το μόνο που με κρατάει είναι οτι είμαι ψιλοάσχετος(το ψιλο το έβαλα για να ακουστεί κάπως καλύτερα...) και εκτός του οτι φοβάμαι μην κάνω εγώ κάποια βλακεία, δεν ξέρω πως θα το εκμεταλευτώ... διαβάζω εδώ και καιρό τα υπέρ και τα υποτιθέμενα κατά,και είμαι σίγουρος οτι αξίζει η διαδικασία.

Απλά να κάνω 2-3 ερωτήσεις θέλω!

Εννοείται οτι θα περαστούν Titanium backup, adfree και διάφορα ψιλοελαφριά πραγματάκια τύπου themes και τέτοια.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι εάν μετά το root θα μπορώ να περάσω εφαρμογές στην SD, να μην κάθονται έτσι άπραγα τα GB, αν θα μπορώ να εκμεταλευτώ περισσότερη μνήμη του κινητού απο τα 4 GB που είναι τώρα σβήνοντας κάποιες μαμίσιες εφαρμογές και γενικά τέτοια ελαφριά πράγματα.

Αυτά για αρχή γιατί πιστεύω τρώγοντας ανοίγει η όρεξη και θα μάθω να κάνω και πιο εξεζητημένα πράγματα στη συνέχεια!

Συγνώμη για το μακρόσυρτο του ποστ!!

Χρησιμοποιώντας το titanium θα μπορέσεις να μεταφέρεις κάποιες εφαρμογές στην κάρτα Αλλά δεν θα κερδίσεις κάτι γιατί το κινητό έχει ξεχωριστό partition για τις εφαρμογές που είναι 1.2gb οπότε ακόμα και αν το αδειάζεις δεν θα κερδίσεις παραπάνω χώρο για φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου προτείνετε μια καλή θήκη για το S3 mini. ...............

Τι λέτε; Κάποιος που να το έχει σε μπλε χρώμα έχει να προτείνει κάποια που να ταιριάζει;

 

Γεια χαρά,

 

Μπλε έχω εγώ κ μου έκαναν δώρο τη θήκη την πρώτη μέρα. Είναι η αυθεντική της σάμσουνγκ (περισσότερα δεν μπορώ να σου πω για το που θα την βρεις - το παιδί που μου την έκανε δώρο, δουλεύει στη σάμσουνγκ, επομένως πρέπει να τον ρωτήσω), είναι η σκληρή (άκαμπτη) μου μπαίνει το κινητό (σε μπλε χρώμα επίσης). Βασικά, δεν ξεχωρίζεις ότι φοράει θήκη (τα χρώματά της είναι ίδια με του κινητού). Άμα θες, πες να τον ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη του κινητου ΔΕΝ ειναι gorilla glass, γρατζουνιεται για την πλακα, εμενα μου εμεινε για 2 βδομαδες χωρις screen protector μεχρι να ερθουν τα καινουρια που παρηγγειλα και προλαβε και εκανε γρατζουνια το αχρηστο

 

Κακώς φίλε. Εγώ κράτησα (έστω κ αν μου 'σπασε τα νεύρα / φαινόντουσαν τα μισά απ' όσα έδειχνε) εκείνη την αρχική ζελατίνα που 'χε η οθόνη (που 'γραφε μπροστά όλα αυτά τα μακρόσυρτα amoled κλπ κλπ) για καμια 10άρια μέρες κ όταν με το καλό ήρθαν οι μεμβράνες, την ξεκόλλησα κ τις έβαλα.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο σπίτι έχω απόκλιση για το που βρίσκομαι. Μένω νεαπολη και με εβγαζε το maps Σίνδο μετά απο λίγο 3,4 δευτερόλεπτα με έβγαζε κανονικά εκεί ακριβώς που μένω. (με wifi είχα τέλεια προσέγγιση). Λέτε να φταίνε κάτι σπασμένα gps που έχω? Να το πάω πίσω? Στη σχολή μου με έβγαζε κανονικότατα. (πιο παλιά και το iphone μου έκανε κάτι τέτοια κουλά στο σπίτι και είχα εγγύηση και το πήγα πίσω). Περιμένω συμβουλές.

 

Εξακολουθεί να με βγάζει Σίνδο και μετά απο 10 δευτερόλεπτα με βγάζει στο δρόμο που μένω. Να το παω πίσω?

Edited by tilaverboy
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

 

Μπλε έχω εγώ κ μου έκαναν δώρο τη θήκη την πρώτη μέρα. Είναι η αυθεντική της σάμσουνγκ (περισσότερα δεν μπορώ να σου πω για το που θα την βρεις - το παιδί που μου την έκανε δώρο, δουλεύει στη σάμσουνγκ, επομένως πρέπει να τον ρωτήσω), είναι η σκληρή (άκαμπτη) μου μπαίνει το κινητό (σε μπλε χρώμα επίσης). Βασικά, δεν ξεχωρίζεις ότι φοράει θήκη (τα χρώματά της είναι ίδια με του κινητού). Άμα θες, πες να τον ρωτήσω.

 

Κατάλαβα ποια θήκη εννοείς. Αυτή δε λές;

 

http://www.infobarrel.com/media/image/99257.png

 

Καλή φαίνεται. Και γω τη σκέφτομαι. Ωστόσο δεν ξέρω αν προστατεύει τις γωνίες του κινητού αν πέσει κάτω, δεδομένου ότι στην ουσία το πίσω φύλλο της θήκης αντικαθιστά το καπάκι. Όλη η περιφέρεια του κινητού είναι εκτεθειμένη, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο σπίτι έχω απόκλιση για το που βρίσκομαι. Μένω νεαπολη και με εβγαζε το maps Σίνδο μετά απο λίγο 3,4 δευτερόλεπτα με έβγαζε κανονικά εκεί ακριβώς που μένω. (με wifi είχα τέλεια προσέγγιση). Λέτε να φταίνε κάτι σπασμένα gps που έχω? Να το πάω πίσω? Στη σχολή μου με έβγαζε κανονικότατα. (πιο παλιά και το iphone μου έκανε κάτι τέτοια κουλά στο σπίτι και είχα εγγύηση και το πήγα πίσω). Περιμένω συμβουλές.

 

Εξακολουθεί να με βγάζει Σίνδο και μετά απο 10 δευτερόλεπτα με βγάζει στο δρόμο που μένω. Να το παω πίσω?

 

Το gps για να κλειδωσει πρεπει να μπορει να δει τους δορυφορους χωρις να παρεμβαλονται εμποδια μεταξύ δορυφορου κινητου.

Οπως καταλαβαινεις κατω απο καθε λογης σκεπη δεν προκειται να δουλεψει, αντι να κλειδωνει το gps το κινητο μαντεβει που κοντα εισαι βαση δικτυου και ασυρματων δικτυων.

βγες εξω απο το σπιτι σου κατσε στον δρομο εκει που δεν υπαρχει τιποτα πανω απο εσενα και θα δεις οτι το κινητο λειτουργει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S III Mini (I8190 - I8200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...