Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όταν είμαι σπίτι και στα κινητά και στο ταμπλετ έχω κατεβάσει την εφαρμογή Wi-Fi file transfer pro και από τον browser του πισι μεταφέρω αρχεία από και προς τις συσκευές αυτές.αν όμως έρθει κάποιος φίλος και συνδεθεί στο οικιακό δίκτυο μου ΧΩΡΊΣ να εγκαταστήσει στο κινητό του την ίδια εφαρμογή γίνεται κάπως να κάνω το ίδιο; να του μεταφέρω π.χ. αρχεία από το πισι μου.

νομίζω όχι ..θέλει παρεμφερή πρόγραμματα με Wi-Fi file transfer ..για προσωπική σου χρήση για μεταφορές αρχείων (copy paste)..streaming .... από pc δοκίμασε το es Explorer ..(θα έχεις πρόσβαση στους σκληρούς σου από τις συσκευές σου .. με το ταβλετ ,κινητό μου έχω πρόσβαση στα 10 tb του pc μου ..για "μεταφορές" και σε οτιδήποτε που έχω στο pc ..δεν χρειάζομαι browser..:D ,το es τα κάνει όλα και συμφέρει ..δωρεάν!!)

Link to comment
Share on other sites

τελικά είναι bug του play store και όχι της συσκευής μου που νόμιζα.όταν είσαι στην κεντρική σελίδα του play store και πατήσεις αναζήτηση και κατέβασες την μπάρα ειδοποιήσεων ΔΕΝ σου έχει εκεί την επιλογή να αλλάξεις πληκτρολόγιο! για δοκιμάστε με κιτκατ και πείτε κι εσείς
Link to comment
Share on other sites

τελικά είναι bug του play store και όχι της συσκευής μου που νόμιζα.όταν είσαι στην κεντρική σελίδα του play store και πατήσεις αναζήτηση και κατέβασες την μπάρα ειδοποιήσεων ΔΕΝ σου έχει εκεί την επιλογή να αλλάξεις πληκτρολόγιο! για δοκιμάστε με κιτκατ και πείτε κι εσείς

Ετσι ειναι, μονο στο play store δεν μπορεις να αλλαξεις.

 

ΥΓ Αλλα εχουμε την ιδια συσκευη, οποτε ας απαντησει και αλλος...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι, μονο στο play store δεν μπορεις να αλλαξεις.

 

ΥΓ Αλλα εχουμε την ιδια συσκευη, οποτε ας απαντησει και αλλος...

δοκίμασα και στο Asus tablet και κάνει το ίδιο! καμία μλκια έχει κάνει η Google

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μενα το κανει, δεν το ειχα δει. Αλλα τουλαχιστον μου βγαζει το default keyboard...

 

 

 

Εγω ηθελα να ρωτησω κατι αλλο, στο google drive, πως γινεται να τροποποιω ενα αρχειο (excell) και να συγχρονιζεται αυτοματα σε συσκευη και drive? To "διατηρηση στη συσκευη" τι ειναι, δεν εχω καταλαβει..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μενα το κανει, δεν το ειχα δει. Αλλα τουλαχιστον μου βγαζει το default keyboard...

 

 

 

Εγω ηθελα να ρωτησω κατι αλλο, στο google drive, πως γινεται να τροποποιω ενα αρχειο (excell) και να συγχρονιζεται αυτοματα σε συσκευη και drive? To "διατηρηση στη συσκευη" τι ειναι, δεν εχω καταλαβει..

Αν δεν κανω λαθος, "διατηρηση στην συσκευη" σημαινει οτι εχεις το αρχειο στην συσκευη σου, αρα και δυνατοτητα για off line επεξεργασια ή ανοιγμα/αναγνωση

Link to comment
Share on other sites

Αναζητω προγραμμα για οργανωση ταξιδιου καταρχας δωρεαν αν υπαρχει.Θελω να βαζω ποια μερη θελω να επισκεφθω και τις μερες και να μου φτιαχνει το προγραμμα. Παλαιοτερα που ειχα iphone ειχα βρει κατι τετοιο αλλα δε το θυμαμαι τωρα. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Είχα το Tinder και λειτουργούσε κανονικά, δηλαδή μετά από λίγη ώρα μου έβγαζε άλλα προφίλ. Τώρα πια όλο search κάνει και όταν βγάλει θα βγάλει μόνο 1-2 προφίλ. Εχω ανοιχτό το GPS (το default), δοκίμασα logout-log in, unistall-reinstall αλλά τα ίδια. Καθάρισα ακόμα και τα cache αλλά τα ίδια. Μπορεί να διορθωθεί αυτό; πχ με το να κατεβάσω μια καλύτερη εφαρμογή για GPS;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ξέρει κανείς κάποιον dialler που α) όταν μιλάς στο τηλ να σε αφήνει να σημειώσεις και αποθηκεύσεις τηλεφωνα στον ίδιο τον dialler και 2)η αναζήτηση να γίνεται και με λατινικούς χαρακτήρες στις ελληνικά γραμμένες επαφές? Χρησιμοποιώ το hello sms και αν πάς να γράψεις πχ Maria σου βγάζει απο κάτω και τα Maria και τα Μαρία το οποίο βολεύει τρομερά
Link to comment
Share on other sites

Camscanner

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ξέρει κανείς κάποιον dialler που α) όταν μιλάς στο τηλ να σε αφήνει να σημειώσεις και αποθηκεύσεις τηλεφωνα στον ίδιο τον dialler και 2)η αναζήτηση να γίνεται και με λατινικούς χαρακτήρες στις ελληνικά γραμμένες επαφές? Χρησιμοποιώ το hello sms και αν πάς να γράψεις πχ Maria σου βγάζει απο κάτω και τα Maria και τα Μαρία το οποίο βολεύει τρομερά

 

Για το δεύτερο μπορείς να κάνεις αναζήτηση μέσω Google Search και σου βγάζει τις επαφές ακόμα και αν τις γράψεις με λατινικούς χαρακτήρες.

Για το πρώτο, δοκίμασε όταν είσαι σε κλήση, να μπεις στην εφαρμογή των επαφών και να προσθέσεις κάποια. Εμένα με αφήνει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

 

ψαχνω εφαρμογη για αυτοματη απενεργοποιηση ραδιοφωνου μετα απο καποια ωρα.

 

ξερετε μήπως αν υπάρχει κάτι τέτοιο;

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

 

ψαχνω εφαρμογη για αυτοματη απενεργοποιηση ραδιοφωνου μετα απο καποια ωρα.

 

ξερετε μήπως αν υπάρχει κάτι τέτοιο;

Δεν έχει από μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα για κοιταξε κατι οπως αυτην την εφαρμογη

https://play.google.com/store/apps/details?id=ch.pboos.android.SleepTimer

λεει οτι κανει για διαφορους players ισως κανει και για το ραδιο,αλλιως αν εψαχνες μια εφαρμογη τυπου tasker να ακνει αυτο που θες

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει από μόνο του;

 

δυστυχως στην συσκευη που πηρα με 4.4.2 εκδοση λογισμικου δεν το εχει ως επιλογη οχι, αν και σε προηγουμενα τηλεφωνα με 4.2 υπηρχε και με βολευε.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Για το δεύτερο μπορείς να κάνεις αναζήτηση μέσω Google Search και σου βγάζει τις επαφές ακόμα και αν τις γράψεις με λατινικούς χαρακτήρες.

Για το πρώτο, δοκίμασε όταν είσαι σε κλήση, να μπεις στην εφαρμογή των επαφών και να προσθέσεις κάποια. Εμένα με αφήνει κανονικά.

 

ευχαριστώ για το τιπ με το google search δεν το ήξερα! τώρα όσο αφορά το άλλο, μου είναι πολύ ευκολότερο απο τον dialler, η στοκ που είχα με άφηνε αλλά έχω αλλάξει ρομ πολλές φορές και δεν βρήκα κάποια που να έχει αυτό το feat για αυτό ρωτάω μήπως υπάρχει κάτι σε εφαρμογή.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω να αναφερω απλα οτι μετα απο 3 updates καταφεραν και εφτιαξαν την εφαρμογη του youtube για το samsung galaxy s4 που με το που ανοιγε το κινητο ετρεχε την εφαρμογη.

 

Τι να πω δηλαδη χρειαστικαν 3 updates για να φτιαξουν κατι που χαλασαν οι ιδιοι προσφατα...

Link to comment
Share on other sites

Λόγω περιορισμού μνήμης (1 GB), σε non rooted κινητό, αναγκάστηκα προ μηνών να θυσιάσω το Handcent SMS και να κρατήσω το Go SMS Pro, με μοναδικό κριτήριο το ότι το πρώτο δεν άνοιγε την οθόνη στα sms.

 

Επειδή το πρόβλημα με τη μνήμη εξακολουθεί να με ταλαιπωρεί, θα ήθελα να μάθω ποιο από τα δύο καταναλώνει περισσότερη μνήμη.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Λόγω περιορισμού μνήμης (1 GB), σε non rooted κινητό, αναγκάστηκα προ μηνών να θυσιάσω το Handcet SMS και να κρατήσω το Go SMS Pro, με μοναδικό κριτήριο το ότι το πρώτο δεν άνοιγε την οθόνη στα sms.

 

Επειδή το πρόβλημα με τη μνήμη εξακολουθεί να με ταλαιπωρεί, θα ήθελα να μάθω ποιο από τα δύο καταναλώνει περισσότερη μνήμη.

το handcet ανάβει την οθόνη κανονικά απλά πρέπει να το επιλέξεις!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ, αν και δεν θυμάμαι αν το είχα επιλέξει όσο το χρησιμοποιούσα.

Στην ουσιαστική ερώτηση, έχεις απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ, αν και δεν θυμάμαι αν το είχα επιλέξει όσο το χρησιμοποιούσα.

Στην ουσιαστική ερώτηση, έχεις απάντηση;

Μπες στο google play ,Μπες στις 2 εφαρμογές που σε ενδιαφέρουν κ δες κάτω στις πληροφορίες. Γράφει ποσα mb Είναι η καθεμία και σύγκρινε τα. Είναι κ αυτή μια λύση

Να δεις το μέγεθος τους

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγω το AppMgrIII για να μεταφερω κάποια εφαρμογη στην sd παρατηρώ οτι διαφέρει το μέγεθος ορισμενων εφαρμογων. Παράδειγμα τον Chrome τον δείχνει μια στα 300MB και αλλες φορες στα 100 και κάτι ή και στα 180 MB. Γιατι το κανει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγω το AppMgrIII για να μεταφερω κάποια εφαρμογη στην sd παρατηρώ οτι διαφέρει το μέγεθος ορισμενων εφαρμογων. Παράδειγμα τον Chrome τον δείχνει μια στα 300MB και αλλες φορες στα 100 και κάτι ή και στα 180 MB. Γιατι το κανει αυτό;

 

Μήπως σβήνεις περιοδικά την cache.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...