Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι σίγουρος ότι έχει ξανασυζητηθεί, αλλά δεν ξέρω πώς ακριβώς να το ψάξω..

 

Υπάρχει κάποιο app που να δείχνει ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ specs από μια Android συσκευή;

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cpuid.cpu_z

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις το home button παρατεταμένα δε σου βγάζει το menu;

 

Ηταν από τα πρωτα που δοκιμασα, αλλα δεν μου το βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα αφου σου δειχνει τα specs του κινητο το λινκ απο το οποιο αγορασες το κινητο για ποιο λογο θελεις ενα προγραμμα να στα λεει?

Για να δεις αν ειναι αληθινά αυτα που λεει το site ή οχι?

 

Αυτό βασικά. Γιατί και στο About device καλά τα λέει όσα λέει...

 

Λοιπόν, έκανα tests με Antutu και CPU-Z... Μήπως τελικά ΔΕΝ είναι μούφα; :blink:

 

Δείτε τις φωτογραφίες, το βγάζει πραγματικό τέρας.. Υπάρχει περίπτωση να έχουν "κλέψει" και να βγάζει αυτές τις πληροφορίες πειράζοντας τις ενδείξεις κάπως;

 

EDIT: Το μόνο που δεν μου κάθεται καλά είναι στο CPU-Z αυτό το:

Screen Resolution in pixels: 1920x1080

Screen Resolution in dp: 360x640

 

EDIT2: Στο GSMArena υπάρχει μόνο έκδοση Lenovo S856,

http://www.gsmarena.com/lenovo_s856-6788.php

με διαφορετικά χαρακτηριστικά και ανάλυση 720p. S856c δεν υπάρχει, το γκούγκλαρα και βρίσκω μόνο σε κάτι ρώσσικα που λέει για fake. Αλλά τότε τα αποτελέσματα σε Antutu και CPU-Z τι ακριβώς σημαίνουν;

Edited by dante02004
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό δεν μπορώ να το κάνω.. Ανοίγω αυτό το AntutuX και μου λέει ότι για να δουλέψει θέλει το Antutu 5.1 ή καλύτερο εγκατεστημένο, από το PlayStore μπαίνοντας από το κινητό μου η τελευταία έκδοση που βρίσκει είναι η 4.5.κάτι...

 

Κατέβασα το MTKDroidTools σύμφωνα με ένα βιντεάκι που είδα, συνδέω το κινητό κι εκεί μου λέει ότι είναι fake..

Ότι έχει το MT6572 κι όχι τον MT6592...

 

Γκούγκλαρα τον ΜΤ6572

http://www.mediatek.com/en/products/mobile-communications/smartphone1/mt6572/

και μου βγάζει:

Features

 

Dual-core (1.2GHz) ARM Cortex-A7 processor

Multi-mode Release 8 HSPA+/TD-SCDMA

960 x 540 (qHD) display controller

802.11x Wi-Fi , Bluetooth, GPS, FM receiver

5MP rear and 1.3MP front cameras

720p HD video recording and playback at 30fps

 

Εμένα η απορία μου είναι πώς βγάζει στα benchmarks τόσο υψηλό σκορ... Εκεί δεν κάνουν 3D tests κλπ ανεξάρτητα από το τι info δίνει το κινητό από μόνο του;

 

Και τέλος, και μούφα να είναι, αξίζει για τα 117 ευρώ που έδωσε ο φίλος;

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειναι fake ειναι σιγουρο, το πως βγαζει το σκορ αυτο στο antutu δεν ειναι περιεργο, εχουν βρει τον τροπο να το ξεγελανε, μονο το Antutux δεν μπορουν, για τα 117 ευρω που εδωσε ο φιλος σου ΟΧΙ δεν αξιζει, εχει πολλες συσκευες στα 110-130 ευρω που ειναι πολυ ανωτερες (παραδειγμα ZTE V5 red bul, Huawei honor 3c κ.α.)... στο antutu φυσικα βγαζουν χαμηλο σκορ ;).

οπως και να χει αν δεν εχει απαιτησεις θα ειναι οκ, αν θελει σβελταδα και παιχνιδια απαιτητικα θα τα ξεχασει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για την κόρη του το πήρε, η οποία είναι τώρα πόσο...χμμμ...12; 13;

 

Τώρα βέβαια επειδή τα σημερινά 13χρονα είναι μάλλον ΠΟΛΥ διαφορετικά από όταν ήμουν εγώ 13 (και δεν είχαν βγει καν τα απλά κινητά :X ) ειλικρινά δεν ξέρω τι απαιτήσεις μπορεί να έχει...

 

Μάλλον θα του εξηγήσω πώς ακριβώς έχει η κατάσταση και αναλόγως θα μου πει αν θεωρεί πως αξίζει να ανοίξει dispute κλπ, ακόμα δεν έχω ενημερώσει το AliExpress ότι παρέλαβα, οπότε τα χρήματα είναι (από ό,τι κατάλαβα όσον αφορά την λειτουργία του AliExpress) δεσμευμένα από το site και δεν έχουν δωθεί στον πωλητή...

 

Από περιέργεια, υπάρχει πουθενά ένα .apk από το Antutu νέα έκδοση -πάνω από 5.1 δηλαδή- να το περάσω manually και να τρέξω το AntutuX;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι σίγουρος ότι έχει ξανασυζητηθεί, αλλά δεν ξέρω πώς ακριβώς να το ψάξω..

 

Υπάρχει κάποιο app που να δείχνει ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ specs από μια Android συσκευή; Πήρα για ένα φίλο ένα Lenovo από AliExpress (προσπάθησα να του εξηγήσω βέβαια τα ρίσκα γιατί ήταν λίγο too good to be true η φάση), είμαι περίεργος να τσεκάρω τα specs..

 

Το κινητό είναι αυτό:

http://www.aliexpress.com/snapshot/6467547189.html?orderId=65580307915869

 

που οκ, και μούφα να είναι, για τα λεφτά του μπορεί να είναι επαρκές.. Απλά οκ, στην "Έκδοση Kernel" λέει απλά "Octa Core", η οθόνη συγκρίνοντας με το Note3 μου δεν μου φαίνεται για 1080p, διακρίνω pixels κλπ και είμαι περίεργος αν υπάρχει τρόπος να το τσεκάρω

 

ΥΓ. Ειδικά αυτό το:

RAM: 4G

μου'βγαλε το μάτι, αλλά οκ, όπως είπα, για 120 ευρώ και μούφα να είναι κάποια από τα specs, μάλλον του κάνει για την κατάσταση για την οποία προορίζεται...

Ειναι κλωνος. Για τα πραγματικα χαρακτηριστικα το πληρωσε αρκετα ακριβα. Δες και εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=405243

Ηταν από τα πρωτα που δοκιμασα, αλλα δεν μου το βγαζει.

Ουτε στο δικο μου sony z3 βγαζει με τους τροπους που αναφερθηκαν. Ευτυχως εχω και το κλασικο πληκτρο και μπορω να μπω στις ρυθμισεις της εφαρμογης.

 

 

 

 

Μια προταση απο εμενα: για ασυρματη μεταφορα αρχειων απο μια συσκευη σε καποια αλλη εβαλα το/η Shareit, απιστευτα γρηγορη μεταφορα αλλα πρεπει να εχουν και οι δυο συσκευες την εφαρμογη

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Τα Antutu πιο πάνω, από ποια έκδοση είναι;

Γιατί από την τελευταία 5.6.1 δεν είναι, οπότε τα σκορ δεν λένε κάτι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τα Antutu πιο πάνω, από ποια έκδοση είναι;

Γιατί από την τελευταία 5.6.1 δεν είναι, οπότε τα σκορ δεν λένε κάτι.

 

Είναι από την 4.5.3.. Δεν βγάζει επιλογή για ενημέρωση σε νέα έκδοση, γι'αυτό ζήτησα αν ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω .apk από νεότερη έκδοση..

 

Εν τω μεταξύ, σε μένα το πιο χτυπητό (πέρα από το boot logo που μου θύμισε συσκευή 10ετίας όσον αφορά την ποιότητα, παίζει να ήταν και 480x320) είναι η δόνηση. Ακούγεται σαν να έχει ένα μικρό βιδάκι που γυρνάει μέσα, όπως θυμάμαι ότι είχα στο Nokia 6210 μου...

http://www.mobilephone-spares.com/images/P/nokia-6210-vibrator.jpg

 

Τώρα βέβαια για την κόρη του μπορεί να μην πάρει χαμπάρι και σαν placebo effect να θεωρεί πως έχει το σούπερ γαμάτο κινητό :lol: ...

 

Βέβαια μέχρι να σκάσει μύτη δίπλα κανά 10χρονο με κανένα iphone6.. :O

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να χει, εγω θα επιμεινω στο θεμα του feedback, πρεπει να το κανετε και να τον γελοιοποιησετε γιατι μονο ετσι θα γλυτωσουμε απο λαμογια που δουλευουν τον κοσμο, ασχετα αν το κρατησεις η οχι μιλα μαζι του και πες του οτι θα τον ξεφτιλυσεις σε καθε φορουμ και οτι θα του γραψεις και feedback οπου θα φαινεται τι απατη ειναι ο τυπος.
Link to comment
Share on other sites

τα προγραμματα που σου προτεινα τα δοκιμασες?

 

Για Antutu και CPU-Z έβαλα screenshots πριν. Μάλιστα όσον αφορά νεότερη έκδοση του Antutu, την 5.6.1 (για να μπορώ να δοκιμάσω και με το AntutuX) το πέρασα στο Note μου, το έκανα extract σε .apk και το πέρασα manually στο μουφαφόουν και πάλι ανοίγει στην έκδοση 4.5.3 :ninja:

 

Στο System Info for Android βγάζει με τον CPU ΜΤ6592 (όπως τον έχει 8πύρηνο στα specs, αλλά κάτω λέει ότι πάει μέχρι 1200MHz όπως είναι ο MT6572 και όχι 2500MHz όπως είναι κανονικά ο MT6592). Ανάλυση βγάζει 540x960, κάτι που συμφωνεί με αυτό που βλέπουν τα μάτια μου, RAM βέβαια δείχνει κανονικά 4GB..

 

Στο Hardware Info δείχνει την ανάλυση της οθόνης πάλι 960x540 τον CPU ARMv7, 8πύρηνο μεν αλλά 1203MHz, RAM πάλι 4GB

 

Στο Phone Specs δείχνει τον CPU Dual Core και στα 1,2 (αυτό είναι και το πιο λογικό προφανώς), ανάλυση οθόνης κι εδώ 540x960, RAM κι εδώ λέει για 4GB...

 

Στο Device Info λέει ΠΑΛΙ την RAM 4GB, ανάλυση 540x960, στο CPU βέβαια δεν βγάζω άκρη, λέει:

Description: ARMv7 Processor rev3 (v71)

Features: swp half thumb fastmult vfp edsp thumbee neon vfpv3 tls vfpv4 idiva idivt

BogoMIPS: 2396.30

ABI: armeabi-v7a

ABI2: armeabi

Architecture: 7

Implementer: 0x41

Variant: 0x0

Part: 0xc07

Revision: 3

 

 

Όπως το κόβω, έχει διπύρηνο στα 1,2MHz, είναι δυνατόν σε τέτοιο μηχάνημα να έχουν βάλει όντως 4GB μνήμη; :blink:

 

Αναρωτιέμαι αν αξίζει γενικά να το τραβήξω με τον πωλητή και το AliExpress. Αν ήταν δική μου υπόθεση (άσχετα ότι θα το είχα ψάξει περισσότερο ΠΡΙΝ την αγορά, εδώ με πήρε τηλέφωνο και μου είπε πάρ'το γιατί -και καλά- μέχρι αύριο το έχει σε προσφορά -58% :lol: οπότε δεν μπήκα στην διαδικασία να το πολυψειρίσω) θα το τραβούσα, με dispute κλπ, για το ****το περισσότερο. Βέβαια με το να στείλω πίσω την συσκευή για να πάρω τα χρήματα κλπ δεν ξέρω αν θα συνέφερε οικονομικά κλπ. Τώρα όπως είπα μάλλον θα πω στον τύπο πώς έχουν τα πράγματα και θα κάνω ό,τι επιλέξει..

 

Και κάτι τελευταίο, επειδή έτσι όπως το κόβω δεν είναι και πολύ σόι σαν συσκευή γενικά, του έχω περάσει έναν δικό μου google account για να περάσω apps κλπ, πριν το δώσω στον τύπο λέω να του κάνω ένα factory reset, θέλω να πιστεύω ότι δεν θα πάθει τίποτα κουλό, ε; Μην μπρικαριστεί τίποτα και βρω και τον μπελά μου... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το είδε και ο τύπος, που δεν έχει πολύ μεγάλη σχέση με κινητά γενικά, μέχρι κι αυτός κατάλαβε από την ανάλυση της οθόνης ότι κάτι δεν πάει καλά... Και είπε αν γίνεται να κάνουμε επιστροφή κλπ...

 

Τώρα πρώτα μιλάω με τον πωλητή να τον ξεχ@σω; Ή απευθείας ανοίγω dispute στο AliExpress;

 

Βλέπω πως έχω ακόμα 6days 19hours 36minutes 0seconds μέχρι να λήξει η Purchase Protection.. Και με refund να υποθέσω πως θα χρειαστεί να επωμιστώ τα έξοδα αποστολής εγώ; Ή παίζει να τον πείσω να τα επιστρέψει κι αυτά;

 

EDIT: Για να πω την αμαρτία μου, επειδή προφανώς πρόκειται για απατεώνα, σκέφτομαι το ενδεχόμενο να το στείλω πίσω για επιστροφή και ο τύπος να αρνηθεί ότι το παρέλαβε...

Edited by dante02004
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η εφαρμογή που οταν μπλοκάρει κλήσεις σε δείχνει και καλά χωρίς σήμα; Μια που κατεβασα με δειχνει κατειλημμενο.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος η εφαρμογή που να μου επιτρέπει κατεβάσω και να βάλω γραμματοσειρές στο κινητο? Εχω Δοκιμασει να κατεβάσω πολλά από το google play Και όταν πάω να τις εγκαταστήσω Μου λέει ότι η συσκευή δεν δέχεται i-fonts. Τι μπορώ να κανω? Έχω το g2 αν βοηθάει αυτό.

Έχει το κινητό μερικές γραμματοσειρές από την μάνα του αλλά δεν μ αρέσουν.

Επίσης το κινητό έχει από τη μάνα του μια εφαρμογή την lg Smart world που μπορείς να κατεβάζεις αλλά δεν έχεις κ πολλές επιλογές. Είναι απειροελάχιστες

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος η εφαρμογή που να μου επιτρέπει κατεβάσω και να βάλω γραμματοσειρές στο κινητο? Εχω Δοκιμασει να κατεβάσω πολλά από το google play Και όταν πάω να τις εγκαταστήσω Μου λέει ότι η συσκευή δεν δέχεται i-fonts. Τι μπορώ να κανω? Έχω το g2 αν βοηθάει αυτό.

Έχει το κινητό μερικές γραμματοσειρές από την μάνα του αλλά δεν μ αρέσουν.

Επίσης το κινητό έχει από τη μάνα του μια εφαρμογή την lg Smart world που μπορείς να κατεβάζεις αλλά δεν έχεις κ πολλές επιλογές. Είναι απειροελάχιστες

 

Είσαι root ή όχι;

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Τι μπορεί να έχει συμβεί ρε παιδιά στο κινητό μου και ξαφνικά εδώ και 2-3 ημέρες και μονο μεσω wifi σύνδεσης, το internet σέρνεται? Μιλάμε για bytes ταχυτητα στην κινηση δεδομένων
Link to comment
Share on other sites

Οχι.... Δεν γίνετε τότε τίποτα ε?

 

Δυστυχώς, για να αλλάξεις γραμματοσειρές συστήματος θες Root μετά είναι σχετικά εύκολα τα πράγματα

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, για να αλλάξεις γραμματοσειρές συστήματος θες Root μετά είναι σχετικά εύκολα τα πράγματα

Περίεργο μου φαίνεται που τα πιο πολλά κινητά μπορούν να κατεβάσουν γραμματοσειρές και το g2 Όχι.... σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ρουτ και το Xposed χρειάζεται μαζί με το i font

 

Καλά το xposed δεν είναι απαραίτητο αλλά χωρίς root δεν έχω δει τηλέφωνο να αλλάζει γραμματοσειρές συστήματος

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...