Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλα εχει θεμα με το Viber ο Fot1s και τις ειδοποιησεις κι ετσι ψαχνει αφορμη.

 

Αφορμη, πάνω σε τι?

Απο παντα ελεγα-εγραφα πως ειναι καλυτερο το whatsapp, για εμενα προσωπικα.

Άλλο που οι περισσοτεροι εχουν viber (ακομα και ομαδες απο την δουλεια μας) και αναγκαστικα το χρησιμοποιείς κι εσυ.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τις καταργείς, αφού δεν τις χρησιμοποιείς;

 

Ειναι εφαρμογές (κυρίως της google) προεγκατεστημενες που δεν καταργούνται.

 

Απενεργοποίηση πρέπει να επιλέξεις, όχι διακοπη

 

Στο παλιό κινητό με android 5 έκανες απενεργοποιηση και τέλος.

Τωρα στο 9 δεν σε αφήνει να κάνεις "απενεργοποιηση" παρά μόνο "αναγκαστική διακοπή".

 

Τελος πάντων άμα κάποιος με android 9 καταφέρει να εξαφανίσει τις ενημερώσεις από το play store ας μας πει πως το έκανε.

 

enimeroseis.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εφαρμογές (κυρίως της google) προεγκατεστημενες που δεν καταργούνται.

 

Στο παλιό κινητό με android 5 έκανες απενεργοποιηση και τέλος.

 

Τωρα στο 9 δεν σε αφήνει να κάνεις "απενεργοποιηση" παρά μόνο "αναγκαστική διακοπή".

Τελος πάντων άμα κάποιος με android 9 καταφέρει να εξαφανίσει τις ενημερώσεις από το play store ας μας πει πως το έκανε.

Εμένα σε android 9 οι προεγκατεστημένες της Google απενεργοποιούνται κανονικά και δεν εμφανίζει updates στο playstore για τις απενεργοποιημένες. Άρα λογικά αυτό είναι θέμα/χαρακτηριστικό της ρομ του κινητού σου. Γενικότερα για να μην εμφανίζει updates σε εφαρμογές που δεν έχεις απενεργοποιημένες, θέλει root.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το κλειδωνω.

 

Δηλαδή για να διαβάσεις ένα μήνυμα, πόσες φορές ξεκλειδώνεις? 1 την συσκευή + 1 το WhatsApp??

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε android 9 οι προεγκατεστημένες της Google απενεργοποιούνται κανονικά και δεν εμφανίζει updates στο playstore για τις απενεργοποιημένες. Άρα λογικά αυτό είναι θέμα/χαρακτηριστικό της ρομ του κινητού σου. Γενικότερα για να μην εμφανίζει updates σε εφαρμογές που δεν έχεις απενεργοποιημένες, θέλει root.

 

 

Στο Xiaomi RN7, με 9, έχει δυνατότητα να απενεργοποιήσεις της πρόσβαση στα sms σε όποιες εφαρμογές θέλεις, χωρίς να τις διακόψεις ή να τις απεγκαταστήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο play store υπάρχουν καμια δεκάρια εφαρμογές για ενημέρωση (κυρίως της google) που δεν θέλω να τις ενημερώσω γιατι δεν πρόκειται να τις χρησιμοποιησω ποτέ.

 

Πως τις εξαφανίζω απο τις ενημερώσεις για να μην τις βλεπω.

 

Λειτουργικό android 9

Εκεί που σου βγάζει την αναγκαστική διακοπή πρέπει να έχει πάνω δεξιά τρεις τελείες που επιλέγοντας τες έχει τικαρισμένο ένα πεδίο: "Ενεργοποίηση αυτόματης ενημέρωσης" Δοκίμασε να το αποεπιλέξεις.

32d6499c1b79928b0351cd26a34e73c7.jpg

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε android 9 οι προεγκατεστημένες της Google απενεργοποιούνται κανονικά και δεν εμφανίζει updates στο playstore για τις απενεργοποιημένες. Άρα λογικά αυτό είναι θέμα/χαρακτηριστικό της ρομ του κινητού σου. Γενικότερα για να μην εμφανίζει updates σε εφαρμογές που δεν έχεις απενεργοποιημένες, θέλει root.

 

Μπορεί να είναι και αυτό που λες.

 

Εκεί που σου βγάζει την αναγκαστική διακοπή πρέπει να έχει πάνω δεξιά τρεις τελείες που επιλέγοντας τες έχει τικαρισμένο ένα πεδίο: "Ενεργοποίηση αυτόματης ενημέρωσης" Δοκίμασε να το αποεπιλέξεις.

 

Ολες η εφαρμογές μου είναι αποεπιλεγμενες γιατί αυτό το έχω κάνει ήδη απο τις ρυθμίσεις του play store.

 

Για κάποιες μέρες είχαν εξαφανιστεί απο τις ειδοποιήσεις. Ισως κάποια στιγμή να φύγουν μόνες τους οριστικά...

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να διαβάσεις ένα μήνυμα, πόσες φορές ξεκλειδώνεις? 1 την συσκευή + 1 το WhatsApp??
Και εγώ τις ευαίσθητες εφαρμογές τις κλειδώνω
Link to comment
Share on other sites

Το whatsapp εβαλε τα γυαλια στο viber! Η προσθηκη του ξεκλειδωματος με δαχτυλικο αποτυπωμα, εξαιρετικη!

 

Παλι αντιγραφει το telegram :lol: copy/paste τα παντα

και μετα θα ακολουθησει η χρηση απο περισσοτερες εφαρμογες ταυτοχρονα

:p

αντε να αποκτησει κ το dark mode που ειναι τοσο δυσκολο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να διαβάσεις ένα μήνυμα, πόσες φορές ξεκλειδώνεις? 1 την συσκευή + 1 το WhatsApp??

 

Σωστα, οπως και σε πολλες αλλες εφαρμογες που θελω να ξεκλειδωνουν ετσι.

Οπως θα ηθελα να εχει τετοια δυνατοτητα και το Drive, google photos, outlook, facebook κλπ.

Οτι εχει να κανει με προσωπικα στοιχεια, συζητησεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και αυτό που λες.

 

 

 

Ολες η εφαρμογές μου είναι αποεπιλεγμενες γιατί αυτό το έχω κάνει ήδη απο τις ρυθμίσεις του play store.

 

Για κάποιες μέρες είχαν εξαφανιστεί απο τις ειδοποιήσεις. Ισως κάποια στιγμή να φύγουν μόνες τους οριστικά...

 

Σας ευχαριστώ.

Μην ψάχνεις την απενεργοποίηση στο play store. Πήγαινε ρυθμίσεις, εφαρμογές και βρες αυτήν που θες να απενεργοποιήσεις.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, οπως και σε πολλες αλλες εφαρμογες που θελω να ξεκλειδωνουν ετσι.

Οπως θα ηθελα να εχει τετοια δυνατοτητα και το Drive, google photos, outlook, facebook κλπ.

Οτι εχει να κανει με προσωπικα στοιχεια, συζητησεις κλπ.

 

Υπερβολή.

Ένα κλείδωμα είναι αρκετό έως υπεραρκετό.

Υ. Γ. Το Outlook νομίζω το πρόσθεσε τελευταία

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εγώ τις ευαίσθητες εφαρμογές τις κλειδώνω

 

Δηλαδή θα δώσεις σε κάποιον την συσκευή σου ξεκλείδωτη και δεν θα είσαι μπροστά να βλέπεις τι κάνει?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι και τα μωρά στην μέση φίλε @montoya, δεν είναι θέμα μόνο το τι θα δουν αλλά και το τι θα σβήσουν, δεν είναι κόπος, ένα δάχτυλο επιπλέον είναι
Link to comment
Share on other sites

Είναι και τα μωρά στην μέση φίλε @montoya, δεν είναι θέμα μόνο το τι θα δουν αλλά και το τι θα σβήσουν, δεν είναι κόπος, ένα δάχτυλο επιπλέον είναι

 

Τα μωρά καλό είναι να μην ακουμπάνε κινητό για πολλούς λόγους. Πέραν της εξάρτησης, των προβλημάτων στα μάτια που μπορεί να προκαλέσει κλπ το σοβαρότερο είναι η ψηλή αποροφητικοτητα ακτινοβολίας που έχουν τα μικρά (ειδικά τα πολύ μικρά/μωρά) όπου το κρανίο τους δεν έχει διαμορφωθεί ακόμη. Ειδικά αν το κινητό έχει υψηλό sar.

Άσχετο με το όλο θέμα και μιλώντας ως γονιός.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι και τα μωρά στην μέση φίλε @montoya, δεν είναι θέμα μόνο το τι θα δουν αλλά και το τι θα σβήσουν, δεν είναι κόπος, ένα δάχτυλο επιπλέον είναι
Καλύτερα να του πάρεις ένα δικό του να παίζει. Θα είσαι και άνετος με το δικό σου χωρίς 15 κλειδώματα.
Link to comment
Share on other sites

Σωστα, οπως και σε πολλες αλλες εφαρμογες που θελω να ξεκλειδωνουν ετσι.

Οπως θα ηθελα να εχει τετοια δυνατοτητα και το Drive, google photos, outlook, facebook κλπ.

Οτι εχει να κανει με προσωπικα στοιχεια, συζητησεις κλπ.

Γιατι δεν κλειδωνεις τις εφαρμογες που θες απο τις ρυθμισεις και περιμενεις την καθε εφαρμογη ποτε και αν θα βαλει αυτην την δυνατοτητα;

 

Δεν ξερω τι κινητο εχεις, εχω Huawei Honor 8X και εχει αυτην την δυνατοτητα στις ρυθμισεις. Δεν την χρησιμοποιω, εκανα μια δοκιμη τωρα που διαβασα τα posts εδω να δω πως δουλευει. Ξεκλειδωνουν οι εφαρμογες και με το αποτυπωμα, εκτος απο pin κτλ.

 

736c74cefc22746cd4a3230deb636e36.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κλειδωνεις τις εφαρμογες που θες απο τις ρυθμισεις και περιμενεις την καθε εφαρμογη ποτε και αν θα βαλει αυτην την δυνατοτητα;

 

Δεν ξερω τι κινητο εχεις, εχω Huawei Honor 8X και εχει αυτην την δυνατοτητα στις ρυθμισεις. Δεν την χρησιμοποιω, εκανα μια δοκιμη τωρα που διαβασα τα posts εδω να δω πως δουλευει. Ξεκλειδωνουν οι εφαρμογες και με το αποτυπωμα, εκτος απο pin κτλ.

 

736c74cefc22746cd4a3230deb636e36.jpg

Εγώ πάντως δεν βρήκα κάτι στις ρυθμίσεις για να κλειδώσουν οι εφαρμογές, σε Nokia.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εφαρμογές (κυρίως της google) προεγκατεστημενες που δεν καταργούνται.

 

 

 

Στο παλιό κινητό με android 5 έκανες απενεργοποιηση και τέλος.

Τωρα στο 9 δεν σε αφήνει να κάνεις "απενεργοποιηση" παρά μόνο "αναγκαστική διακοπή".

 

Τελος πάντων άμα κάποιος με android 9 καταφέρει να εξαφανίσει τις ενημερώσεις από το play store ας μας πει πως το έκανε.

 

enimeroseis.png

Από ότι βλέπω έχεις miui rom. Κατέβασε το miui hidden settings και αν πας στο manage application θα σου δώσει την απενεργοποίηση που ζητάς για τις εφαρμογές που θες και δεν θα στις εμφανίζει μετά στις αναβαθμισεις

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για Χιαομι ίσως δουλέψει το παρακάτω:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.learnpainless.system

 

μπαίνεις μέσα και διαχειρίζεσαι τις εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω έχεις miui rom. Κατέβασε το miui hidden settings και αν πας στο manage application θα σου δώσει την απενεργοποίηση που ζητάς για τις εφαρμογές που θες και δεν θα στις εμφανίζει μετά στις αναβαθμισεις

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για Χιαομι ίσως δουλέψει το παρακάτω:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.learnpainless.system

 

μπαίνεις μέσα και διαχειρίζεσαι τις εφαρμογές

 

Καλά καταλάβατε. Εχω xiaomi, το Redmi 7A.

Δοκίμασα το Redmi System manager που πρότεινε ο φίλος απο πάνω και κατάφερα να απενεργοποιησω τις περισσότερες εφαρμογές!!!

 

Το miui hidden settings θα το έχω κι αυτό στα υπόψιν μου αν χρειαστεί.

 

Σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ψαχνω μια εφαρμογη που ανα πασα στιγμη, σε μια ωρα αναγκης να μπορω να κοινοποιησω το gps στιγμα μου. Χωρις να μπαινω στους χαρτες, κατι γρηγορο που να γινεται με το πατημα ενος κουμπιου που λεει ο λογος, σε καποιες προκαθορισμενες επαφες.

 

https://telegram.org/blog/live-locations

Εχει τρεις επιλογες:

α) κοινοποιεις την τωρινη τοποθεσια.

β) κοινοποιεις ζωντανα/live τη τοποθεσια σου με επιλογη για διαστημα 15 λεπτα/ μία ώρα /οχτώ ώρες. Οσο εσυ μετακινησε στο επιλεγμενο διαστημα, αυτο το δειχνει live.

γ) επιλεγεις ενα απο τα γνωστα μερη της περιοχης

Link to comment
Share on other sites

https://telegram.org/blog/live-locations

Εχει τρεις επιλογες:

α) κοινοποιεις την τωρινη τοποθεσια.

β) κοινοποιεις ζωντανα/live τη τοποθεσια σου με επιλογη για διαστημα 15 λεπτα/ μία ώρα /οχτώ ώρες. Οσο εσυ μετακινησε στο επιλεγμενο διαστημα, αυτο το δειχνει live.

γ) επιλεγεις ενα απο τα γνωστα μερη της περιοχης

 

Επίσης γινεται και στο messenger με ένα κλικ και με το viber με 2 κλικ.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

εφαρμογη που να δειχνει σε λιστα τις κλησεις με τις διαρκειες τους ξερετε καμια;

 

edit: ακυρο, βρηκα, μια παλια, call log monitor, αλλα δουλευει ακομα..

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει καμία εφαρμογή για σημειώσεις; απλά θέλω να την περάσω σε 2 κινητά. Και να συγχρονίζει και στα 2 αυτά που θα γράψω. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Το keep βάλε, (αν δεν υπάρχει προεγκατεστημένο) και θα συγχρονίζουν τα πάντα, ακόμα και σε PC

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.keep&hl=en_US

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...