Jump to content

[S II] Έλεγχος της συσκευής μας για το "επικίνδυνο" chip.


makis206
 Κοινοποίηση

Έχω το "insane" chip  

190 members have voted

  1. 1. Έχω το "insane" chip



Recommended Posts

Μια ημερομηνία που γράφει όταν τρέχουμε το eMMC BRICKBUG CHECK είναι η ημερομηνία κατασκευής του τηλεφώνου; Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 75
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δυστυχως και εμενα insane chip...:wacko:

 

... Μιλάμε δεν υπάρχει καν λόγος να μπει διαδικασία κάποιος να ελέγξει αν έχει το συγκεκριμένο τσιπάκι ή όχι. Δεν υπάρχει πρόβλημα και προτείνω στους συντονιστές να το κλειδώσουν να ησυχάσουμε. Τρομάζει ο κόσμος χωρίς λόγο.

 

edit: Για να το κάνω πιο λιανά δεν έχεις πρόβλημα γιατί ουσιαστικά αυτά περί insane chip είναι καθαρά εικασίες. Όσες πιθανότητες έχει ένα SGS2 να καεί με το απλό τσιπάκι, ίδιες πιθανότητες έχει και το δικό σου. Δεν αλλάζει κάτι.

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

... Μιλάμε δεν υπάρχει καν λόγος να μπει διαδικασία κάποιος να ελέγξει αν έχει το συγκεκριμένο τσιπάκι ή όχι. Δεν υπάρχει πρόβλημα και προτείνω στους συντονιστές να το κλειδώσουν να ησυχάσουμε. Τρομάζει ο κόσμος χωρίς λόγο.

 

Προσωπικά (μιας και άνοιξα το νήμα) θεωρώ ότι προσπάθησα με κάθε τρόπο να κάνω αντιληπτό ότι δεν υπάρχει λόγος για πανικό, αναφέρθηκα καθαρά σε ένα θέμα που εκείνες τις μέρες συζητήθηκε αρκετά και θεώρησα σωστό να το κάνω με αυτόν τον τρόπο έτσι ώστε να μην χρειάζεται να γράφουμε τα ίδια ξανά και ξανά κάθε φορά που κάποιος φίλος ήθελε να αντικαταστήσει το firmware στη συσκευή του, οφείλαμε κατά κάποιο τρόπο να τον προειδοποιήσουμε/προστατεύσουμε και πιστεύω ότι η ύπαρξη ενός νήματος για το θέμα θα ήταν ότι πιο εύκολο για όλους..

 

Τώρα, όσον αφορά το κατά πόσο αυτές οι υποψίες για τον "κίνδυνο" που κρύβει μέσα του αυτό το chip είναι βάσιμες δεν είμαι σε θέση να το κρίνω εγώ. Ίσα ίσα που μακάρι να έχεις απόλυτο δίκιο και να έγραφα άδικα εγώ/εμείς! Επέτρεψέ μου όμως να κρατώ κάποιες μικρές επιφυλάξεις -κι ας μην έχω το insane chip εγώ- για δύο λόγους: Πρώτον επειδή είμαι άπειρος και δεύτερον επειδή τα παιδιά που αναφέρθηκαν τότε σε αυτό ήταν έμπειροι..;)

 

Σαν Μανώλης δεν έχω ούτε να χάσω (εκτός ίσως από λίγο χρόνο) αλλά ούτε και να κερδίσω κάτι (εκτός ίσως από μερικά ποστς στον μετρητή), δεν θα ήθελα με τίποτα όμως να αγχώσω κόσμο χωρίς λόγο, ειδικά δε αφού αυτόν τον "λόγο" δεν τον έπλασα εγώ. Αν όμως αυτές οι υποψίες έχουν/είχαν όντως κάποια βάση, τότε χαίρομαι αν μ'αυτό το νήμα "σώθηκαν" κάποιων οι συσκευές.

 

Ελπίζω να έχεις απόλυτο δίκιο και να μπορέσει να διασταυρωθεί αυτό από πολλούς από εσάς που σαφώς γνωρίζετε περισσότερα από μένα, το να συμφωνήσετε περισσότεροι "γνώστες" (χωρίς ίχνος ειρωνίας η λέξη) πάνω σε αυτό που υποστηρίζεις, σίγουρα είναι κάτι που μπορεί να μας καθησυχάσει όλους.

 

Τι άλλο να πω, μακάρι να έχεις απόλυτο δίκιο.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα συγκεκριμένα που όταν το ανοίξεις καλώς το ανοίξεις άποψη μου. Αλλα μετά απο τόσο καιρό μπαίνω και το διαβάζω ολόκληρο και δεν ΕΧΩ διαβάσει κάποιον να λέει "ωχ έπαθα κατι λόγω του συγκεκριμένου chip" Αρα αυτή τη στιγμή το θέμα ειναι αχρείαστα κατά τη γνώμη μου. Αυτά...

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα συγκεκριμένα που όταν το ανοίξεις καλώς το ανοίξεις άποψη μου. Αλλα μετά απο τόσο καιρό μπαίνω και το διαβάζω ολόκληρο και δεν ΕΧΩ διαβάσει κάποιον να λέει "ωχ έπαθα κατι λόγω του συγκεκριμένου chip" Αρα αυτή τη στιγμή το θέμα ειναι αχρείαστα κατά τη γνώμη μου. Αυτά...

 

Το θέμα είναι υπαρκτό.

Όμως τώρα όποιος πάει να το πειράξει το κινητό, προειδοποιείται και γνωρίζει τι πρέπει να κάνει και γι αυτό δεν έχουμε καινούρια κρούσματα.

Κι αν έχουμε θα είναι αραιά και που.

Είμαστε πες εμβολιασμένοι :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε Galaxy SII ενος φιλου ειδα οτι εχει το 'τσιπακι΄..το πηρε ενω ηταν στην 4.0.4 και του εκαναν απαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων μεσα απο το recovery....και ειναι τωρα στο 2.3.6.μηπως επειδη ερχω το 'τσιπακι' δεν μου δεινει την αναβαθμηση???

το ερωτημνα μου ειναι αν του κανω επαναφορα εργοστασιακω ν ρυθμησεων,θα καθαρησει η συσκευη,και μετα θα παρει και το καινουργιο update που εχει βγει???μεσα απο της ρυθμησεις....και τι μου προτεινετε,να κανω και μεσα απο recovery καθαρησμο στα cache????ευχαριστω....

και τι θα κανω πρωτα???καθαρσμο στα cache απο recovery η επαναφορα εργοστασιακω ν ρυθμησεων ??

 

ευχαριστω

 

εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων αλλα δεν εφυγε το 'τσιπακι'...τι παιζει ρε παιδια???

Edited by Tyxerakias
Link to comment
Share on other sites

εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμησεων αλλα δεν εφυγε το 'τσιπακι'...τι παιζει ρε παιδια???

 

Ξέρεις τι σημαίνει τσιπ;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι σημαίνει τσιπ;

 

δεν ειμαι και ειδικος αλλα εχω μια υποψια.....αν θες μπορεις μεσω pm να μου δωσεις μια ιδεα.....να μην γεμιζουμε και το forum...το προβλημα ειναι hardware απ οτι καταλαβαινω.....

 

και κατι αλλο....οσες συσκευες εχουν αυτο το τσιπ,τις καλυπτει τπτ εγγυηση,μπορει να γινει αλλαγη στην συσκευη??

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι και ειδικος αλλα εχω μια υποψια.....αν θες μπορεις μεσω pm να μου δωσεις μια ιδεα.....να μην γεμιζουμε και το forum...το προβλημα ειναι hardware απ οτι καταλαβαινω.....

και κατι αλλο....οσες συσκευες εχουν αυτο το τσιπ,τις καλυπτει τπτ εγγυηση,μπορει να γινει αλλαγη στην συσκευη??

 

Δεν τίθεται θέμα αντικατάστασης και δεν υπάρχει και λόγος δηλαδή, έρχεται η jelly bean και από εκεί και μετά δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα όπως αναφέρεται..;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα αντικατάστασης και δεν υπάρχει και λόγος δηλαδή, έρχεται η jelly bean και από εκεί και μετά δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα όπως αναφέρεται..;)

 

to θεμα ειναι ποτε θα την δωσουν την JB

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι και ειδικος αλλα εχω μια υποψια.....αν θες μπορεις μεσω pm να μου δωσεις μια ιδεα.....να μην γεμιζουμε και το forum...το προβλημα ειναι hardware απ οτι καταλαβαινω.....

 

και κατι αλλο....οσες συσκευες εχουν αυτο το τσιπ,τις καλυπτει τπτ εγγυηση,μπορει να γινει αλλαγη στην συσκευη??

 

To chip είναι ηλεκτρονικό εξάρτημα.

Δεν αλλάζει επειδή του έκανες factory reset...

Δε θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, αλλά θέλει προσοχή μία συγκεκριμένη ενέργεια που δε πρέπει να κάνεις και την οποία αναφέρει ο Μάκης στο αρχικό post.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά να ρωτήσω κάτι, τώρα που περάσαμε την επίσημη ισπανική Jelly Bean, εξακολουθεί να υπάρχει κίνδυνος brick στο κινητό μας, σε μας που έχουμε το τρελό το chip; ή πια άφοβα μπορούμε να κάνουμε όλα τα wipes από recovery?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Γιώργος Θεσσαλονίκη - S24 Ultra & One Plus 9 pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι, τώρα που περάσαμε την επίσημη ισπανική Jelly Bean, εξακολουθεί να υπάρχει κίνδυνος brick στο κινητό μας, σε μας που έχουμε το τρελό το chip; ή πια άφοβα μπορούμε να κάνουμε όλα τα wipes από recovery?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Αν θυμάμαι καλά κάπου διάβασα ότι στην official 4.1.2 (και αντίθετα από την leaked 4.1.2) το θέμα διορθώθηκε από τη Samsung οπότε δεν υπάρχει πια και ο κίνδυνος, ας επιβεβαιώσει όμως κάποιος για πιο σίγουρα..:)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μετά από πολύ υπομονή κατέληξα πωσ δεν εχω άλλη αντοχή να περιμένω! θέλω να κάνω αναβάθμιση! εχω το *επικίνδυνο chip εχω την 4.0.4 είμαι root. είναι ασφαλές να κάνω την αναβάθμιση με odin? η να συνεχίσω την υπομονή :confused:
Galaxy SII
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μετά από πολύ υπομονή κατέληξα πωσ δεν εχω άλλη αντοχή να περιμένω! θέλω να κάνω αναβάθμιση! εχω το *επικίνδυνο chip εχω την 4.0.4 είμαι root. είναι ασφαλές να κάνω την αναβάθμιση με odin? η να συνεχίσω την υπομονή :confused:

 

Ασφαλέστατο είναι, κι εγώ έχω το "επικίνδυνο" chip και το έχω ταράξει στις αναβαθμίσεις/customιες:p

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

έχω brick bug και insane chip μόλις το δοκίμασα, άντε υπομονή τον Μάρτη για το jelly bean :P αα και όλα official τα έχω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα σε όλους, τελικά έχουμε σίγουρη απάντηση ότι τώρα που βάλαμε με odin την επίσημη 4.1.2 δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνουμε όλα τα wipes και factory reset από recovery? Η' ακόμα είναι επικίνδυνο και μόνο μέσα από τις ρυθμίσεις;

Γιώργος Θεσσαλονίκη - S24 Ultra & One Plus 9 pro

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό υπάρχει το φημολογούμενο bug του stock kernel και ακόμα δεν έχω δει κάποιον να επιβεβαιώνει ότι όντως είναι υπεύθυνο αυτό για κάποιο πρόβλημα. Από την άλλη όσοι θέλουν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο ας αλλάξουν kernel και ας κάνουν τη χάρη στον εαυτό τους να περάσουν την 4.1.2, έστω και τελείως stock. Όσοι πάλι για τα παραπάνω φέρνουν ως αντίλογο οτιδήποτε σχετικά root, ας πάνε να γίνουν εθελοντές στη UNICEF. Τους ενδιαφέρει περισσότερο η πείνα στην Αφρική, παρά το συγκεκριμένο bug...
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω οτι κι εγω εχω το τσιπακι, εχω φλασαρει μονο official rom και πριν 1-2 βδομαδες περασα και την nordic 4.1.2 και το τσιπακι ειανι ακομα εδω οποτε δεν νομιζω να παιζει τοσο ρολο η ρομ
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω οτι κι εγω εχω το τσιπακι, εχω φλασαρει μονο official rom και πριν 1-2 βδομαδες περασα και την nordic 4.1.2 και το τσιπακι ειανι ακομα εδω οποτε δεν νομιζω να παιζει τοσο ρολο η ρομ

 

Το τσιπάκι ασφαλώς και παραμένει ως έχει και φυσικά δεν είναι κάτι που αλλάζει με την αλλαγή μιας rom, αυτό που αλλάζει (και που όλοι ευελπιστούμε ότι άλλαξε στην official 4.1.2) είναι ο κίνδυνος που φημολογείται ότι υπάρχει για brick σε περίπτωση που κάνουμε factory reset από recovery..;)

Link to comment
Share on other sites

Το τσιπάκι ασφαλώς και παραμένει ως έχει και φυσικά δεν είναι κάτι που αλλάζει με την αλλαγή μιας rom, αυτό που αλλάζει (και που όλοι ευελπιστούμε ότι άλλαξε στην official 4.1.2) είναι ο κίνδυνος που φημολογείται ότι υπάρχει για brick σε περίπτωση που κάνουμε factory reset από recovery..;)

 

 

Φιλε εχω φλασαρει 3-4 φορες official rom μονο απο την μερα που το πηρα (μεταχειρο το κινητο εδω και 2 μηνες). Παντα μα παντα εκανα ολα τα wipe. Ποτε δεν μπρικαρε

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχω φλασαρει 3-4 φορες official rom μονο απο την μερα που το πηρα (μεταχειρο το κινητο εδω και 2 μηνες). Παντα μα παντα εκανα ολα τα wipe. Ποτε δεν μπρικαρε

 

Δεν αντιλέγω, ούτε είπε ποτέ κανείς ότι είναι κάτι στάνταρ το brick στις "ριψοκίνδυνες" περιπτώσεις (αυτές δηλαδή που γίνονται σε συσκευές με insane chip). Κανείς όμως δεν μπορεί να σου πει και με απόλυτη σιγουριά όμως ότι δεν ήρθες και κοντά και να στάθηκες απλός τυχερός. Εδώ αναφέραμε απλώς "πιθανότητες" που -όπως αναφέρθηκε τουλάχιστον- κρύβανε κίνδυνο, το κάτα πόσο αυτός ο κίνδυνος ήταν υπαρκτός..;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

insane chip και εγώ. νέος στο forum (μόλις γράφτηκα βασικά) και με μια απορία:

όταν λέτε επικίνδυνη διαδικασία την επιστροφή σε εργοστασιακές ρυθμίσεις μέσω recovery, τι ακριβώς εννοείτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • The title was changed to [S II] Έλεγχος της συσκευής μας για το "επικίνδυνο" chip.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...