Jump to content

[Επίσημο] Nokia 206


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Σήμερα επισκέφθηκα το Nokia Care Λεωφόρου Αλεξάνδρας 101, ώστε να μου περάσουν ελληνική rom σε ένα nokia 206 dual sim που παρέλαβα σήμερα (όχι από αυτούς) και δεν είχε ελληνική γλώσσα. Μου είπαν εντάξει, χωρίς να με ενημερώσουν ότι υπάρχει κάποια χρέωση. Μετά το πέρας της διαδικασία πάω να φύγω και με ενημερώνουν ότι υπάρχει ένα κόστος της τάξης των 16 ευρώ!:blink::blink::blink: Αφού λοιπόν "επανήλθα" από το σοκ που έπαθα, τους ζήτησα το λόγο και μου είπαν ότι η εγγύηση της Nokia δεν καλύπτει τη συγκεκριμένη διαδικασία και αν θέλω να μου ξαναεπαναφέρουν την ξένη rom για να μην πληρώσω... (προφανώς και αρνήθηκα για να μην προβούν σε κάποια ηθελημένη ζημιά στη συσκευή). Ήταν λάθος μου από την αρχή που δεν το έκανα μόνος μου... Απλά σας ενημερώνω να προσέχετε με το συγκεκριμένο κατάστημα που όπως φαίνεται το μοναδικό για το οποίο αγχώνεται είναι πόσα φράγκα θα "τσιμπήσει" μέχρι να τελειώσει η μέρα.

 

PS: Παιδιά στο κατάστημα καλοφάγωτα!:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 585
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έπρεπε να σε έχουν ενημερώσει πριν προβούν στο πέρασμα των Ελληνικών αλλά η χρέωση αυτή είναι γνωστή εδώ και χρόνια. Είναι σταθερά 15 ευρώ για να σου περάσουν firmware με Ελληνικά. Δηλαδή δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο κατάστημα. Το λάθος τους ήταν ότι δεν ενημέρωσαν πριν σου περάσουν τα Ελληνικά.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Γνωστη τακτικη αρπαχτης...

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ας είχε usb η συσκευή και θα βλέπαμε αν μπορούσαν να χρεώσουν ~16 ευρώ, για δουλειά 5 λεπτών ακριβώς. Τόσο πήρε στο N8 μου, αφού έμαθα τη διαδικασία.

 

Και μια απορία μου. Μπορούμε, μέσω του browser του 206, να κατεβάσουμε αρχεία;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ας είχε usb η συσκευή και θα βλέπαμε αν μπορούσαν να χρεώσουν ~16 ευρώ, για δουλειά 5 λεπτών ακριβώς. Τόσο πήρε στο N8 μου, αφού έμαθα τη διαδικασία.

 

Και μια απορία μου. Μπορούμε, μέσω του browser του 206, να κατεβάσουμε αρχεία;

 

Ακόμα και αν κατεβάσεις μετά θα σου λέει μνήμη πλήρης νομίζω.. κάτι τέτοια έλεγε και σε εμένα με το nokia store..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν κατεβάσεις μετά θα σου λέει μνήμη πλήρης νομίζω.. κάτι τέτοια έλεγε και σε εμένα με το nokia store..

 

Α, τόσο καλά. Σίγουρα δεν υπάρχει κάποιος τρόπος στο s40, να κάνουμε πλήρη εκκαθάριση προσωρινής μνήμης;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Α, τόσο καλά. Σίγουρα δεν υπάρχει κάποιος τρόπος στο s40, να κάνουμε πλήρη εκκαθάριση προσωρινής μνήμης;
εδώ δεν μας αφήνει να απεγκαστήσουμε προεγκατεστημένες εφαρμογές... πόσο μάλλον αυτό που λές.. Ψαξ' το πάντως , μπορεί και να βρεις άκρη.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο firmware για τις ελληνικες συσκευες ειναι το 4.51 ε?

 

Και εμένα το 4.51 είναι , προοριζόταν όμως για την Πολωνία. Ένας τρόπος για να διαπιστώσεις αν το κινητό σου προοριζόταν για την ελληνική αγορά είναι

1) Η παρουσία ελληνικών γραμμάτων πάνω στο πληκτρολόγιο

2) Στο κουτί της συσκευής δίπλα στο ΙΜΕΙ λέει την χώρα προορισμού , εμένα ας πούμε λέει NV PL , δηλαδή προοριζόταν για Πολωνία.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Και εμένα το 4.51 είναι , προοριζόταν όμως για την Πολωνία. Ένας τρόπος για να διαπιστώσεις αν το κινητό σου προοριζόταν για την ελληνική αγορά είναι

1) Η παρουσία ελληνικών γραμμάτων πάνω στο πληκτρολόγιο

2) Στο κουτί της συσκευής δίπλα στο ΙΜΕΙ λέει την χώρα προορισμού , εμένα ας πούμε λέει NV PL , δηλαδή προοριζόταν για Πολωνία.

 

ok!Ελληνικο ειναι ναι , απο το Π το ειχα παρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Τα κατεβάζεις στο pc, τα στέλνεις με bluetooth ή καλώδιο στο κινητό, αν θέλεις τα βάζεις στο φάκελο με τα λοιπά θέματα και απλά πατάς πάνω στο αρχείο και το ανοίγεις.Και το θέμα εφαρμόζεται..

κόιτα εδώ, έχει αρκετά.. http://gallery.mobile9.com/c/nokia-asha-206-themes_5288/1/

S40..τι μου θυμίζεις τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Τα κατεβάζεις στο pc, τα στέλνεις με bluetooth ή καλώδιο στο κινητό, αν θέλεις τα βάζεις στο φάκελο με τα λοιπά θέματα και απλά πατάς πάνω στο αρχείο και το ανοίγεις.Και το θέμα εφαρμόζεται..

κόιτα εδώ, έχει αρκετά.. http://gallery.mobile9.com/c/nokia-asha-206-themes_5288/1/

S40..τι μου θυμίζεις τώρα..

 

αν και το ειχα βρει πως γινετε σ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Μηνύματα με 160 χαρακτήρες είναι δυνατόν να συνταχθούν και να αποσταλούν; Edited by stoum
"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα με 160 χαρακτήρες είναι δυνατόν να συνταχθούνκαι και να αποσταλούν;

 

Με λιγότερους στέλνεις; :confused:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Με λιγότερους στέλνεις; :confused:

Ναι, αλλά δεν συμφέρει αν πρέπει να γράψεις περισσότερα.

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά δεν συμφέρει αν πρέπει να γράψεις περισσότερα.

 

Εννοείται ότι δε συμφέρει. Πήγαινε Μηνύματα -> Περισσότερα -> Γραπτά μηνύματα -> Υποστήριξη χαρακτήρων -> Μειωμένη.

 

Έτσι γράφω με 160 χαρακτήρες στο δικό μου.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δε συμφέρει. Πήγαινε Μηνύματα -> Περισσότερα -> Γραπτά μηνύματα -> Υποστήριξη χαρακτήρων -> Μειωμένη.

 

Έτσι γράφω με 160 χαρακτήρες στο δικό μου.

Δουλεύει έτσι, ευχαριστώ.

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται έκανα αναβάθμιση του 206 με ελληνικά εννοείται μόνο με ένα καλώδιο usb μετά από αμέτρητες δοκιμές προγραμμάτων. Το έκανα γιατί το κινητό είχε ξεχασμένο κωδικό ασφαλείας.

 

Δεν μπαίνω εδώ συχνά οπότε θα τα γράψω όσο καλύτερα μπορώ.

 

- Σε pc με windows 7

 

- εγκατέστησα nokia pc suite

 

- κατέβασα το

Nokia_Best ver 1.75by gsm-mithun (σπασμένο για να μην θέλει dongle) (google it)

 

κατέβασα τα αρχεία ένα ένα για την έκδοση 4.51

 

- Κόλλησα με κολλητήρι ένα καλώδιο usb στα εξής πινάκια (βρίσκονται εκεί που μπαίνει η κάρτα sim) (τα καλώδια τα κολλάμε με το πορτάκι της sim κλειστό από μια τρύπα που έχει γιατί θα βάλουμε και μπαταρία αργότερα ίσα ίσα να κάνει επαφή όχι να κουμπώσει τελείως

http://img5.imageshack.us/img5/3776/206pinout.jpg

 

 

Ξεκινάμε:

 

- Συνδέουμε το usb καλώδιο στο pc, έχοντας το κινητό να περιμένει με την μπαταρία βγαλμένη

- τρέχουμε το nokia best και επιλέγουμε πάνω δεξιά το RM-872

- Κάτω δεξιά να είναι στο manual και τσεκάρουμε το dead phone.

- μετά του δίνουμε ένα ένα τα αρχεία του λογισμικού στα κουμπιά που έχει κατακόρυφα από δεξιά.

(μόνο το πρότελευταίο θα είναι κενό)

-Μετά πατάμε το μεγάλο flash κουμπί και μας βγάζει αριστερά ένα μύνημα πως περιμένει το κνητό.

- Τότε απλώς του σπρώχνουμε την μπαταρία να κάνει επαφή και ξεκινάει.

 

Περιμένουμε κάνα 5 λεπτο και αυτό ήταν. Αν δεν πιάσει με την πρώτη το ξανακάνουμε.

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η αναφορά και η δημοσίευση συνδέσμων προς copyrighted υλικό
Link to comment
Share on other sites

@valantis544: Χαρά στο κουράγιο σου να κάνεις με αυτό τον τρόπο update.

 

Μια δική μου απορία. Έχω μια κάρτα sd στη συσκευή και έχω περασμένα τα παιχνίδια της προσφοράς, όπως και εικόνες και τραγούδια. Με τις εικόνες και τα τραγούδια δεν έχω θέμα, έχω backup. Τώρα που θέλω να αλλάξω κάρτα sd, τα παιχνίδια πώς τα μεταφέρω; Χωρίς card reader (δεν έχω), γίνεται;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

@mr_47 ένας λόγος ήταν επειδή ειπώθηκε από φίλο, πως χωρίς dongle δεν γίνεται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά την αναβάθμιση σε ποιους τομείς είδες βελτίωση;

 

 

Δεν έχω ιδέα. Το κινητό καθόταν με ξεχασμένο κωδικό ασφαλείας, άχρηστο δηλαδή και ασχολήθηκα για να το έχω σε περίπτωση που χρειαστεί. Η αναβάθμιση έγινε επειδή απλώς έπρεπε να περάσω από την αρχή το λογισμικό του κι επειδή υπήρχε στο internet.

Edited by valantis544
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...