Jump to content

[Επίσημο] Nokia 206


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι δυστυχώς σίγουρα.

 

Έχω κάποια sites υπόψη μου, που πρέπει να έχουν τη λύση που ψάχνεις. Θα κοιτάξω αργότερα το απόγευμα και θα σου απαντήσω, βρω δε βρω λύση.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 585
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν ακούς την φωνή σου 1 δευτερόλεπτο μετά σαν αντίλαλο αλλά χωρίς ηχώ, τι να σημαίνει αυτό;
"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Λυθηκε το θεμα με αναβαθμιση σε nokia care. Ευχαριστω.

 

Δεν πιστεύω να σου πήραν χρήματα; Κι επειδή είμαι περίεργος. Την αναβάθμιση πώς την έκαναν; Επειδή δεν έχει κάποια υποδοχή βύσματος, πέρα από τα 3,5mm ή το φορτιστή.

 

Αν ακούς την φωνή σου 1 δευτερόλεπτο μετά σαν αντίλαλο αλλά χωρίς ηχώ, τι να σημαίνει αυτό;

 

Ή είσαι εσύ κοντά ή ο συνομιλητής σου σε άλλη πηγή ήχου, ραδιόφωνο, τηλεόραση, υπολογιστή, με σχετικά ψηλά την ένταση ( όχι του κινητού ) ή δεν έχεις καλό σήμα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ή είσαι εσύ κοντά ή ο συνομιλητής σου σε άλλη πηγή ήχου, ραδιόφωνο, τηλεόραση, υπολογιστή, με σχετικά ψηλά την ένταση ( όχι του κινητού ) ή δεν έχεις καλό σήμα.

Μήπως είναι θέμα αναβάθμισης εννοώ, ποια είναι η ποιο πρόσφατη έκδοση λογισμικού;

Σε περίπτωση αναβάθμισης οι επαφές πως σώζονται, μπορεί να τις σώσουν στα Nokia care;

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

η αναβαθμιση γινετε τσαμπα? ποια εκδοση ειναι η τελευταια? λεω γιατι εχω καπου καπου μια ασυμβατοτητα με το headset
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να σου πήραν χρήματα; Κι επειδή είμαι περίεργος. Την αναβάθμιση πώς την έκαναν; Επειδή δεν έχει κάποια υποδοχή βύσματος, πέρα από τα 3,5mm ή το φορτιστή.

 

Δεν πηραν χρηματα, τη δικαιουσαι δωρεαν μεσα στην εγγυηση. Κι εγω το εχω απορια αυτο αλλα δεν το ξερω γιατι το αφησα και το πηρα ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πηραν χρηματα, τη δικαιουσαι δωρεαν μεσα στην εγγυηση. Κι εγω το εχω απορια αυτο αλλα δεν το ξερω γιατι το αφησα και το πηρα ετοιμο.

 

Εννοείται ότι δεν έπρεπε να πάρει. Καλά, δεν πειράζει. Δεν έγινε κάτι. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την καλησπερα μου στο topic .

Η δικη μου απορια ειναι η εξης.

 

Το κινητο το εχω σας δευτερη συσκευη με απλη χρηση τηλεφωνικων κλησεων ΜΟΝΟ και αντε και κανενα sms

Προσφατα ανανεωνοντας μια καρτα whatsup μου εδω δωρο καποια MB στο νετ...

Ετσι λοιπον εκανα και εγω την ******* να προσπαθησω να δω πως ειναι να μπαινεις ιντερνετ απο τετοιο κινητο....

πρεπει μαλλον να εκανα και αναβαθμιση σε καποια απο τις προεγκατεστημενες εφορμογες του τηλεφωνου αλλα ΔΕΝ θυμαμαι σε ποια...

μετα απο λιγη ωρα το παρατησα....

 

ΕΕΕεεεε απο εκεινη την μερα ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ μου βγαζει ενα ΣΠΑΣΤΙΚΟ μυνημα στην οθονη το οποιο λεει :

 

Για να διατηρηθει η εφαρμογη σε συνδεση απαιτειται προτιμωμενη SIM δεδομενων....

Συνεχεια?

 

αμα πατησω ΝΑΙ με ρωταει ποια ΣΙΜ να διαλεξω.....

 

ΠΩΣ ΤΟ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ρε παιδια αυτο ?

εχω απενεργοποιησει τα δεδομενα κιν τηλεφωνιας και οτι αλλο μπορουσα να απενεργοποιησω σε θεμα ΝΕΤ αλλα ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ να μου το εμφανιζει....

 

:help: :help: :help:

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πολυ ικανοποιημενος και γω με το κινητακι!Το πηρα δικαρτο σε ασπρο. Σαν δευτερη συσκευη φυσικα.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ικανοποιημενος και γω με το κινητακι!Το πηρα δικαρτο σε ασπρο. Σαν δευτερη συσκευη φυσικα.

 

Καλό είναι.. ακόμα και για browsing!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι.. ακόμα και για browsing!

 

Για browsing μια χαρά είναι (ειδικά αν αποθηκεύσεις ως "αγαπημένα" τις σελίδες που χρησιμοποιείς συνήθως όπως και κωδικούς πρόσβασης)!;)

Το πρόβλημα είναι αν επιχειρήσεις να χρησιμοποιήσεις εφαρμογές viber κλπ...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαβασα ολα τα σχολια, που αφορυν το 206 γιατι σκεφτομαι να το παρω....

 

Ερωτησεις: ξερουμε περιπου ποσα μνμ χωραει αποθηκευμενα;

επειδη δεν εχω ξαναδοκιμασει dual sim, και θελω αρχικα να το δωσω σε ηλικιωμενο ατομο, πως γινεται η εναλλαγη απο την μια

sim στην αλλη; δηλ. τι πληκτρα παταμε; (για να δω ποσο βολικο ειναι αυτο να το κανει ενα ηλικιωμενο ατομο) και πως ξερουμε

ποια sim ειναι ενεργη;

γινεται στην αρχικη οθονη του να δειχνει μονο τις sim, αντε και την ωρα, χωρις τπτ αλλο; (δηλ να μην εχει αλλα εικονιδια που

μπερδευουν καποιον...)

και κατι ακομα: εφοσον ειναι ενεργες και οι 2 sim, oταν δεχεται εισερχομενη κληση, παταμε απλα το κουμπακι της εισερχομενης ή

χρειαζεται συνδυασμος πληκτρων για να απαντησουμε; και αν παραλληλα δεχτει κληση και απο την αλλη sim, ενω ηδη μιλαμε, τι

δειχνει σε αυτον που καλει; π.χ. οτι ειναι κατελλειμενη η γραμμη;

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα ολα τα σχολια, που αφορυν το 206 γιατι σκεφτομαι να το παρω....

 

Ερωτησεις: ξερουμε περιπου ποσα μνμ χωραει αποθηκευμενα;

επειδη δεν εχω ξαναδοκιμασει dual sim, και θελω αρχικα να το δωσω σε ηλικιωμενο ατομο, πως γινεται η εναλλαγη απο την μια

sim στην αλλη; δηλ. τι πληκτρα παταμε; (για να δω ποσο βολικο ειναι αυτο να το κανει ενα ηλικιωμενο ατομο) και πως ξερουμε

ποια sim ειναι ενεργη;

γινεται στην αρχικη οθονη του να δειχνει μονο τις sim, αντε και την ωρα, χωρις τπτ αλλο; (δηλ να μην εχει αλλα εικονιδια που

μπερδευουν καποιον...)

και κατι ακομα: εφοσον ειναι ενεργες και οι 2 sim, oταν δεχεται εισερχομενη κληση, παταμε απλα το κουμπακι της εισερχομενης ή

χρειαζεται συνδυασμος πληκτρων για να απαντησουμε; και αν παραλληλα δεχτει κληση και απο την αλλη sim, ενω ηδη μιλαμε, τι

δειχνει σε αυτον που καλει; π.χ. οτι ειναι κατελλειμενη η γραμμη;

 

1)Μηνύματα θα σε γελάσω για τον μέγιστο αριθμό που αποθηκεύονται.

 

2)Υπάρχουν ρυθμίσεις των 2 καρτών όπου μπορείς να προκαθορίσεις απο ποιά θα κάνεις κλήσεις , στέλνεις μηνύματα, αλλά και να χρησιμοποιείς δεδομένα. Ειδάλλως μπορείς να το αφήσεις κάθε φορά να σε ρωτάει από ποιά σιμ να τα κάνεις. Το κάτω αριστερά πλήκτρο αν πατηθεί παρατεταμένα σε πετάει στις ρυθμίσεις των δύο καρτών σιμ.

 

3) Γίνεται να δείχνει μόνο τις δύο σιμ.. πάς στις ρυθμίσεις-->ρυθμ. οθόνης-->λειτουργία αρχικής οθόνης και πατάς απενεργοποίηση.

 

4) Ναι το πλήκτρο απάντησης πατάς, σε κάποιον άλλον θα δείχνεις κατελλειμένος ενώ μιλάς. Επίσης δεν μπορείς να δεχτείς ταυτοχρόνως κλήσεις και στις δυο σιμ.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... σε ευχαριστω πολυ για τις αναλυτικες απαντησεις σου!

 

Αν και δεν εχω καταλαβει ποια η διαφορα του dual sim stand by απο το active. Νομιζω το 206 ειναι stand by. Διαβασα καπου οτι: τα Dual-SIM Active (DSA) επιτρέπουν και στις δύο κάρτες SIM να είναι παράλληλα ενεργοποιημένες και να δέχονται τηλεφωνήματα την ίδια στιγμή. Έτσι είναι ουσιαστικά σαν να έχεις δύο τηλέφωνα. Μα πως γινεται να δεχτεις ταυτοχρονα 2 κλησεις;

 

Τελος, οσον αφορα την λειτουργια των sim, εχουμε κολληματα; γιατι θεωρω πως ειναι σημαντικο κομματι αυτο, δηλ. να μην παρουσιαζει προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... σε ευχαριστω πολυ για τις αναλυτικες απαντησεις σου!

 

Αν και δεν εχω καταλαβει ποια η διαφορα του dual sim stand by απο το active. Νομιζω το 206 ειναι stand by. Διαβασα καπου οτι: τα Dual-SIM Active (DSA) επιτρέπουν και στις δύο κάρτες SIM να είναι παράλληλα ενεργοποιημένες και να δέχονται τηλεφωνήματα την ίδια στιγμή. Έτσι είναι ουσιαστικά σαν να έχεις δύο τηλέφωνα. Μα πως γινεται να δεχτεις ταυτοχρονα 2 κλησεις;

 

Τελος, οσον αφορα την λειτουργια των sim, εχουμε κολληματα; γιατι θεωρω πως ειναι σημαντικο κομματι αυτο, δηλ. να μην παρουσιαζει προβληματα

 

Ναι το 206 ειναι stand-by οπως και τα περισσοτερα δικαρτα εξαλλου. Τα active οπως λες και συ ειναι αυτο που σου επιτρεπουν να εχεις ενεργες και τις 2 γραμμες. Τέλος, αν θες να βαλεις μια σιμ στο κινητο , τοτε να την βαλεις στην θεση 1 κατω απ' την μπαταρια και οχι στην 2 γιατι δεν θα την αναγνωριζει. Εν κατακλειδι, για δικαρτο δουλευει μια χαρα.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει τιποτε , ο,τιδηποτε χρειαστεις εδω ειμαστε. Απαντάω όσες φορές γιγνώσκω. :-)

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δυνατοτητα να μπορω να περασω ελληνικη γλωσσα μεσα με καποιο τροπο.?? Την εφαγα απο βλακεια μου. δεν προσεξα οτι δεν ειχε ελληνικα μεσα το τηλ και το πηρα.!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δυνατοτητα να μπορω να περασω ελληνικη γλωσσα μεσα με καποιο τροπο.?? Την εφαγα απο βλακεια μου. δεν προσεξα οτι δεν ειχε ελληνικα μεσα το τηλ και το πηρα.!!

 

Λογικά, με αναβάθμιση σε Nokia Care κατάστημα. Μπορεί να σου ζητήσουν 16 ευρώ, αλλά εσύ πες τους ότι κολλάει, για να μη σου ζητήσουν.

 

Μια άλλη λύση είναι, αν έχεις τη συσκευή λιγότερο από μια εβδομάδα από τη μέρα αγοράς, να πας στο κατάστημα και να ζητήσεις ένα ίδιο, αλλά μ' Ελληνικά μέσα.

 

Κάτι τελευταίο. Στα αυτοκόλλητα στο κουτί, εκεί που γράφει το μοντέλο, τα IMEI και το barcode, πάνω από το χρώμα της συσκευής και τα δίκτυα, τι γράφει; Στο δικό μου, για παράδειγμα, γράφει NV DE.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Λογικά, με αναβάθμιση σε Nokia Care κατάστημα. Μπορεί να σου ζητήσουν 16 ευρώ, αλλά εσύ πες τους ότι κολλάει, για να μη σου ζητήσουν.

 

Μια άλλη λύση είναι, αν έχεις τη συσκευή λιγότερο από μια εβδομάδα από τη μέρα αγοράς, να πας στο κατάστημα και να ζητήσεις ένα ίδιο, αλλά μ' Ελληνικά μέσα.

 

Κάτι τελευταίο. Στα αυτοκόλλητα στο κουτί, εκεί που γράφει το μοντέλο, τα IMEI και το barcode, πάνω από το χρώμα της συσκευής και τα δίκτυα, τι γράφει; Στο δικό μου, για παράδειγμα, γράφει NV DE.

 

Εμένα γράφει NV PL NIEBIESKI .. τι σημαίνει αυτό; Για πολωνία προοριζόταν;; Παρ' όλα αυτά έχει ελληνικά μέσα.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γράφει NV PL NIEBIESKI .. τι σημαίνει αυτό; Για πολωνία προοριζόταν;; Παρ' όλα αυτά έχει ελληνικά μέσα.

 

Ναι, Πολωνία. Είναι στην Ευρωπαϊκή Ένωση, οπότε έχεις κάθε δικαίωμα σε εγγύηση.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ναι, Πολωνία. Είναι στην Ευρωπαϊκή Ένωση, οπότε έχεις κάθε δικαίωμα σε εγγύηση.

 

και μιας και το ξεκινήσαμε.. μήπως ξέρεις τι σημαίνει NV και NIEBIESKI;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

και μιας και το ξεκινήσαμε.. μήπως ξέρεις τι σημαίνει NV και NIEBIESKI;

 

NV δεν ξέρω τι σημαίνει.. Υποθέτω Neutral Variant, αφού δεν υπάρχει κάποιο σήμα παρόχου στη συσκευή.

 

Niebieski = μπλε, στα Πολωνικά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...