Jump to content

myphone POLL: 4G στην Ελλάδα – Η άποψη σας;


DJDB
 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία θεωρείτε πως θα προσφέρει το ποιοτικότερο 4G δίκτυο;  

758 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία θεωρείτε πως θα προσφέρει το ποιοτικότερο 4G δίκτυο;

    • Η Cosmote θα προσφέρει το ποιοτικότερο δίκτυο.
      65
    • Η Vodafone θα προσφέρει το ποιοτικότερο δίκτυο.
      63
    • Είναι πολύ νωρίς ακόμη για να πούμε με σιγουριά.
      143
    • Ας κοιτάξουν το 3G και να αφήσουν το 4G.
      464
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      23


Recommended Posts

Κλασική νεοελληνική γκρίνια αν κρίνω από τις απαντήσεις στη δημοσκόπηση. :p

Προσωπικά δεν ψήφισα γιατί δεν με καλύπτει καμία απάντηση.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οπως ειπαν και οι προηγούμενοι, ας κοιτάξουν πρώτα το 3G τους, ή ακόμα καλύτερα ας κοιτάξουν το backhaul δικτυο τους. Ειναι ντροπή το να υποσχονται ταχύτητες μεχρι της τάξης των Mbits, και στην πραγματικοτητα με full HSPA σημα να μην πιάνεις ούτε ταχυτητες της τάξης των 500 Kbps... Αλλα θα στήσουν δυο-τρεις πύργους σε Αθήνα-Θεσσαλονικη με καλες ταχυτητες και μετα θα καυχιονται για κανα χρονο με διαφημιστικα...

 

Δεν πειραζει καλυτερα, γιατι με τα MB που προσφερουν στα προγραμματα κινητης τους, αν εδιναν πραγματικα ταχυτητες της ταξης των Mbits ή και 500 Kbits τα ΜΒ θα εφευγαν μεσα στην μερα...

Edited by kurkosdr
Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει απόλυτα.Σκέψου το σε δρόμους.Το να γίνει η κακιά σκάλα και το πέταλο του Μαλιακού δε σημαίνει ότι δε πρέπει να βελτιώσεις και τους υπόλοιπους και να σταθείς σε αυτούς μόνο απλά σημαίνει ότι βοηθάνε και αυτοί.

 

Και γι'αυτό το έγραψα έτσι:Πρέπει να υπάρχουν βελτιώσεις σε 3g και φυσικά να ασχολούνται παράλληλα και με την επόμενη γενιά.

 

Γενικά το να φτιάχνεις μεγάλους δρόμους και στους μικρούς να γίνεται της μπιπ δε μου λέει κάτι :happy:,αλλά έστω και έτσι αφού ασχολήσαι με τους μεγάλους κάντο σωστά.Μην τους έχεις Εθνική Αθηνών-Πατρών.

 

δηλαδή θα έχεις ******** δρόμους στο 1% της χώρας (στο αντίστοιχο με το 4G στο Mall) και σε όλο το άλλο οδικό δίκτυο θα έχεις αφήσει σοβαρά προβλήματα

 

ειδικά για το οδικό δίκτυο θα πρέπει να φέρουν για την Ελλάδα ειδικά αμορτισέρ. μόνο η Βουλγαρία είναι χειρότερη από εμάς στην Ευρώπη στους δρόμους (το πήγα αλλού)

 

λογικό αυτό που λες να γίνει παράλληλα η δουλεία, αλλά στην Ελλάδα πιστεύεις ότι στην πράξη θα γίνει κάτι τέτοιο? εγώ όχι. έτσι μας έχει δείξει η ιστορία, γιατί όταν έχεις μόνο το 3G και τοοοοσο καιρό ακόμα έχεις προβλήματα στην πρωτεύουσα, για να μην πω για την επαρχία, κλάφτα Χαράλαμπε. όχι απλά δεν θα φτιαχτεί το 3G αλλά θα τα κάνουνε μαντάρα και στο 4G (άποψή μου)

 

συνοπτικά : συμφωνώ σε αυτό που λες ότι μπορούν να βγουν παράλληλα συνεργεία θεωρητικά, πρακτικά δεν πρόκειτε να γίνει με την καμία.

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Αφαιρέθηκαν οι άσεμνες εκφράσεις από το μήνυμα. Θα σε παρακαλούσα στο μέλλον να αποφεύγεις τέτοιου είδους εκφράσεις. Απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και είναι καλό να προχωρήσει η εξέλιξη νέας τεχνολογίας δικτύων αλλά αν και το 4G ακολουθήσει στα χνάρια του 3G με τρύπες στην κάλυψη και μειωμένες ταχύτητες, ακόμα και στην Αττική, τότε δεν βλέπω τον λόγο της όλης φασαρίας. Για την ώρα πρόκειται απλά για μαρκετινίστικο κόλπο της Cosmote και της Vodafone και πιστέυω ότι θα χρειαστεί αρκετός καιρός μέχρι να υπάρξει αξιοπρεπή κάλυψη, αρχικά σε Αθήνα και Θεσσαλλονίκη. Για την υπόλοιπη Ελλάδα έχουμε πολύ μέλλον ακόμα. όταν εγώ στην περιοχή που μένω, εντός Αττικής, δεν έχω καν 3G γιατί η εταιρεία δεν ενδιαφέρθηκε να βάλει, δεν μπορώ να φανταστώ γιατί θα ενδιαφερθεί να βάλει 4G!

Οπότε όπως είπαν και άλλοι φίλοι, ας προωθήσουν το 4G αλλά ας ασχοληθούνε παράλληλα και με την τρύπια κάλυψη των 3G δικτύων τους.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή θα έχεις *********** δρόμους στο 1% της χώρας (στο αντίστοιχο με το 4G στο Mall) και σε όλο το άλλο οδικό δίκτυο θα έχεις αφήσει σοβαρά προβλήματα

 

Είπα ότι θέλουν βελτίωση και τα 2 διότι το ένα δίχως το άλλο είναι άχρηστα και έτσι θεωρώ και εδώ.

 

ΑΝ για κάποιο λόγο κάτι πρέπει να βελτιωθεί μόνο του θα προτιμούσα αυτό που χρησιμοποιεί ο κόσμος πολύ περισσότερο(εθνική κάλυψη μεταξύ των 3 μεγαλύτερων πόλεων στην Ελλάδα:Αθήνα-Σαλονίκη-Πάτρα).Δε το βλέπω σαν 1% δικτύου αλλά σαν ένα πράγμα που μπορεί να εξυπηρετήσει 7,5εκατομ κατοίκους.

 

ΔΕ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΩ.

 

Επίσης στο ερώτημα δεν είναι τί πιστεύω για την Ελλάδα,αλλά τι θεωρώ σωστότερο.Δεν είναι η Ελλάδα το κέντρο του κόσμου(οκ ίσως το τελευταίο καιρό να είναι :P :P αλλά με τις τελευταίες εξελίξεις προβλέπω να γινόμαστε και το τέλος του σύγχρονου οικονομικού κόσμου :D ).

 

Anyway νομίζω ότι είμαστε λίγο Off topic.Στο ερώτημα:επιμένω ότι οι 2 εταιρείες τώρα ξεκίνησαν και δε μπορείς να ξέρεις ποια θα επενδύσει περισσότερο.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Εμενα βασικα μου την σπαει απιστευτα η διαφημιση της Cosmote "Ηθελες απιστευτα γρηγορο internet και το δωσαμε".

 

Οχι βασικα ηθελα - και πιστευω οι περισσοτεροι εδω- καλυτερες τιμες και καλυψη στις ηδη υπαρχουσες υπηρεσιες αλλα προφανως αλλου βρεχει :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Παντως η vodafone εχει ανεβασει video με speedtest οπου πιανει ταχυτητα 100 mbps.Αμα ειναι πραγματικα τοσο γρηγορο θα ειναι τρομερη εξελειξη στον χωρο του internet.Τι συχνοτητες χρησημοποιει?Χρησημοποιει συχνοτητες ψηφιακης τηλεορασης(800 MHz)? Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

α) Κάπως πρέπει να "ταράξουν" ή μαλλον να "αναταράξουν" την παγωμενη αγορα οποτε βρηκαν αφορμη το 4G

β) Ακόμα και στις μεγάλες πόλεις, ακόμα και εκεί που δεν υπάρχουν πολλοί χρήστες/ κυψέλη, το σημα 3G ειναι εξαιρετικά ασταθές

γ) Μηπως να μιλήσουμε για voip? Με φουλ σημα 3g (όποτε - οπου πιανει) ακόμα και με 3g+ η κλήση με skype (φωνη μονο!) ειναι απαράδεκτη

δ) Και σε ποια πακέτα προσφέρεται το voip που περιγραφω στο (γ); μόνο στο πιο ακριβο!

ε) Έχετε δοκιμασει βιντεοκλήση 3g(οχι skype); μαύρο χάλι!!!

 

νομίζω οτι οι εταιρίες κινητης δεν εχουν ή δεν θελουν να έχουν συναίσθηση τι τι πραγματικα θελει ο απλό κόσμος......

Link to comment
Share on other sites

Κλασική νεοελληνική γκρίνια αν κρίνω από τις απαντήσεις στη δημοσκόπηση. :p

Προσωπικά δεν ψήφισα γιατί δεν με καλύπτει καμία απάντηση.

 

Η πλειοψηφία του φόρουμ δηλαδή, είναι κλασικοί γκρινιάρηδες νεοέλληνες; Δηλαδή έχουμε άδικο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απάντησα πως είναι πολύ νωρίς ακόμη για να πούμε με σιγουριά. Και όντως έτσι είναι... ας μπει και η Wind στο παιχνίδι, ας έρθουν και άλλες συσκευές 4G και βλέπουμε! Με το 3G πάντως μέχρι σήμερα δεν είμαι ευχαριστημένος. Εξακολουθώ και χρησιμοποιώ 2G, καθώς δεν θέλω να βρίσκομαι έξω και να ανησυχώ μήπως μείνω από μπαταρία επειδή το κινητό ψάχνει για σήμα!! Μακάρι να βελτιωθεί η κατάσταση στο προσεχές μέλλον...
Link to comment
Share on other sites

Ας κοιτάξουν να βελτιώσουν το 3G ακόμα και το GPRS τους γιατί στο Μενίδι υπάρχουν κεντρικά σημεία που από την Cosmote δεν πιάνεις ούτε GPRS...:down::down::down:
Nokia 5210 -> Ericsson T20e -> Sony Ericsson K300i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W595 -> Sony Ericsson Elm -> Sony Ericsson Xperia X10 mini -> Samsung Galaxy S DUOS -> Sony Xperia SP -> Elephone P3000 -> Huawei P8 lite -> Huawei Honor 8 και συνεχίζουμε...
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά με εκπλήσσει το αποτέλεσμα του POLL , και δεν περίμενα με τίποτα ένα τέτοιο αποτέλεσμα ιδιαίτερα από ένα site που οι χρήστες του είναι φίλοι της τεχνολογίας.

Με την ιδία στενόμυαλη λογική να αφήσει και το 3G γιατί στο σπίτι μου δεν έχει καλό σήμα ούτε καν σε 2G και ένα λίγο πιο άσχετο, τι στο διάολο πάνε και κάνουν σύγχρονους Αυτοκινητοδρόμους δεν πάνε να φτιάξουν πρώτα τον χωματόδρομο που έχω πίσω από το σπίτι μου.

 

Φυσικά και πρέπει να βελτιώνονται οι υπάρχουσες τεχνολογίες αλλά πάντα είναι καλοδεχούμενη η οποιαδήποτε εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Οι ταχύτητες που προσφέρει το 4G εντυπωσιακές, αλλά για την ώρα τα προβλήματα με 3G και την κάλυψη αυτού, είναι τόσα πολλά που είμαι αβέβαιος εάν μια νέα τεχνολογία θα λειτουργεί ομαλά από τώρα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδω ρε παιδιά δεν υπάρχει καλή κάλυψη για 3G τι 4G μιλάμε?

 

καλά είσαι εσύ........... εδώ στο κέντρο τις καλαμαριάς δεν πιάνει 2g τις κοσμοτέ (καθόλου όμως........) πιάνει βόδα σχετικά καλά και ελάχιστα (2 γραμμές wind)

αντίστροφες καταστάσεις συμβαίνουν αλλου

+ το ξερίζωμα κεραιών από τους κατοικους πάει σύννεφο....... σε πολλά σημεία κινητό έχει 1 η 2 γραμμές μπαταρία φεύγει σαν νερό και να μιλήσεις πέρα από ένα λεπτό δεν μπορείς σε ψήνει ακτινοβολία

Link to comment
Share on other sites

είναι καλό που η τεχνολογία προχωράει αλλά... απο την δραματική εμπειρία που είχα τον Αύγουστο με τα δωρεάν ΜΒ που χάριζαν(για COSMOTE θα πώ εγώ) και που επι ένα ολόκληρο μήνα το μόνο που κατάφερνα ήταν 1-2 ώρες την ημέρα με σχετικά καλό σήμα(προφανώς δεν άντεχε το δίκτυο τέτοια κίνηση) καλό θα ήταν να βελτιώσουν πρώτα το υπάρχον δίκτυο και τις υπηρεσίες(τι λέω τώρα στην Ελλάδα είμαστε) και να μην γίνεται ένας αχταρμάς όλα μαζί.Καλή η βιτρίνα με το 4G αλλά ας κοιτάξουν και λίγο περιοχές που βρίσκονται ακόμα στο 2G....

 

Με κάλυψες απόλυτα.... (Δεν) είδα και έπαθα το καλοκαίρι, τον Αύγουστο συγκεκριμένα, με την προσφορά της Cosmote στην επαρχία που ήμουν για την άδεια... :mad:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Στο poll λειπει η επιλογη:

6) Μολις το διαβασα και εχω πεθανει στα γελια!

 

η λειπει χρεωση 1 ευρω το mb η 2 ?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... πάνω από 65% έχει απαντήσει "Ας κοιτάξουν το 3G και να αφήσουν το 4G". Ομολογώ ότι δεν περίμενα τέτοιο μεγάλο ποσοστό σε ένα εξαρχής τεχνολογικό φόρουμ.

 

Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, με αυτή τη λογική, αν κοίταζαν πρώτα το 2G/GPRS πριν αποφάσιζαν να πάνε σε 3G, σήμερα θα είχαμε 100% κάλυψη GPRS με τις φοβερές ταχύτητες των 56Kbps (ή 7KB/s) και με τα τρομερά pings των 1500ms. :lol:

 

Κι όσους μιλάνε για "Ελλαδιστάν", να τους πληροφορήσω ότι το 3G δίκτυο σε "ανεπτυγμένες" χώρες της Δυτικής Ευρώπης δεν είναι/ήταν πάντα καλύτερο από το ελληνικό. Π.χ. στη Γερμανία που μένω εδώ και μερικά χρόνια, το 3G δίκτυο είναι σε πολλές περιπτώσεις χειρότερο του ελληνικού με 3 στις 4 εταιρίες να έχουν/είχαν χαμηλότερες ταχύτητες από τις 2 ελληνικές Vodafone/Cosmote ενώ η 4η γερμανική εταιρία ePlus μόλις πρόσφατα άρχισε να αναβαθμίζεται σε 3G από EDGE γιατί μέχρι πρόσφατα υποστήριζε ότι "τα κινητά δε χρειάζονται μεγαλύτερες ταχύτητες από EDGE". Όσο για την κάλυψη, μπορείς να βρεθείς 5-10km έξω από τις πόλεις και να μην έχεις καν 3G γεγονός που δε δικαιολογείται δεδομένου ότι η Γερμανία είναι πολύ πιο "επίπεδη" από την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Η WIND θα προσφέρει το ποιοτικότερο δίκτυο. Πως και δεν υπαρχει αυτη η επιλογη στην δημοσκοπηση???

 

Χωρις να ειμαι στελεχος στην εν λογο εταιρια, τις αδικιες δεν μπορω να τις προσπερασω. Εξ αλλου η WIND ηταν αυτη που πρωτη διαφημιζε το 4G δικτυο στην Ελλαδα., με ενα σωρο τεραστιες αφισες. Διακρινω παντως διαφημιστικες σκοπιμοτητες προς τα μελη του myphone..:shifty:

Link to comment
Share on other sites

unlimited data plan+βελτίωση τιμολογιακής πολιτικής

και ας βελτιώσουν τις υποδομές και μετά βλέπουμε

 

Πραγματικά με εκπλήσσει το αποτέλεσμα του POLL , και δεν περίμενα με τίποτα ένα τέτοιο αποτέλεσμα ιδιαίτερα από ένα site που οι χρήστες του είναι φίλοι της τεχνολογίας.

Με την ιδία στενόμυαλη λογική να αφήσει και το 3G γιατί στο σπίτι μου δεν έχει καλό σήμα ούτε καν σε 2G και ένα λίγο πιο άσχετο, τι στο διάολο πάνε και κάνουν σύγχρονους Αυτοκινητοδρόμους δεν πάνε να φτιάξουν πρώτα τον χωματόδρομο που έχω πίσω από το σπίτι μου.

 

Φυσικά και πρέπει να βελτιώνονται οι υπάρχουσες τεχνολογίες αλλά πάντα είναι καλοδεχούμενη η οποιαδήποτε εξέλιξη.

προς απάντηση

Ακριβώς έτσι λειτουργεί το LTE (ή 4G όπως το λανσάρουν εδώ). Όταν έρχεται μια κλήση φωνής (ασχέτως αν απαντηθεί ή όχι), το κινητό διακόπτει την LTE data σύνδεση και γυρνάει σε GSM/UMTS λειτουργία. Η data σύνδεση συνεχίζεται σε GSM ή UMTS επίπεδο και η χρήστης μπορεί να μιλήσει στο κινητό.

 

Εννοείται πως στην ερώτηση απάντησα ότι είναι καλύτερα να φτιάξουν αξιοπρεπή 2G και 3G δίκτυα και ας αφήσουν το 4G για αργότερα.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, με αυτή τη λογική, αν κοίταζαν πρώτα το 2G/GPRS πριν αποφάσιζαν να πάνε σε 3G, σήμερα θα είχαμε 100% κάλυψη GPRS με τις φοβερές ταχύτητες των 56Kbps (ή 7KB/s) και με τα τρομερά pings των 1500ms. :lol:

 

πρώτα διορθώνεις υπάρχον προβλήματα κι έπειτα κάνεις ανοίγματα. με το να ανοίγεις συνεχώς νέα "μέτωπα", χωρίς να διορθώνεσαι βλάπτεις κι εσένα και τους πελάτες (μιλώντας για τους παρόχους, όχι εσένα :p)

 

το ότι είναι τεχνολογικό φόρουμ, δεν αφαιρεί το σκεπτικό της λογικής, η οποία λέει πως πρώτα έρχεται η κάλυψη κι έπειτα η ποιότητα. εδώ δεν υπάρχει καν κάλυψη σε πολλές περιοχές που σημαίνει ούτε καν 2G.

 

οι πάροχοι, "απλώνονται" σε δίκτυα τα οποία χωλένουν άσχημα. βέβαια επειδή είμαστε και παρτάκιδες, μας νοιάζει μόνο να πιάνει στην κλειστή περιοχή μας..αν πιάνει τότε όλα οκ! .... :mad:

Link to comment
Share on other sites

H wind έχει αποφασίσει να μείνει και να βελτιώσει το 3g και να απέχει από την κούρσα του 4g.

Και κατά την γνώμη μου καλά κάνει για την ώρα. Οι ταχύτητες της μέσα στις μεγάλες πόλεις έχει βελτιωθεί πολύ , ίσως και να είναι κορυφή αυτή την στιγμή.

Τουλάχιστον σύμφωνα με τις προσωπικές μου δοκιμές.

Μη ξεχνάμε πως το 3g μπορεί να φτάσει 42mbit δηλαδή περίπου το μισό από το 4g όπως είναι τώρα.

Ίσως να επιμείνει έτσι και να αποδειχτεί πολύ καλύτερη επιλογή από τις κοκορομαχίες στην κορυφή.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

και να το κάνω και πιο "νιανιά"

 

δεν είναι δυνατόν ρε φίλε να χτίζεις ένα σαθρό δίκτυο .. δεν υπάρχουν γερές βάσεις κι εσύ θέλεις να πας κι άλλο πάνω...

 

χτίσε ένα κτήριο σε σαθρά θεμέλια..θα πέσει..όσο ψηλά κι αν θέλεις να το ανεβάσεις..

 

αυτό έχουν πάθει οι πάροχοι, θέλουν να "ανέβουν" όλο και πιο ψηλά, χωρίς να έχουν επιλύσει βασικά προβλήματα θεμελείωσης.

 

edit

κάλυψη-ποιότητα-ολοκλήρωση δικτύου θα έπρεπε να ήταν στην πράξη

Link to comment
Share on other sites

Σε Πρεβεζα,Αρτα,Γιαννενα και Κορινθο δεν εχω δει ποτε μα ποτε το συμβολο του 3g στο κινητο μου.Και θελουν και 4g οι μαγκες.
Link to comment
Share on other sites

Κι όσους μιλάνε για "Ελλαδιστάν", να τους πληροφορήσω ότι το 3G δίκτυο σε "ανεπτυγμένες" χώρες της Δυτικής Ευρώπης δεν είναι/ήταν πάντα καλύτερο από το ελληνικό. Π.χ. στη Γερμανία που μένω εδώ και μερικά χρόνια, το 3G δίκτυο είναι σε πολλές περιπτώσεις χειρότερο του ελληνικού με 3 στις 4 εταιρίες να έχουν/είχαν χαμηλότερες ταχύτητες από τις 2 ελληνικές Vodafone/Cosmote ενώ η 4η γερμανική εταιρία ePlus μόλις πρόσφατα άρχισε να αναβαθμίζεται σε 3G από EDGE γιατί μέχρι πρόσφατα υποστήριζε ότι "τα κινητά δε χρειάζονται μεγαλύτερες ταχύτητες από EDGE". Όσο για την κάλυψη, μπορείς να βρεθείς 5-10km έξω από τις πόλεις και να μην έχεις καν 3G γεγονός που δε δικαιολογείται δεδομένου ότι η Γερμανία είναι πολύ πιο "επίπεδη" από την Ελλάδα.

 

Εγώ πάλι που ταξίδεψα τον περασμένο μήνα στην ανατολική Ευρώπη, έμεινα έκπληκτος όταν αντίκρισα ταμπέλα της T-Mobile στην Ουγγαρία να διαφημίζει το HSPA+ στον αυτοκινητόδρομο. Από εκεί και πέρα, η τρομερές ταχύτητες με ακολούθησαν και στη Σλοβακία, αλλά και στην Πολωνία! Όταν λοιπόν η κινητή τηλεφωνία στην Ελλάδα είναι μια από τις ακριβότερες, ΑΠΑΙΤΩ να έχω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ότι και οι υπόλοιποι και τίποτα λιγότερο!!! Τι δεν καταλαβαίνετε;; Όσο για τη Γερμανία που λες, έχει αληθινό 3G, όχι σαν το δικό μας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...