Jump to content

myphone POLL: Η άποψη σας για την μπαταρία του smartphone σας;


DJDB
 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένος/η από την διάρκεια της μπαταρίας του smartphone σας;  

691 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένος/η από την διάρκεια της μπαταρίας του smartphone σας;

    • Ναι, απόλυτα ικανοποιημένος/η
      81
    • Αρκετά ικανοποιημένος/η
      320
    • Όχι, σε καμία περίπτωση
      277
    • ΔΓ/ΔΑ
      13


Recommended Posts

100% ικανοποιημενος χρήστης note 2

Πολύ απλά, δεν νιώθει.

Με σκληρή χρήση μου βγάζει 2 μέρες (με 7-8 ώρες προβολή ).

Για να το αδειάσεις σε μια μέρα πρέπει να μην έχεις υπολογιστή ή να μην έχεις τίποτε άλλο να κάνεις. Το ένσημο θα το πάρεις πάντως μετά από 8-9 ώρες σερί!

Δεν συγκρίνεται με κανένα κινητακι :)

 

 

 

Πες με δύσπιστο, αλλά βλέποντας το ποστ σου πιστεύω ότι δεν πέρασες ποτέ από Android. .

Θα έλεγες τουλάχιστον το "τάδε" πιστεύω και όχι "σε σχέση με το Android".

Anyway, απλά γράφω αυτό που μου ήρθε στο μυαλό χωρίς διάθεση για καυγά/offtopic ή να το συνεχίσω :)

 

 

Είχα το razr φίλε μου για 7 μήνες δυστυχώς αν δεις τα πόστ μου εκεί θα δεις ότι είχα αυτό το κινητό

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είχα το razr φίλε μου για 7 μήνες δυστυχώς αν δεις τα πόστ μου εκεί θα δεις ότι είχα αυτό το κινητό

 

My bad

Έτσι εξηγείται η γενίκευση..! :lol:

:p

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα αλλά ένα κινητό δυπυρινο με 1gb amoled ics 1780ma μπαταρία και μου κράταγε με το ζόρι 8 ώρες με μέτρια χρήση.καμια σχέση φυσικά με το note2 που είναι πιστεύω ο βασιλιάς στην αυτονομία και πολύ εύκολα μάλιστα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το one x και μπορώ να πω ότι με μέτρια ως αρκετή χρήση μου βγάζει 1,5 μέρα το πολύ!

Αν και για να πω την αλήθεια έχω κάνει ρουτ το κινητό όπως επίσης έχω καλιμπράρει και την μπαταρία! :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα αλλά ένα κινητό δυπυρινο με 1gb amoled ics 1780ma μπαταρία και μου κράταγε με το ζόρι 8 ώρες με μέτρια χρήση.καμια σχέση φυσικά με το note2 που είναι πιστεύω ο βασιλιάς στην αυτονομία και πολύ εύκολα μάλιστα

 

Τι ενοείς μέτρια χρήση και σου κρατούσε μόνο 8 ώρες; Περίεργο.

 

Εγώ είμαι οκ με την μπαταρία. Μακάρι να είχα το maxx HD πάντως :) .

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

htc trophy 7 :)

μια μιση μέρα κρατάει η μπαταρία ,ΟΤΑΝ δεν το πιάσουν στα χέρια τους τα παιδια μου :lol:

Αλλα έχω εναν φορτιστή παντού (σπιτι-γραφειο-αμαξι) και ετσι σπάνια θα μείνω.

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματιζει που οι μισοι λένε αρκετα ικανοποιημένοι και οι μισοι καθόλου.

Εγω το φορτίζω κάθε βράδυ (Galaxy Nexus) , καμμια φορά όταν το ξεχνάω πρεπει

να έχω φορτιστή στο γραφείο. Θεωρώ απαράδεκτη ακόμα και την 2 ημερών αυτονομία.

Σίγουρα κατι θα πρεπει να γίνει με το θεμα μπαταρίας. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω

μερικές "κολλημένες" εταιρίες που αν και μπορούν , δεν βάζουν παραπάνω χωριτηκότητα.

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίζω με WiFi και 3g 2 μέρες. Αν ελλατώσω φωτέινότητα η αντοχή πηγαίνει και σε περισσότερες από 3.

Πολύ ευχαριστημένος.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

η οθονη κανει τη ζημια.. οσο ειναι ανοιχτη η οθονη η μπαταρια κατεβαινει με γρηγορους ρυθμους..

 

γι αυτο το πειραγμενο μου sgs2 αλλοτε με βγαζει 5-6 ωρες και αλλοτε 2 μερες..

 

αλλα σε γενικες γραμμες ολοι συμφωνουν νομιζω οτι οι μπαταριες εχουν μεινει πισω απο πλευρας εξελιξης σε συγκριση με τα υπολοιπα μερη ενος smartphone..

πολύ σωστό!

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Htc desire S δεν κραταει πλεον πανω απο μια μερα , με ολα ανναμενα βεβαια (wifi-bluetooth-οθονη σε υψηλη φωτεινοτητα κλπ)
Link to comment
Share on other sites

Περνώντας από s2/note/s3 (και λίγο one x και xperia s) και πλέον στο note2 πιστεύω ότι στο τελευταίο έχει γίνει απλά άριστη δουλειά. Δεν υπάρχει δεύτερο μετά από αυτό. Επίσης στο s3 ήταν εξαιρετική η μπαταρία και με ειχε εκπλήξει ευχάριστα αλλά στο note2 απλά έλυσαν το θέμα της αυτονομίας. Είναι το μόνο που θα βγάλει Κυριακή στο σπίτι με μεροκάματο πάνω στο τηλέφωνο :)
Link to comment
Share on other sites

iPhone 4...Hmm 1-1,5 μερα πλεον, γιατι δεν πολυασχολουμε.. Για την χρηση του θα πρεπε να αντεχει παραπανω.. Οχι οτι με πειραζει, αλλα ενα κινητο αναλογα την χρηση του θα επρεπε να κραταει και αναλογα.. Μην ειμαστε αχαριστοι παντα, αλλα το Νοτε 2, εχει ξεφυγει και μπραβο στην σαμσουνγκ.. :)
Link to comment
Share on other sites

Desire με custom-rom-kernel άνετα 2-3 μέρες με wifi (όχι όλη την ημέρα ανοιχτό όμως), κλήσεις κλπ. Υπάρχει πολύ ψωμί πάντως ακόμα στην ανάπτυξη των μπαταριών.
Link to comment
Share on other sites

οι μπαταριές είναι για τα μπάζα. με normal χρήση που προορίζεται για ένα Smartphone (Serfing, Sound, Video, Games κ.λπ.) μερικών ωρών με τα ζόρια βγάζουν την 1 μέρα. με τέτοιες λειτουργίες τα Smartphone θα έπρεπε να είχαν 5000mAh μπαταρίες.

 

και ίσως είναι και το μεγαλύτερο αγκάθι σε αυτά τα "έξυπνα" κινητά που υστερούν στο πιο βασικό χαρακτηριστικό απο τους προγόνους τους.

Edited by PsyGreg
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ικανοποιημένος από το Nokia Lumia 800 αν και πιστεύω ότι θα μπορούσε να κρατάει ακόμα περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως απο τότε που έκανα απεγκατάσταση τον Task Killer, η μπαταρία μου έχει σχεδόν την διπλάσια αντοχή!!!!

βγάζω μια με μιαμιση μέρα (με αρκετή χρήση μπορώ να πώ, και με το 3g ανοικτό αλλά με τα σωστά settings για οικονομία στην μπαταρια)

 

οπότε τώρα ναι, είμαι εντάξει

αποξένωση ΤΩΡΑΑΑΑ
Link to comment
Share on other sites

htc evo 3d με coolsence rom. Ενδεικτικα

12 ωρες 23 λεπτα 45%

wifi 12 ωρες 23 λεπτα

οθονη 45 λεπτα

κλησεις 22 λεπτα

Την βγαζει την μερα συνηθως εκτος και αν παιξω καμια ωρα κανα παιχνιδι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Galaxy Nexus με μέτρια χρήση (πάντα ανοιχτό βέβαια 3g και wi-fi) μιάμιση μέρα οπότε κάθε βράδυ φορτισμα έτσι κ αλλιώς γιατί δεύτερη μέρα δεν βγάζει...Αν το πιω το αίμα πάνω από 8-9 ώρες δεν βγάζει οπότε έχω πάντα μαζί φορτιστή στο αυτοκίνητο (κανονικό και αυτοκινήτου) Με χρήση απλού τηλεφώνου μου βγάζει και 2 μέρες αλλά τι να το κάνω? Αν ήθελα απλό τηλέφωνο θα χα ένα Νοκια 3310 οπότε όχι δεν είμαι ικανοποιημένος από την μπαταριά
Link to comment
Share on other sites

Είμαι από 'κείνα τα παιδιά που το ξεζουμίζουν το κινητό τους. Πραγματικά all in one.

Ενδεικτικά αναφέρω πως μια συνηθισμένη καθημερινή είχα περίπου τις παρακάτω ενδείξεις όταν γυρνούσα σπίτι από την δουλειά:

SGS 10-20%

SGS2 10-40%

SGS3 40-60%

NOTE2 60-80%

Φυσικά από εκεί και μετά ξεκινάει το γλέντι. Στο σπίτι πλέον ΔΕΝ έχω υπολογιστή ( το λαπτοπ κάθεται στο πορτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου )

Μέχρι τώρα μόνο μια μέρα κατάφερα να φτάσω το ΝΟΤΕ2 στο 10% και να αλλάξω μπαταρία πριν τελειώσει η μέρα.

Είναι το πρώτο android που πλέον δεν ανησυχώ για την μπαταρία στην διάρκεια τις μέρας.

Παρόλα αυτά ψήφησα "αρκετά" γιατί έπρεπε να φτάσω σε κινητό "Γολιάθ" για να καταφέρω μια λογική αυτονομία.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα υπαρχει η τεχνογνωσια και τα μέσα να υπαρξει πολυ καλυτερη μπαταρια, αλλά μας τα δινουν ολα σιγα σιγα, αλλιως θα σταματουσαν να πουλανε κατι 'πιο νεο' και 'πιο καλο'. Πριν μερικα χρονια ειχα διαβασει απο tech περιοδικό οτι υπαρχει μπαταρια (κινητου) που θελει φορτιση 1 φορα το χρονο.

 

υγ: θα επρεπε να υπαρχει και αντιστοιχο topic και για τα feature phones :p

Link to comment
Share on other sites

οι μπαταριές είναι για τα μπάζα. με normal χρήση που προορίζεται για ένα Smartphone (Serfing, Sound, Video, Games κ.λπ.) μερικών ωρών με τα ζόρια βγάζουν την 1 μέρα. με τέτοιες λειτουργίες τα Smartphone θα έπρεπε να είχαν 5000mAh μπαταρίες.

 

και ίσως είναι και το μεγαλύτερο αγκάθι σε αυτά τε "έξυπνα" κινητά που υστερούν στο πιο βασικό χαρακτηριστικό απο τους προγόνους τους.

 

Ακριβως.

 

Παιδες μια ερωτηση σε αυτους που λενε οτι βγαζουν πανω απο μερα (εξαιρειται το note 2)...Αυτο το καταφερνεται με 3G ανοιχτο;

Mε 3G και να χρησιμοποιειται το ιντερνετ του κινητου (δηλαδη IM, λιγο browsing, κανενα flipboard, rss, twitter κλπ) μου ακουγεται παραξενο να βγαζει καποιος πανω απο μερα.

 

Τωρα αν δουλευεται μονο wifi τοτε ενταξει..;)

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Motorola Razr I

 

Data always On

Auto Sych Always On

Gmail, Whatapp, Viber, Facebook, Twiter always on + weather

2 - 4 ώρες χρήση οθόνης

1 με 2 ώρες ομιλία

 

35 - 40 ώρες. Μια χαρά ικανοποιημένος σε σχέση με Omnia I, Omnia II, Defy, Arc, P που είχα πριν.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

To Galaxy Nexus, μου κρατάει περίπου 1 1/2 ημέρα, τα πάντα ανοιχτά.

Το Iphone 4s, μου κρατάει σχεδον μία ημέρα, τα πάντα ανοιχτά.

Το Nokia 610, μου κρατάει σχεδόν 2 ημέρες, τα πάντα ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

όταν λέτε ανοιχτά εννοείτε με χρήση τους? η απλά αφήνουμε 3G on όλη μέρα, και ασχολούμαστε 30λεπτά μόνο με Surf?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...