Jump to content

Αποκωδικοποιητές


tzivas31
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα

μια ερωτηση να κανω μιας και ειμαι ασχετος απο θεματα δεκτων κτλ.

 

εχω nova δεκτη hd831 σε μια tv και χθες αγορασα μια δευτερη τηλεοραση με ενσωματωμενο δεκτη.

την συνεδεσα σε ενα δευτερο καλωδιο,σε αλλο χωρο, που κατεβαινει ομως απο την ιδια κεραια.

 

το προβλημα ειναι οτι οταν ειναι συνδεμεμενο το καλωδιο της κεραιας στην 2η τηλεοραση,δεν παιζει καθολου η πρωτη tv που εχει τη nova.

και αντιστροφα,οταν παιζει η πρωτη, η δευτερη tv δειχνει τα καναλια με χιονια.

 

καμια ιδεα?

ευχαριστω.

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γραφεις για αναλογικο σημα?ναι ,στο αναλογικο σημα οταν συνδεουμε περισοτερους δεκτες,υποβαθμιζεται σταδιακα και αρχιζουν τα χιονια.αν γραφεις για ψηφιακο σημα και το χανεις οταν συνδεεις δευτερο δεκτη,τοτε ειναι ηδη στο οριο του το σημα και χανεται με τον δευτερο δεκτη.γιατι στα ψηφιακα σηματα στον διαμοιρασμο τους εχουμε ελαχιστη πτωση στην ποιοτητα .δοκιμασε αλλες γωνιες στην κεραια.αν δεν δεις διαφορα,δοκιμασε αλλου τυπου κεραια.ψαξε για κατεστραμενο-κομενο καλωδιο.τελευταια λυση ,ενισχυτης. Edited by stauros772000
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχε και η μητέρα μου στην πολυκατοικία και ορισμένες φορές χάνονταν τα κανάλια.

 

Ορισμένοι από την πολυκατοικία δεν θέλανε να στρέψουνε την κεραία στη σωστή κατεύθυνση και έτσι μία έπιανε και μία δεν έπιανε μέχρι που δημιούργησα έναν χαμό έφερα τεχνικό για να είμαι καλυμμένος και γυρίσαμε την κεραία εκεί που έπρεπε. Από τότε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Με τα κρατικά κανάλια άκουσα ότι το πρόβλημα λύθηκε με το καλύτερο τρόπο! :p

 

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος αποκωδικοποιητής πραγματικά επώνυμος που να υποστηρίζει HDMI 1.3, Dolby Digital και να είναι media player ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

:!: κατασκευή ιστοσελίδων - PC NET WORKS : http://www.pcnetworks.gr
Link to comment
Share on other sites

Με τα κρατικά κανάλια άκουσα ότι το πρόβλημα λύθηκε με το καλύτερο τρόπο! :p

 

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος αποκωδικοποιητής πραγματικά επώνυμος που να υποστηρίζει HDMI 1.3, Dolby Digital και να είναι media player ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Επωνυμοι αποκωδικοποιητης(sony,samsung κ.τ.λ.) δυστυχως δεν υπαρχουν.Οι πιο γνωστες μαρκες ειναι crypto,crystal audio,edision κ.τ.λ.Απο εκει και περα αμα θες να ειναι καλος κοιταξε και την τιμη.Μην παρεις οποιον φτηνοτερο βρεις μπροστα σου αλλα διεθεσε περιπου 30-40 €.Σε αυτο το budget σχεδον ολοι εχουν media player.Απο φτηνιαρικους αποκωδικοποιητες εχει βρωμησει ο τοπος και οι περισσοτεροι εχουν κακοφτιαγμενο μενου,λογισμικο με bugs(π.χ. καθε φορα που ενα καναλι καταργειται ή εκπεμπει καποιο καινουριο,χανεται η σειρα των καναλιων) και καποιες φορες κολληματα στην εικονα ή στην αλλαγη των καναλιων.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
εχει να μου προτεινει κανεις καποιον αξιοπιστο αποκωδικοποιητη?περα απο την τηλεοραση με ενδιαφερει παρα πολυ να παιζει ταινιες με υποτιτλους απο φλασακι.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα παιδια, δεν είναι το κατάλληλο θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο(αν κάποιος ξέρει ας με παραπέμψει).

Έχω μία τηλεόραση Samsung αρκετά παλιά..Για να πιάνει τα ψηφιακά κανάλια είχα αγοράσει μία κάρτα που τοποθετείται στην τηλεόραση..

Ενώ σε όλα τα κανάλια είναι μία χαρά στα κανάλια της δημόσιας τηλεόρασης κολλάει ο ήχος..Όταν βγάζω την κάρτα και δείχνει μαύρο,ο ήχος ακούγεται μια χαρά..

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθώσω;

Φταίει η κάρτα;

Φταίει η τηλεόραση;

Φταίει κάποια ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εχω ενα εξοχικο στην φωκιδα που δεν πιανω τιποτα στην τηλεοραση.

 

Ουτε αναλογικα ουτε ντιτζεα. Εχω πιατο στον χοτμπερντ αλλα καθε φορα πρεπει ναι κουβαλαω το κουτι τησ ΝΟΒΑ απο Αθηνα για να δω τηλεοραση.

 

Υπαρχει καποιος αποκωδικοποιητησ που μεσω του Πιατου να πιανω τα ελευθερα ελληνικα καναλια δορυφορικα, και σε ποιον δορυφορο?

 

υπ οψη δεν εχω ουτε τηλεφωνο ουτε δικτυο wifi και προφανωσ δεν θελω μεσω κινητης. Ενα απλο σημα βρε παιδια να βλεπω τα ελευθερα ελληνικα καναλια, τις 5-6 φορες το χρονο που παμε (η μανα θελει να βλεπει και θεια λειτουργεια)

 

βεβαια τα τελη για νεριτ τα πληρωνω κανονικα και δεν εχω τιποτα...δεν με ενδιαφερουν παρανομεσ λυσεις η μαιμουδιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχετε να προτεινετε καποια καρτα mpeg4 για ci slot; Εχει το Πλαισιο αυτην εδω, αλλα πολλοι κατω στα σχολια λενε πως εχει πολλες ασυμβατοτητες.

 

Η τηλεοραση ειναι η Samsung T200HD.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας!!

έχω το αποκωδικοποιητή f&u mpf3566hu, πρόσφατα γυρνώντας από τις καλοκαιρινες διακοπές είδα πως δεν πιάνει πια όλα τα κανάλια πχ το άλφα, έψαξα για να του κάνω ενημέρωση αλλά δεν βρίσκω update για αυτό το μοντέλο.

μπορεί κάποιος να βοηθήσει;:(

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Η κατεύθηνση της κεραίας είναι σωστή; επίσης βάλε και εναν άλλο αποκωδικοποιητή και δες εαν τα πιάνει (φίλου, γείτονα κλπ) έτσι ώστε να αποκλίσεις κεραία ή αποκωδικοποιητή.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Θέλω να βρω ένα απλό αποκωδικοποιητή που να έχει 2 θύρες σκαρτ. Προσπαθώ να βρω αλλά δεν υπάρχει αυτή η επιλογή στα φίλτρα αναζήτησης των γνωστών search sites... Έχω ένα lemm εδώ και 2 χρόνια αλλά τελευταία τρώει κολλήματα όταν έχω συνδεδεμένο το σκληρό δίσκο. Καμιά πρόταση;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω έναν hydvb-toi και του έκανα update λάθος λογισμικό. Από τότε δεν ανοίγει(κόκκινο led).

Υπάρχει τρόπος να του κάνω κάποιου είδους software reset;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο χωριό μου δεν έχουμε κεντρική-εσωτερική κεραία, δηλ. κεραία πάνω στην ταράτσα αλλά κάθε τηλεόραση έχει κεραία πάνω της (ναι αυτήν που γυρνάμε κτλ). Αν πάρω αποκωδικοποιητή θα μπορέσω να τις συνδέσω κάθε μία με την εξωτερική και να λειτουργεί????
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Απορία: Όταν βάζω να δω ταινία στην tv -με φλασάκι στον αποκωδικοποιητή- ο αποκωδικοποιητής σκαλώνει και στη μέση της ταινίας δεν παίζει τους υπότιτλους ενώ στο pc παίζουν κανονικά. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Λοιπόν εγώ παιδιά πήρα ένα Doop HBMP-200 και μου παρουσιάζει το εξής

πρόβλημα : ο ήχος χάνεται για λίγα δευτερόλεπτα αρκετά συχνά .

Έναν άλλο αποκωδικοποιητή που έβαλα δεν μου το κάνει .

Τι πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει ? τι να κάνω για να φτιαχτεί ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Εγώ έχω εδώ και 2 χρόνια περίπου ψηφιακό αποκωδικοποιητή της audio crystal τον prime hd και πριν τρείς μέρες έκανα αυτόματη ανίχνευση καναλιών και μου έβγαλε τα HD των ANT1, SKAI, και STAR. Μπορώ να πώ ότι παίζουν πολύ καλά (ο ANT1 καμιά φορά κολλάει η εικόνα ενώ παίζει ο ήχος). Γενικά ο συγκεκριμένος αποκωδικοποιητής έχει βγεί σκυλί.

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ παιδιά πήρα ένα Doop HBMP-200 και μου παρουσιάζει το εξής

πρόβλημα : ο ήχος χάνεται για λίγα δευτερόλεπτα αρκετά συχνά .

Έναν άλλο αποκωδικοποιητή που έβαλα δεν μου το κάνει .

Τι πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει ? τι να κάνω για να φτιαχτεί ?

 

καμμια ιδεα κανεις τι μπορει να φταιει ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα.

Ας το ξεθάψω!

Κάποια πρόταση για αποκωδικοποιητή που να υποστηρίζει H.265 και να διαθέτει αξιόλογο media player;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σε μια παλιά tv Samsung (plasma) έχουμε έναν δέκτη για τα digea συνδεδεμενο με scart όμως δεν εμφανίζει εικόνα για ERT sports HD (ακούγεται μόνο ο ήχος). Υπάρχει δυνατότητα να αγοράσω κάποιον άλλο δέκτη και να παίξει; Αν ναι, σας παρακαλώ πείτε μου τι χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει και αν φυσικά γνωρίζεται να μου προτείνετε και συγκεκριμένο μοντέλο. Ευχαριστώ.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...