Jump to content

iPad Mini (2012)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το χειρότερο όμως είναι που δε μπορείς να κάνεις factory reset καθώς θα σε αναγκάσει να πάς στην τελευταία διαθέσιμη έκδοση του iOS (τουλάχιστον αν πας μέσω ΟΤΑ). Το θεωρώ πολύ τραγική και εκβιαστική αυτή την τακτική να μην μπορείς να επιλέξεις μία έκδοση του λειτουργικού που παλιότερα είχες χρησιμοποιήσει και ξέρεις ότι έπαιζε.

 

Εδώ κάπου κάνεις λάθος. Μπορείς να κάνεις επαναφορά μέσα απο τη συσκευή σου στην έκδοση που βρισκέται :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 911
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εδώ κάπου κάνεις λάθος. Μπορείς να κάνεις επαναφορά μέσα απο τη συσκευή σου στην έκδοση που βρισκέται :)

Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω επιχειρήσει ποτέ και ότι είχα ρωτήσει παλιότερα και μου είχαν πει ότι δε μπορώ να αποφύγω την αναβάθμιση. Αλλά το ξανατσέκαρα και όντως φαίνεται πως ισχύει αυτό που λες. Ευχαριστώ για την επισήμανση, γιατί είχα μείνει με λάθος αίσθηση.

 

Ξέρεις αυτό με το update του ios σε ποια περίπτωση γίνεται; Αν το κάνεις μέσω itunes;

 

[Προσθήκη]

Βασικά το έψαξα λίγο παραπάνω και βρήκα κάποια άλλα άρθρα που κάνουν λόγο ότι τελικά δε γίνεται να μην αναβαθμίσεις, οπότε μπερδεύτηκα για το τι τελικά ισχύει. Μπορείς να με διαφωτίσεις; :)

 

Εχω μεινει στη 8.1.2. Αλλα απο αυτα που διαβαζω δε νομιζω να χανω και κατι.. Εχω το Ipad Mini Retina.

Βέβαια το retina (ipad mini 2) είναι πολύ πιο δυνατό από το 1st gen. Έχει 1 GB μνήμη (αντί για 512MB) και δυο γενιές νεότερο επεξεργαστή (Α7 αντί για Α5). Οπότε είναι λογικό να σηκώνει και το iOS 8.

Edited by LuckyLuke
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις επαναφορά ρυθμίσεων και περιεχομένου μέσα από τη συσκευή, άφοβα. Θα παραμείνεις στην ίδια έκδοση λογισμικού.

Μόνον αν επιχειρήσεις να κάνεις επαναφορά κάνοντας χρήση του iTunes θα αναγκαστείς να αναβαθμίσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το iPad mini 2 πάει πολυ καλά με iOS 9.2 πάντως. Εγω το δουλεύω όλη μερα.

Μην πω και καλύτερα από iOS 8

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το iPad mini 2 πάει πολυ καλά με iOS 9.2 πάντως. Εγω το δουλεύω όλη μερα.

Μην πω και καλύτερα από iOS 8

 

Όσο το είχα εγώ, τα γραφικά στο app switcher ήταν χάλια. Όλο σπασίματα...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όσο το είχα εγώ, τα γραφικά στο app switcher ήταν χάλια. Όλο σπασίματα...

 

Αυτό εννοείται το εχω κι εγω από την πρώτη στιγμή που το πήρα.

Το είχα κάνει jailbreak και με το noslowanimation ήταν πολυ καλό αλλα τελικά δεν άντεξα με το jailbreak.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοείται το εχω κι εγω από την πρώτη στιγμή που το πήρα.

Το είχα κάνει jailbreak και με το noslowanimation ήταν πολυ καλό αλλα τελικά δεν άντεξα με το jailbreak.

Ε, για αυτό τους χαιρέτισα και ησύχασα....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ε, για αυτό τους χαιρέτισα και ησύχασα....

 

Τι συσκευή έχεις τώρα; Εντάξει εγω τους κράζω δεν ειναι και η καλύτερη εταιρεία. Εδώ μέσα εχω πει πολλά σκληρά λόγια αν δεις σε διαφορά θέματα. Ειδικά ότι καίνε τις συσκευές τις παλαιότερες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τι συσκευή έχεις τώρα; Εντάξει εγω τους κράζω δεν ειναι και η καλύτερη εταιρεία. Εδώ μέσα εχω πει πολλά σκληρά λόγια αν δεις σε διαφορά θέματα. Ειδικά ότι καίνε τις συσκευές τις παλαιότερες

 

Έχω γενικότερα μετακομίσει σε sony.

Sony z5 κινητό και sony z3 tablet.

(σόρρυ για το of τοπικ).

 

Την άπλ την περίμενα από το Ios7 να φτιάξει το λειτουργικό της. Βαρέθηκα λέμε!!!

Και ενώ στην 8 είχαν φτιάξει σε μεγάλο βαθμό τα γραφικά, έρχονται στο ios 9 να τα αλλάξουν πάλι και φτου και απ΄ την αρχή...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έχω γενικότερα μετακομίσει σε sony.

Sony z5 κινητό και sony z3 tablet.

(σόρρυ για το of τοπικ).

 

Την άπλ την περίμενα από το Ios7 να φτιάξει το λειτουργικό της. Βαρέθηκα λέμε!!!

Και ενώ στην 8 είχαν φτιάξει σε μεγάλο βαθμό τα γραφικά, έρχονται στο ios 9 να τα αλλάξουν πάλι και φτου και απ΄ την αρχή...

 

Δυστυχώς επίτηδες γίνονται όλα στο βωμό του χρήματος. Το iPad mini από όταν βγήκε ήταν σαν να μαρτυρούσε 'μην με αγοράσεις δεν εχω ούτε μνήμη ούτε επεξεργαστή ούτε ανάλυση οθόνης' εγω πάντως έτσι το έβλεπα από την πρώτη μέσα.

Έκανε μπαμ τόσο οικονομία που έκαναν στο hardware ότι το mini 2 ήδη έχουν έτοιμα τα χαρακτηριστικά του

Το 3 πάλι έλεος είχε μόνο Touch ID παραπάνω. Έλεος.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς επίτηδες γίνονται όλα στο βωμό του χρήματος. Το iPad mini από όταν βγήκε ήταν σαν να μαρτυρούσε 'μην με αγοράσεις δεν εχω ούτε μνήμη ούτε επεξεργαστή ούτε ανάλυση οθόνης' εγω πάντως έτσι το έβλεπα από την πρώτη μέσα.

Έκανε μπαμ τόσο οικονομία που έκαναν στο hardware ότι το mini 2 ήδη έχουν έτοιμα τα χαρακτηριστικά του

Το 3 πάλι έλεος είχε μόνο Touch ID παραπάνω. Έλεος.

 

Παρολα αυτα, το πρωτο μινι, με ios 6 ετρεχε μια χαρα. Μοκις πηρε την 7, πεθανε. Το εδωσα και πηρα το μινι 2. Το οποιο επεισης μολις πηρε την 9, λυγισε... Και το αστειο ειναι οτι το προβλημα ειναι στο ui, οχι στις εφαρμογες και τα παιχνιδια. Εκει τρεχει μια χαρα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα mini έξ αρχής βγαίνουν με παλαιότεροι hardware. Αν δεν κάνω λάθος και το 4 δεν έχει τον Α9.

Το air που έχω λόγο του βελτιωμένου Α7 που φοράει τρέχει κανονικά χωρίς θέμα το ui και τα εφέ ειναι μια χαρά με την 9.2

Στην 9.0.1 είχε πρόβλημα. Μετά από restore as new έστρωσε και με την 9.2 τελειοποιήθηκε.

Μοναδικό του πρόβλημα το 1 γίγα ραμ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τα mini έξ αρχής βγαίνουν με παλαιότεροι hardware. Αν δεν κάνω λάθος και το 4 δεν έχει τον Α9.

Το air που έχω λόγο του βελτιωμένου Α7 που φοράει τρέχει κανονικά χωρίς θέμα το ui και τα εφέ ειναι μια χαρά με την 9.2

Στην 9.0.1 είχε πρόβλημα. Μετά από restore as new έστρωσε και με την 9.2 τελειοποιήθηκε.

Μοναδικό του πρόβλημα το 1 γίγα ραμ.

 

Κοροϊδεύουν τον κόσμο αλλα όμορφα εγω αυτό πιστεύω.

Εννοείται δεν το αλλάζω το iOS αλλα εχει και τα μειονεκτήματα του

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τα mini έξ αρχής βγαίνουν με παλαιότεροι hardware. Αν δεν κάνω λάθος και το 4 δεν έχει τον Α9.

Το air που έχω λόγο του βελτιωμένου Α7 που φοράει τρέχει κανονικά χωρίς θέμα το ui και τα εφέ ειναι μια χαρά με την 9.2

Στην 9.0.1 είχε πρόβλημα. Μετά από restore as new έστρωσε και με την 9.2 τελειοποιήθηκε.

Μοναδικό του πρόβλημα το 1 γίγα ραμ.

Φτιάξαν τα εφέ στο air? Μπράβο, αλλά θα έπρεπε εξαρχής να ήταν φτιαγμένα. ;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα την βοηθειά σας στο εξής:έπεσε το ipad mini 1st generation της γυναίκας μου απο ύψος με αποτέλεσμα να χτυπήσει γωνία απο σκαλοπάτι και η οθόνη εξωτερικά να αποκτήσει ένα τεράστιο ράγισμα απο επάνω μέχρι κάτω και απο τα γκέλ που έκανε να αποκτήσει και ενα ελαφρύ λύγισμα.Το ''ευχάριστο'' ήταν ότι η συσκευή παρέμεινε ανοιχτή,ωστόσο χωρίς οθόνη για να μπεί κωδικός ξεκλειδώματος καθότι τρεμόπαιζε όπως μια χαλασμένη τηλεοραση.Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με το ired.gr το πήγα στο καταστημά τους στον πειραιά και έφαγα την πρώτη απογοήτευση απο την κοπέλλα που το παρέλαβε,λέγοντας ότι μπορεί εξαιτίας του λυγίσματος να μην φτιάχνεται(δεν θα μπορεί να κουμπώσει η οθόνη)οπότε και όλα τα δεδομένα που υπάρχουν μέσα να χαθούν μιας και δεν θα μπορεί να ανοίξει.Κάτι τέτοιο ισχύει;;;πραγματικά καίγομαι για τα δεδομένα που υπάρχουν μέσα(φωτο παιδιού κτλ) και δεν θα με πείραζε και να μην φτιαχτεί η συσκευή αρκεί να μπορέσω με κάποιο τρόπο να τα σώσω!!!επειδή απάντηση απο το κατάστημα θα έχω την δευτέρα,σε περίπτωση που ειναι αρνητική για την επισκευή έχετε να προτείνετε καποιο άλλο κατάστημα να απευθυνθώ;υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να γίνει εξαγωγή των δεδομένων της συσκευής;δυστηχώς δεν υπάρχουν κωδικοί itunes καθότι η γυναίκα μια που τους έβαλε και μια που τους έχασε....:mad::mad:και φυσικά δεν υπάρχει τίποτα αποθηκευμένο στο icloud...:mad::mad:κάθε βοήθεια παιδια δεκτή...ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα την βοηθειά σας στο εξής:έπεσε το ipad mini 1st generation της γυναίκας μου απο ύψος με αποτέλεσμα να χτυπήσει γωνία απο σκαλοπάτι και η οθόνη εξωτερικά να αποκτήσει ένα τεράστιο ράγισμα απο επάνω μέχρι κάτω και απο τα γκέλ που έκανε να αποκτήσει και ενα ελαφρύ λύγισμα.Το ''ευχάριστο'' ήταν ότι η συσκευή παρέμεινε ανοιχτή,ωστόσο χωρίς οθόνη για να μπεί κωδικός ξεκλειδώματος καθότι τρεμόπαιζε όπως μια χαλασμένη τηλεοραση.Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με το ired.gr το πήγα στο καταστημά τους στον πειραιά και έφαγα την πρώτη απογοήτευση απο την κοπέλλα που το παρέλαβε,λέγοντας ότι μπορεί εξαιτίας του λυγίσματος να μην φτιάχνεται(δεν θα μπορεί να κουμπώσει η οθόνη)οπότε και όλα τα δεδομένα που υπάρχουν μέσα να χαθούν μιας και δεν θα μπορεί να ανοίξει.Κάτι τέτοιο ισχύει;;;πραγματικά καίγομαι για τα δεδομένα που υπάρχουν μέσα(φωτο παιδιού κτλ) και δεν θα με πείραζε και να μην φτιαχτεί η συσκευή αρκεί να μπορέσω με κάποιο τρόπο να τα σώσω!!!επειδή απάντηση απο το κατάστημα θα έχω την δευτέρα,σε περίπτωση που ειναι αρνητική για την επισκευή έχετε να προτείνετε καποιο άλλο κατάστημα να απευθυνθώ;υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να γίνει εξαγωγή των δεδομένων της συσκευής;δυστηχώς δεν υπάρχουν κωδικοί itunes καθότι η γυναίκα μια που τους έβαλε και μια που τους έχασε....:mad::mad:και φυσικά δεν υπάρχει τίποτα αποθηκευμένο στο icloud...:mad::mad:κάθε βοήθεια παιδια δεκτή...ευχαριστώ

Οι φωτογραφιες μηπως συγχρομιζονταν με icloud photo ή dropbox ή καπως αλλιως??

 

Αν οχι, δοκιμασε να συνδεσεις το ipad στον υπολογιστη και μπες στο my computer του υπολογιστη για να δεις το ipad σαν εξωτερικο δισκο. Εκει θα πρεπει να μπορεις να κανεις copy paste τις φωτογραφιες

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα την βοηθειά σας στο εξής:έπεσε το ipad mini 1st generation της γυναίκας μου απο ύψος με αποτέλεσμα να χτυπήσει γωνία απο σκαλοπάτι και η οθόνη εξωτερικά να αποκτήσει ένα τεράστιο ράγισμα απο επάνω μέχρι κάτω και απο τα γκέλ που έκανε να αποκτήσει και ενα ελαφρύ λύγισμα.Το ''ευχάριστο'' ήταν ότι η συσκευή παρέμεινε ανοιχτή,ωστόσο χωρίς οθόνη για να μπεί κωδικός ξεκλειδώματος καθότι τρεμόπαιζε όπως μια χαλασμένη τηλεοραση.Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με το ired.gr το πήγα στο καταστημά τους στον πειραιά και έφαγα την πρώτη απογοήτευση απο την κοπέλλα που το παρέλαβε,λέγοντας ότι μπορεί εξαιτίας του λυγίσματος να μην φτιάχνεται(δεν θα μπορεί να κουμπώσει η οθόνη)οπότε και όλα τα δεδομένα που υπάρχουν μέσα να χαθούν μιας και δεν θα μπορεί να ανοίξει.Κάτι τέτοιο ισχύει;;;πραγματικά καίγομαι για τα δεδομένα που υπάρχουν μέσα(φωτο παιδιού κτλ) και δεν θα με πείραζε και να μην φτιαχτεί η συσκευή αρκεί να μπορέσω με κάποιο τρόπο να τα σώσω!!!επειδή απάντηση απο το κατάστημα θα έχω την δευτέρα,σε περίπτωση που ειναι αρνητική για την επισκευή έχετε να προτείνετε καποιο άλλο κατάστημα να απευθυνθώ;υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να γίνει εξαγωγή των δεδομένων της συσκευής;δυστηχώς δεν υπάρχουν κωδικοί itunes καθότι η γυναίκα μια που τους έβαλε και μια που τους έχασε....:mad::mad:και φυσικά δεν υπάρχει τίποτα αποθηκευμένο στο icloud...:mad::mad:κάθε βοήθεια παιδια δεκτή...ευχαριστώ

 

Αν κουμπωσεις επάνω μια οθόνη κι ένα digitizer χωρίς να τα βάλεις στην θέση τους κανονικά δουλεύει η συσκευή.

Δυστυχώς θα σου κοστίσει αρκετά κάτι τέτοιο αλλά αν θέλεις τα δεδομένα σου είναι κάποια λύση.

Στην ουσία χρειάζεσαι μόνο το digitizer για να βάλεις τον κωδικό κλειδώματος και να συνδεθεί η συσκευή με το iTunes. Μετά θα πάρεις τις φωτογραφίες από τον υπολογιστή. Οθόνη ίσως δεν χρειαστείς

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα. Έκανα upgrade γιατί ήθελα να σβύσω και κάποια αρχεία video που είχα μέσα πρώτα και κάποια να τα πάρω backup. Πήγε στην 8.4.1 (ipad mini 2)....

 

Τι λέει στην τελευταία που προτείνει 9.κάτι ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Παρακαλω ηθελα να μαθω γιατι δεν μου περνει την ios 10 τωρα εχει την ios 9.3.5

Γιατί το iPad mini δεν είναι στις συσκευές που υποστηρίζουν το iOS 10. Η τελευταία διαθέσιμη είναι αυτή που έχεις.

 

Τα ipad που θα υποστηρίζουν το iOS 10 θα είναι τα:

iPad Pro 12.9-inch

iPad Pro 9.7-inch

iPad Air 2

iPad Air

iPad 4th generation

iPad mini 4

iPad mini 3

iPad mini 2

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο στρατόπεδο των iPad, όλα τα iPad, εξαιρουμένου του αρχικού λόγω ελάχιστης RAM, θα μπορέσουν να αναβθμιστούν σε iOS 10. Ακολουθεί η λίστα με τα συμβατά μοντέλα:

 

iPad Pro 12.9-inch

iPad Pro 9.7-inch

iPad Air 2

iPad Air

iPad 4th generation

iPad 3rd generation

iPad 2

iPad mini 4

iPad mini 3

iPad mini 2

iPad mini

Στην λιστα αυτη υπαρωει και το mini!!!!!!!!!!!!μαλλον μετα το μετανιωσαν !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
εχω το ipad mini κ εδω και 4 μηνες περιπου σερνεται!!

Τι μπορω να κανω για λειτουργει καλυτερα!;;;;

 

Δυστυχώς οι δυνατότητες του είναι περιορισμένες και όσο πάει το λειτουργικό βαραίνει όπως επίσης και οι εφαρμογές

Αρχικά Facebook και messenger δοκίμασε να σβήσεις αν έχεις

Μετά επαναφορά ρυθμίσεων και περιεχομένου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Mini (2012)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...