Jump to content

iPad Mini (2012)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι, για όλες τις συσκευές!

 

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και αλλη μια ερωτηση….

Λεω τωρα που θα το κανω 8.0.2 το ipadmimi, να το κανω "clean install", πρωτα ομως backup απο iTunes….

Λογικα με το backup απο iTunes στο σκληρο του Mac, δε θα χασω την προοδο των παιχνιδιων….ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 911
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αγορασε η αδερφη μου το συγκεκριμενο tablet απο Αμερικη. Την απλη εκδοση με τα 16gb. Δεν εχω ξαναπιασει στα χερια μου συσκευη με IOS. Ειχε την εκδοση 7.1 νομιζω και του εβαλα την 8.1. Θελω να κανω μερικες ερωτησεις :

 

Πειραζει το οτι ειναι αγορασμενο απο Αμερικη; Στη συσκευασια εχει φορτιστη Αμερικανικου τυπου. Υπαρχει μετατροπεας σε Ευρωπαϊκο;

 

Επειδη δεν εχω ιδεα απο IPhone και IPad. Οταν εισαι σε μια εφαρμογη και πατας το κουμπι του tablet, κλεινει αυτοματα η εφαρμογη ή τρεχει στο παρασκηνιο; Δλδ το μοναδικο κουμπι που υπαρχει στην επιφανεια του κινητου, ειναι για να κλεινει τις εφαρμογες; Και με παρατεταμενη χρηση για φωνητικες εντολες; Κανει κατι αλλο;

 

Τι θα μπορουσα να του βαλω, για να το τεσταρω στα δυσκολα; Παρατηρω οτι εχει μετρια χαρακτηριστικα.. Οπως και ολα τα προϊοντα της Apple. Ισχυει οτι το IOS ειναι ελαφρυ και για αυτο δε του βαζουν υψηλοτερα χαρακτηριστικα;

 

Που μπορω να βρω σπασμενες εφαρμογες και παιχνδια;

 

Τελος, προτεινεται να το κανω jailbreak; Τι θα κερδισω απο αυτο, και τι θα χασω; Εγγυηση;

Link to comment
Share on other sites

Μετατροπέα από US σε EU μπορείς να βρείς πολύ εύκολα και στο eBay αλλά και στην Ελλάδα σε καταστήματα με ηλεκτρολογικό υλικό.

 

Στο iOS όταν βγαίνεις από μία εφαρμογή αυτή παγώνει, δεν τρέχει δηλαδή στο παρασκήνιο. Μπορείς όμως μέσα από τις ρυθμίσεις και συγκεκριμένα στην διαδρομή Ρυθμίσεις -> Γενικά -> Ανανέωση εφαρμογών στο υπόβαθρο να επιλέξεις εσύ ποιες εφαρμογές θέλεις να τρέχουν από πίσω. Με διπλό κλίκ στο home button μπαίνεις στην οθόνη του multutasking οπού μπορείς να δεις τις ανοιχτές εφαρμογές και με swype προς τα πάνω να κλείσεις όποιες θέλεις.

 

Κάνοντας jailbreak μπορείς να εγκαταστήσεις το cydia που είναι με απλά λόγια ένα εναλλακτικό appstore στο οποίο μπορείς να βρεις πολλά tweaks τα οποία προσθέτους λειτουργίες που δεν υπάρχουν στο λειτουργικό. Φυσικά με το jailbreak μπορείς να εγκαταστήσεις όποιες εφαρμογές θέλεις δωρεάν, να τις χρησιμοποιήσεις και αν δεις ότι σου αρέσουν να τις αγοράσεις μέσω του appstore.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασε η αδερφη μου το συγκεκριμενο tablet απο Αμερικη. Την απλη εκδοση με τα 16gb. Δεν εχω ξαναπιασει στα χερια μου συσκευη με IOS. Ειχε την εκδοση 7.1 νομιζω και του εβαλα την 8.1. Θελω να κανω μερικες ερωτησεις:

Λάθος κίνηση. Θα έπρεπε να μείνεις στην 7.1.2, με την οποία η συσκευή συμπεριφέρεται αρκετά καλύτερα απ ότι με την 8.1.

Και για να σε προλάβω, downgrade δεν μπορείς να κάνεις.

 

Πειραζει το οτι ειναι αγορασμενο απο Αμερικη; Στη συσκευασια εχει φορτιστη Αμερικανικου τυπου. Υπαρχει μετατροπεας σε Ευρωπαϊκο;

Όχι, δεν πειράζει. Για τυχών προβλήματα (εντός εγγύησης), θα πρέπει να απευθυνθείς στην Infoquest.

 

Επειδη δεν εχω ιδεα απο IPhone και IPad. Οταν εισαι σε μια εφαρμογη και πατας το κουμπι του tablet, κλεινει αυτοματα η εφαρμογη ή τρεχει στο παρασκηνιο; Δλδ το μοναδικο κουμπι που υπαρχει στην επιφανεια του κινητου, ειναι για να κλεινει τις εφαρμογες; Και με παρατεταμενη χρηση για φωνητικες εντολες; Κανει κατι αλλο;

Πατώντας το Home Button, οι εφαρμογές παγώνουν ώστε να μην καταναλώνουν πόρους και κατ επέκταση ενέργεια. Ωστόσο υπάρχουν εξαιρέσεις. Εφαρμογές μουσικής, instant messaging, VoIP, και γενικότερα τέτοιες οι οποίες απαιτούν να λειτουργούν στο παρασκήνιο, θα μείνουν ανοικτές (μόνο το κομμάτι που χρειάζεται και όχι ολόκληρη η εφαρμογή – διατήρηση ενέργειας). Για περισσότερα διάβασε αυτό.

Για άλλες λειτουργίες του Home Button δες εδώ.

 

Τι θα μπορουσα να του βαλω, για να το τεσταρω στα δυσκολα; Παρατηρω οτι εχει μετρια χαρακτηριστικα.. Οπως και ολα τα προϊοντα της Apple. Ισχυει οτι το IOS ειναι ελαφρυ και για αυτο δε του βαζουν υψηλοτερα χαρακτηριστικα;

Σαν τι τεστ θέλεις να κάνεις, και τι νόημα θα έχει αυτό; Εγκατέστησε τις εφαρμογές που θέλεις.

Το πρόβλημα με το original iPad mini είναι πως έχει το hardware του iPad 2. Ουσιαστικά πρόκειται για hardware του 2011, όπου και ήταν state of the art. Πλέον δείχνει τα χρόνια του. Εξ ου και η παρότρυνση μου να μείνεις στο iOS 7.1.2.

Το "όπως και όλα τα προϊόντα τη Apple", το αφήνω ασχολίαστο.:lol:

 

Που μπορω να βρω σπασμενες εφαρμογες και παιχνδια;

Σπασμένες εφαρμογές δεν υπάρχουν, εφόσον δεν υπάρχει jailbreak.

Ούτως ή άλλως, συζητήσεις για παράνομο λογισμικό δεν ενθαρρύνονται στο forum μας.

 

Τελος, προτεινεται να το κανω jailbreak; Τι θα κερδισω απο αυτο, και τι θα χασω; Εγγυηση;

Από σπασμένες εφαρμογές, μέχρι customise plug-ins. Και φυσικά, η εγγύηση χάνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αγορασε η αδερφη μου το συγκεκριμενο tablet απο Αμερικη. Την απλη εκδοση με τα 16gb. Δεν εχω ξαναπιασει στα χερια μου συσκευη με IOS. Ειχε την εκδοση 7.1 νομιζω και του εβαλα την 8.1. Θελω να κανω μερικες ερωτησεις :

 

Πειραζει το οτι ειναι αγορασμενο απο Αμερικη; Στη συσκευασια εχει φορτιστη Αμερικανικου τυπου. Υπαρχει μετατροπεας σε Ευρωπαϊκο;

 

Επειδη δεν εχω ιδεα απο IPhone και IPad. Οταν εισαι σε μια εφαρμογη και πατας το κουμπι του tablet, κλεινει αυτοματα η εφαρμογη ή τρεχει στο παρασκηνιο; Δλδ το μοναδικο κουμπι που υπαρχει στην επιφανεια του κινητου, ειναι για να κλεινει τις εφαρμογες; Και με παρατεταμενη χρηση για φωνητικες εντολες; Κανει κατι αλλο;

 

Τι θα μπορουσα να του βαλω, για να το τεσταρω στα δυσκολα; Παρατηρω οτι εχει μετρια χαρακτηριστικα.. Οπως και ολα τα προϊοντα της Apple. Ισχυει οτι το IOS ειναι ελαφρυ και για αυτο δε του βαζουν υψηλοτερα χαρακτηριστικα;

 

Που μπορω να βρω σπασμενες εφαρμογες και παιχνδια;

 

Τελος, προτεινεται να το κανω jailbreak; Τι θα κερδισω απο αυτο, και τι θα χασω; Εγγυηση;

 

Προφανώς αγόρασε το retina, εάν είχε προεγκατεστημένα την 7.1. Μια χαρά δουλεύει η 8.1. Εάν δεν έχεις ασχοληθεί ξανά με ios στην ενότητα των οδηγών θα βρεις πάνω από 70 how to, καθώς χρειάζεσαι αρκετή γνώση και δεν πιστεύω πως οι χιλιοαπαντημένες ερωτησεις μπορούν να βοηθήσουν. Ξεκίνησε το διάβασμα κι εδώ είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το retina. Ipad mini wi-fi 16gb silver γραφει το κουτι. Το αγορασε 180 ευρω απο Αμερικη. Πρεπει να εκανε 2 ή 3 αναβαθμισεις, απλα εγω ειδα την 7.1 οταν το ειχα στα χερια μου.

 

Αυτο με το διπλο κλικ του Home button δε το ηξερα. Η αδερφη μου, εδειξε τον τροπο με τα τεσσερα δακτυλα που συρεις προς τα πανω.. Πατεντα και αυτη..

 

Υπαρχουν προϊοντα της apple με καλα χαρακτηριστικα ( μιλαω παντα για κινητα και tablet ), αλλα πρεπει να σκασεις ενα μισθο. Οχι, δε θα παρω..

 

Παντως, αν και πρωτη φορα με tablet, δεν ενθουσιαστηκα.. Οχι και τοσο βολικο το IOS.

Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αληθευει οτι για να βαλω παιχνιδια που βρηκα στο ιντερνετ ( ipa μορφη νομιζω ) πρεπει το κινητο να ειναι jailbreak;

 

Επισης, διαφερουν τα παιχνιδια και οι εφαρμογες απο iphone σε ipad; Αν οχι, τα saves συγχρονιζουν; Καπου διαβασα πως οχι.

 

Και για να μην ανοιγω αλλου θεμα. Το ιδιο γινεται και στα android; Δε μπορεις να μεταφερεις εφαρμογες, περα απο appstore; Και αν το κανεις root, μπορεις να βαλεις το hacked ( και καλα ) market;

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Αληθευει οτι για να βαλω παιχνιδια που βρηκα στο ιντερνετ ( ipa μορφη νομιζω ) πρεπει το κινητο να ειναι jailbreak;

 

Επισης, διαφερουν τα παιχνιδια και οι εφαρμογες απο iphone σε ipad; Αν οχι, τα saves συγχρονιζουν; Καπου διαβασα πως οχι.

 

Και για να μην ανοιγω αλλου θεμα. Το ιδιο γινεται και στα android; Δε μπορεις να μεταφερεις εφαρμογες, περα απο appstore; Και αν το κανεις root, μπορεις να βαλεις το hacked ( και καλα ) market;

Αυτο που σίγουρα αληθεύει ειναι πως το myphone.gr δεν προάγει διαλόγους που αφορούν παράνομο υλικό :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν antutu benchmarks για τις IOS συσκευες; Εψαξα στο google, αλλα δε βρηκα πολλα πραγματα..

 

Και γιατι σε καποια benchmarks που ειδα, εχουν ψιλοδιαφορες τα ipad mini 2 και ipad mini 3, απο την στιγμη που εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα;

 

Ειμαι αναμεσα σε αυτο και το samsung s tab.. Δε ξερω ποιο να διαλεξω! Παντως σιγουρα αν διαλεξω αυτο, δε θα βιαστω να το αναβαθμισω στην 8.1

 

Ξερετε εαν γινεται να το συνδεσουμε με usb stick; Αλλα και να γινεται.. δωρο αδωρο... αφου θελει το itunes για συγχρονισμο. Σωστα;

 

Δλδ με τα διαφορα extensions που κυκλοφορουν για να κατεβαζεις βιντεο και μουσικη απο το Ipad, παλι θελει το itunes..; Μου φαινεται γελοιο!

 

Ξερετε εαν υπαρξει στο μελλον επιλογη για downgrade σε 7.1.2; Δυστυχως δεν ειχα ιδεα απο apple συσκευες και το αναβαθμισα κατευθειαν χωρις να διαβασω τιποτα. Δε ξερω πως ηταν στην 7.1.2, αλλα εχω την εντυπωση οτι το safari και γενικα ολοι οι browsers ψιλοκολλανε.. Ισως το ιδιο να κολλουσε και στην 7.1.2 σε απαιτητικες ιστοσελιδες, δε ξερω..

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν antutu benchmarks για τις IOS συσκευες; Εψαξα στο google, αλλα δε βρηκα πολλα πραγματα..

https://itunes.apple.com/us/app/antutu-benchmark/id803837129?mt=8

ή

https://itunes.apple.com/us/app/geekbench-3/id683676887?mt=8

ή

https://itunes.apple.com/us/app/glbenchmark-2.7/id627547197?mt=8

και τέλος (για javascript)

http://www.webkit.org/perf/sunspider/sunspider.html

 

 

Ειμαι αναμεσα σε αυτο και το samsung s tab.. Δε ξερω ποιο να διαλεξω! Παντως σιγουρα αν διαλεξω αυτο, δε θα βιαστω να το αναβαθμισω στην 8.1

Για επιλογή συσκευής υπάρχει η αντίστοιχη ενότητα.

 

 

Ξερετε εαν γινεται να το συνδεσουμε με usb stick; Αλλα και να γινεται.. δωρο αδωρο... αφου θελει το itunes για συγχρονισμο. Σωστα;

Όχι, δεν γίνεται.

 

 

Δλδ με τα διαφορα extensions που κυκλοφορουν για να κατεβαζεις βιντεο και μουσικη απο το Ipad, παλι θελει το itunes..; Μου φαινεται γελοιο!

Τι extensions; Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.

 

 

Ξερετε εαν υπαρξει στο μελλον επιλογη για downgrade σε 7.1.2; Δυστυχως δεν ειχα ιδεα απο apple συσκευες και το αναβαθμισα κατευθειαν χωρις να διαβασω τιποτα. Δε ξερω πως ηταν στην 7.1.2, αλλα εχω την εντυπωση οτι το safari και γενικα ολοι οι browsers ψιλοκολλανε.. Ισως το ιδιο να κολλουσε και στην 7.1.2 σε απαιτητικες ιστοσελιδες, δε ξερω..

Δεν υπάρχει περίπτωση.

Μόνο σε αναβάθμιση η οποία να βελτιώνει τη συμπεριφορά της συσκευής να ευελπιστείς.

Edited by Itchrist86

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :)

Έχει προσέξει κάποιος τον διαγωνισμό από Simple pay για ipad mini;; Με κάθε συναλλαγή μαζεύεις πόντους...

Το είδα σήμερα παρόλο που έχει αρκετό καιρό ο διαγωνισμός...ξέρει κάποιος καμία περεταίρω πληροφορία;

Για να κερδίσεις πρέπει φαντάζομαι να κάνεις μεγάλες συναλλαγές μέσω simple pay; γιατί εγώ το χρησιμοποιώ για μερικές πληρωμές και δεν το έχω πολύ καιρό.....

 

Εδώ το link: https://www.simplepay.gr/ipay/el/ui/contest/view

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το τσέκαρα εγώ τις προάλλες που πλήρωσα στο simplepay! Λέει στο site ότι κάθε φορά που πληρώνεις κερδίζεις 1 πόντο και για τ' ασφαλιστικά ταμεία 5. Αυτά διάβασα, δεν πήρε κάτι άλλο το μάτι μου! Εγώ αφού πληρώνω που πληρώνω στο simplepay δήλωσα συμμετοχή, δε με χάλαγε το ipad... Όχι ότι και στα υπόλοιπα θα έλεγα όχι! :p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.αγοαρασα ενα παιχνιδι μεςω χρεωστικης κάρτας eurobank.το παιχνίδι κατέβηκε,ολα καλα αλλά τωρα παω να κατεβάσω κατι ακόμα και δωρεαν και μου λέει οτι στην προηγούμενη συναλλαγή υπαρχει προβλημα και δεν μπορω να κατεβάσω ούτε δωρεάν προγράμματα.κάποιος να προτείνει μια λύση; Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.αγοαρασα ενα παιχνιδι μεςω χρεωστικης κάρτας eurobank.το παιχνίδι κατέβηκε,ολα καλα αλλά τωρα παω να κατεβάσω κατι ακόμα και δωρεαν και μου λέει οτι στην προηγούμενη συναλλαγή υπαρχει προβλημα και δεν μπορω να κατεβάσω ούτε δωρεάν προγράμματα.κάποιος να προτείνει μια λύση; Ευχαριστω.

 

Να υποθέσω πως στην πρώτη εφαρμαγη δεν είχε η κάρτα χρήματα. Βάλε 20€ Και σε 48 ώρες θα γίνει unblocked ο λογαριασμός :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
έβαλα 10€ τελικά και απο ότι φαίνεται μάλλον ξεμπλοκάρισε.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλημέρα σε όλους.

Εχω ένα mini Ipad 16g περίπου 1,5 χρόνο.Γενικά του κάνω πολύ απλή χρήση (μαιλ, ενημερωτικά site) , kai τον τελευταίο μήνα γενικά πάει πολύ αργά αν και έχω κάνει ενημέρωση λογισμικού αλλα το χειρότερο είναι οτι μερικές φορές σβήνει η οθόνη απο μόνη της.

Μετά απο επικοινωνία με εξουσιδ.κατάστημα έκανα reset για την επεναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά και πάλι αν πάσα ώρα και στιγμή σβήνει η οθόνη.

 

Παρακαλώ για τις συμβουλές σας!

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλους.

Εχω ένα mini Ipad 16g περίπου 1,5 χρόνο.Γενικά του κάνω πολύ απλή χρήση (μαιλ, ενημερωτικά site) , kai τον τελευταίο μήνα γενικά πάει πολύ αργά αν και έχω κάνει ενημέρωση λογισμικού αλλα το χειρότερο είναι οτι μερικές φορές σβήνει η οθόνη απο μόνη της.

Μετά απο επικοινωνία με εξουσιδ.κατάστημα έκανα reset για την επεναφορά των εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά και πάλι αν πάσα ώρα και στιγμή σβήνει η οθόνη.

 

Παρακαλώ για τις συμβουλές σας!

Ευχαριστώ πολύ

 

Eάν έχει κάνει μετά την επαναφορά, setup as new, τότε φαίνεται πως η συσκευή έχει προβλήματα με την τροφοδοσία, θα πρέπει να το δει τεχνικός. Εάν θέλεις στείλε μου pm για περισσότερες λεπτομέρειες.. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,παντελώς άσχετος με τα προιόντα της Apple,ενδαφέρομαι να αγοράσω το ipad mini 2 16b wifi για επαγγελματικούς λόγους κυρίως(1-2 εφαρμογές που έχω βρεί στο store και καμιά παρουσίαση που και που).Εχω 1-2 ερωτήσεις και αν γνωρίζει κάποιος,μου απαντάει...

-Μέχρι ποιά έκδοση έχει αναβαθμιστεί,θα πάρει κάποια μελλοντική και αν γενικά λειτουργεί απροβλημάτιστα

-Έχει τόση μεγάλη διαφορά η απλή εκδοση με την retina display?Αξίζει να βάλω παραπάνω χρήματα κ να την προτιμήσω?

-Τί χάνω και τί κερδίζω σε περίπτωση jailbreak?

Αυτά για τώρα,ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,παντελώς άσχετος με τα προιόντα της Apple,ενδαφέρομαι να αγοράσω το ipad mini 2 16b wifi για επαγγελματικούς λόγους κυρίως(1-2 εφαρμογές που έχω βρεί στο store και καμιά παρουσίαση που και που).Εχω 1-2 ερωτήσεις και αν γνωρίζει κάποιος,μου απαντάει...

-Μέχρι ποιά έκδοση έχει αναβαθμιστεί,θα πάρει κάποια μελλοντική και αν γενικά λειτουργεί απροβλημάτιστα

-Έχει τόση μεγάλη διαφορά η απλή εκδοση με την retina display?Αξίζει να βάλω παραπάνω χρήματα κ να την προτιμήσω?

-Τί χάνω και τί κερδίζω σε περίπτωση jailbreak?

Αυτά για τώρα,ευχαριστώ!

 

1. Το iPad mini 2 είναι συμβατό με την τελευταία έκδοση λογισμικού iOS 8.1.2, και λειτουργεί απροβλημάτιστα, είμαι κάτοχος :)

2. Ναι έχει μεγάλη διαφορά στην ανάλυση η οθόνη, εάν αυτή σου είναι χρήσιμη (προβολή φωτογραφιών), ειδάλλως η διαφορά είναι μικρή.

3. Από τη στιγμή που θα είσαι νέος χρήστης στο iOS, θα σου πρότεινα πρώτα να μάθεις το λειτουργικό κι αν σου λείπουν δυνατότητες, τότε προχωράς στο jailbreak. Έχει γραφτεί ένα πολύ ωραίο άρθρο σχετικά με το jailbreak.

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

1. Το iPad mini 2 είναι συμβατό με την τελευταία έκδοση λογισμικού iOS 8.1.2, και λειτουργεί απροβλημάτιστα, είμαι κάτοχος :)

2. Ναι έχει μεγάλη διαφορά στην ανάλυση η οθόνη, εάν αυτή σου είναι χρήσιμη (προβολή φωτογραφιών), ειδάλλως η διαφορά είναι μικρή.

3. Από τη στιγμή που θα είσαι νέος χρήστης στο iOS, θα σου πρότεινα πρώτα να μάθεις το λειτουργικό κι αν σου λείπουν δυνατότητες, τότε προχωράς στο jailbreak. Έχει γραφτεί ένα πολύ ωραίο άρθρο σχετικά με το jailbreak.

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η αισθητή διαφορά στην ταχύτητα σε σύγκριση με το ρετινα( σε ενα συγκριτικό που είδα).Απ την άλλη όμως δεν πρόκειται να του κάνω βαριά χρήση,όπως είπα 1-2 εφαρμογές που εχω βρεί στο store και video απο youtube.Επίσης κάτι άλλο που με προβληματίζει έιναι η διάρκεια ζωής του,κ εξηγώ...

Λογικά(εκτός κ αν κάνω λάθος) η 8.1.2 είναι η τελευταία έκδοση που πρόκειται να πάρει.Μήπως σε 1 χρόνο περίπου απο τώρα η συσκευη θα βγάλει bugs κ γενικότερα δεν θα ''τρέχει'' τόσο ομαλά όσο και τώρα?Με λίγα λόγια,μην το αγοράσω τώρα κ σε 1 χρόνο έχει μπόλικα προβλήματα...Ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η αισθητή διαφορά στην ταχύτητα σε σύγκριση με το ρετινα( σε ενα συγκριτικό που είδα).Απ την άλλη όμως δεν πρόκειται να του κάνω βαριά χρήση,όπως είπα 1-2 εφαρμογές που εχω βρεί στο store και video απο youtube.Επίσης κάτι άλλο που με προβληματίζει έιναι η διάρκεια ζωής του,κ εξηγώ...

Λογικά(εκτός κ αν κάνω λάθος) η 8.1.2 είναι η τελευταία έκδοση που πρόκειται να πάρει.Μήπως σε 1 χρόνο περίπου απο τώρα η συσκευη θα βγάλει bugs κ γενικότερα δεν θα ''τρέχει'' τόσο ομαλά όσο και τώρα?Με λίγα λόγια,μην το αγοράσω τώρα κ σε 1 χρόνο έχει μπόλικα προβλήματα...Ευχαριστώ για την απάντηση σου!

 

κάθε συσκευή της η Αpple την υποστηρίζει με λειτουργικό, περίπου για 4 χρόνια. Εάν αποφασίσεις να πάρεις το iPad mini (no retina), υπολόγισε πως θα υποστηριχθεί και από το iOS 9. δεν είναι υποχρεωτικό να αναβαθμίσεις τη συσκευή σου. Μπορείς να διατηρήσεις την έκδοση λειτουργικού. Εάν έχει σκοπό να πάρεις iPad, θα σε συμβούλευα να πάρει την τελευταία έκδοση, οπότε να υπολογίζεις πως θα είναι μία χαρά για τα επόμενα 4 χρόνια ή να περιμένεις το νέο μοντέλο, τον ερχόμενο Οκτώβριο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με συγχωρείτε δηλαδή, αλλά μήπως ξέρετε αν θα διορθωθεί το χάλι που έχει κάνει η απλ στο μινι με το ios8? Ναι το θέλω για διάβασμα πιο πολύ αλλά καποιες φορές ανοίγω και το wifi και τρομοκρατούμαι πριν το κάνω. Σήμερα όμως αυτό που έπαθα δε περιγράφεται. Επειδή δεν είχα πισι μπροστά μου ουτε κινητο αλλα ειχα μόνο το μινι, ανοιγω ασυρματο και μου ερχεται ενα μειλ από τη δουλεια μου που πρεπει να βρω κατι στο ιντερνετ. Μεχρι να παρει μπροστα ο σαφαρι, γυρισαμε το "η αιωνιοτητα και μια μερα νο2". Οκ ανοιξε, κανω το gesture απο την αριστερή πλευρά της οθόνης για να πάω πισω εντος του σαφαρι, εκανε 4 δευτερα και καπακι μου κανει και ανανεωση της σελιδας. Παω να μπω στο messenger για να στειλω αυτο που επρεπε για πιο γρηγορα απο το μειλ, εκει κι αν εγινε.... Ναι εχω κανει set up as new και πληρη επαναφορα και οτι θελετε τα παντα ολα. Δε φταιει κατι άλλο παρά του ότι μετα το 8 το γ.....ε η απλ. Δε το σηκωνει το λογισμικο σου κυρια μου το ταμπλετ; Τι το δινεις; Σας παρακαλω πολυ πειτε μου αν ξερετε αν θα φτιαχτει αλλιως να παω σε ρετινα η να βρω ενα τροπο να το γυρισω στο , πολυ καλο, 7 κατι που ηταν πριν την ελευση 8. Ευχαριστω. Καλημερα

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με συγχωρείτε δηλαδή, αλλά μήπως ξέρετε αν θα διορθωθεί το χάλι που έχει κάνει η απλ στο μινι με το ios8? Ναι το θέλω για διάβασμα πιο πολύ αλλά καποιες φορές ανοίγω και το wifi και τρομοκρατούμαι πριν το κάνω. Σήμερα όμως αυτό που έπαθα δε περιγράφεται. Επειδή δεν είχα πισι μπροστά μου ουτε κινητο αλλα ειχα μόνο το μινι, ανοιγω ασυρματο και μου ερχεται ενα μειλ από τη δουλεια μου που πρεπει να βρω κατι στο ιντερνετ. Μεχρι να παρει μπροστα ο σαφαρι, γυρισαμε το "η αιωνιοτητα και μια μερα νο2". Οκ ανοιξε, κανω το gesture απο την αριστερή πλευρά της οθόνης για να πάω πισω εντος του σαφαρι, εκανε 4 δευτερα και καπακι μου κανει και ανανεωση της σελιδας. Παω να μπω στο messenger για να στειλω αυτο που επρεπε για πιο γρηγορα απο το μειλ, εκει κι αν εγινε.... Ναι εχω κανει set up as new και πληρη επαναφορα και οτι θελετε τα παντα ολα. Δε φταιει κατι άλλο παρά του ότι μετα το 8 το γ.....ε η απλ. Δε το σηκωνει το λογισμικο σου κυρια μου το ταμπλετ; Τι το δινεις; Σας παρακαλω πολυ πειτε μου αν ξερετε αν θα φτιαχτει αλλιως να παω σε ρετινα η να βρω ενα τροπο να το γυρισω στο , πολυ καλο, 7 κατι που ηταν πριν την ελευση 8. Ευχαριστω. Καλημερα

 

Εάν έχεις κάνει όσα αναφέρεις θα πρεπει να περιμένεις μια minor αναβάθμιση που αναμένουμε, μήπως βελτιωθεί η κατάσταση της συσκευής σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με συγχωρείτε δηλαδή, αλλά μήπως ξέρετε αν θα διορθωθεί το χάλι που έχει κάνει η απλ στο μινι με το ios8? Ναι το θέλω για διάβασμα πιο πολύ αλλά καποιες φορές ανοίγω και το wifi και τρομοκρατούμαι πριν το κάνω. Σήμερα όμως αυτό που έπαθα δε περιγράφεται. Επειδή δεν είχα πισι μπροστά μου ουτε κινητο αλλα ειχα μόνο το μινι, ανοιγω ασυρματο και μου ερχεται ενα μειλ από τη δουλεια μου που πρεπει να βρω κατι στο ιντερνετ. Μεχρι να παρει μπροστα ο σαφαρι, γυρισαμε το "η αιωνιοτητα και μια μερα νο2". Οκ ανοιξε, κανω το gesture απο την αριστερή πλευρά της οθόνης για να πάω πισω εντος του σαφαρι, εκανε 4 δευτερα και καπακι μου κανει και ανανεωση της σελιδας. Παω να μπω στο messenger για να στειλω αυτο που επρεπε για πιο γρηγορα απο το μειλ, εκει κι αν εγινε.... Ναι εχω κανει set up as new και πληρη επαναφορα και οτι θελετε τα παντα ολα. Δε φταιει κατι άλλο παρά του ότι μετα το 8 το γ.....ε η απλ. Δε το σηκωνει το λογισμικο σου κυρια μου το ταμπλετ; Τι το δινεις; Σας παρακαλω πολυ πειτε μου αν ξερετε αν θα φτιαχτει αλλιως να παω σε ρετινα η να βρω ενα τροπο να το γυρισω στο , πολυ καλο, 7 κατι που ηταν πριν την ελευση 8. Ευχαριστω. Καλημερα

 

Το σηκώνει μια χαρά αλλά αυτοί δεν έχουν κάνει καλή δουλειά ακόμα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Mini (2012)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...