Jump to content

[Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλορίζικο Κώστα. Απλά μην το αφήνεις να ξεφωρτιζει τελείως. Δεν κάνει καλό στη μπαταρία

Ευχαριστώ. Τώρα με τη μπαταρία και την πλήρη αποφόρτιση είναι ένα θέμα που οι απόψεις διίστανται χρόνια τώρα. Οπότε δεν δίνω και μεγάλη σημασία. Μέχρι τώρα το έκανα συνήθως έτσι και πέρναγα πολλά χρόνια με την ίδια μπαταρία επειδή είχα και άλλες μαζί μου και άλλαζαν εύκολα. Τώρα θα το κάνω και με τους δύο τρόπους, δηλ. είτε πλήρη αποφόρτιση είτε όχι.

Αυτό που μπορώ και κάνω είναι να είναι κλειστό όταν φορτίζει. Ο κατασκευαστής για τη μπαταρία σε αυτό το τηλέφωνο λέει:

"Μπορείτε να χρησιμοποιείτε τη συσκευή κατά τη διάρκεια της φόρτισης, αλλά ενδέχεται να

χρειαστεί περισσότερος χρόνος για πλήρη φόρτιση της μπαταρίας"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Σήμερα το πρωί ξυπνάω και το κινητό είναι στο 4% μπαταρία. Το βάζω για φόρτιση άρων άρων (αφού είχα ξεχάσει να το βάλω από το βράδυ) το αφήνω για λίγο φτάνει στο 10% και μετά τίποτα... Τί καλώδια άλλαξα, τι το σύνδεσα με το pc, τι του έβγαλα μπαταρία-sim-sd τίποτα. Δείχνει να φορτίζει όποτε θέλει για μερικά δευτερόλεπτα ανεβαίνει 1% και μετά σταματάει η φόρτιση. Κάποια στιγμή έδειχνε να φορτίζει συνεχόμενα, κλείνω την οθόνη βλέπω το led κόκκινο λέω ωραία ξεμπλόκαρε και το αφήνω καμιά ώρα. Το βγάζω από την φόρτηση μετά και τίποτα. Έδειχνε να φορτίζει αλλά τίποτα. Το τηλ το έχω root.

Τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το φορτίσεις λίγη ώρα ενώ το κινητό είναι κλειστό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει να είναι;; http://img.tapatalk.com/d/13/12/04/y7a2u7eh.jpg

 

Κάποια εφαρόγμη στην κάνει την δουλειά... σκέψου τι εφαρμογή έβαλες Ή ΑΝ ΕΚΑΝΕΣ EDIT κανένα text συστήματος ( για κανένα tweak )

 

Απλά βρές τι αλλαγή έκανες τώρα τελευταία και στο κάνει... συνήθως κάποια εφαρμογή..

Link to comment
Share on other sites

Δε φταίει καποια εφαρμογή... Πιθανόν...

 

Εχει αναφερθεί καιρό τώρα αυτη η περίεργη συμπεριφορά αποφορτισης, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5030238

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Έχω πρόβλημα με το Note με πολλές αφυπνίσεις και γρηγορότερη αποφόρτιση. Χωρίς να έχω πειράξει κάτι. Και δεν φαίνεται να προέρχεται από εφαρμογή γιατί το έχω ελέγξει. Παρατηρώ ότι το πρόβλημα εμφανίζεται και σε δεύτερη συσκευή που έχω.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Όντως. Έχω πρόβλημα με το Note με πολλές αφυπνίσεις και γρηγορότερη αποφόρτιση. Χωρίς να έχω πειράξει κάτι. Και δεν φαίνεται να προέρχεται από εφαρμογή γιατί το έχω ελέγξει. Παρατηρώ ότι το πρόβλημα εμφανίζεται και σε δεύτερη συσκευή που έχω.

 

Άλλο το Google Services & άλλο το Android OS... συνήθως το Android OS ειναι απο εφαρμογη!

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα για φόρτιση και επανήλθε. Πλεον φυσιολογικά καλά ποσοστά :) Φωτεινότητα πάνω από 75% και 3g;) http://img.tapatalk.com/d/13/12/04/zy5apyza.jpghttp://img.tapatalk.com/d/13/12/04/yrapuvej.jpg
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Άλλο το Google Services & άλλο το Android OS... συνήθως το Android OS ειναι απο εφαρμογη!

Το ξέρω ότι είναι άλλο. Το quote πήγαινε στο ότι κάτι έγινε τελευταία και έχει περίεργη συμπεριφορά. Αν ήταν εφαρμογή θα έπρεπε να φαίνεται στο wakelock detector.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε hurricane 4.3 εβγαλα 1η 15ω συνολο με 5 ωρες οθονη και 2 ωρες ομιλια.. Αυριο και screenshot. Αν το χρησιμοποιησω πολυ πιστευω πως παιζει να βγει 7ωρο οθονη! Την εχω στο αυτοματο τη φωτεινοτητα, και συνεχεια wifi 3g ανοικτα!:O
Link to comment
Share on other sites

Με αρκετη χρηση τηλεφωνιας και λιγα μηνυματα, χωρις τιποτα αλλο, μου εβγαλε παλι μια εβδομαδα. Πολύ καλά νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι λογικό αυτό?? Και το θέμα είναι ότι όχι μόνο η μπαταρία πέφτει γρήγορα...αργεί και να φορτίσει.. Edited by pani169
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε 6 ώρες κατά την διάρκεια νύχτας/ύπνου η μπαταρία έπεσε 20%!!!

 

Σας παρακαλώ, μπορεί κάποιος να διαβάσει τα screenshots του better battery stats και να μου πει τι καταλαβαίνει και συνεπώς τι να κάνω;;;

 

Είμαι με stock rom 4.1.2 rooted, στα 240dpi

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι βλέπω έφαγε κόλλημα το aqua mail και δεν άφηνε τη συσκευή να μπει σε deep sleep, λογικά με ένα restart θα στρώσει
Link to comment
Share on other sites

Αν φταίει το AquaMail, τότε είναι περιστασιακό και λογικά θα στρώσει με restart. Το έχω εδώ και 1 χρόνο και ποτέ δεν είχα θέμα με τη μπαταρία. Την θεωρώ πολύ καλογραμμένη, λειτουργική και ιδιαίτερα καλοσχεδιασμένη και όμορφη εφαρμογή.

 

Με μόνιμα ανοιχτό το AquaMail (με 1 push και 2 POP3 accounts), Skype, Viber, WhatsApp, CallRecorder και άλλες εφαρμογές, μόνιμα ενεργά τα Wi-Fi, 3G, NFC κ.α., το βράδυ μου καταναλώνει γύρω στο 1% την ώρα, δηλαδή το πρωί που ξυπνάω έχει πέσει περίπου 8%.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα θέμα με την μπαταρία του note2. Εδώ και 3 μέρες που έκανα αναβάθμιση σε 4.3 η μπαταρία δεν πάει ούτε 1 μέρα. Όταν κλείνω το τηλέφωνο σβήνει η οθόνη όμως συνεχίζει κ τραβάει ρεύμα το τηλέφωνο κανονικά. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα θέμα με την μπαταρία του note2. Εδώ και 3 μέρες που έκανα αναβάθμιση σε 4.3 η μπαταρία δεν πάει ούτε 1 μέρα. Όταν κλείνω το τηλέφωνο σβήνει η οθόνη όμως συνεχίζει κ τραβάει ρεύμα το τηλέφωνο κανονικά. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

Δοκιμασε να κανεις factory reset, λογικα θα φτιαξει...αν οχι μετα κοιτας μηπως θελει αλλαγη η μπαταρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μένα.. Έχω το note αγορασμενο απο πλαισιο κι εκανα προχθες την αναβαθμιση κι εγω όλο χαρα στην 4.3(δεν εχω κανει root)... Όλα καλα και όμορφα αλλα εχω χάσει εδώ και 2 μέρες ενα απο τα δυνατοτερα σημεια του κινητου αυτου.. Τη μπαταρια.. Ενω παντα στο τελος της ημερας με αγρια χρηση αντε να εφτανα το 30% εδω και 2 μερες φοβαμαι να το ανοιξω.. Δε βγαζει μέρα ουτε γι αστειο με πολυ λιγοτερη χρηση.. Δεν εχω κανει επαναφορα στις εργοστασιακες ακομα... Υπαρχει καποιος που να είχε το ιδιο προβλημα και μετα την επαναφορα να λύθηκε? Επίσης, περα απο τις επαφές που υποθέτω θα περαστουν αυτοματα μετα απο Google, υπαρχει καποιος τροπος να γινουν backup τα apps, αυτα που εχω σημειωσει στο ημερολογιο, τα notes κλπ?

 

Ευχαριστω πολύ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μένα.. Έχω το note αγορασμενο απο πλαισιο κι εκανα προχθες την αναβαθμιση κι εγω όλο χαρα στην 4.3(δεν εχω κανει root)... Όλα καλα και όμορφα αλλα εχω χάσει εδώ και 2 μέρες ενα απο τα δυνατοτερα σημεια του κινητου αυτου.. Τη μπαταρια.. Ενω παντα στο τελος της ημερας με αγρια χρηση αντε να εφτανα το 30% εδω και 2 μερες φοβαμαι να το ανοιξω.. Δε βγαζει μέρα ουτε γι αστειο με πολυ λιγοτερη χρηση.. Δεν εχω κανει επαναφορα στις εργοστασιακες ακομα... Υπαρχει καποιος που να είχε το ιδιο προβλημα και μετα την επαναφορα να λύθηκε? Επίσης, περα απο τις επαφές που υποθέτω θα περαστουν αυτοματα μετα απο Google, υπαρχει καποιος τροπος να γινουν backup τα apps, αυτα που εχω σημειωσει στο ημερολογιο, τα notes κλπ?

 

Ευχαριστω πολύ προκαταβολικά...

Καλημέρα. Εγώ έχω κάνει επαναφορά και πριν και μετά την αναβάθμιση που έκανα προχθές το βράδυ. Στήνοντας ξανά το κινητό, ρούφηξε τη μπαταρία με το καλαμάκι που λένε. Απογοητεύτηκα! Λέω οκ θα στρώσει δε μπορεί να βγάζουν αναβάθμιση και το κινητό να πηγαίνει χειρότερα στο θέμα μπαταρία. Υποτίθεται ότι σε όλους τους τομείς θα πρέπει το κινητό να είναι καλύτερο από ό,τι πριν! Ποιο το νόημα της αναβάθμισης τότε? Τέλος πάντων μη κουράζω...

Από το πρωί χθες που το έβγαλα από τη φόρτιση, τώρα που γράφω η μπαταρία είναι στο 50%. Χρήση μέτρια. Wifi συνέχεια, πολύ λίγο 3G, κλήσεις, sms, viber και με 2 ώρες και 18 λεπτά οθόνη. Αυτά. Καλά είναι μέχρι τώρα πάντως.

Ίδωμεν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλα είσαι.. Εγω με 24 λεπτα οθονη και 2 ωρες απ το πρωι που το φορτισα ειμαι ηδη στο 75% με πραγματικα ελάχιστη χρηση...

Αυτο με την επαναφορα πριν και μετα δε το χω.. Τωρα δηλαδη που δεν εχω κανει επαναφορα πριν τι πρεπει να κανω? Αν κανω τωρα την επαναφορα στις εργοστασιακες θα με παει στην 4.3 υποθετω(?)... :S

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, απενεργοποιηστε svoice, google+ και τον chrome και ξανατσεκαρετε την μπαταρια σας.

 

Edit: συν αυτα που γραφει ο Στρατος στο επομενο ποστ

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες περιπτώσεις που μετά από αναβάθμιση δε κρατάει η μπαταρία, φταίει ότι έχουν μπει κάποιες default ρυθμίσεις, που πιθανόν είχαμε πριν απενεργοποιημένες.

Π.χ. η υπηρεσία εντοπισμού θέσης.

Επίσης ενώ δεν είναι απαραίτητη η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις να απενεργοποιησουμε τον chrome, to google+ και το svoice? Απο που γίνεται? Ή να τα διαγραψουμε?

 

Επίσης μεσω kies 3.0 το backup λεει τιποτα? Σε εναν ιδανικο κοσμο θα ηθελα να μπορεσει να μου επαναφερει τα παντα οπως ειναι τωρα μετα την επαναφορα στις εργοστασιακες.. Γίνεται εστω κατα ενα ποσοστο?

Edited by teolin
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Η εμπειρία σας από την μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...