Jump to content

[Note series] Αξεσουάρ γενικά


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Help !

 

Ποιά θήκη θεωρείτε ότι προστατεύει καλύτερα ;

 

Η original (http://www.amazon.de/Samsung-sch%C3%BCtzende-Display-Klappe-Flip-Cover-EFC-1J9FSEGSTD/dp/B0099PZ5PM/ref=pd_sim_ce_1) ή αυτή (http://www.amazon.de/mumbi-PREMIUM-Samsung-Galaxy-schwarz/dp/B008TQU1FG/ref=pd_sim_ce_4) ?

 

Η πρώτη φαίνεται να έχει και ζελατίνα.

 

Πιστεύω η δεύτερη επειδή έχει και πίσω προστασία και κουμπώνει κιόλας.

Η πρώτη δεν ξέρω αν είναι original. Σε αυτή αντικαθιστάς το πίσω μέρος με αυτή και μπροστά δεν κουμπώνει.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πιστεύω η δεύτερη επειδή έχει και πίσω προστασία και κουμπώνει κιόλας.

Η πρώτη δεν ξέρω αν είναι original. Σε αυτή αντικαθιστάς το πίσω μέρος με αυτή και μπροστά δεν κουμπώνει.

Ναι άλλα έχει κάποια προστασία για την οθόνη ;

Όταν βάζεις μια τέτοια θήκη δεν χρειάζεσαι και ζελατίνα ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλα έχει κάποια προστασία για την οθόνη ;

Όταν βάζεις μια τέτοια θήκη δεν χρειάζεσαι και ζελατίνα ;

 

Ειμαι υπερ της μεμβράνης και ας μην το αγγίζεις που λεει ο λόγος.

Εγω φιλε μου εχω την πρώτη και ειμαι υπερκαλυμενος με screen protector και δεν εχει ουτε σημάδι η συσκευή , απλα η δεύτερη θα το προστατεύει καλύτερα για τους λόγους που ειπα.

Εχει συζητηθεί και στο αλλο thread του note για τις ζελατίνες. Εγω ειμαι υπερ και νομιζω πως χρειάζεται

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε παιδιά, διαβάζω για μεμβράνες και με πιάνει μια κατάθλιψη... Χαρείτε τις συσκευές σας στο μέγιστο και μη στερείτε στον εαυτό σας τη θαυμάσια και ζωντανή AMOLED οθόνη του με το αέρινο άγγιγμά της! Μη βάζετε ζελατίνες, μεμβράνες και άλλα τέτοια πράγματα. Απλά βάλτε μια θήκη για να προστατεύεται η συσκευή από πτώσεις, αλλά χωρίς να υποβιβάζεται η εμπειρία χρήσης. Σκεφτείτε πως σε 1-2 χρόνια (και για πολλούς πολύ λιγοτερο) θα το αλλάξετε για το επόμενο. Είναι κρίμα να το έχετε φασκιωμένο σαν μούμια και μετά να το δώσετε.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είναι κρίμα να το έχω ένα-δύο χρόνια με μια τεράστια χαρακιά στην οθόνη λόγω μιας άτυχης στιγμής και επίσης πιο κρίμα να μην μπορέσω να το πουλήσω σε μια καλή τιμή επειδή θα υπάρχει αυτή η χαρακιά.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως ο καθένας ζυγίζει τα θετικά και τα αρνητικά και αποφασίζει τι θέλει να κάνει. Δεν έχουν όλοι τις ίδιες προτεραιότητες ή τον ίδιο τρόπο σκέψης.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ;)

 

Βασικά (όσο και αν με χλευάσετε καθώς οι περισσότεροι εδώ είστε), δεν είμαστε όλοι gadget-άκηδες και δεν αναλωνόμαστε σε αγοραπωλησίες συσκευών.

 

Εμένα θα είναι το πρώτο μου smartphone, και σκοπεύω να το κρατήσω (δεν θεωρώ ότι υπάρχουν και πολλά να βελτιώσουν στο Note 3).

Μια χαρακιά θα με χαλούσε απίστευτα !

Link to comment
Share on other sites

Εχει χιλιοσυζητηθει. Ο καθένας έχει την άποψη του και κάνει οτι θέλει.

Προσωπικά αλλάζω μεμβράνη καθε 2 μήνες γιατι θελω να ειμαι άνετος. Εντάξει χάνει λιγο αν και φοράω clear αλλα τι να κάνουμε.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Help !

 

Ποιά θήκη θεωρείτε ότι προστατεύει καλύτερα ;

 

Η original (http://www.amazon.de/Samsung-sch%C3%BCtzende-Display-Klappe-Flip-Cover-EFC-1J9FSEGSTD/dp/B0099PZ5PM/ref=pd_sim_ce_1) ή αυτή (http://www.amazon.de/mumbi-PREMIUM-Samsung-Galaxy-schwarz/dp/B008TQU1FG/ref=pd_sim_ce_4) ?

 

Η πρώτη φαίνεται να έχει και ζελατίνα.

 

Την δεύτερη θήκη φίλε μου την είχα δει και μου άρεσε από την στιγμή που αγόρασα το θηριάκι.

Το μόνο που με προβλημάτιζε και τελικά δεν κατέληξα ήταν ότι κουμπώνει ουσιαστικά με το μαγνητάκι. Να ξέρεις ότι υπάρχουν περιπτώσεις χρηστών, στους οποίους δημιουργήθηκε πρόβλημα στο s-pen εξαιτίας του μαγνήτη. Γενικώς δεν συνίσταται.

 

 

Εχει χιλιοσυζητηθει. Ο καθένας έχει την άποψη του και κάνει οτι θέλει.

Προσωπικά αλλάζω μεμβράνη καθε 2 μήνες γιατι θελω να ειμαι άνετος. Εντάξει χάνει λιγο αν και φοράω clear αλλα τι να κάνουμε.

 

Και εγώ είμαι υπέρ του screen protector. Μέχρι τώρα φορούσα την matte anti-fingerprint του νικόλα. Εκεί να δεις πως έχανε (αν και πιστεύω πως θα την έχεις δοκιμάσει)...έβαλα την clear και νιώθω λες και έχω άλλη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

 

Και εγώ είμαι υπέρ του screen protector. Μέχρι τώρα φορούσα την matte anti-fingerprint του νικόλα. Εκεί να δεις πως έχανε (αν και πιστεύω πως θα την έχεις δοκιμάσει)...έβαλα την clear και νιώθω λες και έχω άλλη οθόνη.

Ειχα βαλει με τέτοια και την έβγαλα κατευθείαν.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προφανώς όλες οι απόψεις είναι σεβαστές και ο καθένας επιλέγει αυτό που τον κάνει να νιώθει καλύτερα. Εγώ προσωπικά δεν έχω γρατσουνίσει ποτέ μου οθόνη συσκευής από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, ακόμα και σε κινητά με πλαστικές οθόνες όπως τα παλιά Nokia κτλ., οπότε για μένα είναι μεγάλο μείον να έχω μόνιμα ένα φύλλο ζελατίνας ανάμεσα στα μάτια μου και στην οθόνη και να υπομένω μια μόνιμη παραμόρφωση και αλλοίωση της διαύγειας της οθόνης, όταν ξέρω ότι η πιθανότητα να τη γρατσουνίσω είναι πρακτικά μηδενική. Είναι σαν να επιλέγω να φοράω μόνιμα γυαλιά/μάσκα γιατί φοβάμαι μήπως τραυματιστούν τα μάτια μου ή να βάζω τα τηλεχειριστήρια των συσκευών σε σακουλάκια για να μη λερωθούν ή να καλύπτω τα καθίσματα του αυτοκινήτου με κουκούλες για να μη λεκιαστούν, υποβιβάζοντας όμως έτσι δραματικά την εμπειρία χρήσης.

 

Τα νέα υλικά συνθετικού γυαλιού (Gorilla Glass, αλλά και άλλα non-Gorilla) είναι τόσο ανθεκτικά που πρέπει να είσαι πολύ απρόσεκτος για να τα γρατσουνίσεις. Αν βάζετε τις συσκευές σας μέσα σε τσέπες με κλειδιά και κέρματα δεν το συζητάω, χρειάζεστε απαραίτητα όχι μόνο screen protector, αλλά και μια καλή ολόσωμη θήκη. Αλλά για όσους προσέχουν και δεν εκθέτουν τις συσκευές τους σε κινδύνους, νομίζω μια flip/wallet θήκη χωρίς screen protector είναι υπέρ-αρκετή, τόσο για την προστασία της οθόνης όσο και για τη γενική προστασία της συσκευής.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστές όλες οι απόψεις, σε πολιτισμένο ύφος πάντα.

 

Αυτή που ήθελα να πάρω απορρίπτεται λόγω του μαγνήτη, κάποια άλλη στο ίδιο στυλ ;

 

Μήπως αυτή ; http://www.amazon.de/mumbi-Ledertasche-Bookstyle-Samsung-schwarz/dp/B008TQWSO8/ref=pd_sim_ce_38

Ο συνδυασμός αυτής και ενός screen protector clear θα ήταν ιδανικός ;

 

Με ενδιαφέρει η maximum προστασία, δεν μπορώ να έχω συσκευή που κοστίζει όσο ένας βασικός μισθός στην μνημονιακή Ελλάδα και να αγχώνομαι μην βάλω κατά λάθος κλειδιά στην ίδια τσέπη...

Link to comment
Share on other sites

Με anti-fingerprint screen protector (την όχι ακριβή incipio έχω) είναι καλύτερα διότι η σκέτη οθόνη ή η crystal clear γεμίζει δάχτυλιες πολύ εύκολα, ειδικά το καλοκαίρι. Αυτή την εντύπωση έχω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προφανώς όλες οι απόψεις είναι σεβαστές και ο καθένας επιλέγει αυτό που τον κάνει να νιώθει καλύτερα. Εγώ προσωπικά δεν έχω γρατσουνίσει ποτέ μου οθόνη συσκευής από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, ακόμα και σε κινητά με πλαστικές οθόνες όπως τα παλιά Nokia κτλ., οπότε για μένα είναι μεγάλο μείον να έχω μόνιμα ένα φύλλο ζελατίνας ανάμεσα στα μάτια μου και στην οθόνη και να υπομένω μια μόνιμη παραμόρφωση και αλλοίωση της διαύγειας της οθόνης, όταν ξέρω ότι η πιθανότητα να τη γρατσουνίσω είναι πρακτικά μηδενική. Είναι σαν να επιλέγω να φοράω μόνιμα γυαλιά/μάσκα γιατί φοβάμαι μήπως τραυματιστούν τα μάτια μου ή να βάζω τα τηλεχειριστήρια των συσκευών σε σακουλάκια για να μη λερωθούν ή να καλύπτω τα καθίσματα του αυτοκινήτου με κουκούλες για να μη λεκιαστούν, υποβιβάζοντας όμως έτσι δραματικά την εμπειρία χρήσης.

 

Τα νέα υλικά συνθετικού γυαλιού (Gorilla Glass, αλλά και άλλα non-Gorilla) είναι τόσο ανθεκτικά που πρέπει να είσαι πολύ απρόσεκτος για να τα γρατσουνίσεις. Αν βάζετε τις συσκευές σας μέσα σε τσέπες με κλειδιά και κέρματα δεν το συζητάω, χρειάζεστε απαραίτητα όχι μόνο screen protector, αλλά και μια καλή ολόσωμη θήκη. Αλλά για όσους προσέχουν και δεν εκθέτουν τις συσκευές τους σε κινδύνους, νομίζω μια flip/wallet θήκη χωρίς screen protector είναι υπέρ-αρκετή, τόσο για την προστασία της οθόνης όσο και για τη γενική προστασία της συσκευής.

 

Doctor εχουμε πληρη ταυτιση αποψης :)

Με μια flip εχω τον νοτη και μεσα στην neoprene για την μεταφορά

Link to comment
Share on other sites

Φοραω kalaideng charming 2 απο νοεμβρη και η οθονη και το πενακι δεν εχουν την παραμικρη δυσλειτουργια..να υπενθυνισω πως ειναι θηκη με ΜΑΓΝΗΤΗ
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προφανώς όλε οι απόψεις είναι σεβαστές και ο καθένας επιλέγει αυτό που τον κάνει να νιώθει καλύτερα. Εγώ προσωπικά δεν έχω γρατσουνίσει ποτέ μου οθόνη συσκευής από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, ακόμα και σε κινητά με πλαστικές οθόνες όπως τα παλιά Nokia κτλ., οπότε για μένα είναι μεγάλο μείον να έχω μόνιμα ένα φύλλο ζελατίνας ανάμεσα στα μάτια μου και στην οθόνη και να υπομένω μια μόνιμη παραμόρφωση και αλλοίωση της διαύγειας της οθόνης, όταν ξέρω ότι η πιθανότητα να τη γρατσουνίσω είναι πρακτικά μηδενική. Είναι σαν να επιλέγω να φοράω μόνιμα γυαλιά/μάσκα γιατί φοβάμαι μήπως τραυματιστούν τα μάτια μου ή να βάζω τα τηλεχειριστήρια των συσκευών σε σακουλάκια για να μη λερωθούν ή να καλύπτω τα καθίσματα του αυτοκινήτου με κουκούλες για να μη λεκιαστούν, υποβιβάζοντας όμως έτσι δραματικά την εμπειρία χρήσης.

 

Τα νέα υλικά συνθετικού γυαλιού (Gorilla Glass, αλλά και άλλα non-Gorilla) είναι τόσο ανθεκτικά που πρέπει να είσαι πολύ απρόσεκτος για να τα γρατσουνίσεις. Αν βάζετε τις συσκευές σας μέσα σε τσέπες με κλειδιά και κέρματα δεν το συζητάω, χρειάζεστε απαραίτητα όχι μόνο screen protector, αλλά και μια καλή ολόσωμη θήκη. Αλλά για όσους προσέχουν και δεν εκθέτουν τις συσκευές τους σε κινδύνους, νομίζω μια flip/wallet θήκη χωρίς screen protector είναι υπέρ-αρκετή, τόσο για την προστασία της οθόνης όσο και για τη γενική προστασία της συσκευής.

 

Δινεις παραδείγματα και γράφεις ... υποβιβαζοντας ετσι δραματικά την εμπειρία χρήσης. Δεν νομίζω πως με μια ποιοτική ζελατινα γίνονται τόσο δραματικά τα πράγματα όπως τα περιγράφεις αλλά ούτε και υπάρχει τέτοια αλλοίωση. Το να βάλεις το τηλεχειριστηριο σε ενα σακουλακι , το βλεπεις το ιδιο με το να βαζεις μια αορατη ζελατίνα στην οθονη του Note 2 ?

Link to comment
Share on other sites

Δινεις παραδείγματα και γράφεις ... υποβιβαζοντας ετσι δραματικά την εμπειρία χρήσης. Δεν νομίζω πως με μια ποιοτική ζελατινα γίνονται τόσο δραματικά τα πράγματα όπως τα περιγράφεις αλλά ούτε και υπάρχει τέτοια αλλοίωση. Το να βάλεις το τηλεχειριστηριο σε ενα σακουλακι , το βλεπεις το ιδιο με το να βαζεις μια αορατη ζελατίνα στην οθονη του Note 2 ?

 

Εχουν γινει αμετρητες συζητησεις γι αυτο το θεμα και οι αποψεις ποικιλουν.Ο doctor ξεκαθαρισε πως ειναι προσωπικη του αποψη και οπως εγραψα κι εγω συμφωνω απολυτα μαζι του.Η ζελατινα οσο αορατη κι αν ειναι υπαρχει και ειναι εκει και σε καμια περιπτωση με καμια ζελατινα δεν εχεις την ιδια αισθηση που εχεις με την οθονη γυμνη.Προσωπικα εχω σταματησει εδω και χρονια να βαζω screen protectors και γρατζουνιες δεν ειχα ποτε μου ακομη και σε κινητα με χαμηλοτερης ποιοτητας και αντοχης οθονες, ΟΜΩΣ παρολο που δεν αφηνω τις συσκευες απο τα χερια μου και ασχολουμαι μαζι τους συνεχεια, τις προσεχω υπερβολικα!! Το να θελει φυσικα καποιος να προστατεψει περισσοτερο το κινητο του μονο κακο δεν ειναι και το πως θα το κανει ειναι καθαρα στην κριση του καθενός.Δεν θα πω δε κανεναν μην βαζεις ζελατινα η πρεπει να βαλεις, γιατι ο τροπος μεταχειρισης του κινητου ειναι διαφορετικος απο χρηστη σε χρηστη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν μία συσκευή την έχουν πολλοί διαφορετικοί χρήστες και οι απόψεις επί κάποιων θεμάτων διαφέρουν δραματικά (για παράδειγμα του ενός η οθόνη είναι πιο φωτεινή απο άλλους ή κάποιου η οθόνη δεν γρατζουνιέται το ίδιο εύκολα με άλλους και άλλες περιπτώσεις που έχουν γραφτεί κατά καιρούς), τότε κατ' εμέ σημαίνει:

1) ότι με την πάροδο του χρόνου βγαίνουν παρτίδες που διαφέρουν απο προηγούμενες Ή

2) ότι λόγω του ότι υπάρχει το υποκειμενικό κομμάτι, προκύπτουν τόσο διαφορετικές απόψεις

 

Παιδιά προφανώς όλες οι απόψεις είναι σεβαστές και ο καθένας επιλέγει αυτό που τον κάνει να νιώθει καλύτερα. Εγώ προσωπικά δεν έχω γρατσουνίσει ποτέ μου οθόνη συσκευής από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, ακόμα και σε κινητά με πλαστικές οθόνες όπως τα παλιά Nokia κτλ., οπότε για μένα είναι μεγάλο μείον να έχω μόνιμα ένα φύλλο ζελατίνας ανάμεσα στα μάτια μου και στην οθόνη και να υπομένω μια μόνιμη παραμόρφωση και αλλοίωση της διαύγειας της οθόνης, όταν ξέρω ότι η πιθανότητα να τη γρατσουνίσω είναι πρακτικά μηδενική. Είναι σαν να επιλέγω να φοράω μόνιμα γυαλιά/μάσκα γιατί φοβάμαι μήπως τραυματιστούν τα μάτια μου ή να βάζω τα τηλεχειριστήρια των συσκευών σε σακουλάκια για να μη λερωθούν ή να καλύπτω τα καθίσματα του αυτοκινήτου με κουκούλες για να μη λεκιαστούν, υποβιβάζοντας όμως έτσι δραματικά την εμπειρία χρήσης.

 

Τα νέα υλικά συνθετικού γυαλιού (Gorilla Glass, αλλά και άλλα non-Gorilla) είναι τόσο ανθεκτικά που πρέπει να είσαι πολύ απρόσεκτος για να τα γρατσουνίσεις. Αν βάζετε τις συσκευές σας μέσα σε τσέπες με κλειδιά και κέρματα δεν το συζητάω, χρειάζεστε απαραίτητα όχι μόνο screen protector, αλλά και μια καλή ολόσωμη θήκη. Αλλά για όσους προσέχουν και δεν εκθέτουν τις συσκευές τους σε κινδύνους, νομίζω μια flip/wallet θήκη χωρίς screen protector είναι υπέρ-αρκετή, τόσο για την προστασία της οθόνης όσο και για τη γενική προστασία της συσκευής.

 

Κώστα σχεδόν πάντα συμβαδίζουν οι απόψεις μας εκτός από σήμερα lol

Εγώ προσωπικά παρόλο που δεν είχα ποτέ εμπειρία με γρατζουνιές και επειδή θεωρώ (γενικώς αλλά και σε προσωπικό επίπεδο) ότι δεν υπάρχουν πρακτικά μηδενικές πιθανότητες (λόγω του ότι είμαι άνθρωπος και όχι ρομπότ) βάζω πάντα ένα προστατευτικό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Επίσης τα παραδείγματα που έδωσες θεωρώ πως δεν ήταν και τα πιο αντιπροσωπευτικά χαχα :)

 

 

 

 

Με anti-fingerprint screen protector (την όχι ακριβή incipio έχω) είναι καλύτερα διότι η σκέτη οθόνη ή η crystal clear γεμίζει δάχτυλιες πολύ εύκολα, ειδικά το καλοκαίρι. Αυτή την εντύπωση έχω.

 

Για πάρα πολύ καιρό φορούσα την anti-figerprint και απο τον ιανουάριο φοράω την crystal clear. Πριν την βάλω, είχα διαβάσει ότι αφήνει εύκολα δαχτυλιές, κάτι το οποίο διαπίστωσα και εγώ. Αλλά μπορώ να πω, ότι είναι πολύ λιγότερο ενοχλητικές από ότι φανταζόμουν.

 

 

 

Φοραω kalaideng charming 2 απο νοεμβρη και η οθονη και το πενακι δεν εχουν την παραμικρη δυσλειτουργια..να υπενθυνισω πως ειναι θηκη με ΜΑΓΝΗΤΗ

 

Μάλλον είσαι απο τις εξαιρέσεις, καθώς έχουν βρεθεί αρκετά παιδιά που είχαν πρόβλημα με το s-pen λόγω του μαγνήτη (google it και θα βρεις και άλλα). Αν δεν κάνω λάθος, και η ίδια η Samsung λέει να αποφεύγουν οι χρήστες τις θήκες με μαγνήτη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ο καθενας αντιλαμβανεται τις γρατζουνιες με διαφορετικο τροπο (οσο περιεργο και αν ακουγεται αυτο).

Φερτε μου εμενα ενα κινητο, να το βαλω κατω απο τη λαμπα, να δουμε αν εχει ή οχι σημαδακια και γρατουνιτσες. Επειδη ειμαι υπερβολικα ψειρας με αυτα, δεν μπορω να αφησω τιποτα στην τυχη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ο καθενας αντιλαμβανεται τις γρατζουνιες με διαφορετικο τροπο (οσο περιεργο και αν ακουγεται αυτο).

Φερτε μου εμενα ενα κινητο, να το βαλω κατω απο τη λαμπα, να δουμε αν εχει ή οχι σημαδακια και γρατουνιτσες. Επειδη ειμαι υπερβολικα ψειρας με αυτα, δεν μπορω να αφησω τιποτα στην τυχη.

Τα είπες όλα. Κατά τα άλλα, όντως το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές και πάντα ο καθένας έχει την δική του άποψη ανάλογα με το πόσο σχολαστικός είναι και φυσικά ανάλογα με το πως βλέπει τα πράγματα.

 

Όσο για τις θήκες με μαγνήτη: Μην το ρισκάρετε. Έχουν παρατηρηθεί πολλές φορές προβλήματα και έχουν αναφερθεί κι από παιδιά εδώ.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ο καθενας αντιλαμβανεται τις γρατζουνιες με διαφορετικο τροπο (οσο περιεργο και αν ακουγεται αυτο).

Φερτε μου εμενα ενα κινητο, να το βαλω κατω απο τη λαμπα, να δουμε αν εχει ή οχι σημαδακια και γρατουνιτσες. Επειδη ειμαι υπερβολικα ψειρας με αυτα, δεν μπορω να αφησω τιποτα στην τυχη.

Γιάννη επειδή είμαι κι εγώ υπερβολικά ψείρας, ίσως περισσότερο από σένα, σε διαβεβαιώνω ότι το Note II μου δεν έχει καμία γρατσουνιά επάνω στην οθόνη του, τουλάχιστον σύμφωνα με τα tests που του έχω κάνει. Το έχω ελέγξει κάτω από φως λάμπας 100 W που να πέφτει κατευθείαν επάνω στην οθόνη, καθώς και υπό γωνία με τις φωτεινές ακτίνες να είναι σχεδόν παράλληλες με την επιφάνειά της και με περιστροφή της πρόσπτωσης 360 μοίρες περιμετρικά ώστε να αναδειχτούν οι γρατσουνιές κάθε κατεύθυνσης. Επίσης την έχω ελέγξει και στο μικροσκόπιο στη δουλειά (Carl Zeiss, με 40 x μεγέθυνση). Στο μικροσκόπιο είδα διάφορα ξένα σώματα, ίνες κ.α., τα οποία έφυγαν αμέσως με ένα χάιδεμα με πανάκι microfiber. Σίγουρα δεν είδα κανένα απολύτως μόνιμο χτύπημα, γρατσουνιά ή άλλη ατέλεια. Κάτω από το φως η οθόνη λαμπυρίζει κυριολεκτικά, με μια πλήρως ομογενή και απόλυτα ομαλή φωτεινή ανάκλαση, κάτι σαν φωταύγεια, που μάλλον προκαλείται από την ειδική επίστρωση που έχει βάλει η Samsung. Νομίζω λοιπόν πως, σε ό,τι αφορά το γυμνό μάτι και κάτι παραπάνω, η οθόνη μπορεί να χαρακτηριστεί ως scratch-free.

 

Να σημειώσω δε, ότι έχω κάνει το παραπάνω πείραμα με το μικροσκόπιο σε συσκευή (σε ένα iPhone 4) στην οποία είχα τοποθετήσει καλής ποιότητας screen protector. Αυτό που είδα με έκανε να ανατριχιάσω! Κόκκοι σκόνης, ίνες διαφόρων παχών και άλλα ξένα σώματα ήταν για πάντα εγκλωβισμένα κάτω από μια πλαστική επιφάνεια που ενώ με γυμνό μάτι φαινόταν επίπεδη, στο μικροσκόπιο φάνηκε ότι κάθε άλλο παρά επίπεδη και λεία ήταν... Θα μου πείτε ότι δεν το έβαλα καλά. Και όμως πρόσεξα πάρα πολύ, αλλά είναι αδύνατο να τοποθετηθεί screen protector χωρίς να εγκλωβιστούν ξένα σώματα μέσα του (για να γίνει αυτό χρειάζεται clean room). Ίσως είναι δικό μου κόλλημα, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να δεχτώ να έχω ένα τέτοιο πράγμα επάνω στο πιο σημαντικό τμήμα της συσκευής μου, στην οθόνη του!

 

Συγνώμη για τη φλυαρία, ίσως διυλίζω τον κώνωπα, αλλά τι να κάνω, έτσι μου βγαίνει... :)

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλα εχω μείνει. Οταν ελεγες ψείρας ελεγα πως θα εισαι σε φυσιολογικά επίπεδα:p

 

Εγω λεω πως καλα κανεις και λες τοσο αναλυτικά την άποψη σου.

Σίγουρα εγκλωβιζεται σκονη ανάμεσα σε screen protector και οθόνη αλλα κατα ποσο επηρεάζει οταν εσυ με γυμνο μάτι δεν το καταλαβαινεις.

 

Επισης εσυ ενω το εχεις χωρίς το χρησιμοποιεις σαν να μην τρέχει τίποτα ή το προσέχεις και λιγο (δεν ακουμπάς με δύναμη την πενα κλπ)

Καλημέρα σας

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια κάρτα μνήμης γρήγορη για note I στα 32gb.

Φιλικά

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη επειδή είμαι κι εγώ υπερβολικά ψείρας, ίσως περισσότερο από σένα, σε διαβεβαιώνω ότι το Note II μου δεν έχει καμία γρατσουνιά επάνω στην οθόνη του, τουλάχιστον σύμφωνα με τα tests που του έχω κάνει. Το έχω ελέγξει κάτω από φως λάμπας 100 W που να πέφτει κατευθείαν επάνω στην οθόνη, καθώς και υπό γωνία με τις φωτεινές ακτίνες να είναι σχεδόν παράλληλες με την επιφάνειά της και με περιστροφή της πρόσπτωσης 360 μοίρες περιμετρικά ώστε να αναδειχτούν οι γρατσουνιές κάθε κατεύθυνσης. Επίσης την έχω ελέγξει και στο μικροσκόπιο στη δουλειά (Carl Zeiss, με 40 x μεγέθυνση). Στο μικροσκόπιο είδα διάφορα ξένα σώματα, ίνες κ.α., τα οποία έφυγαν αμέσως με ένα χάιδεμα με πανάκι microfiber. Σίγουρα δεν είδα κανένα απολύτως μόνιμο χτύπημα, γρατσουνιά ή άλλη ατέλεια. Κάτω από το φως η οθόνη λαμπυρίζει κυριολεκτικά, με μια πλήρως ομογενή και απόλυτα ομαλή φωτεινή ανάκλαση, κάτι σαν φωταύγεια, που μάλλον προκαλείται από την ειδική επίστρωση που έχει βάλει η Samsung. Νομίζω λοιπόν πως, σε ό,τι αφορά το γυμνό μάτι και κάτι παραπάνω, η οθόνη μπορεί να χαρακτηριστεί ως scratch-free.

 

Να σημειώσω δε, ότι έχω κάνει το παραπάνω πείραμα με το μικροσκόπιο σε συσκευή (σε ένα iPhone 4) στην οποία είχα τοποθετήσει καλής ποιότητας screen protector. Αυτό που είδα με έκανε να ανατριχιάσω! Κόκκοι σκόνης, ίνες διαφόρων παχών και άλλα ξένα σώματα ήταν για πάντα εγκλωβισμένα κάτω από μια πλαστική επιφάνεια που ενώ με γυμνό μάτι φαινόταν επίπεδη, στο μικροσκόπιο φάνηκε ότι κάθε άλλο παρά επίπεδη και λεία ήταν... Θα μου πείτε ότι δεν το έβαλα καλά. Και όμως πρόσεξα πάρα πολύ, αλλά είναι αδύνατο να τοποθετηθεί screen protector χωρίς να εγκλωβιστούν ξένα σώματα μέσα του (για να γίνει αυτό χρειάζεται clean room). Ίσως είναι δικό μου κόλλημα, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να δεχτώ να έχω ένα τέτοιο πράγμα επάνω στο πιο σημαντικό τμήμα της συσκευής μου, στην οθόνη του!

 

Συγνώμη για τη φλυαρία, ίσως διυλίζω τον κώνωπα, αλλά τι να κάνω, έτσι μου βγαίνει... :)

Αν έχεις κάνει όλα αυτά και δεν βρήκες κανένα σημαδάκι, τότε δεκτό απολύτως.

Απλά το λέω γιατί υπάρχουν και άλλοι που σου λένε ότι η οθόνη είναι χαρτί, αλλά όταν το κινητό έρχεται στα χέρια μου, διαπιστώνω άλλα πράγματα. Είναι καθαρά θέμα της βαρύτητας που δίνει ο καθένας.

(καλά και εσύ πια, το παράκανες.... :blink: )

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια κάρτα μνήμης γρήγορη για note I στα 32gb.

Φιλικά

Δημήτρης

 

Samsung 32 gb class 10 ultra,οτι πιο γρηγορο κυκλοφορει

Link to comment
Share on other sites

Samsung 32 gb class 10 ultra,οτι πιο γρηγορο κυκλοφορει

 

Καλημερα

Δωσε ενα λινκ για παραγγελεια..

Ευχαριστω

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Αξεσουάρ γενικά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...