Jump to content

[Note series] Αξεσουάρ γενικά


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα, αν και μου αρέσει πολύ, δεν με βόλεψε. Δεν έχει κορδόνι να τραβάει το κινητό με αποτέλεσμα να βγαίνει δύσκολα. Για on the go χρήση με δυσκολεύει.

 

Η αλήθεια είναι οτι το βαλε-βγαλε δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο. Γιαυτό και την έχω κάνει πέρα και την χρησιμοποιώ σε ειδικές περιπτώσεις :)
Ποιοτικα ειναι καλη?Αυτο που με ενδιαφερει ειναι πχ σε τραπεζια οταν ειμαι εξω να προστατευει το τηλεφωνο οσο το δυνατον καλυτερα απο νερα κλπ.Επισης αυξανει πολυ το παχος της συσκευης?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ποιοτικα ειναι καλη?Αυτο που με ενδιαφερει ειναι πχ σε τραπεζια οταν ειμαι εξω να προστατευει το τηλεφωνο οσο το δυνατον καλυτερα απο νερα κλπ.Επισης αυξανει πολυ το παχος της συσκευης?

Δεν αυξάνει το πάχος της συσκευής. Είναι αρκετά λεπτή. Φαίνεται καλής ποιότητας και μου αρέσει. Λέω φαίνεται γιατί αν και ήταν η πρώτη που πήρα την εγκατέλειψα αρκετά γρήγορα - πριν κλείσω μήνα - για τους λόγους που ανέφερα. Οπότε δεν μπορώ να πω πόσο ανεκτική είναι σε βάθος χρόνου. Για νερά κλπ όπως όλες οι θήκες αυτής της μορφής. Αν πέσει από την πλευρά που είναι ανοιχτή θα περάσει αλλιώς όχι.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ποιοτικα ειναι καλη?Αυτο που με ενδιαφερει ειναι πχ σε τραπεζια οταν ειμαι εξω να προστατευει το τηλεφωνο οσο το δυνατον καλυτερα απο νερα κλπ.Επισης αυξανει πολυ το παχος της συσκευης?

 

 

Είναι πολύ καλής ποιότητας. Την είχα στο κινητό πολύ καιρό, και την χρησιμποιώ ακόμα σε περιπτώσεις σαν αυτές που ανέφερες. Δεν δίνει καθόλου όγκο στην συσκευή. Είναι πολύ λεπτή αλλά πολύ ανθεκτική.

Απλά, αν την έχει και βάζεις-βγάζεις το κινητό κάθε τρείς και λίγο, θα σου σπάσει τα νεύρα. Αν την θέλεις για ειδικές περιπτώσεις, τότε προχώρα άφοβα. Αξίζει :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι να παρω φλιπ κοβερ η απλα μια μεμβρανη για το νοτε 2.Το προσεχα λες και ειναι μωρο :blink: το εβαζα σε τσαντακι χωρις κλειδια, κερματα κλπ και ποτε δεν επεσε κατω αλλα το κοιταξα σημερα σε φως ημερας και εχει μια πολυ λεπτη γρατζουνια που δε φαινετε αλλα υπαρχει.Ειναι τοσο λεπτη που στην αρχη το περασα για τριχα λογο του σκυλου στο σπιτι.Ξενερωσα λιγακι.:mad:

Υπαρχει περιπτωση να την πατησα με καναν κοκκο σκονης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αυξάνει το πάχος της συσκευής. Είναι αρκετά λεπτή. Φαίνεται καλής ποιότητας και μου αρέσει. Λέω φαίνεται γιατί αν και ήταν η πρώτη που πήρα την εγκατέλειψα αρκετά γρήγορα - πριν κλείσω μήνα - για τους λόγους που ανέφερα. Οπότε δεν μπορώ να πω πόσο ανεκτική είναι σε βάθος χρόνου. Για νερά κλπ όπως όλες οι θήκες αυτής της μορφής. Αν πέσει από την πλευρά που είναι ανοιχτή θα περάσει αλλιώς όχι.

 

Είναι πολύ καλής ποιότητας. Την είχα στο κινητό πολύ καιρό, και την χρησιμποιώ ακόμα σε περιπτώσεις σαν αυτές που ανέφερες. Δεν δίνει καθόλου όγκο στην συσκευή. Είναι πολύ λεπτή αλλά πολύ ανθεκτική.

Απλά, αν την έχει και βάζεις-βγάζεις το κινητό κάθε τρείς και λίγο, θα σου σπάσει τα νεύρα. Αν την θέλεις για ειδικές περιπτώσεις, τότε προχώρα άφοβα. Αξίζει :)

οκ ευχαριστώ. Να ρωτήσω κάτι τελευταίο έχετε παρατηρήσει αν με το πέρασμα του χρόνου από το μπες βγες χαλαρώνει? μου φαίνεται σφιχτή γι αυτό ρωταω
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μου προτεινεται απο το αγγλικο αμαζον :

 

1) Καλωδιο για usb otg (για να συνδεω φλασακια κατα κυριο λογο αλλα και πληκτρολογια-ποντικια) δοκιμασμενο που να δουλευει (αυτο μου αρεσε: http://www.amazon.co.uk/StarTech-com-Micro-USB-OTG-Adapter/dp/B00BFYH11Q/ref=sr_1_3?s=electronics&ie=UTF8&qid=1383000596&sr=1-3&keywords=usb+otg+adapter)

 

2) Eνα καλωδιο για να συνδεω το note με tv για να βλεπω τις ταινειες που εχω μεσα . Εδω μπερδευτηκα αρκετα , ειδα οτι πολλα δεν λειτουργουν και παιζει ρολο και η tv ? (εχω αυτη Samsung UE42F5000 - 42" και μια sony ) . Kατι να λειτουργει δοκιμασμενο παντως ¨Δ

 

Αν μπορει καποιος γρηγορα θα του ειμουνα ευγνωμον γιατι βιαζομαι για την παραγκελια λογο μιας προσφορας σε ενα gaming mouse .

 

Αν εχεις ασυρματο router στον χωρο σου και εχεις την δυνατοτητα να συνδεσεις την τηλεοραση πανω του μεσω ethernet (μιας και αν δεν κανω λαθος δεν εχει wifi η F5000), τοτε θα σου δουλεψει και χωρις περαιτερω καλωδια. Φυσικα με το κινητο συνεδεμενο στο ασυμαρτο δικτυο. Εγω αυτο κανω με μια LG. Τσεκαρε τις ρυθμισειςγια allshare-κατι νομιζω το λεει η Samsung στην tv.

Βεβαια δεν ξερω πως θα τα παει με μεγαλα αρχεια οπως οι ταινιες, εχω δοκιμασει μονο μικρα βιντεο και εκει θελει καποια δευτερα μεχρι να αρχισει η αναπαραγωγη.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ. Να ρωτήσω κάτι τελευταίο έχετε παρατηρήσει αν με το πέρασμα του χρόνου από το μπες βγες χαλαρώνει? μου φαίνεται σφιχτή γι αυτό ρωταω

 

 

Οχι δεν εχει χαλαρωσει καθολου. Ειναι οπως ηταν και την πρωτη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Χτες παρέλαβα την manna 15 ευρώ την έφερε μια φίλη από Γερμανία! Η προηγούμενη ήτανε μια no name από το ebay στα 12 ευρώ. Πραγματικά πεταμένα λεφτά!!η manna είναι εξαιρετική!! Επιβεβαιώνω όλα όσα έχουν πει τα παιδιά για την ποιότητα της!
Link to comment
Share on other sites

Για οσους σκεφτονται flip cover παρελαβα σημερα την γνησια για note 2 σε καφε.Πραγματικα πανεμορφη καμια σχεση με τη λευκη που ειχα.
Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα ένα μειονέκτημα που είναι συνδυασμός της ακαμψίας του όποιου tempered / hardened glass screen protector και της ανεπαίσθητης κυρτοτητας που έχει η οθόνη του note 2 περιμετρικά.

 

Συγκεκριμένα η περιμετρική κυρτοτητα της οθόνης διαφέρει από note 2 σε note 2 (σε άλλη συσκευή λιγότερο και σε άλλη περισσότερο) και υποθέτω ότι οφείλεται στο πρεσαρισμα της οθονης στο πλαίσιο.

 

Επειδή όμως τα glass screen protector είναι απολύτως επίπεδα και άκαμπτα, αδυνατούν να "ακολουθήσουν" την περιμετρική κυρτοτητα της οθόνης (σε αντίθεση με τις απλές ζελατινες).

 

Το αποτέλεσμα είναι περιμετρικά το glass screen protector να αφήνει κάποια μόνο τμήματα σημαντικού μήκους (~5-50mm) και ελάχιστου πλάτους (~1-2mm) που δεν κολλάει στην οθόνη ... το οποίο πρακτικά είναι ασήμαντο, αλλά αισθητικά υπό φως είναι ορατό. Και επαναλαμβάνω ότι οφείλεται στην κυρτοτητα της οθόνης και όχι σε ελαττωματικά glass screen protectors.

 

Επίσης κάποια glass screen protector όπως το mime έχουν μεγάλο πλάτος αφήνοντας ελάχιστο περιθώριο από το πλαίσιο. Άλλα glass screen protector όπως το παραπάνω από το eBay έχουν μικρότερο πλάτος και αφήνουν μεγαλύτερο περιθώριο από το πλαίσιο. Όσο μικρότερο το εν λόγω περιθώριο τόσο μεγαλύτερα σε μήκος και βάθος είναι τα τμήματα που μένουν "ακολλητα" δεδομένου ότι όσο πλησιάζουμε στο πλαίσιο τόσο καμπυλωνει η οθόνη.

 

Σημειώνω ότι τα ανωτέρω τα λέω μετά από δοκιμή και των δύο παραπάνω glass screen protectors σε δύο note 2 που εμφάνιζαν διαφορετική κυρτοτητα στο όριο της οθόνης με το περίμετρικο πλαίσιο, το ένα μικρή, το άλλο μεγαλύτερη (και στις δύο συσκευές μη ορατή δια γυμνού οφθαλμού, αλλά έγινε αντιληπτή με την εφαρμογή των glass screen protectors).

 

Αυτο που προσαπτω στις εταιρίες που πουλάνε glass screen protectors είναι ότι το ανωτέρω αναπόφευκτο κατασκευαστικό μειονέκτημα το αποσιωπούν συνειδητά!

 

Προσωπικά, έχοντας επίγνωση των ανωτέρω, θα προτιμούσα και πάλι glass screen protector αντί ζελατίνας, λόγω των πλεονεκτημάτων που αναφέρω στο προηγούμενο quoted post μου.

 

Συμφωνώ σε όλα και συμπληρώνω ότι προσθέτει και ένα έξτρα βάρος στην συσκευή. Βέβαια προέχει η προστασία.

Πήρα και εγώ ένα tempered glass από ebay, το οποίο όμως καλύπτει και την εμπρός κάμερα (έχω στείλει μήνυμα στον πωλητή, θα δούμε τι θα γίνει με αυτό).

 

Θέλω να ρωτήσω αν το original glass της samsung παρουσιάζει ακόλλητα σημεία εκεί που καμπυλώνει η οθόνη στα πλάγια;

Λογικά δεν θα φαίνεται τίποτα, επειδή δεν είναι διαφανές.

Υπάρχει κάποιος χρήστης του, που έχει να δώσει αρνητικό feedback;

Μάλλον τελικά θα στραφώ στο original να τελειώνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτή η καρτούλα πως σας φαίνεται? http://www.e-shop.gr/product?id=PER.576885

Οι class 10 αξίζουν ή δεν είναι αισθητή η διαφορά?

Edited by lostdmd
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν το original glass της samsung παρουσιάζει ακόλλητα σημεία εκεί που καμπυλώνει η οθόνη στα πλάγια;

Λογικά δεν θα φαίνεται τίποτα, επειδή δεν είναι διαφανές.

Υπάρχει κάποιος χρήστης του, που έχει να δώσει αρνητικό feedback;

Μάλλον τελικά θα στραφώ στο original να τελειώνουμε...

 

Υπάρχει original Samsung tempted glass? Link?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει original Samsung tempted glass? Link?

 

Νόμιζα ότι αυτό που έχει και το extreme mobile με τα 15 € είναι το original tempered glass. Αν οχι

τότε είναι δική μου παρανόηση...

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι αυτό που έχει και το extreme mobile με τα 15 € είναι το original tempered glass. Αν οχι

τότε είναι δική μου παρανόηση...

 

 

Μήπως είναι απλό screen protector και όχι γυαλί; Έκανα αναζήτηση και δεν βρήκα κάτι στα 15€ και γυαλί.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την αναφορα του φιλου για την γρατζουνια σαν τριχα στην οθονη.Εχοντας αλλαξει μονο το τζαμι στο S3,συγγνωμη παιδια αλλα μόνο glass δεν ειναι το περιβοητο Gorilla.Αυτο το παλιοπραμα μπορει να γρατζουνιστει με τον πιο μικρο κοκκο σκονης οποτε για να εχετε την οθονη σας σαν καινουρια,απο την πρωτη ωρα τοποθετηστε μεμβρανη και οχι θηκη flip cover αφου αυτη οχι μονο δεν προστατευει την οθονη,αλλα με το ανοιξε κλεισε και το βαλε βγαλε απο την τσεπη,κινειται και αν η οθονη εχει πανω σκονη,με την τριβη που δημιουργει,γεμιζει με αυτες τις γρατζουνιες σαντριχες,το τζαμι.
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι αυτό που έχει και το extreme mobile με τα 15 € είναι το original tempered glass. Αν οχι

τότε είναι δική μου παρανόηση...

 

Μήπως είναι απλό screen protector και όχι γυαλί; Έκανα αναζήτηση και δεν βρήκα κάτι στα 15€ και γυαλί.

 

Γι' αυτό εδώ μιλάω. Προφανώς είναι screen protector και εγώ έχω κάνει λάθος. Απλά διάβαζα ότι είναι πιο χοντρό, αφήνει το home button πιο μέσα και μάλλον παρανόησα...

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό εδώ μιλάω. Προφανώς είναι screen protector και εγώ έχω κάνει λάθος. Απλά διάβαζα ότι είναι πιο χοντρό, αφήνει το home button πιο μέσα και μάλλον παρανόησα...

 

Είναι screen protector. Δεν είναι tempered glass. Εγώ πάντως αυτό έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Καλύπτει όλη την οθόνη κι εφαρμόζει τέλεια, χωρίς κενά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπάρχουν και tempered glass με μαύρο περιθώριο γύρω γύρω, προφανώς για να μην φαίνεται το πρόβλημα της περιμετρικής αποκόλλησης που περιγράφω παραπάνω
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα αυτα εδω http://www.extreme-mobile.gr/p.Samsung-Galaxy-Note-2-N7100-Screen-protector-x-2-temachia-Ultra-Clear-Prostateytiko-diafano-film-othonis.719195.html

 

Σε γενικες γραμμες ικανοποιημενος , το μονο που μου την σπαει ειναι οτι αφηνει σημαδια και το δαχτυλο δεν γλιστραει ευκολα σε σχεση με τις ματ..

Link to comment
Share on other sites

Καλη ζελατίνα οθονης για το note 2 που να εφαρμοζει αριστα και να μην χαράζεται ευκολα απο το πενάκι υπάρχει διαθέσιμη στην χώρα μας?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γνωριζει καποιος να υπαρχει καπου φθηνα η exomount βαση?Στο skroutz την εχει ενα μονο καταστημα http://www.skroutz.gr/c/587/diafora-aksesouar-kinhths.html?keyphrase=exomount και σαν να την εχει ακριβουτσικη μου φαινεται.
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γνωριζει καποιος να υπαρχει καπου φθηνα η exomount βαση?Στο skroutz την εχει ενα μονο καταστημα http://www.skroutz.gr/c/587/diafora-aksesouar-kinhths.html?keyphrase=exomount και σαν να την εχει ακριβουτσικη μου φαινεται.

 

εγω την πηρα απο εδω. δεν εχει μεγαλη διαφορα αλλα συνηθως μου κοβει 2-3 ευρω σε καθε μου αγορα (αναλογα το ποσο).

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας την πάγια τακτική μου δηλαδή να αγοράζω μαζί με την συσκευή και screen protector για να τα βάζω με το που αποσφραγίζω το κινητό, αγόρασα απ΄το Πλαίσιο πακετάκι με 2 μεμβράνες. Όμως αυτή τη φορά δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος απ΄το αποτέλεσμα μιας και υπάρχουν πολλές φουσκάλες κυρίως στα άκρα οι οποίες δεν φεύγουν. Αναρωτιέμαι άν φταίνε οι μεμβράνες ή καμπυλότητα της οθόνης του Note II.
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας την πάγια τακτική μου δηλαδή να αγοράζω μαζί με την συσκευή και screen protector για να τα βάζω με το που αποσφραγίζω το κινητό, αγόρασα απ΄το Πλαίσιο πακετάκι με 2 μεμβράνες. Όμως αυτή τη φορά δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος απ΄το αποτέλεσμα μιας και υπάρχουν πολλές φουσκάλες κυρίως στα άκρα οι οποίες δεν φεύγουν. Αναρωτιέμαι άν φταίνε οι μεμβράνες ή καμπυλότητα της οθόνης του Note II.

 

Για ζελατίνα δεν φταίει η καμπυλωτητα. Μονο για glass sp. Βρες παλιότερο post μου που περιγράφω αναλυτικά διαδικασία εγκατάστασης screen protector

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/2134394/Sandisk-Ultra-microSDXC-64GB-Android.html

 

Tην εχει δοκιμασει κανεις αυτή με το Note 2?Γενικά καποια αξιοπιστη 64αρα απο Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note series] Αξεσουάρ γενικά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...