Jump to content

Newman N1


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη με ρωτατε αρκετοι τις εντυπωσεις μου απο το newman N1 γραφω εδω ωστε να το βλεπουν ολοι:

 

ειναι ενα παρα πολυ καλο τηλεφωνο σε ολα τα επιπεδα. αν υπολογισουμε οτι παιζει στα 150-180 € τοτε απλα δεν υπαρχει συγκριση με οτιδηποτε επωνυμο, ποσο μαλλον με dual sim καθως δεν υπαρχει κανενα αξιολογο επωνυμο dual sim να αγορασει κανεις απο Ελλαδα.

 

Στο δια ταυτα:

 

1 ghz διπυρηνος ειναι απλα υπεραρκετος για τις βασικες λειτουργιες ενος smartphone αλλα και για πιο βαριες. Μονο σε καποια παιχνιδια τα βρισκει λιγο σκουρα λογω της μετριας καρτας γραφικων PowerVr531. Και παλι ομως αν καποιος θελει κινητο για να παιζει παιχνιδια καλυτερα να παει να παρει το psvita που εχει και κουμπια.

 

Δεν κολλαει στην κυληση των μενου και η εμπειρια χρησης ειναι αριστη. Το λειτουργω με τον go launcher και ειναι πραγματικα διαμαντι. Ουτε lag ουτε τιποτα.

 

Το 1gb ram δεν ξερω αν οντως κανει διαφορα , γτι βλεπω πολλα κινητα με τον ιδιο επεξεργαστη αλλα 512ραμ. Φανταζομαι οτι το N1 λογω του 1γιγα ραμ θα μπορει να εχει αποθηκευμενα περισσοτερα προγραμματα στο παρασκηνιο ή να μη χρειαζται να σβηνει προγραμματα απο τη μνημη και να καθυστερει. Ευπροσδεκτο παντως και το 1γιγα κι ας μην εχω καταλαβει τη χρηση του ακομα.

 

Η οθονη ειναι οθοναρα. Βαζω ομως 9/10 για ενα και μονο λογο. Την σχετικα χαμηλη μεγιστη φωτεινοτητα, που στο εντονο φως ειναι λιγο προβλημα. Κατα τ αλλα εχει αριστες γωνιες θεασης, πολυ ωραια χρωματα και ιδανικη αναλυση qhd 960*540. ΕΙδα και στις ιιδες ιντσες αναλυση 1280*720 και πρεπει να το δει κανεις απο πολυ κοντα για να καταλαβει διαφορα. Δε θα με χαλαγε μεν αλλα νομιζω οτι η παραπανω αναλυση ισως γονατισει τον επεξεργαστη.

 

Στο θεμα της καμερας ειμαι εντυπωσιασμενος. Δεν περιμενα να τραβαει τοσο καλα. Ειναι 8mp πραγματικα και με πολυ καληποιοτητα. Εχω και συγκριση με το jiayu g2 1gb που πηρα στην κοπελα μου και παλι το Ν1 ειναι καλυτερο. Δεν ξερω πως το εχουν καταφερει αλλα στις φωτο ειναι πολυ καλο. Αμα ψαξετε πιο πισω ειχα ποσταρει μια φωτο, αμα θελετε μπορω να ποσταρω κι αλλες. Το βραδυ αλλαζουν τα πραγματα μιας και το φλας ειναι υποτυπωδες, ενω εμφανιζεται και πολυς θορυβος διοτι ο αισθητηρας ανεβαζει πολυ iso. Στο θεμα video τραβαει 720P. Καλη ποιοτητα δε λεω, αλλα τιποτα το εξαιρετικο. Δυστυχως δεν το βλεπω να παιρνει 1080 ουτε και με αναβαθμιση διοτι νομιζω οτι πεεριοριζεται απο τον επεξεργαστη.

 

Απο τη μπροστινη καμερα μην περιμενετε πολλα. Τυπικη vga για βιντεοκλησεις.Για το skype μια χαρα ειναι , αν και θα προτιμουσα μια 2mp οπως στο jiayu G3. Μικρο το κακο. Τραβαει και βιντεο αμα λαχει, αλλα δε νομιζω να τη χρησιμοποιησει κανιες γι αυτο.

 

Η μπαταρια ειανι 1700 mah πραγματικα. Με το battery monitor widget που κανω μετρησεις βλεπω οτι οντως ειναι 1700mah . Σε αυτονομια αυτο σημαινει απο μερικες ωρες εντατικης χρησης (wifi, 3g , gps , παιχνιδια , βιντεο) μεχρι 2 ημερες τυπικης χρησης. Μια χαρα δηλαδη. Με τη φορτιση ομως εχω καποιες ενστασεις. Κανει περιπου 3,5-4 ωρες για πληρη φορτιση. Δε μπορουσαν να το φτιαξουν αυτο το πραγμα?? Ολα τα συγχρονα android smartphones υποστηριζουν quick charge, εδω δυστυχως δεν το εχουμε αυτο. Επισης το κινητο μπερδευεται αφανταστα οταν αλλαζουμε μπαταριες . Εγω πχ εχω παρει μια εξτρα μπαταρια που τη φορτιζω με εξωτερικο φορτιστη. Οταν λοιπον βγαλω τη μια που εχει αδειασει και βαλω την επομενη που ειναι 100% επειδη το android κραταει στατιστικα απο την πρωτη τοτε πεφτει πολυ γρηγορα. Γι αυτο και πλεον την κραταω σαν ανταλλακτικη σε περιπτωση που αρχισει να εξασθενει η πρωτη.

 

Σε θεμα ηχου δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα. Αρκετα δυνατο κουδουνισμα και καλο ακουστικο. Με root και mobileuncletools μπορει να δυναμωσουν κι αλλο αυτα τα δυο. To root οπως εχω δειξει σε προηγουμενο ποστ ειναι πανευκολο και συστηνεται απο την πρωτη μερα, ωστε να σβηστουν κατι ακυρες κινεζικες εφαρμογες. Για μουσικη χρησιμοποιω το playerpro που εχει παραμετροποιησιμο equalizer και δεν παραμορφωνει. Παιζει αρκετα δυνατα και καθαρα.

 

Wifi και gps απλα αριστα. Μην τα ξαναγραφω, κοιταξτε και λιγο τα προηγουμενα ποστς.

 

Ενσταση εχω στην πυξιδα που λειτουργει λαθος και δεν ξερω πως να την συνεφερω. Στο g2 πχ δουλευει σωστα. Πιθανον με καποιο update να επανελθει, μακαρι. Και παλι ομως μικρο το κακο.

 

Ποιοτητα κατασκευης: Ισως η καλυτερη δυνατη. Σκληρα γυαλιστερα πλαστικα και γενικα στιβαρη κατασκευη. Κερασακι στην τουρτα το gorilla glass. Εχω βαλει βεβαια και ζελατινα , περισσοτερο για τη χαρα. Αν ειανι σαν το gorilla glas του lg 2x που ειχα τοτε και χωρις ζελατινα δε νομιζω να παθει το παραμικρο (το 2Χ το ειχα χωρις θηκη, παντα χυμα και ουτε που ειχε γρατσουνιστει η οθονη 6 μηνες).

 

Το κινητο το αγορασα απο minideal.net και μου κοστισε περιπου 170-180 (δε θυμαμαι ακριβως). Πηρα ομως εξτρα μπαταρια , θηκη και ζελατινα για την οθονη.

 

 

Ελπιζω αυτη τη φορα να σας καλυψα

 

Κάτι τέτοιο περίμενα να διαβάσω..Ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το feedback σου..!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

αποφάσισα κι εγώ να μπω στο club του Newman N1 και λέω σήμερα να το παραγγείλω από το http://www.banggood.com

αν το έχει παραγγείλει κάποιος από εκεί μπορεί να μου πει

1.Shipping Method ? δεν με ενδιαφέρει να έρθει νωρίς αλλά να μην περάσει τελώνιο και να μην χρεωθώ τίποτα έχτρα.

2. Αν υπάρχει κουπόνι και που το βρίσκω ή αν θέλει να με κάνει κάποιος invite ώστε να κερδίσουμε και οι 2 (pm me)

3. Αν το τηλέφωνο απο banggood έρχεται rooted ή αν πρέπει να τους γράψω κάτι.

4. Αν χρειάζομαι τίποτα έχτρα που να αξίζει (θήκη, κάρτα μνήμης).

 

Ευχαριστώ,

για τον χρόνο σας.

 

1. Απλό ταχυδρομείο. Στέλνουν μέσω Swedish Post, δεν περνάει τελωνείο με τίποτα, αλλά αν θέλεις τους λες και δηλώνουν ότι αξία θέλεις. Αν δηλώσουν 50$, εξ'ορισμού δεν περνάει τελωνείο, είναι η αξία κάτω από το όριο.

2. bgxmas αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα. Αν νομίζεις ότι συμφέρει, στείλε μου να σε κάνω invite.

3. Εμένα μου ήρθε rooted και με Ελληνικά.

4. Καμία καρτούλα αν θέλεις πάρε. Η θήκη τους είναι άθλια όμως, μην πάρεις από αυτούς. Άστο να έρθει, πήγαινε σε ένα μαγαζί και πάρε του κεφιού σου όποια θέλεις.

 

 

 

Dimzan, έσκισες!

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές παράγγειλα με EMS δεν είχα πρόβλημα με τελωνείο. Καμία σχέση με UPS/FEDEX/DHL

 

Με ΕΜS σε πόσες μέρες παρελαβες? Στο σπίτι στο έφερε ο ταχυδρόμος σαν συστημένο, μήπως ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ η κάποια άλλη ιδιωτική COURIER. Ρωτάω γιατί από βλακεία έβαλα αρ κινητού μου αλλά το κινητό που έχω δεν λειτουργεί δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Με ΕΜS σε πόσες μέρες παρελαβες? Στο σπίτι στο έφερε ο ταχυδρόμος σαν συστημένο, μήπως ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ η κάποια άλλη ιδιωτική COURIER. Ρωτάω γιατί από βλακεία έβαλα αρ κινητού μου αλλά το κινητό που έχω δεν λειτουργεί δυστυχώς.

 

Eλτά ταχυμεταφορές είναι το EMS. Συστημένο είναι το απλό ταχυδρομείο.

 

Το EMS λογικά κάνει 4-5 ημέρες το πολύ. Και να έβαλες λάθος κινητό, σου έχουν δώσει αριθμό αποστολής, μπορείς να το δεις από την σελίδα των ταχυμεταφορών (όταν μπει στην χώρα). Έτσι κι αλλιώς δεν σε παίρνουν τηλέφωνο, να παραδώσουν θα έρθουν κατ'ευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει καταφερει κανενας να περασει ClockWorkMod ??

 

το κινητο μου αναγνωριζεται υποτιθεται σε debugging mode απο τον υπολογιστη, αλλα στο flashtools μου βγαζει error

 

 

PS Δεν εκανα κατι λαθος, απλα το συγκεκριμενο τηλεφωνο εχει μια ιδιοτροπια. Θελει οταν παταμε download στο spflashtool να βαλουμε τη μπαταρια

Edited by dimzan
Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες γιατί τόσα προβλήματα με την DHL ? εγώ πήρα πρόσφατα ένα ThL W5 από EtoTalk με DHL και δεν πέρασα τελωνείο. Τους ζήτησα να μην βάλουν μέσα κανένα παραστατικό που να δείχνει την αξία της συσκευής, και επέλεξα "No Logo No word box". Και βεβαια δεν κρίνω από την μία περίπτωση, έχω πάρει γύρω στα 15 πακέτα τα τελευταία δύο χρόνια από Κίνα μέσω DHL και ποτέ δεν έχω πληρώσει τελωνείο. Πάντα όμως, αν αυτό παίζει ρόλο, στο tracking παρατηρούσα ότι ερχόντουσαν όλα μέσω Γερμανίας. Δεν θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου, αλλά η δική μου εμπειρία με την DHL αυτή ήταν. Να είμαι τόσο κ&^#φαρδος?
Link to comment
Share on other sites

Μια φορα εκανα το λαθος και πηρα με την ακατανομαστη,και μου εκοψαν τον κωλο.Εισαι πολυ τυχερος απ οτι φαινεται εμενα μεσα δεν ειχε αποδειξει αξια εγραφε 10 δολλαρια και gift!!!Τουλαχιστον εγω ποτε μα ποτε δεν ξαναεμπιστευομαι την ακατανομαστη!!!Πληρωσα μια φορα το τελωνειο εκανα μονος μου τον εκτελωνισμο κι εφαγα ολο το πακετο,περιμενα μ@@@@κ@ς και τους πληρωσα και κατη τελη για την φοβερη τους εταιρια,τωρα οποιος θελει να φαει τετοια ταλαιπωρια ας την επιλεξει,καλη τυχη και καλο κουραγιο!!!
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

στο tracking παρατηρούσα ότι ερχόντουσαν όλα μέσω Γερμανίας.

Το είπες και μόνος σου. Όσα έρχονται απευθείας από Κίνα περνάνε 99% τελωνείο!

Link to comment
Share on other sites

Πάντα όμως, αν αυτό παίζει ρόλο, στο tracking παρατηρούσα ότι ερχόντουσαν όλα μέσω Γερμανίας.

 

Δεν έχει σημασία αυτό, μην παρασύρεστε, το origin country φαίνεται ξεκάθαρα. Direct από Κίνα Ελλάδα ΠΟΤΕ δεν έρχεται εξάλλου, πάντα σε κάποια άλλη μεγάλη Ευρωπαϊκή χώρα θα πάει.

 

Απλά είσαι πολύ τυχερός. 9 στα 10 σταματάνε.

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες γιατί τόσα προβλήματα με την DHL ? εγώ πήρα πρόσφατα ένα ThL W5 από EtoTalk με DHL και δεν πέρασα τελωνείο. Τους ζήτησα να μην βάλουν μέσα κανένα παραστατικό που να δείχνει την αξία της συσκευής, και επέλεξα "No Logo No word box". Και βεβαια δεν κρίνω από την μία περίπτωση, έχω πάρει γύρω στα 15 πακέτα τα τελευταία δύο χρόνια από Κίνα μέσω DHL και ποτέ δεν έχω πληρώσει τελωνείο. Πάντα όμως, αν αυτό παίζει ρόλο, στο tracking παρατηρούσα ότι ερχόντουσαν όλα μέσω Γερμανίας. Δεν θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου, αλλά η δική μου εμπειρία με την DHL αυτή ήταν. Να είμαι τόσο κ&^#φαρδος?

Ναι.

Παίξε joker και στείλε το δελτίο με DHL.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρόνια πολλά!! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορεσε κάποιος να κάνει extract απο το τηλεφωνο του την ROM του etotalk (όσοι φυσικά έχετε αγοράσει το τηλ απο αυτούς)...Το δικό μου το newman το αγόρασα τελικά απο pandawill (λόγω διαφοράς στην τιμή) αλλά δεν έχει μενού με ελληνικά. και απ'οτι διαβασα στο xda developers αν και υπάρχουν πολλές rom για δοκιμές, αυτή του etotalk είναι η πιο σταθερή ενώ οι άλλες θέλουν πολλές τροποποιήσεις για να δουλεψουν σωστά. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Παίξε joker και στείλε το δελτίο με DHL.

 

καλό!

 

ρε σεις μου τα χαλάτε και είχα βρεί την υγειά μου, και το 15 πακέτα που είπα δεν ειναι υπερβολή, 12 παραγγελίες έχω μόνο στο sunsky. Τουλάχιστον δεν θα την προτείνω σε άλλους για να μην τους πάρω στο λαιμό μου, μιας και δυο κολλητοί μου ψήνονται κι αυτοί για κινέζικο μόλις είδαν το δικό μου..

 

με τα standard posts όμως δίνουν αξιόπιστο tracking? πχ μου έχει τύχει παραγγελία μέσω swiss post, να εξαφανιστεί το πακέτο για 1 μήνα από το tracking, και ξαφνικά εμφανίζεται από το πουθενά στο tacking των ΕΛΤΑ και σε δυο μέρες ήταν σπίτι μου. το ίδιο και με tr.numbers που μου δίνουν από china post, δεν εμφανίζουν πληροφορίες σε κανένα tracking συστημα. Πρεπει ότι ερχεται μέσω ελτα να μένει δυο τρεις βδομάδες σε τίποτα αποθήκες στα αζήτητα. Γενικώς φοβάμαι να χρησιμοποιώ standard posts όταν το πακέτο είναι αξίας.. είμαι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

καλό!

 

ρε σεις μου τα χαλάτε και είχα βρεί την υγειά μου, και το 15 πακέτα που είπα δεν ειναι υπερβολή, 12 παραγγελίες έχω μόνο στο sunsky. Τουλάχιστον δεν θα την προτείνω σε άλλους για να μην τους πάρω στο λαιμό μου, μιας και δυο κολλητοί μου ψήνονται κι αυτοί για κινέζικο μόλις είδαν το δικό μου..

 

με τα standard posts όμως δίνουν αξιόπιστο tracking? πχ μου έχει τύχει παραγγελία μέσω swiss post, να εξαφανιστεί το πακέτο για 1 μήνα από το tracking, και ξαφνικά εμφανίζεται από το πουθενά στο tacking των ΕΛΤΑ και σε δυο μέρες ήταν σπίτι μου. το ίδιο και με tr.numbers που μου δίνουν από china post, δεν εμφανίζουν πληροφορίες σε κανένα tracking συστημα. Πρεπει ότι ερχεται μέσω ελτα να μένει δυο τρεις βδομάδες σε τίποτα αποθήκες στα αζήτητα. Γενικώς φοβάμαι να χρησιμοποιώ standard posts όταν το πακέτο είναι αξίας.. είμαι λάθος?

 

Το tracking δεν λειτουργεί έξω από την χώρα αποστολής και την χώρα προορισμού. Κατά την μετάβαση είναι που δεν το βλέπεις. Αλλά κάνεις λάθος να φοβάσαι, τίποτα με tracking δεν χάνεται, αλλά και να χαθεί αποζημιώνεσαι στο 100% της αξίας του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Αφου πλεον καταφερα να περασω ClockWorkMod εχω μπει κι εγω στο τριπακι να δοκιμασω διαφορες ρομς.

 

Εβαλα την τελευταια διαθεσιμη απο http://www.droidwebspace.com/index.php/roms δηλαδη την update4.V1.0.9.20.10.2012 αλλα και μου κολλαει πολυ στον go laucher και ζεσταινεται, και τρωει μπαταρια γρηγορα απ οτι φαινεται. Το καλο ειναι οτι εχει ελληνικα και μαλιστα αρκετα καλη μεταφραση, και επισης λειτουργει καπως καλυτερα η πυξιδα (οχι ομως τελεια). Το a-gps μου λειτουργησε οταν εκανα restore data απο την παλια μ ρομ, αλλα σε καθαρο φορματ παλι ζοριζεται.

 

Αν μπορειτε γραψτε τις εντυπωσεις σας απο τις διαφορες ρομς.

 

 

ΥΓ Τι θα λεγατε να δημιουργηθει ξεχωριστη ενοτητα γι αυτο το κινητο? Επισης καπως να ξεχωρισουμε τα ποστς σχετικα με τις αποστολες και ποσες μερες και τι μεταφορικες γτι χανεται λιγο η συζητηση σχετικα με την ουσια, δηλαδη το ιδιο το τηλεφωνο.

 

ΥΓ2 Εχει κεντρικη βλαβη ο οτε και δεν εχω πολλα ΜΒ στο κινητο για να συνεχισω το tetherig που να παρει...

Link to comment
Share on other sites

παιδια χρονια πολλα καταρχην, σκευτομαι να παρω αυτο το τηλ. για προχειρο και για gps ποιο πολυ, ομως μενω γερμανια, και το http://www.cellphonemic.com δεν μου βγαζει επιλογη για γερμανια? τη μπορω να κανω?

και με τη τροπο με DHL εδω γερμανια δεν νομιζω να εχω προβλημα?

επησεις εχω ελληνικο paypal αλλα η αποστολη να γινει στην διευθυνση που μενω τωρα στην γερμανια, πως θα το κανω γιατι το paypal δεν με αφηνει να αλλαξω στοιχεια.

my devices

1. iphone 4s jailbroken 5.1.1

2. xperia sola root.

Link to comment
Share on other sites

παιδια χρονια πολλα καταρχην, σκευτομαι να παρω αυτο το τηλ. για προχειρο και για gps ποιο πολυ, ομως μενω γερμανια, και το http://www.cellphonemic.com δεν μου βγαζει επιλογη για γερμανια? τη μπορω να κανω?

και με τη τροπο με DHL εδω γερμανια δεν νομιζω να εχω προβλημα?

επησεις εχω ελληνικο paypal αλλα η αποστολη να γινει στην διευθυνση που μενω τωρα στην γερμανια, πως θα το κανω γιατι το paypal δεν με αφηνει να αλλαξω στοιχεια.

 

Να το πάρεις από αλλού, απλή λύση.

 

Φυσικά και θα έχεις πρόβλημα, ακόμα και με το ταχυδρομείο ρισκάρεις εκεί. Τα τελωνεία της Γερμανίας/Αγγλίας δεν αστειεύονται. Πάρε το με απλό ταχυδρομείο και ζήτα να δηλώσουν χαμηλή αξία, μήπως την γλυτώσεις.

 

Θα πρέπει να πληρώσεις με άλλο τρόπο ή να φτιάξεις άλλο PayPal, αλλιώς θα έρθει στην εδώ διεύθυνση. Δεν θα στο στείλουν αν η διεύθυνση που δηλώνεις στην σελίδα τους είναι εντελώς διαφορετική από αυτή που δηλώνεις στο PayPal. Εκτός αν πληρώσεις dropshipping.

Edited by Gr_God
Link to comment
Share on other sites

. Γενικώς φοβάμαι να χρησιμοποιώ standard posts όταν το πακέτο είναι αξίας.. είμαι λάθος?

courier = ταχύτητα και αξιοπιστία αλλά μεγαλύτερο ρίσκο για τελωνείο

standart post = πιο αργό και λιγότερο αξιόπιστο αλλά μικρότερο ρίσκο για τελωνείο

εσύ αποφασίζεις.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Με πολύ χαρά παρέλαβα το καινούργιο μου κινητο Newman N1. Μόλις τοποθέτησα την κάρτα cosmote δεν συνδεόταν με το δύκτιο παρότι είναι καινούργια και 3g sim. Με την vodafone όμως συνδέθηκε κανονικά. Sthn ψοσμοτε δεν ήξερα την τύφλα τους. Αναρωτιέμαι αν κανείς γνωρίζει πώς μπορώ να λύσω το πρόβλημα μου. Σας ευχαριστώ !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Με πολύ χαρά παρέλαβα το καινούργιο μου κινητο Newman N1. Μόλις τοποθέτησα την κάρτα cosmote δεν συνδεόταν με το δύκτιο παρότι είναι καινούργια και 3g sim. Με την vodafone όμως συνδέθηκε κανονικά. Sthn ψοσμοτε δεν ήξερα την τύφλα τους. Αναρωτιέμαι αν κανείς γνωρίζει πώς μπορώ να λύσω το πρόβλημα μου. Σας ευχαριστώ !

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Την έβαλες στη σωστή θέση? Στην αριστερή όπως την κοιτάζουμε από πίσω.

Σε μένα η Cosmote παίζει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Παιδιά ανακάλυψα πως δεν υπάρχει imei στο Newman N1

. Συγκεκριμενα μου γράφει IMEI υποδοχή 1 και 2 ότι είναι άγνωστο ενω IMEI sv μου γράφει έναν αριθμό. τι πρέπει να κάνω ;;;;;;;;;;;

Edited by osfpg
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το εχω δυο μερες το τηλ εχω πανω μια μονο SIM Cosmote και δεν μπορω να στειλω SMS

 

δεν εχω πειραξει τιποτα σε ρυθμισεις

 

 

εχει κανεις καποια λυση

 

επειδη ειναι πρωτη φορα με android μπορει η λυση να ειναι κατι απλο το οποιο απλα δεν το ξερω ( να ξεπερνω τον αριθμο των χαρακτηρων για παραδειγμα)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

λυθηκε

ήθελε +30697100000 στο κεντρο μηνυματων

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει καταφερει κανενας να περασει ClockWorkMod ??

 

το κινητο μου αναγνωριζεται υποτιθεται σε debugging mode απο τον υπολογιστη, αλλα στο flashtools μου βγαζει error

 

 

PS Δεν εκανα κατι λαθος, απλα το συγκεκριμενο τηλεφωνο εχει μια ιδιοτροπια. Θελει οταν παταμε download στο spflashtool να βαλουμε τη μπαταρια

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Ακολουθείς επακριβώς τις οδηγίες εδώ http://www.droidwebspace.com/index.php/roms/74-cwmflash

 

Καλησπερα.

 

Αφου πλεον καταφερα να περασω ClockWorkMod εχω μπει κι εγω στο τριπακι να δοκιμασω διαφορες ρομς.

 

Εβαλα την τελευταια διαθεσιμη απο http://www.droidwebspace.com/index.php/roms δηλαδη την update4.V1.0.9.20.10.2012 αλλα και μου κολλαει πολυ στον go laucher και ζεσταινεται, και τρωει μπαταρια γρηγορα απ οτι φαινεται. Το καλο ειναι οτι εχει ελληνικα και μαλιστα αρκετα καλη μεταφραση, και επισης λειτουργει καπως καλυτερα η πυξιδα (οχι ομως τελεια). Το a-gps μου λειτουργησε οταν εκανα restore data απο την παλια μ ρομ, αλλα σε καθαρο φορματ παλι ζοριζεται.

 

Αν μπορειτε γραψτε τις εντυπωσεις σας απο τις διαφορες ρομς.

 

 

ΥΓ Τι θα λεγατε να δημιουργηθει ξεχωριστη ενοτητα γι αυτο το κινητο? Επισης καπως να ξεχωρισουμε τα ποστς σχετικα με τις αποστολες και ποσες μερες και τι μεταφορικες γτι χανεται λιγο η συζητηση σχετικα με την ουσια, δηλαδη το ιδιο το τηλεφωνο.

Έχω δοκιμάσει τις ROM του gommers και θεωρώ ότι το πρόβλημα με το ζέσταμα παραείναι σοβαρό. Την ξήλωσα και γύρισα στην 1.0.5 του etotalk. Για να αποθηκεύσετε την etotalk MOD απλά βάλτε το CWM και πάρτε ένα backup στην κάρτα SD.

Καλησπέρα . Παιδιά ανακάλυψα πως δεν υπάρχει imei στο Newman N1

. Συγκεκριμενα μου γράφει IMEI υποδοχή 1 και 2 ότι είναι άγνωστο ενω IMEI sv μου γράφει έναν αριθμό. τι πρέπει να κάνω ;;;;;;;;;;;

Μερικά κινητά έρχονται με Firmware χωρίς IMEI. Πρέπει να του περάσεις εσύ. Προτείνω το εξής:

Βρες δύο παλιά κινητά που δεν τα χρησιμοποιεί κανένας (σπασμένα ή κάτι τέτοιο).

Αντίγραψε τα ΙΜΕΙ τους (είναι 15 ψηφία).

Κατέβασε το Mobile Uncle Tools από το play store.

Πήγαινε Engineer mode -> Engineer mode MTK -> CDS Information -> Radio Information -> Phone 1

Συμπλήρωσε πάνω πάνω το AT+ έτσι ώστε να λέει AT+EGMR=1,7,"123456789012345" και πάτα SEND. Όπου 12345... θα βάλεις το IMEI που βρήκες πριν.

Κάνε το ίδιο πηγαίνοντας Phone 2 και συμπληρώνοντας AT+EGMR=1,10,"123456789012345" και πατάς SEND βάζοντας το δεύτερο IMEI.

Τέλος, κάνε επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει η πιθανοτητα να βρουμε και να περασουμε την 1.0.5 του etotalk.Το εχω παραγγειλει απο BANGGOOD και εχει μονο αγγλικα και κινεζικα.Δεν θελω να βαλω του gommers λογω υπερθερμανσης....
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια χρησιμοποιειτε καποιο αλλο handsfree περα απο του πακετου;;

 

πηρα το HTC RC-E190 και δεν κουμπώνει καλά (δεν μπαινει όλο βυσμα μεσα) και το κουμπακια δεν δουλευουν σωστα

 

οταν πατας το κεντρικο δινει καλυτερα μπασα αλλα όταν το αφήσεις σταματα, η φωνη δεν αυξομειωνεται κλπ

 

 

Τι Handsfree ??

 

ή καποιο bluetooth ( offtopic: εχω διαβασει για Sony Ericsson MW600 - φαινονται οι ενδειξεις στο bluetooth τηλεφωνο κλησης και ονομα τραγουδιου??? - και Sony Ericsson Smart Wireless Headset pro ) ????

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...